Aai tiet Volk raGroot-Briltaiie! Buitenland. - niet maken dat iedereen reden tot tevredenheid heeft. Dat alle klerken geen commiezen knnnen worden ia niet zijn schnld en dat hnn maximum-jaarwedde niet meer dan t 1200 bedraagt is ook hem niet te wijten. Wie daarover moppert en door zijn ontevre den stemming zijn werk doet lijden had nooit dezen werkkring moeten kiezen, want hij wist, wat zjjn voor uitzichten waren. Dezulken moeten wel met eenigszins forsche hand worden aangepakt, maar men mag daarbij niet zoo ver gaan, dat ook onder de goeden en plicht getrouwen de opgewekte geest verloren gaat. Te veel diensten vragen is op stnk van zaken altijd achterop men komt veel verder met menschen, die 7 nnr con amore den hnn opgelegden arbeid verrichten daD met menschen, die 9 uur in dienst zijn en al dien tijd net zooveel doen dat er geen feitelijke aanleiding is om hen te straffen. Wij hopen hartelijk voor don heer Lenr, dat de directeur-generaal dien middenweg thans heeft ge vonden. Wat den tijd aangaatis dat zeker het geval. Terstond na ontvangst van het hiervoren vermelde tele gram heeft hij het personeel met 17 man vorsterkt, waar door de normale dienst tot acht unr kon worden terug gebracht aan goeden wil ontbreekt 't derhalve niet en de ambtenaren bebooren daarop te antwoorden met ook hunnerzijds te toonen, dat zy hart hebben voor de belangen van den dienst. (Wordt vervolgd.) BKIjUI*;. Het nieuwe kabinet is eindelijk tot stand gekomen en als volgt samengesteld. De voor ruim een half jaar afgetreden minister-presi dent De Smet de Naeyer, minister van Staat, Afgevaar digde voor Gent, herneemt zijn post en tevens de por tefeuilles van Financiën en van Openbare Werken De heer De Trooz, minister van Binnenlandsche Zaken Van den Heuvel, professor te Leuven, van Justitie gene raal Oousebant van Alkemade, van Ooorlog De Favereau, van Buitenlandsche Zakenbaron Van der Bruggen, van Landbouw Liebaort, van Industrie, Arbeid en (voor- loopig) van Spoorwegen. Van het afgetreden Kabinet, gelijk men ziet, blijven slechts aan de heeren De Favereau en Liebaert welke laatste sedert een half jaar de portefeuille van Finan ciën bekleedde. KAGKIiAAI». In het Lagerhuis zeide Chamberlain den 3, dat het onderzoek van de nieuwe Transvaalsche kieswet zich bepalen zal tot de details van de hervor mingen, die noodig zijn om aan de Uitlanders onmid dellijk een degelijke vertegenwoordiging te geven. Zestig onderofficieren en manschappen van den mili tairen geneeskundigen dienst te Aldershot hebben order, zich over veertien dagen naar Zuid-Afrika in te schepen. Dit bericht wijst er op, dat de toestand in het minst niet veranderd is. De Times" bevat dag aan dag hef tige en oorlogszuchtige artikelen, waarvan de >onduld- bare verdrukking'' der Uitlanders en »bekrompen aan matiging" der Boeren schering en inslag zijn. De commissie van verzekering van den ouden dag" in het Lagerhuis, heeft haar rapport uitgebracht. Zij beveelt daarin aan, om aan alle behoeftigen van 65- jarigen leeftjjd, die nooit een beroep hebben gedaan op de openbare weldadigheid, tenzij in buitengewone geval len en die na hun 45ste jaar niet veroordeeld werden, een pens:oen van minstens 5 shilling per weok toe te kennen. Alleen zij komen in aanmerking voor zulk een pensioen, die bewijzen kunnen, dat hun inkomsten per week minder zijn dan 10 sh. FRANHR1JH. Eindelijk is de zaak-Dreyfus, waar zij wezen moeten staat de beklaagde tegenover zijne beschuldigers 1 Te Rennes is het kalm doch overvol. Meer dan driehonderd Fransche en vreemde journalisten zijn gekomen om het proces bij te wonen. De zaal waar de zittingen van den krijgsraad zullen gehouden worden is zeer goed ingericht. De zaal van den krijgsraad vult zich zonder gedrang; het vertrek is goed geventileerd en men hoort er alles vrij voldoende. Te zeven uur tien minuten treedt de krijgsraad binnen. Onmiddellijk daarna wordt Dreyfus binnen geleid. Aller blikken waren op hem gericht. Hij droeg een nieuwe uniform van kapitein der artillerie en liep met