Nederland. Het lijk wordt in de geopende kist onder een prach- tigen katafalk geplaatst en drie dagen lang voor het publiek ter bezichtiging gesteld. De plechtige lijkdienst en ter aardebestelling zal den 27 's ochtends te tien uur worden gehouden. ZIJID-AFRIKA. In Kaapstad is men van meening, dat nieuwe diplomatieke pressie tot verdere concessies zal leiden en gelooft men, dat Sir Alfred Milner nieuwe onderhandelingen daartoe zal openen. Maar de West minster Gazette'' zegt zeker te weten, dat deze niet kun nen loopen over den termijn van verblijf, noodig om het kiesrecht te verkrijgende zevenjarige termijn is aan vaard door de Engelsche Regeeringwel misschien over de details van de kieswet en de nieuwe kiesdistricten. Walvlsch vangst. Tot 1855 verschenen jaarljjks groote scholen wal- visschen bij de Shetlandeilanden en werden daar buit gemaakt. Sedert dat jaar heeft die trek opgehouden. Vier jaar geleden echter verschenen de visschen weder een enkelen keer en werden bij Hoswick 331 stuks waaronder 50 zeer groote, door de bewoners op het strand gedreven en gevangen. Zaterdag j.l. had men in Sandbay op West-Shetland weder zulk een buitenkansje. Onver wachts verschenen honderden zeereuzen en de bevolking haastte zich ze zooveel mogelijk in te sluiten en op het strand te jagen. Slechts enkelen hadden tijd harpoenen te halen en zoodoende doken de meeste dieren weg. Het gelukte echter 71 jonge dieren, meestal 3 tot 6 meter lang, te vangen. Onweer te Berlijn. Den 23 is te Berlijn bezocht door een onweersramp, die nog verschrikkelijker was dan die van verleden Zondag. Op de wielerbaan tusschen Charlottenburg en Berlijn vierden Poolsche gymnastiekvereeuigingen uit de provincie Brandenburg haar stichtingsfeest, toen 's middags een zwaar onweer losbarste boven dat deel van de stad en een reusachtige bliksemstraal in een van do acht vlagge- masten sloeg, die op het feestterrein stonden en door draden onderling verbonden waren. Een draad, die was af gebroken, hing neer tot halverwege den grond. Daarlangs gleed de bliksem naar beneden en splitste zich aan het eind van den draad in verschillende stralen, die in ver schillende groepen van menschen sloegen, o.a. ook in de muziekkapel. Twee dames en één heer werden dadelijk doodgeslagenzij waren zwaar geschroeid. Voor zoover men heeft kunnen nagaan zijn nog zestien monschen zwaar gekwetst en zijn er tal van licht gewonden. Terwyl dit onweer woedde in het westen van de stad, was het in de andere wijken goed weer. Hondsdolheid. Te Rugsbroek (Belg. Brabant) is een arbeider, die een dollen hond had gedood en daarbij licht gewond was, zelf dol geworden. Hij beet zijn eigen kinderen en liep weg overal met schrik ontweken. Gendarmes die hem vervolgden wisten hem eindelijk in het volle veld meester te worden, De kinderen worden naar het Pasteur-gesticht te Rijssel gebracht Sport-llcvcnd. Dezer dagen besloten de rechters van Manchester hunne hoven te drie nur te sluiten om elders aan rech ters, advocaten en ieder ander gelegenheid te geven om dea cricket ivedstrijd tusschen Engeland en Australië bij te wonen. Vrouwen als rechters. Te New-York bestaat het voornemen een wijziging in de rechtspraak te brengen van dien aard dat kinde' ren beneden 12 jaar, die vervolgd worden voor een jury van gehuwde vrouwen zullen terecht staan, als het meest geschikt om te oordeelen over hetgeen zulke jonge kin deren misdaan hebben. Een op straat waarom l'as militair! milicien, pas een paar dagen in dienst, komt een overste tegen, doch passeert dezen zonder hem het militair saluut te brengen. De overste houdt hem staande en zegt »Zeg eens, man, waarom groet je me niet Da milicien, een goedhartig boertje, ziet den overste aan en antwoordt»Wel, mien goeie mensch zol ik oe groeten, ik hè geen kennis aan oe." (Historisch) Vogelmoord. Volgens het verslag van den Engelschen consul in Venezuela zijn er verleden jaar tusschen de v ij f- tien of zestien millioen vogels gedood,wier veören tot tooi moesten dienen van Europeesche dames. Voor een kilogr. veören moeten er 870 vallen. De kleurige vogels der tropen zullen weldra een mythe zijn zegt de consulals het zoo voortgaat. A J K 19. Bp de regeering is den 24 het volgend officiéél tele gram ingekomen Twaalf dagen in de Passistreek gepatrouilleerd. Ner gens werd tegenstand ondervonden. Wp zpn gevorderd tot Moeling aan het zeestrand. Bivak verplaatst naar Ara-Poengkoe. 