Sfcadsbericliten. I 304 baden. het drinkwater dikwijls van tamelijk verren afstand moee worden ingedragen. Ja, er zijn boeren, die hun vet tijdelijk gestald hebben, om de onmogelijkheid het in de weide van drinkwater te voorzien. Dat de afgemaaide velden het hard te verantwoorden hebben spreekt van zelf, doch overigens staan de gras landen beter dan men na een zoo langdurige droogte verwachten zou, wat een gevolg is van den zwaren dauw, die ze bijna eiken nacht bevochtigt. Dit Zwolle wordt nog gemeld, dat het er door de aanhondende droogte voor vele veehouders in de na q gelegen gemeenten treurig uitziet. A ooral in de buurtsc ap Berknm de gemeente Dalfsen Oud-Leuzen Ommen Heine en Kaalte enz. zijn niet honderden, maar duizenden Hectaren wei- en hooiland geheel verschroeid en kaal zoodat vele veehouders een gedeelte van hun vee tot veel lager prijzen moeten verkoopen. Barslngcrliorn. De wagendienst van het oost einde van dit dorp op het spoorwegstation Schagen wordt 1 September a.s. opgeheven nu de tram in dien dienst grootendeels voorziet kan de gemeentelijke subsidie niet langer worden verleend. Er is echter ernstig sprake van, dat door den ondernemer een dienst zal worden ge opend, vanaf het dorp Kolhorn, op het tramstation Bar singerhorn. Steun van gemeentewege voor dien dienst wordt door velen gerechtvaardigd geachtKolhorn toch ia nog een half uur gaans van het tramstation ver wijderd. Op '20 en 21 Augustus zal te Kolhorn oene E loralia tentoonstelling worden gehouden in de kolfbaan. De toegang is 10 ets., voor inzenders, alsook leden van het Nnt8departement vrij. Inzendingen zaterdag den 19, van 68 ure. Eene verloting, a 10 ets. per lot, is aan deze tentoonstelling verbonden. Bloemen en planten kunnen, zoowel ter opluistering als mededinging worden inge zonden. Texel. Den 13 is op de Vliehors tegenover Da Cocksdorp eene flesch gevonden waarin zich een geschrift bevond, afkomstig van Professor G. Gilsou te Leuven in België. In 5 verschillende talen (FranschEugelsch DuitschNederlandsch en Noorsch) werd, na invulling van plaats en datum der vindingalsmede van den naam van den vinder, opzending aan zijn adres verzocht, ten einde de noodige opgaven te verkrijgen omtrent de richting, die drijvende voorwerpen in de Noordzee nemen. Het nummer van genoemd geschrift was 41. Haringcarspcl. Maandag, den 14, des namiddags, werd in de hooiberg van den hoer J. Schoorlin den Woudmeerpolder, een zoo sterke broei waargenomen, dat het noodig bleek de brandspuit van Dirkshorn te nlai- meeren. Terwijl het hooi uit de berg verwijderd werd, moest nu en dan water worden gegeven om brand te voor komen, hetwelk dan ook gelukt is Wijl de toes and zich eerst dreigend liet aanzien, was de inboedel gedeeltelijk in veiligheid gebracht. Voor «le Transvaal. Den 13 had te Dordrecht eene bijeenkomst plaats om te beraadslagen over een ook daar, als in Rotterdam, te honden Transvaal-meeting. Dr. Kiewit de Jonge presi deerde de vergadering en stelde voor een meeting te doen houden op Dinsdag of Woensdag in de open lucht of in een der grootste zalen van Dordrecht. Dit plan vond aller instemming terwijl dr. Kiewit de Jonge tot leider der vergadering werd benoemd. Nog werd medegedeeld, dat op de groote meeting zou worden voorgesteld aan Presi dent Kroger en aan President Steijn eene motie te zenden. Dr. J. Th. de Visser is o.a. reeds als spreker nitgenoodigd Laatste