opge- richten hoofde doch zonder aanstellerij. Zjjn kort ge knipte haren zjjn zeer vergrijsd zijn voorkomen is niet veel veranderd. Hij maakte het militaire saluut en zette zich neder klaarinrichting stallen, klein gereedschap enz. enz., om niet te spreken van kantoren koelhuis onderzoek op trichinen enz., dat alles goed te kennen eischt ervaring en die bezit uw architect op dat gebied niet. Wel is waar, zie ik kans u een goed slachthuis met toebehooren te maken maar of de gemeente dan geen leergeld zoude betalen durf ik niet ontkennen. Ik heb daarom aan de commissieleden verzocht om den heer Hintzen, directeur van het slachthuis te Esch weiier, te vragen wat zijne voorwaarden waren om in Alkmaar van advies te dienen en de plannen met inrichting te helpen vaststellen wanneer men tot bouwen besloot. Genoemde directeur is adviseur in Nijmegen en Meppel. De kosten van dat advies zullen ruimschoots worden gedekt door goedkoopere prijzendoor een der zake knndig man te bedingen. Koelhuis. Waar in Duitschland naar wij meenden, slachthuizen bezocht zouden worden zonder koelhuis had men die nuttige inlichtingen overal en wel op aandrang van de slagers zeiven, daargesteld. In Belgie mist men zedoch dat is natuurlijk want waar vuilheid en slechte inrichting als goed worden aangenomen daar mag men geen ruimen blik in der gelijke zaken verwachten. De inrichting van dit belangrijke deel van het slacht huis is eene zeer speciale en vereischt ervaring zoodat, werd een koelhuis aangelegd het bovenbedoelde advies van eeu deskundige zeker noodig is. Naar verschillende systemen kan worden gewerkten met of zonder ijsfabriek zijn de inrichtingen te maken. De ligging van het koelhuis moet een zoodanige zijn, dat het vleesch over transportbanen daarin binnenshuis kan worden verplaatst. met den rug naar het publiek. Er had geen enkele maniiestatie plaats. Na het voorlezen van het bevel van generaal Lucas, waarbij de krijgsraad wordt samengesteld, geeft Dreyfus met toonlooze en zwakke stem naam ouderdom en rang op. De griflier leest daarna het arrest voor van het Hof van Cassatie, voorafgegaan door de conclusies van den advocaat-generaal Manau. Tijdens de voorlezing van het rapport van majoor d'Ormescheville luistert Dreyfus zeer aandachtigmet gevouwen handen. Er zullen niot minder dan honderd getuigen worden gehoord. Te 9 u.20 min., nadat de voorlezing van het rapport geëindigd was, begon het verhoor van den beklaagde Dreyfus staat op en plaatst zich in militaire houding voor de rechters. Tijdens het verhoor kwam de weduwe van kolonel Henry in de zaal voor de getuigen bestemd de daar aanwezige personen begroetten haar eerbiedig. De gene raals Gonse MercierBoisdeffre en Roget kwamen evenals vele andere officieren haar do hand drukken. Bij de ondervraging van Dreyfus ontkende deze beslist alle kleine beschuldigingen, betreffende vrouwen en spelen, en toonde hij, dat zijn geest volkomen gezond is en dat hjj zich volmaakt weet te beheerschen. Zijn eenigszins zwakke stem werd zelfs krachtiger toen hij de ontken nende antwoorden gaf. Het roerendste oogenblik was dat van het begin der ondervraging van Dreyfustoen hem werd gevraagd of hij het borderel herkende. Staandemot het noodlottige stuk in handen ver klaarde hij, op hartverscheurenden toon, dat hij vol komen onschuldig is. En sidderend van ontroering zeide hijalles geleden te hebben om den naam zijner kindereu schoon te wasschen van den afgrijselijken smet, die daarop geworpen was. Op last van den president werd aan hem daarop voor gelegd bet geschrevene onder dictée, dat hij op last van Du Paty gemaakt had. Hij beschouwde het oplettend en zeide, dat, als het schrift, in het begin wat grooter is dan aan het slot, dit komt omdat zijn hand toen meer aan het schrijven gewend was. De >Matin" bevat een brief van Esterhazy aan majoor Carrière, waarin hij zegt, dat hij niet te Rennes zal komen. Hij meent, dat de pressie, op den krijgsraad uitgeoefend, dezen partijdig zal maken. Hij herhaalt, dat hij c p last van Sandherr het