De Erfgenaam van Mei No. 89. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. i VRIJDAG 28 JULI. Gemeenteraad van Alkmaar F E IT IL L E T 0 N. (DER MAJ0RATSHERR). Honderd a ï- Abonnementsprijs voor Alkmaar f 0,80 5 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke unmmers 3 ets. Deze Courant wordt H 1 n s d a g-, en Katerdagavond uitgegeven, per 3 maanden Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven fJr a n e 0 aan do Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Vervolg van het Tweede Stlad. *i loot demping en rloleering Stationsweg. 6. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noordholland heeft er de aandacht op gevestigd, dat de sloot langs de oostzijde van den Stationswog in een schromelijken toestand van vervuiling verkeert, welke hij nadeelig acht voor de gezondheid, op grond waarvan hij B. en W. in overweging geeft het daarheen te leiden, dat de bedoelde sloot worde gerioleerd en gedempt. De sloot ligt in den Eendrachtspolder en is gemeen schappelijk eigendom van de aangrenzende eigenaars. Ten aanzien der wenschelijkheid van het dempeu van deze sloot moeten B. en W. het min gunstig oordeel ten volle beamen. Met het advies van den inspecteur om haar te doen rioleeren kunnen zij echter in geenen deele instemmen. Werd daartoe overgegaan dan zon de oorzaak der walgelijke waterverontreiniging niet weggenomen doch slechts worden ve.plaatst. Wil men ter plaatse een beteren toestand verkrijgen, dan zal het afvoeren van rioolwater in de poldersloot moeten ophouden, en znllen de eigenaren der hnizen moeten worden aangeschreven, dat zij, naar aanleiding van art. 230 der Alg. Politieverordening op andpre dan de tegenwoordige wjjze hebben to voorzien iu het afvoe ren van vuil- cu hemelwater uit hnnne percuelen. Zij zullen daartoe riolen door hnnne huizen moeten leggen, aansluitende aan een te maken riool langs de voorgevels, 't welk zal moeten uitmonden in het gemeenteriool van den Bergerweg. Nu is het maken vau laatstbedoeld riool evenmiu als het doen dempen van de walgolijk vervuilde sloot een gemeentezaak. Het een en ander zon aan de belangheb benden kunnen worden opgelegd. Doch daar men hier te doen heeft met talrijke belanghebbenden, met wie te onderhandelen vele moeilijkheden zon medebrengen, en dewijl het gemeentebelang in elk geval bij de zaak be trokken is met het oog op de gezondheid der omwonen den, verdient het aanbeveling het dempen van de sloot en het maken vau het riool vau gemeentewege te doen uitvoeren met eon bijdrage in de kosten van elk der belanghebbenden. Het dempen van de sloot kan geschieden voor t 325. Zij behoort aan tien eigenaren. Indien vau elk hunner eene bijdrage van f 15 wordt gevraagd zou met eene bijdrage nit de gemeentekas van slechts f 175 een sloot verdwijnen wel ker instandhouding den goeden naam dezer gemeente zou kunnen schaden. Het maken van een riool langs de voorgevels der hnizen zal een bedrag van f 300 vorderen. Dit riool zon voor 17 perceelen (met 7 eigenaars) voorzien in een behoorlijken afvoer van vnil- en hemel water. Wordt voor elk der 17 perceelen eene bijdrage in de kosten van f 10 gevraagd, dan zal met eene bij drage uit de gemeentekas van f 130 ook deze nuttige zaak tot stand komen. B. en W. geven in overweging ben te machtigen in den boven aangegeven zin werk zaam te zijn en maatregelen te nemon, dat de sloot langs de oostzijde van den Stationsweg van gemeentewege worde gedempt, met eene bijdrage van elk der 10 belang hebbenden van f 15 in de kosten en dat voorts, eveneens van gemeentewege, een riool worde gomrakt, ten behoeve van 17 woningen aan dezelfde zijde van den Stationsweg, met een bjjdrage van f 10 voor elk der bedoelde perceelen. De heor Bosman meent te moeten vragen of burg. wetii. met de eigenaars der aangrenzende perceelen overleg hebben gepleegd, ten aanzien der demping. 