Buitenland. hen oefende. Er is een tjjd geweest, dat b|j elke quaestie op maatschappelijk gebied het eerst werd gevraagd, hoe Kater daarover oordeelde, en kende men diens meening, dan wist men dat honderden werklieden een zelfde gevoelen waren toegedaan. Nn is daarvan geen sprake meer men hoort zijn naam nog nauwelgks noemen en voert hij nog eens het woord, dan^struikelt men over zijn breedsprakigheid, waardoor de kern van het betoog moeilijk is te vatten. De machtige tijdstroom is dezen man boven het hoofd gewassen, vroeger weid hij ge rekend tot de vooruitstrevende elementen op godsdienstig terrein, maar wat in dio dagen nog progessief was, heet nu reeds conservatief. Wel heeft hij dit zelf voelende, soms een sprong gedaan om zich te ontworstelen aan de denkbeelden, die hem gevangen houden, maar dat was geon uitspraak van zijn overtuiging. Wij herinneren ons o. a. een vergadering van den Amsterdamschen Politie bond, waarin hij het lot der agenten als zoo onhoudbaar schetste dat hij hun zoo ongeveer een werkstaking in den mond gaf zoo iets moest vreemd klinken van een man, die de werkstaking bij Regodt te Maastricht en bij Hedeman te Almelo kort te voren openlijk had afgekeurd. Het klinkt wel hard, maar Kater is te oad geworden om nog langer aan het hoofd van Patrimonium te staan en toch mocht ook aan hem het welzjjn van het verbond niet worden opgeofferd. Men heeft daarop nn het volgende gevonden. Het Bestuur stelt voor broeder Kater tot eere-voorzitter te benoemen, hem een jaarlijksche toelage van f 800 toe te kennen en een nieuwen voorzitter zon der traktement te kiezen. Zooals gezegd, daarin ligt iets nobels, maar aan den anderen kant moet 't den eenmaal zoo energieken man toch zwaar vallen, waar aldus het medelijden want dit is 't toch feitelijk voor hem wordt ingeroepen. In de zorg, die het Bestuur wil wijden aan een onbekommerden ouden dag van hun kloeken voorgangor, ligt iets aandoenlijks, maar men stnit daarbij toch weer op dien onbezoldigden voorzitter en redacteur van Patrimoniumdie op betaling zal moeten wachten totdat de f800 vrij zullen komen Zou 't niet beter zi n geweestindien men de behandeling van dit punt althans had bewaard voor een huishoudelijke vergadering. Aldus zou de bijsmaak van het eerevoorzitterschap min der wrang zijn geweest voor den ouden Kater, wien niemand zal kunnen betwistendat hij in de Amster- damsche arbeidersbeweging een figuur van beteekenis is geweest. Is eenig pochen op ons inzicht in de verkiezing des heeren Oen Hertog in de districten III en IX vergund Men schenke ons die satisfactie, waar alles precies is uitgekomen als door ons werd voorspeld. De gekozene zelf, eerbied hebbende voor zijn politiek ver leden, waarvan ook de drang naar evenredige vertegen woordiging een deel uitmaakte, helde er sterk toe over om voor IX zitting te nemen en hij heeft dit, om zich bij voorbaat zooveel mogelijk voor scherpe verwijtingen te vrijwaren, ook niet onder stoelen en banken gestoken, maar het was te voorzien, dat de kiesvereeniging «Voor- uitgang'', die zich zooveel moeite voor zijn verkiezing heeft gegeven, op dit punt onverzettelijk zou wezen. Als den Hertog voor district IX had geopteerd, hadden de kansen voor den parlementairen sociaal-democraat in district III buitengewoon goed gestaan de leuze der Vrijzinnigen was echter, dat ook niet één dergelijk schaap over de brug mocht en, getrouw daaraan, is den gekozene duidelijk te verstaan gegeven, dat hij don bedreigden zetel had te bezetten wat er dan in IX zal gebeuren doet er minder toe, omdat men