Uet ofricta m eeo abattoir. No. 92. Honderd en eerste jaargang. 1891». VRIJDAG 4 AUGUSTUS. PARIJSCHE BRIEVEN. ALkUAARSCilE COURANT. Deze Courant wordt IHnsdag-, Honderd a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Aan de Openbare Burgerschool te 'ALKMAAR (hoofd de heer F. J. Aükes) wordt gevraagd een ONDGRWIJZER, op eene jaarwedde van f 65©,—. Stukken (adres op zegel) franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 13 Augustus a.s. XII. Parijs30 Juli 1899. Nog steeds en altijd de „Affaire". Bemerken wij dat aan de eene zijde de Dreyfusards zeer veel gewonnen hebben en mogen wjj hopen weldra het einde te zien van deze treurige zaak, aan den anderen kant zien wij, dat ook de anti-Dreyfasards den moed nog niet opgeven. In het dagblad »L'Echo de Paris" verscheen eindelijk gisterenochtend het .Onderzoek in de Dreyfuszaak" van den heer Qnesnay de Beaurepaire gewezen magistraat tot voor korten tijd president van eene der drie kamers van Frankrijk's hoogste gerechtshof La Cour de Cassation", en vroeger procureur-generaal der republiek. Men zou van zulk een hooggeplaatst ambtenaar een zeer ernstig pleidooi verwachtenof daar deze heer tot het besluit komt dat Dreyfus schuldig is, zoo zou men denken dat zijne acte van beschuldigiug steunt op deugdelijk bewezena feiten. Daarom lazen en herlazen wij die acht kolommen in de Echo de Paris met de meeste aandacht het was wel eene vrij vervelende lectuur maar wij zochten een bewjjs of tenminste een schijn van schuld, doch hoe wij er ook over nadachtenwij vonden niets. De heer Qnesnay geeft ons de verklaringen van een en dertig getuigen die volgens zijne beweringuit eigene vrije beweginguit liefde voor waarheid en recht tot hem kwamen om aan den heer Qnesnay de Beaurepaire te vertelleu wat zij over de zaak gehoord hadden. Al dade lijk vraagt men zich af waarom die 31 personen zich wenden tot een magistraatdie zijn ontslag nam en waarom die menschen niet gesproken hebben voor het geheele Hof van Cassatieterwijl toch deze hoogste rechtbank maanden achtereen de .affaire" bestudeerd heeft en daar dus alle getuigen vóór of tegen Dreyfus hun hart konden luchten. Doch stappen wij over dit bezwaar en bekijken wij het onderzoek zelf, dan kunnen wij niet bij alle getuigenissen stilstaan, maar wel enkele aanstippen 2e en 3e getuigen Zij verklaren dat iemand tot de joden behoorende gezegd heeft »wij willen Dreyfus onschuldigzelfs ten koste van een burgeroorlog en desnoods een oorlog tegen den vreemde." 5e 6e en 7e getuigen verklaren dat de Israëlieten in Turkije en Roumenië veel geld moesten geven voor den veldtocht ten voordeele van Dreyfus en dat in de Vereenigde Staten de Joden van enkele steden 's avonds 8) Kapport over het slachthuis te Vierssen. Bevolking 23085 zielen. Reisen ist ein lnstig Ding Auch der Vortheil nicht gering. Wenn draussen rechten Rath man fand Zn ntitzen das Gute im eigenen Land. Bovenstaande spreuk, aanwezig in de wachtkamer van het station Düsseldorf, is van volkomene toepassing ten opzichte van het slachthuis te Vierssen. Deze gemeente toch verkeerde bij het oprichten van het slachthuis in dezelfde omstandigheden als Alkmaar. In de eerste plaats toch was het aantal inwoners na genoeg gelijk aan dat, waarnaar een eventueel slacht huis te Alkmaar zoude moeten berekend worden en in de tweede plaats was de tegenstand der slagers een algemeene. Dit slachthuis zoude dan ook, behoudens enkele wijzi gingen, zoowel met als tonder koelhuis, zeer geschikt als model kunnen dienen daar het getieel en al voorzien is van de nieuwste inrichtingen. De stichtingskosten bedroegen het volgende. Aankoop grondf 6305.30 Slachtbal en inrichting67779.86 a. Stoomketel3238.59 b. Machine, inclusief die voor het bereiden van ijs28065.