borderel geschreven heeft en met Sehwarzkoppen in verbinding getreden is. Hij valt daarin verder de Duitsche militaire attachés aan on eindigt met de verklaring, dat hij groote diensten bewezen heeft aan zijn vaderland. In den avond van den 5 liep een trein van de »Gare d'Orleans" in het station Juvisy op den voorgaanden trein, die wegens het onweder daar was blijven staan. Het sein- toestel werkte niet, zoodat de machinist van den aankomen den trein meende dat de weg vrij was. Bij de botsing zijn volgens een berichtzevontien menschen gedood en veertig gewond, terwijl een later telegram melding maakt van tien dooden en evenveel gewonden. TRAAS VA Aü. De Volksraad zal in geheime zittiDg het voorstel behandelen van den heer Chamberlain betref fende het onderzoek naar de uitwerking van de kieswet door een gemengde commissie. Intusschen heeft president Kruger aan Sir All red Mil- ner laten weten, dat hij geneigd is elk vriendschappelijk voorstel aan te nemen, dat tot een regeling zou kunnen leiden. A T J K M. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seinde den 7 »Besloten is tot het zenden eener expeditie naar de V Kotas. Rozen. De rozenoogst in het rozenland Bulgarije is dit j aar niet overvloedig, tengevolge van de droogte. Men heeft er 200.000 gram rozenolie minder verkregen dan verleden jaar. Daardoor zal, bij de toenemende vraag, de rozenolie nog duurder worden dan anders. Van de Vereeniging De Kus der Koningin is nu ook het laatste lid, in 't graafschap Essex, overleden. Men zal zich herinneren hoe, toen de latere Koningin Victoria als zuigeling in een der Londensche parken werd rondgereden, een veertigtal schoolmeisjes haar tegen- Wat ook besloten worde hetzij men al of niet met een koelhuis aanvangtde gebouw-indeeling moet zoo danig zijn dat het koelhuis daaraan als deel van 't ge heel kan worden toegevoegd zonder eenig deel uit zijn verband te rukken. Men kan zeker zonder koelhuis aan vangen wanneer althans tot den slachthuisbouw besloten wordt, maar even zeker is het, dat de slagers later om een koelhuis zullen vragen want »eigenbelang" dwingt daartoe. Die ze gezien heeftkan de enorme waarde daarvan voor de slagers eerst recht beoordeelen. Klaarinrichting en mestafvoer. Het afvalwater, door bloed en ingewandsvuil sterk verontreinigd moet gezuiverd wordon voor en aleer het in openbare wateren mag afvloeien. Dat zuiveren geschiedt langs mechanischen weg, langs chemischen weg of langs beide wegen. Meestal wordt eene machanische reiniging voldoende geacht, alle vaste vuil bljjft daarvan achterwege en in sommige gevallen wordt daarbij filtratie toegepast. Het nu verkregen water, iets rood getint, laat men in riolen beken of rivieren afvloeien. In Remschoid paste men eene chemische zuivering langs automatischen weg toe. Overal waar het wegvloeiende water te zien was, kon geen reuk waargenomen worden. By sommige mechanische zniveringen paste men in den zomer eene chemische zuivering toedoor toevoeging van chloorkalk en ijzervitriool. De mest en andere vaste afvalstoffen meestal door in de riolen geplaatste zeeftemmers verzameldmoet zoo snel mogelik worden vervoerd. Dit geschiedde in Duitschland in gesloten cylinder- vormige wagens. In Belgie werden eerst groote mestbakken gevuld en boe het er daar ter plaatse uitzag en rook, behoeft geen betoog, men blijft zich in alles gelijk. (Slot volgt.) kwamen, die de min voor een shilling omkochten om haar toe te laten het Prinsesje te kussen. De min werd ontslagen, maar voor de meisjes was 't geval levenslang een band. De Koningin heeft een krans gezonden om op de kist van de laatste harer eerste bewonderaarsters gelegd te worden. (Haarl. Ct.) Drie kinderen uit een trein gestort. Bij Brugge is den 2 een dertienjarig meisje in een spoorwagen stoeiende met haar broertje van negen en een zusje van zeven jaar, tegen het portier gevallen, dat openvloog, zoodat alle drie de kinderen er uit rolden. Het was een sneltrein en reeds in volle vaart. Men trok aan de noodrem, de trein stond stil en de