De Lange de Moraaz, P. M. Duyvis Co., ELCK WAT WILS Crediet-V ereeniging, Leesgezelschap. Nederland. Correspondenten KOOG AAN DE ZAAN. G IE T W E R K J. A. H. Jockin. Harddraverij -Vereenigi ng PUR3IERENI). HA1DDRAVEEIJ f200, f 100, f60 en f40. Schoonrijderij levende Photograph iën, Boekhandel HERMs. COSTER ZOON, Alkmaar. ad f 1,25 per kwartaal M hachuve-fabkikaivtgk, Boekh. HERMs. COSTER A ZOON, Alkmaar. Geïllustreerd Handboekje voor liet dage lij kscli leven GR00TE INTERNATIONALE op Zaterdag 26 Aug. 1899, oor hen, wien het er niet aan gelegen is, of zij de tijdschriften en romans wat- later ontvangen staat ten allen tijde de gelegenheid open wekelijks eene portefeuille met tijdschriften en om de veertien dagen een ROMAN te ontvangen welke des WOENSDAGS worden verwisseld. hij van Miihlhansen terng Ik ben naar hem toegegaan en heb het hem gevraagd. Hg antwoordde, dat ik .door gaan' moest. Ja, zoo is het, het is mij alsof ik het nog hoor. »Ga non door" zei hij tot mij nit de hoogte, met verradershoogheid Hg heeft mij dus niet willen zeg gen wat hij te Mühlhansen is gaan doen. Dus is hg er dingen gaan doen, die hy mij niet wilde vertellen en ik heb dns het recht te conclndeeren, dat dit dingen waren die niet gezegd konden worden. Hij is het dos wel die dat Dnitsche kanon heeft aangewezen. Nu het tweede bewijs. Ik zat aan een table d'hote in Dnitscnland. Twee Dnitsche officieren zaten naast mij te praten. Plotseling, toen zij mij zagen, zeide deze heeren tot elkaar »Die kerel daar zal ons gesprek begrijpen. Laten we het voortzetten in een taal, die hij zeker niet kent." En zij zijn voortgegaan in het Fransch, niet we tende dat dit mijn moedertaal was. De eene zeide tot den andere: .Dreyfns heeft Frankryk verraden voor ons. Hij heeft aan Dnitschland 554 stnkken van het grootste gewicht geleverd. Ik was waar ik wezen moest en zette mijn hoed op om te vertrekken. Nauwelijks was ik eenige passen verder of de officieren begonnen weer Dnitsch te spreken. Maar dat kon mij niet schelen Of ik geen andere bewijzen heb Neen Ik zwoer dat ik de waarheid zeg, de geheele waarheid niets dan de waar heid. Ken nieuwe doodstraf. In Japan wordt tegenwoordig een nienwe wijze toegepast om ter dood veroordeelde misdadigers een zacht uiteinde te bezorgen. Deze wijze moet snel en vol komen pjjnloos zijn. De veroordeelde wordt gebracht in een cel met luchtdichte wanden van 8 voet hoog, tien voet breed en even lang. Aan elk der vier zijden is lucht dicht een glasruit aangebrachtwaardoor de beul den voortgang der terechtstelling kan gadeslaan. De cel staat in verbinding met een luchtpomp, die in ruim anderhalve minuut de cel luchtledig maakt. De veroordeelde wordt geheel ontkleed, opdat de lucht, die wellicht in de plooien en poriën van het kleed zich bevindt, geen vertraging aanbrengt, Dan wordt hij uitge strekt op den rug met de handen achter in den hals samengebonden opdat de borst zoo ruim mogelijk zij. Vervolgens wordt de luchtpomp in werking gesteld. Vlet deze inrichting is een proef genomen op een groo- ten hond. Het dier was, zooals later uit het geneeskun dig onderzoek bleek, reeds na anderhalve minuut dood, maar het dier zag er zoo kalm puit en was zoo weinig veranderd, dat men het vacuum den half uur lang hand haalde. l'ogelmoord. Lij den openbaren verkoop van een verzameling te Londen, werd dezer dagen een min of meer gebarsten ei van den grooten alk, eene uitgestorven vogelsoort, voor de som van 300 gninjes of 3780 gulden aan den hoogsteD bieder gegund. Op de vraag, hoe eene gansche vogelsoort uitsterven kan wordt het antwoord gegeven door den Britschen consul in eneznela die in zjjn rapport uitweidt over den schrikkelijken vogelmoord in dat land, om te kun nen voldoen aan de vraag naar vederen voor dameshoe den. Hij schat op 1,538,738 stuks het aantal vogels, in 1898 aldaar voor dit doel gedood. Niet minder dan 870 vogels moeten geofferd worden om 2J Eng. pond der kleinere veeren, geschikt voor aigrettes, te verkrijgen. Het staat te vreezen, voegt de consul er bijdat deze moordjacht binnen een berekenbaren tijd den voorraad van het artikel zal uitputten. Ken telegram aan Hruger. Door de Generale Synode der geref. kerken in Nederland, te Groningen vergaderd, is aan Paul Kruger het volgende telegram gezonden »Syn. geref. kerken Nederland betuigt uw volk, in moeilijkheden, hartelijke deelneming en bidt n toe