Burgeravondschool 4-iariien craste ALKMAAR. 3(>le Staatsloterij. Stadsbericliten. KERMIS. Nr. 20808, f 2000; Nr. 8794, f 1500; Nrs. 1523 en 7835 f 1000; Nr. 10515 f 400; Nrs. 6859 en 13421 f 200 Nrs. 1336, 5173, 9315, 10350 en 14329 f 100. b li K li ili K L IJ K L A i> 11. Veehandel in Friesland. Bij grooter aanvoer van melke- en kalve-koeien en minder vraag ia de handel vrij wat stiller en zijn de prijzen lager. De daling is echter nog niet grootper stuk varieert zij van f 2.50 tot f 7.50 en geldt zij voor al de mindere soorten. Jonge beste melkkoeien blijven gewild en goed betaald. Vette koeien zijn ook minder gewild, en ook daar is de prijs iets gedaald waaronder de tweede soort het meest lijdt. Eerste qualiteit vrij vast. Vette kalveren blijven, ondanks de slechte markten te LondeD, vrij goed gevraagd en worden betaald met een prijs, die soms gelijk is met dien, aan de Londensche markt besteed. Vooral Holland trekt in den laatsten tijd dit vee weer meer dan voorheen. Stieren voor de slachtbank met veel aanvoer slechte handel en dalende prijzen. Nuchtere kalveren met ainemenden aanvoer in één doen. Was de prijs voor schaaps- en lamsvleescb aan de Lon densche markt eerst hooger bij schommelende markt, daarop volgde eene langzame, doch aanhoudende daling, die echter tot nog toe zonder invloed bleef op de prijzen voor vette schapen en lammeren in onze provincie. Bij behoorlijken aanvoer blijft de prijs vast. In jonge lam meren trage handelin melkschapen behoorlijk met ietwat lagere prijzen. Vette varkens trager, een gevolg van grooter aanvoer en warme weersgesteldheid, die de risico van den handel in dit vee niet weinig vermeerdert. Ook in vette biggen stiller. Magere varkens behoorlijk gevraagd, in jonge biggen beter. De aanvoer was 160 stieren, 40 ossen, 110 vette koeien, 1000 melke- en kalvekoeien, 100 pinken, 450 vette kal veren, 0 nuchtere kalveren, 800 vette schapen en lam meren, 700 melkschapen, 600 jonge lammeren, 150 vette varkens 400 vette biggen, 300 magere varkens en 900 kleine biggen. De prjjzen zijn: vette koeien, le kwal. 2528 a 29 ct., 2e kwal. 2224 ct., stieren 20—25 ct., vette kalveren 2530 ct., vette schapen 2025 ct., vette varkens 15 16$ ct., en Londensche biggen 1415J ct., alles per 1/2 kilo. Melke- en kalve-koeien f 110f 185, pinken f 40 f 58, nuchtere kalveren f 5f 9, lammeren t 9f 12, melke schapen f 10f 17, magere varkens f 18f 27 a f 32 en jonge biggen f 0.90 a 1.per week. (N. v. d. D.) Noord-Scliarwoude. De eerste avond veiling van groenten alhier word den 7 gehouden. De aanvoer van wortelen was niet zeer groot, de prijzen liepen van f 1.20 tot f 1.45. Roode kool 3 partijtjes gold f 4.50 f 5. De morgen veilingen van bloemkool zijn tot heden hier druk de prijzen liepen van f 3 tot f 6. Spanbroek. Den 4 had alhier wederom het jaar- lijksche schoolfeest plaatswaaraan ruim tweehonderd leerlingen deelnamen. De dag werd begonnen met een ritje per tram naar Schagen waar men een poosje ver toefde in den tuin van den heer Broersma. De middag werd verder doorgebracht met allerlei spelletjes, die de jeugd genoegelijk bezig hielden zoodat ieder na afloop zeer voldaan huiswaarts koerde. Ongeluk met de Ooolselic stoomtram. Zondagavond had wederom een ernstig ongeluk plaats met de tramdie te Diemen van de richting Hilversum aankomt. Even voor het dorp sprong een heer van een der wagens, terwijl de tram in volle vaart was on kreeg den laatsten wagen over oen zijner beenen. Onmiddellijk werd voorloopige geneeskundige hulp verleend en daarna de te Amsterdam wonende zwaar gewonde naar het Burger- ziekenhuis aldaar gebracht. De electrische tram te Haarlem heeft, sedert de opening van den dienst op de Ceintuurbaan in de vorige week, reeds allerlei ougevallen veroorzaakt, welke ver moedelijk ontstonden door het snelle rijden in de stad. Nn en dan worden wagens aangereden. Den 3 sloeg een paard met. wagen op hol en geraakte op de