Nederland- Noordzeekanaal. Stadsberichten. VKKKEXIUIIE STATEN. Te New-York is een werkstaking onder het trampersoneel uitgebroken. Den 20 hebben ernstige rustverstoringen te New-York plaats ge had. Vele personen zijn gewond elke tramwagen werd in de 1 weede Avenne door eene nit mannen, vrouwen en kinderen bestaande volksmenigte met steenen gewor pen, terwijl ook van de daken en uit de vensters allerlei voorwerpen werden gegooid. De rustverstoorders wierpen barricades in de staten op en er ontstond vaak een hand gemeen met de politie, die ten getale van 600 man de tramlijn bewaakte. Verscheidene agenten zijn met beenbreuken of schedel- wonden naar het hospitaal gebracht en vele passagiers zijn erg gekwetst. ZIHU-AVRIHA, Den 20 hield Rhodes bij gelegen heid van zijn terugkeer in Zuid-Afrika een redevoering voor een vergadering te Kaapstad, waar onder leiding van den burgemeester 4000 personen bijeen waren. Rhodes memoreerde o.a. zijn bezoek te Berlijn en zeide, dat de Duitsche Keizer hem op de meest bereidwillige wijze te gemoet was gekomen. Er bestonden dan ook geen belommeringen in het Duitsche Afrikagebied meer, wat Rhodes plannen betrof. Als middel om de paarden te beschermen tegen vliegen en horzels wordt het navolgende aanbevolen. Men laat gedurende 5 minuten een goede handvol laurierbladeren koken in een kilo varkensreuzel. Het is voldoende om een stuk laken te besmeren met dit mengsel en daarmee de huid te bewrjjven van een paard (of een rund) voordat men er mee naar 't werk gaat. Reeds sedert lang gebruiken enkelen dit middeltot groot nut van de werkpaarden die daarmee besmeerd hun werk geregeld en rustig volbrengen. Als men per rijtuig uitgaatworde het paard aldus ingewreven, vóórdat het opgetuigd is. Geen enkelen vlieg noch horzel plaagt dan 't dier. Wel oud maar niet genoeg bekend is dit practisch middel. Men zegt dat te Straatsburg de slagers alle muren, deuren en ramen van hun stallen insmeren en dat geen enkele vlieg binnen durft komen Aardbeving te Rome. Een hevige aarbeving heeft den 19 te Rome plaats gehad. Op verschillende plaatsen in de stad werden huizen beschadigd. Na de schokken sloeg een plotselinge hevige regenbui neer. Te Regina Coeli trachtten de gevangenen in doodsangst hun cellen te ontvluchten en met moeite kon slechts de orde hersteld worden. Uit de Gampagna komen meerdere berichten van ernstige schade, die door de aardbeving is teweeg gebracht. De bevolking is overal doodelijk ongerust, doch tot nu toe wordt van geen enkel slachtoffer gewag gemaakt. Ongeluk te Pontin. Op het kerkhof te Pontin in Frankrijk heeft een droevig ongelnk plaats gehad. Nabij een plek,.waar afval werd neergeworpen had oen instorting plaats en drie arbeiders worden onder het puin bedolven, en vielen tegelijk met een kar met afval door een oud ondergrondsch geweit. Een vierde, die dicht in de buurt werkzaam was, zag zjjn kameraden als in een put verdwijnen, doch toen hij naderbij snelde vond hjj op de plaats waar zjj ver dwenen waren niets dan een kleine diepte. Aanstonds ging hij hulp halen. Een afdeeling soldaten begon dadelijk het puin weg te halen en toen men een gedeelte der gewelven had ojengelegd, waagde een sergeant zich zelfs omlaag. Men vond echter niets. Eerst den volgenden dag, na bijna vier en-twintig unr gewerkt te hebbenvond men een der slachtoffers. Men vermoedt, dat de ongeluk- kigen dadelijk gestikt zijn. Op de gevaarlijke plaats hebben in de laatste jaren reeds verschillende soortgeljjke ongelukken plaats gehad. (Handelsblad Appelen uit Australië. De eerste zending appelen uit Australië is reeds te Berlijn aangekomen. In het vorig jaar alleen werden nit Australië 130,000 schepels appelen op Duitsche markten aangevoerd. Neen, de booge boogvormige deuren Bluiten zich en de grafelijke familie neemt plaats op de zetels tegenover het altaar. De orgelklanken, die gedurende den gau- schen tijd uit de aangrenzende kapel hadden weerklonken, verstommen. Graaf Willibald treedt voor het altaar. Hjj draagt de uniform der Johanniters en ziet er bijzonder krachtig en opgewekt uit. Hjj houdt een korte toespraak en verklaart de beteekenis