Aai liet M van Greet-Brittaine! Nederland. (ü- D-) als mikpunt van nieuwsgierige blikken van menschen, die zich vroeger zijn vrienden noemden. Toch is hy be zweken voor den aandrang om in hooger beroep te komen, wat begrijpelijk is na de zekerheid van zijn advocaat, dat vrijspraak niet zon nitblijven. Geheel anders zag mr. Van Hall eruit hetzij dat hjj nog werkeljjk niet strjjdensmoe is of dat hij zich als een wanhopige vast klemt aan de geringe kans, dat een hooger rechtscollege hem genadiger zal behandelen, maar uit zijn houding na het vonnis viel duideljjk op te maken, dat hij er niet aan dacht zich daarbij neer te leggen en het verzet daar tegen is dan ook nog denzelfden dag gekomen. Wie dien dag genoten heeft dat was Jacobs. Allerlei glossen op den naam van Haas en van den advocaat Worst de biteerde hij in het rechtsgebouw en zoo verrukt was hij over het denkbeeld, dat bij naast den haas en de worst een kool had gestoofd, dat hij de bitterheid van de vrij spraak der beklaagden in de zaak Zu Spaur, wegens het uiteenloopen der verklaringen van dezen en Jacobs, niet eens proefde, 's Avonds wandelde hij in glorie door de stad met zijn hondje, dat hij Biederlack heeft genoemd, blijkbaar met de bedoeling om dezen advocaat, die hem als een groot leugenaar aan de schandpaal geslagen heeft, het land op te jagen en niet vermoedende, dat de be trokken persoon daarin een voortdurende bron van amu sement vindt. De verjaardag van de Honlngfn-Hegcntes is hier al heel stemmig gevierd. De parade gaf iets bij zonders aan den dag en de Commissie voor de Vacantie- Kinderfeesten had hot goede denkbeeld gehad om een dezer feesten op den 2en Augustus te laten vallen. Den dag daarna is het programma van den Koninginnedag gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de helden van den 31 en Augustus zullen zijn de leden der harmonie- en fanfare corpsen in Noord-Holland. Om 11 uur kunnen zij be ginnen met er vroolijk op los te blazen, 's middags gaat dat zoo voort en 's avonds is hun bestemming een mu- ziekvloot te vormen. Voorts zijn er de gewone nummers Kermis-vermakelijkheden op het terrein achter het Rijks Museum, opstijging van een luchtballon en vuurwerk op den Amstel. Wjj Nederlanders, verwant aan U door een gemeen- schappelijken oorsprong door overeenkomst in geschie denis en traditiën door gelijksoortige zeden en staats instellingen ontleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zjjn de vrjjmoedigheid om uitdrukking te geven nan den on weêrstaanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen u wer een sterke neiging bestaat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Afrikaansche Repu bliek eene loot van onzen gemeenschappelijken Germaan- schen stam een volk zwak in aantal maar sterk door de deugden welke door die Angelsaksers op den hoog- sten prijs worden gesteld moed Onafhankelijkheidszin zelfbewustheid en godsdienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van recht vaardigheid en edelmoedigheid, wanneer wij U toeroepen Laat af van de pogingen door sommigen uwer geld mannen en staatslieden beproefd, om dit volk te belem meren in de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan uwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zjjne aangelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ontwikkelen, zelf den geest des tijds ondergaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geestelijk opzicht en elke geweldaddige stoornis veroordeelt, omdat zij de geleidelijke ontwikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wjj vragen u dit dringend, niet omdat eene andere politiek leiden moet tot geweld, bloedstorting, broeder moord maar ook omdat daardoor het recht geschouden, de naam van Britsche rechtvaardigheid geschandvlekt, van Britsclie scherpzinnigheid ondermijnd en die van Britsche grootmoedigheid tot een spotternij gemaakt wordt. Wij ontvangen van de Nederl. Zuid.