— Stallen en bijgebouwen8868.18 Kantoorlokaal1387.83 c. Woning voor den directeur 8249.41 d. Betaalde schadevergoeding voor het na deel toegebracht aan de slachtplaatsen der verschillende slagers2106. f 126000.17 Tot toelichting van het bovenstaande diene het volgende By de prijzen besteed voor den stoomketel en de stoom machine behoort in aanmerking genomen te worden, dat beide veel te groot zjjn. Zij zijn berekend voor 42 paarde- kracht omdat men voornemens is later eene electrische verlichting van het slachthuis daarmede te bewerkstelligen. .geïllumineerd" hebben toen de uitspaak van het Hof van Cassatie ten voordeele van Dreyfus was. 9e getuige vertelt, dat een nichtdie hij sedert jaren uit het oog verloren had, hem een bezoek bracht en aan hem en zijne vrouw vertelde, dat zij in de zaak Esterhazy betrokken was, dat de familie Dreyfus hare verblijf kosten te Rennes betaalde en sprak van veel geld, van honderd duizend franken. Waarom die nicht 100 duizend frankon kreeg is ons een raadsel. 10e getuige een pikeur dresseur de ehevaux maar waarschijnlijk een .fumist", zooals men hier iemand noemt die een ander voor den gok houdt. Deze pikeur vertelt, dat Dreyfus nog vóór het jaar 1889 te Mulhansen kwam en hij hem geleidde naar het artillerio-kamp der Duitechers en Dreyfus daar aan de Duitschers toonde hoe zij hunne kanonnen moesten gebrniken. Die pikeur kende toen Droyfus nietdoch twee weken later ont moetten beiden elkander weder te ParijB in het Bois de Boulogne, en toen begreep natuurlijk onze nan dat Dreyfus een verrader was. Waarom die 10e getuige dit voor zich gehouden heelt, en niet reeds in 1894 met dit verhaal voor den dag kwam, blijft natuurlijk weder een raadsel. En dat Dreyfus, die te Mulhansen geboren werd, en daar dadeljjk door een ieder herkend kon worden, juist die stad uitkoos om er vriendschappelijk met duit- sche officieren om te gaan het is te dwaas er verder over te spreken. En wat te denken van getuige no. 12, eene dam», caissière van de .sociëteit" of cercle te Bourges. Deze dame zou voor Dreyfus .sachets" of zakjes gemaakt hebben, welke hij onder zijn hemd droeg en welke zakjes van boven open waren. Waarvoor die zakjes dienden, zegt men ons niet maar wij raden dat het was om er alle mogeljjke geheime stokken in te verbergen. Wel een dwaas idéé, als men iets verborgen wil houden, dan juist eone .cais sière" van de .sociëteit" in den arm te nemen. En men kon zeggen, dat alle 31 getuigen van dit ge halte zijn. De geheele enquête van den heer Qnesnay de Beaurepaire is wat men hier noemt »ie roman chez la portière." Zoo wij bedenken dat het geheele leven van Dreyfus haarfijn uitgepluist ismen heeft gezocht en onderzocht jaren en jaren lang om toch maar iets te vinden, waarop men hem zou kunnen vatten. Veronder stelt dat men ons aller leven eu bestaan zoo zou gaan bevitten en bepraten, ja, het is niet eens noodig, gaan wij allen maar eens met ons eigen geweten te rade wie is dan zeker in zijn geheele leven niet iets te vinden, waarin men zelf moet erkennen in dit of dat geval ongelijk gehad te hebbenhet goede verzuimd te hebben, mis schien, al zij het onwillens, min ot meer kwaad te heb ben gehandeld. En ziet, hoe men het leven van Dreytus ook op alle mogelijke wijze heeft onderzocht, niets kwaads heeft men hem kunnen bewijzen. En thans toont de heer Qnesnay ons getuigenno. 