Het oprichten van een abattoir. Honderd en eerste jaargang, 1899. VRIJDAG 11 AUGUSTUS Straatbelasting. Amsterdanischo Brieven (ver87lften) NO. 95. Tweede blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en 'Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f O,WO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het primiti f kohier der straatbelasting, dienst 1899, den 2 Augustus 1.1. door de Ged. Staten goedgekeurd, heden aan den Gem.- ontvanger ter invordering is uitgereikt. Gedurende vijf maanden ligt een afschrift van dit kohier ter secretarie voor een ieder ter inzage. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aan slagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS, 1». Bnrgem. 7 Aug. 1899. 0. D. DONATH, Secretaris. WATERLEIDIHH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brergen naar aanleiding van art. 11 der concessie-voor waarden ter algemeene kennis, dat de waterleiding, wegens daaraan te verrichten werkzaamheden ter ver hooging van den druk, van Donderdagavond lO uur tot Vrijdagmorgen 6 uur zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS lo. Burgemeester 8 Aug. 1899. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No. 100 is opgenomen bet besluit vnn den Raad dier gemeente van 10 Mei 1899 No 2, waarbij is vastgesteld eene wijziging der verordening op het heffen van straatbelastlng, welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling van 10 cents in afdruk is verkrijgbaar gesteld ter gemeente-spcretarie, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar C. W, BRUINVIS, Voorzitter. 11 Aug. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. K-9S Technisch rapport over het. bezoeken van de open bare slachthuizen te Osnabrtick, Bielefeldi Hörde, Remscheid, Crefeld, Vierssen en Eschweiler in Duitschland zoomede te Yperen,Ostende en Antwerpen in België (S 1 o t.) Stallen. Sommige stallen waren voorzien van houten afschei dingen waar dat in Duitschland het geval was, werden ze verwijderd en door ijzer of beton vervangen. De stallen moeten van steen, beton en ijzer vervaar digd zijn. De laatste constructies daarvan kenmerken zich door practischen zin en eenvoud. Woningen. Bij de door ons bezochte slachthuizen woonden meestal de directeur, de halmeester en de machinist. My komt voor, dat het voldoende is, indien alleen de halmeester op het terrein woont. Vrij woning, door de gemeente verstrekt, is steeds duur veel voordeeliger is het eene daaraan geëvenredigde salaris-vei hooging te verstrekken. Boven een der stallen of boven het kantoor kan de woning voor den halmeester worden gemaakt. Diversen. Eene omschrijving van verschillende onderdeelen, als: kantoren, trichinen-kamer, slachtplaatsen voor paarden en verdacht vee, paardenstallen, hondenhokken, knechts kamer, enz. kan aohterwege blijven't zijn eenvoudige vertrekken met eenige toestellen en meubelen. oordat ik op grond van het waargenomene eene con clusie ga trekken, zal ik een tabellarisch overzicht geven over de inrichting van de bezochte slachthuizen en de voornaamste bijzonderheden daarvan vermelden. Woningen voor directeur en halmeester waar die was, ook veelal voor den machinist kantoren enz. waren steeds aanwezigik zal ze niet nader noemen of omschrijven. Osnabrück. Een vrij goed slachthuis. Wat oud van inrichting. Wordt verbeterd. Dit tabellarisch overzicht, 't welk uitsluitend be trekking heeft op de uit en inwondige samenstelling en op de gebezigde bouwstoffen dor bezochte slachthuizen is niet in dit gedrukte rapport opgenomen omdat het eerst waarde kan hebben als tot de oprichting van een slacht huis is besloten. Alleen het oordeel over ieder abattoir in zijn geheel is daaruit overgenomen. XXXIII. Als iets met toewijding geschiedt kunnen er zooveel hinderpalen uit d>n weg geruimd worden. Dat is nog dezer dagen weer gebleken met bet hospltnal-kcrk- sclilp, een lievelingsdenkbeeld van onzen Engelschen predikant Rev. Chambers, waarvoor hij heeft gestreden en gejjverd en dat ten slotte is verwezenlijkt. Die Cham bers is een in vele opzichten sympathieke figuur, wiens populariteit onder de Engelschen in de hoofdstad wij ons volkomen kunnen vorklaron. Heeft men hem eenmaal gezien met zijn door vergrijsd haar omlijsten sprekenden kop, zijn hoog toegeknoopte zwarte jas en zjjn ietwat zeemansachtige gestalte, dan zal men hem altijd dadeljjk weer herkennen. Als practisch Engelschman is hij van meening, dat de taak vau den godsdienstleeraar niet uitsluitend theoretisch mag opgevat worden, maar dat men ook de handen moet uitsteken om voor het gewone leven hulp