Nederland, Van den steiger voerde een loopplank ter lengte van veertig en ter breedte van tien voet naar de boot. Men verdrong elkander om zoo spoedig mogelijk de boot te bereiken met het gevolgdat de plank en naar het schijnt ook een deel van den steiger bezweek zoodat wel tweehonderd personen te water raakten, die tnsschen drie zijden van de werf en de boot beklemd raakte. Er ontstond een geworstel van mannen en vrouwen om zich boven water te honden, zwemmers werden door anderen ondergetrokken het gekerm en gegil der ongelnkkigeu was hartverscheurend. Hoewel er spoedig maatregelen tot redding konden genomen worden zijn er toch nog tusschen de twintig en dertig personen (het juiste getal is nog niet bekend) omgekomen. De oudste Koningin van Europa Tien maanden na de inhuldiging van onze Koningin, waarover de groote bladen in alle landen hebben geschreven, zóóveel dat er folianten mede zijn gevuld schrijft de Evening Citizen" van Glasgow (29 Juli): »De oudste Koningin in Europa is thans de Koningin van Holland, die in April j.l. een en tachtig jaar werd, terwijl Koningin Victoria" enz. enz. Doe nu eens uw best om bnitenlandsche dagbladschrijvers feestelijk en vorstelijk te ontvangen ten einde over ons land juistere begrippen te verspreiden, zegt de »H. Ct." I Rupsen op koolplantcn. Als de rupsen op koolplanten komen en deze beschadigen, begiet men de bladeren met pekel. De kool ondervindt daarvan geen nadeel, maar voor het ongedierte is het zout doodelijk vergif. Het zout kan tevens dienst doen als bemesting. Het folusschen van ï>ranflen<l vet. Wanneer het gebeurtdat een pan met vet in brand geraakt bestaat het gewone bluschmiddel hierin, dat men asch of zand in de pan werpt. Het resultaat is wel is waar bevredigend maar deze methode heeft dit nadeeldat het vet dan geheel onbruikbaar gemaakt is. Beter is hetom de pan met een draadnet met enge mazen b. v. een oude zeef, te bedekken. De vlam gaat niet door het draadnet heen, terwijl door de gemakkelijke toetreding van koudere lucht de massa sneller afkoelt. li natste Berichten. Het Dreyfus-proces. RENNES, 9 Aug. De verdedigers van Dreyfus worden door interviewers belegerd. Zij zijn vol vertrouwen op den uitslag van het procos. Iemand die hun zeer na is verhaalt dat de advocaten van Dreyfus op dit oogenblik den toestand zeer gunstig achten voor hun cliënt. De beide zittingen aan het geheim dossier gewijd, hebben den indruk niet, gewijzigd. Hoe vermoeid Dreyfus ook is, hij volgt de discussie en de mededeeling der stukken aan den krijgsraad met gespannen aandacht. Het antwoord der Z.-A. Republiek. PRETORIA, 9 Aug. Het antwoord der Transvaalsche Regeering op Chamberlain's voorstel is nog niet afgezon den, daar de Regeering de zaak van zoo groot belang acht en van zoo verreikende strekkingdat zij bet ge- wenscht acht haar antwoord rijpelijk te overwegen. Het is mogelijk dat een bepaald antwoord eerst de volgende week zal worden gezonden Ken nieuwe manier van vlsschen. In Drente is bij de jeugd een manier van visschon in zwang, die zeker niet geoorloofd is en dan ook niet in geringe mate tot de ontvolking der voor korte jaren nog zoo viechrijko beekjes bijdraagt. Men begeeft zich hier nl. ongekleed te water en voelt met beide handen in de gaten der oevers. Vooral bij warm weer houden de visschen zich daar bij voorkeur op. Gemakkelijk worden ze op die wijze gevangen en niet zelden brengen de jongens flinke zoodjes thuis. Gevaar is er niet aan verbonden, zoolang ze