Aan Int Vols van Gut-Mails! Nederland. Groote Paardenmarkt te AL KMA Alt op Maandag 4 Sept. 18M. Wjj Nederlandera, verwant aan U door een gemeen- schnppelijken oorsprong door overeenkomst in geschie denis en traditiën door gelijksoortige zeden en staats instellingen ontleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zijn de vrijmoedigheid om uitdrukking te geven aan den onweêrstaanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen nwer een sterke neiging bestaat een schromelijk onrecht te begaan jegens het volk der Znid-Afrikaansche Repu bliek eene loot van onzen gemeenschappelijken Germaan- schen stam een volk zwak in aantalmaar sterk door de deugden welke door die Angelsaksers op den hoog- sten prijs worden gesteldmoed onafhankelijkheidszin zelfbewustheid en godsdienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van recht vaardigheid en edelmoedigheid, wanneer wij U toeroepen Laat af van de pogingen, door sommigen uwer geld mannen en staatslieden beproefd, om dit volk te belem meren in de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan uwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zijne aangelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ontwikkelen, zelf den geest des tijds ondergaan, die onvermijdelyk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geestelijk opzicht en elke gewoldaddige stoornis veroordeelt, omdat zij de geleidelijke ontwikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wij vragen u dit dringend, niet omdat eene andere politiek leiden moet tot-geweld, bloedstorting, broeder moord maar ook omdat daardoor het recht geschonden, de naam van Britsche rechtvaardigheid geschandvlekt, van Britsche scherpzinnigheid ondermijnd en die van Britscho grootmoedigheid tot een spotternij gemaakt wordt. Wij ontvangen van de Nederl. Zuid.-Afrik. Ver- eeniging, dit manifest aan het engelsche volk, in zake de noodlottige spanning in Zuid-Afrika en het oorlogs gevaar dat de Zuid-Afrikaansche Republiek en de stam verwante Hollandsche Afrikaners door de houding van een deel van het vijandig gezinde engelsch ministerie bedreigt. Eene opwokking om door teekening van dit adres daaraan kracht bytezetten, zal wel schier onnoodig zijn. Waar de genoemde Vereeniging daartoe aanbiedt zulk een warm gevoeld en kernachtig woord, zal men wij twijfelen er niet aan er als van zelf toe gedroDgen worden. Er bestaat tot teekening gelegenheid op tweeërlei wijzen óf men kan zich aan ons bureau vervoegen, öf men kan bovenstaand adres uitknippen en na onderteekening op de opengelaten witte ruimte aan ons opzenden. Wij zorgen, dat vóór ld Augustus alle handteekeningen komen in het bezit van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging. de deur en klopte aan met mijn stok. Zij was gesloten en zag er even ongastvrij uit als het geheele gebouw. Nadat ik eenigen tijd gewacht had werd de deur een paar duim geopend en kwam het gelaat eener oude vrouw in den kier te voorschijn. »En wat verlungt u vroeg zij. »Een slaapkamer voor van nacht", antwoordde ik. »Kunt gij mij daaraan helpen Argwanend zag zij eerst naar mij en toen naar mijn camera. »Gij schijnt een kunstenaar te zijnvermoed ik," sprak zij »zulk volk verlangen wij hier niet meer 1" Zy wilde mij de deur voor den neus dichtslaan doch ik zette er mijn voet tusschen. »Ik ben gauw tevreden gesteld," zei ik »hebt gij zelfs geen klein hoekje voor mij »Het zou beter zijn wanneer gij u in het geheel niet met ons bemoeidetantwoordde zij. »Ga naar Hack- hnrstdaar kunt gij logeeren in de »Kroon." »Daar kom ik juist van daan", merkte ik op. »Ik zou geen mijl meer kunnen loopen." «Wij wonschen geen gasten", vervolgde zijterwijl ze mij strak in het gelaat keek. »Het zon voor u beter zijn wanneer gij heergingt", herhaalde zij »ze zeggen dat het hier spookt." Ik begon te lachen. »Gjj meent toch zeker niet, Uat