- Nederland. tien leden. De kies-afdeeling Witwatersrand zal das ge splitst worden in vjjf evenredige afdeelingen die elk twee leden kiezen. Tot de vorming der kies-afdeelingen zullen de mijn-ambtenaren, veldcornetten enz. der kies- afdeeling Witwatersrand te zamen met de twee bestaande Volksraadsleden een voorstel indienen, waarna de pro clamatie zal plaats hebben. Met inbegrip van Barberton zullen de delverijen dns in eiken Raad vertegenwoordigd worden door zes leden. De Regeering zal nagaan of de vermeerdering der bevolking het wenschelijk maakt kies-afdeelingen voor andere delverijen te verklaren. VKItEKlKIVUK *1 \TI V Als een der eerste daden van den nienwen minister van oorlog wordt aan gegeven de vervanging van generaal Otis door generaal Merritt, die den titel van gouverneur-generaal der Phi- lippijnen zon krijgen. Generaal Otis zou wellicht schade loos gesteld worden door het gouverneur generaalschap van Cuba, echter wordt voor dit ambt nog een tweede naam genoemd, die van generaal Wood. Brood «n tabak. Interessant zijn de volgende door de statistiek ver kregen cijlers omtrent de in Groot-Brittannië gedane uit gaven voor brood en tabak. In 1895 werd voor een waarde van bijna 400 millioen gulden aan brood verbruiktterwyl gedurende datzelfde tijdsverloop een bijna gelijk bedrag voor tabak werd uit gegeven. (Hieronder begrepen pijpen en andere benoodigd- heden voor rookers). Engeland geeft slechts 5 millioen gulden meer uit voor brood dan voor tabak. In Frankrijk bedraagt het jaarlijksch tabaksverbruik ongeveer 930 gram per hoofd in Engeland Blechts 680 gram. De Franschman, die meer brood dan de Engelschman eet geeft ve^l meer uit voor zijn brood en tabak. Haven te Hamburg. In de vijf laatste jaren is de tonnemaat der zee schepen, in do haven van Hamburg aangekomen, gestegen van 6.228.000 tot 7.354.000. Bremen steeg in hetzelfde tijdsverloop van 2.172.000 tot 2,464.00 ton. Hamburg blijft dus de eerste haven van het vasteland en wordt enkel voorbijgestreefd door Londen met 15 */4 millioen en Liverpool met 8.928.000 ton. Doch Hamburg bleef gestadig vooruitgaan, ter «vijl daarentegen Londen en Liverpool een kleine vermindering aanduiden. Zelfs de zeilvaart, die overal achteruitgaatis te Hamburg met 20.000 ton toegenomen terwijl de cijfers van de binnenscheepvaart nader den bloei van Hamburg bewijzen het verkeer voor aangekomen goederen beliep verleden jaar 2.258.000 ton, dat der vertrokken schepen 3.651.000, te zamen 5.909.000 ton. Transporteore 14853.45 Diversen. Opbrengst koelcellen en verkoop ijs ƒ1260. Weegloonen 360— Vrijbank en slachtloonen 90. Keurloon van vleesch v. buiten ingevoerd 90. Veevoeder en hooi 60. Mest en afval 86.55 1946.55 f 16800— Uitgaaf. Salarissen en arbeidsloonen. Salaris van den directeur, vrije woning vuur en licht 1800. Machinist 630, Assistent-machinist 576. Halmeester 600— Assistent-halmeester 390— Arbeider 360— Schrijfmateriaal drukken advertentiën 90— Belasting en assurantie. Voor verzekering tegen brandschade, ziekten, ouderdom en invaliditeit Bedrijfsonlcosten. f 4446— 204— Veevoeder en stroo. 60— Brandstoffen 1140 Machinekamerbehoeften 150. Materiaal voor het koelapparaat 150. Desinfectiemiddelen 78.90 Water 1140— Keurloon voor trichinen-onder- zoek, 5337 varkens, a f 0,30 1601.10 4320— Onderhoud. Gebouwen, meubelen,gereedschappen, waterleiding en machines 600. Vernieuwing van bovenstaand 600. 8970— Rente en amortisatie. 