Buitenland. Nederland. zichten zijn er heelemaal niet naar dat hij binnenkort zal worden heropendde productie van diamant is tegenwoordig zoo beperkt en er komt zoo weinig aan de markt dat er onder de bestaande werklieden al een niet onbelangrijk overcompleet is. Er moet dns een ander débouché gevonden worden dat op te zoeken was de taak van een commissiebenoemd uit ver scheidene Joodsche vereenigingen. Zy is daarmee onlangs gereed gekomen en 't loont wel de moeite iets van hare bevindingen hier weer te geven. Voorloopig werden enkele beginselen ge3teld. Zoo gaf men er zich rekenschap vandat bjj de keuze alleen zoodanige beroepen en bedrijven in aanmerking mochten komen waarbij de werkman voldoenden arbeid kon krijgen zonder zijn godsdienstige overtuiging en plichten te moeten verzaken. Dit was zeker een groot bezwaar, maar onoverkomelijk bleek 't toch niet. Er zijn patroons, die geen lust hebben om een week zes werkdagen te doen tellen voor den werkmandie op Zaterdag niet arbeidtmaar wanneer 't bleekdat de Joodsche ambachtslieden zich onderscheidden door bekwaamheid en goed gedrag zouden zij daarover toch wel heeustappen. Vóór alles moet dns gezorgd worden, dat een dergelijke qualificatie van toepassing is brekebeenen zouden altijd achterstaan bij de Christen-werklieden en die moeten dus niet worden aangefokt. Een ander principe was dat de werkzaamheden van de commissie of van de op haar initiatief op te richten vereeniging zich niet alleen zou moeten bepalen tot den eigenlijken leertijd maar haar streven ook moest gericht zijn op de toe komst d. w. z. dat men den werkman na volbrachten leertijd moet voorthelpen door verschaffing van gereed schappen, rentelooze voorschotten en ook door zedelijken stenn. Ook hieruit spreekt een practische opvatting alleen zou men met die voorschotten groote omzichtigheid in acht moeten nemenopdat niet ieder zou gaan probeeren baas te worden wat in de meeste gevallen op teleurstelling zou uitloopen. Op een speciaal Joodsche vakschool zouden al deze denkbeelden het beat te ver wezenlijken zijn maar zoo lang daarvoor de fondsen niet beschikbaar zijn zou men alvast kunnen beginnen met eenige jongens in de leer te doen bij bekwame patroons en andoren een plaatsje te bezorgen op de bestaande Ambachtsschool van de Maatschappij voor den Werkenden Stand waar zij zich kunnen bekwamen in het timmeren schilderen wagenmaken en smeden. Op die manier zou er voor hen een veel betere toekomst zijn weggelegd dan met den straathandel is te beroiken daarmee wordt wel op jeugdigen leeftijd betrekkelijk veel verdiend maar als de jongens venters zijn geworden is het gemiddelde der winstdie zij behalen meestal niet toereikend om hun iets meer dan het hoog-noodige voor het levensonderhoud te verschaffen. Voor de meisjes vestigde de Commissie de aandacht op het contectievak en voorts beveelt zij aan de opleiding tot dienstboden op een te stichten school. Dit laatste heelt ons eenigs- zins verwonderd. De christen huisvrouw zal zeer ongaarne een meid nemen die op Zaterdag niet werken mag en de joodsche neemt bij voorkeur een christin omdat die op de Sabbath- en feestdagen allerlei kan doenwat haar verboden is. Iutusschen ook hier zou de quali- teit wonderen kunnen doen. Misschiendat de huis moeder er nog wel toe te brengen is om den Zaterdag van bestemming te doen veranderen als zij daardoor gedurende do andere dagen der week kon constateeren dat de traditioneele trouw en eerlijkheid bij dienstboden de wereld nog niet uit zijn. In hoeverre het advies der Commissie door daden ge volgd zal worden is vooralsnog onzeker. Maar al