daar de zekerheid heeft van betrekkelijke maohteloosheid der lieden van het roode vaandel. Uit dit district was auders nog wel getracht om pressie uit te oefenen op de beslissing in den vorm der aankondiging van het oprichten eener nieuwe kiesver eeniging als protest om een nog niet vertegenwoordigd deel der burgerij ook verder buiten de Raadszaal te sluiten. Ook dat heeft echter niet geholpen feitelijk was reeds de teerling geworpen terstond nadat onlangs de uitslag der herstemming was bekend geworden. De nieuwe ver kiezing zal nu tegelijk plaats hebben met die voor dis trict I, waar een vacature is ontstaan door bet vertrek van den heer Boelen. Daarmee zal echter gewacht worden jaarlijksche begrooting in te dienen, waarbjj als maatstaf wordt aangenomen gedeelte van de ontvangsten, respec tievelijk van de uitgaven, der drie laatste jaren. Wel is de commissie verplicht ook de werkelijke reke ning en verantwoording over te leggen, doch heelt het slagersgild de bevoegdheid aan het batig saldo eene be stemming te geven, door het öf te voegen bij het. reserve kapitaal, öf te boeken op nienwe rekening. Hoewel het bedrag van het reservekapitaal officieel niet bekend is, werd ons medegedeeld, dat dit op dit oogenblik f 9000 bedraagt. In het vorige jaar, toen de verkoop van ijs het dubbele van het geraamde bedrag bedroeg, werd aan de slagers de helft dor huur van de koelcellen teruggegeven. De exploitatie-rekening vereischt slechts ééne toelichting. Op de jaarlijksche rekening wordt onder de uitgaven steeds gebracht een bedrag van 5 °/t van het totaal van den bouw, hieronder ook de vernieuwingen begrepen voor zooverre zij niet onder onderhoud begrepen zijuvan het aangewende kapitaal. Hiervan betaalt het slagers- gild 4°/0 rente van het nog verschuldigde kapitaal, terwijl de l°/0 benevens de jaarlijks door de aflossingen bespaarde rente aangewend worden tot aflossing van het kapitaal. Tot nog toe heeft de exploitatie steeds een batig saldo opgeleverd. Waar een slachthuis door het slagersgild zelve opgericht wordt, hetgeen zich daardoor geheel en al aan sprakelijk stelt voor den goeden gang der zaken en voor het geld tot de oprichting benoodigd, mag dit zeker wel als een der beste bewijzen gelden dat, niettegenstaande alle verplichtingen, het slachthuis voor hen zelf van groot belang is. Rapport over het slachthuis te Horde. Bevolking 28000 zielen. Toen in het jaar 1885 het slachthuis werd opgericht was de toestand vrij wel dezelfde als op dit oogenblik in Alkmaar het geval is. Het aantal inwoners was toen nog beneden de tegen woordige bevolking van Alkmaar en de tegenstand der slagers tegen de oprichting van het slachthuis een zeer groote. tot na afloop der school-vacanties, want in de stem-bureaux hebben een menigte onderwijzers zitting, die nu meeren- deels uit de stad zijn. Tot slot een bericht van droeven aard. Vrijdagmid dag heeftop den Buiten-Amstel een lid van »de Hoop'', de heer Hoogslag zoo wij ons niet vergissen iemand, die te Alkmaar verscheidene jaren heeft gewoond op treu rige wjjze den dood gevonden. Onlangs had hij reeds het ongeluk met een bootje om te slaan en toen werd hij met groote moeite gered, maar dat schijnt hem voor het natte element geen vrees te hebben gegeven. Vrijdag roeide hij met zijD zwager en toon is het bootje door een nog niet geheel duidelijke oorzaak onder de roeiers zijn daaromtrent allerlei moeningen in omloop omge kanteld met het noodlottig gevolg dat alleen de zwager zich wist te redden en Hoogslag zelf verdronk, 's Avonds zouden juist de onderlinge