Nederland. toch van een welsprekendheid die wij gaarne aan de bnitenland8che pers en aan baiterlandsche redenaars overlaten. Onze Nederlandsche nnchterheid ook een niet te onderschatten vaderlandsche gave komt er tegen in verzet. Op zich zelf zal het goed zijn het kan meermalen te pas komen niet al te gevoelig te wezen voor het oordeel der vreemde persmaar welk een voor stelling van het gebenrde moeten zich de >dames en heeron" te Amsterdam wel gemaakt hebbenen wat moeten de vreemdelingen die niet altijd nanwkenrig onderzoeken wel gedacht hebben, toen zij over »onze autoriteiten" aldus hoorden spreken, en ten slotte hoor den verklaren dat Minas Tsjeraz, uit Parijs teruggeko men de eer van ons land kwam redden. Is het niet, alsof de vrijheid van spreken te 's-Gravenhage niet meer bestond, en alleen nog te Amsterdam onder de hoede van eenige invloedrijke afgevaardigden mogelijk was Toch hadden, ettelijke dagen vóór de vergadering van 7 Juli te Amsterdam reeds op 21 Juni te 's-Gravenhago de leider der Jong-Turben Ahmed Rizade Armeniër Anmeghian en na hen de Pool Lewakowski in het open baar gesproken met een duidelijkheid en een vrijmoedig heid, welke voor die van Minas Tsjeras niet onderdeden. Wat er nu juist te 's-Gravenhage is gebeurdzal kunnen blijken bij de interpellatie van den heer Pijttersen in de Tweede Kamer. Dan zal blijken wie de autori teiten zijn die tot zooveel verontwaardiging aanleiding hebben gegeven, waarin hunne handelingen hebben bestaan, en wat hen daartoe heeft geleid. Tot zoolang zal men wel doen zijn oordeel op te schorten. Onze deernis met het lijden der Armeniërs is schoon en het doet goed de verontwaardiging over hun vervolgers en hun beulen te hooren opbruisen in een Nederlandsche vergadering maar om die uiting schoon en zuiver te houden blijve zij vrij van vreemde inmengsels. Keil hegeerde kunst De fabrikanten van Sunlight-zeep hebben een boekske uitgegeven getiteld »De kunst om rijk te worden en te blijven", een schriftuur vol nuttige wenken en tevens een goede aanbeveling der genoemde zeep. Henz onder den hamer. Dezer dagen had te Brussel de openbare verkoop van den geheelen levenden inventaris en van de requisites van den eens zoo beroemden circus Renz plaats. Honderd in de hoogeschool en in vrijheid gedresseerdemeest edele en kostbare paarden, rijke costumes en livreien van allerlei aardheele bergen materiaal voor de groote balletten en pantomimes, die men in de laatste jaren bij Renz te zien kreeg werden onder den hamer gebracht. Over 't geheel werden de goederen voor lage prijzen van de hand gedaan. Of de opbrengst voldoende zal zijn om de schulden te delgen, die de laatste directenr, de jonge Ernst Renz, een kleinzoon van den bekenden ouden Renz, onder zijn tweejarige directie gemaakt heeft, is de vraag. De jonge, onervaren directeur was het slachtoffer van geldschieters geworden, die hem stelselmatig wisten te exploiteeren. Hij verliest zijn erfdeel van ongeveer een millioen gulden en is bovendien onder curatele gesteld. Zijn oom, Franz Renz, die TÓór twee jaren, de concurrentie met een vinnigen tegenstander en de oneenigheden onder de erfgenamen van Renz moededen directenrschepter neergelegd heefthad geen lustzich opnieuw aan het hoofd van den circus te plaatsen en zoo is dan de roemrijke circus Renz voor goed van het wereldtooneel verdwenen. naast elkander voort, beide gevoelden, dat hun woorden ontbraken om uit te drukken, alles waar hun hart zoo vol van