Berichten. Met proces-Breyl'us. Be aanslag op Labori. De verslaggever van het »Haudelsblad' semt HENNES 14 Aug. Ik kom zoo juist van Labori. De gewonde heeft geen koorts en heeft- zijn volle hel derheid van geest behouden. Sinds den namiddag lijdt bij veel pijn. De toestand van de wond beLt nog altijd de diepte te peilen. In hot gunstigste geval zal mr. Labori over een dag of acht weer op de been zijn. Het laatste bulletin dat door de geneesheeren is uit gegeven (om half elf des avonds) meldt dat de toestand van den advocaat stationair blijft met een kleine neiging tot verbetering. RENNES14 Aug. Het gerucht gaatdat toen mr. Labori viel twee mannen zich op hem wierpen en den advocaat zijn papieren ontnamen. De moordenaar was hedenmiddag om half drie nog niet gegrepen. Een Proclamatie. RENNES 14 Aug. De afgevaardigde van Rennos Le Hérissé, en de burgemeester oer stad hebben tot de inwoners een proclamatie gericht waarin gezegd wordt »De afschuwelijke aanslag (tegen mr. Labori) heeft onze stad onteerd. Gij zult u niet laten verleiden door een daad van waanzin die alleen kan strekken tot be vordering van de zaak der tegenstanders van het werk der gerechtigheid, dat de leden van den krijgsraad ge roepen zijn te vervullen met vaderlandsliefde en gezond verstand. »Verzet u tegen alle uitdagingen en blijft kalmvol waardigheid." RENNES, 14 Aug. Het gerucht gaaf, dat mr. Labori, indien er geen complicatiën zich voordoen binnen acht dagen de zitting weder zal kunnen bijwonen. Op het oogenblik van den aanslag gaf Picquart hem inlichtingen over de confrontatie van Mercier met Casimir Perier. De moordenaar was in gezelschap van 2 medeplichtigen. Concert Bulten-socleteït. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie var- den heer J. M. Otto, zal op Woensdag, den 16, des avonds ten 7 '/a uur, in den Stadshout van wege de Buiteu-societeit, een concert worden gegeven, waarvan het programma als volgt luidt 1. Marquis", pas redoublé v. L. Langlois. 2. Ouverture zu „Wallensteins Lager" S. Kerling. 3. „Chants d'hyménée'', suite de valses van Alphonse Czibulka. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „I Masnadieri"G. Verdi. 5. Ouverture ,,L' AfricaineL. Langlois. 6 Fantaisie op motieven uit de opera „Préciosa"C.M.v.Weber 7. a. „Feest in de bergen met echo" Fantaisie CapriceEd. Kiesler. b. „Oostenrnksche Militaire Rovue" v. Alphonse Czibulka. o. Signaal bij de aankomst van Z. M. den Keizer. b. Yolkshymne. c. Defileermarsch. 8. „Was sich Berlin erzü hit", Humoreske v. N. Kersten. Herziening der Verordeningen op hel Lager Onderwijs. Door de onderwijzers en onderwijzeressen bij het open baar lager onderwijs, alhier, werd Zaterdag, den 12, des avonds te 8 nnr in het lokaal .Harmonie" eene open bare vergadering gehouden, ter bespreking der ontwerpen tot herziening der bovengenoemde verordeningen door B. en W. bij den Gemeenteraad ingediend. De vergadering werd met oen inleidend woord door den heer A. H. Bijleveld geopend. Hij wees er op, hoe weinig de zoo belangrijke zaken, die bet openbaar ol bijzonder onderwijs betreffen, in het publiek worden besproken alleen in verband met de politiek hoort men er soms iets van. Evenwel zal men niet kunnen ontkennen, dat het onderwijs een zaak is, waarbij een ieder is geïnte resseerd. De opleiding van de jengd is van grooteu in vloed op de toekomst van den jeugdigen mensch, en toch schijnt het, dat