groenten- markt een vrachtrijder in ernstige aanraking met de tram. Het Hospitaal-kerkschip. De eerste zeereis van het Hospitaal-kerkschip »d e Hoop" mag volkomen geslaagd heeten. Niet minder dan 50 zieke of gewonde zeelieden hadden gebruik kunnen maken van geneeskundige hulp. En thans bevinden zich nog aan boord 2 ernstige en 1 min- dor ernstige patiënt; bovendien 4 Duitsche zeelieden, die hun schip in zinkenden toestand hadden moeten ver laten en van het Belgische opleidingsschip Ville d'Ostende" werden overgenomen. Door onstuimige zeeën, kon op de eerste zeereis niet zoo geregeld op de zondagen kerk worden gehouden als het plan was, maar de bezoeken van den predikant ds. v. d. Valk op de verschillende schepen der haringvloot gebracht, werden zoo op prijs gesteld, dat ook in dit opzieht, »de Hoop" getoond heeft in een behoefte van onze visschers te voorzien. Amsterdam. Op de Noordermarkt alhier, had den 4 een ernstig ongeluk plaats Twee schilders bezig werkzaamheden te verrichten aan de Noorderkerk, vielen, vermoedelijk door het breken van het touw, waaraan de bak hingwaarin zij waren opgeheschen met den bak van een aanzienlijke hoogte op straat en werden beiden ernstig verwond naar het Binnen Gasthuis gebracht. Daar aangekomen bleken beiden echter reeds overleden. Aanbesteding. Hot Provinciaal Bestuur van Noord-Holland heeft o. a. aanbesteed: het verzwaren van den bniten-doinregel benoorden de Groote Keeten onder Catlantsoog. Raming f 20.000. De laagste inschrijving was van den heer J. Olden burg te Bergen voor f 14,880. Benoemd tot. hoofdingeland der banne Haring karspel de heer J. Schoorl. A. Meerman van Edam, als opperman in dienst bij den aannemer van den bouw der R. Kath. kerk te monnikendam is den 3 van een 20 meter hooge stelling in het ruim der kerk gestort. Hij bleef bewusteloos liggen. Later op den avond was de toestand zóóveel verbeterd dat hij per tram huiswaarts keeren kon. Er bestaat hoop op herstel. De kaasmarkt te Monnikendam die 's Woensdags gehouden werd, kan voor dit jaar als geëindigd beschouwd worden. Op de Waal tegenover den Altona, bij Nijmegen, brak het peilglas van de machine der stoomboot »Frankfurt am Main"varende tnsschen Rotterdam en Nijmegen. De stoomketel liep leeg, en de machinist en stoker sprongen over boord waarna zij zwemmende den oever bereikten. De kapitein bleef op zijn posten door in alle haast het vuur onder den stoomketel weg te scheppen wist hij te verhoedendat deze sprongwaardoor grooter onheilen werden voorkomen. Verpleging van krankzinnigen. Naar nit Grave aan het Handelsblad wordt gemeld zullen weldra een zeker getal rustige patiënten nit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik en te Grave worden geplaatst bij ingezetenen ten einde een proeve te nemen met de verpleging van rustige krankzinnigen in het gezin. Zeewering Callantsoog. Met de werkzaamheden voor de aan te leggen versterkingen van de zeekust alhier wordt goede voort gang gemaakt. Het directiehuis is reeds onder de kap terwijl de steiger te Zijpersluis zoo goed als klaar is. Den 5 vergaderde het polderbestuur van den polder Callantsoog ter bespreking van den aanleg der spoorlijn, die van het kanaal de materialen alhier moet aanbrengen. Reeds zijn bij de 200 werklieden in de opgeslagen keeten gehuisvestterwijl meerdere nog verwacht worden. Winter landbouwschool. Schagen. Hoewel niet officieel kan toch met voldoende zekerheid gezegd wordendat het onderwijs aan bovengonoemde school den aanstaanden winter gegeven zal worden door de heeren C. Nobel directeur J. M. A. J. de Gier, leeraar G. Muis, veearts, W. Keestra, znivelcon8ulentJ. C. Visser, rekenonderwijzer en G. Zijlstra, taalonderwijzer. De uitbreiding van personeel zal den leerlingen ongetwijfeld ten goede komen. De land- bonwtuin aan de school verbonden staat dit jaar heel wat beter dan het vorige, hoewel de aanhoudende droogte ook hier niet voordeelig werkt. Warmenhulzen. Aan het post-telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Juli behandeld 37 telegrammen 27 inlagen spaarbank tot een totaal bedrag van f 468,25 en 5 terugbetalingen tot een totaal bedrag van f 411,55. Een 70 jarig landbouwer J. N. alhier werd den 7 verdronken gevonden in de sloot langs zijn akker. Ver moedelijk is hij bij het instappen in zijn schuitje van den wal afgegleden en zoo voorover te water geraakt. De gemeenterekening, over 1898 den raad aangeboden, bedraagt f 17464,695 in ontvang en f 16888,99 in uitgaaf. 