roeiwedstrijden van »de Hoop", den vorigen dag begonnen, worden voortgezet, maar nu kon daarvan natuurlijk niets komen. In hoeverre de zoo jammerlijk omgekomene populair was onder de roeiers weten wij niet, maar wel maakte het bericht van het ongeval in de stad groote sensatie. BKIjOIE. Het »Handelsblad van Antwerpen" meldt, dat alle berichten omtrent een ministerieele crisis geheel uit de lucht gegrepen zijn, doch dat verzekerd kan wor den, dat de regeering bereid is een voorstel in te dienen tot invoering van geheel evenredige vertegenwoordiging. Minister Schollaert zou nog de eenige zijn, die zich daar tegen kantte, doch evenals de heeren Ligy en De Lantsheere denkt men wel, dat hij zijn standpunt zal willen prijs geven. Inmiddels acht dezelfde berichtgever het zeker, dat de geheele evenredige vertegenwoordiging door de commis sie zal worden verworpen. De staking der dokwerkers te Antwerpen heeft nog geene verandering ondergaan. De bladen bevatten het bericht, dat, op bevel van den Koning, baron Dhanis bericht heelt ontvangen, uit Congo naar Europa terug te keeren. Hij zou zelfs reeds op weg naar de kust zijn en in het laatst, van Augustus te Brussel kunnen aankomen. Het ambt van baron Dhanis zal worden overgenomen door commandant Gillain, terwijl dezen een officier van de Congoleesche troepen zal worden toegevoegd. EAOKEAAO. De Engelsche bladen zijn natuurlijk vol beschouwingen over de redevoeringen van Salisbury en Chamberlain in het Hooger- en Lagerhuis over de Transvaalsche quaestie, van welke redevoeringen wij den korten inhoud reeds meldden. De algemeene opinie is, dat er in de zaak geen ver andering is gekomen en dat de uitlatingen der beide ministers de kans op oorlog nóch vermeerderd nóch ver minderd hebben. Intusschen seint Reuter aan de Times" interviews met den staatssecretaris en den staatsprocureur. Uit de mededeelingen van den laatste blijkt, dat de voorstelling, als zou de nieuwe kieswet, door het scheppen van allerlei moeilijkheden, het verkrijgen van het kiesrecht zeer onzeker maken, gelijk Chamberlain oenigen tijd geleden beweerde, totaal te kwader trouw is. Het zal zoo gemakkolijk mogelijk zijn te bewijzen, dat men zeven jaar in Trans vaal gewoond heeftook de eischen over het minimum dat men moet bezitten of verdienen om genaturaliseerd te kunnen worden zijn zeer laag wanneer men maar bewijzen kan een tijdlang bij de week of de maand het gestelde bedrag verdiend te hebben, dan is dat voldoende. De staatssecretaris Reitz verklaarde dat er zoowel in den Eersten als in den Tweeden Volksraad in het geheel 6 leden zouden zitten voor de goudvelden. De vertegen woordiging in den Tweeden Volksraad noemde de heer Reitz niet zoo onbeteekenend als sommigen meenen. De Tweede Volksraad heeft sedert 1891 het jaar waarin hij werd in het loven geroepen, zeer belangrijke wetten aangenomen o. a. over de mijnindustrie den handel in sterken drank publieke werken rechtspleging enz. En Met het oog daarop besloot men dan ook alleen een slachthuis te bouwenwaarvan de totale kosten RM 60000+ 17700 RM. 77700 of f 46620 bedroegen. Reeds na verloop van een jaar waren de slagers volkomen met den nieuwen toestand bevredigd en deed de behoefte aan eeu koelhuis zich zoodanig gevoelen, dat in het jaar 1889 tot het stichten daarvan werd overgegaan. De totale kosten van het koelhnis bedroegen RM. 53600RM. 12900 RM. 66500 f 39900. Het koelhuis werkte niettegenstaande het betrekkelijk geringe bedraguitstekend en wat bij dit slachthuis bijzonder in het oog springt is, dat de opbrengst van het koelhuis laag