Stadsberichteii. Telegrafische Berichten. dia", van de firma's Wossanen Laan en Bloemendaal Laan verder aan de oliefabriek »De Liefde," van de firma Jan Prins en aan de beide nieuwgebouwde en reeds in volle werking zijnde fabrieken De Vlijt" en De Tijd" op den Noorddijk, van de firma Wesaanen Laan. Te Oude Fekela kregen twee buren, wonende onder eenzelfde dak, twist. Van woorden kwam het tot daden. Ongelukkig is daarvan slachtoffer geworden een kind van 4 weken van zekere v. d. Molen, dat van W. een slag op het hoofd kreeg, in drift toegebracht, waar door het terstond dood was. De dader is in hechtenis genomen. Benoemd tot heemraad van den polder Waard en ©roet de heer G. Beers. Wieringcrwaard. Den 18 herdacht de heer J. Visscher alhier den dag waarop hij vóór 40 jaren als hoofd der school benoemd werd. De Buurt was geheel in groen en bloemen gestoken hoe dichter bij de woning en de school van den jubilarishoe rijker en fraaier. Onderscheidene commissies boden den heer Visscher allerlei geschenken aan, terwijl zangvereeniging en fanfarecorps hem hartelijke ovaties brachten, 's Avonds was de geheele Buurt met honderden lampions verlicht. Dat het leest, 's morgens in de school met de kinderen begonnen, eerst den anderen morgen met de ouders eindigde, behoeft wel niet gezegd te worden. Schagen. Den 18 vergaderde in het Noord-Holl. Koffiehuis alhier het nutsdepartement Schagen. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening en verant woording sluitende met een batig saldo van f 6.44, bij eene uitgaaf van f 100.50 werden gekozen de hee- ren van der Maaten, Peisser en Tates. Verschillende versla gen van de departementsinstellingen werden ter tafel gebrachtterwijl de heer A. W. van Kluijve, die voor onderscheidene betrekkingen had bedankt wegens zijn voorgenomen, maar later niet volvoerd vertrek uit onze gemeente in bedoelde betrekkingen weder werd herbe noemd. Tot commies 2e klasse bij de H. IJ. S. Mij. werd, na voldoend afgelegd examen, deze week benoemd de heer S. de Rooij commies Be klasse aan bet station alhier. Heerhugowaard. Den 18, des 's avonds, was de heer A. H. van Vreeningen aan 't zwemmen in de diepe ringvaart in gezelschap van twee jongens. Plotseling hoorde v. V. hulpgeroep en zich omkeerende, zag hij, dat een der jongens reeds in zinkenden toestand verkeerde. Dadelijk zwom bij er heen, doch voor hij er was, was de jongen in de diepte verdwenen. Duikende had v. V. het geluk den drenkeling te grijpen, waarna bij hem met veel moeite aan den kant bracht en zoodoende redde van een wissen dood. Een waarschuwing voor velen, om nooit te gaan zwemmen zonder iemand, die de kunst niet grondig verstaat. Warder. Een zoon van K. Bijlevold alhier, m est dezer dagen een stier naar 't land brengen. Zonder eenige aanleiding viel het dier plotseling op zijn geleider aan, nam hem op zijn horens en takelde hom zoo duchtig toe, dat een zijner armen op twee plaatsen gebroken werd en hem bovendien verschillende wonden aan hootd en borst werden toegebracht. De knaap kou met behulp van een inmiddels op zijn augstgeschrei toegeschoten andere jongen, met groote moeite, door het doorwaden van eene s oot aan het woedende beest ontkomen. Zondag, den 23, zal te Haringhuizen het door den heer A. Spanjaard te Alkmaar te leveren orgel, worden ingewijd. De examens der Mederlamlsche Toonkun stenaars vereenlglng zijn dea 18 en den 19 te 's-Gravenhage in het lokaal »Pulchri Studio" voort gezet. Van de 4 candidaten zijn geslaagd voor piano (middelbaar onderwijs)mej. L. J. C. Boas te 's-Gra venhage en de heer 0. J. Spruijtte Woerden. Voor piano (lager onderwijs) de dames A. C. C. J Co'lard. te Hilversum en E. M. ter Meer te Leiden. Boskoop. De firma G. J. Alberts boomkweeker alhier heeft van de Keizerlijke Russische Tuinbouwvereeni- ging te St. Petersburg officiëel bericht ontvangendat zjj op de Internationale Tuinbouwtentoonstelling te St. Petersburg bekroond is met 4 eerste prijzen (Gouden verbonden, maar boveual door het verkrijgen vandeabsolute zekerheid dat er in de geheele stad slechts goed vleesch te verkrijgen is en ten slotte de minder wreede wijze van het dooden