te bieden. Hij wist, dat onze visscherlui op zee vrijwel verstoken zijn gebleven van de mildere sociale strooming, die in de laatste jaren door de gelederen gaat als zij daar ronddobberen tot uitoefening van het moeielijke bedrijf der haringvangst zijn zy vrijwel aan hun lot overgelaten op het land worden meer en meer maatregelen genomen om den maatschappelijk zwakke bij te staan, maar op zee bekommeren zich daarom slechts weinigen. Rev. Chambers heeft de onbil lijkheid daarvan ingezien en zijn aandrang bij de ver mogenden om hulp heeft heerljjke resultaten opgeleverd Het schip dat troost moest brengen aan de veriatenen op zeeis er gekomen en thans heeft 't reeds zy n eerste reis volbracht. Zeven weken lang kruiste 't nabij de Shet land's eilanden en in dien tijd heeft 't de humaniteit schoone triomfen doen behalen. Aan ongeveer 50 zieke en gewonde zeelieden werd hulp verleend en dan was aan boord ds. Van der Valk die de mannen der bommen en loggers om zich vergaderde om woorden van bemoediging en leering op de onmetelijke zee te doen hooren. Indertjjd heeft een verslaggever van De TelegraaJ eens zulk een haring-campagne meegemaakt weken achteroen was hij met de visschers samen en in benijdbaar fraai geschre ven feuilletons heeft hij toen zijn ervaringen meegedeeld. Het harde bestaan onzer stoere zeebonken is daardoor ter kennis gekomen van de menschen, die aan den wal in weelde de haring verorberen en er zijn er onder hen Bielefeld. Een zeer goed slachthuis, aan de slagers in eigendom behoorende. Wordt gaandeweg van de nieuwste toestellen voorzien. Hörde. Oude slechte inrichting. Men was bezig met aanzienlijke uitbreiding. Oude ruimten werden veranderd en naar de eischen des tijds ingericht. Slachthuis werd in 1885 te klein aangelegd. Remseheid. Een zeer goed slachthuis. Het was er, ondanks de centrale ligging, zeer licht en frisch. Crefeld. Een goed slachthuis. De inrichting van de slachtnallen is vernieuwd door Kaiser C° te Cassel. Vierssen. Een zeer goed slachthuis. Eschweiler. Een uitmuntend ingericht slachthuis, dat voor een groot deel als model voor Alkmaar zoude kunnen dienen. Licht en lucht waren overvloedig aanwezig, de indeeling is practisch. Yperen. Ontzettend slecht en vuil, voldoet zelfs niet aan de eenvoudigste te stellen eischen. Het ODen terrein ligt vol bloed en ander afval. De slachthallen zien er groezelig vuil uit. Dergelijke slachthuizen kuunen geen aanwinst genoemd worden. Bij particuliere slachters zag ik het nimmer zoo vuil. De naiviteit van den directeur is bewonderenswaardig, hij noemt zijn slachthuis als een van de meest bes'e in België. Ostende. Even slecht, vuil en stinkend als in Yperen. Er is niets aanwezig wat als voorbeeld kan dienen. Antwerpen. Slecht in alles. Kan niet als voorbeeld dienen. Het Duitsche slachthuis geeft ons veel te zien en te leeren, die van Vierssen en Eschweiler zijn navolgens waardige modellen. In de stallen bij de Duitsche slachthuizen ziet het er beter uit, dan in de hallen der Belgische. Een Belgisch slachthuis is geen aanwinst, het Duitsche wel. In België wordt goedkoop gebouwd, de slechte met- selsteenen, aan 't verwerken waarvan daarenboven zeer weinig zorg wordt besteed, kosten daar ter plaatse niet veel moer dan de helft onzer waalsteenen. Wanneer men nu nagaat dat ze bjjna 40 jaren geleden gebouwd zijn, dan behoeft het verder geen betoog dat men den prijs van zoo'n slachthuis niet als basis mag i emen voor een vergelijking't zou nu zeker 50 °/0 meer kosten. Indien men wel een goedkoop slachthuis wil, dan is men in beginsel een voorstander daarvan en dan zal men toch zeker het iets duurdere, doch goede, verkiezen boven het slechte, Wannepr ieder, die nog niet geheel doordrongen is van hot nut dat een openbaar slachthuis medebrengt, zich door studie en waarneming op de hoogte stelt, zooals ik dat het geluk had te kunnen doen, dan staat het bij mij vast dat ze voorstanders worden. Een ieder zal dan, tenzij men bevooroordeeld is, de groote voordeelen moeten geweest, die gehuiverd hebben toon zij vernamen, hoe treurig 't met de medische behandeling was gesteld, hoe de handen openspleten en het zoute water in het lillende vleesch kon vretenhoe de scherpe vischschubben den verharden zeerobben tranen van pijn uit de oogen kondon persen en hoe een armzalige apotheek aan boord slechts vorzachiing kon brongen. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is de eerste schrede op den weg om ook deze mannen binnen het menschelijk mededoogen te trekken en al had Rev. Chambers niets anders gedaan dan zich daarvoor in te spannen dan zou men zijn leven welbesteed kunnen noemen. Thans ligt het schip aan de De Ruyter-kade aan boord bevinden zich nog twee zieken uit Egmond en óén uit Middelharnis gerust mag men vragen, of hun familie-betrekkingen zich nog in hun bezit zouden mogen verheugen, wanneer daar in de ure van het gevaar zich niet de donkerblauwe vlag met de zwarte letter H. K. S had vertoond, die wapperde van de mast van een schip, waarvan de bemannin geen ander doel heeft dan anderen te helpen en te redden. O, Rev. Chambers mocht dezer dagen met eenigen trots door de stad gaan om de be gunstigers van zjjn plan en de pers uit te noodigen eens een kijkje te komen nemen laat ons voor hem hopen, dat al de belangstellenden, die hiervan gebruik hebben gemaakt, zich geroepen hebben gevoeld om zijn financieele zorgen voor de onderneming te verlichten. Van hetgeen de afgeloopen week ons verder bracht is niet heel veel te vertellen. De jaarvergadering der Vereenlglng voor Pharmacle heeft aan de groot- sche verwachtingen, die wij daarvan hadden, maar kwa- ljjk beantwoord reeds op den eersten dag, nog binnen het als vermoedelijk aangenomen sluitingsuur, was de agenda afgedaan en op den tweeden dag hield de heer Van Leddon Hulsebosch een voor een gewoon men- schenverstand maar al te teohnische rede. Dan had den wjj Woensdag de uitspraak in de zaak Haas- Van Hall welke heel anders is geweest dan de meesten hadden gegist. Beiden zijn veroordeeld tot drie jaar terwijl alleen voor Haas do preventieve hechtenis ad zes maanden wordt afgetrokken er waren Woensdag velen, die 's morgens met groote snoeverij hadden gewed en 's avonds leelijk op hun neus keken. Haas had by het hooren van het vonnis iets geresigneerds 't maakte zoo den indruk, dat hij zijn straftijd wel wil ondergaan, als men hem dan maar met rust laat en niet telkens weer naar de rechtzaal voert C n TITIHPIIIMII lm' III I'1r^'Tfl IT'" '¥irT rrrrUHMIMETTT-iHlHM w—M—i erkennen die eene dergelijke inrichting verschaft, ze zijn duidelijk waarneembaar en komen zoowel bet algemeen als aan de slagers ten goede. De vraag is bij mij gerezen of de meesten der slagers, die de zaak nu zoo heftig bestrijden, wel ooit een goed ingericht slachthuis zagen In het op 7 Juli 1.1. gehouden congres voor openbare gezondheidsregeling werd de volgende motie: »De ver gadering, van oordeel, dat de oprichting van slachthuizen bij de wet worde verplichtend gesteld voor gemeenten boven de 10000 zielen", met eenige wijzigingen, aange houden tot eene volgende vergadering, om te onderzoeken in hoeverre da stichting van slachthuizen de wet op eene algemeene vleeschkeuring in gevaar kon brengen. Wat ook de conclusie zijn moge, men komt tot een algemeene vleeschkeur of tot slachthuizen uit het eerste moeten zich de slachthuizen ontwikkelen, omdat alleen daarin de keur afdoende kan plaats hebben. Na rijp be raad en overleg is deze zaak door der zake kundige mannen zoo ver gebracht; ik noem dat een kenmerkend teeken des tijds. Men mag strijden en worstelen tegen de oprichting van openbare slachthuizen zooveel men maar wil, de ervaring elders opgedaan leert ons, dat ze er toch komen. Da&r werd dozelfde strijd gestreden en van bestrijders groeiden voorstanders. Mijne betrekking brengt mede, dat ik te letten heb op alles wat de gezondheidsbelangen der in ezetenen kan schaden. Ik durf gerust beweren, dat ik uit den aard der zaak, zoo door studie als door waarneming, beter op de hoogte der nu hangende zaak ben dan menigeen. De strijd, tegen het slachthuis gevoerd, staat op onzui- veren basis men bewijze dat 50 slachtplaatsen aan de gezondheid geen schade doen I Dat is een onbegonnen werk. En nu moet een uiterst geringe financiële druk, die nergens aanleiding tot moeilijkheden gaf, de aanleiding worden waardoor men een niet te betwisten algemeen belang zal achter gaan stellen bij een particulier belang I Waarom is Alkmaar de Cadettenschool rijk geworden? Omdat door veel verbeteringen de algemeene gezond heidstoestand bevredigend geworden is. Veel valt er nog te verbeteren ondanks alles. Stilstand is achteruitgang en vooral is dat het geval op bovengenoemd terrein. Worden de 50 slachtplaatsen vervangen door één open baar slachthuis, dan worden de openbare gezondheids toestanden zeer gebaat. Daarvoor te strijden acht ik mijn plicht en ik geef n uit volle overtuiging in overweging: »men bouwe zoo spoedig mogelijk een openbaar slachthuis, beter met, doch zoo noodig, zonder koelhuis." De gemeente architect, Alkmaar, 11 Juli 1899. G. LOOMAN.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5