velen meenen, dat de weg, waar langs het kind de opvoeding erlangt, tamelijk onverschil lig is. Verder vestigde spr. de aandacht op de bijzondere aanleiding tot deze vergadering. De inleider zou zeker gelegenheid genoeg hebben om mede te deelen, hoe door de onderwijzersverenigingen, de atd. van het Ned. Ond. Genootschap en den Bond van Ned. Onderw., herhaal delijk pogingen zijn aangewend, om betere toestanden te verkrijgen bij het openbaar onderwijs te dezer stede, hij zal kunnen wijzen op de geschiedenis der onderwijzers- bewoging, wier resultaten tamelijk pover zijn en konden we nu nog maar wijzen op resultaten in de gewenschte richting 1 Eenigen tijd geleden werden aan de onder wijzers toegezonden de ontwerp-verordeningen door het dagelijksch bestnur den gemeenteraad voorgelegd, ont werpen, die ten doel hebben bet openb. lager onderw. nader en beter te regelen. Wanneer men die ontwerpen bestudeert en toetst aan de eischen, die uit maatschap pelijk en paodagogisch oogpunt aan goed onderwijs ge steld moeten worden, dan bemerkt men, dat ze zeer veel te wenschen overlaten zij brengen de zaak eer achter uit dan vooruit. Van een administratief standpunt be zien, zijn er misschien wel verbeteringen aan te wijzen, maar het gaat toch niet aan, om het onderwjjs aan de administratie op te offeren 1 De onderwijzers hebben daarom middelen beraamd, om te voorkomen, dat deze concepten zoo worden aangenomen, en zij hebben gemeend, dat een dier middelen ook was het bewerken der pu blieke opinie. Niet met veel geschreenw treden zij op, doch kalm eu waardig willen zij de bezwaren tegen de ontwerpen uiteenzetten. Deze bijeenkomst zou dus in geenen deele een politiek karakter diagen, waardoor som migen, die misschien gemeend hadden op deze vergadering propaganda te kunnen maken voor het openbaar of bij zonder onderwijs, zich teleurgesteld zonden zien. De spreker voegde er echter bij, dat een andere vergadering daarvoor, indien gewenscht, gaarne zou worden belegd, en deelde verder mede, dat na de rede van den inleider gelegenheid zou wordon gegeven, om vragen te doen, of opmerkingen te maken naar aanleiding van de behandelde punten. Hierna was het woord aan don inleider, den heer J. Aukes. Na een woord van hulde aan den vader der ont werpen, die zoo plotseling, kort na indiening er van, is heengegaan, onzen burgemeester, een woord van hulde, dat naar zijne meening niet te onpas was in een ver gadering door gemeenteambtenaren belegd, gaf spr. een overzicht van de lange lijdensgeschiedenis der onderwij zersbeweging alhier. Dat die beweging in de eersto plaats de verbetering van do positie der onderwijzers geldt, ligt in den aard van de zaak de verbetering van den maatschappelijken toestand van den onderwijzer staat in nauw verband met de verbetering van het onderwijs. Sticht de schoonste schoolgebouwon met de beste leer middelen en toch zal het onderwijs niet aan de ver wachting beantwoorden, indien niet tevens gezorgd is, dat de man, die leven en bezieling aan de doode stof moet geven, zich met opgewektheid aan zijn taak kan wijden, dat geen uijpende zorgen hem kwellen. Het kan dus geen verwondering baren, dat de on derwijzers allereerst trachten hunne positie te verbeteren, doch zij doen dat zonder ooit nit het oog te verliezen, alles, wat leiden kan tot verbetering van het onderwijs. Reeds in het jaar 1892 werd door de afdeeling van het