der dieren zal met ons tot de overtuiging komen dat het oprichten van een openbaar slachthuis een zegen voor de gemeente zoude zjjD. En hiermede meent de commissie voldaan te hebben aan de haar verstrekte opdracht. Zoo gaarne hadde zij de woorden tot de hare gemaakt, die in elke plaats tot haar klonken en wel deze Vreest niets mijne heeren hebt vertrouwen in de toekomst, eene stad van den omvang als Alkmaar moet een slachthuis met een koelhuis bezitten. De geschiede nis in Alkmaar staat niet op zich zelve, maar is eene herhaling van de moeilijkheden waarmede in elke stad de oprichting van een slachthuis te kampen had, d.i. de tegenstand der slagers. Doch in elke stad is het algemeen belang boven dat van enkelen gegaan en de slagers zijn thans overal overtuigd van het nuttige en zouden het niet willen ontberen." De risico verbonden aan het oprichten en exploiteeren van een koelhuis gedurende de eerste jaren, indien de slagers daarvau geen gebruik willen maken, mag de com missie echter niet aanvaarden en zij heeft daarom de eer aan uwen raad voor te stellen te besluiten tot het oprichten van een slachthuis, inge richt naar de eischen des tijds en dus ook met een koel huis doch tot het stichten van het laatste eerst dan over te gaan, zoodra de behoefte daaraan gebleken is. G. DE GROOT Jz. H. J. VONK, Rapporteur. Alkmaar, 2 Juli 1899. Antwoorden op de in het bovenbedoelde rapport vermelde vragen ten aanzien der slachthuizen welke door de commissie zijn bezocht. 1 ste vraag. Welken Invloed keelt het slacht huis op liet slagersheroep uitgeoefend 1 Osnabrük. Door de oprichting van een openbaar slacht- Medailles) voor le. Een collectie van 50 fijne coniferen in 50 soorten. 2e. Eene collectie van 12 zeldzame coni feren in 12 soorten. 3e. Eene collectie van 15 schoonste bonte coniferen in 15 soorten. 4e. Eene collectie van 50 azalea's met afvallend bladin 50 soorten in bloei tentoongesteld. Deze planten waren alle uit eigen kweekerjj gerooid. Holl. Maatschappij van Landbouw. De algemeene vergadering der Holl. Mij. van Land bouw werd den 19 te Sommelsdijk door den heer Ban- duin, voorzitter van het hooldbostuur, geopend. Van de 91 afdeelingen waren 50 aanwezig, vertegen woordigende 426 stemmen. De algemeene toestand der Mij. is niet ongunstig. Voor hetgeen de Regeering ver richtte, zijn wij dankbaar zeide de heer Bauduin, maar niet voldaan. Laat ons het beste verwachten van den directeur-generaal der afdeeling Landbouw, den heer mr. C. J. Sickeszeen man zoo berekend voor zijn taak. Sterk keurde spr. de houding af van het lid der Tweede Kamer, den heer Van Kempen, die een voorstel tot subsidie voor zending van paarden naar de tentoonstel ling te Parijs deed verwerpen. Met applaus werd 't voorstel begroet den aftredenden voorzitter den heer D. P. A. B a u d u i n tot eerelid te benoemen. Met algemeene stemmen werd benoemd tot voorzitter de heer G. Vas Visser te Amsterdam, tot lid van het hoofdbestuur voor Noordholland jhr. mr. P. van Poreest, Heiloovoor Zuidholland de heer Ph. van der Breggen, Waddingsveen als lid der financieele commissie de heer Frans Lieftinck,lid der Tweede Kamer. Besloten werd f 300 uit te trekken tot het doen drukken van tarieven van de onderlinge brandverzekering der leden, waarvoor de directeur, mr. P. H. d e K a n t e r, een gunstig jaarverslag uitbrengt. Het voorstel der afd. Nieuwer-Amstel tot het houden van de algemeene vergadering, niet op den dag der af- deelingstentoonstelling, omdat de zaken dan niet naar behooren kunnen afgedaan worden, acht het hoofdbestuur niet gemotiveerd. Het wordt ingetrokken. De heer Vas Visser spreekt hierna over de ge varen van het mesten van varkens met visch en brengt hulde aan den burgemeester van Purmerend, den heer Van Cittersdie daartegen waarschuwde omdat het vleesch daardoor oneetbaar is en de export-handel ver nietigd zal worden. Engeland wenscht zulk spek niet. Een export-handel ging hierdoor te niet. Het min. van binnenl. zaken wees de betrokken gemeenten en personen reeds op het gevaar en vroeg over zes maanden nader rapport. Het hoofdbestuur zal een adres van adhaesie aan de Regeering