Nederland. 361e Staatsloterij. Stadsberichten. troepen aangaat, heeft hij slechts het drukken van een zeer klein gedeelte van dit werk moeten nagaan. De moordenaar van Iiaborl f RENNES21 Augustus. Het parket ontving heden morgen een telegram uit Louviers, waarin gemeld woidt, dat een onbekend persoon zelfmoord gepleegd heefthij had voor hij stierf, gezegd uit Bretagne te komen. Zijn onsamenhangende woorden wekken vermoedens op. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Twee ernstige branden. 20, cm 5 V, uur 's namiddags, Den 20, cm 51/, uur 's namiddags, brak te Am sterdam brand uit aan den steiger van de Hollandsche Spoor langs de Nieuwe Vaart, op de hoogte van de Oostenburgergracht. Vermoedelijk hadden jongens een vnnrtje gestookt en was het droge, zwaar geteerde houv in een oogwenk in brand geraakt. De aangerukte stoomspuit, en de ».Tau vanderlleyde tastten kort daarop het vuur krachtig aan. De stoom spuiten werden op verschillende punten van de Oosten burgergracht geposteerd en de slangen toen over hekken en buffers der goederenwagens naar het terrein geleid. De »Jan van der Heyde" kon in den beginne het vunr niet gemakkelijk naderen, daar de vlammen te iel over het water sloegen en de hitte ondragelijk was. De drij vende stoomspuit moest dus al water gevende, langs de vuurzee been en weer varen.- In korten tijd had men, toen ook vijf echtwater- kranen in werking waren, 28 stralen op het vuur gericht. Gelukkig waren op den steiger geen goederen opge slagen, De brandweer stelde zich daarom tot taak de aangrenzende donane-loods te bewaren. Reeds dadelijk toen de brand was uitgebroken, had het spoorwegper soneel zes waggonladingen goederen uit de loods weten te verwijderen en in veiligheid te brengen. De loods bleef behouden. De brandweer was te ongeveer half zeven het vuur meester, maar toen was de steiger over een lengte van ongeveer 250 meter geheel en al een verkoolde massa. Een klein gedeelte er aan, naar den kant van Kattenburg, behoort aan de gemeente en is aan de Holl. Spoor ver huurd, het overgroote deel behoort aan de Maatschappij zelve. De schade door assurantie gedekt, is toch zeer belangrijk en zal ongetwijfeld eenige duizenden guldens beloopen. Ernstiger nog was de brand, die den 21 te Rot terdam de vuurwerkfabriek van Gall in de Raampoort laan in den asch legde. In een loodsje, alwaar kenstvuurwerk met Bengaalsch vuurpoeder gevuld wordt, was circa 9 uur oen werkmaü werkzaam met vullen, toen eene hoeveelheid Bengaalsch vuur door zelfontbranding vlam vatte, hetgeen hij met een emmer water vrachteloos trachtte te blusschen. Zoo snel breidde de brand zich uit, dat aan blusschen niet verder te denken was, en in een oogwenk de pyrotech- nische werkplaatsen in een zee van vunr gehuld werden die aan een uitbarsting deed denken en de omwonenden den schrik om het hart joeg, te meer daar twee per- ceelen van de Zomerhofstraat van boven tot onder aan den achterzijde in brand vlogen. De beide dames Gall werden in nachtgewaad over de heining gered. De brandweer liet niet lang op zich wacbten. Een gevaarljjke taak wachtte haar aan den ingang van het krnitbnisje en daarachter tegen den brandenden vuurpoel een bergplaats vau petroleumvaten en waarvan het dak reeds brandde. Zeven brandspuiten en twee stoomspuiten bestookten het vnur en waren reeds tegen 10 nnr in den morgen den brand meester. Hot krnithnisje aan den ingang was gelukkig gespaard gebleven, alsmede een kist kruit, die los op het terrein stond. De vaten met petroleum waarvan sommigen reeds brandden, waren in een aangrenzenden tain gerold. loen men het vnur onder de knie kreeg, was alles op het terrein nagenoeg tot den grond afgebrand, terwijl de woonhnizen aan de Zomerhofstraat deerlijk gehavend bleken. In den beginne moet de kracht van het vuurwerk hevig geweest zijn daar eenige zware eikenboomen zeer gesplinterd waron. De geheele administratie der fabrikanten is mede een prooi der vlammen geworden de dames konden niet anders dan zichzelven en een grooten ulmerdog redden. De geheele opstal was voor f 7250 verzekerd. Brand. Te Haarlem is den 19 bij het aanbreken van den dag afgebrand het magazijn van riet- en bamboewerken van O. van Weertin de