Gods genade tot behoud des vredes, door volharding m geloof en rechtvaardigheid.'' Voor longlijders. Het Sanatorium, dat de rijke Italiaansche ban kier en philanthroop Florio te Palermo laat inrichten voor de genezing van longlijders naar de methode van Prof. Cervello (door zijn Vaportgene), zal den 15 Oct. a.s. worden geopend. Bij proeven, met de inhalaties van prof. Cervelle, genomen in het ziekenhuis te Guadagia, moeten in twee maanden tijds van 26 opgegeven longlijders 16 volkomen genezen zijn, terwijl 7 herstellenden zijn. achterdijbeenen getroffen werd. De zaak wordt door de justitie onderzocht. Een arrestatie is niet gevolgd. De dader een man van gevorderden leeftijd is be heerder van een der eerste bekende hotels. Weder een slachtoffer Te Vlissingen is den 17 de militieplichtige den B., van het garnizoen te Middelburg, die op dien dag met de herhalingsoefeningen onder de wapenen kwam bij opspringen onder de stoomtram geraakttengevolge waarvan een been zoo goed als afgereden werd. Landbouw in Friesland. Een van de gevolgen van den achteruitgang van den landbouwenden stand in de provincie Friesland was, dat vele boeren-landeigenaren die in vorige jaren boe renplaatsen gekocht en hypotheek daarop genomen had den toen bij de aanhoudende waarde-vermindering van hun onroerend goed het geld werd opgevraagd hnn eigendom moesten verkoopen. Meermalen kon daarbij de hypotheekschuld niet ten volle worden betaald. Hei ge volg wasdat vele huurboeren of pachters werden. Een groot getal kleine boeren konden het zelfs zoover nog niet brengen en werden eenvoudig boerenarbeiders. Hoe ongunstig langzamerhand de verhouding tnsschen landeigenaren en pachters is geworden blijkt uit het verslag van den toestand der provincie Friesland over 1898. Bij het einde van dat jaar toch waren er bijna 9000 pachters tegenover 5500 eigenaren. Er zijn gemeen ten, waar het getal pachters zelfs 10 pet. en minder dan dat der eigenaars bedraagt. Slechts in een zestal gemeen ten, waar de bodem grootendeels uit zand en veen bestaat, Achtkarspele Engwirden Oost- en Weststelliögwerf Schoterland en Smallingerland, is de verhouding anders. (Handelsbl.) Langendijk. De laatste dagen gold de bloemkool op de mark ten alhier veel. Er werd van f 13 tot f 15 besteed. De reden hiervan moet voornamelijk gezocht worden in het feitdat de Streek zoo goed als niets meer levert en de vraag aan den Langendijk den aanvoer ver overtreft. Landbouwheurs. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw 'heeft voor boerenzoons van minvermo gende oudereniet beneden den leeftijd van 14 jaren een beurs voor de Laudbouwschool te Wageningen be schikbaar gesteld. Veehandel In Friesland. Door het aanhoudende droge weder is de aanvoer van melke- en kalve koeien behoorlijk groot; de handel is door dezelfde omstandigheid traag want ieder boer heeft tegenwoordig gras te weinig om zijn beslag be hoorlijk te voeden. Vette koeien met kleinen aanvoer goed gevraagd met flinken omzet. Doordat de Londenscho markt zich in de laatste dagen behoorlijk vast toonde is de handel in de gemeste kalve ren opgewekt en werden voor dit vee goede prijzen besteed. Met den beteren handel in vet rundvee is ook verbe tering ingetreden in den handel in stieren voor de slacht bank niettegenstaande de aanvoer van dit vee deze week grooter was dan ooit te voren. ette varkens met goeden aanvoer goed gevraagd doch zonder veel invloed op de prijzen. Vette biggen mede goed gewild met ietwat hoogere prijzen. Magere varkens met behoorlijken handel vast in prijs. Jonge biggen zijn zeer gewild met hoogere prijzen. Velte schapen en lammeren, met goeden aanvoer, iet wat stugger, daar de Engelsche markt zich voor dit vleesch minder opgewekt toonde. Jonge lammeren met betere vraag en hoogere prijzen. De aanvoer was 220 stieren. ossen, 60 vette koeien, 700 melke- en kalvekoeien, 120 pinken, 400 vette kal veren, 100 nuchtere kalveren, 700 vette schapen en lammeren, 300 melkschapen, 300 jonge lammeren, 130 vette varkeus 400 vette biggen, 300 magere varkens, 800 kleine biggen. De prijzen zijn: vette koeien le kwaliteit: 2527 ct., 2e kwaliteit, 2224 ct., stieren 20—24 ct., vette kalveren 27 32 ct., vette schapen 21 24'/2 ct., vette varkens 151/a 17 ct., Londensehe biggen 14 ct. per '/j kilo. Melke- en kalve koeien f 120—f 180, pinken t 40— 1 60, nuchtere kalveren f 6 f 9, melkschapen f 10 f 18, lammeren