Buitenland. ingenomenheid met de brandweer, anderzijds werd met dankbaarheid zoowel in het werk van de grondleggers der organisatie als in de welwillendheid van pers en publiek geroemd. Geschenken bleven natuurlijk ook niet achter wege de commandant kreeg een prachtig geciseleerden bronzen groep, de officieren kregen een toepasselijk schil derij en de brandwachts kwamen thuis met een spaar bankboekje, waarop één week loon en een sierlijke oor konde. Het dei de hulpmiddel voor het verkrijgen van een feeststemming lekker eten en drinken werd niet minder toegepastenkele diners werden aangeboden en de kazernes waren herschapen in festijn-zalen. Kortom, er is zoo prettig mogelijk feestgevierd en wie daaraan hebben meegedaan zullen nog vele jaren met genoegen aan al dat genot terugdenken. Ongetwijfeld zullen de manschappen uit de hun betoonde sympatie moed putten om ook in het vervolg hun zwaren arbeid zoo goed mogelijk te blijven doen. Dat de heer ter Meulen een der grootste assuradeurs in Amsterdam bij het foest zoozeer op den voorgrond is getreden, was goed gezien. Niemand meer toch profi teert meer van een zoo goed mogelijke inrichting van het blusschingswezen dan de verzekering-maatschappij hoe beter die is des te geringer is haar gevaar, dat zij enorme schadeposten beloopt. Uit dat oogpunt is elke verbetering aan de brandweer het uitzicht openen op oen grooter winst voor den assuradeur en die wetenschap moest er sommigen wei toe brengen om te gaan pleiten voor het denkbeeld eener gemeentelijke brandassurantie, waardoor de stad zelf de belooning zou krijgen voor het geen zij van het geld der belastingschuldigen voor de brandweer besteedt. Als argument daarvoor is ook aan gevoerd dat men dan een verplichte verzekering zou kunnen decreteeren, waardoor gevallen, dat iemand door een brand als het ware tot den bedelstaf wordt ge bracht tot de onmogelijkheden zouden gaan behooren. De assurantie-maatschappijen hebben haar tegenstanders dit wapen niet onhandig ontnomen door de oprichting eener Volks-brandverzekering-maatschappij, waarbij voor haar de winst bijzaak is de aansluiting daarbij is zóó gemakkelijk en de premie zóó gering, dat wel ongeveer niemand bezwaar zal kunnen gevoelen om zich op die wijze te assureeren. Aldus :s een argument van beteeke- nis ongeldig geworden en tegenover de overblijvende voordeelen staan zoo groote nadeelen, dat ook zelfs de grootste voorstanders van gemeente-exploitatie huiverig moeten worden om aan de gemeenschap zulk een groot risico op de schouders te leggen. Het zustercorps van de brandweer krijgt een lang gekoesterden wensch vervuld op de gemeente-begrooting is een bedrag van f 11.380 uitgetrokken voor bereden politie. Dat is een groote stap op den goeden weg, want wat politie-mannen te paard vermogen herinnert men zich nog met ingenomenheid uit den tijd dor Kro ningsfeesten. Voorloopig komen er twaalf paarden, die men wil huren voor f 9360 ons wil t toeschijnen, dat men voor bijkans f800 per jaar nogal een flink huurpaard zal kunnen krijgen en dat 't bij zulk een som allicht eens te probeeren zou zijn met het mode systeem onzer dagen het nemen in eigen beheer. oor harnacbement is f 90 per paard uitgetrokken of de brigade er ook kranig zal uitzien Tegenover dit hoogere bedrag voor de politie wordt gesteld een vermindering met f2150 van den post voor jaarwedden van de inspec teurs en agenten of dat nu wel een goede tactiek is mag betwijfeld worden. Bij bijna alle andere diensttak ken ziet men op de begrooting dan ook juist het tegen overgestelde het huishoudelijk