kinderen werden deerljjk gekneusd en gekwetst opgenomen. De linkervoet van 't oudste meisje was onder de wielen verbrijzeld en is moeten worden afgezet. Men hoopt haar echter te behouden. Het leven der anderen loopt geen gevaar. Over de werkzaamheid van het Instituut voor dolle- hondv/.lektc te Berlijn is het eerste bericht verschenen. Het loopt over het eerste half jaar van het bestaan dier inrichting, nl. van 18 Juli tot het einde van het jaar 1898. Van de 137 personen, die gedurende dezen tijd in behan deling kwamen, werden 121 ontslagen, terwijl 16 nog in het jaar 1899 in het Instituut bleven. Van deze 137 personen werd geen enkele ziek en is ook na het eindigen daarvan niemand aan de ziekte gestorven. Van al de ont slagen patiënten werd aan het bestuur hunner woonplaats bericht gezondenmet het verzoek nog gedurende een jaar op hun gezondheidstoestand te letten, zoodat na dien tijd nog een nader bericht daarover kan worden tegemoet gezien. Aanvankelijk zijn echter, zooals uit bovenstaande blijkt, de resultaten der behandeling buitengewoon gunstig. (N. v. d. D.) De weduwe van Majoor Hériot, vroeger eigenaar der vermaarde Louvre-magazijnen te Parijs, heeft van het groote door haar geërfde vermogen 1,000,000 francs ge schonken voor het stichten van een pensioenfonds ten bate van de winkeldames der Louvre-magazijnen, waartoe ook zij eenmaal heeft behoord. Wij Nederlanders, verwant aan U door een gemeen- schappelijken oorsprong door overeenkomst in geschie denis en traditiën door gelijksoortige zeden en staats instellingen ontleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zijn de vrijmoedigheid om uitdrukking te geven aan den on weêrstaanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen uwer een sterke neiging bestaat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Afrikaansche Repu bliek eene loot van onzen gemeenschappelijken Germaan- schen stam een volk zwak in aantalmaar sterk door de deugden welke door die Angelsaksers op den hoog- sten prijs worden gesteld moed onafhankelijkheidszin zelfbewustheid en godsdienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van recht vaardigheid en edelmoedigheid, wanneei wij U toeroepen Laat af van de pogingen door sommigen uwer geld mannen en staatslieden beproefd, om dit volk te belem meren in de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan uwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zijne aangelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ontwikkelen, zelf den geest des tijds ondergaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en ge estelijk opzicht en elke geweldaddige stoornis veroordeelt, o mdat zij de geleidelijke ontwikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wij vragen u dit dringend, niet omdat eene andere politiek leiden moet tot geweld, bloedstorting, broeder moord; maar ook„ omdat daardoor het recht geschonden, de naam van Britsche rechtvaardigheid geschandvlekt, van Britsche scherpzinnigheid ondermijnd en die van Britsche grootmoedigheid tot een spotternij gemaakt wordt. Wij ontvangen van de Nederl. Zuid.-Afrik. Ver eeniging, dit manifest aan het engelsche volk, in zake de noodlottige spanning in Zuid-Afrika en het oorlogs gevaar dat de Zuid-Afrikaansche Republiek en de stam verwante Hollandsche Afrikaners door de houding van een deel van het vijandig gezinde ongelsch ministerie bedreigt. Eene opwekking om door teekening van dit adres daaraan kracht bijtezetten, zal wel schier onnoodig zijn. Waar de genoemde Vereeniging daartoe aanb.edt zulk een warm gevoeld en kernachtig woord, zal men wij twijfelen er niet aan er als van zelf toe gedroDgen woiden. Er bestaat tot teekening gelegenheid op tweeërlei wijzen óf men kan zich aan ons bureau vervoegen, óf men kan bovenstaand adres uitknippen en na onderteekening op de opengelaten witte ruimte aan ons opzenden. Wij zorgen, dat vóór 15 Augustus alle handteekeningen komen in het bezit van de Zuid-Afrikaansche Vereei-iging.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2