2o klasse. le lyst. 7 Aug. 2e klasse, 2a lijst, 8 Augustus. No. 10482 f1500; no. 11543 en 16601 f 1000no. 8409 f200; ns. 1410, 4539, 5423, 10366, 10732,16214 en 20645 f 100. Ei natste Berichten. RENNES, 7 Ang. By het verhoor van Dreylus ont kende deze alle hem ten laste gelegde feiten of zeide hij zich het niet meer te herinneren. Hij erkende driemalen in Duitsohland te zijn geweest, maar verklaarde dat hij gedurende zijn verblijf zijn wouing niet had verlaten. Hij ontkende de Duitsche legeroefeningen te hebben bijgewoond in de omstreken van Mulhausen of het geweer model 1886 te hebben getoond aan een Duitsch huzarenofficier. Ook heeft hij nooit aan zijn kameraden onbescheiden vragen gesteld. Evenmin begaf hij zich in 1884 naar Brussel. In antwoord op een vraag van den president zeide Dreyfus, niet in intieme betrekkingen te hebben gestaan tot een dame in de rue Bizet. De president zeide, dat zijn vraag niet bedoelde betrekkingen van moreelen aard. Bedoelde dame was spion in dienst van vreemde mogend heden. Dreyfus zeide aan haar te zijn voorgesteld voor commandant Gendron vau den informatiedienst. FJngcland en de X.-A. Republiek. LONDEN, 7 Aug. In het Lagerhuis antwoordde minister Chamberlain op een desbetreffende vraag »Zoolang het voorstel voor het instellen van een gemengde commissie niet door de Regeering dor Znid- Afrikaaneche Republiek is aangenomen ben ik niet in staat eenige mededeeling te doen omtrent de samen stelling. De commissie zou dienen om uit te maken of de voorstellen van den Volksraad aan de Uitlanders een onmiddellijke en substantieele vertegenwoordiging geven en mocht dit niet het geval zijn, welke wijzigingen dan tot dit resultaat zouden kunnen leiden." De minister verklaarde nogniet te verwachten dat het onderzoek vele dagen zal duren. Badhuis Witte Kruin. In de week van 30 Juli tot 5 Aug. zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 70 kuipbaden, 116 regenbaden le klas eu 199 regenbaden 2e klas, totaal 385 baden. Kegel wedstrijd. De einduitslag van deD kegelwedstrijd, in het lokaal »de Unie" gehouden, luidt als volgt: »G. G. P." Amstordam 299 p.; »Twee duifjes," id. 292 p.Koekoek" id. 279 p. »B. A. L.", Alkmaar, 273 p. vKegellust," Noordscharwoude 271 p. »De Vaste hand," Amsterdam, 271 p.»De Kroon", Haarlem, 262 p.»Op de plank", Amsterdam, 260 p.»de Vlie gende Hollander," Haarlem, 259 p.Vriendschap", Am sterdam 256 p.; »Hont of Fout," Helder, 254 p. en Poedelhaat", Amsterdam, 252 p. Negenprijs, »G. G. P.", Amsterdam met 13 negens achtenprjjs, »Koekoek", id. met 8 achten treffersprijs »B. A. L.", Alkmaar, met 45 treffers. De consolatieprijs viel ten deel aan den heer D. Blom, Noordscharwoude. De verschillende prijzen werden den 6, des avonds, door den heer H. van den Berg, voorzitter van de club »de Unie," met een toepasselijk woord den overwinnaars over handigd. De eere-wedstrijd tnsschen de winnende clubs wordt den 13 Aug. a.s. mede op de banen van »de Unie" gebondenwaarmede dit kegelconcours alsdan besloten wordt. Concert Buiten-seclctelt. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal op Woensdag, den 9, des avonds ten 7'/2 uur, in den Stadshontvan wege de Buiten-societeit, een concert worden gegeven, waarvan hot programma als volgt luidt 1. »L'aigle" marche militaire van I. Christophe. 2. Ouverture de concert, imposée au grand concours international h Eindhoven 1891R. Hol. 3. »Mein Traum", Concert-Walzer E. Waldteufel. 