was. Plotseling bleef echter Wulff-Dietrich staan, hij nam de beide handen van het jonge meisje hartstochtelijk tusschen de zijne en trok de slanke gestalte tot zich. »Pia", fluisterde hij, met half verstikte stem»De genadige en barmhartige God verhoort nog steeds het gebed der Zijnen Ik ben thans geen Heer van Niedeck meer ik ben een zelfstandig vrij mensch, over wiens hart en hand geen macht ter wereld meer beschikken kan. Alleen de liefde, zij alleen! Den vrijer die u rijkdom en pracht wilde aanbieden weest gij terug, thans sta ikvan alle heerlijkheid ontbloot voor u, arm en een voudig, niets mijn eigendom noemend, dan wat ik mij door eigen vlijt en inspanning verworven heb Het is thans geen schitterend lot meer, dat ik u kan aanbieden, geen voorvaderlijk Slot zooals dit hier, maar het is een nestje door liefde gebouwd, zacht en warm Hij kon niet verder spreken twee blanke armen sloegen bevend en sidderend om zijn hals, een door tranen bevochtigd gelaat vleide zich met innige teeder- heid aan zijn wang. Wulff-Dietrich klonk het als een jubelkreet tot hem op. En achter hen, boven de donkere platanen viel een regen van gouden vonken, duizend sterretjes schitterden en dansten door den duisteren nacht, precies alsof 's hemels stralende heerlijkheid op aarde was nedergedaald. Vuurpijlen vlogen daartnsscheu omhoog, bengaalsch vuur hulde alles in een tooverachtige gloed. »En die andere, Pia, van wien ge mij in uw eersten brief schreeft, dien gjj lief hebt, die onbekende Godheid, om wiens wil ik afstand van u moest doen vroeg de jonge graaf lachend. «Hij heet Karl Hellmnth 1" antwoordde zij met stralende oogen »Ik had hem in don droom gezien en beminde hem zooals Elza haren redder beminde Hij knste haar in zalige verrukking de woorden van de lippen. an uit de schaduw der pilaren treedt een slanke gestalte als page gekleed, een oogenblik blijft Fransje staan en klemt de bevende lippen opeen, als een kind, dat krachtig de tranen zoekt te bedwingen, nog eenmaal trilt zijn hart van brandende smarten, de anders zoo brutaal stralende oogen rusten met vochtigen blik op de liefelijke meisjesgestalte O, hoe heeft hij haar bemind 1 Bemind met de dweepende hartstochtelijkheid Ken goede vangst. Te Essen in Westfalen werd eenige dagen geleden bij een horlogemaker een belangrijke diefstal gepleegd, waarbij voor ongeveer 15,000 mark aan horloges en andere kostbaarheden werd ontvreemd. Thans heeft de politie te Venloo twee Duitschers aangehouden, die in het bezit waren van een gedeelte der ontvreemde horloges, welke zij te koop hadden aangeboden. Waterwiel. Een Amerikaan heeft, volgens de «Scientific Ame rican", een driewieler vervaardigd, die ook op het water gebruikt kan worden en daarom «Amphibium" gedoopt is. Hij is van aluminum gemaakt, behalve de ketting en enkele andere deelen, die van staal zijn. De wielen heb ben zeer groote opgeblazen bai den, met een doorsnede van bijna 4 voet, zoodat het wiel er op ban drijven. De beide achterwielen hebbeu aan de vlakke zijde ver hoogingen zoodat zij als tandraderen dienen, bij het voortbewogen op het water. Snel rijden kan men niet met dit wiel, dat ongeveer 30 kilo weegt en ongeveer 30 centimeter onder water komt. ©cvecht met messen. Te Znidwolde (bij Hoogeveen) is in den nacht van den 25 bloedig gevochten op het mes. De 19-jarige G. D. heeft Koop Bnnskoek aldaar, beneden het rech teroor eene levensgevaarlijke wonde daarbij toegebracht. De aanvaller zelt kreeg eene