Het oprichten m eeo abattoir. No. 94. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 9 AUGUSTUS Straatbelasting. Amsterdamsche Brieven. Al.klIAAIISCllE (OIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,MO franco door het geheele rijk f 1,—. 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen j Rer regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het primitnf kohier v der 8traatbelasting, dienst I899a den 2 Augustus 1.1. I' door de Ged. Staten goedgekeurd, heden aan den Gem. ontvanger ter invordering is uitgereikt. Gedurende vijf maanden ligt een afschrift van dit kohier ter secretarie voor een ieder ter inzage. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aan slagbiljetten Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS, 1°. Bargem. 7 Aug. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. XXXIII. Het ruchtbaar worden van de klachten der post beambten, waarover wij onlangs schreven, heeft reeds iets uitgewerkt. Dezer dagen spraken wij ten minste een hunner, wiens humeur al veel verbeterd was wel is waar bleef er nog te veel e wenschen over, maar er heerschte toch niet meer znlk een onaangename gespannen toestand op het kantoor. Nu is echter het zustervak, de telegraplile, door tusschenkomst van de stem van het publiek de aandacht komen vragen van den directeur-generaal en daar is het klaaggezang tweestemmig geweest: de beambten, die niet al te best openlijk voor hun grieven durven uitkomen, vormen do bas-partij en de ambtenaren zijn de tenoren. Een dag of wat geleden wandelden wij een paar grachten mee met een besteller en toen kwamen wij tot de over tuiging, dat de postbeambten 't zeker niet minder hebben dan zij. De discipline is op bet telegraafkantoor echter strenger en de inferieuren passen wel op, dat zij hun grieven vóór zich houden omdat ontslag onverbiddelijk zou volgen. Trouwens, de ambtenaren zijn ook niet gegaan over het ijs van één nacht eer zij uiting hebben gegeven aan hunne ontevredenheid onder mekaar hebben zij den heelen zomer al geklaagd, maar zij meenden, dat er een eind was te zien aan hunne bezwaren en eerst toen die illusie hun plotseling werd ontnomen konden zij niet langer zwijgen. Dat einde was de afloop der Vredes-conferentie. In verband met het vele telegrafeeren, waartoe zij aanleiding gal, had de directeur-generaal extra diensten ingesteld, die des te bezwarender waren, omdat zij vielen in den avond en het begin van den nacht. Had daartegenover eenige financieele schadeloosstelling gestaan, dan zou men zich met het »geld verzoet den arbeid" getroost hebben, maar wel werd het werk grooter doch het salaris bleef onveranderd. In alle stilte, zonder dat het publiek hiervan iets gewaar werd, dienden de heeren hun beklag in bij den directeur van het telegraafkantoor, den heer Leur, en bij den directeur-generaal, erop wijzende, dat op hygië nische gronden de ambtenaren in drukke centra van 10) Technisch rapport over bet bezoeken van de open bare slachthuizen te Osnabrück, Bielefeld Hörde, Remscheid, Crefeld, Vierssen en Eschweiler in Duitschlandzoomede te Yperen,Ostende en Antwerpen in België Toen de door den Raad benoemde commissie mij uit- noodigde, om haar bij het bezoeken van eenige in Dnitsch- land en België goiegen slachthuizen te willen vergezellen en ter zijde te staan, zorgde ik, door het bestudeeren van eenige werken over openbare slachthuizen, doch vooral dat van Oscar Schwarz »Bau-Einricbtnug und Betrieb öffent- licher Schlacht- und Viehöfe" ten minste theoretisch op de hoogte te zijn van al datgene wat de praktijk ons zoude te zien geven. Daardoor was een sneller waarnemen, zoomede het veilen eeuer beter en gewettigder