bestuur vraagt t 25.100 meer voor verhooging van het presentiegeld voor de leden van den Raad, vermeerdering van jaarwedden, kos ten der ambtenaren belast met het geneeskundig onder zoek van gemeente-ambtenaren enz. enz.het onderhoud van gemeente-eigendommen is f 157.365 hooger uitge trokken de kosten van het onderwijs zullen stijgen met f 138.252, die van het armwezen met f268.500 en ook bij al deze hoofdstukken dragen de salarissen het hunne tot de verhooging bij. Zoo schitterend is t toch niet bij de politie gesteld, dat alleen daar vermindering mogelijk was. In het geheel worden de uitgaven voor het volgende Amsterdamsche dienstjaar omstreeks l'/4 millioen hooger geraamd, maar ook de inkomsten wijzen hoogere cijfers aan. Een mooie satisfactie is in de eerste plaats, dat het batig saldo van Je vorige begrooting voor 1900 f 217,300 hooger is dan voor 1899. Dit resultaat is niet alleen te aiiuimi-juilg-JgM ii'iiwii n 1 >i i ik verzeker udat ik bang ben vreeselijk bang Weer overviel hem een zenuwachtige beving en hij sloeg zijn handen voor de oogen als om deze te sluiten voor een angstwekkend gezicht. »Zeg geen woord aan Allen van hetgeen wij gesproken hebben aan geen sterveling", zei hij plotseling. »Mis- schien kom ik n op een goeden dag uw hulp vragen vergeet niet Belldat ik u vertrouw.'' Hij reikte mij de hand. Het volgende oogenblik kwam de bediende met de lampen ik maakte van deze gele genheid gebruik om mij naar het salon te begeven. Den volgenden dag kwamen de Curzons een vluch- tigen blik overtuigde mijdat Phyllis een allerliefst meisje was. Zij was lang, slank gebouwd, had een lief, eenigszins trotsch gezicht. Als zij zoo kalm daar neerzat had zij iets hooghartigs in haar uiterlijk doch zoodra zjj sprak begonnen haar trekken zich te verlevendigen werd haar gulaat als met een onweerstaanbare bekoor lijkheid overgoten. Zij had een vroolijken lacheen bevalligen glimlach sympathieke manieren. Ik was er van overtuigd dat zij het beste hart had hetwelk men zich denken kon en dat Allen een uitstekende keuze gedaan had. Eenige dagen gingen voorbijen eindelijk kwam de avond die den dag vooraf gingwaarop ik zon ver trekken. Phyllis' moeder was kort te voren naar bed gegaan daar zij last van hoofdpijn had het was een heerlijke avond en daarom kwam Alleen eensklaps voor den dag mot het voorstel om een wandeling in het maanlicht te doen. Phyllis lachte hartelijk over dit voorstelen onmid dellijk snelde zij naar de vestibule om een omslagdoek te halen van een der kapstokken. »Wij zullen den stoet openen Allen riep zij haar verloofde toe, die haar tevolgd was. •Pardon jonge damebij deze gelegenheid hoop ik dit voorrecht te mogen hebben", hoorden wij eensklaps danken aan de beleidvolle gemeentelijke huishouding, maar vooral ook aan het ruimer vloeien van de inkom sten dan waarop deze geschat waren, zoodat op de nieuwe begrooting bijna alle desbetreffende posten hooger zijn gesteld. B. en W. hebben dan ook vrijheid gevonden om, ondanks de verhoogde uitgaven, het percentage der inkomstenbelasting ook nu weder op 4,/ï pet. voor te stellen terwijl de opcenten op het personeel, die zich regelen naar de huurwaarde en het stadsgedeelte, waar men woont, voor de meeste ingezetenen 80 zullen bedra gen. Die belasting is overigens al zwaar genoeg, maar in aanmerking genomen dat hoe langer hoe meer ge goeden tot het forensen-bestaan hun toevlucht nemen, zal toch de eind-uitkomst velen nog meevallen. Misschien dat hier en daar nog wel door den Raad wat bezuinigd zal worden, maar aan den anderen kant zijn