's Nachts licht beschoten, waardoor één fr.selier sneuvelde. Vgand zich vereeuigd in benting Ma tang Oebi Pekoe. Laatste Berichten. PRETORIA, 24 Juli. Het gerucht dat president Kru ger zou zgn afgetreden, wordt formeel tegengesproken [Een Reuter-telegram uit Johannesburg maakte mei ding van hetzelfde gerucht, maar werd onmiddeliyk door de tegenspraak gevolgd.] Brey lus-zaak. PARIJS, 24 Juli. De zitting van den krpgsraad te Rennes ter behandeling van de zaak-Dreyfus zal beslist Maandag 7 Augustus worden geopend. Deze dag is offi cieel vastgesteld voor den aanvang van het proces, dat meer dagen in beslag zal nemen dan men verwacht had daar gedurende de middagen geen zitting zal worden gehouden. Tot dezen maatregel is besloten uit een gezond heidsoogpuntde krpgsraad zal reeds om half zeveu des morgens bpeenkomen en tot twaali uur vergaderd blpven Naar men zegt, heeit het openbaar ministerie zestig getuigen gedagvaard. Scliagcn. In den vroegen morgen van den 23 woedde een hevig onweder boven deze gemeente. Niet miader dan 3 plaatsen in de gemeentedie van P. Tim merman Dz., nabjj de Lollebrug en D. Eriks op Tolke (eigenaar de heer Prins te Anna Paulowna), werden door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd even eens die van N. Kooiman te Haringhuizen (eigenaar de heer Crommelin, te Haarlem). Naar wij vernemen was alles verzekerd en zpn geen persoonlpke ongelukken voorgekomen. Bergen. De Veroeniging »Hulp in Nood" hield den 22 hare halfjaarlyksche vergadering in het lokaal Hilbrand. Uit het verslag van den penningmeester, over de eerste helft van 1899, bleek het volgende o n t v a n g< sten. Saldo in kas op 1 Januaai f 11, contributie, boe ten en reglementen der leden f 358.20, bpdragen van donateurs f137, rente over 1898 f 13.77Va zamen f 519.97 Vï 5 uitgaven: aan nitkeering aan de leden f291, bodeloon en kosten van administratie, enz. f 68 31, aan inleg op de spaarbank f58.065, te zamen f 417.373. Primo Juli was dus in kas f 102.60, het te goed van de spaarbank te Bergen bedroog f 752.41zoodat do Veree- niging op 1 Juli eene som bezat van f 855.01. Het leden tal bedroeg 142. De aftredende bestuursleden, de heeren P. A. RuschP. Hilbrand en C. Meper werden allen herkozen. Tpdens het onweer van den 23 trof de bliksem een boom, welke geheel gespleten werd. Landbouwtentoonstelling te Maastricht. Eerstdaags zal het nieuwe programma verschijnen voor de Buitengewone Landbouwtentoonstelling, georgani seerd door de Maatschappp van Landbouw in Limburg, ter gelegenheid van de feestelgke viering van baar 25-jarig bestaan te houden te Maastricht, op 11 en 12 September a.s. Naast de inzendingen van paarden, rundvee, varkens, schapen, enz., zal er tevens een groote plaatsruimte beschikbaar gesteld worden voor het uitstallen van land- bouwmachineriën. Voor dit laatste doel heeft de Tentoon stellingscommissie eene subcommissie benoemd, welke be last is met de daartoe noodige voorbereiding. Deze subcommissie is onmiddelgk aan het werk getogen. Zp zal trachten solide fabrikanten tot het doen van inzen dingen over te halen en prgzen en medailles beschikbaar houden voor flinke verzamelingen van landbouwwerk tuigen. Buitendien stelt zp zich voor eenige wedstrpden te doen houden, en wel voor de navolgende werktuigen: o. voor breed- of langstroodorschmachines; b. wanmolens; trieurs- of graanzuiveringswerktuigend. graanmolens (klein model)e. ploegen. Voor andere bpzonderheden wordt verwezen naar boven genoemd programma. Verdronken. - Op het Noordzeekanaal, bp Nauerna, is den 22 het tienjarig zoontje van de weduwe S., uit Amsterdam, van de Beverwpker stoomboot »Keunemerland" gevallen verdronken. Het lpkje is nog niet gevonden, hoewel daar reeds alles is afgedregd. Dooilclijk verwond. - Te Heemstede is den 22 bp het uithyschen eener machine, welke bestemd is voor de Amsterdamsche water leiding, door het omslaan der kraan een schipper zoo ernstig getroffen, dat hp onmiddellpk is bezweken. Boor een koe aangevallen. Dezer dagen zou de boerendochter S. de J. te Wieringen, den