20die verklaart dat een bloedverwant van Dreyfus een wissel van 15000 francs Nog zij hierbij bemerkt, dat eigenlijk alleen eone elec trische verlichting naar het oordeel van de gezamenlijke directeuren der bezochte slachthuizen de ware is, omdat gasgloeilicht hier niet toegepast kan worden en gewone branders te weinig licht verspreiden. Ware bovenstaande machine alleen aangelegd mot het oog op het koelhuis en de jjsfabricatie, dan zoude zij 20 tot 30 paardekracht minder sterk behoeven te zijn, al naarmate men de machine uitsluitend en alleen voor het koelhuis, of ook voor jjsfabricatie wenscht te gebruiken. Voor een slachthuis zonder koelhuis zouden de posten sub a en b vermeld geheel kunnen vervallen en zoude hiervoor in de plaats moeten komen een kleine stoomketel voor het leveren van stoom ten behoeve van bet benoo- digde warme water. Wat de gebouwen betreft, zoo kunnen die moeilijk als maatstaf gebruikt worden, aangezien de kosten van bouwen hier eu in Holland te veel verschillen. Eene woning van een zoo hocg bedrag komt ons niet gewenscht voor, integendeel, de commissie zoude adviseeren om bij totstandkoming van een slachthuis, op het terrein niet anders te bon wen dan eene woning voor den hal opzichter, daar de inrichting niet onbeheerd kan blijven staan en den directeur niet in de inrichting te laten wonen. Geeft men aan laatstgenoemde eene toegemoetkoming voor woninghuur, zooals bij de onderwijzers het geval is, dan is dit voor de gemeente veel voordeeliger, daar onderhoud van dienstwoningen voor de gemeente altjjd bezwaarljjk is. Wat de schadevergoeding betreft, zoo zoude die post kunnen vervallen, aangezien eene dergelijke uit.ave in Holland wel niet geoorloofd zal zijn. Bij oprichting van een slachthuis zonder koelhuis zouden dus vervallen post a. f 3238.59 b. 28065.en bovendien in elk c. 8249 41 (geval d. 2106.- f 41659.— Hieraan zoude echter moeten worden toegevoegd a. aanschaffing van een kleinen stoomketel. b. hoogere stichtingskosten der gebouwen, waaronder bovenwoning voor den halmeester. voor hem betaalde no. 22 dat hij zelf in één jaar 30 duizend francs extra uitgafno. 22 dat Dreyfns eene maitresse had te Toursen men spreekt ons van 300 duizend franken enz. enz.getuige no. 30 heeft voor drie maanden geleden verklaard uit goede bron de verzeke ring van Dreyfus' schuld ontvangen te hebben. Het is waarschijnlijk dat bij het aanstaande proces te Rennes de vordedigers van den ongelukkigen kapitein zullen vragen den heer Qnesnay en zijne 31 getuigen te hooren. Het schijnt echter dat er onder dit aantal enke len misschien velen zijn, die opzettelijk den vroegeren procureur-generaal hebben beet genomen. Doch bedenkt men dat deze mau jaren achtereen misschien op zulke losse gronden de veroordeeling van vele beschuldigden heeft doorgelreven, dat zijne ijzige, scherpe rede dikwijls de jury overtuigd heeft, dan begrijpt men hoe eens een Frausobman zeggen kon »zoo men mij beschuldigde de torens van Nótre-Dame (kathedraal) gestolen te hebben, dan zou ik beginnen met de vlucht te nemen." J. M. T. den groot magazijn. Naar aanleiding van den 44sten verjaardag der •Giands magasins du Louvre" te Parijs, die op 9 Juli 1855 geopend zijn, geeft >Le Matin" een geschiedkundig overzicht van deze groote onderneming. Zij werd in 1855 gesticht door den heer Chauchard, een winkelbe diende