flat Gelieini der Ronde Kamer No. 95. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. VRIJDAG 11 AUGUSTUS. KERMIS. Buitenland. Feuilleton. COURMT. Deze Courant wordt lllnsda g-, Donder d a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telcfoonnu miner3. Prijs der gewone advcrtentlen Per regel fO.tft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brongen ter algemeene kennis dat de kermis dit jaar zal worden gehouden van 26 Augustus a. s. tot en «net 3 September d. a. v. dat de regeling van de staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting voor de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op 1% oensdag 23 Augustus a.s., des voormiddags ten ÏO ure; en dat op maandag A September a.s., des mor gens, onmiddellijk een aar vang moet worden gemaakt met het atbreken en opruimen der kramen, tenten en uitstallingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS, 8 Aug. 1899. Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. BHAGIE. Den 8 heeft de minister-president een korte verklaring namens het nieuwe kabinet voorgelezen. Het Kabinet stelt zich tot taak onmiddellijke oplossing der kiesrechtquaestie door volledige toepassing van het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. Het tegen woordige kiesrecht verleent aan bekwaamheidskiezers 3 stemmen, aan gehuwde kiezers, die kinderen hebben en aan allen, die 25 jaren oud zijn en 1 jaar lang in het zelfde huis wonen, 1 stem. De afgetreden minister van den Peereboom verzekerde, dat hij en zijn, met hem afgetreden, ambtgenooten de Regeering zouden steunen. De heer Woeste daarentegen verklaarde zijn bestrijding van evenredige vertegenwoordiging niet te zullen 'laten varen. Hij betreurde het, dat het nieuwe Kabinet niet steunde op zijn vrienden en hulp zocht bij de radicalen. In de vrij levendige woordenwisseling, die volgde, bleek o.a., dat de ministeis zich alleen omtrent de kies rechtquaestie onderling verstaan hebben. ^De socialistische leider van der Velde verklaarde, dat hij niet voor de evenredige vertegenwoordiging zou stem men. Hij diende voorts een motie in, waarin gezegd werd, dat de Kamer het betreurde, dat de liegoering niet had overgenomen de belofte door den minister Liebaert, toen hij lid was vaD het vorig Kabinet, afge legd omtrent de werbliedenpensioenen. De minister-president bestreed deze motie. De katholieke afgevaardigde de Lantshoere stelde tegen over de motie van der Velde de eenvoudige orde van den dag, die met 68 togen 19 stemmen werd aangenomen. DUI1 H( HAAMD. Keizer Wilhelm zal na 11 Augus tus te Dortmund komen voor de, telkens uitgestelde, opening van het kanaal. Graaf Münster, den gezant te Parijs, is door den Keizer de titel van prins verleend. DOOR L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. Op zekeren dag in het laatst van September kreeg ik het volgende briefje van mijn rechtsgeleerden raadsm in »Waarde BellHet zal mij een genoegen zijn wanneer het n past, morgenochtend om tien nar bij mij aan te komen, ter bespreking eener belang rijke quae8tie van particulieren aard." Op het vastgestelde nar bevond ik mij in het parti culiere vertres van den heer Edgcombe. Ik keude hem al jaren, wij waren in werkelijkheid oade vrienden en ik stond verbaasd over den verdrietigen trek die er op zijn gelaat lagterwijl hij er anders zoo opgeruimd uitzag »Gjj zyt juist de man dien ik noodig heb, Bell", riep hy uit. »Neem plaats; ik heb u een massa nienws te vertellen. Het geheel is evenwel gehnld in een mysterie van zeer ernstigen aard datnaar ik hoop door u voor mij zal kannen worden opgelost. Het staat in verband met een huis waar het heet te spoken." Hij vest gde zijne donkere oogen op mij ik bleef zwijgen wachtende dat hij zon vervolgen. »Iu de eerste plaats," zoo ging hij verder, .moetik n verzoeken de zaak te beschouwen als te zijn van zeur vertronwelijken aard." .Natuurlijk," autwoordde ik. »Gij weet", vervolgde hij .dat ik dikwijls over uw liefhebberij heb gelachen maar gister kwam zoo in eens in mij opdat gij mij met nwe ervaringen van grooten dienst zoudt knenen zijn." De pers houdt zich voortdurend bezig met de Trans vaalsche quaestie. De Poss. Ztg. verwacht, dat deVolksraad wel gehoor zal geven aan den wensch van president Kru- gor, en de voorstellen van Chamberlain zal aannemen, doch niet dan nadat waarborgen verkregen zijn, dat toegevend heid thans niet zal leiden tot de meeniug, dat Engeland het recht heeft zich ten allen tijde met de binnenland- sche aangelegenheden der Republiek te bemoeien. BA WH I. AAI D. In het Lagerhuis deelde minister Chamberlain den 9 mede, geen officieele berichten