Zijlstraat. De brand n m zóó snel in omvang toe dat de bovenbewoners nit het raam moesten springen om nog te kannen ontkomen. De bran dende stukken riet vlogen over de daken heen iu omliggende straten. De aangrenzende perceelen leden veel schade. Brandstichting. Te Usquert (Gr.) is een geval van brandstichting voorgekomen. Het rieten dak der schnnr van den heer T. A. Mnnting aldaar is aangestoken doch de brand werd gelukkig in zijnen voortgaDg gestuit. De brandwaarborgmaatscbappij te Usquert looit eene premie van 100 gulden nit aan tlengene, die den brand stichter bekend doet worden. Overreden. Op het stationsemplacement van het Zniderstation te Groningen is de wisselwachter G. Stoulenberg den 19 op noodlottige wijze om het loven gekomen. Bij het rangeeren van een trein is bij blijkbaar door een onbekende oorzaak, want niemand heeft het gezien, door de machine gegrepen en overreden. Twee andere wissel wachters vonden hem eenige oogenblikkeu later' met verbrijzeld hoofd naast de rails liggen. Stoutenberg laat een wednwe mot kinderen na. Jacht. In Noordholland zal de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, worden ge opend op Zaterdag 2 September a.s., met zonsopgang die op hazen en fazanten op Zaterdag 30 September 1899, met, zonsopgang; de korte jacht mag dagelijks, met uitzondering van den zondag en de lange jacht alleen op woensdag en zaterdag worden uitgeoefend. Gestremd verkeer. Men schrijft nit Joure aan het Hnbl. Nog steeds zitten bij de Scharsterbrng meer dan 50 schepen meereDdeels tjalken zoo goed als vast. De ver stopping ontstaat door een dam veroorzaakt door de stoombooten, die door dik en dun heenvaren en daar door zooveel grond hebben losgemaakt. Men is nn van wege het provinciaal bestuur begonnen den dam op te ruimen doch dit is niet spoedig gedaan. Men begrijpt dat onder de schippers, thans tot volslagen rust gedoemd, vrij wat ongenoegen heerscht en ook twisten blijven niet nit. Nchagcn. Aan het prgstonknuppelen don 20 alhier op het erf van den heer Berkhouwer gehouden, werd door zeer velen van heinde en verre deelgenomen. Er waren knnppelaars van Heerhugowaard, Oudorp, Zes Wielen Egmond a. d. Hoef, enz. De eerste prijs,^ 1 40, de kat, viel na langen strijd ten deel aan Jb. Groot huizen Heerhugowaard, de laatste hoepel, f 25, asn P. Meerboer te Heerhugowaard, de eerste hoepel, f 8 aan G. Mooij te Schagen en een prijs van f 34 aan C. Hout man te Haringcarspel. De Wiedorper Uogge, Het bestuur van do afd. Winkel der groentenver- eeniging »De Niedorper Kogge" bracht ter kennisse aan de handelaars, dat afslagmarkt zal gehouden worden op Dins dag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, des nam. 41/, ure, na bij de halte van de tram te Winkel. Bij eventueelen aanvoer zal afslag gehouden worden van prnimen, peren, appelen, diverse groonten, aardappelen, uien, enz. Desverkiezendo zorgt het bestuur gratis voor het laden in tram of schuit aan de markt. Voorloopig zal er voor do koopers gele genheid bestaan van 't station Noordscbarwonde gratis per rijtuig do markt te bezoeken. De eerste markt wordt gehouden den 22 Augustus. Lafhartige baldadigheid. Te Naarden is een op de vestingwallen loopende hond van den heer H. aldaar nit baldadigheid door een korporaal der infaterie met een llaubertgeweer doodge schoten. De dader zal doswege disciplinair gestraft worden Urseni. De heer J. M. Natzijl, candidaat tot den H. Dienst te Zwaag, heeft voor de toezegging van beroep naar deze gemeente bedankt. Heerhugowaard. In de vergadering van het onderling begrafenisfonds van den 19 is de heer K. Snel lot directeur benoemd in de plaats van den heer J. Winkelvertrokken. De aftredende bestuursledende hoeren G. Swager en K. Snel werden herkozen en de heer P. Wonder Pz. gekozen in plaats van den heer J. Winkel. Te Haarlem werden in den nacht van 18 op 19 in do Lange Raamstraat door twee rechercheurs twee korporaals der huzaren vervolgd, die na het sluitingsuur ongemerkt een herberg trachtten te verlaten door over schuttingen en daken te klimmen. Ze kwamen toen terecht in de kamer van een slapond echtpaar, dat verschrikt de straat opvloog en de buurt in rep en roer bracht. Ten slotte gelukte 't der politie een der korporaals te vatten. Koninklijk bezoek. De Koning van Belgie, met Prinses Clementine oen tochtje doende met het koninklijke jacht Alberta'', bezocht de vorige week Vlissingen en Middelburg. 