-Afrik. Ver- eeniging, dit manifest aan hot engelsche volk, in zake de noodlottige spanning in Zuid-Afrika en het oorlogs gevaar dat de Zuid-Afrikaansche Republiek en de stam verwante Hollandsche Afrikaners door de houding van een deel van het vjjandig gezinde engelsch ministerie bedreigt. Eene opwekking om door teekening van dit adres daaraan kracht bijtezetten, zal wel schier onnoodig zijn. Waar de genoemde Vereeniging daartoe aanbiedt zulk een warm gevoeld en kernachtig woord, zal men wij twijfelen er niet aan er als van zelf toe gedrongen woiden. Er bestaat tot teekening gelegenheid op tweeërlei wijzen öf men kan zich aan ons bureau vervoegen, óf men kan bovenstaand adios uitknippen en na onderteekeniug op de opengelaten witte ruimte aan ons opzenden. Wij zorgen, dat vóór lü Augustus alle handteekeningen komen in het bezit van de Zuid-Afrikaansche Vereeciging. Ijsbergen. De stoomer »Samara", Zaterdag van St. Thomas te Greenock aangekomen met een lading hout, was op 130 mijlen ten westen van Belle Isle in een ijsveld ge raakt dat geschat werd 64 mijlen lang en bijkans even breed te zijn geweest. Het schip was 30 uren lang in deze ijsvlakte beklemd geweest, men had jjsbergen gezien van 500 tot 600 voet hoogte en groote blokken ijs waren herhaaldelijk op het dek gevallen. Niet dan mot de grootste inspanning had de kapitein zijn schip uit deze ijsvlakte weten te brengen. Het vaartuig had echter deerlijk geleden. Wegentlende-eeuwselie reclame. De «Boston Globe", een Amerikaansch dagblad, beeft onlangs een aardige methode bedacht om reclamo te maken. Het publiceerde drie portretten en e"n uit gebreide beschrijving van een jongen man, John Forbes, en loofde een prys van 50 dollars uit voor dengene, die hem zou vinden. Het was Forbes verboden te trachten zich te verstoppen, hij moest de plaatsen van het district als een gewoon burger bezoeken en zich tusschen zjjn medemenschen bewegen. De proef werd genomen, zei de »Globe", om te onder zoeken of na het publiceeren van een volledige beschrij ving in een courant als de »Boston Globe" het lang mogelijk was onbekend te blijven. Onnoodig te zeggen, dat zij, die op Forbes geleken zonder Forbes te zijn, geen prettigen tijd hadden en vaak aan amateur-detectives moesten uitleggen wie zij waren. Gedurende 36 uur bleef Forbes niet ontdekt ofschoon hij in restauraties at, naar de comedie ging, in tram wagens zat en steeds te zien was. Eindelijk ontdekte een 15-jarige jongen hem, toen hij uit een tram stapte en verdiende zoo de 50 dollars. Vallende sterren. In den nacht van 10 op 11 Aug. doorsnijdt de aarde bij hare omwenteling om de zon jaarlijks de baan van een periodiek terugkeerende zwerm vallende sterren, wier uitstralingspunt in het sterrebeeld van Perseus ligt en die daarom den naam van Perseïden draagt. Genoemd sterrebeeld staat den 10 Aug. 's nachts te 12 uur hoog aan den Noord-Oostelijken hemelen daar om dien tijd de maan dan reeds lang is ondergegaan kan de waar nemer bij gnnstig weder en een goed gekozen standpunt (zoo mogelijk buiten de verlichte stad) een heerlijk schouwspel hebben van een den ganschen nacht voort- durenden vallende sterrenregen. Deze zwerm vallende sterren is meer bekend onder den naam van «Laur6ntius- stroom'' of »Tranen van den H. Laurentius" berichten over de waarneming van deze natuurgebeurtenis reiken terug tot het jaar 830 na Christus. De elementen van de elliptische baan