Nederland. deljjke partij, die deze aanslag op zijn leven beraamde, met oordeel haar slachtoffer gekozen had. De getuige nissen der laatste dagen geven na die voor het Hof van Cassatie, geen nieuwsvele feiten uit Dreyfus' par ticulier leven worden opgehaald en weerlegd en zijn karakter, zijn gedrag en zijn aanleg breedvoerig be sproken en nog eens besproken. Te Parijs is het thans rustig. Naar aanleiding van de ongeregeldheden is een instructie ingesteld tegen Sebastian Faure en vier andere personen, wegens rebellie, geweldpleging en poging tot moord. Ook andere personen worden vervolgd wegens de plundering der St. Jozefskerk, vernieling en het veroorzaken van volksverzameling. In de rue Chabrol duurt het beleg kalm voort. Zeer opzienbarende berichten zijn uit Afrika ont vangen omtrent de expeditie der kapiteins Vonlet en Chanoine, die nabjj het meer Tchad een exploratie deden. In April gingen er kwade geruchten omtrent de sectie-Chanoine. Deze kapitein had een wonderlijke ma nier om zydragers aan te werven en te behandelen. Zijn tocht door het land was een ware verschrikking voor de inlanders. Waar niet spoedig genoeg aan de wenschen van. den zoon van generaal Chanoine voldaan werd zag hij er niet tegen op dorpen in brand te ste ken en slachtingen aan te richten, waarbij zelfs vrouwen en kinderen niet werden gespaard. Deze slechte tijdingen werden bevestigd toen luitenant Peteau, lid van de expeditie, een formeele klacht indiende. Naar aanleiding hiervan werd luitenant-kolonel Klobb uitgezonden met luitenant Meijniers, en een kleinejexpe- ditie. Klobb moest de gegrondheid der aanklacht onder zoeken. Toen hij met zijn troepje Voulet en de zijnen ontmoette liet laatstgenoemde vuur gevenwat het noodlottig gevolg had dat Klobb eu de hem vergezel lende luitenant werden neergeschoten. Aan vergissing valt hier niet te denken het is een daad van zuivere rebellie en zij is te onbegrijpelijker en te wreeder, wijl Klobb en de zjjnen hunnerzijds geen gebruik van hun wapenen hebben gemaakt. Men verdiept zich in gissingen welke drijfveer wel de leiders der expeditie heeft bewogen aldus tegen hun wapenbroeders op te treden. Het schijnt niet zelden voor te komen dat Fransche militairen in de tropen verslaafd raken aan sterken drank, en de kapiteins Vonlet en Chanoine, die geruimen tijd in Soedan hadden door gebracht, waren alcoholisten. Ook spreekt men van een ziekte, die met den naam soudanite wordt aangeduid, en die zou bestaan in een soort exaltatie en grootheids waanzin. Men beweert ook dat kapitein Voulet rond ging met het denkbeeld om een groot rijk te stichten in Afrika waarvan hij het hoofd zou zijn. TKAK8TAAL. De regeering ontving een mededee- ling van den gouverneur van Lorenzo Marquez aangaande de aanhouding van do aangevoerde wapens en ammunitie. Daarin wordt gezegd, dat Portugal zekere vriendschappe lijke verplichtingen heeft tegenover alle naties, waarmede het in vrede verkeert, Transvaal inbegrepen. De Brit- sche regeering vestigde de aandacht der Portugeesche op het feit, dat -onlangs groote hoeveelheden wapenen en en ammunitie voor Transvaal aan de Delagoabaai waren aangevoerd, waarvoor geen bevredigende opheldering scheen te bestaan. Daarom achtte de Portugeesche regee ring het noodig, dat de waarborgen, gegeven in art. 6 van het Portugeesch-Transvaalsch verdrag behoorlijk worden in acht genomen, ofschoon zij niet twijfelde of de zaak zou ten slotte op bevredigende wijze tot een