't Schijnt bij Z. M. niet al te onaangenaam na te werken, dat de Middelburgsche straatjeugd hem jaren geleden kanarie" nariep, toen hy daar eens in geel zomerpakje rondwandelde. Het vorig jaar deed de Yorst eenzelfde tochtje op Walcheren. Aangespoeld. Aan het strand van Eierlaud is het lijk aange spoeld van den jongeling Boon, een der in de vorige week verongelukte visschers. Door de familie werd het lijk afgehaald en grafwaarts gebracht. Afzetterij. De »N. R. Ct." maakt melding van een eigenaar dig zaakje, dat bij de politie aanhangig gemaakt is. Een jonge dame had zich bij »The London Toilet Club'ge vestigd Noordblaak te Rotterdam, het haar laten wasschen waarna van haar gevorderd werd f 3.50 voor het haar wasschen en f 42 (zegge twee-en-veertig galden) voor een paar borstels en eenige andere nietigheden, die daarbij gebezigd waren. De jonge dame weigerde aan dien onge hoorden eisch te voldoen, weigerde ook eene schuldbe kentenis van dat bedrag te teekenen, en toen de Club, die niet losliet, haar door een man naar haar ouders huis liet vergezellen, werd ook daar geweigerd zulk eene som te betalen. Het ongeval te Utrecht. Wijl hot verhaal van het droevig omkomen van drie jonge menschen te Utrecht niet in alle deelen juist is geweest, zoo schrijft hot N. v. d. D., zendt men ons de volgende rectificatie Hei gezelschap, dat zich den 12 des avonds na eene wandeling te Utrecht in den tuin van den melksalon en de restauratie van den heer van Rooyeu, op den hoek van de Mariaplaats en het plantsoen, bevond, bestond uit 6 personen, n.l. 2 dochters en 2 zonen van den predikant Y., te Stedum en 2 dochters van den heer B., te Utrecht De beide dames Y. waren gelogeerd bij de familie B. De eene zoon Hendrik, woonachtig to Apeldoorn, had, om zijne zusters en broer te bezoeken, zich voor een paar dagen naar Utrecht begeven. De andere zoon, Hans Ynzo, was woonachtig te Utrecht en werkzaam in het magazijn van gonden en zilverwerken van den hoer v. K. Het eene naoisjo van den heer B. was verloofd met den heer Hans Ynzo. Het andere leed sedert gernimen lijd aan melancholie, en haar zennwtoestand was niet normaal. Zij was, om haar wat afleiding te bezorgen, op de wande liug meegenomen. Zoader de geringste aanleiding stond zij op, ijlde oen tuin nit naar den waterkant toe en voor oat een der anderen de wanhopige daad kon verhinderenwaartoe nog pogingen werden aangewend sprong zij de Singel gracht iu. Geun oogenblik aarzelde de beer Hans Ynzo, de ver loofde van hare zuster, en sprong de ongelukkige na, en meteen ook Hendrik, die zijn broer, die reeds het meisje had vastgegrepen, tegen den siroom zag worstelen. Beiden waren goede zwemmers, doch de hevige stroom, die bij de brug draaikolken vormde er werd juist gespnid boorde allen naar de diepte. Alle drie kwa men, helaas jammerlijk om het leven. P.S. Andere bladen, wier mededoeling niet juist was, worden verzocht dit bericht over te nemen. Door den bliksem verminkt. Door den bliksem werden van een koe van den veehouder U. Gongryp beide horens halfaf van den kop geslagen, zoo glad alsof ze er afgesneden waren. In den eenen stomp was een gat alsof er een kogel was door gegaan. TSederland cn Transvaal. Op het telegram dat de groote bijeenkomstdeze week in zake Zoid-Afrika te Dordrecht gehouden ver zonden had aan den heer Martinne Steijn, Staats-president van den Oranje-Vrijstaat, heeft deze geantwoord met het volgende telegram aan zijn vertegenwoordiger Dank ingezetenen van Dordrecht voor hun telegram. Verzeker hen van onze innige waardeering voor hnn sympathie in de moeilijkheden waarin Zuid-Alrika onver diend verkeert, alsmede van ons voornemen om getrouw te blijven aan den vrede en den vrijheidsgeest, van onze voorouders geërfd. STAATSPRESIDENT- De Nederlandsch Zuid-AJrikaansche Vereeniging bericht Zeer erkentelijk voor den gewaardeerdeu stenn dien wij van de Nederlandsche Pers voor ons manifest aan t Engelsche Volk hebben mogen ondervinden, hebben wij de oer U mede te deelen, dat onze pogingen met een