snede op het hoofd en den schouder, een oor zelfs is nagenoeg dwars doorgesneden. Hij is als vermoedelijke dader ter beschikking van de justitie gesteld. Uc gezondheidstoestand In Amsterdam. De bevolking bedroeg in 1899 op 1 Juli 517,595 zielen (271,232 vrouwen en 246,363 mannen). Op Maandag 17 Juli tot en met Zaterdag 22 Juli werden als levend-geboren aangegeven 308 personen (162 m. en 146 vr.)dat is 31.02 per duizend per jaar. In hetzelfde tijdsverloop werden als overleden aangegeven 135 personen (70 m. en 65 vr.van welke beneden het jaar 20 m. en 14 vr.), dat is 13.59 per duizend per jaar. Als levenloos werden aangegeven 11, als gestorven aan besmettelijke ziekten 1 pereoon aan kinkhoest en als gestorven aan gewelddadige invloeden 4. Op 22 Juli waren 16 perceelen voorzien van het kenmerk voor besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 Juli toen hier het verhoudingscjjfer voor de werkelijke sterfte 13.5 was was het voor Rotterdam 15.8, Den Haag 13.1, Utrecht 16.0, Groningen 12.8, Antwerpen 18.8, Brussel 15.1, Parijs 14.6, Londen 15.0, Weenen 15.8, Berljjn 17.5. Mfinchen 22.1, Hamburg 13.6, Keulen 21.9, Bern 13.6, Christiania 15.0 St. Petersburg 21.5 en Moskon onb. Veehandel ln Friesland. Bij een weinig meerderen aanvoer was de handel in melke- en kalve-koeien willig, doch met geen groot verschil in prjjs. Ook in vette koeien met kleiner aanvoer was de handel vlug en werd eerste qualiteit goed betaald. Mindere soorten hadden moeite den prjjs te houden. In vette kalveren met goeden aanvoer handel traag, met lagere prijzen. Londen kwam door de warme weersgesteldheid zeer slecht af, eene noteering kon zelfs niet gegeven worden, zoo schommelde de markt. Er werd vleesch verkocht voor een prijs, ver beneden dien, hier bij inkoop besteed. Het bewaren in ijskelders is menigeen te duur, zoodat verkocht werd tot eiken prijs. Alleen schaaps- en lamsvleesch bleek vaster gestemd en kon zoowat prijs maken. In stieren voor de slachtbank was de handel flauwer door minder vraag voor Holland, ook al een gevolg van de hoogere temperatuur. Daarbij was de aanvoer vrij groot. eener eerste jeugdige liefde En thans is zij de bruid van een ander, van zjjn besten vriend Ja, hij heeft hom zjjn vriendschap niet ontnomen, hij heeft de zin spreuk van zijn geslacht eer aangedaan hij is een edele loot aan den stamboom van zijn geslacht, een echte Niedeck, en al heeft het zwaard zijner voorvaderen dan ook heden nog niet zijn hoofd zegenend aangeraakt, deze dag heeft hem toch tot ridder geslagen. Wulfl Dietrich houdt de bruid in zijn armen en kust haar, en het wild kloppende hart van Fransje wordt kalm; vol trofsche voldoening ziet hij op zijn werk en heft het hoofd krachtig omhoog. Zijn offer zou niet volkomen zijn, als die beide gelukkige menschen het zouden bemerken hoeveel hem dit uur gekost heeft. Dus flink zijn 1 Het zelfde dolle, dwaze, vroolijke Fransje van vroeger om hunnentwil 1 In stom verlangen breidt de page nog eenmaal de armen naar het bruidspaar uit, zijn zegegroeten daarop verdwijnt de donkere gestalte, evenzoo onbemerkt, als zij te voorschijn was gekomen. Tegen den muur, die het terras omringt, staat Graaf W'illibald naast zijn zoon Frans. Hij spreekt tot de bur gers van Angerwies, bedankt hen voor de vriendelijke ovatie, herdenkt het verledene de ontrouwen, die straf verdienden en gedenkt de veranderde gezindheid, die vergeving mogelijk maakt. En toen kondigde hij hun aan, dat alle