f 10—f 13, magere varkens f 19f 32, jonge biggen f 0.90 - f 1.10 per week. (N. v. d. D.) der bevelen zich aan voor het sluiten van verzekerin gen op het leven en lijfrenten. Duinwater aan den Langendijk. Eeno commissie uit het beslunr der afdeeling .Langendijk van het itte Kruis heeft een begin ge maakt met het onderzoek naar de mogelijkheid om den Langendijk van een duinwaterleiding te voorzien. Verdronken. Het »Held. Dagblad'' meldt van den 17: In de onmiddellijke nabijheid van onze kust heeft hedenmorgen een droevig ongeluk plaats gegrepen. Op de hoogte van het Haaks-vnnrschip zeilende werd de blazerschnit T.A. 149 door een stor'zee boloopen, waar door de schipper, C- Bnrger, en een der knechts, K. Boon, over boord werden geslagen. Pogingen tot redding konden niet spoedig genoeg worden aangewend en beide onge- lnkkigen vonden jammerlijk den dood in de golven. Beide omgekomenen waren te Texel wo nachtig. Bnrger, 36 jaar ond was gehnwd en vader van 3 kinderen Boon was een 16-jarig jongmensch. De schuit is hier hedenmiddag door den eenig over gebleven opvarende behouden binnengebracht. Te Ltreelit zijn den 17 de drie slachtoffers van het drama van Zaterdagavond ter aarde besteld onder toeloop van duizenden. De politie had alles atgezet. hetgeen niet belette, dat de grachten overvol waren. Heel de omtrek had ten teeken van ronw gesloten. De dlie lijkwagens waren bedolven onder bloemen aan het gral voerden een viertal personen het woord de plechtigheid was buitengewoon indrukwekkend. Uit Kijiuegen schrijft, men dat aldaar den 15 de hotelhouder Kr., bij een huwelijken twist, twee revolverschoten met hagel gelost heeft op zijn 24-jarigen zoon waarbij deze door eenige hagelkorrels in een der Muggenplaag. Vrij algemeen wordt er geklaagd over de muggen plaag, die in deze warme dagen verhindert, dat men 's avonds deur en vensters openzet, om wat koele lucht te genieten. Tal van huismiddoltjes worden aan de hand gedaan, om deze gonzende vampyrs te verdrijven maar 't geldt ook hiermede: »veel raad, maar weinig baat" Toch zoo verzekert men is er een middel, om ze, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel te ver nietigen. Men bange tegen den avond (overdag houden zij zich in hoeken en gaten verborgen) een gewone wijn- flesch, geheel met een don laagje keukenstroop bestreken, aau den hemel van zijn ledikant of bedstee, vooral in de wieg der kinderen, en 's morgens zal men ontdekken, dat zij o/eral op de flesch zijn vastgekleefd. Door onze connecties met verschillende IJ Z E R- en METAALGIETERIJEN in binnen- en buiten land kunnen wij alle soorten tegen concnrreerende prijzen leveren. ONDER REDACTIE VAN •'BUS /0.60 ingenaaid, e 0.90 gebonden. Een bij uitstek bruikbuar boekje dat in geen woning ontbreken mag en dat eene duidelijke vraagbaak is bij tal van dagelijks voorkomende vragen.- te Amsterdam. (Opgericht 1S53.) Maandelijksche staat op 30 Juni 1899. Verbonden kapitaal1962500 Gestort 127655o[ Gereserveerde stortingen151350 Reservefonds269646,47 Deposito's2372052,45 Credit-Saldo van Rekening-Courant 862355,37 Loopende Credieten7525216,44 In herdisconto gegeven2770151,89 De Voorzitter van Commissarissen, De Directie, E. H. CRONE, BüCHLER. Vice-Voorzitter. BERG. ÏW Het Agentschap is te ALKMAAR gevestigd bij de firma DU LAWGE A IIIC MORAAZ. voor paarden van zessen klaar, ingespannen voor suikey's, om prijzen van Keuring en Loting in bet Heeren-Logement van Mej. de Wed. SANTIgesz te halfeen. Inleggeld f 2,50. Aanvang half twee. Vooraf: om prijzen van f SO, f lO en f 5 terwijl bovendien f ÏO wordt uitgeloofd voor het fraaist geheel. Keuriug en loting bij den heer P. W. DUNSELMAN Koemarkt, te 10 nnr. Inleggeld f 1, AanvaDg 10) nnr, Aangifte voor beide wedstrijden aan den Secretaris vóór of op 26 Augustus. s Avonds 8 uur op het Slotplein: levensgroot en natuurgetrouw voorgesteld door de Nederl. liograaf-Maatscbappij, met electrisch licht. Een en ander zal worden ongelnistoid door MUZIEK. Namens de Harddraverij-Veieoniging J. J. STUIJT, Vooizitter. A. HELLINGMAN Secretaris. DfM4P?rtLfeUil,e" bevatten Hollandsche en Dulische, zoowel wekelijksche als maande- lijksche tijdschriften, alsmede een Kngelseh óf een Fransch geïllustreerd weekblad. Voor geabonneerden buiten de stad kan indien noodzakelijk de verwisseldag op Zaterdag worden bepaald.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6