De Erfgenaam van Meet No. 87. Kerste blad. Honderd en eerste jaargang 1899. ZONDAG 23 JULI. Gemeenteraad van Alkmaar. li u i t e ii l a u <1. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). UklIUIISCIII COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,00 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De waarn. Burgemeester der gemeente Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning dei- vergadering op Woensdag, 26 Juli a.s., des na middags te één uur, ter behandeling van de hieronder vermelde punten. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het maken van een riool in de Nieuwpoortslaun en vaststelling der bijdragen van particulieren in de daarvoor te maken kosten. (Bijlage No. 70.) 3. Idem tot het verlengen van het riool in de Snaar- manslaan en vaststelling der bijdragen van particu lieren in de daarvoor te maken kosten. (Bijlage No. 71.) 4. Idem tot het'makeu van een riool, ter verbinding van het riool in de Snaarmanslaan met dat in den Bergerweg.. (Bijlage No. 72.) 5. Idem tot bet maken van een riool in de Akers laan en vaststelling dor bijdragen van particulieren in de daarvoor te maken kosten. (Bijiage No. 73.) 6. Idem tot het dempen van een sloot achter- en het maken van een riool in den Stationsweg en vast stelling der byd ragen van particulieren in de daar voor te maken kosten. (Bijlage No. 83.) 7. Idem naar aanleiding van een verzoek van de weduwe van een overleden gemeente-beambte om eene gelde lijke tegemoetkoming. (Bijlage No. 75.) 8. Idem naar aanleiding van een verzoek om het maken van uniformen voor de d.d. schutterij en de politie te doen aanbesteden. (Bijlage No. 77.) 9. Voorstel van het lid van den Raad, den heer Bruinvis, in zake verbetering van den toestand op het plein bij de Groote ketk. (Bijlage No. 79.) 10. Voorstel van B. en W. tot het doen maken van een nieuwen exhauster op het terrein van de gemeente lijke gasfabriek. (Bijlage No. 81) 11. Idem tot vaststelling van het primitief kohier der straatbelasting. (Bijlage No. 82.) 12. Voorstel der Commissie voor de belastingzaken enz. tot vaststelling der rekening van de stads-apotheek, dienst 1898. (Bijlage No. 84.) 13. Benoeming van twee stembnreaux voor de eerlang te houden verkiezing van een lid van de Provinciale Staten. (Bijlage -No. 85.) 14. Voorstel der Commissie voor bet ontwerpen van strafverordeningen, tot vaststelling eener verordening tot wijziging der artt. 172a en 208 der Alg Politie verordening. (Bijlage No 86.) 15. Voorstel der Commissie voor de belastingzaken enz. in zake reclames hoofd, omslag, dienst 1899. BKIiUlll. De koniug had den 18 een onderhoud met minister president Vandenpeereboom. Men beweert 63) De groote zaal, waar al de portretten der voorouders hangen straalt in schitterende glans. Men heeft de luiken gesloten en de lichten aangestoken. Aan zware kettingen hangen de prachtige, vele eeuwen oude licht kronen van het geschilderd plafond terneder, met tallooze waskaarsen de groote, indrukwekkende ruimte verlichtend. Aan de zuilentusschen de schilderijen inwaren groote candelabers aangebrachtwelke als vlammende bloemen de geheele lengte en breedte der muren ver sierden. Daar hingen statig in 't gelid, al de portretten nit oude tijden, daar keken de Rijksgiaven von Niedeck, in volle wapenrusting, monniksgewaad, gepoeierde pruiken, oorlogsgewaad en herdershoed op hunne nakomelingen nedervan de fijne penseelstreek van moderne meesters tot aan de naïve kunst der oudheid, welke de patronaats- heeren met stijve, houterige ledematen en biddend op geheven handen als altaarbeelden had vereeuwigd, of wel de ridders en edelvrouwen op kunstige Gobelins had trachten af te beelden. Naast den reusachtigen schoorsteen prijkten rechts en links de groote tafelen van den stamboom, met veel kleurige wapenschilden en ridder-insignes gekroond. Daarvoor, aan het noordelijk einde der zaal, verhief zich een klein altaar, dit met versch geplukte lauwerbladen tooneelmalig omringd was. Tusschen hooge, brandende kandelabers in, .stond het beeld van den Landheer, en daarvoor een groot kruis van zeer antieken vorm een geschenK van Paus Urbanus V, uit het jaar 1369, dat sedert dien tijd steeds bij plechtige gelegenheden dat de koning den minister de verdaging van elke kies wet-hervorming gelast heeft. In hoeverre de regeering zich naar dezen wensch zal kunnen voegen, kan eerst blijken, wanneer de commissie van vijftien leden van verschillende groepen een besluit genomen heeft. Vooreerst zal zy echter niet met haar arbeid gereed komen. In de Kamer is door de clericale afgevaardigden De Troz en Ligy en door