De Erfgenaam van lieieiT No. 86 Honderd en eerste jaargang, 18W). VRIJDAG FEUILLETON. 21 JULI. (DER MAJORATSHERR). COURANT. Prijs der gewone advcrtentien Per regel fO.lÖ. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. ALkilAABSCIIE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeveD. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algmeene konnis, dat de verkiezing van een lid der Provinciale §taten van Moord Holland in dit kies-districtdoor Heeren Gedeputeerde Staten dier provincie is bepaald op Dinsdag den L Augustus a.s. van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, ten raadhnize dezer gemeente en de stemming eu her-temming, indien deze noodig mochten zjjn, op Maandagen den 14 en 28 dierzelfde maand van des morgens 8 tot des na middag» 5 uur, voor zooveel het le stemdistrict betreft in de zoogenaamde Besognokamer ten raadhnize en voor zooveel het 2e stemdistrict aangaat in één der lokalen van do 2e Openbare School voor Onvermogenden aan de Oudegracht alhier en dat de FOKMULIKRKM VAM CAMDIDAATSTEÏdLIM®, van heden af tot en met den dag der verkiezing, ter Secretarie kosteloos ver krijgbaar zullen zijn gesteld van 's morgens 9 tot 's na middags 2 uur. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, C. W. BRUINVIS 18 Juli 1899. waarn. Burgemeester. BBLU1E. Volgens de Antwerpsche .Escaut" gaat koning Leopold naar Engeland, om met lord Salisbury te confereeren, ten einde tot overeenstemming te komen over de qnaestie van de bezetting van de Bahr-el-Gazal. DUITSCHLAMD. De Keizerin is op een tochtje in bet gebergte van uit Berchtesgaden uitgegleden en ge vallen. Zij liep nog een kort eind weegs, maar werd toen naar een stoel gedrageD en verder per as vervoerd. De nacht was bevredigend. De Keizerin had, na het ver binden, weinig pijn. De gekwetste rechterenkel is matig gezwollen. Er moet ijs opgelegd. Waarschijnljjk zal een vrij langdurig rust houden noodzakelijk zijn. KMWKI.AMD. Vermoedelijk is de Transvaalsche crisis plotseling geëindigd Is het waar, wat uit Pretoria geseind wordt, dat de Volksraad in hare zitting van 18 Juli, het geven van kiesrecht na 7 jaar, zoowel voor de toekomst als mot terugw erkenden kracht, heeft goedge keurd, dan, zoo zegt do .Times" 'in aeq blijkbaar officionse nota, is de bevredigende oplossing gevonden (Sir A. Milner had voorgesteld een inwoning gedurende v ij 1 jaar.) Chamberlain meent, dat de uitslag van do onderhandelingen zoo is, dat hij het doel, dat hij voort durend op het oog heeft gehad, geheel heeft bereikt. Opnieuw heeft dus de Transvaalsche Regeering, die den termijn oorspronkelijk op 9 jaar stelde zich voor een concessie doen vinden en is feitelijk het verschil (5 en 9 jaar) gedeeld. Bij de behandeling in het Lagerhuis van de wet regelende den verkoop van voedings-en geneesmiddolen stelde de afgevaardigde Lamberts den 18 een amende ment voor, waarvan de strekking was, dat de verkoop en invoer van margarine, die zoodanig gekleurd is, dat zij op boter gelijkt, onwettig zou worden verklaard. Het amendement werd verworpen met 297 tegen 68 stemmen. Bij de verdere behandeling stelde de heer Long een amendement voorwaarbij de strafbepalingen der wet ook van toepassing worden verklaard op alle andere gemengde of vervalschte levensmiddelen die bij besluit van den ministerraad kunnen w ïrden aangeduid, tenzij bij den invoer in de benaming of boschrijving der artikelen wordt aangeduiddat zij gemengd of vervalscht zijn. Het Huis nam dit amendement aan. ERAMHR1JH. Esterhazy door de .Matin" geïn terviewd (en vermoedelijk ook wel betaald) keert zich thans tegen Boisdeffre, Mercier c. s. Hij schreefzegt hijhet borderel onder dictée van kolonel Sandherr, eerst in pot'ood, copieerde het vervol gens en deed het in een omslag van grof papier, waarop het aan 't adres van overste Von Schwarzkoppen naar de Duitsche ambassade werd gezonden. De overste was toen te Berlijn en 't viel des te gemakkelijker het stuk in de loge van de eoncierge te ontfutselen en bij den Generalen Staf te bezorgen, waar het (zooals bekend is) om het te echter te doen schijnen aan stukken werd gescheurd. Het moest dienen (ook dit weet men) om de schuld van Dreyfus, .waarvan men op zedelijke gronden overtuigd was", te bewijzen. De geueraals De Mercier, De Boideffre Gonse enz. hebben er alles van geweten. Voor 't overige blijft Esterhazy er bij, dat Dreyfns wel onwettig, maar recht aardig is veroordeeld. De verontwaardiging tegen den ex-minister Lebon, den beul van Dreyfus is algemeen. Het gerucht loopt te Parijs, dat het bostuur van het Crédit Poncier, waar van Lebon deel uitmaakt, hem zal uitstooten. Het is volstrekt niet onwaarschijnlijk datals de schuld van Lebon wettelijk wordt geconstateerd in het proces te Rennes in de Kamer zal voorgesteld worden den oud minister van kolou ëu instaat van beschuldiging te stellen evenals ten opzichte van generaal Mercier is gevraagd. De »Ind. Beige'' kan op uitstekenden grond ver zekeren, dat zeer waarschijnlijk; de regeeringcommissaris voor den krijgsraad van Rennes de beschuldiging tegen kapitein Dreyfus zal laten vallen. Het proces zal op zijn langst drie dagen duren. Qnesnay de Beaurepaire is inderdaad door den president van den krijgsraad te Rennes gedagvaard om voor hem te verschijnen maar is op deze dagvaar ding niet ingegaan zoodat zijn verhoor onder eede als getuige voor den krijgsraad krachtens de wettelijke be palingen onmogelijk is geworden. De heer De Beaurepaire verklaarde zijn uitblijven tegenover een redacteur van de .Jour met de opmerking, dat de dagvaarding een grap was van de Droyfusards Het is inderdaad deerniswaardig te zien in welk een toestand van zenuwachtige overspanning en vervolgings waanzin de oude garde der ouverget.elijke anti-revisio nisten verkeert I TilAMSVAAIi. De Volksraad heeft den 18 de beraadslagingen over het ontwerp-kieswet hervat. De toon van het debat was grootoljjks ten gunste van vol stemrecht na 7-jarig verblijf, met terugwerkende kracht, of 7 jaar na inwerkingtreding der wet. 62) Het jonge meisje haalt zwaar adem en hare stralende oogen geven het antwoord. Fransje knikt vroolijk en drukt de fijne vingertjes nog krachtiger tusschen de hare. .Ge zult je ge°n van beiden in mijn vriendschap teleurgesteld zien, dat heb ik mij zelve gezworen fluistert zij, en toen rukte zij zich los, ten einde lreule Aurelia een met opzet daartoe gevangen kikvorsch, verraderlijk achter in don hals te stoppen, zoodat het glibberige, koude, natte ding, de moord en brand schreeuwende, den geheelen rug langs valt. Aureliatje kromt zich als een hoepel, en de jonge gravin meent het te zullen besterven van lachen. En deze uitgelatenheid duurt gedurende het, gansche ontbijt, slechts de een weinig ernstig gestemde Gert werd vriendelijk en hartelijk behandeld, ja, niettegenstaande de afkeurende blikken harer moeder, stak zij hem een paar maal de band toe ten einde er een kus op te laten drukken en ziet den zeer verbaasden jongen officier daarbij zoo lief en innig aan, dat Gert tegen wil en dank wel