11ij vreest auders moeilijkheden. Voorts gelooft hij dat de wijze, waarop men de rioleering wil tot stand brengen niet wenschelijk iB. Daardoor toch znlleu door de wo ningen riolen golegd moeten worden. Beter acht hij het achtorterreinen op te hoogen en daar het riool te leggenafwaterende op dat in don Borgerweg. Dat zal wel wat meer geld kosten maar het leggen van riolen door woningen kost ook geld. Hij zon deze zaak wel willen aanbonden om haar nog eens te doen onderzoe ken hij deukt, dat het slootje mettertijd geheel dicht zal gaan. Als de tram van Bergen langs den Stationsweg rijdeu, zal de sloot langs net station toch gedeeltelijk gedempt moeten wordou. De heer Stoel is het met vorigen spreker eens. De sloot moet dicht en de riolen znllen moeten afwateren naar het afgesneden Kanaalvak. In de toekomst zal daar toch alles bouwterrein worden. De Voorzitter zegtdat de voorgestelde sloot- demping een gevolg is van het geneeskundig staatstoezicht. De wet op de besmettelijke ziekten legt aan de gemeenten de plicht op om de demping te doen. Daartoe behoeven belanghebbenden niet geboord te worden. Wat voorts de rioleering betreft, het was aanvankelijk ook het plan vau burg. en wetb. en de commissie van bijstand om het riool achter de hnizen te leggen. Daarna is het terrein gewaterpast en toen bleek het plan practisch onuitvoerbaar. Nu is het leggen van riolen door wo ningen wal niet aangeDaam maar toch zeer goed uit voerbaar. Dat alles in de toekomst bonwterrein zal worden, meent spr. te mogen betwijfelen. Op zijn stnk land aldaar ligt tenminste het bezwaar, dat daarop geen woningen mogen gebouwd worden. De heer Bosman meentdat rioleering achter de hnizen zeer goed mogelijk is als de Bloot en ook de tuintjes worden opgehoogd. De heer de Sonnaviile bevestigtdat naar de meening van den architect dit niet te doen zal zijn. De heer Kraakman stelt voordat burg. en wetk. iteze zaak opnieuw in overweging nemen en des noodig oordeelende een nieuw voorstel doen. Hij voegt er aan toe, dat de slooten volgens de Algemeene Politie verordening schoon gehoud n moeten worden. Gebeurt dit nietdan zou hij tegen de nalat igen proces-verbaal willen laten opmaken. De heer Bosman zon haast deuken, dat de architect met het oog op de kosten een weinig opgezien heeft tegen het planzooals hij dat voorstelt. Mocht dit zoo zijn dan wil hij wel verklaren dat de uitvoering van dat plan hem wel een grooter offer waard is. Als er geregeld wordtmoet dit goed geschieden. De Voorzitter meent, dat dit zeker geen bezwaar is geweest. Door nitbaggering van de Singelgracht komt er zand genoeg voor de demping. Hij wil de zaak 65) Nog steeds had Wnlff-Dietrich geen enkel woord met Pia gewisseld. Zelfs hnnne blikken hadden elkaar nog slechts een enkele maal ontmoettoen het jonge meisje ten hoogete verbaasd en half verlegen Fransje'' ge roepen had. Fransje was dus een Frans Toen had Piaeensklapsals van zelfhaar bunr man aangekeken en hnnne blikken ontmoetten eikaar terwijl een ounitsprokelijk zalig gevoel zich van beiden meester maakte Seconden lang rustte toen oog in oog en stom badden ze elkaar toch duizend woorden van liefde toegevoegd. En toen wa3 Frans op hen losgestormd, had de armen oru haar heen geslagen en had beider handen in