oplossing gebracht worden. De Transvaalsche regeering acht deze mededeeling buitengemeen vaag. Ken ontzettende brand. Den 18 ontstondzoo schrijft de correspondent van de Telegraaf uit Kopenhagen, een vreeselijke brand te Aarhunswelke eene geheele wijk (20 gebouwen waaronder een café een groote zagerij met houtloodsen, diverse kantoren, een ijzerfabriek enz.) in de asch legde, terwijl een groot aantal huizen waterschade bekwam. Er woei een hevige storm zoodat alle militairen ter assistentie moesten uitrukken en om meerdere spuiten van uit Randers werd getelefoneerd. Zestig huisgezinnen zijn zonder onderdak zij moeten al te helder öf het is het verschrikkelijkste ding, waarvan ik ooit gehoord heb. Hier is de brieflees hem zelf". Ik nam den brief van hem over, en las het volgende, geschreven in onduidelijk en bijna onleesbaar schrift »Mijn beste jongenAls gij dit zult lezen, ben ik reeds heengegaan. De laatste zes maanden van mijn leven zijn een levende dood geweest. De verschrikking begon aldus. Ge weet, dat ik altijd veel belang heb ge.steld in de geschiedenis van ons huis. Ik heb de laatste jaren van mijn leven gebruikt om alles te verifieeren en mijn voornemen was om, wanneer mij de gezondheid gegeven werd, een groot deel van mijn ontdekkingen in een boek werk uit te geven. Op den nacht waarover ik nu ga spreken, zat ik nog laat op in mijn studeerkamer en bestudeerue het boek, hetwelk ik onlangs in handen van u en Bel! vond. Ik voelde mij vooral aangetrokken door den vloek, welke de oude abt in de veertiende eeuw over ons geslacht uitsprak. Ik las die woorden telkens weer. Ik wist dat alle andere bijzonderheden in dit boek jui't waren ge bleken, doch dat de cel, waarin die kist zich moest be vinden, nooit was gevonden. Ik begon plotseling dom melig te worden en ik veronderstel, dat ik in slaap ben gevallen. In mijn slaap had ik een droom ik dacht dat er iemand bij mij in de kamer kwam, mij op mijn schouder klopte en zei»KomIk zag opeen rijzige gestalte stond achter mij. De stem en de gestalte waren die van mijn vader. In mijn droom stond ik onmiddelijk op, ofschoon ik niet weet waarom ik ging en waarheen ik ging. De gestalte ging vooruit en trad de vestibule binnen. Ik nam een der kandelaars van de tafel, zocht de sleutel van de kapel, opende de deur en begaf mij naar buiten. Nog altijd stond ik onder den invloed van de stem, die mij voortdurend haar bevelend »Kom" toesprak en de gestalte bleef steeds voor mij uitgaan. Ik ging over het plein, ontsloot de deur der kapel, en trad binnen. Wordt vervolgd. voorloopig bjj families en in hotels een onderkomen gevonden hebben. Als een bijzonderheid werd vermeld, dat de waard van het verbrande café twee uur te voren zijn inboedel voor 60,000 kronen verzekerde. Enkele families hadden niets verzekerd terwijl verscheidene inboedels te laag verzekerd zijn. De totale schade wordt voorloopig op 2 millioen kronen geschat. De brand ontstond op de houtwerf der firma Jacobsen 8c Petersen de oorzaak is echter onbekend. Vier brandweermannen kregen brandwonden terwijl 2 militairen verwond werden door het omvalllen van een muur. Een mark voor «octhe. De Duitsche Rijksdag heeft een bijdrage, waarop men gerekend had voor het standbeeld van Goethe te Straatsburg, geweigerd. Toen heeft men getracht het ont brekende door een oproeping aan te vullen. Die oproe ping heeft nog slechts oen gedeelte van het noodige opge leverd men vraagt nu algemeen »Een mark