Nederland. zulk een toestand van ontroering en opwinding dat ik medelijden met hem bad." Hij was in waarheid een smeekeling. Henry verzocht mij hem tot aan de deur te willen geleiden voor het oog der menachen en ik voldeed aan dat verzoek." Toen Bertulus later de instructie in de zaak Blanche en Speranza wilde sluiten kon hij slechts met moeite Henry bewegen in zijn kabinet te komen. Daar ont kende hij eerst allesdoch eindigde met de verklaring te teekenen die in het dossier is. Ten slotte verklaart Bertulus krachtig overtuigd te zijn van de onschuld van Dreyfus. Levendige ontroering). Thans volgt Picquart. Hij legt uit, hoe hg kennis kroeg van het borderel en de bezorgdhid, waaraan hjj ten prooi was, toen het verraad werd ontdekt. Met betrekking tot de proefneming van het dictée door Du Paty verklaart hij, bij zijn eer en geweten, dat hij in het schrift niet het minste spoor van beving heeft gevonden. Buiten het borderel was er niets tegen Dieyfus. Tijdens de enquête voorzag Picquart reeds, dat vrijspraak zou volgen, want er waren geen voldoende bewijzen van verraad. Sprekende over het proces in 1894 brengt hij in her innering de sensationeele verklaring van Henry, die met den vinger op Dreyfus wijzende, zeide «Daar zit de verrader." Hij verklaartdat hij in 1894 niet wist wat het geheim dossier bevattehij meende dat daarin aller verschrikkelijkste dingen stonden maar toen hjj het had ingezien was hjj van meening veranderd. Eerst toen hij de groote overeenkomst bemerkte tus- schen het schrift van Esterhazy en dat van het borderel, ging hij aan het werk om Dreyfus te rehabiliteeren. Hij spreekt over den datum van het borderel, dat in October geschreven moest zijn. Op dat oogenblik kon Dreyfuson- mogelijk de stukken betreffende de dëkkingstroepen leve ren. Getuide betwist de waarde van de nota over Mada gascar. Wat betreft het schiethandboekje, dat kon men zich gemakkelijk verschaffen. Getuige onderstelt dat Du Paty den datum van het borderel vroeger heeft gesteld, om aan een disciplinaire straf te ontkomen. Du Patydie aan het derde bureau verbonden was, heeft wel zorg gedragen, dat het onderzoek niet tot dat bureau werd uitgestrekt, vreezende, dat dan zou blijken, dat hij strafwaardige daden had gepleegd. Het verzet van den heer Guérin duurt nog steeds voort. De pogingen om het verkeer onbelemmerd te hand haven zijn mislukt. Op verschillende plaatsen ontstonden opstootjes. De anti-semieten ranselden verscheidene per sonen af. ZUID-AFRIKA. De «Times" verneemt uit Preto ria van den 16, dat de aanneming van de voorstellen van sir Alfred Milner daar zeker geacht wordt. De dynamiet-commissie bracht een rapport uit, waarin een nieuw contract met de dynamiet maatschappij wordt aan bevolen dat den verkoopsprijs van het dynamiet zou verlagen. Het rapport wordt als een groote teleurstelling beschouwd. De door het S.S. «Reichstag" te Lorentjo-Marquez aangevoerde lading wapens en ammunitie is nog steeds in beslag, in afwachting vau de ontvangst van instructies der regeering te Lissabon. Laatsle Berichten. Re aanslag op Uahori. RENNES 18 Aug. Heden middag is over den toe stand van mr. Labori het volgende bulletin uitgegeven De slapeloosheid houdt aan. De lijder heeft geen koorts. De plaatselijke omstandigheden zijn bevredigend. De ge wonde zal heden een half uur opzitten." RENNES 18 Aug. Glorot de man die beweert op Labori te hebben geschoten, is naar Rennes overgebracht. Hij ziet er bleek en ontdaan uit en antwoordt hakkelend op de hem gestelde vragen. Naar de meening van hen die hem van nabjj hebben waargenomen is de man gek. Hij is hedenmiddag ver hoord. PicquartGast en vele andere getuigen die den dader van den aanslag hadden zirn vluchten, verklaarden stellig dat deze persoon niet de man was dien zij achter volgd hadden. Kngelantl en de Z.