was dat niet het geval dan bljjlt daarom haar rap port niet minder belangwekkend en de gedachtedie daaraan ten grondslag ligtis zoo kerngezond dat men vroeger of later toch weer daarop terug moet komen. Joodsche metselaars en wagenmakers behooren nu nog tot de uitzonderingen maar er is geen enkele reden waarom dat zoo zou blyven. Voor zwaren lichamelijken arbeid mogen de meesten niet deugen daartegen weegt ruimschoots opdat zij ook niet zullen meedoen aan het Maandaghouden. Met het gynaecologisch Congres is 't gegaan zooals wij verwacht hadden. De openings- en de slui- tingsreden zijn ter beschikking gesteld van de persdie haar derhalve wereldkundig heelt gemaaktmaar aan het technisch middenstuk heeft zich niemand gewaagd. Van de verhandelingen verscheen eiken dag een in het Fransch geschreven bulletin dat ook voor den leek lees baar was gekruid als 't hier en daar was met Gallischen humor. Er blijkt daaruit voortsdat de gedachtenwis- selingen meermalen gevolgd werden door een zeer leven dig debat en uit het slotwoord van Prof. Hector Treub, die 't niet zou zeggen als 't niet zoo was mag opge maakt worden dat het Congres niet zonder vrucht iB bijeen geweest. Voor het overige groepeert zich te Amsterdam aller belangstelling om de Oreyffus-zaak. In Parijs zelf kan niet gretiger verlangd worden naar de bladen met nieuws uit Rennes dan in de Hollandsche hoofdstad. De avond-couranten zijn nu eens bij hooge uitzondering in gunstige conditie want het Reuter-telegram, eindigende met Séance levée", kan nog juist in de stads-editio worden opgenomen. Zóó wordt naar nieuws gehunkerd, dat om even over vieren honderden exemplaren van de buiten-editiën aan de kiosken verkocht worden de dure speciale Routertelegrammen doen op die manier dienst als het spierinkje tegenover de kabeljauw. noodzakelijk is en voor beide deelen der bevolking, voor industrie en landbouw, even zegenrijk zal zijn." Naast het spoorwegnet moet Pruisen een net van wa terwegen verkrijgen. »Het ruilverkeer, dat vóór alles aan den landbouw ten goede komtzal door het water worden bevorderd, en daarom hoop ik, dat de volksver tegenwoordiging met dit gezichtspunt rekening houdend, mij in staat zal stellen nog in dit jaar mijn land den zegen van dat kanaal ten deel te doen vallen. De correspondent van de Daily Chronicle te Kaapstad seint dat naar hij uit vertrouwbare bron vernam, het eerste schot in Transvaal gelost het sein wezen zal voor een algemeenen opstand der inboorlingen. Hy beweert stellig dat de Engelsche regeering, die daarvoor is ge waarschuwd de gedwongen invoering van de nieuwe belasting op de woningen in Basutolard heeft uitgesteld. DIJITSCMI.ANM. Bij de opening van het Dort- mundt-Emskanaal hield de Keizer een redevoering die een krachtige aansporing is voor de uitbreiding en ver betering der waterwegen. Hij wees er op, dat het kanaal zooals het thans ge opend wordt, slechts stukwerk is; het krijgt pas waarde door de verbinding met bet «groote Middelland-kanaal dat mijne regeering zich vast en onwrikbaar heeft voor genomen te bouwen en tot uitvoering te brengen." De Keizer noemde het moeilijk het begrip van de waarde van zulke grootsche ontwerpen »snel bij de bevolking ingaug te doen vinden en er ingenomenheid voor te verwekken. Ik geloof echter, zeide hij, dat met der tijd ook de overtuiging zich meer en meer baan zal breken, dat de uitbreiding onzer groote waterwegen absoluut ENttELANM. Meer en meer vestigt zich de over tuiging dat oorlog met Transvaal onvermijdelijk is. Chamberlain heeft thanstjjdens de parlementaire vacantiede handen vrij en maakt daarvan ruimschoots