ik daaraan geloof," vroeg ik. Zij nam mij op van het hoofd tot de voeten. Haar gelaat stond ernstig. «Ik zal u precies zeggen wat het is," sprak zij na een pauze. Er gebeurt iets in dit huis en geen levende ziet weet wat het is want zij, die het gezien hebben hebben het niet overleefd. Een goeie week geleden kwam hier een jonge mijnheer. Hjj zag er ongeveer uit als u, was flink gebouwd en verlangde ook een kamer. Ik vertelde hem hetzelfde wat ik u vertel en mijn man deed dat ook. Hij gaf er net zoo weinig om als u. Hij sliep in de eenige kamer, welke wij voor de gasten o er hebben en daar is hij gestorven.'' Van Rennes naar Parijs. De «Figaro" geeft eiken dag des namiddags een bijzon dere editie uit met het stenographisch verslag van de zitting te Rennes. Het blad heeft te Rennes 11 stenografen in dienst ge steld. Zes daarvan hebben toegang tot de zitting, de vijf anderen honden zich in een naburige zaal gereed. Wanneer de zitting begint stenographeert één der stenografen bet gesprokene alleen gedurende 5 minuten. Daarna verlaat hij de zaal een der vijf wachtende stenografen neemt direct zijn plaats in, terwijl een tweede stenograaf hem in zijn taak aflost en dicteert in een naburige zaal langzaam het neergeschrevene aan iemand die het met een schrjjlmachine op papier brengt. Daar dit ongeveer een half uur duurt zijn er steeds na verloop van korten tijd 6 a 7 schrijfmachines in beweging. Een viertal correctors nabij de sohrijfmachines zien de pro ducten daarvan oogenblikkelijk na en punctuëeren en teekenen letters bij waar zulks noodig is. Van de correctors gaat de kopij naar de 4e groep van personen, die behulpzaam zijn de porteurs kruiers zouden wij zeggen, die het naar het telegraafbureau brengt. Maar het telegraafbureau te Rennes was ook niet inge richt voor zulk een uitbreiding van den dienst. Daarin was echter voorzien gewordeu. Zes telegraafdraden waren aan het gewone verkeer onttrokken en op een dier lijnen had men aangebracht een sextuple telegraaftoestel van Baudot, dat toelaat dat zes telegrammen tegelijk over den eenen draad worden overgeseind, op 4 der lijnen waren quadruple toestellen van Baudot aangebracht en op de zesde een Hughes-toestel (waarbij het toestel zelf de letters neerschrijft) zoodat over de 6 lijnen niet minder dan 23 telegrammen tegelijk verzonden konden worden. Van het telegraafbureau te Parijs naar het bureau van den Figaro" werd de bestellersdienst gedaan door 10 wielrijders van de Veloce-Chasseurs, onder bevel van een brigadier. Aldus berekent de «Figaro" dat anderhall uur noodig is om de woorden, door kolonel Jouaust of kapitein Dreyfus te Rennes gesproken, te Parijs gezet te hebben. Ken royaal menschenpaar. Een Duitsche dame vermiste dezer dagen aan het strand voor het «Kurhaus" te Scheveningen haar porte- monnaie, inhoudende driehonderd vijltig gulden. Waarschijnlijk had zij, bij de verwarring, welke de opkomende vloed onder bet zittend publiek veroorzaakte, het voorwerp in haar strandstoel laten liggen. Althans een der strandknechten vond dit in een in zee afgedreven stoel. Hij was reeds op weg om de portemonnaie aan den badmeester ter hand te stellen toen de dame zelve hem vroeg of hij ook iets had gevonden. Nadat zij haar eigendomsrecht op het vermiste had bewe?en, was zij zoo blijde het verlorene terug te hebben, dat zij den stoelenknecht honierd gulden aanbood. Dit vond de man echter te veel en hij aanvaardde daarop viji-en twintig gulden. Koolhandel. Het »N. v. d. D." bevat het volgende bericht Uit Sint Pancras schrijft men ons Niettegenstaande het verzet van enkelen der groote groentenhandelaren, is het den bouwers volkomen gelukt om door publieke veiling hun roode kool te verkoopen. Met uitzondering van enkele bouwers, die de vrees voor den groolen koopman niet kunnen overwinnen, hebben allen zich opnieuw verbonden om voorloopig