voorrechten, welke hjj, zeventien jaar gele den aan de stad ontnomen hadbinnenkort weder op nieuw zullen geschonken worden »Op verzoek van mijn zoon Frans heb ik dit oogenblik waargenomen om voor de stad Angerwies te bewerkstelligen dat er een garni zoen zal geplaatst worden. Den bouw eener kazerne wenscht mijn zoon uit eigen middelen te bekostigen, spoedig zullen wij hierover met eene commissie uitvoe riger spreken en beraadslagen en het daarvoor geschikte terrein uitzoeken 1 De spreker zag zich gonoodzaakt te zwijgen, want een oorverdoovend, donderend hoera maakte verdere woorden onverstaanbaar. Een gejubel zonder einde weerklinkt en galmt door den stillen nacht, waartusschen men telkens en telkens weder de woorden verneemt«Lang leve Graal Frans, de toekomstige Heer von Niedeck 1 Jaren zpn voorbijgegaan. Wulff-Dietrich is zeer snel in rang en waardigheid opgeklommen en leeft met zijn jonge vrouw in de gelukkigst Door den behoorlijk vasten prjjs van lams- en schaaps- vleesch te Londen bleef de prijs van dit vee hier behoorlijk goed. oor le qualiteit werd zelfs dezelfde prijs besteed als verleden week. Jonge lammerenhandel ver van opgewekt; in melk- schapen goed. In vette varkens fleurige handel, evenals in vette biggen. Magere varkens behoorlijk jonge biggen traag. De aanvoer was 140 stieren, ossen, 60 vette koeien, 700 melke- en kalvekoeien, 120 pinken, 400 vette kal veren, 120 nuchtere kalveren, 300 vette schapen en lam meren 700 melkschapen600 lammeren, 150 magere varkens 100 vette varkens, 300 vette biggen 550 jonge biggen. De prjjzen zijn: vette koeien, le kwal. 26—29 ct., 2e kwal. 2325 ct., stieren 1924^ ct., vette kalveren 2430 ct., vette schapen 2225 ct., vette varkens 16 17 ct., vette biggen 00 ct., Londensche biggen 14A 15 ct. per '/2 kilo. Melke-en kalve koeien f 125 f 195, pinken f 40f 68, nuchtere kalveren f 710, melke schapen f 10f 18, lammeren t 9f 13, magere varkens f 20f 35 jonge biggen f 0.850.95 per week. (N. v. d. D.) Frlesche boter. Aan het N. v. d. D. wordt uit Friesland gemeld Het zeer warme weder der vorige weken is niet be vorderlijk geweest voor de hoedanigheid der boter. Deze blijft te nat, omdat de karnemelk zich niet zoo goed laat afscheiden, waardoor zij ook minder duurzaam is. Omdat de markt te Londen goed gestemd was, waren de Friesche markten in vaste stemming, en zelfs kon de vorige week eene verhooging van f 1.50 gemaakt worden. Kandbouwfeesten. De landbouwfeesten te Zaandam ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der afdeeling «Zaanland- sche Gemeenten" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zullen bestaan uit twee harddraverijen, op 10 Augustus e.k., namelijk eene voor paarden, welke nog nooit een geldprijs of premie gewonnen hebben en die bereden mooten worden door een lid der afdeeling. Deze zal aanvangen des morgens te 9 uur en gehouden worden op de Stationsstraat aldaar. De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen, ter waarde van f 40, f 20, f 10 en 5. Des namiddags halftwee, eveneens op de Stationsstraat, eene internationale harddraverij in kostuum, volgens de reglementen der Nederlandsche Harddraverij- en Ren- vereeniging, voor paarden van zessen klaar, aangespan nen, om prijzen van f 250, f 150, f 75 en i 50. Inleg- geld f 2,50. Des avonds zal op de Burcht concert gegeven worden, benevens vertooning van lichtbeelden en kinematograaf. Dairna reünie en prijsuitdeeling. In het arbeiderspersoneel der gloeilampenfabriek