Ned. Ond. Genootsch. een adres bij den gemeenteraad ingediend, om regeling der jaarwedden. Dat er reden bestond voor het verzoek was duidelijk geblekeu al was het door deu raad nooit uitgesproken voel toevoer veroorzaakt lage marktprijzen toch trok het de aandacht, dat men in dien tijd de salarissen der le onderwijzers aan de School voor Onvermogeudeu en 2e Tnsschenschool van 900 op 700 gld. brachtde sala rissen van den Jeu en 2en onderwijzer aan de Burger school vau 1200 eu 1000 gld. op 1000 en f 800, welke laatste bezoldiging eerst een paar jaar geleden, dank zij de flinke argumentatie van een der raadsleden, met f 10U werd verhoogd zoodat toch een vermindering met 1 100 valt waar te nemen. Door de Genootschaps-afdeeling werd den Raad in overweging gegeven de jaarwedden zoodanig te regelendat in verband met bekwaamheid en ge chiktheid en het aantal dienstjarenhet salaris van deu onderwijzer zonder hoofdacte zou kunnen stij gen tot een maximum van f 800voor het bezit der hoofdacte f 100 en voor de verplichte hoofdacte nog eens f 100 zou worden toegekend. In Nov. 1893 werden ech ter de voorsteilen van B. en W. aangenomen en ver worpen het beginsel van salarisverhooging naar anciën niteit. Op krasse wijze werd gezegd dat het vroegere ste'sel van verhooging naar dienstjaren treurige gevolgen had gehad gevolgen die konden worden en ook werden aangetoond. Onder de toen aangenomen verordening leveu we thans. De onderwijzers zonder hooldacte beginnen met f 650,die met hoofdacte met 1 lOO voor verplichte hoofdacte wordt f 50 toegekend voor de acte in de 3 moderne talenvoor elk f 25ver- eischte acte fransch f 50wiskunde f 50. Spr. her innert zich nog levendig, hoe deze regeling door de on derwijzers werd ontvangen hoe de toenmalige voorzitter der Genootschapsafdeeling met instomming der verga dering, voorstelde, het bericht voor kennisgeving aan te nemen; zelfs het »dankbaar maar niet voldaan" werd van de onderwijzers niet gehoord. Het duurde tot Sept. 1896 eer de onderwijzers weer op verbeteriug aandrongen. Thans wa- het de aldeeliug van den Bond van Ned. Onderwijzers, die aan den raad verzocht de volgende regeling in te voeren Aanvangs salaris f 600 zes malen om de twee jaar eone verhooging van f 50hoofdacte f 100plaatsvervangende hoofden voor den tijd dat zij de betrekking van hoold der school waarnemen eene toelage berekend naar f 200 s jaaTS, voor elke vereischte taaiakte f 75. Tevens werd in dat adres verzocht den onderwijzers op officioele wijze invloed toe te kennen op den gang van zaken in de school. Toen in de raadszitting dit adres was ingekomen deelde de Voorzitter mede, dat bij de eerlang door B. en W. ter hand te nemen herziening der verordeningen, op de wenschen der adressanten zou worden gelet. De afdeeling van het Genootschap diende daarop in Nov. 1897 een plan in tot herziening der al- gemeene schoolverordeningen, terwijl zij tevens adhaesie betuigde aan bet adres der znsterafdeeling. Van toen af was het»Zuster Anna, ziet ge nog niets komen doch by uitkijken bleef het niet. In Juni 1897 werd door de afdeeling van deu Bond een adres van herinnering gezonden, terwyl in Sept. '98 en April '99 nogmaals door alle onderwijzers e<m verzoek werd gericht om aan te dringen op gunstige beschikking op het adres van Sept. 1896. Nog werd een paar malen door raadsleden tot spoedige behandeling der zaak aan gespoord en werd ook door de afd. van