er verschil lende posten, waarbij nog wel wat bijgevoegd mag wor den. Zoo is er voor bestrating maar f 5000 meer uitge trokken dan het vorig jaar op de tegenwoordige be grooting stond voor dat doel zoo weinig, dat menige noodzakelijke vernieuwing moest achterwege blijven en alleen om dat in te halen zou men al meer dan f 5000 noodig hebben. Zoo n begrooting van een stad als Amsterdam ver- eischt wel heelwat kundigheid om samen te stellen. Zij beslaat niet minder dan 405 pagina's van het vrij compres gedrukte Gemeenteblad en een Raadslid, die haar goed wil bestudeeren, mag daarvoor wel een paar dagen, afzonderen. Zijne opmerkingen daarover kan hij dan in de afdeelingen te berde brengen, een goed systeem, want door de schriftelijke beantwoording van B. en W. wordt dan veel onnoodige discussie in de geboorte gesmoord. Aan dat alles is 't voor ons, journalisten, duidelijk te merken, dat de komkommer-periode, die overigens dit jaar als een gevolg der Dreyfus-geschiedenis meer heeft bestaan in den mond der buitenstaanden, dan in dien der vakmannen, ten einde loopt. Wordt vervolgd. DUlTSClHEiAAM. Vóór de beslissende, derde stem ming over de kanaal wet in het Huis van Afgevaardigden verklaarde prins Hohenlohe, de rijkskanselier, den I9j dat het wetsontwerp, al zou het ook thans worden ver worpen, niet van de agenda zou verdwijnen. De houding der conservatieven zou dus van ernstig gevolg kunnen zijn voor hunne betrekkingen tot de regeering. Deze ernstige verklaring mocht niet baten. Het Huis van Afgevaardigden verwierp ook bij de derde lezing een voorstel van nationaal-liberale zijde tot herstel van het regeeringsvoorstel met 235 tegen 147 stemmen en 32 onthoudingen. Tegen het voorstel stemden de conservatieven en een deel van het Gentrum. Voorts verwierp het Huis een voorstel van het Cen trum tot het aanleggen van het kanaal van Dortmund naar den Rijn met 275 tegen 134 stemmen tn drie ont houdingen. Tegen stemden de conservatieven, de vrij zinnigen en een groot deel der nationaal-liberalen. Daarna werd het geheele wetsontwerp verworpen. »De »Nordd. Alg. Ztg.'' verzekert, »dat de Regeering vast besloten is de kanaalwet, die wèl overwogen en goed voorbereid is, tot aanneming te brengen, met alle middelen die haar ten dienste staan en die in dit geval kunnen worden toegepast." EHVUlüLASnD. De »Standard" ontvangt uit Johan nesburg het bericht, dat de regeering thans vijf jaren wil stellen als termijn, waarna de vreemdelingen het volle kiesrecht zullen verkrijgen. an de ingewikkelde bijbepalingen, die bestemd schenen, de hoofdbepaling te verzwakken, zou thans geen sprake meer zijn. Voorts zou aan de Uitlanders het vierde in plaats van het vijfde deel der vertegenwoordiging in den Volksraad worden toegestaan, zoodat zjj negen zetels zouden krijgen inplaats van zeven. De »Times" ontvangt van zijn Johannesburgschen correspondent een telegram waarin wordt gemeld Het uitstel van het antwoord der Regeering te Pre toria op Engelands voorstellen werd veroorzaakt door het opmaken van een plan, dat, naar de meening der Boeren, het voorgestelde onderzoek onnoodig zou maken. Dat plan is een geheele nieuwe regeling van het kiesrecht. Sir Henry zeggen. De oude heer kwam de vestibule binnen strompelen en gaf tot onze groote verbazing zijn voornemen te kennen om ons te vergezellen. Phyllis wierp een blik naar hemdie getuigde van de uiterste verbazingtoen legde zij haar hand licht op zijn arm glimlachte even tegen Allen en liep toen eenigszins driftig vooruit. Allen en ik vormden de achterhoede. •Wat heeft mijn vader