-A. Republiek. LONDEN, 18 Aug. Men bericht, dat overeenkomstig de tegenwoordige maatregelen de strijdmachtdie in ge val van vijandelijkheden in Zuid-Afrika zal worden ge bruikt bestaan zal uit 21 bataljons infanterie 6 regi menten cavallerie 4 batterijen bereden, 11 batteryen veldartillerie en 3 compagnieën geniein het geheel 32000 man sterk. KAAPSTAD, 18 Aug. Met betrekking tot de groote vertraging in het zenden van het antwoord der Trans- vaalsche Regeering op Engeland's voorstel van een ge mengde commissie van onderzoek gelooft men hier dat onlangs mondelinge gedachtenwisselingen hebben plaats gehad. Het uitstel behoeft niet noodzakelijk als een ongunstig teeken te worden opgevat, maar er is tot dus ver geen tastbaar resultaat bereikt. Pest te Oporto. OPORTO 18 Aug. De autoriteiten hebben nu een opgaaf van gevallen van pest, die hier zijn voorgekomen, openbaar gemaakt. Daaruit blijktdat de ziekte is uit gebroken op 4 Juni en dat er sedert dien datum 39 ge vallen zijn voorgekomenwaarvan 13 met doodelijken afloop. had op allerlei wijze door dezen man in het nauw gebracht, had hij zelf een paar malen iemand in de ronde kamer vermoord. Intusschen waren in de familie Wentworth heel onverwachts verscheidene leden gestorven, zoodat ten slotte alleen Archibald Wentworth stond tusschen den neef en de uitgebreide familiegoederen. Wentworth kwam thuis en kreeg met behulp van Bindloss Archibald in zijn macht. De jonge kunstenaar sliep in die noodlottige kamer en zijn dood was daar het gevolg van. Op dit oogenblik staan Wentworth en Bindloss terechtwat hun te wachten staat, laat zich begrijpou. Natuurlijk is het sprookje, dat het in de »Castle Inn" zou spofcen geheel verdwenen. Hen drievoudige moord. Te Lyon is een drievoudige moord gepleegd. De weduwe Raynaud, die daar met hare zuster en hare drie kinderen pas was komen wonen, is in haar huis vermoord gevonden met hare zuster en haar oudsten zoon. De twee jongste kinderen waren verdwenon, toen men de dooden vond. Maar zij kwamen weer thuis, toen het onderzoek begon, en door hen kent men den moordenaar. Het is een goede bekende van de weduwe, de oud-on derwijzer Bui8son, een jonkman van 22 jaren. Hij is, na de moorden en het stelen van de som gelds, waarom hij de misdaden pleegdemet de kinderen die niets hadden bemerkt, een uitstapje" gaan doen naar Mar seille en andere steden. Op dat reisje moet hij getracht hebben de kinderen te verdrinken en daarna hebben be proefd hen kwijt te raken in een bosch maar toen dat mislukte, heeft hij de kleinen zonder spoorbiljet in een trein naar Lyon gezet, waar zij behouden aankwamen. De moordenaar is gevat. Vóórhistorische mummiën. Twee mummiën (een vrouw en een kind) van een vóórhistorisch menscheuras zijn onlangs in Californie gevonden jn een hol en thans te Topeka in het bezit van het «Geschiedkundig Genootschap van Kansas." Zij zijn buitengewoon grootde vrouw is niet minder dan 7 voet 6 duim lang. De groote voeten hebben een vierkant aanzien, daar al de teenen even lang zijn. Men denkt, dat de mummiën overblijfselen zijn van Mayas, een menschenras, dat duizenden jaren geleden in Amerika woonde aan de kusten van den Stillen Oceaan. Werkstaking. Op de fabriek van Stoomwerktuigen en Spoorweg- materieel te Amsterdam is een gedeeltelijke werkstaking uitgebroken. De vuurwerkers en hunne helpers verlangen een loons- verhooging van één cent per uur en hebben, om dezen eisch doorgevoerd te krijgen, den 15 het werk gestaakt. Door de Directie is daarop een kennisgeving aan de fabriek aangeplakt, dat degenen die bleven staken, zouden worden beschouwd als te zijn ontslagen. De stakenden, ongeveer 270 in getal, gingen echter niet aan het werk. Den 17 werd door de werklieden ook door de niet- stakende werklieden in de andeie takken van het bedrijf, de wagenmakers, timmerlieden, schilders, enz., eene ver gadering gebonden in den Plantage Schouwburg, onder leiding van den heer Dikker, lid van het Arbeids-secre- tariaatdat de leiding dezer loonbeweging op zich ge nomen heeft. Besloten werd eene deputatie, saamgesteld uit twee werklieden van elke atdeeling der fabriek, af te vaar digen naar de directie tot het plegen van overleg. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad werd, na onderzoek der geloofsbrieven, besloten tot de toelating der nieuwgekozen leden, de heeren G. J. O. D. Dikkers en K. B, Lap, terwijl het mede nieuw gekozen lid H. W. Keesom na aflegging van den ver- eischten eed, zitting nam. Van den inspecteur der postergen was een schrijven ingekomen, behelzende mededeeling, dat met ingang van den 14 Augustus, te De Koog het nieuwe telefoonkan toor geopend werd. De gemeente-rekening over 1898 werd vastgesteld op een bedrag van f 51790,26 in ontvangst en in uitgaaf op f 50949,80, zoodat het batig saldo f 840,46 beliep. Met algemeene stemmen werd besloten, dit saldo aan te wenden voor de verbonwing der school te Zuid-Eierland. De begrooting over 1899 werd daarop vastgesteld tot een bedrag van t 59466,28. Nadat de voorzitter den aftredenden wethouder den heer Coninck Westenberg dank had gebracht voor de vele en gewichtige diensten, der gemeente gedurende 27 jaar bewezen, werd de ver gadering gesloten. Verpletterd. Te Heel (L.) geraakte zekere M. Hoogmans, aannemer van een steenoven aldaar, onder een hoop steenen. Of schoon bij zoo spoedig mogelijk er onderuit gebaald werd en alle pogingen weiden aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, was alles helaas te vergeefs. De ongelukkige had reeds opgehouden te leven. Doodgeslagen. Te Zevenhuizen ging het tweede zoontje van mej. de wed. A. K met zijn ouderen broer twee paarden aan elkander gebonden naar het land brengen. De kleine knaap geraakte daarbij in den halster verward. Het paard sloeg op hol en bracht den 9-jarigen jongen zulke slagen toe dat hij op de plaats dood bleef. Verdronken. 1 'en 14 geraakte nabij Rees eene baker uit Rot terdam, aan boord van een sleepschip «Theodora", bij het ophalen van een emmer water over boord en verdween in de diepte. De ongelukkige was moeder van 7 kinderen, tirwijl haar man wordt verpleegd in een krankzinnigengesticht. Beeldspraak Volgens het verslag schetste de voorzitter van een Transvaal-meeting in een der groote steden van ons land, den huidigen toestand in de volgende woorden «De oorlogsfakkel duikt op en loert met zijn bloede- rigen kop naar Zuid-Afrika, haastig even omkijkend af- en-toe naar den man die het teeken moet geven.' Dat die oorlogsfakkel met een en ander «de handen vol" heeft, laat zich denken Sehermerliorn. De rederijkerskamer, «Amicitia" alhier heeft zich bij den Provincialen Bond van tooneel- vereenigingen en Noordholland, die den 6 Augustus j. 1. te Purmerend is opgericht, aangesloten. De contributie voor deelhebbers van het veefonds voor «Ursem Schermerhorn en omstreken" bedroeg in het lste kwartaal 1899/1900, 30 ets per stuks vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 882 stuks voe. SI. Pankras. In de algeloopen week van 12 18 Augustus werden aan de afslagmarkt alhier aangevoerd 280 mandjes (van 17'/j K.G.) aardappelen uie golden van 6080 ct. per mandje207000 slaboonen prijs 20 a 35 ct. per 1000 6000 suijboonen van 3080 ct. per 1000: 332 bloemkoolen van f 2.80 st 6.per 100. Haarlem. Een 29-jarige werkman der Bell-Te- lefoon-maatscbappij is den 17 bij het bevestigen van draden van een dak gevallen. In bewustelooeen toestand werd hij naar het gasthuis gebracht zijn toestand is hoogst ernstig. Brand. In den avond van den 17 woedde te- Rotterdam een hevige brand in een pand aan de Westewagenstraat, gedeeltelijk in gebruik bij een sigarenfabrikant, en ge deeltelijk dienende als magazijn van tulen, linten enz. Acht handspuiten konden het vuur niet meester worden. Eerst toen ook twee stoomspuiten hunne hulp kwamen verleenen, kreeg men het onder de knie, nadat het ach terpand geheel en het voorpand voor een groot gedeelte was uitgebrand. Een spuitgast werd door oen brandend zolderraam ge troffen, dat naar beneden kwam vallen. Hij stond op een ladder, waar hij achterover afviel, terwijl hij het brandend raam op zijn lijf kreeg. Bewusteloos in een apotheek binnengedragen, werd hij daar weder bij kennis gebracht en bleken zijne wonden gelukkig niet levensge vaarlijk te zijn. Te Abkekcrk is de hofstede van den landbouwer W. Workum geheel door brand vernield. Er kon niets gered worden huis en inboedel waren verzekerd. Ter beveiliging van de