gebruik. Hij zendt voortdurend troepen naar Zuid-Afrikaen neemt allerlei maatregelen, die doen vermoeden dat de oorlogstoestand niet verre meer is. De Afrikaansche bondgenoot van Engeland, de regeering van de Delagoa- baai, heelt zelfs verboden de wapenendie door het s.s. »Reichstag" te Delagoa zijn binnengebracht, naar Tran- vaal te vervoeren, alsof de oorlog verklaard is en Portu gal óf als neutrale Staatóf als bondgenoot het door voeren van die wapens kan verbieden. Waarschijnlijk zal dit incident een protest van Duitsche zijde ten gevolge hebben. De Duitsche consul te Lo renzo Marquez heeft de aandacht zijner regeering geves tigd op het feitdat de lading, van Duitsche handelaars afkomstig, wederrechtelijk te Delagoabaai is aangehouden. In Engelsch-Afrikaansche kringen hoeft dit optreden van den Duitschen consul groote ontroering verwekt. FRANKRIJK. De kalme dagen der geheime zittingen zijn gevolgd door zeer onrustbarende feiten Een omvangrijk Orleanistisch complot ter omverwerping van de Republiek is ontdekt. Huiszoekingen en arres taties zijn aan de orde van den dag. Drie en twintig personen (onder wie Déroulède, de «nationale gek", gelijk de pers hem noemt) zijn aangehouden, veertien personen, wier aanhouding mede bevolen waszijn nog niet ge grepen. Een dier laatsfen Guérin heeft zich in zijne woning verschansten dreigtmet zijn talrijke brigade handlangers die bij hem ingek wartierd zijn een ieder neer te schietendie hem tracht te arresteeren. De politie heeft het huis omsingeld en zal de bezetting door hongersnood tot overgave dwingen. Alle deelnemers aan de samenzwering behooren tot den patriotten-bond, de «Jeuuesse royaliste" en den bond der anti-semieten. Périer's verklaring gaf niets Dieuw. Evenmin die van geueraal Mercier, die alle zinledige beschuldigingen der nationalistische pers nog eens herhaalde (o. a. ook dat Engeland en Duitschlaud 35 millioen voor de Dreyfus- beweging hebben gegeven) werd in de rechtszaal uit gejouwd een journalist schold hem voor moordenaar". Périer sprak beslist tegen, dat een oorlog met Duitschland gedreigd had, hetgeen Mercier beweerd had. Mercier eindigde aldus »Als ik mij vergist had zou ik tot u zeggen »Ik heb het te goeder trouw gedaan, ik zal het met evenveel goede trouw bekennen en ik zal mijn best doen om deze verschrikkelijke dwaling te herstellen. Maar ondanks de krachtige aangewende pogingen, ondanks de millioenen die verspild zijn is mijn overtuiging versterkt. Op dit oogenblik stond Dreyfns op, roepende «Bewijs dat1" Het publiek juichte. Generaal Mercier verhief zich eveneens daar zijn verhoor was afgeloopen. Den 14 is op Labori een moordaanslag gepleegd hij is ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond. Vergezeld van Picquart en Gast, begaf hij zich naar hot Lyceumtoen een individu met een verloopen uiterlijk die achter een muur op den loer stond twee revolverschoten loste op Laboridie wankelde en viel in de armen van Picquart en Gast. Hij verloor het bewustzijn, maar kwam spoedig weder bij, doch gevoelde zich nog zeer zwak. De wonden moe ten ernstig zijn een kogel trof hem in den rug een in de wang. Men verdrong zich om Labori die zelf zijn jas uit trok. De jas is midden in den rug doorboord door den kogel die in het vleesch doordrong. Op verzoek van den gewonde werd doctor Reclus gehaald, en een rijtuig dat hem naar zijn woning bracht. Labori was zeer bleek, maar volkomen mee6ter van zich zelf. De moordenaar, die nog steeds de revolver in de hand hield, richtte den loop op een werkman, roepende: Laat mij voorbij, ik heb Droytus doodgeschoten Hard loopend poogde