kritiek, mogelijk. Bouw en inrichting van het openbaar slachthuis waren de voorname onderdeelen waarop ik het meest te letten had; bjj de administratieve regeling behoefde ik niet te verwijlendan alleen daar waar verband tusschen administratie en techniek noodig was. Bouwwijze. Twee bouwsystemen treden bij den aanleg kenmerkend op den voorgrond o. het Fransche. Hierbij staan de verschillende gebouwen ieder op zich zalf, waardoor eene ruime toetreding van lucht en licht wordt verkregen. Hoe goed ook dit systeem is kostbaar in aanlegbeheer en onderhoud'. b. het Duitsche. Daarbij staan de gebouwen naast elkaar, soms onder één kap; zijn de verschillende ruimten door gangen gescheiden, dan zijn die gangen steeds overdekt, zoodat ze van alles één geheel maken. A oor kleinere plaatsen is het tweede stolsel aanbeve lenswaardig. verkeer, evenals in het buitenland, geen langeren diensttijd behoorden te hebben dan 7 uur per dag. Een vrij koel antwoord werd hierop ontvangen, maar toch werden de diensten verminderd. Successievelijk kwam er evenwel weer uitbreidinghoezeer mol kende besloot men toch maar zich daarbij neer te leggea, omdat de Vredes-confe rentie wel niet eeuwig zou duren Men kan zich de blijd schap der telegrafisten voorstelRi, toen uit den Haag do datum der sluiting werd afgekondigd; op dien dag, Zaterdag der vorige week, gaven de groote telegrammen omtrent de sluitings-speeches nog extra-drukte, maar nu zou alles geleden zijnZoo meende men, maar men bleek zich deerlyk vergist te hebben, want er verscheen een dienst order van den directeur, dat met ingang van 31 Juli de diensttijden weder met één uur zouden worden verlengd. De ambtenaren hadden moeite daarover hun verbolgen heid te onderdrukken en zij haoden wel in een sarcastisch lachen willen uitbarsten toen aan het slot der order een beroep werd gedaan op hun aller krachtige mede werking en verzekerd werd dat zoo spoedig de omstan digheden het toelieten er verbetering zou komen. Voor enkele oogenblikken zwegen zij maar toen het plan geopperd werd een vergadering te beleggen aan hun teleurstelling publiciteit te geven en zich tot den directeur-generaal te wenden, vond dat van alle kauten instemming. Wat er in die vergadering precies is ver handeld en welke harde noten daar zijn gekraakt is niet wereldkundig gemaakt maar wel is aan de bladen een verslagje aangeboden in zoodanigen vorm gesteld dat het publiek wel iets voor de grieven moest voelen. Zoo weten wij dan ook dat een telegram is gezonden aan den directeur-generaalwaarin de wensch werd uitge sproken dat de jongste dienstregeling op het telegraaf kantoor te Amsterdam zou worden ingetrokken en de normale diensttijden in de groote centra van ons land niet meer zouden bodragen dan zeven uur per dag. Voorts werd in dit telegram gezegd, dat bjj een inge spannen arbeid zooals die vooral in dit gedeelte des jaars zoowel bij dag als bij nacht, van de ambtenaren der telegrafie wordt gevergdelke dienstverlenging onvermijdelijk in de hoogste m te nadeelig moet werken op den gezondheidstoestand der ambtenaren terwjjl het bovendien zeker in twijfel mag getrokken worden of de belangen van den dienst en van het publiek veilig zijn in handen van ambtenaren, die door overmatigen arbeid afgemat zijn. Nu de ambtenaren dit zelf zoo onomwonden uitspreken behoeven wij zeker niet te schromen om te verklaren dat de telegrafie in de hoofdstad niet is ingericht als 't behoort in zulk een centrum van verkeer. Men moet maar eens de journalisten die aan de groote bladen verbonden zijn en misschien wel van alle Amsterdammers de meeste en althans de langste telegrammen in handen krijgen daarover hooren Vooreerst gebeurt 't herhaal delijk