de banden slechts ouder water houden. Doen ze dit niet, dan hebben ze nogal eens kans door een waterrat gevoelig in de vingers te worden gebeten. In droge zomers worden de kolkjes, waarin zich natuurlijk ten gevolge der grootere diepte de meeste visch bevindt, dikwijls afgedamd. Edgcombe keurde dit goed en spoedig daarop nam ik afscheid. De zaak zag er zeer belangwekkend uit en ik hooptehet probleem te kunnen oplossen. Ik werkte des avonds zorgvuldig mijn plannen uit. Ik wilde mij den volgenden morgen zoo vroeg mogelijk op weg begeven en mij uitgeven voor een amateur fotograaf. Nadat ik alle bijzonderheden van Edgcombe goed overwogen had stelde ik mijn operaties in mijn gedachten vast. Allereerst wilde ik een bezoek brengen aan een klein dorpdat Hackhurst heet en daar mijn intrek nemen in de herberg Kroon en Doorn Hier had Wentworth ook een veertien dagen doorgebracht en ik vermoeddedat ik daar wel eenige inlichtingen zou kunnen verkrijgen. Wat ik verder zou doen liet ik aan het toeval overin elk geval wilde ik van Hackhurst gaan naar de »Castle Inn", zes mijlen verder de rivier op. Dat was de herbergwaar de tragedie was afgespeeld. Tegen den avond kwam ik den volgenden dag te Hackhurst aan. Toen mijn rijtuig voor de »Kroon en Doorn" stil hield stond de kasteleines in de deur. Zij bad een tamelijk vriendelijk gelaat. Ik vroeg of ze een slaapkamer voor mij had. Zeker, mijnheer," antwoorddo zg. Zij ging mij voor een trap op en liet mij een klein kamertje zien, dat op een tuin uitzag. Ik gebruikte mijn avondeten en begaf mij toen naar beneden om een praatje ie maken met den kastelein, die nog al spraakzaam was. »Het is hier nog al eenzaam," begon hy »het gebeurt soms, dat wij in geen maand een sterveling zien." Maar mooi is het hier zeker," merkte ik op. »Ik dacht, dat het hier van toeristen zou wemelen." •Mooi is het, daar hebt u gelijk in. Zoo nu en dan komt een kunstenaar ons nog wel eens opzoeken. Drie weken geleden hadden wij er nog een, een beetje jonger dan u. Hy schilderde nacht en dag arme kerel Waarom arme kerel vroeg ik. »U maakt mij nieuwsgierig. Waarom beklaagt u hem 'Hij is dood, mijnheer viel nu de kasteleines op plechtigen toon in. Ik deed alsof ik ten zeerste verbaasd was en zij vervolgde daarna Hierna roert men met stokken en schoppen in 't water tot het dik (vuil) wordt. Alles wat visch is komt dan boven zwemmen en wordt gemakkolijk gevangen. (•Prov. Asser Ct.") Tienden. Uit Hccrhugowaard schrijft men aan het »N. v. d. D." In de laatste jaren doen zich in deze gemeente her haaldelijk moeilijkbeden voor bij de tiendheffing. Het tiendrecht schijnt bier een bijzonder eigendom te zijn van eenige personen in en buiten deze plaats. Vele land eigenaars en gebruikers beschouwen de tiendplichtigheid als een drukkende last, waarbij nog komt, dat men niet het overtuigend bewijs ontvangt, dat men werkelijk ver plicht is deze tienden te voldoen. De rechthebbenden gaan meestal zelf de te veld staande vruchten schatten, en naar de uitkomsten daarvan wor den dan de tienden geschat. Deze tienden bedragen, naar men ons mededeelde, ongeveer 1/is van de geheele opbrengstdoch meermalen gaf die schatting aanleiding tot geschillen tusschen de tiendgerechtigden en de tiend- plichtigen. Van zeer vele perceelen werd in den loop der jaren de tiendplicht afgekocht. Meestal deed men dit van weiland terwijl de afkoop voor bouwland aanzienlijk hooger is dan voor weiland. Volgens ons verstrekte op gaven bedraagt de afkoop