hi) zich te redden. Waschvrouwendie in de nabijheid aan den arbeid waren, gaven zijn signalement. De werkman liet den moordenaar voorbijgaan; achter volgd door de vrienden van Labori en vele Parijsche ageDten van politie, sloeg hij op de vlucht. Een wielrijder die van de plaats van den aanslag kwammeldtdat do moordenaar zich versccolen heeft in een veld op den weg naar het kasteel Giron. Een 20-tal gendarmes ziju in de aangewezen richting ver trokken. De menigte om den gewonde groeide snel aan. Labori, die veel pijn scheeu te hebben, toonde veel moed. Hij ontkleedde zich zelf en maakte een kussen van zijn marokijnen portefeuille om zich er op neder te leggen Vier hospitaalsoldaten kwamen met een draagbaar waarop de gewonde werd nedergelegd. Lvbori ontving talrijke blijken van sympathie, zoowel van zyn vrienden ais van zijn tegenstanders, iijdensde schorsing der zitting iiet Demange zich naar Labori brengen wien hij zijn zorgen wijdde. THASiTAAL. De Daily Mail ontvangt uit Kaap stad het bericht dat volgens telegrammen uit Delagoa baai een lading oorlogsmaterieel, bestemd voor de Trans- vaalsche regeering die Zaterdag met het s.s. Reichstag aankwam, op last der Portugeesche antorheiteu is aan gehouden. De ladiug was grooter dan verwacht werd. Onder anderen waren er 15000 geweren bij. De Duitsche consul heeit aan de regeeriug te Berlijn bericht gezonden over het gebeurde. Men is hi«r zeer gevoelig over dit optreden van den Duitschen consul. Uit Johannesburg wordt aan de Times gemeldDe algemeene indruk is dat de vooruitzichten minder gerust stellend zijn. De pogingen van de vredespartij te Pretoria schijnen mislukt te zyn hier worden geruchten ver spreid over ernstige militaire toebereidselen over de aanstaande gevangenneming van de hoofden der üitlan- dersbeweging en andere verrassende maatregelen. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van vette koeien was grooter dan de vraag zoodat de handel traag was en de prijzen iets lager waren de veehouders zetten deze soort vee zooveel mogelijk af, omdat de voorraad gras door het aanhoudend warme weder gering is en nog met den dag vermindert. Ook in melk- en kalve-koeien traag eveneens met dalende prijzen. In vette kalveren slecht, daar het aanbod veel grooter was dan de vraag; door de warme weersgesteldheid kwam de markt te Londen slecht af, en dit had natuurlijk invloed op de prijzen. Ook in schaaps- en lamsvleesch was de handel slap daar aan 't vervoer door het warme weder vele moeielijk- heden verbonden zijn. In stieren was de handel ook minderwijl Holland weinig vroeg en ook voor de slachtbank weinig werd genomen. In nuchtere kalveren met geringen aanvoer zeer stadig ze werden het meest gekocht voor het mesthok. Naar pinken behoorlijke vraag hoofdzakelijk werden ze genomen door veehouders, die ze op afgelegen landen laten grazen om ze in den herfst met winst te kunnen verkoopen. In vette varkens was de handel niet gewild vooral een gevolg van de omstandigheid dat deze dieren door de hitte tijdens het vervoer wei eens bezwijken. Naar magere varkens en jonge biggen weinig vraag bij gelijken aanvoer en daardoor daling in prijs. De aanvoer was 150 stieren, 38 ossen, 125 vette koeien, 925 melke- en kalvekoeien, 115 pinken, 445 vette kal veren, 725 vette schapen en lammeren, 145 vette varkens, 415 vette biggen, 290 magere varkens en 810 jonge biggen. De prijzen zyn vette koeien 23, 25, 27 ct., molk- en kalve-koeien f 100, f 180, stieren 20, 25 ct., vette^ kal veren 26, 30 ct., nuchtere kalveren f 5,50, f 8,50, pinken 1 35, f 60, vette schapen 20, 24 ct., melkschapen 1 11, f 17, lammeren