3°/0 van f 129600 1 'jj °/0 amortisatie Onvoorzien f 4536— 1944— 1200— 6480— 150— f 16800— Exploitatierekening van het slachthuis te Ypcren gedurende 1891. Ontvangst. Opbrengst van de slacht-, keur-, weegloonen, gezamenlijk be rekend tegen 8/,„ cents per levend kilogram fres. 9704.10 f 4657.97 Bijzondere opbrengst 131— 62.88 4720.85 Uitgaaf. Onkosten-rekening fres. 697.38 334.74 Salaris en arbeidsloon 1524. Overschot2862.11 De eerste courant. Duitschland was het eerste land waar een courant gedrukt is en dat wel zoo lang geleden als het jaar 1457. Daarna volgden Engeland in 1622 Frankrijk in 1631 Zweden in 1643 Nederland in 1656 Rusland in 1703 en Turkije in 1795. De eerste Amerikaansche courant werd te Boston in 1690 gedrukt en heette Public Occurrences." Laatste Berichten. f 4720.85 Wordt vervolgd. Engeland en de Ï.-A. Kepubllek. Belangrijk debat in het Britsche parlement. LONDEN, 28 Juli. In het debat in het Lagerhnis over de begrooting van koloniën nam de liberale leider sir Henry Campbell Bannerman het woord om te ver klaren, dat do tegenwoordige betrekkingen tusschen de regeering der Z.-A. Republiek en de Uitlandcrs een bron zijn van zeer ernstig gevaar niet alleen voor de Republiek, maar voor alle Zuid-Afrikaanscbe Staten evenzeer. Hij ziet niet in, dat er eenige verontschuldiging zou zijn aan te voeren voor een gewapende tusscbenkomst en een oorlog in Zuid-Afrika zou, al werd hij nog zoo spoedig met succes bekroond, een rassenhaat verwekken, die vele geslachten zou blijven beheerschen en een goed bestuur van Zuid-Afrika onmogelijk zou maken. Wat gedaan moet worden, is het daarheen leiden dat de Transvaalsche regeering.aich late leiden door de mee ning van verlichte Hollanders in de Kaapkolonie. Chamberlain's verklaring. Minister Chamberlain antwoordde, dat de grievenvan de Uitlanders het gevolg zijn van een vaste staatkunde, die door de Boereu steeds gevolgd is. »Wy zijn tot de slotsom gekomen dat de grieven der Uitlanders gegrond zijn. Wij zijn de zaak begonnen, dns rust op ons de verplichting haar ten einde te voeren". Toejuichingen op de ministerieele banken.) »Ik ben vol hoop voor de toekomst, omdat ik geloof dat wjj president Krnger zullen kunnen overtuigen, dat wij niet streven naar het benadeelen van hem of zijn land, maar veeleer hem willen helpen om zjjn positie te handhaven en omdat wij overtuigd zijn, dat de groote massa van het Britsche volk bereid is ons te steunen in alle maatregelen, welke wij noodig zullen achten om recht te krijgen voor de Britsche onderdanen in Trans vaal met behoorlijke inachtneming van de beloften, waarop de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche Republiek is gegrondvest". Toejuichingen Verklaring van lord Salisbury. In het Hoogerhuis werd eveneens de staatkunde tegenover de Zuid-Afrikaansche Republiek besproken. Lord Salisbury, de ministerpresident, sloot zich over 't geheel aan bij de verklaringen van minister Chamber lain en voegde daarbij »De overeenkomst van 1881 houdt de volle veroordee ling van Kruger's houding is. Zoodra de conventies van 1881 en 1884 waren gesloten, heeft geen Britsche regee ring ooit iets daartegen willen ondernemen, zoolang zij werden nageleefd. Maar overeenkomsten kunnen worden vernietigd door een draad van een der partijen ten gerieve van welke zij zijn gesloten. Ik ben er heel zeker van, dat wanneer Engeland voor waarden zou moeten stellen om aan de Britsche onder danen een elementair recht te verzekeren dat het niet weer een toestand zou scheppen, die de oude zoo geduchte moeielijkheden zou doen terugkesren." Brand te Harlenhurg. De brand te Mariënburg is gebluscht. In het geheel zijn vijftig huizen en stallen afgebrand, waaronder het raadhuis. IIet slot is behouden gebleven. Spanbroek. Den 28 beging zekere H. B. uit het Waarland de onvoorzichtigheid om bij den zadelmaker alhier zijn paard voor het rijtuig een ander hoofdstel te w:llen »aansteken'\ Het gevolg daarvan was, dat het dier op hol ging, den eigenaar omver werpende, die met een bloedende wond aan het hoofd werd opgenomen. Een heel eind verder werd het paard tot staan gebracht. Den 27 viel de boerenarbeider B. A. alhier van een geladen hooiwagen. Dr. Immink van