van de heeren Philips en Co., te Klndhoven, zal eerlang verandering komen. Tot hiertoe werkten aldaar ongeveer 260 meisjes en 100 mannen, die allen een flink week geld verdienden. Nu is een nieuwe methode ingevoerd om gloeilampen te vervaardigen, waarbij ieder arbeider oi arbeidster ongeveer tweemaal zooveel kan vervaar digen als te voren, zoodat indien de omzet even groot blijft werkvolk overbodig wordt. Veertig van de minst bekwame arbeiders en arbeidsters zijn reeds bedankt en men verwacht, dat nog meer zullen volgen. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 27 bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. Het doen van leveringen en werkzaamheden ten behoeve van de Heldersche zeewering, behoorende tot de Rijkszeewerken in de provincie Noordholland, in twee perceelen strek kende die van het 1ste perceel voor het gewoon onder houd der zeewering van schade, ontstaan door storm. Raming perceel 1 f 25.000; 2e perceel f 930. Minste inschrijver perceel I, J. W. Roelofs te Papendrecht voor f 21,469 perceel II, J. Oldenburg, te Bergen, voor f 860. 2e. Het op diepte brengen van eenige gedeelten van het Groot-Noordhollandsch Kanaal. Raming f 11.000. Minste inschrijver J. \rolkers Jz. te Maarssen voor f 9850. denkbare omstandigheden in de residentie. Neef Frans, die zjjn jaar bij de dragondeis moet uitdienen, is een dageljjksche gast in hun buis. Naar men verzekert, is Mevrouw Pia zijn vertrouwde en helpt hem bij zijn liefde voor de jonge schoone Mercedes von Runow, die niet alleen met het Slot Niedeck, maar vooral met den vroo- lijken geestigen, algemeen zeer beminden erfgenaam daar van dweept. «Wat zullen zij gelukkig worden zegt Pia dikwijls met stralende oogen 6D Wulff-Dietrich antwoordt«God geve dat ze juist zoo gelukkig worden als wi) Luitenant Gert was waarlijk voornemens te wachten tot bij tot kapitein bevorderd zou zijn, om zijn klein blond Gretchen tot zich te nemen, des te verrassender was dus de onverwachte tijding dat hij reeds nu met baar verloofd was. Hoe kon dat eigenlijk 1 Ja, men mompelt en fluistert allerlei en eindeljjk weet men te vertellen, dat graaf Frans, uit vriendschap voor zijn neef, de geldelijke hinderpalen heeft oit den weg geruimd. Graaf Willibald woont met zijne Johanna nu voort durend op Niedeck alwaar zich jaarlijks de gansche familie bijeenverzamelt, een vroolijke, heerlijke gelukkige tijd waarop jong en oud zich steeds het geheele jaar lang verheugt. Graaf Rudiger bewoonde met zjjn vrouw, twee jaar lang, het landgoed Sounenhof, dat Willibald hem, met al deszelfs inkomsten, voor zijn leven had afgestaan. Het zware zenuwlijden, dat sedert Hartwig s dood schrikba rend was toegenomen, maakte echter zijn ovorbrenging in een zennwlijdersgesticht dringend noodzakelijk, alwaar hij kort daarna stierf. Zijne weduwe woont met hare rijke zuster die eveneens weduwe is, buitenslands, en Sounenhof is door Willibald als peetgeschenk aan het oudste zoontje van Wulff-Dietrich geschonken geworden. En thans jubelt en juicht het op Niedeck van vroolijke kinderstemmetjes: ook Fransje is getrouw 1 en de ooievaar is Niedecksche hofleverancier geworden. De oude stamboom bloeit opnieuw lrisch en welig, van «ontaarding is bij de nieuwe loten niets te bespeuren. Toch wordt er verteld dat de Hertog het decreet der zestien vereischte kwartieren en daarmede de ketenen der toekomstige heeren van Niedeck vernietigd heeft. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6