f 8, f 13, vette varkens 15, 16, 16^ ct., Londensche biggen 14, 15, 16 ct., magere varkens t 25 f 35 en jonge biggen f 0,85, f 0.90 per week. (N. v. d. D.) Veelbelovend Den 11 waren eenige jongens bezig wortelen te stelen op het terrein station Delttsche poort te Rotter dam. De machinist van het circus PflÜging dit ziende greep een der bengels, maar deze trok zijn mes en snoed daarmede den machinist over de pols zoodat hij een diepe wonde kreeg. Hij liet den bengel los en spoedde zich naar het politiebureauwaar hij voorloopig verbonden werd, en toen naar het gasthuis werd gebracht. Een bur ger had inmiddels den gevlnchten jongen nagezet en ge grepen en leverde hem aan de politie over. Snelberaden. Te Schiedam viel een negenjarig knaapje, dat op een spoelingschouw in de Nieuwe Haven speelde, in de heete spoeling. Met een merkwaardige tegenwoordigheid van geest greep een 13-jarige jongen, die er bij stond, den drenkeling beet, haalde hem uit de spoeling, dom pelde hem bliksemsnel in de Nieuwe Haven, en trok hem daarna weer op de schouw. Dit alles ging zoo snel en handig,dat het slachtoffer geen enkele brandwond kreeg. Aan lager wal. Een «scheikundige", in het bezit van diploma van de Polytechnische School, had zich den 11 voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens bedelarij. Hij was reeds vier maal wegens dergelijke feiten veroor deeld. Thans werd voor hem gevorderd veroordeeliug tot 2 dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrich ting voor ten hoogste 3 jaar. Tuinbouwtentoonstelling. De afdeeling «Frederiksoord eu omstreken' der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde onder bescherming van H. M. de Koningin-Moeder heeft te Meppel eene uitstekend geslaagde tentoonstelling gehou den van planten, bloemen, bloemwerken, vruchten, groen ten enz., op 4, 5 en 6 Augustus. Bloembollen. De «Enkh. Ct." meldt: De verbouw van bloembollen levert dit jaar gunstige resultaten. De flink ontwikkelde bollen doen dit jaar hooger prijzen dan vorige jaren, Dinsdag 1.1. werd een waggon bloembollen van het station Hoogkarspel aan den opkooper afgezonden. Me nieuwe postzegels. De Westminster-Gazette" is zeer ingenomen met onze nieuwe postzegels. Het blad roemt de beeltenis van Koningin Wilhelmina als zeer welgelijkend. Zij is niet langer afgebeeld als een meisje, maar in al de glorie van een jonge vrouw en in volle kroningskleedij. «De post zegels," zoo vervolgt de «Gazette, «zijn traai uitgevoerd en zjj zullen, met hunne nieuwe kleuren, voor de ver schillende waarde-sooi tenongetwijfeld in den smaak vallen van den critischen verzamelaar.' Een goed voorbeeld. Te Noordwijk aan-Zee hebben de badgasten en eenige inwoners aan de badplaats een reddingsvlot ge schonken, voorzien van alles wat bij mogelijke ongeval len een redding mogelijk kan maken. Bij eeu proeftocht was de boot bediend door het op 't strand aanwezige personeel, in een oogenblik door de branding, zoodat gemakkelijk drenkelingen gered hadden kunnen worden. Men zal nog meer proeftochten en oefeningen houden. Kebrek aan water. Men schrijft uit Friesland aan de »N. R. Ct. Sedert twintig jaren is de waterstand in onze provincie zoo laag niet geweest als thans, eu in vele vaarten onder vindt de scaeepvaart daardoor ernstige belemmeringen. Onder de wijken en slooten zijn er velen die goheel droog geloopen zijn zoodat men bet vee onder het toe zicht van kleine herders moet stellen. Het ergste is, dat het gewone drinkwater voor het vee ontbreekt waar n voorzien moet worden door kuipen te plaatsen waarin

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2