hiermede toch voor vroeg Allen mij. Hij gaat anders des avonds nooit uit; maar hij is in den laatsten tijd niet al te wel. Soms verbeeld ik mij wel eens, dat hij bij den dag suffer wordt.'' Hij is lang niet in orde; daar ben ik van overtuigd", antwoordde ik. Wij bleven ongeveer een half uur buiten en keerden toen naar huis terug langs een pad dat naar een zij ingang voerde. Phyllis stond in de vestibule op ons te wachten. Waar is vader?" vroeg Allen. Hij was moe en is naar bed gegaan antwoordde zij. Wel te rusten Allen." Ga je niet mee naar het salon?" vroeg hij verbaasd. Neen ik ben ook moe." Zij knikte hem toe zonder hom een hand te reiken ik vond dat er een zonderlinge uitdrukking in haar oogen lag. Zij stelde de trap op. Ik zag dat Allen geheel uit het veld geslagen was door haar wijze van doendoch daar hij geen woord sprak bleef ook ik zwijgen. Den volgenden morgen hoorde ik aan het ontbijt dat de Curzons de Abdij reeds hadden verlaten. Allen was geheel en al verbazing en ik bemerkte dat. hy zich niet bijzonder op zijn gemak bevond. g ontbeten samen in de oude bibliotheek. Zijn vader gevoelde zich te ziek om beneden te komen. Wordt vervolgd. waarbij het wordt toegestaan na vijf jaar, oogenschgnlgk vrij van alle bijbepalingen, met een nieuwe verdeeling der zetels, zoodat de goudgelden een vierde van den ge- heelen volksraad zouden kiezen. De overige punten zijn nog niet bekend, maar men verwacht, dat zij het voorstel zullen bevatten, dat de Engelsche regeering daarvoor een compensatie zal ver- leenen". De »Central News" verneemt, dat na overleg tusschen de ministers een gewichtige dépöche met een bijzonderen koerier aan den Prins van Wales naar Mariënbad is gezonden. De Engelsche kroonprins is in gezelschap van den Portugeeschen gezant te Londen naar Mariënbad gereisd en »Central News" meent, dat Portugal een gewichtige rol zal spelen in de Zuidafrikaansche gebeur tenissen in geval van een oorlog. FRAKHBIJH. Te Parijs hebben den 20 ernstige rustverstoringen plaats gehadwaarbij velen gewond werden. Een aantal socialisten en anarchisten trok om 3 uur, naar aanleiding van een oproeping van Sebastiaan Paure, naar de Place de la République. Zij werden door agenten van politie uiteengedreven. De betoogers begaven zich naar de Place de la Nation, doch werden onderweg door de politie tegengehouden. Er ontstond een hevige vechtpartij waarbij revolverschoten werden gelost. Een commissaris van politie werd door twee messteken ge troffen. De stoet herstelde zich spoedig en vervolgde zijn weg. Op de Place de la Nation had een nieuw nog heviger gevecht plaats. Ook hier werd geschoten Drie agenten bekwamen verwondingen. Sebaslien Faure en vier vrionden sprongen op een tramwagen doch werden weldra gearresteerd en naar de kazerne Chateau d'Eau gebracht. Terwijl Faure een goed heenkomen zocht op de tram, werden eenige manifestanten door de politie gearresteerd. De rest der betoogers begaf zich naar de Place de la République terug. Onderweg werden van een tweetal godsdienstige instellingen de ruiten ingeworpen. Om vijf uur was men aangekomen in de Rue Arbey waar een aanval werd gedaan op de St. Jozefskerk. De betoogers waren gewapend met bijlen en lange messen die zij uit de winkels hadden weggenomen. De ijzeren hekken voor de kerk worden met bijlslagen vernield waarop de zware eiken deuren werden opengehakt en do bende de kerk binnendrong. Hier werd alles ge plunderd. Zes altaren werden verwoestde doopvonten ter aarde geworpen de schilderijen verscheurdde beelden stuk geslagen. Vervolgens vielen de