tot 1 Sep tember met het veilen door te gaan. Er worden goede prijzen gemaakt, en ook de kleine bouwer komt nu, wat anders niet bet geval was, even goed van zijn kool af als de groote. De kleinere han delaren en de schippers op Amsterdam zijn ook zeer in genomen met den nieuwen maatiegel; zij kunnen nu ook de beste kool koopen, welke vroeger, op bestelling ge leverd, naar het buitenland ging. Bijna verdronken. In een kleine boot, voorzien van een sprietzeil, maakten dezer dagen twee heeren, behoorende bij eene Engelsche familie, die een zeiltocht door Friosland maakte, een zeiltochtje op hat Slotermeer. Ongelukkig sloeg door een ïukwind de boot om en mmn'" nni - i-"i «Waar stierf hij aan vroeg ik. «Angst", was het antwoord, kort en bondig. Wenscht gij hier nu nog te blijven ja of neen «Ja, ik geloof aan geen spoken ik vraag alleen een bed ik ben vast besloten hier te blijven." De vrouw trok nu de deur geheel open. «Ik heb u gewaarschuwd," riep zij uit. «Kom dan maar binnen, als gij dat toch wilt." Zy bracht mij naar do keuken, waar een klein vuur in den haard gloorde. «Ga zitten ik zal Bindloss laten roepen," zei ze. «Ik kan u alleen beloven u slaapgelegenheid te zullen geven, als Bindloss zulks goed vindt. Lize, kom eens hier I" Vlugge stappen werden in de gang gehoord en het lieve meisje, dat ik in de laan had gezien, trad binnen. Haar blikken zochten m:jn gelaat, haar lippen bewogen zich, alsof zjj iets wilde zeggen, maar geen geluid werd gehoord. «Ga Grootvader eens opzoeken," beval do oude vrouw. «Zeg hem, dat er een heer is, die hier wil overnachten en vraag hem wat ik doen moet. Het meisje wierp mij een langen, beteekenisvollen blik toe, draaide zich om en ging heen. Zoodra dit geschied was, kwam de oude vrouw dichterbij en zag mij onder zoekend aan. «Het spijt mij, dat gij hier blijft," zei ze; «vergeet niet, dat ik u gewaarschuwd heb en vergeet evenmin, dat het hier eigenlijk in het geheel geen herberg is. Vroeger was het een molen, doch dat was voor Bindloss' tijd en den mijne. Er kwamen hier des zomers verschei- done liefhebbers van visschen maar toen ontstond het sprookje en sedert hebben wij hier i> na niemand meer gezien zoo nu en dan een enkele dwaas, waarnaar wij niet eens verlangden. Drie dooden hebben wij hier gehad ja," zij stak drie barer magere vingers om hoog, «drie tot nog toe. Daar komt Bindloss." Een slepende stap werd in de gang gehoord, en een man, door den ouderdom gebogen, en met een langen sneeuwwitteu baard kwam het vertrek binuen. «Wij hebben geen slaapgelegenheid voor vreemdelin- geraakten de beide heeren te water. Zij wisten evenwel op de boot te klimmen en werden zoo door een voorbij varenden schipper gered, die hen te Sloten aan wal bracht. Biljartwedstrijd. In de «Amsterdamsche Sportbar", te Amsterdam, heeft van 20 Augustus tot en met 16 September een biljartwedstrijd plaats. Aangiften voor den korpswed strijd vóór 17 Augustus aldaar. Barslngerliorn. Door de afsluiting te Lutje winkel, is de waterstand in deze gemeente dezen zomer zeer laag. Zoo nu en dan had eenige waterverversching plaats, door inlating uit den polder Schagenevenwel blijft het water zoo slecht, dat de visch aan de opper vlakte komt, en met de hand kan worden gegrepen. Plotseling krankzinnig. Den 9 werd te Schiedam iemand in het hotel «de Visscherij" plotseling krankzinnig. Met een mes bedreigde hij een ieder, die daar in de zaal was, zoodat onmid dellijk de hulp der politie werd ingeroepen. Eenige agenten wisten den man te ontwapenen en tot kalmte te brengen, waarna de inmiddels ontboden geneesheer krank zinnigheid constateerde en den patiënt naar het Ziekenhuis liet transporteeron. Te Volcndam heeft zekere D. Buijs op droevige wijze het leven verloren. Hij was werkzaam bij den aannemer van de havenwerken aldaar en had het ongeluk van een bak te vallen, toen de haak