is en niettegenstaande dit, de exploitatie toch eene bevredigende. Het bedrag aan verhuurde koel cellen bedroeg toch slechts f 1027.20, terwijl de verkoop van ijs f 577.38 beliep zoodat de totale opbrengst als zoodanig slechts f 1604.58 bedraagt. De geringe huur der koelcellen is daaraan toe te schi ij- ven dat men door eene exploitatie van 5 jaron zonder koelhuisreeds voldoende tot de overtuiging gekomen was dat de geheele zaak genoegzaam levensvatbaarheid bezit en daarom den huurprijs laag hield. Wat het slachthuis betreftdit was ten eenonmale onvoldoende, zoodat het dan ook in dit jaar grootendeels verbouwd moest worden. Men mag echter niet uit het oog verliezen dat de slachthuizen zooals men die 15 jaren geleden bouwde geheel anders waren dan de tegen woordig opgerichte. De techniek heeft in dien tijd zulke groote vorderingen in dit opzicht gemaakt dat de vroegere slachthuizen ten eenonmale niet meer voldoen en om die reden werd aan de commissie dan ook overal aangeraden om, inrien men tot den bouw overging dit in geen geval op de vroegere primitieve wijze te doen, daar men zich dan slechts aau teleurstellingen zoude blootstellen en boven dien een gedeelte der stichtingskosten onnut uitgeven. In alle plaatsen toch waar dergelijke slachthnizen be staan gaat men er voor en na toe over om door ver bouwing tot den tegenwoordig gebruikelijkon toestand te komen. Wat de exploitatie rekening betreft, zoo meent de com missie in het bijzonder de rekening en verantwoording, terwijl de Eerste Volksraad de wetten van den Tweede kan verwerpen, is dit in die acht jaar maar een of twee maal gebeurd. FRAKKRIJH. Er is besloten dat te Rennes in geval van ernstige ongeregeldheden tijdens het proces, de prefect het recht zou hebben om troepen op enkele requisitie tusschenbeide te doen komen. Naar men voorts verzekert heeft de bevelhebber van het tiende legerkorps, generaal Lucasden minister van oorlog verzocht het zevende reg. artilleriedat den 18 Aug. te Rennes zou terugkomen reeds den 6 te doen wederkeeren. Al de prefecten en procureurs-generaal in geheel Frankrijk hebben bevel gekregen om de geheele maand Augustus stipt op hun post te blyven. Een nieuwe manifestatie ter eere van mevr. Dreyfus heeft den prefectdie tegenwoordig wasgenoopt om persoonlijk tpsschenbeide te komenten einde haar in haar rijtuig te helpen en het verkeer te herstellen. Eindelijk is Quesnay de Beaurepaire met zjjne bewijzen voor den dag gekomenzij vullen acht kolommen in de »Echo de Paris Een paar staaltjes zijn voldoende, om de kracht dezer «bewijzen" te doen zien. Een der getuigen heeft bij familie te Dusseldorf in 1898 van eon Duitsch officier een verklaring gehoord van het verraad van Dreyfus. Deze verklaring was «hoogst eenvoudig" »De Joden in Elzas hebben der Duitsche regeering een bewijs van erkentelijkheid willen geven voor haar goed bestuur en hebben daarom een der hunnen beschikbaar gesteld voor spionnendienst. Die ééne was Dreyfus". De woordelijke verklaring van den 31en getuige is niet minder afdoend zij luidt aldus «Drie maanden geleden ongeveer heeft de getuige ver klaard dat bij uit gezaghebbende bron had gehoord dat Dreyfus schuldig is." Is het niet droevig een man die kort geleden nog zulk een hooge positie bekleedde zich thansuit een onbegrijpelijk idóe van vaderlandsliefdeblind te zien staren op het rébus «Waar is Dreyfus' schuld Du Paty de Clam heeft een lichte aandoening van de lever gehad maar die reeds weder over is. Du Paty's advocaat Ménard heeft aan een berichtgever der «Temps" medegedeeld, dat het