van dezen dag, terwjjl hij zjjn voornemen te kennen geeft, om naar overoud gebruik den toekomstigen Heer von Niedeck naar deze heilige plaats te geleiden waar hjj, volgens der vaderen gebruik en wijze, de eed van getrouwheid afleggen zal. Waarom hjj daarmede thans nog wacht Dit hoopte hij allen onmiddeljjk duidelijk te maken. En toen ging hjj met Juider stemme voort »Zoo is het dus tijd, u, mjjn hartelijk geliefde bloed verwanten, on u mjjne heeren zoowel als u, mijne on- derhoorigen en bedienden, den toekomstigen Heer von Niedek, den erfgenaam dezer bezitting voor te stellen. Ik doe dit met groote dankbaarheid jegens God den Heer, die mjj de groote vreugde waardig keurde, dezen dag te mogen beleven 1" Met vaste schreden verliet de spreker het altaar, echter niet om op Wulff-Dietrich toe te tredeu, maar om zich tot algemeone verbazing naar de ter rechterzijde gelegen kleine deur der kapel te wenden, die door den getrouwen Friedrich en den grijzen Kuhnert met stralende oogen geopend werd. hen jonge man gekleed in den schilderachtigen ouden dracht der Hofpagestreedt met uitgestrekte handen Graaf Willibald tegemoet, en de Graaf vat ze met trotsche vreugde en voert den jongeling voor het altaar, «Hiermede stel ik de aanwezigen, in alle plechtigheid den toekomstigen Heer von Niedeck voor sprak hij met jubelende stem. *M1JN ZOON FRANS JOHAN BORWIN, RIJKSGRAAF VON NIEDECK 1" Enkelen roepen luidkeels «Fransje 1 Fransje 1 De hertog van Westminster, wiens renpaard «Flying Fox de Eclipse Stakes ter waarde van 10.000 p. st. won, heeft deze som aan het Koninklijke Alexandra-Hospitaal te Rhylwaarvan de hertog president is aangeboden. Men is nu dadelijk kunnen overgaan tot het bouwen van een nieuw paviljoen, waarvoor de prinses van Wales als patrones van het gasthuis den eersten steen legde. Be Koninginnen te Arnhem. Den 21 had 't voorgenomen bezoek van H.H. M.M. plaats, dat echter nu niet Arnhem zelf betrof, maar tot hoofddoel had de aldaar plaats hebbende Historisch-Ge- neeskundige tentoonstelling. Het bezoek zou dus een streng officieus karakter dragen, maar de geestdrift der bevolking heeft ook nu weer het Koninkljjk bezoek tot een waren zegetocht gemaakt en, bleven de meer officieele versieringen achterwegeaan vlaggen en bloemen was geen gebrek. Te Yelp werd Bronbeek bezocht, en te Arnhem eerst de tentoonstelling ec daarna het Diaconessenhuis, waarna de terugreis naar het Loo werd aanvaard. Hel wetsontwerp tot verbetering van het Noordzeekanaal is in de zitting «Ier Eerste Kamer van den 20 zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Als vervolg op de uitgifte der frankeerzegels van f 1 wordtmet ingang van 1 Augustus a.s., een nieuw type van de frankeerzegels der overige waarden in gebruik gesteld. Tegeljjkertjjd worden briefkaarten en briefomslagen met het nieuwe zegeltype in gebruik gesteld. an die zegelsbrief kaarten en briefomslagen zal ambtshalve eene eerste toezending aan de postkantoren geschieden in den loop dezer maand. De tegenwoordig in gebruik zjjnde zegels, briefkaarten en omslagen bljjven tot nadere aankondiging geldig. De op de postkantoren aanwezige voorraad zal dus eerst worden opgebruikt. De nieuwe zegels, enz. mogen, onder geenerlei voor wendsel, vroeger dan 1 Augustus worden uitgegeven, noch, aan wien ook, ter inzage worden verstrekt. Met nadruk is de aandacht van de ambtenaren der posterijen op deze bepaling gevestigd. De postbladen worden voorloopig niet door andere ver vangen. De Streek. De groeuteverzendingen zjjn weer in vollen gang. Aan de stations te Hoogkarspel en Boven- karspel ziet men goederentreinen van 50 en meer wag gons allen beladen met kool die voornameljjk naar Duitschland vervoerd wordt. Ook de binnenscheepvaart heeft het druk. Heele vlooten van platboomde vaartuigen komen af en aan te Bovenkarspel en Broekerhaven. Meer en meer komt de voorspelling in vervulling, dat onzo vruchtbare streek de groenten- en vruchtentuin van een deel van Europa worden zal. De eerste bezending aal bessen is ook reeds naar Engeland verzonden. Ooedkoope bloemkool. t Schjjnt dat de bloem tooi dezer dagen geen geld kost. De «Residentiebode