Hoogwoud on- derzocht den man, die voortdurend hevige pijnen lijdt. Urscm. De door de Prot. Kiesvereeniging gestelde candidaat voor het lidmaatschap van den gemeentoraad, de beer S. Oud, verklaarde die candidatuur niet te aan vaarden tengevolge daarvan is de tegen-candidaat, de heer J. Commandeur, zonder stemming tot raadslid gekozen. Westgraftilijk. Den 27 bezorgde de Vereeniging tot wering van schoolverzuim alhier, den leerlingen der openbare lagere school eenen prettigen dag, bestaande in een bezoek aan Artis te Amsterdam. Alleen die leerlingen, die in het afgeloopen jaar niet meer dan 6 schooltijden hadden verzuimd, mochten aan het reisje deelnemen. De boot »Margaretba" van den heer De Fouw bracht ze 's morgens laDgs de Zaan naar Amsterdam. Na op de terugreis ook het Tolhuis nog bezocht te hebben, keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Heerhugowaard. Bij publieke aanbesteeding op den 27 heeft het polderbestuur ten behoeve van den polder de levering opgedragen vanmachineolie f 15, poetskatoen a f 32.25 en raapolie f 25.50 alles per 100 K. G. aan A. W. Sabel, Zaandam reuzel a t 45.50, per 100 K. G., kaarsen a f 15.25, per 100 pak en petroleum k f 14.32 per vat aan H. W. Holsmulier, Alkmaar. I'uriuerend. Op de voordracht voor dijkgraaf van den polder Beemster, komen voor de heeren 1. G. Vas Visser, Amsterdam 2. K. Zijp en 3. A. de Goede Hz., beiden te Beemster. De Wielrenner. Onder bovenstaanden titel verscheen het eerste num mer van een wielerblad, een officieel wekelijksch bulletin der Nederlandsche Wielren-Unie. De abonnementsprijs per jaar is f 1 25 en de uitgave geschiedt door de firma Gebr. Binger, te Amsterdam. In een der feestbladen in de provincie Groningen leest men de volgende dichtregelen Laat vreemde heerschzucht 't oog dan wenden, Die reeds van ver den schepter zwaai, Wij zullen steeds de spreuk aanwenden, Die altijd luidt: »Je maintiendrai". Den Haag. Sedert den 25des namiddags 4 ure, wordt alhier vermist een 12-jarig meisje, genaamd Hillegonda van Dijk en wonende van Breugelstraat 116. Zij was uitgezonden om een boodschap te doen door de juffrouw bij wie zij als loopmeisje in dienst was en is niet teruggekeerd noch bij de juffrouw noch bij haar ouders. Hoorn. Het plan bestaat om het 25-jarig bestaan van het muziekkorps der d.d. schutterij feestelijk te vieren. De le uitvoering bad plaats den 19 Februari 1875op 's Konings verjaardag. Het voornemen is op één der Zondagen in September een festival in 't Park te geven waarvoor eenige verdienstelijke muziekkorpsen uit Noordholland uitgenoodigd zullen worden. De burgerij zal men om haar financieelen steun vragen. Haarlem. De geregelde dienst van de Electrische Tram op de Ceintuurbaan, is den 27 geopend. Deze dienst wordt aanvankelijk onderhouden door 8 motorwagens welk getal ruim voldoende geacht wordt. Amersfoort. Door onbekende oorzaak brak den 27 een hevige binnenbrand uit in de tapijtfabriek van de heeren D. Hij-mans en Co., alhier. De directrice bemerkte, van de werkzaal komende, dat de trap in brand stond. Met een paar meisjes wist zij langs een achtertrap te ontkomen de overigen echter, half wezenloos van angst, sprongen uit de ramen hoewel er dadelijk ladders ge plaatst werden. Een meisje brak het been, een ander den arm en een derde den voet j de eerste moest per brancard naar huis worden vervoerd. De spuiten waren spoedig ter plaatse, zoodat de brand binnen korten tijd gebluscht was. I'ontveer te Velzen. De gemeenteraad van Velzen zal een adres tot de regeering richten, waarin wordt aangedrongen op onmid- delijke indienststelling van tweo stoomponten over het Kanaal en op den bouw daarbij van flinke steigers aan de noord- en zuidzijde van het Kanaal. (Handelsblad.) Amsterdam. In den nacht van den 26 is inge broken in het kantoor van de firma Griethuijzen