voor Goethe." Lezers die mee willen doen, kunnen hun marken sturen aan den Verein zur Förderung der Kunst, Klopstock- strasse 21, Berlijn. Me wonderen fier dier geneeskunde. V eeartsen jjkunst omvat niet genoeg meerdier geneeskunde mag men tegenwoordig wel zeggen. Zelfs chirurgisch behandelt men de dieren tegenwoordig al evengoed als de menschen. Men heeft honden met een glazen oog of met kunsttanden, koeien en paarden met kunstbeenen, enz. De eerste veearts, die een koe een kunstbeen gaf, was een zekere Snarry in Yorkshire, die voor een grooten veefokker een koe amputeerde en dit dier, dat als fokdier booge waarde had, een kunstpoot aanzette. Het dier liep met zijn houten been evengoed als vroeger. Ook in Engeland heeft men een ouden hond een heel nieuw gebit gemaakt met tanden van porselein en randjes van goud en platine er om heen. Het geld kwam er voor den rijken eigenaar van den hond niet op aan. Er zijn ook heel wat honden met houten pooten. Een kat heeft men een dames-hoedepen, die het beest ongelooflijkerwijs had ingeslikt, weer uitgesneden, met het gevolg, dat het dier weer zoo wel was als ooit tevoren. Er is een dame in Londen, die een heele chirurgische inrichting voor honden heeftzij heeft er met een glazen oog, met een valsch gebit, met een aluminiumbeen. In een jaar betaalde deze dierenvriendin meer dan 2500 gulden aan vier genees- en heelkundigen. Er zijn trouwens nog wel kunstiger dingen gedaan heeft men niet een leeuw tanden uitgetrokken en van kanaries en dergelijke kleine vogeltjes de gebroken poot jes gezet Moed geargumenteerd De belangstelling onzer Zuiderbroeders voor de Dreyfus-zaak toont zich soms op zeer >gevoelige" wijze. In een bierhuis te Brussel heeft een antisemiet en tegenstander van Dreyfus een anderdie van Dreyfus onschuld overtuigd wasmet een bierpot op het hoofd geslagen en den ongelukkige zoozeer verwonddat zijn leven in gevaar is. En in de »Roe de 1' Amigo" is een ander voorstander van Dreyfus door drie mannen die hij had uitgescholden omdat zij op Dreyfus scholden afgeranseld en deerlijk gewond. Als" de politie niet nog intijds tnsschenbeide wasgekomon,zou hij doodgeslagen zijn. Taal. Vele lagere dieren kunnen aan eene strenge koude, waarbij zij geheel bevriezen, blootgesteld worden, zonder dat zij het leven er bij inschieten. Na ontdooien blijken zij even goed als vroeger de verschillende levensfunties te kunnen verrichten. Een proefdaaromtrent gedaan met de pikzwarte watertor, leerde het volgende Een viertal dier insecten werden ic een ondiepe meta len bak in water gebracht en deze werd toen, bij strenge koude, buiten gezet. Den (volgenden morgen was alles bevroren. Na zoo acht dagen in bevroren toestand te hebben doorgebrachtwerd een der dieren uitgehakt het dier was geheel stijf en zoo broos, dat één der dek schilden en twee pooten in verschillende stukken uiteen vielen, toen het in de hand genomen werd. De bak met de andere drie insecten werd nu lang zaam ontdooid. Eerst dreven de dieren op het water, zonder zich te bewegen. Pas 10 uren na het ontdooien begonnen zij de sprieten, pooten en dekschilden te bewegen. Den volgenden dag zwommen zij alsof er niets ge beurd was en vielen met graagte op een stuk vleesch aan, dat zij den vorigen dag hadden versmaad. Sedert dien tijd gedroegen zij zich geheel als de torren, die niet aan de proef waren onderworpen. Nederland en Transvaal. In het begin dezer week zal er te Amsterdam eene groote samenkomst