schrijft «Een tuinder gaf zjjn knecht een mand bloemkool cadeau. De mand was ruim vol, zoodat er af en toe een kool afviel. De man zag het, maar liet ze eenvoudig liggen ze waren hem het opra pen niet waard. Een ander tuinder had een fermen hoop bloemkool in de schuur liggen, maar niet. groot genoeg voor de Amsterdamsche markt. Hjj zond een boodschap naar de kneenten van de waschinrichting «Eigen Hulp", menschen met. huishoudens ze mochten een goeden voor raad gratis komeu balen. Eén, zegge één, wilde wel een par- tjjtje meenemen de anderen zouden komen, als de tuin der er nog sancjjsen bjj gaf. Ontsporing. Het «Handelsblad" meldt 't volgende: Den 21 derailleerde te Eist een grindtrein. Vier wagens liepen op den locomotief. De passage Nijmegen Arnhem is gestremd. De machinist is licht gewond. Meer dan vjjftig man is werkzaam aan het leggen van een hulpwissel. De vroegere kleine gravin rukt zich echter van de hand des vaders los en werpt zich aan de borst van Wulff Dietrich «Neef, mijn beste, beste neef, ben je nu boos op mjj, of ben je tevreden en, driftig Pia's rechterhand grjjpend, vereenigt Fransje de handen der beide jonge lieden met vasten greep tnsschen de hare. ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. En de maan en de sterren ze zeggen het, En de droomen ze fluisteren 't om strijd En de nachtegalen ze slaan het Ze is de uwe in eeuwigheid Eichendobff. Een groote opgewondenheid had zich van alle aan wezigen meester gemaakt. Gravin Fransje was een jongen! De dochter van den Heer vou Niedeck was een zoon! Heeft dit weder niet veel van krankzinnigheid Is 't niet totaal onmogeljjk Graaf Rudiger had het hoofd opgeheven, en staart met verglaasde oogen de schitterende verschjjning van dvn nieuwen neef aan. Toen greep hjj naar het voorhoofden drukte gedurende eenige oogenblikken de koele hand daartegen, als moest hij zjjn gedachten met geweld bjjeen verzamelen. Zijn lippen wilden sprekenmaar hij kon niet. Zjjn vrouw is in dit eerste oogenblik van alles over weldigenden schrik doodsbleek geworden. Ontzet rusten hare blikken op «den zoon Frans", die ais een jong theatergod uit het niet te voorschijn is getreden, om de schoonste, rjjkste plannen en verwachtingen eener familie te schande te maken. Willibald heelt een zoon De bezitting komt dus niet aan Wulfl-Dietrich Groote God, wat moet er nu van hen worden, van hen die toch reeds door Hartwig's Moord. Te Huisen (G.) is een moord gepleegd. Gerardus Ries26 jaren, en W. Janssen, 22 jaren, zouden 1.1. Zondag loon gaan ontvangen. In plaats van hun geld te krijgenwerden de arbeiders door den baas met een spade bedreigd. De zoon van den ploegbaas ver scheen daarop gewapend met een revolver en trof Bies met twee kogels in de slapenzoodat de dood onmid- delljjk volgde, terwjjl Janssen door een schot een hoofd wonde bekwam. De ploegbaas is gearresteerd, de 20-jarige moordenaar voortvluchtig. Schaden. Den 20 vergaderde de zangvereeniging «Euphonia" alhierter bespreking van den toestand ontstaan door het plotseling vertrek van den directeur, den heer H. M. Th. ter Linden. Besloten werd den heer M. isser uit te noodigen het directeurschap op zich te willen nemen. Darslngcrhorn. In de polders Waard en Groet is men met het dorschen van karweizaad aan gevangen. Op de grootste boerderijen is de stoomdorsch- machine midden in het veld in werking gesteld op kleinere boerderijen de paardendorschmachine. De af- dorsching geschiedt op het veldom de zaadaitvalling tot een minimum te beperken. Was de aardappelbouw tot heden in deze polders steeds onbevredigend, dit jaar werden, met het oog op eene te Winkel eventueel op te richten aardappel- en groentemarktin den polder Groet muisjes verbouwd, welke in kwaliteit voor die uit het binnenland niet onder doen. Het nog kostbaar vervoer naar Noordscharwoude (nu nog de naastbjj zjjnde markt) alsmede de dit jaar lage aardappelprijzen zjjn oorzaak, dat de geldeljjke uitkomsten minder gunstig zjjn. Karin gears pel. Onder de uitgezette koolplunten vertoont, zich op sommige akkers en wel speciaal op nieuw bouwland eene ziektebekend onder den naam van ringziokte. De