kussen moest. Frtedrich treedt binnen, en reikt, op een zilveren blad de aangekomen brieven. Graaf Willibald kijkt ze graag nog aan de ontbijt tafel door. Terwijl hij den eemgeu brief, die zich heden tusschen de couranten bevindt, opent, spreken de anderen levendig voort. Ensklaps dreunt een slag op de tafel, zoodat de kopjes rinkelen. .Fransje schreeuwt de graaf, .Fransje 1'' en ten tweede male slaat hjjin opgewonderheid alle etiquette vergetend met den vuist op de tafel. Het bakvisefcje had juist haar lieven neef Gert zijn kopje tot aan den rand toe met klontjes suiker gevuld, terwijl de luitenantals in gedachten verzonken, de wapens aan den muur bestudeert en het niet eens be merkt dat het nichtje met hem wil coquetteeren. Verschrikt kijkt zij op en staart haar vader aan .Boemm is u bezig met vliegen te vangen, papa?" Graaf Willibald staart op den brief in zijn hand en aller oogen richten zich verschrikt naar zijn gelaat. Goddank, bij kijkt wel Verrast, maar overigens stralend van plezier. .Kinderen een verrassing!" zegt hij eindelijk. .Voor den dag er dan mee 1 «Och toe, vertel 't ons gauw 1" .Een brief van mijn zaakwaarnemer uit de residentie Daar hij natuurlijk veronderstelt, dut iedere Niedecker zich voor zestien kwartieren interesseert, deelt hij mij het volgende mede Luitenant von Runowdie vijf en twintig jaar ge leden zijn ontslag nam, ten einde, door bijzondere om standigheden, in Spaanschen dienbt te treden, is sedert drie dagen in het Vaderland teruggekeerd. Von Runow trouwde met eene gravin Pasqual y Martinez een aan h-t Spaansche hof geparenteerde dame, dochter van den Hertog O. Uit dit huwelijk zijn zeven kinderen geborenzes dochters en éen zoon, de ondste dochter is met een Spaanschen Grande getrouwd, de vijf jon gere, van zeventien tot 6 jaar, komen met de ouders mede, die zich voor goed in de residentie deuken te vestigen. De jonge meisjes, of kinderen, moeten buiten gewone schoonheden ziju, en bezitten, behalve nog vele andere goede eigenschappen, het zeldzame voorrecht zestien kwartieren, of meer zelfs, aan le kunnen toonen. Graat Wulff-Dietrich heeft dit bericht ook reeds ontvangen, wat hem, naar ik hoop en verwacht, met groote vreugde zal vervullen .Fransje, mijn beste Fransje, wat zegt ge da&r- van De graaf breidde de armen wijd uit en de kleine vloog, In antwoord op eene vraag zeide president Kruger, dat Sir Alfred Milner's voorstellen te ver gingen; werden zij aangenomen, dan zouden de oude burgers spoedig overstemd worden. De verandering van den termijn van 9 jaar in een van 7 jaar was echter maar een klein ver schil, en hij ondersteunde deze wijziging om redenen van eerlijkheid en billijkheid. De wijziging zou dezelfde voor- deelen brengen aan allen en den grondslag ontnemen aan de tegenwerpingen van Engelsche zijde, het land zou geen gevaar loopen en op deze wijze do instemming van de geheele wereld verwerven. Do termijn van 7 jaar met terugwerkende kracht werd aangenomen slechts 5 stemmen waren er tegen. Ken brutale diefstal. De vorige week is bij Berlijn op geestig brutale wijze diefstal gepleegd. Een echtpaar was 's avonds uit gevraagd bij kennissen en sloot zijn etagewoning. Een paar uur later hoorden zij tot hun verbazing van een gast, die laat kwam, dat deze de woning luisterrijk ver licht had gezien en daarom gedacht had, dat zij thuis waren gebleven en zelf gezelschap hadden. Onraad vree- zende spoedde het echtpaar zich huiswaarts, waar alles weder in 't duister was. Maar toen zjj licht aanstaken, bleken