den socialist Van der Velde een voorstel ingediend om voor de commissie van XV, zes plaatsvervangende leden aan te wijzen, en wel vier van de linker- en twee van de rechterzijde. Een voorstel van den heer Helleputte daartegenover, om vijftien plaats vervangende leden aan te wijzen, werd aangenomen met een amendement, bepalende, dat elk lid zelf zijn plaats vervanger kan aanwijzen. DUITSCHLA1VD. De keizerin heeft bij haar val niet alleen den enkel verstuikt, maar ook het been ge kwetst of wellicht gebroken. Zoodra de zwelling voldoende is verminderd, zal dit worden onderzocht. Eerst over eenige dagen zal vermoedelijk dit onderzoek mogelijk zijn. De keizer heeft van zijn voornemen moeten afzien om de Kanaalfeesten, die te Dortmund met grooten omhaal zullen gevierd worden, bij te wonen. De gemeenteraad overweegt de mogelijkheid de feesten uit te stellon tot het tijdstip, dat den keizer gelegen komt. EAöKIiAMO. Chamberlain deelde den 20 in het Lagerhuis mede, dat hij een telegram had ontvangen van sir Milner, meldende dat voor de verkrijging van het kiesrecht een verblijf van zeven jaren zou worden gesteld met terugwerkende kracht. De minister zeide, dat hij geen officieele mededeeling had ontvangen omtrent de verdeeling der zetels, maar dat de Transvaalsche Regeering voorstelt zeven nieuwe zetols te geven aan districten, waar in hoofdzaak Uit landera wouen. Als dit bericht bevestigd wordt, was zulks een belangrijke wijziging in de voorstellen van President Kruger. Een en ander geeft aanleiding om te hopen, dat de nieuwe wet den grondslag zou kuDnen vormen voor een regeling overeenkomstig de voorstellen van sir Milner. De Britsche Regeering beeft echter op gemerkt, dat de Volksraad nog een aantal bepalingen heeft gehandhaafd, die zoo opgevat zouden kunnen worden, dat zjj personen van het kiesrecht uitsloten, die er anders toe gerechtigd zonden zijn eu dus gebruikt zonden kunnen worden om met de eene hand terug te nemen wat met de andere is gegeven. Heel duidelijk is de toestand op het oogeublik niet. Wel blijkt 't, dat er alle kans bestaat op een vredelie vende oplossing, maar Chamberlain schijnt met het reeds verkregene toch nog lang niet tevreden te zijn. Staat hij daarin alléén, dan zijn zijne verklaringen slechts de voorbereiding tot een terugtocht, stounen zijn collega's hem, dan zijn nieuwe verwikkelingen te wachten. FKAAKRIJk. Luidens de laatste berichten zal het proces te Rennes 11 Aug. aanvangen. Dreyfus brengt zijn dag geheel door met de studie der het familie-altaar der von Niedecks versierd had. Vol gens nog oudere overleveringen zou het oorspronkelijk het zwaard geweest zijn, waarmede Keizer Otto I zijn page Johan Lando von Niedeck tot ridder geslagen had. Op dit zwaard legden sederttot op den huidigen dag, de jonge graven von Niedeck den eed der getrouw heid af, wanneer zij, in het bijzijn der gansche familie, meerderjarig verklaard, en als erfgenaam geproclameerd werden. Dat »eed afleggen" was een der plechtigste gebeur tenissen in het leven der jonge graven, die door lot en toeval naaste erfgenaam waren. Ook thaos lag dit »bijkans heilige" zwaard op het altaar, en de flikkerende lichten deden het schitteren en stralen zooals reeds sedert veleveleeindeloos lange jaren op deze plek het geval geweest was, als de zoon van den vader den ridderslag ontving. Sedert den zevenjarigen oorlog was de familie, tot op slechts enkele leden na, uitgestorven en na de vrij heidsoorlogen bleef er nog slechts een enkele von Niedeck over, en het waren diens kleinkinderen eu achterklein kinderen die zich ook heden in deze zaal der vooronders verzamelden ten einde aan het overoude gebruik tol te betalen. De gasten verzamelden zich. Deftig gekleed, bijkans ademloos van verbazing, be wondering en eerbied voor de hen omringende vorstelijke pracht, stonden de nol abelen van Anger wies en staarden onbeweegelij k naar al die voorname heeren en dames, die uit de donkere lijsten op hen nederzagen. De groote, met brons beslagen boogdeuren, die naar de wapenzaal voerden openden zich, de bedienden, in groot livrei, traden binnen en stelden zich ter weers zijden. Er ontstond een korte pauze van eerbiedig, angstige verwachtingtoen verscheen Graaf Willibald, eu aan zijn arm gravin Melanie, op wie aller oogen zich richt ten. Bijkans achttien jaren waren er voorbijgegaan sedert dat bal in »de Stad Hamburg", waar de scnit- terende verschijning der schoone vrouw aller oogen had verblind 1 dossiers van zijn zaak. Hij staat vroeg op en zet zich onverwijld aan den arbeid, dien hij slechts afbreekt voor het bezoek van zijn vrouw. Het onderzoek