voor bouwland f 70 af 80 per H.A., hetgeen voor velen bezwaarlijk is op te brengen. Verschillende personen betwijfelen of de tiendplicht, door hen »de tiende penning" genoemd in deze gemeente recht van bestaan heeftdoch stellige zekerheid daar omtrent heeft men tot heden nog niet verkregen. Wèl weigerden soms enkelen het tiendrecht te voldoen doch in den regel was dan een schrijven door een procureur voldoende om hen tot betaling te nopen zoodat de quaestie zelve nog steeds onopgelost is gebleven. Thans echter schynt men tot die oplossing te zullen komen. Op aansporing van de heeren P. Wonder Pz., Jc. Met en Jc. Smit Pz., is in de afgeloopen week eene vergadering belegd waartoe alle tiendplichtigen alhier waren uitgenoodigd. Niet minder dan 60 personen had den aan die uitnoodiging gehoor gegeven wel een bewijs, dat deze zaak veler belangstelling wekt. Een der tiendplichtigen deelde zijne ervaring ten opzichte van de tiendheffing van het jaar 1898 mede. Hij had geweigerd dat jaar zijne tienden te voldoen en zich niet door een procnreursschrijven daartoe laten bewegen. Hij beweerde wèl de tienden te willen voldoen, mits hem de documenten werden getoond welke de rechten der tiendheffers voldoende staven. De tienden over 1898 waren door hem thans nog niet voldaan, en hij denkt er ernstig over eene afdoende beslissing nit te lokken. Wijl bij afkoop van de tienden geen volledige notariëele akte kon worden verstrekt, meent spreker, dat de rechten der tiendheffers in deze gemeente op zeer zwakke gronden berusten. Dit was ook de meening van verschillende andere sprekers, die allerlei ervaringen mededeelden, welke men ten aanzien van de tiendheffing had opgedaan. Daarbij kwamen ter sprakegevallen van verlagingvrijstelling van betaling, afkoop, gerechtelijke vervolging, enz. Men is nu van gevoelen, dat eene oplossing van de vraag mogelijk zal zijn, indien allen de handen ineen slaan, ten einde gezamenlijk op te treden. De ervaring heeft reeds geleerd dat pogingen van den eenling tot niets leiden wijl een enkel persoon meestal zwicht uit vrees voor mogelijke hooge kosteD. Eene presentielijst werd door allen geteekend, en met algemeene stemmen werd besloten tot het benoemen van eene commissie welke een uitgebreid onderzoek zal instellen naar de gronden, waarop de tiendheffers hunne rechten handhaven. Eveneens werd met algemeene stem men besloten het alvies dezer commissie af te wachten, alvorens men dit jaar overgaat tot het voldoen van de tienden. Uit de stemming bleek, dat tot leden dezer commissie gekozen waren de heeren die deze vergadering hadden bijeengeroepen, en voorts de heeren J. Rooker, Cs. de Boer en Jc. Zuurbier. Voordat deze vergadering uiteenging, werd er op ge wezen dat het zeer in het belang van de zaak geacht En dat door eigen schuld. Och, och ik kan nog wel gaan huilen als ik er aan denk. Hij was zoo'n nette mijnheer, zooals ik er nog maar zelden een gezien heb. Alles ging goed tot hij op zekeren avond tot mij zei Ik ga u verlaten, juffrouw Johnson. Ik ga naar een klein plaatsje, »Castle Inn", verder de Merran op." •De »Castle Inn"!" riep ik uit. »Neen, mijnheer Went worth, dat mag niet, als uw leven u ten minste nog iets waard is." »Eu waarom niet vroeg hij en hij zag mij met ziju mooie blauwe oogen zoo guitig aan. »Ik moet juist van die bocht daar een schilderij makeo." Goed, mijnheer," antwoordde ik, »maar neem dan paard en rijtuig en rijd er heen zoo dikwijls u-wilt. Want de •Castle Inn" is geen