Volksonder wijs een adres van adhesie gezonden. Wordt vervolgd. Verkiezing Provinciale Staten. Bij de den 14 gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in plaats van wijlen den heer A. Maclaine Pontwas de uitslag als volgt Plaatsen. Alkmaar le district 2e Oudorp Egmondbinnen Egmond aan Zee Heiloo Limmen Castricnm Heemskerk Uitgeest Akersloot Aantal kiezers. U itgebi achte stemmen. Boelmans ter Spill Mr. H. Waterschoot v. d. Gracht Mr.W. S. J. 2207 340 968 628 635 409 226 114 88 33 55 244 224 59 165 178 96 76 20 308 229 94 135 183 152 31 121 273 231 24 207 382 346 82 264 398 334 200 134 271 236 128 108 4558 3539 1764 1775 Gekozen is de heer Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter voorloopige kennis van de belanghebbenden dat, ten gevolge van den uit slag van bet toelatings-examen aan bovenvermelde school, voor eeno plaatsing als cadet in aanmerking komen: Voor den dienst hier te lande: J. van der Laan, H. IJssel de Schepper, G. 0. Holteappel,J. J. Fels, Jhr. F. W. L. de Beaufort, J. C. Mollemd, li. 1. J. van den Berg van Saparoea K. J. C. Koene, H. F. H C. C. A. von Freytag Drabbe, L. J. R. de Lbateleux, WMF E. P. de Jager, W. A. Maas, N. G. Möller, Jhr. A. D. Laman Trip, J. W. Bloem J. Dormaar, F. Plan keelG. W. Boxman, F. A. Gastmann Itzig Heine W. van Leeuwen, H. S. BloemeP. VVeys, R. L. Weersma, J. J. S. Brandsma, J. H. Wemeling. Voor den dienst inNederlandsch-lndië: L. Keers, R. M. van Monrik, C. F. J. Pape, J. C. Eek, J. H. Döbken, G. Bongers S. van Exter, A. Vos, P. L. C de Vos, R. Th. Schmiedeman, G. P. de Neve, v\N A van Es C. ter Poorten, C. W. Hoenkamp, J. J. de' Vries, P. C. Colthoff, M. Boerstra, J. J. Barendsen H. van Veen, R. P. R. van Riemsdijk, A. Freudenberg) W. van der Poel. (St.-Ct.) Badhuis Witte Kruis. In de week van 6 Ang. tot 12 Aug. zijn in bet badhuis van het .Witte Kruis" genomen 56 kuipbaden I 79 regenbaden le klas eu 169 regenbaden 2e klas, totaal Kegelen. Het kegelconcours alhier, gehouden door de kegel- clnb .de Unie", werd den 13 besloten door den .Eere wedstrijd" tnsschen de winnende clubs. De prijs, eene zilveren lauwerkrans, werd gewonnen door do club »De twee Duifjes" te Amsterdam met 331 punten. Verder behaalden »De Vliegende Hollander', te Haarlem 319 p. .Koekoek", Amsterdam 306 p..Kegellust ,Noordschar- wonde 279 p.; .Op de plank", Amsterdam 276 p.Har monie" te Alkmaar 265 p. De personeele wedstrijd werd gewonnen door den heer E. G. van der Horst te Alkmaar, met 43 punten. De heer H. H. Eenhorst mede te Alkmaar kreeg den extra prijs met 36 punten. T a I «n a- Door de j. 1. gehouden vergadering der Tooneelvor- eenieing .Talma" werd o.a. besloten, op haar aanstaande feestviering ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, .Een dolle Boel" met op te voeren Daarvoor is in de plaats gesteld: Prima Donna', blijspel in 3 bedrijven door A. Hendrikx. Bovengenoemde ereemging zal op haar vroeger genomen besluit, n.l. het presenteeren van lijstendoorgaan. Mocht aan belanghebbenden eventueel de lijst niet worden aangeboden en men toch wenschen deel te nemen aan het feest wordt meu ver zocht zich op te geven bp den Secretaris der vereemging, den heer H. Sjoers, arnebroek 10. De heer C. J. van de Watering, ontvanger der directe belastingen en accijnsenalhier (bniten-ge- meeuten) is in geljjke betrekking te Znt-fen benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3