uitgleed, waarmede hij dien wilde afduwen. Hjj stortte in zeehij wist eerst nog den bak te grijpen, doch geraakte nu bekneld tusschen den stoombaggermolen en den bak. Na een klein uur van hevig lijden is hij bezweken. De oppassende man, 49 jaar oud, laat eene weduwe en drie kinderen in zorgvolle omstandigheden achter. De deelneming is algemeen. Ken vondst. Nabij de fabriek «de Industrie" van den heer P. Smit, te Hillesluis, klom dezer dagen een jongen in den boom en vond in plaats van een vogelnestje een bedrag van f 9.350 in bankpapier en zilvergeld. Vermoedelijk is dit geld van diefstal afkomstig en daar tijdelijk weg geborgen. Verdwaald. In do kuststreek van Groningen houdt zich sedert eenige dagen een heit op. Men heeft het dier o. a. gezien in den Noordpolder onder Warfum en in den Westpolder onder Ulrum. Waarschijnlijk is het nit een hertenkamp ontsnapt. Branden. Te Anna-Paulowna is den 8 de bouwhoeve «Margarita", bewoond door den heer J. Prins, in korten tijd geheel in de asch gelegd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door hooibroei. Nagenoeg niets kon gered worden. Te Brachten (Fr.) is brand ontstaan in een blok huizen. Vier woningen zijn geheel uitgebrand. De in boedels werden ten deele gered. De brandweer wist de belendende gebouwen te bewaren. Keizerin Kugénle. Uit Amsterdam meldt men Van Bergeu is alhier aangekomen het Engelsche stoom jacht «Thistle", groot 209 ton 25 man equipage. Ei genaar de heer Admiraal Fane. Aan boord bevindt zich de ex-Keizerin Eugénie. Het jacht ligt aan den veesteiger en voert de Royal York Albert Club-vlag. Rijkslandbouwschool. Verschenen is het programma van de Kyksiand- bouw8chool te Wageningen, voor het leerjaar 1899—1900. MIMiWRW 1111 i RÉI l ÜT'I i V» Iflïmr |-gr iTTwi iTl n<M inVfa» gen," sprak hij op woesten luiden toon. «Heb je da^ niet gezegd vrouw Wij verhuren hier geen kamers." «Als dat zoo is hebt gij ook niet het rechtom dat bord daar te plaatsen aan het eind van de laan," ant woordde ik. «Ik ben niet in een stemming om nog een mjjl of acht te gaan wandelen in een land waar ik niets van weet ten einde daar onderkomen te zoeken. Kunt gij mij uiet ergens berjen «Ik heb mijnheer alles verteld, Sam," merkte nu de vrouw op. «Hij is net als de jonge mijnheer Weutworth en in het goheel niet bang." De oudo waard kwam dichter bij en zag mij aan. «Ik zal u wat zeggen," zei hij: «gij kunt hier blijven op eigen verantwoordelijkheid. Ik heb liever dat gij hier niet blijft en mijn vrouw is van dezelfde opinie. Wilt gij dus blijven ja of neen «Ja zei ik. «Er is maar één kamer waar gij kunt slapen." «Eén kamer is meer dan voldoende." «Het is dezelfde kamer, waarin mijnheer Weutworth is gestorven. Zou het niet veel beter zijn uw boeltje maar weer op te nemen en heen te gaan «Neen; ik blijf." „Dan zullen wij geen woorden meer. verspillen. «Steek gauw het licht in de gelagkamer aan Lize", beval de vrouw. Het meisje verliet de kamer en de vrouw nam een kaai 8, om mij den weg te wijzen naar mijn kamer. Zij bracht mij naar beneden langs een lange en smalle gaDg en opende daarna een deur toen moest ik een trapje van een paar treden afdalen en eindelijk zag ik de zonderlingste kamer, welke is ooit gezien heb. De muren waren bedekt met een behangselpapier met bijzonder groote patronen. Een smal ijzeren ledi kant stond midden op den vloer waarop geen kleed lager lag alleen een mat naast het ledikant. Een goedkoop waschtoestel een paar stoelen en een taleltje met een verschoten spiegel stonden togen den muur onder een laag venster. Deze kamer moest bepaald in een van de ronde torens gelegen zijn. Ik had nooit een vertrek gezien dat er minder aanlokkelijk uitzag. «Uw avondeten zal direct gereed zijn, mynheer", zei de vrouwen na den kandelaar op het tafeltje te hebben geplaatst ging zij heen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6