plaats voor een goed Christen." Wat bedoelt ge?" vroeg hij. Het spookt er, mijnheer, en wat daar in dat huis gebeurt weet God alleen, maar in geen jaren heeft daar iemand gelogeerd, sedert Bailiff Holt daar den dood vond?" »Den dood vond vroeg hij. »Hoe dat »Dat mag God weten, maar ik weet het niet," antwoordde ik. »Na het onderzoek van den coroner werd er gezegd, dat hij een beroerte had gehad, maar de menschen in de buurt zeggen, dat hij van angst gestorven is." Wentworth lachte mij nit. Hij geloofde geen woord van hetgeen ik zei en den volgenden morgen, mijnheer, was hij weg, hij en zijn bagage." En wat gebeurde er toen vroeg ik, toen zij zweeg. Wat er gebeurde, mijnheer? Juist wat ik verwacht had. Twee dagen later kwam het bericht van zijn dood. Die arme man. Hp stiert in dezelfde kamer waar ook Holt den geest had gegeven, en ach, wat oen drnkte gaf dat want het bleek nu, dat hij rijke familie had, of schoon hij zich tegenover ons altyd had voorgedaan, alsof hij arm was, en dat hij veel had te erven, en er kwamen geleerde doctoren uit Londen en ook onze dokter Stanmore, die hier in dezelfde straat woont, werd er by geroepen en alles werd gedaan wat er gedaan kon wor den maar hoe zij ook zochten, toch hebben zij niet de oorzaak van zijn dood kunnen vinden en daarom zeggen zij, dat hij een beroerte heeft gehad, net als bij den armen Holt. Maar dat is niet waar, mijnheer het was angst, louter angBt. Het spookt daar. Het is een geheim- moet worden dat ook de niet ter vergadering aanwezige tiendplichtigen worden aangespoord tot aansluiting op dat de commissie kan handelen namens al de tiendplich tigen in deze gemeente. Oudorp. De gemeenteraad heeft aan de eerste Nederlandsche Electriciteits-Maatschappy" vergunning verleend tot het leggen van een electrischen tramweg van Alkmaar naar Oudkarspel. Algemeen kiesrecht. De kiesrechtagitatie zal nu, zoo schrijft »De Soc. Dem.", van nit het centrum der »S. D. A. P." ingevolge het besluit van het Congres, ter hand worden genomen. Oproepingen zullen worden gericht tot alle vereeni- gingen, die voor grondwetsherziening willen ijveren, om zich te doen vertegenwoordigen op een in October te honden bijeenkomst tot vorming van een landelijk comité voor algemeen kiesrecht te Amsterdam. Ten einde hundie gemoedsbezwaren hebben tegen het vergaderen op Zondag, daarin tegemoet te komen, zal deze bijeenkomst op een Zaterdag worden gehouden, terwijl den Zondag daarna een nationale manifestatie ten gunste van algemeen kiesrecht zal plaats hebben, door muziek en zang opgeluisterd. Vader en zoon. Een scheepstimmerman in de Priesche gemeente Schoterland kreeg den 8 onder het werk hevige ruzie met zijn zoon. De vader werd zoo driftig, dat hij zijn zoon met een hamer op zijn hoofi sloeg. Dadelijk werd dr. Kijlstra van Heerenveen gehaald, die de wonde niet dadelijk levensgevaarlijk oordeelde. De zaak is reeds in handen der justitie. De Marker-strafzaak. Het Gerechtshof te Amsterdam deed den 7 uit spraak in de bekende quaestie tnsschen den burgemeester van Marken en den geneesheer aldaar, den heer Van Benzekom. Het Hof bevestigde het door de rechtbank te Haarlem gewezen vonnis en veroordeelde bekl. Van Benzekom tot een geldboete van f 50, subsidiair 10 dagen hechtenis. Verdraagzaamheid. Men meldt uit Oud-Beierland aan de »N. R. Ct.": •Zondagmiddag, te ongeveer 12 uur, arriveerde alhier een pleizierboot uit Schiedam. Zingende trokken de feestgangers door deze gemeente. De »ontheiliging van den Zondag" scheen een aantal personen zoo te hinderen, dat zij de vreemdelingen te lijf gingen en hen deerlijk mishandelden. Onder bescherming van de politie moesten zij weder naar de stoomboot worden gebracht, waar geneeskundige hulp moest worden ingeroepen voor de gewonden." Déraillement. In den avond van den 9ongeveer zeven uur derailleerde bij den overweg aan het station Leiden de stoomtram van Katwijk naar Leiden. De locomotief en twee wagens werden uit de rails geworpen en kwamen aan den weg te liggen. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Een paniek. In een onzer marinehavenswaar eeu inrichting bestaat om de zeevarenden op de hoogte te houden van het te verwachten weder, ontstond, dus meldt het »Vad.", eene plotselinge paniek onder de visschersluiniette genstaande hoogen barometerstand was de bal op die inrichting plotseling g. daald op stormweder. Bij nader onderzoek bleek dit het werk van een verver, die gemaks halve het toestel gekeerd had om het te kunnen op knappen. Een gelukzoeker. Door de politie te 's-Gravenhage is den 8 naar de ouderlijke woning teruggebracht een 14 jarige knaap van goeden huize, die, omd t hij op een of ander licht vergrijp was betrapt uit vrees voor straf het huis was ontvlucht. Des avonds werd hij dwalende op een der singels aangetroffen. De jeugdige avonturier, wiens plan was bij een boer te gaan werken, had zijn kleeren ver ruild tegen die van een straatjongen, om niet ontdekt te worden. zinnig, gevaarlijk huis en ik hoop maar, dat u zich met dat huis in het geheel niet zult bemoeien." Dat is een gekke historie," zei ik tot den kastelein, toen de vrouw was heengegaan; »uw vrouw heelt mij werkelija nieuwsgierig gemaakt. Ik zon er inderdaad graag meer van willen weten." Meer weet geen van ons beiden mijnheer ant woordde Johnson. »Wat mijn vrouw zegt, is waar; de Castle Inn" beeft een slechten naam. Het is niet het eerste en ook niet het tweede plotselinge sterfgeval, dat daar heeft plaats gehad." Zou uw dokter mjj geen nadere inlichtingen kunnen geven Ik geloof, dat niemand zulks beter zal kunnen doen dan hij. Hg woont hier slechts zes huizen vandaan. Hij zal u graag te woord staan." Zon hij het niet te vrijpostig vinden, als ik hem een bezoek bracht Zeker niet 1 Hij zal het heel aangenaam vinden wanneer hij iemand spreekt, die meer heeft gezien dan dit kleine plaatsje." Dan gan ik hem eens opzoeken," antwoordde ik, nam mijn hoed en ging de straat op. Ik vond dr. Stanmore gelukkig thuis en zoodra ik hem flink in het gelaat had gezien, besloot ik, hem mijn vertrouwen te schenken. Toen wij elkaar de hand hadden gedrukt, begon ik onmiddellijk te spreken over de zaak, welke mij bezig hield. Ik zon het niet gewaagd hebben u met mijn per soonlijke aangelegenheden lastig te vallen wanneer ik niet overtuigd was, dat ik vau u bulp kan ontvangen." En op welke wijze?" vroeg hg, niet stijf, maar op vriendelijken toon en met een vragenden blik. Ik kom van Londen om een onderzoek in te stellen naar het Wentworth-mysterie," zei ik. Zoo riep bij verbaasd uit, en vervolgde daarna ernstig: »Ik vrees, dat het u weinig zal baten. Bij de lijkschouwing is geen enkele aanduiding omtrent do oor zaak van den dood gevonden. Het lichaam droeg geen litteekens, alle organen waren gezond. Ik heb Wentworth tijdens zijn verblyf alhier dikwijls ontmoethet was een hartelijk, opgeruimde jonge man. Ik heb zelden met zoo één kennis gemaakt Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2