ont vangen te hebben betreffende de onderhandelingen in ver band met de voorgestelde benoeming van een gemengde commissie. Sir Wilfrid Lawson vroeg: of het bericht juist is, dat de regeering bevel heeft gegeven, dat verschillende regi menten infanterie zich gereed moeten houden om naar de Kaapkolonie te worden ingescheept. Minister Chamberlain antwoordde Er is eenige waar heid in die mededeeling. De regeering van Natal heeft ons enkele opmerkingen gemaakt over het gebrek aan verdediging van die kolonie. Wij hebben toen in verband daarmede besloten versterkingen te zenden. Sir ilfrid vroeg verder of de bedoelde versterkingen bestemd zijn voor de verdediging van Natal. Chamberlain antwoordde: Zij worden uitgezonden op verzoek van de regeering an Natal, voor de verdedi ging der kolonie en voor alle gebeurlijkheden. Kit l it KI.IH. Den 8 zat de Krjjgsraad in gesloten zitting, ter behandeling van het .geheime dossier dat door generaal Chanoine en den heer Paléologne wordt toegelicht. De zeer tegenstrijdige berichten in de bladen van verschillende richting doen vermoeden dat het geheim tot dusverre goed bewaard is gebleven en dat is in Frankrijk den laatsten tijd reeds iets bijzonders. Dezelfde maatregelen van orde als Maandag waren ge nomen Vior het overbrengen van Dreyfus uit de militaire gevangenis naar het Lyceum. De beklaagde werd geleid door een dubbele rij sol daten die met den rug naar hem toestonden. Te 6'/4 uur was Dreyfus in de rechtzaal en rukten de troepen in. De gendarmes beletten het publiek te blijven staan voor de ramen in de Avenue Toullierwaar zich de vensters van de rechtzaal bevinden. Den 9 was de zitting evenzeer gesloten ook toen waren de noodige maatregelen (ofschoon iets minder streng) genomen, en viel er geen incident voor. Oordeelt de Frausche pers gunstig over de wijze van ondervraging door den president, de vreemde bladen hebben daarvoor nidt zooveel lof over. De verslaggever van de .Daily News" behoort onder hen die teleurgesteld zijn door den toon waarop de voorzitter van den krjjgsraad den beschuldigde heeft toegesproken zoowel als door de vragen die hij hem deed. Op grond van zjjn verslag zegt de .Daily News": Het kan zijn dat dit in overeenstemming is met de regelen der militaire rechtspraak in Frankrijk, maar dan komen die regelen neder op de verplichting van een .Ik zal mjjn best voor n doen Edgcombe", ant woordde ik. Hij leunde met gevouwen banden achterover in den stoel. »De zaak is in het kort de volgende", begon hij. .Zij staat in verband met de familie Went worth. De eenige zoon, Archibald, de artist, is onlangs onder de meest vreemde omstandigheden gestorven. Gij zult waarschijnlijk weten, dat hij een veelbelovend aquarellist van de jongere richting wa3, en dat dit jaar zijn stukken op de tentoonstelling dor Acadomie algemeen geprezen werden. Hij was de erfgenaam van de familie- goederen en zi n dood heeft nn aanleiding gegeven tot allerzonderlingste eischen van den kant van een lid der zijlinie die recht heelt op de eigendommen zooJra de tegenwoordige eigenaar overlijdt. Deze man is geruimen tjjd in Australië geweest; is een rnwe keroldie thans geheel aan lager wal is geraakt. Hij is een maal of twee, drio bij mij geweest, en ik moet eerlijk bekennen, dat zijn uiterlijk mij niet bevalt." .Heeft bij iets te maken met dat overlijden viel ik hem in do rede. Is iets, zooals gij spoedig znlt bemerken. Wentworth was gewoon, om van tijd tot tijd alleen in verschillende streken des lands rond te zwerveu en schetsen te maken. Hij dwaalde te voet overal rond bezocht allerlei mooie, afgelegen plekjes als hij maar een mooi onderworp vond. Hij droeg nooit veel geld bij zich en reisde als iemand die het schijnbaar niet te rnim heeft. Een maand geleden is hij weer op zijne tochten uitgetrokken. Hij had een heel mooie opdracht van Barlow en Co., schilderijenhandelaars op het »8trand". Hij moest bepaaldo stukken van de Merran schilderen en ofschoon hij geenszins behoefte aan geld had, nam hij die opdracht onmiddellijk aan hij scheen er zelfs bepaald naar te haken, om weer eens te kannen dolen en dwalen. Opgeruimd, uitstekend gezond, nam hij af scheid van zijn familie hij schreef van tijd tot tijd tot een week geleden het bericht kwam dat hij in een herberg aan de Merran plotseling overleden was. Er werd natuurlijk een onderzoek ingesteld en een lijk- voorzitter om een beschuldigde als volgt toe te spreken »Gij zijt een Fransch officier. De krijgsraad moet daarom onderstellen dat gij een verrader zijt. Wilt ge zoo goed zijn ons onverwijld te bewijzen, dat het feitelijk onmogelijk voor n was in