en Koch, agenten van buitenlandsche huizen, in de Sarphatistraat, hoek Zeeburgstraat. Des morgens ontdekte men dat de deur van het kantoor en de brandkast met valsche sleu tels geopend waren. Een blikken trommel, in de brand kast aaLwezig, is door de inbrekers opengebroken. Het daarin zich bewaarde bedrag van f 2300 is gestolen. Het dienstmeisje uit de Vondelstraat, dat zich zoo ernstig branddeis aan de daarbij bekomen wonden overleden. Het gevaar van ongekookte melk. Te Axel zijn een meisje van 10 jaar en een boe renknecht ernstig ziek geworden door het drinken van ongekookte melk van koeien welke lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Beider toestand is hoogst bedenkelijk. Op reis. De Nederlandsche Kiosken-Maatschappij te Rotter dam heeft een aantal aardige boekjes uitgegeven onder den titel: »Met de Staatsspoor op reis". Zij geven in lichtingen omtrent den HaagScheveningun Utrecht Zeist—DriebergenDoorn; De Bilt—SoestSoestdijk of Baarn ZutphenLochem en omstreken. Bovendien is de Engelsche taal uitgegeven een boekske »Trips to Holland", dat ook in het buitenland wordt ver spreid en omtrent de meest bezochte streken van ons land inlichtingen geeft. Deze boekjes zijn alle van tal van goedgeslaagde photo's voorzien. Holven. Te Krommenie is een Nationale Kolfwedstrijd ge houden, waaraan 60 personen deelnamen. 'De uitslag was als volgt W. Kraakman te Zuid-Scharwoude, 474 p.J. Bak ker Wz. te Krommenie 462 p.Jb. Westerman, te Barsingerhorn 454 D. Visser, te Hoogcarspel, en H. Scholte te Krommenieieder 453, die alzoo de eerste prijzen behaalden. Deze wedstrijd had het eigenaardige, dat er 50 slagen werden gekolfd anders genoemd een wedstrijd op de lange baan. Op den Woensdag gehouden algemeenen kolfdag is de le prijs gewonnen in 15 slagen door den heer D. Visser, van Hoogcarspel met 147 de 2e prijs door J. Balk, met 146, en de 3e prijs door Jb. Westerman, met 144 p. Veenbrand. Het »N. v. d. D. meldt het volgende: In de op het veld staande turf van het laagveen tus schen Oosterwolde en Haule (Fr.) heerscht al een paar dagen een hevige brand, veroorzaakt door een koffievuurtje. De brandweer doet alle moeite tot blussching, doch tot heden nog te vergeefs. Door den lagen waterstand wordt in Friesland tegenwoordig veel snoek en kwab-aal gevangen. Deze visschen zijn in de slooten soms met de handen te krij gen. Waar nog wat water staat, wordt dit troebel ge maakt waardoor de visch bedwelmd raakt cn boven komt, zoodat ze dan gemakkelijk te vangen is. In som mige slooten ligt de visch dood op den bodem. Texel. In de jongste vergadering van den raad werden de drie herkozen raadsleden C. P. Keijser W. Mets Jz. en K. B. Lapna onderzoek der geloofs brieven toegelaten. De nieuwe verordening op de heffing en inning der schoolgelden waarbij de hoofdelijke omslag tot basis is genomen werd met algnmeene stemmen aangenomen. Voor het gewoon lager onderwijs zal het schoolgeld per maand bedragen f 1 f 0.90 f 0.80 f 0.70 f 0.60 f 0.40 f 0.20 of f 0.10 naar gelang het inkomen der ouders respectievelijk meer dan f 1000f 900 f 800 f 700 f 600 f 500 f 400 of minder dan de laatste som bedraagt; voor h- t u. 1. o. ongeveer het dubbele van genoemde bedragen. Daarna had de aanbieding der gemeente-rekening over 1898 plaats, welke tot onderzoek in handen weid gesteld van de heeren C. P. KeijserA. Dros en P. Koning. Ten slotte werd de rekening van het algemeen armbestuur over 1898 goedgekeurd. In de Zuiderzee tusschen Texel en Wlerln^cn (een afstand van 3 uur) liggen uitgestrekte waardgronden, waarop veel wier groeit. In dezen zomer weideu door de Texelsche visschers slechts 500 pakken wier gemaaid door de Wieringers daarentegen niet minder dan 7000. Dit verschil werd veroorzaakt omdat door Texel slechts

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2