groot succes zijn bekroond, daar de bandteekeningon het getal van 140,147 hebben bereikt. Het manifest is, in het Engelsch vertaald, reeds in de meeste Engelsche bladen opgenomen, terwijl voor diegenen, die aan correspondenten, bekenden of vrienden in Engeland deze Engelsche vertaling willen toezenden exemplaren op aanvraag beschikbaar zijn bij den Secretaris der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche VereenigingPanl den Tex Keizersgracht 474. Alg. Wed. Uiymnastlekverbond. Te Edam werd den 20 de driejaarljjksche Bonds- nitvooring van het Algemeen Nederlandsch Gymuastiek- verbond gehouden. De gymnasten werden namens het gemeentebestuur van Edam door den burgemeester Calkoen bet welkom toegeroepen. De feestelijk heden werdeu door velen bijgewoond en veroorzaakten in Edam heel wat drukte en vertier. Zelfmoord. Den 17 heeft een 78jarig man M. D., te Kdam, eene poging aangewend zich van het levon te berooven hetgeen hem helaas is gelnkt. Bg zijn zoon inwonende ging hij terstond na den maaltijd de deur uit en begaf zich in het nabij gelegen boscbje bij de Groote Kerk waar hijnog bezig zijnde met een bot knipmesje zich te onthalzen door zijn buurman O. B. in akeligen toe stand werd gevonden. Naar hnis gedragen werd door dr. de Graaft spoedig geueesknndige hnlp verleond, doch de toegebrachte verwonding was reeds zoo groot dat de dood eenige uren na het plegen van deze ijselijke daad volgde. Lcgnten. Bij testamentaire beschikking is door mej. de wed. G. Slotemaker aandegeret. kerk te Bïoordscharwoude 1500 vermaakt en aan die te Broek op Uangedijk J 500. Rijks! ulnbouwschool. Werden de lessen tot nu toe in een hulplokaal gegeven thans is de Rijks-tuinbouwschool te Aals meer gereed de feestelijke opening zal 12 September a.s. plaats nebben. Koninklijk landgoed. Den 18 werd hot landgoed »Het Hol bij het Udelermeer, groot 104.31.80 H.A., voor f 32000 iu veiling aangekocht voor H. M. de Koningin. (U. D.) Haringkarspel. Van het begrafenisfonds in 1848 opgericht te Eenigenburg werd den 21 in de herberg van P. Klos te Dirkshorn de gewone jaarvergadering gehouden. De heer J. Kejjzer, als commissaris aan de beurt van aftreding, werd herkozen in de plaats van den directeur wijlen den beer A. Pray, werd benoemd de heer W. de Jongb, terwijl de vacature hierdoor ontstaan de commissarissen werd aangevuld door benoeming ...n den heer J. Dam. De rekening over het afgeloopen boekjaar werd goedgekeurd eu wel die van het begrafe nisfonds met een ontvangst van f 1227.83 een uitgaaf vau f 1025,97s batig saldo f201 855 die van hot fonds van toelage in ontvangst of> f 289.34 in uitgaaf op f 113.95. batig saldo f 175.39. Iu verband met hot feit dat do beide fondsen op 't oogenblik een kapitaal bezit ten van f 4600 werd op voorstel van een der bestuurs leden goedgevonden de uitkeeriug bij oveilijden voor loopig voor een jaar te verhoogen met 10an de goedgokeurde rekeningen znllen exemplaren worden ge drukt en aan de leden afgegeven. 3e klasse. le lijst. 21 Ang. No. 15551 f 1500; No. 20420 f 1000; Ns. 566, 16618 en 19926 f 400; Ns. 3459, 5118 en 20703 f 200; Ns. 9269, 11014 en 12110 f 100. 3e klasse, 2tf lijst, 22 Augustus. Nr. 8897 f 25000; nr. 17403 f 1500; nr. 3427 f 10(10; nr. 5121 f 200; no. 11448, 11750, 19105 f 100. Itariliula Witte Kruis. In de week van 13 tot 19 Aug. zrjn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomen 54 kuipbaden, 81 regenbadon le klas en 123 regenbaden 2e klas, totaal 258 baden. De heer dr. F. J. Uos predikant bij de herv. gemeente alhierheeft het beroep naar Barnevold aangenomen. Mislukte strooplucht. Een jeugdig steenhouwer nad zich j.l. Zaterdag morgen reeds vóór 5 uren, per roeibootje begeven nrar een aan de Eilaudswal gelegen tnin, teneinde de vrucht- boomon eens te inspecteeren. Terwijl hij drnk bezig was zijne zakken te vullen met appelen van de aldaar staande boomen, werd hij door een politie-agent, die zich in den tnin verdekt had opgesteldgegrepen en ter verant woording gebracht voor den commissaris van politie. Of die appelen hem goed znllen hekomen dan wol pijn in de buik zullen veroorzakenis een kwostiedie zeker spoedig zal worden uitgemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3