liet oprichten m eeo abattoir. Nederland. 2>. gevonden zijn, maar die nog 14 meer had, zoodat de lengte nog ongeveer 8 meter grooter was. De reusachtige kop is nog klein vei geleken met de enorme lengte; er zjjn verder 7 halswervels, 10 van de rnggegraat met ribben, 12 met valsche ribben, en dan nog een stnitwervel, waarop de ontzaglijke staart volgt. Het geraamte van het dier dat 4 korte pooten had, en dns geen slang maar een monster-hagedis was, isontdekt in krijtlagen van Kansas. (Handelsblad.) laatste Berichten. De Transvaalsche crisis. PRETORIA 19 Juli. De Volksraad nam heden nog meerdere artikelen van het kieswet-ontwerp met geringe wijzigingen aan. PRETORIA, 19 Jnli. Men verzekert, dat een overeen- komst gesloten is tnsschen de Transvaalsche regeering en de dyuamiet-maatechappij om het monopolie in te trekken en dat de overeenkomst binnenkort aan den olksraad zal worden opgelegd. KAAPSTAD, 19 Jnli. Het bericht van de »Times" van heden dat de crisis volkomen geëindigd is heeft hier groote voldoening teweeggebracht. Nederlandsche Boerenbond. De Nederlandsche Boerenbondte Utrecht opge richt den 3len Januari 1896, en waarvan de statuten bij Kon. beslnit van 30 Jnni jl. zijn goedgekeurd omschrijft daariD zijn doel en zijne inrichting aldus De Nederlandeche Boerenbondhet Christendom als grondslag der maatschappij erkennend en huldigend, heeft ten doel de zedelijke en stoffelijke verheffing van den boerenstand. Dit doel tracht de Nederlandse/ie Boerenbond te bereiken: a. door federatieve aaneensluiting van alle zelfstandige provinciale boerenbonden, die deze statuten als grondwet en wier leden hot Christendom huisgezin eu eigendom als noodzakelijke grondslagen der maatschappij erkennen b. door het streven naar eene rechtvaardige en doel matige hervorming van de wetgeving met betrekking tot den boerenstand c. door het bevorderen der algemeene belangen van den boerenstand d. door het stichten van provinciale boerenbonden. Elke zelfstandige Provinciale Boerenbond mits zelve rechtspersoonlijkheid bezittende, die blijkens zijne statuten aan de bovengenoemde eischen volgens letter a voldoet kan door het hestuur van den Nederlandschen Boerenbond als lid worden aangenomen. Het lidmaatschap wordt verloren door vrijwillig of gedwongen ontslag. Dit laatste wordt gegeven met 3/4 der ter bestuursvergadering uitgebrachte stemmen. Het bestuur bestaat uit 2 afgevaardigden van elke aangesloten vereeniging. Het kiest uit of buiten zijn midden een. voorzitter, onder-voorzitter en secretaris penningmeester die tevens het dagelijksch bestuur van den bond uitmaken. De leden buiten hun midden gekozen brengen geen stem uit. Elke aangesloten vereeniging kan den afgevaardigden een assistent toevoegen. Deze heeft slechts eene raad gevende stem. (N. v. d. D.) Ken goed voorbeeld. De firma C. J. van Houten Zoon te Weesp heeft haar fabriekspersoneel ook dit jaar weder 10 dagen vacantie toegestaan met behoud van loon. Van de ver schillende werkafdeelingen gaan bij opvolging enkele ge deelten weg, zoodat ongeveer half Semptember de vaean- tietijd voor allen voorbij is. Veeziekte. In de »Staatscourant" is opgenomen een staat van de gemeenten in Nederland, waar gevallen van besmet telijke veeziekten, in vorige maandsiaten vermeld, op 1 Juli 1899 nog niet waren geëindigd. In Noordholland waren nog heerschendemond- en klauwzeer te Broek in Waterland, Castricum, Hoogwoud, Oude Niedorp Oudorp, Spanbroek en Wijdewormer schurft te Opmeer, Sloten en Zijpe en rotkreupel te Beemster, Midwoud en Winkel. Stichtingskosten. Een feit is hetdat een slachthuis met koelhuis voor eene gemeente van den omvang als Alkmaar voor f 90000 te bouwen zoude zijn, doch meent de commissie dit ten eenenmale te moeten ontraden. Zoo wel bouw als inrichting zijn geheel verouderd en de meeste gemeenten met dergelijke inrichtingen beginnen de pri mitieve slachthuizen te verbouwen. Ons inziens zoude de gemeente zich daardoor aan groote schade blootstellen. Afgaande op hetgeen zij te Vierssen en Eschweiler gezien en op andere plaatsen gehoord heeft, meent zij te mogen concludeeren dat voor een slachthuis met koel huis berekend voor de toestanden te Alkmaar, wel f 150,000 zal noodig zijnzonder koelhuis zoude dit f 100.000 bedragen. De commissie