onderzoek betreffende den overste den 28 afgeloopen is en het rapport van kapitein Tavernier den volgenden dag aan den gouverneur van Parjjs, generaal Brugère, is ingediend, met de con- clusiën van den regeerings-commissaris kolonel Foulon, De advocaat was overtuigd, dat beide strekten om zijn cliënt buiten vervolging te stellen. TRAWSVAAIj. Men seint uit Pretoria van den 29 Juli Men is hier wel voldaan over den algemeenen toon der debatten in het Britsche parlement, maar in offieieele kringen betwijfelt men of Engelands voorstel tot het instellen van een gemengde commissie zal worden aan genomen tenzij aan het oordeel van deze commissie werden onderworpen alle geschillen tusschen Engeland en de republiek. 29 het volgende be- A T J fi H. Van Regeeringswege is den richt openbaar gemaakt Heden op een tocht door het landschap Matang Koelie, onzerzijds gesneuveld één militair beneden den rang van officier, gewond één officier en drie militairen beueden dien rang. Vijand heeft acht en twintig dooden achter gelaten. Toekoe Tjihik Matang Koelie sneuvelde. In Matang Oebi weinig en in Pentoe geen verzet on dervonden. Onzerzijds twee gewonden en één verdronken. Vijand liet achttien dooden achter. benevens de begrooting voor het volgende jaar, ons door het stedelijk bestuur welwillend verstrekt ondor de aan dacht der heeren raadsleden te mogen brengen, aangezien op de begrooting alle posten gedetailleerd voorkomen. De overschotten die het bedrjjf oplevert, worden hier algemeen als reservefonds in de stedelijke spaarbank be legd en wordt hieruit geput indien men voor uitgaven van buitengewonen aard staat. Rapport over het slachthuis te Remsehcld. Bevolking 53000 zielen. Dit slachthuis was oorspronkelijk niet ouder de te be zoeken slachthuizen opgenomen doch werd bezocht omdat de commissie eenigen tijd te Remscheid vertoefde Het was zeer goed ingericht en er is bij de stukken eene gedetailleerde beschrijving opgenomen. Overigens had het voor Alkmaar als model geene waarde en gaf geene aanleiding tot bijzondere bemorkingen. Rapport over het slachthuis te Crcfeld. Bevolking 108000 zielen. Dit slachthuis werd daarom door de commisie bezocht, omdat het in het bijzonder door zijne fraaie inrichting was aanbevolen. De inrichting was dan ook werkelijk zeer mooi, doch had groote fouten wat de ligging der verschillende slachthallen ten opzichte vau het koelhuis betreftook waren de hallen veel te hoog. Deze gebreken echter hadden de volgende oorzaak. Eerst in het jaar 1890 begon men koelhuizen te bouwen. Daardoor was echter de aanleg van die slachthnizen welke primitief slechts als zoodanig waren aangelegd, een geheel andere. Vroeger moest men het geslachte vee zoo lang aan de takels laten hangen totdat het door de slagers werd afgehaald. Om betere en verschere lucht te verkrijgen werd het dan ook in de hoogte geheschen. Daardoor echter had men veel meer ruimte in de hallen en ook veel meer takels noodig. Bij de nieuwere slachthuizen echter is dit geheel anders. Daar wordt elke takel slechts zoolang gebruikt, als noodig om het dier te slachten (pl. m. 2 uur). Vervolgens wordt het door een transportbaan naar het voorkoelhnis gebracht om het vleesch te laten besterven en daarna wordt het in het koelhuis opgehangen. Op plaatsen waar geen koelhuis bestaat, is het nood zakelijk daarvoor een afzonderlijke hal te maken. Nu kan elke takel gedurende 12 slachturen 6 maal gebruikt worden en blijkt daaruit, dat men veel minder takels en veel minder ruimte noodig heeft. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2