der vallende sterrenregen komen zeer nabjj met die van de periodiek terrugkeerende komeet 1862, III, zoodat het gerechtvaardigd is aan te nemen, dat deze komeet en de Perseïdenzwerm in gelijke baan om de zon draaien. Veeiiektc. In de gemeenten Alkmaar, Heerhugowaard, Koe dijk, Ilpendam, Nieuwer-AmstelOuder-Amstel Edam Oudorp, Wieringerwaard, Wormer en Zjjpe is by het vee van verschillende landbouwers mond- en klauwzeer uit gebroken. Brand. Den 7 brak een hevige brand uit in de boeien- hofstede van G. van den Boogaard, in polder III Oost, onder Zaandam, vermoedelijk ten gevolge van het broeien van het hooi. De geheele boerderij, benevens een tweetal hooi- en strooklampen zjjn een prooi der vlammen ge worden. Het vee liep in de weide. Boerderij en inboedel zijn verzekerd. Met moeite zijn de kinderen die reeds te bed lagen gered. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne H'leuwc Nlcdorp is gekozen de heer J. B. Wilken. Vee-uitvoer. Uit de Krimpenerwaard en Alblasserwaard wordt in de laatste dagen veel rundvee uitgevoerd naar Spanje. Van uit Groot-Ammers werden de vorige week weer 100 130 koeien met dezelfde bestemming verzonden. Aardappelziekte. In enkele streken in Friesland vertoont zich de aardappelziekte. De aangetaste velden hebbeu een doodsch aanzienen het loof verspreidt een onaangenamen reuk. Men tracht door besproeiing zooveel mogelijk de voort planting der ziekte tegen te gaan. Uilettanten-tooneelvereenlglngcn In Aoordholland. Te Puriuerend is den 6 eene vergadering ge houden tot oprichting van eon »Provincialen Bond van Dilettanten-tooneelvoreenigingen in Noord-Holland," waar bij tegenwoordig waren vereenigingen uit Jisp, Hoorn, Stompetoren Ilpendam, Edam, Purmerend Aurora" en «Voorwaarts"), IJmuiden en Schagen. Het ontworp-reglement van een voorloopig comité, bestaande uit de heeren W. van Engelenburg, te Broek in Waterland; H. Gediking, K. Peek, F. de Vries en P. Makkinga, te Purmerend, werd met enkele wijzigin gen goedgekeurd, waarna met algemeene stemmen tot het oprichten van den Bond werd besloten. Purmerend (2 vereeuigingen)EdamIlpendam en Stompetoren tradon onmiddellijk als lid toe. De andere vereenigingen hadden geen bepaald mandaat in dezen, maar lieten zich hieromtrent toch zeer guustig uit. Het kiezen van een Hoofdbestuur werd, wegens het vergevorderde uur, uitgesteld tot de volgende vergade ring, op zondag 27 Augustus. Nadat goedgevonden was verschillende vereenigingen in Noordholland uit te noodigen om als lid toe te treden, sloot de voorzitter, de heer van Engelenburg, de ver gadering. Overreden. Den 5 is een verversknecht, die bezig was werk zaamheden te verrichten aan de spoorbrug bij het station Laag-Oosterbeek, door een trein der Hollandsche IJzeren Spoorwegm. gegrepen en er onder geraakt, waarbij hem beide beenen werden algereden, terwijl hij bovendien een oog verloor. Bloembollen. Men schrijft aan het „N. v. d. D". uit het Westland Op de te Poeldijk (Z.-H.) gehouden veiling van droge bloembollen zijn door 42 kweekers ruim 300,000 bollen aangevoerd welke meerendeels tot bevredigende prijzen werden verkocht. Te voren was beweerd, dat de veiling niet veel succes zou hebben, vooral wegens de contante betaling terwijl bovendien volstrekt geen toetal of korting wordt ge geven. Toch heeft de uitslag aangetoond dat deze ge bruiken in den handel niet zóó overheerschend zijn, dat men, zonder ze te volgen, geen handel zou kunnen doen. Men verwacht nu dat deze droge veiling er iets toe zal hebben bijgedragen, om den bloembollenhaudel dege lijker te maken. Bccinster. Alhier wordt eeD Landbonw-cursus opgerichtals leeraar zal optreden de heer Driebergen, hoofd