de zijne vereenigd O boe gloeide en brandde hoe toen in hnnne harten Maar daarop begonnen allen door elkander to loopen en te spreken, eu zij zochten te vergeefs naar woorden. Oom Willibald trok den neef van hare zijde weg en tante Johanna trad op haar toe en keek haar, met oogon waarin tranen schitterden aan. »Pia!" fluisterde zij, svergeet nooit en nimmer wa mijn zoon in dit nur voor je gedaan heeft. Begrijpt ge nnhoe het met zijn hart gesteld was Ziet ge nu welk zoet geheim wij voor u verborgen bielden? Ach Pia hoe innig, hoe met zijn gansche hart en ziel heelt Frans n bemindGij waart het ideaal zijner jengel, en wij, zijn ouders, zageu in n, niettegenstaande het onder scheid in jsren, toch zijne toekomstige vronwO kijk me met zoo verbaasd aan, PiaGij zijt vier jaar onder dan by, wat beteekent dat in den tegeuwoor- digen tjjd En dan, gij waart immers de eenige dochter van het land, die een Heer van Niedeck tot vronw nemen kouToen Fransje zijn liefde aan den neef opofferdetoen hij zelf n in diens armen wilde voeren, deed hij voor zich zeiven afstand van de erfenis want, öf hij zon ongetrouwd blijven en kinderloos sterven èf eene daartoe niet bevoegde vronw huwen, waardoor voor zijn kinderen de erfenis toch verloren zou zijn geweest, indien ten minsto Wnlff-Dietrich's hnwehjk met een zoon zou zijn gezegend geworden En toch bracht Frans n dit groote, groote offer, Pia, omdat zijn liefdevol hart n niet. kon zien lijden Goddank dat zijn edelmoe digheid hem nu toch niet alles oDtneemt. In eeu van de (renles von Runow vinden wij nn wellicht nog eene voor hem passende vronw, die hem, zoo God wil, geluk kig zal maken. Hij is nog jong en in de jengd komt men de smart en het. verlies oener eerste liefde sueiier te boven, dan in later jaren Thans willen wij dan ook vroolijk eu vol vertrouwen de verdere toekomst tegen gaan, maar gij zult dit uur niet vergeten, niet waar, Pia en hoe 't ook verder in nw beider leven moge gaan, hom steeds trouwe vrienden blijven Geheel verstomd, nn rood dan bleek wordend, had het jong meisje dit alles aangehoord het was baar als viel er een dichte slnier van voor haar oogen wegja thans begreep zij het ijver zuchtigeverliefde, wouder lijke Fransje! Nn wist zij, op wien zij had moeten wach ten, welke plannen en wenschen tante Johanna koesterde en waarom zij eerst niet ingenomen was met een moge lijk huwelijk tnsschen haar en Wnlff-DietrichArme Frans De trareu sprongen haar in de oogen, zij sloeg de armen om den hals der gravin en snikte het nit, echter wel aanhouden dan kan de commissie van by- stand met den architect deze zaak uitvechten. Nadat de heer Kraakman der commissie in over weging gaf, ook don heer Bosman ter vergadering nit te uoodigen, wordt besloten dit voorstel aan te honden. Adres weduwe van een nachtwacht. 7. B. on W. stellen voor eene afwijzende beschik king te nemen op het adres van Wilhelmina Smit, weduwe van C. Pnttenaar, in leven stads-werkman, en nachtwacht, hondende het verzoek om iu het genot te worden gesteld vau de voordeeion welke aan haar echtge noot, ware hij in leven gebleven, zonden zijn toegekend, nit overweging dat het op waohtgeld stellen van den genoemden beambte slechts ten doel had hem schadeloos te stellen voor het verlies eener gemoente-bedieniug welke werd opgeheven en niet mag worden beschouwd als een pensioen als stads-werkman, immers dat in deze gemeente eene pensioenregeling bestaat noch voor ambtenaren en beambten noch voor hunne weduwen en weezen en dat het toekennen oener geldelijke tegemoetkoming aan de wednwe van