dat de depêches enorm vertraagd worden ten gevolge van inaccuratesse bij de bestelling. Maar wat vooral een gioote grief mag genoemd worden is, dat bij lange telegrammen de aankomst zoo ongeregeld plaats heeft, dat 't is om een redacteur tot wanhoop te brengen. De kosten vau aanleg, onderhoud en beheer zijn minder dan die van het Franscbe systeem. Het beheer is door de meer gecentraliseerde ligging gemakkelijker te voeren. Echter moet van den aanvang af ruimer worden ge bouwd dan strikt noodig is en moet de aanleg zoodanig zijn dat gemakkelijk kan worden uitgebreid. Dit is te meer noodig omdat men in Alkmaar steeds een open oog moet hebben voor den exporthandel in gesluent veedie handel zal zeker toenemen wanneer ook dat vee gekeurd wordt, waardoor den eerlijken han el eene zeer groote stabiliteit wordt verschaft. Datnaar welk systeem ook wordt gebouwd, de lig ging van het slachthuis een goede moet zijn spreekt wel van zelfvooralsnog meen ik dat het goed is nog geen plaats aan te bevelen. Eerst wanneer besloten is een open baar slachthuis te bouwen is daartoe de tijd gekomen. Aan verschillende onafwjjsbare eischen op het gebied der algemeene gezondheidsleer moeten offers gebracht worden; juist het streven om den algemeenen gezondheids toestand te verbeteren heelt er overal in Europa aan leiding toe gegeven een bedrijf te concentreeren, of pogin gen daartoe aan te wenden dat zoo enorm veel schuld draagt aan vervuiling van lucht, water en bodem en dat, door de ruwe wijze waarop het uitgeoefend wordt, veel hinder in de omgeving veroorzaakt en tot noodeloozé dierenkwelling aanleiding geeft. »Het gemeenschappelijk belang moet staan boven het particuliere dit is het groote standpunt dat ingenomon behoort te worden bij de beoordeeling over het nuttige en uoodige van het stichten van openbare slachthuizeu. Vooral in Duitschland en België begreep men dat, eu talrijke openbare slachthuizen bestaan er daar in groote en kleine gemeenten. Wat in die landen »waar", mogelijk", uitvoerbaar" eu »beslaanbaar" is is het ook bij ons. Ervaringen waarop men zich beroepen kan zijn er overvloedigwant niemand zal durven beweren dat zaken als hier bedoeldin het eene land nuttig en in het andere verkeerd zouden werken. den zijn ziet een niet W ij spraken zooeven over de telegrammen op den slui tingsdag der Vredesconferentie. Een collega, die deze ontving, verklaarde ons, dat hij even over drieën 's mid dags het eerste telegram kreeg maar hij had daaraan eigenlijk uiets daar de aanhef ontbrak. Van dat oogen- blik kwam or een stortvloed van dopêches maar toen eindelijk het begin arriveerde was 't al zoowat kwart over drieën d. i. de tijd waarop de vormen voor de post-édities dienen gesloten te worden. Gelukkig was 't op dien Zaterdag Beuravacantiedag zoodat het geheele zetterspersoneel beschikbaar bleef daardoor kou nog voel goedgemaakt worden maar op gewone dagen zon al die telegrammen in het water geworpen geld geweest. Als de Stateu-Generaal zitting hebben men hetzelfde. Stukken middenin komen soms kwartiernadat de vervolgen zijn ontvangen en zeldzaam is t dat b. v. het slot der Kamer zitting om 5 uur binnen is en 10 a 20 minuten later aankomtwat aan dit slot vooralgaat. Op die manier moet men al heel goed zitten in de quaestiesdie in de Kamers in behandeling komen om groote flaters te ver mijden. Kon men nu nog maar aan op de nummering der telegrammen, maar ook daarmee wordt allerzonderlingst omgesprongen. Het ergste is, wanneer over een en het zelfde onderwerp door den gewonen en een specialen correspondent wordt geseind dan ontstaat een kluwen, dat alleen met zeer groote scherpzinnigheid is te ontwarren. Daarbij komt dan nog