omliggende gebouwen verleende de brandspuit der naburige gemeente Sybecarspel hulp. De brand is ontstaan door hooibroei. Den geheelen dag was men reeds bezig geweest met spitten om zoo doende bet broeiende hooi te verwerken, doch te vergeefs. Vlekziekte. In den Grooten IJpolder is onder de varkens de vlekziekte uitgebroken. IJrsem. Donderdag, den 17, maakten de verstge- vorderde leerlingen der openbare school, daartoe in staat gesteld door eenige goedgezinde ingezetenen een uit stapje per stoomtram naar Velsen om daarna te voet het eigenlijke doel der reis IJmuiden, te bereiken. Hier werd veel merkwaardigs bekeken de sluiswerken, waar bij het trof, dat juist een groote stoomboot geschut werd de vischatslagde buitenhaven met de pieren, etc. De terugreis geschiedde per spoor tot Velzen en van daar per tram weder raar Alkmaar, waarna per rijtuig de woonplaats weder wérd opgezocht. 8tompetoren. Aan de harddraverij alhier, bij gelegenheid der kermis gehouden, werd door 10 paarden deelgenomen. De prijs werd gewonnen door Apollo", van C. Kramerberijder O Kramer Jr.; de le premie door «Theba", van Jb. Houtkooper, bereden door C. de Goede de 2e premie door de «Bles" van O. Groot Cz., berijder C. Groot Jr., de 3e premie door «de Deugd", van J. Groot Cz., bereden door den eigenaar. Zeldzaam. In de Prinsentuin te Leeuwarden staat thans een honderdjarige aloë (agave Americana), die van 2,35 M. op 25 Mei thans is gekomen tot eene hoogte van on geveer 6.5 M. Aan de ruim 20 takken zitten meer dan 60 knoppen, die zich dagelijks meer ontwikkelen en wel dra in bloei zullen staan. Bennlngbroek. Den 20 September zal bij Jb. Boon, des voormiddags te tien uur, eene keuring plaats hebben van alle veulens, die den hengst «Haiduk", toebe- hoorende aan de Hengsten-vereeniging«Hollands Noor derkwartier" tot vader hebben. Oltdani. Aan de rekening en verantwoording van de Onderlinge Paarden Verzekering-Maatschappij in de provincie Noordholland, benoorden het IJ, gevestigd te Obdam, over het boekjaar 1 Mei 1898 tot 1 Mei 1899 ontleenen wij het volgendeGedurende de vier kwar talen waren ingeschreven 150, 199, 325 en 675 paarden, vertegenwoordigende resp. 38610, 49890, 80210 en 169680 gulden waarde. De omslagen per honderd gulden ver zekerde waarde bedroegen achtereenvolgens 50, 6, 10 en 20 cents. Het reservevefonds bedroeg op 30 April 1899 f 323.73. In het eerste kwartaal van het nieuwe boek jaar waren ingeschreven 1199 paarden tot een bedrag van f 300610, terwijl toen een omslag van 35 per f 100 word geheven. De directie der Mantschappjj berust bij de heeren J Buys Pz., en P. Clay te Obdam, terwijl commissarissen zijn de heeren H. J. K. van den Steen, W. Duyn, J. Koopman en J. J. Willinge. Sint Pankras. De heer J. A. van Beelen, onder wijzer aan de openbare school in deze gemeente staaf op de voordracht ter benoeming als onderwijzer te Noordwijk aan Zee. Ouilorp. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school zijn geplaatst de heeren: J. G. van Tertholen, te Leiden, K. Hart, te Alkmaar en S. Hiemstra, te Joure. Barslngcrhorn. In de polders Wa ar d en Gr o e t worden de granen reeds binnen gereden. Gebeele tarwe- en gerstvelden zijn ontruimd; achter de zichters aan wordt door sommige landbouwers opgeladen. Het graan is bijzonder rijp en droog, zoodat het staan aan hokken dit jaar geheel overbodig kan heeten. Geen wonder dus, dat men van het tegenwoordige weder gebruik maakt, om zooveel mogelijk binnen te krijgen. Wat het nieuwe stroo betreft, zijn de aanbiedingen lager dan gewoonlijk. Veel oud stroo staat hier nog, waarvan wel is waar het grootste deel is verkochtmaar dat nog verwerkt moet worden. De stroo-opbrengst is dit jaar hier zeer overvloedig. Barslngerliorn. 1—31 Juli. Getrouwd: Arie Johannes Kwantes en Maartje Brouwer. Geboren: Nicolaas, z. van Jan Wardenaar en Geertje Bakker. Reinoutje, d. van Pieter Zwakman en Dieuwertje Appel. Janz. van Pieter Ploeger en Aaltje Koornen. Trijntje d. van Pieter Bood en Aafje Schermer. Overleden. Cornelis Wittebol, 17 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2