was eerst voornemens bij uwen Raad een volledig plan met begrooting in te dienen doch is daarvan ternggekomen. De inrichting en indeeling van een slachthuis toch is eene zoo bijzonder technische, dat die wil men goed werk verkrijgen noodzakelijk opge dragen moet worden aan iemand geheel en al hierin doorkneed. Daarna kunnen eerst de plannen door den gemeente- architect worden opgemaakt. Exploitatierekening. Uit de exploitatierekeningen en begrootingen blijkt, dat de rekening overal sluit, zelfs op die plaatsen waar de oprichting nog van jongen datum was of de opbrengst van de koelcellen in het koelhuis gering. De commissie durft daarom met het meeste vertrouwen als hare meening uitspreken, dat bij het opricbteD van een slachthuis elk risico van de zijde der gemeente geheel buiten gesloten is. Op een diog moet zij echter wijzen. Uit de verschillende rekeningen bhkt wel dat een zeer belangrijk gedeelte daarvan bestaat uit den post rente en aflossing. Bloeiucnfeesten te Baarn. Op 2 en 3 Aug. a.s. zullen te Baarn bij gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, groote bloemenfeesten gehouden worden. Op den len dag opening der bloemententoonstelling vanwege de afdeeling Gooi- en Eemland der Maatschappij van Tuinbouw en l'lantknnde. Verder groot concert en lichtstoet op den geïllumineerde vjjver in het park. Op den 2en dag bloe mencorso op Baarns sportterrein. Wieuwe Kledorp. In deze gemeente klagen de landbouwers zeer over de hazen, die aan de te veld staande gewassen veel schade veroorzaken. Verscheidene akkers, bezet met boonen, zijn op plaatsen geheel kaal gevretenook de verschillende soorten kool worden door deze onwelkome gasten druk bezocht. Aardbeien-handel. De laatste week was te Beverwijk en omstreken de aflevering van aardbeien buitengewoon groot. Op één dag bodroeg de verzending naar het buitenland ongeveer 100.000 kilo. Aan het station van de Holl. Spoor werden van 4 tot 11 Jnli 315.554 pond aardbeien afgeleverd en verzonden cijfers die doen zien van hoeveel beteekenis voor deze streken de aardbeien-handel is. Frlcsche Kaas. Het Handelsblad meldt 't volgende Nog nooit was de prijs der kaas in Friesland zoo laag als thans. Er wordt fabriekskaas verkocht tegen f 6 het schippond of 2 ct. per pond. Groote voorraad en de warme weersgesteldheid zijn de oorzaken van dezen extra lagen prijs. Ilaringcarspel. In de raadsvergadering van den 17, bijgewoond door zes leden, werd nadat besloten was tot toelating der herkozen leden, afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur der Ned. Friesche Kanaal- vereeniging om f 1000 subsidie in de kosten en verbete ring der vaarten in West-Friesland en het graven van een kanaal van de Stolpen van Schagen naar Kol horn, wijl de gemeente Hariugcarspel daarbij geen belang heeft. De rekening van 1898 werd door burg. en weth. aange boden in eene commissie, bestaande uit de heeren Bjjpost en de Jongh, benoemd tot onderzoek dezer rekening. De rekening van de algemeene armvoogdij, uitgebracht door den heer J. Schoorl als'rendant-armvoogd word goed gekeurd met een ontvangst van f 2451.195 en een uitgaaf van f 2103.725, met een batig saldo van f 347.47. De dienst op de ekctrische ceintuurbaan te Haar lem zal den 22 dezer geopend worden, met aansluiting op de lijn naar en van Zandvoort. Van het spoorstation zullen in beide richtingen van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur de trams om de 7| minuut vertrekken; na'savonds 7 uur tot de aankomst van den laatsten trein van Amsterdam, om de 15 minuten. Bloembollen. Te Beverwijk is vanwege de vereeniging Flora" weder geregeld een wekelijbsche bloembollenbeurs be gonnen. Edam. Den 17 stond de zoon van den metselaar De K., bij de werkzaamheden aan het R. C. Weeshuis, met een ladder op den hoogen steiger, om een gedeelte van den ouden muur te verwijderen. Plotseling week de muur naar voren uit en tegen de ladder, zoodat De K. don muur tegen zijn hoofd kreeg en met de ladder achter over sloeg en in de gracht terecht kwam. Zwaar gewond en geheel bewusteloos werd hij door zijn vader en broeder uit het water gehaald, en naar zijne woning vervoerd. Te Nlcuwedlcp ontstond in een bierheis om eene nietige oorzaak een hoogloopende twist tnsschen militairen, waarbij spoedig de messen