richten. Het antwoord der Regeering op het adres der Mij. betreffende meelvervalsching werd besproken. De heer De Boer, burgemeester van Assendelft herinnert aan het verleden jaar door hem gesprokeneen zegtdat als het waar is dat het ingevoerde meel zoo slecht ismen zal moeten komen tot het heffen van invoerrechten. Thans moet het onderzoek der Regeering worden afgewacht. Mr. De Kan ter weet niet waarom de quaestie van meelvervalsching steeds wordt gebracht tot een vraag van protectie of vrijhandel. De Staat doet niets tegen vervalsching der levensmiddelen. Invoering van controle wordt eindelijk tijd. Het verleenen van beurzen aan leerlingen der Winter- landbouwscholen in Noord-en Zuidholland wordt ingeleid door den heer Vermaas van Dordrecht. Hij bespreekt het weinige bezoek van de winterscholen en het nut dezer scholen omdat daar worden opgodaan begrippen omtrent kunstmest, hoefbeslag melkonderzoek en veevoeder. Het hoofdbestuur wil voor dit doel tweehonderd gulden be schikbaar stellen voor elk der beide scholen te Dordrecht en te Schagen. De heer Korteweg, burgemeester van Heenvliet zou liever een subsidie geven aan de onderwijzers die de laudbouwacte wenschte te verkrijgen. Mr. De Kanter verzocht het hoofdbestuur zijn voor stel in dier voege te wijzigen, dat het vierhonderd gulden beschikbaar heeftom uit te keeren aan leerlingen of onderwijzers, die voor den landbouw nuttig kunnen worden. en koelhuis wordt de uitoefening van het slagersbedrijf aanmerkelijk gemakkelijker gemaakt en worden tevens voor den vleeschverbruiker ten opzichte van de qualiteit van het vleesch maar ook vooral in hygiënisch opzicht, onschatbare diensten verkregen. Deze zijn A. ten opzichte van de uitoefening van het slagers- bedrijf a. een minder groot bedrijfskapitaal b. men behoeft geene slachtplaats op te richten overeen komstig de voorschriften, uit een sanitair oogpunt door de politie gegeven, evenmin eene bergplaats voor vee. Beide zaken toch stuiten dikwijls op onoverkomelijke bezwaren c. men heeft geene vergunning noodig tot het oprichten van eene zoodanige inrichting d. het koelhuis geeft den slager een meer geregeld bedrijf en minder verlies aan vleesch B. voor den vleeschverbruiker a. betere qualiteit van vleesch, verkregen door openlijke concurrentie welke ontstaat door het uitsluitend ge bruik van slachthallen in een openbaar slachthuis j maar nog van meer gewicht voor hem zijn b. de sanitaire contróle, uitgeoefend zoowel op het slacht vee als op het vleesch, door eenen veearts c. het niet tot de slachtplaats toelaten van dieren ver dacht van ziekte d. het afzonderen van het vleesch, niet geschikt voor den vrijen verkoop e. vernietiging van het vleesch, hetwelk schadelijk is voor de gezondheid. Bielejeld. Door het invoeren van een slachthuis is de uitoefening van het slagersbedrijf gemakkelijk geworden. De hinderwet toch stelt zulke hooge eischen aan de oprichting dat in vele gevallen die eischen onoverko melijk waren en van de oprichting moest worden afgezien. Bovendien vermeerdert het debiet, daar de omliggende plaatsen liever vleesch betrekken afkomstig uit eene stad waar een slachthuis zich bevindt. Hórde. Zeer gunstig heeft de oprichting bij de slagers gewerkt. Op voorstel van den heer De Bruine, lid van het hoofdbestuur, wordt het hoofdbestuur gemachtigd de som in haar geheel naar eigen goedvinden ten bate van bet landbouwonderwijs aan te wenden. De volgende vergadering heeft plaats te Beemster. Mr. C. P. Z a a ij e r bespreekt den vee-uitvoer naar Belgie. Er kwam slechts eenige verbetering sedert 1896. De Voorzitter deelt mede, dat de leden van het hoofdbestuur bijna dagelijks met autoriteiten over de zaak spreken. Persoonlijke aanraking is beter dan brieven. Op het oogenblik wordt met Belgie niet onderhandeld, zoodat verandering niet spoedig te verwachten is. (Handelsblad.) Automobllcn. Het aantal automobilen in ons geheele land bedraagt 82. Daar ds. W. M. de Vries, van Amsterdam, door ongesteldheid verhinderd is, a.s. zondag de gods dienstoefening in de remonstrantsehe kerk alhier, te leiden, beeft de Hooggel. heer prof. dr. 11. D. Ecrdnians, hoogleeraar te Leiden, zich bereid ver klaard, in die kerk op te treden op het gewone uur (10 l/a)- In de doopsgez. gemeente zal de dienst vervuld worden door den heer ds. van der Wissel, uit Drachten. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgtden 19 765.3den 20 763.5. Den 20, des morgens, had een meisje van omstreeks 14 jaren het ongeluk nabij de spoorbrug uit de spoor trein te vallen, het openspringen van het portier was hiervan de oorzaak. Gelukkig dat de trein naar Hoorn zoo gauw kon stoppen anders zou de ongelukkige overreden zijn geworden, haar toestand is zorgelijk echter niet hopeloos. Orgelconcert. Den 19, 's namiddags 3 uur, gaf den heer H. de Vries, organist der groote kerk te Rotterdam, een orgel concert in onze groote kerk met medewerking van mej. Jeanne Blijenburg, concertzangeres te Frankfort. Het programma was op oordeelkundige wijze ingericht. Geen geleerde, voor de meeste toehoorders moeielijk of in 't geheel niet te begrijpen werken (behalve misschien de praeludium van J. S. Bach), maar meer eenvoudige en bekende nummers kwamen er op voor. Zeer mooi waren de twee nummers van den concertgever: le eene fantaisie, soms fugatisch bewerkt op het koraal »Nun danket alle Gott (hoofdzakelijk op den eersten regel van het lied) en 2e een praeludium voor het derde vers van psalm 150 (Looft God, naar zijn hoog bevel, met het klinkend cimbelspel, enz.) De registreering ook bij de begeleiding der zangnummers was somtijds zeer fraai en vol afwisseling, daarenboven is de heer de Vries ook technisch zeer ont wikkeld. Mej. Blijenburg heeft een klankrjjk orgaan dat indruk maakt. Een lied van J. S. en een van Fr. Bach, een van Emmerich, benevens de aria »0, hörmein Flehuit het oratorium »Samson" van Hliudel vormden haar programma, dat zeer schoon werd voorgedragen. De heer de Vries speelde praelidium in G groote terts van Bach het eerste lied ohne Worte" van Mendelssohn, »Pilgercbor" uit »Tanhauser", marche funèbre van Chopin »Beim Herausgang" van Léfébure Wély, en, zooals reeds gezegd, twee composities van hem zelf. 's-Gravenhage, 20 Juli 1899. EERSTE KAMER. Vlsch-afslag te IJmulden. In antwoord op de interpellatie van den heer Reekers heeft de minister van waterstaat de doelmatigheid ge handhaafd der bepalingen op de rijks- vischafslag te IJmniden, maar verklaard dat particuliere verkoop in sommige buitengedeelten geoorloofd blijft. Crejeld. Zeer goed. Vierssen. De invloed is zeer goed. De slagers contrö- leeren zich zelf en er is om zoo te zeggen een wedstrijd ontstaan om slechts de beste qualiteit te slachten. Eschweiler. Het gevolg is geweest het leveren van betere qualiteit vleesch. Yperen. Eene algemeene mistevredenheid der slachters, want vóór het oprichten van het slachthuis betaalden zij geen slachtgeld. Deze mistevredenheid gezien het gemak en de voordeelen voor de slachters, was gauw voorbij. Ostende. Niet beantwoord. 2de vraag. Op welke uren ls liet slaelithuls geopend en hoe groot Is het grootste getal groot vee, klein vee en varkens op één dag geslacht t Osnabrück. Omtrent sub 1 wordt naar de overgelegde verordening verwezen. Het grootst aantal geslachte dieren op één dag bedroeg: 44 runderen, 120 varkenp, 110 kal veren, 20—30 schapen het slachten vindt gewoonlijk op 2 3 dagen in de week plaats. Het slachthuis is geopend In de maanden November, December Januari en Fe bruari van des voormiddags 7 tot des namiddags 7 uur, in de maanden Maart, April, September en October van des voormiddag 6 tot des namiddags 7 uur. In de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus van des voormid dags 5 tot des namiddags 7 uur. Bielefeld. Zie sub 1 de verordening. Sub 2 50 stuks groot vee100 stuks klein vee 100 varkens. Horde. Het slachthuis is geopend des zomers van 6 uur 's morgens tot 7 uur des namiddags in den winter van 7 uur 's morgens tot 8 uur des namiddags. Sub 2, groot vee (runderen) 26 stuks, varkens 65 en klein vee 128. Crefeld. a. In den zomer zoowel als in den winter van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. b. 95 stuks groot vee 240 stuks klein vee en 186 varkens. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3