vezels laten los van den stam het gedeelte, dat in den grond zit, verdroogt als 't ware en daarboven ontstaat een ring om den struik. Op enkele akkers woedt deze ziekte zoo hevig dat meer dan de helft verloren gaat. Met verlangen zien de koolbouwers dan ook nit naar regen in de hoop dat daardoor dit kwaad zal verdwjjnen. Als een bewjjs dat de rattenverdelging ook in deze gemeente dit jaar weer zjjn nut heelt, kan dienen, dat daarvoor tot beden f 148 werd uitgegever. De gemeen teraad besloot den 17 de rattenverdelging voor dit jaav te doen eindigen. Hulde aan minister Lely. De bekrachtiging van het wetsontwerp tot aanleg van een haven te Scheveningen door de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft den 21 aanleiding gegeven tot groot vreugdebetoon te Scheveningen. Geheel het dorp vlagde en 's avonds gingen alle vereenigingen te Scheve ningen den minister van waterstaat, den heer Lely, een serenade brengen. De minister deed voor het geopende venster mededee- ling van een telegram van H. M. de Koningin, waarin deze hare ingenomenheid betuigde met de aanneming van het wetsontwerp. De voorlezing van dit telegram werd met luide bjjvals- betuigingen begroet. De heer Lely bracht een groot deel van de hem geboden hulde over op zijn ambtgenoot van Oorlog, die veel meer had te strjjden dan hjj, omdat zjjn adviseurs aau bet departement zijn gevoelen niet deelden. Voorts wees hij er op hoe krachtig Scheveningen zelf had medegewerkt om tot een gunstig resultaat te geraken. Hjj daukte de aanwezigen en allen die aandeel in ue havenzaak hadden genomen en stelde een dronk in op den bloei van Scheve ningen door zjjn zoolang begeerde haven. AI kmaarschc Had en Zweminrichting. Van den 15 tot en met den 21 zjjn 528 baden genomen, waarvan 305 door heeren, 7 door dames, 45 door weezee en 170 door on vermogenden. Drukste dagen waren 15 en 19 Juli met 122 en 116 baden. Hoogste temperatuur van het water 76°, laagste 74° Fahrenheit. schulden tot den bedelstaf gebracht zjjn Een radelooze angst, een gevoel van reddelooze verlatenheid overvalt de steeds zoo verwende, trotsche vrouw Zjj ziet haar man aan die nng meer dan eerst in elkaar gedoken zit en met doffen blik niets ziende voor zich uit staart. Hjj ziet er niet naar uitof hjj haar goeden raad en hulp zou kunnen verschaffen. Mevrouw Melanie heeft het gevoelals moest zjj als een kindluidkeels schreien en in radelooze wanhoop de handen wringen, daar ziet zij hoe de Angerwieseners haar onderzoekend aan staren hoe aller oog met een eigenaardige uitdrukking op haar gevestigd is! Nog eens verheft zich de oude trots en hoogmoedigheid. Zjj klemt de tanden op elkaar en wendt zich als een marionette tot Johanna. Welk een verrassing, lieve nicht. Hoe hebt gij het geluk van een zoon te bezitten zóó lang geheim kunnen houden Haar stem klinkt heesch. Johanna drukt haar hartelijk de hand en wjjst zonder te spreken op haar man, die, zjjn zoon- tot zich wenkend, de trede van het altaar bestjjgt. «Damens en heeren roept hjj met stralende oogen, «zoo even heb ik u in mijn zoon een raadsel voorgesteld, welks oplossing ik onmiddeljjk zal laten volgen. Indien iemand het «recht" hij glimlachte «en de «echt heid" van mjjn zoon in twijfel mocht trekken, dan ver oorloof ik mjj enkele getuigen aan te voeren, die elk gewenscht of vorlangd bewijs kunnen leveren De spreker wees met een kleine buigiug op drie hoereu, die den jongen Frans nit de kapel gevolgd waren. «Daar ik er mjj op moest voorbereid houden, dat mjj mogeljjk groote moeiljjkheden te wachten zouden staan, wanneer ik, op een goeden dag, rensklaps mjjn dochter in een zoon veranderde, heb ik bjj zjju geboorte allo vereischte stappen genomen, om hem het erfrecht te verzekeren I" Een korte pauze van doodeljjk stilzwijgpn, de genoemde heet en draaiden de- acten tnsschen hunne vingers rond. Graaf Rudiger hief met een flauw glimlachje het hoofd op. «Uw zoon is uw sprekend evenbeeld, beate Willibald, en bezit aan de andere zjjde toch ook zooveel gelijkenis met zjjn moeder, dat alle twjjlel dienaangaande geheel bui'en gesloten is Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2