alle kasten te zijn opengebroken en al het zilver en andere zaken van waarde verdwenen. Do portier werd geroepen en verklaarde dat acht. .heeren", in rok en witte das hadden gescheld en door hem naar boven waren gelaten daar ze opgaven door het echtpaar genoodigd te zjjn. Daar hij, die huisgonooten niet had zien uitgaan eu de gasten blijkbaar boven werden toegelaten, had hij geen achterdocht gehad. Er was zelfs boven vroolijke muziek gespeeld Blijkbaar was oen eerste dief binnen geslopen en had met een valschen sleutel zich toegang verschaft en toen zelf voor de overigen open gedaan. Van deze diefstal-virtuosen is nog geen spoor ontdekt. De spiegel voor den grooten kijker, welke op de Parijsche wereldtentoonstelling de bezoekers in btaat zal stellen de sterren waar te nomen op korteren afstand dan ooit te vrreu, is thans gereed. Die spiegel heeft een middelliju vnu 2 meter en is niet minder dan 3000 kilogram zwaar. Men zal met den grooten kijker, welke voorzien wordt van het machtigste objectief ter wereld, al terstond be langrijke waarnemingen kunnen doen. De zonsverduiste ring van 29 Mei a.s. zal te Parijs wel niet volslagen te zien zijn, zooals in Spanje, maar toch zeer goed te zien wezen. (N. v. d. D.) Ken monsterdier. Het museum voor natuurlijke historie te Was hington is een hoogst belaugrijk voorwerp rijker ge worden, een reuzenvoorwerp, het geraamte van een vóór wereldrijk dier tot de Mosasauriërs behoorende, waarvan in de vorige eeuw bij Maastricht een schedel werdt ont dekt die in 1795 door de Franschen werd buit gemaakt en naar Parijs gebracht. Het Amerikaansche exemplaar is nog veel grooter en meet volgons het bericht in .Sciencè", in volle lengte 82 meter. Dit komt vooral wegens den buitengewoon langen staart, waarvan 72 wervels terug met een oorverscheurende jubelkreet, op haar vader toe. Tante Johanna straalde van vreugde en omarmde haar dochtertje eveneens de von Nordlingen wisselde veelzeg gende blikken en konden zich die groote opgewonden heid niet begrijpen Wat ging hun die familie von Runow aan 1 Mevrouw von Nordlingen ging echter eensklaps een licht op.Door de verschijning van deze Itunowsche dochters was Fransje vrij van eiken dwang om nood zakelijk Wulff-Dietrich te moeten trouwen, en kon dus geheel haar eigen hart bij haar keuze volgen Gert I In de algemeene opwondenheid had niemand op Pia gelet. Doodelijk bleek en bewegingloos zat zij daar en klemde d« trillende lippen vast opeen, als wilde zij met geweld de smartkreet onderdrukken, die aan haar borst dreigde te ontsnappen. Zachtkons stond zij op en verliet do zaal, boven in haar kamer echter zonk zij met een doffen kreet op de knieën en verborg het gelaat in de handen. Nu was alles voorbij alles voor goed 1 Nu is zij onnoodig, overtollig geworden, nu heeft de familie Niedeck haar niet meer noodig, nu kan ulff-Dietrich eeu ander hand en hart aanbieden, een ander die hem niet zoo doodelijk gekrenkt heeft, zooals zijJa, nu is alles voorbij, eu Pia kau nooit en nimmer meer goedmaken wat zij den geliefden beeft aangodaan De zon verduistert, onweerswolken stijgen zwart en dreigend aan den hemel op en de wind suist wild door do bladeren, juist als toen, Iood zij in misdadige lichtzinnigheid haar geluk in scherven sloeg. In de verte klonk het gerommel van don donder. Pia hoort het niet, als eeu stervende knielt zij voor den divan en verbergt het gelaat in de verbleekte zijde. Zij heeft geen hoop meer en geen tranen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1