4. Fantaisie op motieven uit de opera »De jonge Hertog"Ch. Lecocq. Fr. v. Snppé. R. Wagner. Ernest Gillet. 5. Ouverture zum Volksstück »Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wieu" 6. Fantaisie op motieven ait de opera »Tannh8.user'' 7 a. »Entr'acte Gavotte" b. »De babbelaarster", solo voor kleine fluitJournois. 8. »Les rencontres", marche potpourri F. Dunckler. m i Itvuur. Den 4 werd er een geval van miltvuur geconstateerd bij een rund, afkomstig van den veehouder j. Groot, te Oudorp. Do eigenaar ontdekkende dat het dier in die mate ziek was dat het waarschijnlijk zeer spoedig zou sterven, liet het beest in de weide afmaken en verkocht het toen aan, althans liet het vervoeren naar den slager Dirk Langerjjswonende aan den Steeweg nabij den Omval. Het vleesch van dit zieke, afgemaakte dier zon zeker bestemd geworden zijn om na slachting aan inge zetenen dezer gemeente te worden verkocht. Zoover is het gelukkig niet gekomen. Hetzij men ziekteverschijn selen aan het vleesch heeft ontdekthetzij men eene besmettelijke ziekte vermoedende het niet heeft durven wagen het vleesch in consumptie te brengen hoe dan ook men heeft den veearts Raven alhier geraadpleegd die constateerde dat de koe lijdende was aan miltvuur het vleesch is daarna op last vau den district-veearts vernietigd. Het eten toch van vleeschafkomstig van een aan deze ziekte lijdend dier, is levensgevaarlijk. Wjj deelen dit feit mede om te laten zien hoe hoog nuttig het isdat er een afdoende vleeschkenring in deze gemeente wordt ingevoerd eu hoe noodzakelijk het zal zijn, dat een bepaling in het leven wordt geroepen, waarbij invoer van dood vee en van vleeschzonder eerst gekeurd te zjjn is verboden. Een geval, als thans medegedeeld heeft zich het vorig jaar voorgedaan bij een veehouder in de Egmondermeer. Het rund was toen vervoerd naar den slager Boots aan de Vier Staten en het had weinig gescheeld of ook dat vleesch was in consumptie gebracht. Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1899/1900, zal plaats hebben op Donderdag IO Augustus, voor leerlingen van den vorigen cursusen op Vrijdag 11 Augustus, voor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoe ken, telkens des avonds van 79 uren, in het gebouw der Burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebbenworden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5.per leerling, f 2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kunnen ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders. Voor zooverre er plaatsruimte is kunnen oud-leerliogendie aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen nit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen ver zuimen, van de school zullen worden verwjjderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de kermis dit jaar zal worden gehouden van 26 Augustus a. s. tot en met 3 September d. a. v. dat de regeling van de staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting voor de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op Woensdag 23 Augustus a.s., des voormiddags ten IO ure en dat op Haandag 4 September a.s., des mor gens, onmiddellijk een aar vang moet worden gemaakt met het afbreken en oprnimen der kramen, tenten en uitstallingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS, 8 Aug. 1899. Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. GETROUWD. 6 Aug. Hermanns Josephus van der Meij en Elizabeth van Schagen. Johannes Jacobus Heemskerk en Neeltje Maakal. Roelof Velthnijs en Jantje Wilhelmina Brouwer. Gerrit Johannes Bar kank en Petronella Maria Groot. GEBOREN. 6 Aug. Dielfje, d. van Pieter Blankendaal en Antje Koopman. 7 Harmen Johannes, z. van Johannes Focco de Haas en Tijjntje van der Pol. Theodoras Joannes Cornolis, z. van Cornelia Jacobus Kluft en Elisabeth Maria Meenes.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3