eenig tijdperk van nw militaire loopbaan eenig ambtsgeheim aan eene bnitenlandsche mogendheid te verkoopen." Enkele Parijsche bladen bevestigen het bericht dat er tegenovergestelde verklaringen voorkomen in de getuigenissen van Casimir Perier en generaal Mercier. Do verdediging heeft hiervan nota genomen en men zegt, dat zij de onmiddelijke inhechtenisneming zal vragen van den generaal wegens het afleggen van een valsch ge tuigenis. TH ANUS VA AI». Meu seint nit Pretoria van 9 dezer Er is nog niets bekend van het antwoord der Regeering van de Z -A. Republiek betreffende het voorstel tot benoemiug eeuer gemengde commissie voor het onder zoeken der kiesrechtvo ostellen. Renter weet intusscheu te melden dat de openbare meening daar gnustig voor de aanneming gestemd is indien de Regeering der Z.-A. Republiek daardoor tevens een eerlijke tegemoetkoming aau baar wenschen kan verkrijgen voornamelijk wat bet beginsel van arbitrage aangaande de gesehillen betreft. Herlclit van Antlrée Vier mannen, die onlangs te St. Petersburg terug keerden van een reis in Siberië, hebben een briefje mee gebracht, dat een dnif, die zij schoten, onder den vleugel droeg on waarop de datum .2 Mei 1898" staatmet een hall nitgewischte handteekening welke zij honden voor die van Andrée den vermisten luchtreiziger naar de Noordpool. Het briefje wordt in het Aardrijkskundig Instituut te Sr. Petersburg onderzocht. Als het echt mocht blijken zon het bewijzen dat Andrée en zijne metgezellen op den genoemden datum nog leefden maar die datnm is alweder lang genoeg geleden om ongerust te blijven over het lot van de koene reizigers. De prinses» van Napels op jacht. De prins en prinses van Napels schjjnen op den tochtdien zij kort geleden naar het Noorden van Scandinavië ondernomen hebben, tal van avonturen gehad te hebben. De prinses een geboren prinses van Mon tenegro is eon groot liefhebster van de jacht en doodde niet minder dan 50 rendieren waarvau zij da koppen mee naar Italië heeft geuomea. Eens werd zij bijkans door een ijsbeer aangevallen, doch op het juiste oogenblik trof een gelukkig schot van een harer volgelingen den beer. Op een eiland nabij de kast ontmoetten zij eenige Noorsohe sportliefhebbersdie allen in hevige mate lijdende waren aan scheurbuik. Door den dokter der prinses werd hun de noodige halp geboden. Ben ontzettende ramp. Te Bar Harbour in Maine in de Ver. Staten ee druk bezochte zeeplaatswas Zondagavond de steige voor de veeboot van Mount-Desert stampvol meuschen schouwing gehouden. Dr. Miles Gordon de huisdokter van de familie Wentworth, die per telegraaf geroepan werd, woonde de lijkschouwing bij en hjj erkent ronduit, dat hij omtrent de oorzaak van den dood niet de minste opheldering kan geven Het onderzoek bracht aan het licht, dat Wentwotth kort voor dien tijd volkomen gezond moet zijn geweest. Er was geen verwonding waar te nemen, welke aan een misdaad zou kunnen doen den ken, en alle organen waren normaal. Geen enkel spoor van vergift werd ontdekt, geen enkele aan wijzing, dat er geweld tegen hem was gebruikt. De uitspraak van den coroner was dat Wentworth was overleden ten gevolge eener beroerte wat zooals gij weetbsteekentdat de oorzaak onbekend is. De herbergwaar hij overleden is, ligt heel afgezonderd en heeft den naam, dat het er spookt. De eigenaar schijnt iemand van slecht karakter te zjjn ofschoon men nooit iets te zjjueu nadeele heeft kannen bewijzen. Doch een jong meisje dat ook in de herberg woont, heeft eene verklaring afgelegd, waarover in den beginne ieder verbaasd stond. Bij bet verhoor zei ze, dat zij Wentworth met allen drang had gewaar schuwd, niet te gaan slapen in de kamer waar het spookt. Nauwelijks had zij deze verklaring voor den coroner af gelegd of zij viel bewusteloos neer. Toen zij tot haar bewustzijn terugkeerde viel er met haar niet meer te praten zij bleef hardnekkig zwijgen. De oade man de herbergier, verzekerde dat het meisje niet goed bij bet hoofd was, maar hij ontkende niet, dat het in zijn huis heet te spokcu en dat hij Wentworth had afgeraden daar te overnachten. Dal is alles wat ik van deze his torie weet. Het onderzoek van den coroner schijnt de gedachten aan een misdaad niet te wettigen maar ik heb niettemin mijn vermoedens. Ik zon nn graag willen, dat u oudeizocbt of die vermoedens jnist zjju. Wilt gij deze zaak eens onderzoeken Dat wil ik zeker doen", antwoordde ik. »Laat mij verder alle bijzonderheden hooren welke u bekend zjjn geef mij tevens een schrifteljjk bewijs ik mocht het soms noodig hebben dat ik op nw ver langen handel."

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1