der school aan den Jisperweg. Ongeveer 15 leer lingen zullen de lessen volgen. Haarlem. Iemand alhier heeft de laaghartigheid gehad vier postduiven van den heer Harms welke af gericht worden voor de najaarswedvluchten door het Departement van Oorlog uitgeschreven met hagel aan te schieten. Een dezer duiven was het vorige jaar de le prjjs- winster in een dergelijke wedvlucht tusschen Berlijn en Haarlem, maar is nu waardeloos geworden. De hoofdprijs van de Haarlcmsche Paardcn- loterij een landauer met twee paardenaange spannen is gewonnen door den heer J. Overakker brandstoffen handelaar alhier. Zaak Haas Van Hall. Mr. Van Hall en Haas zullen beiden in hooger beroep komen van het vonnis door de rechtbank te Amsterdam gewezen. Volkssanatorla. 's Wravenhage. Het bestuur van het Utrechtsche damescomité verzoekt te berichten dat thans alle zaken betreffende de Fancy-fair en de daaraan verbonden verloting van kunstvoorwerpen ten bate van Volkssanatoria geregeld en afgedaan zijn en dat de netto opbrengst daarvan f 42.259.52 is afgedragen aan het Bestuur van het Centraal Comité tot oprichting van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland. Klok wat wils. »Elck wat wils" is een zeer practisch boekje, waarvan men gerust mag zeggen dat het op geen boekenrek ontbreken mag. Op hoogst bevattelijke wijze geeft het antwoord op tallooze vragen in het dagelijksch leven voorkomendeop het gebied zoowel van geneeskunde als van mythologie, van wetten, van natuurkunde, van staathuishoudkunde bouwkunde handelswetenschappen enz. enz. Het is bovendien voorzien van vele illustratiën ter verduidelijking van den tekst. De inhoud is zóó verscheiden dat 't niet mogelijk is daarvan hier een volledig overzicht te geven. Men neme van het boekje bepaald kennis. Wien de prijs van 60 cents geen be zwaar is, schaffe het zich aan. Mleuwe niedorp. (1-31 Aug.) Ondertrouwd. Jan Biersteker en Geertje Blom. Geboren. Pieterz. van Cornelis Helder en Trijntje Blom. Johanna, d. van Cornelis Out en Jansje Eeken. Overleden. Gerardus Nicolaas Verhage, echtgen. van Jansje Veen, 65 jaar. llclloo. Ondertrouwd 1 en getrouwd 16 Juli: Pieter Hartogte Alkmaaren Swaantje Schipper, alhier, laatstelijk te Alkmaar. Ondertrouwd. 21 Juli. Cornelis Bank te Velsen en Cornelia Maria Kaandorp, alhier. Geboren. 5 Juli. Cornelis, z. van Johannes Zonnevelden Theodora Schuit. 14 Carölns Franciscus, z. van Lambertus Kooter en Anna Maria Elisabeth Schröder. 20 Cornelis, z. van Cornelis Kaandorp en Wijntje Leering. 24 Jantje, d. van Gerrit Schipper en Codijntje Kom. Overleden. 7 Juli. Catharina d. van Simon van der Peet en Cor nelia Morsch, 5 m. 13 Maria Cornelia, d. van Cornelis Bakker en Mar- garetha Maria Valkering, ruim 2 m. 20 Cornelis, z. van Simon van der Peet en Cornelia Morsch, 1 j. en ruim 8 m. Iilmmen. Getrouwd. 5 Juli. Job Zonneveld, te Castricum, eu Cornelia Nuijens, alhier. Ondertrou wd. 13 Juli. Willem Kuypers en Augustina Scholten, beiden alhier. Geboren. 1 Juli. Johanna Antonia, d. van Nicolaas Knijper en Pe- tronella Zeegers. 9 Adriaan, z. van Jan Hosmus Janszoon en Jacoba Half. 11 Cornelis, z. van Johannes Antonius Baltus en Trijntje Schotvanger. 15 Petrus Jacobus, z. van Jacob Boersen en Trijntje Knijn. 19 Margaretha, d. van Jan Dekker Willemszoon en Wiliemijntje Kramer. Overleden. 1 Juli. Klaasje Frans, d. van Pieter Tromp en wijlen Cornelisje Klinkert, 3 m. 9 Sophia, d. van Jan Levering en Geertje Kabel, bijna 9 m. Dirk Schipper, echtgen. van Ger- ritje van Drunen, 46 j. en 10 m., wonende te Alkmaar. 12 Maartje, d. van wijlen Jacob Mors en Jannetje Blankendaal, 79 j. en 5 m.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6