koeien water geven, toen eensklaps een der koeien haar op de horens nam en omver slingerde, haar telkens stooten toebracht. Gelukkig kwamen er juist een paar mannen voorbp, die haar van het woedende dier ontzetten, zoodat zp nog met den schrik vrpkwam Spoorwegongeluk. De bliksemtrein AmsterdamBrussel is den 22 door niet werken van den rem, in volle vaart het station te Brussel binnengestoomd. De trein verbrpzelde het stuitblok, maar hp werd door de steenen daarachter ge stuit, zoodat er geen ernstig ongeluk gebeurde en de passagiors met den schrik eenige met lichte kneu zingen vrp kwamen. Sücliagcu. Op de den 24 alhier gehouden jaar markt van luxe- en rptuigpaarden werden 123 paarden aangèvoerd. Bp een redelpk gragen handel, werden goede prijzen besteed 2jarige paarden golden van f 175 tot f 300 4- en öjarige van f 400 tot f 600. Het grootste deel der beste paarden werden voor het buitenland aan gekocht door FranscheDuitsche en Luxemburgsche paardenhandelaars, die ook nu weder de markt bezochten Hoewel de aanvoer minder was dan het vorig jaar hoofdzakelijk tengevolge van het minder aanfokken en het afzetten van vele 2- en 3jarige paarden in den laatsten tpdis het echter te voorzien dat binnen twee of drie jaren de aanvoer weder belangrpk zal toenemen dewpl thans in dit noordelpk deel der provincie (Noord-Holland) uitmuntende dekhengsten zijn gestationeerd, terwpl tevens het aantal inschrpvingen van fokmerriën in het Neder landsche Paardenstamboek dit en het vorig jaar belang rpk is toegenomen. 's Uravenliage. Het hevige onwedei, dat inden vroegen ochtend van den 23 alhier losbrak, ging gepaard met een korte zware hagelbui. Van ernstige ongelukken werd niets vernomen. Wel moet de bliksem zgn ingeslagen in een woning in een hofje in de Van der Duynstraat zonder brand te hebben veroorzaakt. De bliksemstralen wareu zoo fel, dat in de Oranjekazerne alarm werd geblazen omdat men meende dat er brand was. De slaapdronken militairen, die spoedig op 't appèl waren, konden echter weldra inrukken. B r a ii d. Op de Utrechtsche kermis is den 22 na afloop der laatste voorstelling de kinematograaftent van H. Fey geheel afgebrand. De brand liet zich eerst voor de omgeving zeer ernstig aanzien, zoo zelfs dat men in het daarnaast gelegen dierenspel gereed stond de dieren dood te schieten. Dit was echter niet noodig. De brandweer beperkte het vuur tot de brandende tent. Het publiek was zeer rumoerig, dronken lieden bemoeilpkten het blusschingswerk zoodanigdat de politie van de sabel gebruik moest makenen enkele waterstralen eveneens hulp moesten doffh. Verscheidene kleine kraampjes werden omver gedrongen. Ongeluk bij hel baden. Omtrent het verdrinken van een dameden 23 vóór de badplaats Kpkduin, op het strand te Loosduinen, meldt men nog het volgende Bedoelde dame maakte deel uit van een gezelschap dames en heeren, die gezamenlyk baadden op een oogenblik dat de zee door den opgekomen vloed nog al onstuimig was. Hand aan hand in het water plassende liet door een of ander toeval een van het gezelschap haar los zoodat zp door de trekking der golven van den grond raakte en wegdreef. Oogenblikkelijk stelden haar mede baders pogingen in het werk om do drenkeling te bereiken. Maar de ongelukkige was reeds te ver buiten het bereik. Wel werd de reddingboot met veel moeite in zee gebracht, maar ook dat laatste hulpmiddel bleek te Iaat. Het lijk spoelde later aan nabp het steenen hoofd. De twee kin deren van de verdronken dame, die op het strand waren gebleven, moesten de verschikkelyke mededeeling verne men dat hun moeder was omgekomen. Arsem. De Protestantsche Kiesvereeniging stelde tot candidaat voor den gemeenteraad den heer S. Oud. Bovencarspel. De heer ds. Brinkerink maakte den 23 aan zpn gemeente bekend dat hp voor zpn be roep naar Sneek had bedankt. Tpdens het hevige onweder sloeg den 23 de bliksem in eene boerenwoning, bewoond door P. Visscher alhier. De bewoners bekwamen geen letsel, maar het huis brandde tot den grond toe af. Stompctoren. De vcordracht voor onderwijzeres alhier bestaat uit de damesO. Nes, Twisk, A. Stapel, Edam, en J. G. C. Canne, Beverwyk. llensbrock. Den 23, 's morgens, omstreeks half zes sloeg de bliksem in het huis van J. Gelder