woestelingen op het hoogaltaar aan. Het tabernakel werd op den grond geslingerd de heilige hosties vertraptde meu belen verbrijzeld. De deuren en de stukken van de meubelen werden neergeworpen midden op het pleintje voor de kerk, waar een brandstapel werd gemaakt en aangestoken. De koster der kerk slaagde er in te ontsnappen en waarschuwde de politie. Weldra kwamen politie en repubiikeinsche garde opdagen doch werden genoodzaakt zich te ver dedigen tegen de gewapende manifestanten. Een twin tigtal oproerlingen vluchtten in een nabijzijud huis anderen in den kerktoren. De politie moest een formeel beleg beginnen waarvan het einde was, dat de twintig opgeslotenen werden gegrepen eu naar het politie-bureau gebracht. Toen de agenten in de kerk kwamen was men bezig den brand te steken in den preekstoeldien men blijkbaar niet klein kon krijgen. De kerk ziet er deerlijk gehavend uit. Volgens een andeie lezing is het gebeurde in de kerk St. Jozef niet zoo ernstig als men. eerst had verteld. Er zijn wel tal van voorwerpen ver nield doch geen enkel voorwerp van kerkelijke ver eering is aangetast. Dit deel der betooging droeg niet het karakter van een oproer. Talrijke kleinere betoogingen werden in den loop van den avond door de politie uiteengedreven. De menigte riep»leve het leger 1 leve de Republiek 1" In de rue Chabrol fwaar Guérin zich nog steeds ver schanst houdt) zijn bij verschillende betoogiDgen vijftig personen gewond waaronder een aantal politie agenten. De toestand van Labori is uitstekend, toch kan hy het proces nog niet bywoDen. Dit laatste is op 't oogenblik in een stadium, waarvan •niet veel nieuws valt te melden. De generaals Boisdeffre, Gonse en Fabre alsmede commandant Cuignetcolonel Abboville, majoor Lauth en de archivist Gribelin houden hunne beschuldigingen tegen Dreyfus vol en vullen de oude vermoedens" met nieuwe •onthullingen aan. Ieder oogenblik heeft er een confrontatie met Picquart plaats, die zgn reeds gegeven getuigenis krachtig handhaaft. TK AAS A A AI'. Aan de »Times" wordt uit Johannes burg van 18 dezer gemeld: »Het aanhouden van de ammunitie voor de Transvaalscbe Regeering bestemd door de Portngeesche gezaghebbers, heelt groote sensatie veroorzaakt. De »Raud 1'ost" beschouwt het als een oorlogs daad van de zijde van Portugal en van Groot-Britannië en geeft der Regeering den raad den handschoen op te rapen, en zich het recht voor te behouden dit zoo noodig, als een oorlogsdaad te beschouwen. Voorts wordt uit Johannesburg aan de »Times' germ ld, dat het dynamiet-rapport aanleiding gegeven heelt tot I gespannen verhouding tusschen Oranje- V rgstaat en Transvaal. De Regeering van den Vrystaat is voor de intrekking van de concessie en meent, dat het rapport een schending van vroeger gedane belofte is. De heer Fischor protesteerde krachtig, waarop Wolmarans naar Bloemfontein ging om te onderhandelen. Men verwacht in Transvaal een meerderheid tagen de intrekking van de concessie. Laatste Berichten. Mc Mrcyfus-zaak. RENNES 21 Aug. Op de beschuldigingen vanJunck als zoude hg grol gespeeld en daarbij zware verliezen geleden hebben antwoordt Dreyfus dat hij nooit lid is geweest van den Cercle du Mans en er nooit heeft gespeeld. Hg verzoekt op dit punt een onderzoek te willen instellen. Dreyfus verklaart verder, nooit iets betreffende Mada gascar te hebben kunnen vernemen van een neef aan het ministerie, om de eenvoudige reden, dat hij nooit een neef aan het ministerie heeft gehad. Wat het drukken van de bepalingen voor de dekkings-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2