ten overvloede dat gewoonlijk verscheidene woorden geheel foutief worden overgeseind. In Engeland komen de laatste depêches voor de bladen altijd rechtstreeks ter zetterij, waar ze door den meester knecht in ontvangst worden genomen een telegram is dair deugdelijke kopy. Zoo iets zou in Amsterdam niet kunnenwant dikwijls is de geoefende redacteurshand noodig om bet abecadabra te ontcijferen. Als de schuld daarvan werkelijk ligt aan het over werken der ambtenaren tengevolge waarvan er veel zieken komenwier plaats door mopperende collega's wordt ingenomen die zich dan op hun beurt weer overvAorken ja, dan is 't niet kwaad, dat den directeur- generaal eens de oogen geopend zijn voor de te zware diensten, want dat is zeker, den bekwamen directeur van ons telegraafkantoor, den heer Leur, zyn de gebreken niet te wyten. Men maakt er hem wel eens oen grief van, dat hij streng optreedt en het boetestelsel al te grif toepastmaar wanneer men over zulk een groot corps te regeeren heeftkomt men er niet met enkel zacht moedigheid. Bovendien had hij reorganiseerend op te treden en moest hij tornen aan allerlei gebruiken die onder zijn voorgange- waren ingesloken. Wie den heer Leur kent weetdat niets hem te zwaar valt om den dienst' zoo goed mogelyk in te richten. Komen er klachten tot hem, dan rust hij niet voordat hij do oorzaak heeft gevonden en maatregelen heeft genomen om herhaling te voorkomen en worden hem wenschen geopenbaard dan houdt hij daarmee rekening zooveel als maar moge lijk is. Als alles alleen van hem afhing, dan zou het Amsterdamsche telegraafkantoor een model-kantoor zijn, maar natuurlijk kan hij alleen, al is zijn wil nog zoo goed, Het praktische nut en de gevolg n daarvan bljjven overal dezelfde. De slachthuizen die we bezochten kunnen niet alle als model voor Alkmaar dienen men vindt er echter t>ij alle de handhaving van het groote en onafwijsbare beginsel in terugde bevordering der openbare be langen. Men kan aan de uitvoering van dat beginsel wel een rem zetten tegenhouden is onmogelijk de geschiedenis is daar om dat te bewijzen. We zagen slacht huizen naar beiderlei systeem gebouwd we zagen inrich tingen met en zonder koelhuis; we zagen er van uitmun tende uitvoering en zindelijkheid, doch we zagen er ook, in België, d:e zich kenmerkten door eene niot te omschrijven vuilheid. Groote ruimten, veel lieht en lucht, goede afwatering, ruime watertoevoer dichte vloeren en wanden, dat zijn voorname eischen waaraan ruimschoots voldaan moet worden. Inrichting. De inrichting der verschillende ruimten met toestellen men zou dat het werktuigkundig deel kunnen noemen staat in Daitsc-hland en vooral in de slachthuizen van den laatsten tijd vzeer hoog"; in België liet die daarentegen alles te wenschen over en stond die beneden »peil armzalig was de toestand der werktuigen en wal gelijk vuil het geheele samenstel. De goede inrichting van het gebouw, doch ook in het bijzonder van de toestellen maakt het mogelyk snel in alles te handelen gemakkelijk te keuren, onuoodig mar telen te voorkomen alle vuil van de slachtplaatsen (50) te concentreeren en al dj nadeelen van een groot getal kleine slachterijen tot eene minimum terug te brengen. Wil men van gebouw en inrichting tot in üe kleinste bijzonderheden goed op de hoogte zijn, om bij eeue uit voering niets te vergeten, dan moet men meerdere slacht huizen gebouwd hebben of moet men laugen tijd in goed ingerichte slachthuizen werkzaam zijn geweest. Toestellen om te slachten met lieren takels bang- jukken, karren, bakken, ko pen, kranen, bascules, slacht banken, inrichting voor de darmwasscherijeD, broeibakkeu,

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1