alhier, waardoor een begin van brand ontstond op het dak en den zolder, die door het flink optreden van den eigenaar, geholpen door drie buren, gebluscht werd. Later bleek dat het huis uitgezet was, dat schotten gespleten, deuren allen klemden en in een kamertje het behang vernield was. Gelukkig kwamen de bewoners met de schrik vry. Texel. Bp de op den 8 gehouden herslemming voor 2 leden van den gemeenteraad werden door de 898 kiezers 636 geldige stemmen uitgebracht, waarvan de heer G. J. O. D. Dikkers, (lib.) 356, K. B. Lap, (a.r.) 399 H. Flens (lib.) 195 en J. E. Winkler (a.r.) 207 stemmen bekam zoodat de beide eerstgenoemden geko zen zpn. De gemeenteraad bestaat dus thans uit 11 leden, waarvan 8 liberaal, 1 anti-revolutionair en 2 katholiek zijn. De noordkust van Texel tusschen de ankerplaats »Het Horntje'' en den Eierlandschen vuurtoren is in den laat sten tijd aanmerkelpk afgenomen. De duinen zpn op sommige plaatsen bpna geheel weggeslagen en het strand, dat voorheen eenige tientallen meters breed was is zoo goed als verdwenen. Naar men verzekert zal van rpks- wege in dit euvel voorzien worden, door het aanleggen van een of meer hoofden, waarvan de kosten gedeeltelyk gedragen zullen worden door den aangrenzenden polder Eierland. Driehuizen. In den vroegen morgen van den 23 werd een der watermolens van de Scbermeer, gelegen in de nabpheid van Driehuizen, door den bliksem getrof fen, zonder echter brand te veroorzaken. De vrouw van den molenaar J. R. werd getroffen en viel van den stoel. Zp gevoelde eene drukking op het hoofd en eenige haren waren gezengd overigens had zy geen letsel bekomen. Aan den molen werd eenig houtwerk beschadigd. Kippen-cholera. Nog steeds heerscht in Drente eene ziekte onder de hoenders, welke cholera" genoemd wordt en aan duizenden kippen bet leven kost. De eigenaar van een hoenderpark te Rolde heeft aan deze ziekte reeds zooveel van zijn pluimvee verloren, dat hp de zaak moest op heffen. Middelen ter bestrpding van deze ziekte, welke een besmettelpk karakter heeft en meesttpds met den dood der aangetaste dieren eindigt, zpn nog niet bekend. Pontveer Moordzeekanaal. Vanwege 'sRpks waterstaat zpn naby de Velser- brug opmetingen gedaan en de terreinen uitgezet, met het oog op de voorbereidende werkzaamheden voor het stoompontveer. Te IJtreolit bracht de knecht L. v. d. V., van den bierhandelaar W. aldaar, flesscheu bier in de kazerne Damlust. Bp het openen vau een dor fleschjes brak de hals, waardoor v. d. V. de top van een der vingers werd afgesneden. Door het bloedverlies raakte de man bewusteloos en stortte achterover, met het hoofd op de reeds afgeladen flesschen. Hp bekwam drie zware wonden aan het hoofd en moest in het Ziekenhuis opgenomen worden. Zpn toestand is redelpk. (»U. D.") Amsterdam. Den 21 wilde een der bedienden van het damee-modemagazpn van C. en A. Brennink- meper in de Leidschestraat op een bovenverdieping zpne handen wasschen. Door het niet loopen van t water, vergat hp 't kraautje te sluiten, met 't droevig gevolg, dat den volgenden morgen het water langs de wanden en over de trappen eppelde. Prachtige damesmantels en allerlei stoffen dien in «stukken" opgevouwen lagen, waren doorweekt en vele andere zaken althans eeniger- mate beschadigd. De schade is nog niet geheel te overzien, maar be draagt zeker duizenden guldens. Landbouwcursuasen voor soldaten. De »Midd. Ct." meldt het volgende: De vroeger reeds eenige malen door ons vermelde landbouwcursussen voor soldaten uit den boerenstand, dit jaar weder in België gegeven, hebben geheel aan de verwachtingen voldaan en zpn de geldelpke opofferingen van den Slaat ten volle waardig. Het onderwps, gegeven in de St.-Joriskazerne te Ant werpen, werd gevolgd door 139 soldaten. Het aantal lessen bedroeg 40, terwpl verscheidene excursies gemaakt werden. De lessen hadden ten doel, op duidelijke en beknopte wpze de voornaamste laudbouw-kwesties te bespreken. Ook waren de lessen aantrekkelpk gemaakt door proeven, door monsters van meststoffen, zaden, voedingsstoffen, alsmede door aanschouwelijke voorstelling van landbouw- dieren, landbouwwerktuigen en planten. Teneinde het geleerde niet te vergetenwerd den

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3