een overleden beambte, bij gebreke eener nlgem-ene regeling daaromtrent dan ook onraadzaam wordt geacht in verband mot de gevolgen welke daaruit zonden kunnen voortvloeien. De heer van den Bosch vindt eene afwijzende be schikking wel wat erg. Pnttenaar is nachtwacht en jarenlang werkman der stad geweest. Waar de gemeente als patroon optreedt, daar mag zij wel iets doen in het belang dezer wednwe, om de eerste jaren haar althans minder zwaar te doen drukken. De heer Vonk ouderstennt dit denkbeeld omdat bet hier geen pensioen maar wachtgeld betreft, 't Is een bijzonder geval. Hij zon het echter wel wonschelyk vinden, dat er spoedig eene pensioenregeling voor gemeente-ambte- naren komt. De Voorzitter is dit laatste gevoelen evenzeer toegedaan. Hij moet overigons opmerkon, dat de gemeente voor uenzolfde geval komt te staan, als aanstonds weer een werkman komt te overlijden. Afgescheiden van de toekomst, gelooft de heer van den Bosch toch, dat de billijkheid hier eenige tegemoet koming eischt. De heer Kraakman zegt, dat de gemeeDte de nachts- wachts heeft afgekocht. Men had hnn dadelijk een som iu eens knnneu geven, maar men heeft het over 3 jaar verdeeld, 't Is dns volstrekt geen pensioen. Buiten ver houding tot alle andere gevallen, kan de gemeente aan het verzoek voldoen. Voor zichzelf ook hoopt hij, dat B. en W. een pensioenregeling der gemeente-ambtenaren onder de oogen znllen zien. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, aan de wednwe dezelfde toelago toe te kennen, als vroeger aan baar man is toegedacht. Uniformen voor schutterij en politic. 8. De Alkmaarsche Kleedermakersgezellen-Vereeni- ging »Door Eendracht Verbetering", Afdeeling van den Al emeenen Nederlandschen Kleermakersbond en andere kleermakersallen wonende te Alkmaar hebben zich tot den Raad gericht, met verzoek om de fchutterij- en politie-uniformen voortaan publiek aan te besteden en het was ook te veel, alles wat opeens haar overkwam. Johanna koste haar teeder de wangen. »Lateu dit vreugdetranen zijn, die gij thans schreit," zeide zij glimlachend. »Het geluk ligt vóór n, en mijn boste brave jongen zal Goddank zijn hoofd niet sentimenteel laten hangen Daar, kijk eens, hoe hjj aan het gekheid maken is met Gert! Ik geloof waarlijk dat hij nog met hem wil coquetteeren Pia drukte het kanteu zakdoekje tegen de oogen en moest, niettegenstaande hare tranen, lachen. Neen, Goddank, Fransje neemt het niet langer tra isch op die eerste liefde, of zet by daarmede de kroon op zijo edele zelf verloochening doordien hij zich aan allen als opgewonden vroolyk vertoont? Daar klinkt de mnziok in de wapenzaal. Het wae de Kroningsmarsch die in volle machtige accoordeu tot hen doordrong. Nog eenmaal nam Willibald het woord, om allen mede te deeleu dat hij heden nog niet zijn zoon den eed wilde doeu afleggen, daar bij deze plechtige daad tot aan diens meerderjarigheid wenschte nit te stellen, Het doel van de tegenw ordige bijeenkomst was bereikt, aangezien alle aanwezigen thans den toekomstigen lieer von Niedeck hadden leeren kenueu. Hem ook te leeren liefhebben, zon naar hij hoopte het blijde gevolg er van zjjn, en daarom verzocht hij zijn eëerde gastvn hem te volgen en een glas te ledigen op bet welzijn van den jongen erfgenaam Pia zit aan tafel naast Wulff-Diotrich. Voor het eerst hebben ze enkele woorden samen gesproken, kalme beleefde, onverschillige woorden, zij zijn immers door nieuwsgierige oogen en ooien mringd, die zich voor dit gesprok levendig interesseeren. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1