voor den dag kwamen en een tamboer der mariniers, Groen, een diepe steek in den rug ontving. Hij werd per brancard naar het marine-hospitaal vervoerd. De dader, de tamboer De Vries, is achter slot eu grendel gebracht. Deventer. Den 15 had alhier eene ernstige vecht partij plaats waarbij de arbeider J. Kappert door een soldaat der Koloniale Reserve uit Zntfen met een mes werd gestoken zoodat hijna voorloopig verbonden te zijn in het Ziekenhuis ter verpleging werd opgenomen. K. kreeg zeven verschillende gevaarlijke messteken Op vele plaatsen stelt men zich met eene amortisatie van 11/2°/o 2°/o tevreden. Op andere plaatsen daaren tegen trekt men 51/2°/0 uit en laat de bespaarde rente aan de amortisatie ten goede komen wederom op andere plaatsen trekt men 8°/o uit voor rente en aflossing d.i. het maximum, hetgeen als zoodanig berekend mag wor den in Duitschland bij inrichtingen, geëxploiteerd door het gemeentebestuur. Die aflossing vau l'/j en 2°/0 heeft bij de betrokken gemeenten tot eene uitvoerige discussie tnsschen de be sturen dier gemeenten en de commissie aanleiding gegeven, aangezien de laatste meende, dat die aflossing te geriug was. Die geringe aflossing werd echter op de volgende wijze verdedigd. Men mag het geld door de gemeente voor het abattoir geleend in geen geval gelijk stellen met eene leening aangegaan voor het uitvoeren van openbare wer ken. In het laatste geval to.h verdeelt men een op dat oogenblik benoodigd werk over verschillende jaren, ter wijl men bij de gelden, geleend voor de oprichting van een slachthuis, alleen gebruik maakt van het crediet der gemeente. Waar de gemeenten zich langzamerhand meer en meer gaan bemoeien men het exploiteeren van verschil lende zaken, behoort men zich, wat de aflossing daarvoor betreft, ook meer te voegen naar de usanties bij den handel in gebruik. Doet men dit niet, doch brengt men b.v. eene aflossing van 5°/o in rekening, dan legt men te groole last op het geslacht, waaronder eene dergelijke inrichting tot stand komt. De commissie heeft zich met deze beschouwingen kun nen vereenigingen, doch gaat dit alleen op wanneer men, zooals in Duitschland het geval is, een eventueel batig saldo der rekening mag reserveeren, om hieruit te putten wanneer men voor buitengewone uitgaven staat. Siag dir niet, dan behoort b. i. de aflossiug grooter te zijn, aangezien eveutueele uitbreiding dan ook weder ver grooting van kapitaal ten gevolge heeft. Bij een slachthuis echter, ingericht volgens de eischen des tijds en berekend op eene uitbieiding der gemeente behoeft men in de eerste twintig jaren voor geene bui' tengewone uitgaven bevreesd te zijn. waaraan hij is overleden, zonder dat hij door de politie is kunnen gehoord worden. Denzelfden avond werd de dader gearresteerd. Ie Dordrecht had den 14 een droevig ongeval plaats. Een 18-jarige loodgietersknecht liep op de balk laag eener derde verdieping van een in aanbouw zijnd huis en struikelde, waardoor hij naar beneden viel en met het hoofd op den rand van een balk terecht kwam. Per raderbaar werd de ongelukkige naar het Ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij een schedelbreuk bekomen had dat een zjjner armen gebroken en dat hij inwendig zwaar gekneusd was. Zaterdagmiddag was de man reeds overleden. Getroffen door den bliksem. Men schryffc uit Gelselaar d.d. 13 Juli aan de »Zutph. Ct." Hedenmiddag toen de landbouwer T. met zijn zoon en een arbeider bezig waren een vracht raapzaad op te laden, werd de zoon, door een bliksemstraal doodelijk getroffen. Hij viel van den wagen en werd door den arbeider in zijn armen opgevangen. De vader die met veel moeite het geschrikte paard tot staan bracht, be merkte eerst daarna welk een vreeselijk ongeluk hem getroffen had. De getroffene was aan het hoofd gewond verder was zijn geheele borst rauw, alsook verschillende plaatsen aan de beenen. De pet, de broek en de sokken waren aan flarden gereten. In het gezin van Wigman te Cortenoever (bij Brummen)waarvan op Zondag 9 Juli de vader door het inslaan van den bliksem gedood werd, is de moeder nog altijd geheel verlamd. De toestand van Let jongetje, wiens borst verbrand werd is zorgelijk het meisje is hersteld. IVoordzeckanaal. De Regeering heelt haar antwoord ingezonden op het verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verbetering van het Noordzeekanaal. De Minister van Waterstaat vreest niet voor misreke ning in de raming der kosten. De grenzen der voorge stelde verbetering zijn gesteld door de afmetingen van de nieuwe sluis te IJmuiden, waarmee de afmetingen van het kanaal in overeenstemming zullen worden gebracht. Daar het Noordzeekanaal in de voornaamste plaats voor de zeevaartd. i. voor den buitenlandschen handel, dientis het algemeen belang ten zeerste bij de zaak betrokken en geldt 't in de eerste plaats eene Rijkszorg. Vandaar dat geen bijdrage van Noord-Hollaud kan ge vraagd worden naar billijkheid. Ook van plaatselijke snbsidiën van Zaandam en Haarlem kan geen sprake zijn. Wanneer de wenschelijkheid daarvan mocht blijken, zal een tweede stoompont aan den kanaalovergang te Velsen in dienst worden gesteld. De kosten bedragen f 125.000, het jaarlijksch onderhoud f 16.000. Aan de spoorwegbrug te Velsen zal eene spooistaaf- hoogte van 7 M. plus N. A. P. kunneu worden gegeven. De Minister van Oorlog acht de defensiebelangen daar mede voldoende behartigd, al wordt de verdediging er eenigermate door verzwakt, voor den Minister was dit geen voldoende reden om belemmeringen van 't algemeen verkeer te bestendigen. De kosten der verhooging geven een verschil in meer van slechts f 314.000. Zoo mogelijk zullen de- verschillende werken in minder dan 10 jaar worden voltooid. (Handelsblad.) Uiimiden. Een veertigtal leden van de Eerste Kamer bezochten den 18 op uitnoodiging vau den Com missaris der Koningin in Noordholland, den heer mr. G. van Tienhoven IJmuiden. Na eerst de nieuwe sluis met de electrische beweging bezichtigd te hebben giugen eenige per stoomboot een tochtje maken door de buitenhaven naar zee terwijl anderen naar het pantserfort IJmuiden giugen. Terug- keerende stapte men aan de visschershaven aan wal, waarna de oude en de in aanbouw zijnde vischhal bezichtigd werden. Aan de oude vischsteigers lagen bij het afslaggebouw der coöperatieve maatschappij »Nil Desperandum" eenige botters en een vijftal stoomtrawlers, geheel met vlaggen versierd. Te Wormerveer werd door het gezelschap een bezoek gebracht aan de rijstpellerijen »De Unie" en »De Hollan- Vleeschkeur. Het meest belangrijke bij de slachthuizen is wel de vleeschkeur. Elk dier wordt zoowel voor als na het slachten gekeurd elk varken wordt bovendien op trichinen onderzocht. Niettegenstaande men dus van te voren weet dat elk afgekeurd dier schade aan den kooper of verkooper ver oorzaakt zal uit de verslagen omtrent het gekeurde vee blijken dat er nog menig dier of gedeelte daarvan af gekeurd werd wel een bewijs hoe noodig die is. Werd het totaal als ongeschikt voor het verbruik ver klaard zoo werd het vernietigd waren slechts enkele deelen door de eene of andere ziekte aangetast, zoo werden die deelen vernietigd, het overige geschikt verklaard voor het gebruik indien dit mogelijk was. Dit vleesch krijgt echter geen stempel, maar mag alleen in een daartoe op het slachthuis ingericht lokaal verkocht worden en wel bij geene grootere hoeveelheden dan vijf kilogram tegelijk terwijl op sommige plaatsen nog het voorschrift bestond dat het gekookt moest zijn. Op andere plaatsen beperkte men zich tot de mede- deeling opgehangen in het lokaal waar de vrijbauk zich bevindt, dat het niet in ongekookten toestand m< cht gegeten worden. Door invoering hiervan zoude tegemoet gekomen wor den aan het bezwaar der Alkmuarsche slagers dat van buiten ingevoerd vleesch van dergelijke qualiteitgelijk zouden gesteld worden met hun prima qualiteit vleesch. Maar de vleeschkeur kan zich nog verder uitstrekken, en wel over het vlee>ch dat, van buiten ingevoerd, in zoovele winkels verkocht wordtzooals hammen spek, wo>8t etc. Het bezoek heeft de commissie dan ook oveituigd, dat hare meening, dat een goeden afdoende keur op vleesch alleen door middel van een slachthuis te vei krijgen is de juiste is. Wie zooals zij in de gelegenheid was om de groote voordeelee te zien door een slachthuis verkregen, zoowel ten opzichte van verbetering van den bygienischen toe stand in de stad door het centraliseeren op eene enkele plaats van zooveel ongerechtigheden aan bot slachten

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2