der stukken neemt, wel begrijpelijk, al zijn gedachten iu beslag hij is nog niet van de eene verrassing bekomen of een andere staat reeds voor hem. Dat ban inderdaad niemand verbazen De heer Havet komt in een nieuwen brief aan de »Temps" op de beweringen van den oud-minister Lebon terug en houdt vol, dat in het najaar (n i e t^ in het voorjaar) van 1897 de geneesheer, die Dreyfus bezocht, zijnen dood zeker verklaarde, indien er geene verandering kwam in zijne behandeling. Daarop werd de palissade op 40 centimeter van de hut afgebroken, zoodat er een ruimte kwam van 7,40 M. tusscheu de hut en de buiten palissade dit geschiedde, zegt hij, door toedoen des ge- neesheers, niet door dat van den »het onrechtvaardigst beschuldigden ambtenaar", als de heer Lebon beweerde. Toen dezen laatste niet langer minister was, nadat het Hof van Cassatie de revisie-zaak in behandeling had ge nomen, mocht Dreyfus op sommige uren uitgaan en had hij het geluk »boven den ringmuur van het eiland uit" de zee te zien. Men verzekert, dat mrs. Demange en Labori aan den minister van koloniöu een brief hebben gericht, waarin zij hem verzoeken, aan den krijgsraad te Rennes over te leggen alle brieven aan kapitein Dreyfus geadresseerd en door den oud-minister Lebon achtergehouden. Van de brieven, door Dreyfus aan den voorzitter der Kamer en van den Senaat gericht, beweert de »Aurore", dat deze zijn achtergehouden op bevel van Méline. 9PAWJE1. In den Senaat heeft graaf Almenas de Regeering geïnterpelleerd over het niet-nakomen door Amerika van het verdrag te Parijs, waarbij de Spaansche gevangenen op de Philippijnen zouden worden vrijgelaten. Op de tribune zaten vele dames, bloedverwanten dier gevangenen, luide te weenen. Silvela antwoordde, dat noch hij, noch Amerika veel konden doen. Eveuwel stelde hij nieuwe onderhandelingen in uitzicht. TRA1HS VAAI». Uit den tekst van Kruger's redevoe ring van 18 Juli over het stemrecht blijkt, dat terwijl de president een zevenjarig tijdperk als billijk en recht vaardig aanbeval, hij bleef aandringen op een proeftijd, gedurende welken de loyauteit der uitlanders beproefd zou kunnen worden Krnger voegde daarbij »De vijand wenscht slechts een reden tot schreeuwen te hebben, doch de Republiek zou haar onafhankelijkheid verliezen, wanneer men nogmaals zou toelaten dat Enge land de binnenlandsche aangelegenheden van Transvaal zon besturen." De stemming te Pretoria is veel opgewekter. Men hoopt, dat de crisis nu voorbjj is. De verklaring van de »Times'' welke op het aannemen van den zevenjarigen termijn duidt, heeft algemeene bevrediging gewekt. President Kruger moet zich zeer vermoeid gevoelen en rust noodig hebben. Wat was er van haar geworden Een bleeke, er moede en mat uitziende vrouw, over wier vergrijsde haren de rouwsluier hing en van wier vermagerde gestalte het zwarte sombere krip in lange plooien nederviel. Toch is de gravin ook zelf thans nog een verschij ning, die door hare voornaamheid grooten indruk op al de aanwezigen maakte. Graaf Rudiger volgde met de gemalin van den Heer von Niedeck. Onwillekeurig gaat er eene beweging door de rijen der Angerwieseners. Geleidt hij gravin Johanna of geleidt zij hem Is deze gebroken, gebukte grjjsaard met het tanige gelaat, waarop diepe ernst en onherstelbaar leed hun onnitwisch- baren stempel gedrukt hebben, is deze wankelende man de irotsche, zelfgenoegzame, indrukwekkende persoon van vroeger Welk een geheel andere verschijning is Graaf Wulff- Dietrich die achter hem de zaal binnentreedt 1 Statig, trotsch, een prachtige verschijning iu da rid derlijke uniform van Opper-hof-jager Aan zjjn arm gaat de Baronesse von Nordlingen in een zeer elegant toilet, een vriendelijk lachje om de lippen, in druk fluisterend gesprek met haar partner. Zij heeft er geen flauw ver moeden van wat zich daar ginds, aan de oevers van den Rijn, tusschen haar dochter eu Wulff Dietrich heeft afgespeeld en is daarom geheel onbevangen. Aan den arm baars vaders volgt Pia, zeer ernstig en zeor bleek, een prachtig marmerbeeld gelijk, geheel in 't wit gekleed, een witte roos in het haar. Verrukt groet haar ieders blik, zij echter houdt de oogeu ter neder geslagen en gaat als in een droom voort. Eu nu het laatste paar 'i In kranige marine uniform een knappe, jonge luite- naut en freule Aurelia von Hoff?Wat beteekent dat Waar blijft nu gravin Fransje, zij, die door de Angerwieseners nog nooit van nabij is gezien geworden en naar wier kennismaking men juist zoo zeer had verlangd Zou zij misschien nog achteraan komen met een anderen gast

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1