van het magazijn Le Pauvre Diable en den heer Hériot, chef van de afdeeling voor de zijde in La Ville de Paris, destjjds den grootsten Parijschen modewinkel, die toen een omzet van 6 millioen francs had. De ven- nooten huurden een klein deel der benedenlokalen van het Hotel du Lonvre en ofschoon 't eerste jaar verlies gaf, wisten zij een commanditaire vennootschap met 1,100,000 fr8. kapitaal te stichten, waarin elk 100,000 frs. inbracht. In 1859 was de omzet al 6 millioen francs. In 1869 25 millioen. De oorlog deed hem tot 5 millioen dalen, maar in 1873 werd het bedrag van 32 millioen bereikt en in 1881 ruim 100 millioen. Intnsschen was Hériot in 1879 overleden en liet 70 millioen francs na. Zijn mede-stichter, de heer Chauchard, nam in 1886 zijn ontslag als directeur, na 30 jaar de zaak geleid te hebben en geniet thans reeds 14 jaar een welverdiende rust en rijkdom, waarvan hij voor zijn lijdende mede-menschen jiarlijks groote sommen ter beschikking stelt. Uc kronen van koningin Victoria. Een koningskroon wordt meestal alleen als een embleem beschouwd maar toch gaat er geen jaar voor bij of koningin Victoria draagt een of meermalen een harer drie kronen. Tiara is misschien een betere naam dan kroon voor het schelpvormige gouden sieraad, dat koningin Victoria ter gelegenheid van de laatste Dra- wingroom droeg en dat gemaakt is om te dragen bjj den talen sluier, die H. M. dan daarmede bevestigt. Zij Wat de exploitatie-rekening betreft, zoo veroorlooft de commissie zich de opmerking, dat dit de eerste rekening was, daar het slachthuis eerst in Februari 1897 geopend werd en dus de rekening loopt over 1 April 1897 tot 31 Maart 1898. Binnensort echter verschijnt het verslag der gemeente Vierssen over 1898/1899 en heeft het gemeentebestuur aldaar zich gaarne bereid verklaard om ook die rekening aan de commissie toe te zenden. Tot verdere opmerkingen gaf het slachthuis geene aan leiding. In het jaarverslag 1898/1899 van de gemeente Vierssen komt een zeor uitvoerig verslag voor, de lezing daarvan wordt den heeren raadsleden dringend aanbevoleD. Kapport over het slachthuis te Kschweller. Bevolking 23000 zielen. Dit slachthuis voldeed aan de commissie nog beter dan dat van Vierssen, aangezien de ligging der ver schillende afdeelingen, vooral ten opzichte van het koel huis nog beter was dan die te Vierssen en het bovendien door middel van een luchtkap veel beter verl cht was. De verlichting des avonds geschiedde door electrisch licht. Dit slachthuis is dan ook zoodanig ingericht, dat het werkelijk als een model voor slachthuizen kan beschouwd worden en dit zal dan ook wel de oorzaak z|jn, dat de slachthuizen te Nijmegen en te Meppel geheel gebouwd worden naar dit systeem. De kosten bedtoegen RM. 216000 f 129600. Kapport over het slachthuis te Yperen. Bevolking 16000 zielen. Reeds gedurende ons bezoek in Dnitschland werd ons, toen men hoorde dal wij van daar naar België gingen, gezegd: »mijne heeren, die reis kont gij n besparen, want in België kunt gij hoogstens leeren hoe gij niet »moet bouwen." En de gemeente Yperen heeft ons die les gegeven. Het geheele slachthuis bestond uit 6 stuks slacht plaatsen, in elk waarvan twee stuks vee tegelijk konden geslacht worden, benevens stallen en een directeurswoning. Het licht ontving men door de deur, kunstlicht was niet aanwezig. Van ventilatie was niets te zien. Eene dar- menwasscherij bestond er niet, broeikuipen evenmin, de

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1