worden gehoudenwaarin woord voerders van verschillende richting Ds. Lion Cachet, Mr. VerkouterenPastoor Konings en Protessor Sprnyt zullen optreden, ter betuiging van sympai hie met de Znid-Afrikaansche Republiek. Te Rotterdam en te Dordrecht, zoo schrijft 't N. v. d. D., hebben dergelijke samenkomsten reeds plaats gehad dat Amsterdam niet zou achterblijven, het sprak wel van zelf. En evenzeer spreekt het van zelf, dat eene opwekking om tegenwoordig te zjjn, er daardoor blijk te geven van instemming met het doelwel overbodig mag heeten. Wie kan zal er heengaat. Want het zal onzen stam verwanten in Zuid-Afrika goed doen het zal hun moed geven en krachtals zjj vernemen dat in de hoofdstad duizenden zich hebben vereenigd om te luisteren naar de achtbare mannen die spreken over hunne zaak en om uit te sprekendat het voortbestaan hunner onaf hankelijkheid onze vurige wensch is. Onze Afrikaansche broeders beleven moeieljjke dagen. Een samenkomstdie deze week gehouden zal worden is als een hartelijke handdrnk. En een hartelijke handdruk is in moeielijke dagen niet zonder invloed. Ontgnapt. Den 21 wist uit het krankzinnigengesticht »Ende- geest" bij Leiden een mannelijk verpleegde te ontsnappen. Blootsvoets en bijna ongekleed was hij door slooteu en weilanden geloopen en op het zien van een gevangen bewaarder, sprong bij nabij Leiden in den Morschsingel, waaruit hij met zeer veel moeite werd gered. Per rijtuig werd hij weder naar het gesticht vervoerd. Aeulenkeuringen. Volgens het besluit der algemeene vergadering der Hengsten-vereeniging „Hollands Noorderkwartier", deelt het bestuur mede, dat keuringen zullen worden ge houden van de veulens, afstammende van de hengsten toeboorende aan genoemde vereeniging telkens des voor middags te 10 uurte Stompetoren bij den heer C. Schagen op 13 September, van de veulens afstam mende van den hengst AdelbertteBenningbroek bij den heer Jb. Boon op 20 September van de venlens, afstammende van den hengst Haiduk te W i e r i n g e r- waard bij den heer Boon, aan de Buurt, op 27 Sep tember, van de veulens, afstammende van den hengst Bilstein. Voor de afstammelingen van eiken hengst wor den 3 prijzen beschikbaar gesteld van f 15, f 10 en f 5. Aangifte met opgaaf van geslacht, kleur en datum van geboorte vóór of op 6 September bij den secretaris, den heer J. M. Billroth, te Hoorn. Op Vlieland, waar jaarlijks het aantal bezoekers naar de badgelegenheid aldaar toeneemtbestaat het voornemen een flinke stoomboot te doen aanbouwen, die des zomers met passagiers van en naar dat eiland kan varen en 'g winters voor andere doeleinden ook op de Noordzee kan worden gebezigd. Het verkeer tueschen Vlieland Terschelling en Harlingen heeft slechts een maal per dag plaats. De bewoners dier eilanden zonden dus gaarne zien dat een concurreerend vervoermiddel verbetering in dezen toestand bracht. Bevolking van Noordholland. De bevolking van de provincie Noordholland be stond blijkens de opgave in de Staatscourant op 1 Jan. 1899 uit 468 650 mannen en 467.027 vrouwen totaal 965.677 inwoners. Zeldzaam. Te Haarlem gaf den 18 een 51 jarige werkman de geboorte van zijn 23e kind aan. Achttien kinderen van hem zijn reeds overleden. Barslngerhorn. De floraliatentoonstelling te Kol horn, op 20 en 21 Aug. werd druk bezocht. Door het vele ter opluistering ingezondene, alsook door de prachtige collectie planten van den heer Jung, bloemist te Alkmaar, waaruit voor de loterjj werd aangekocht, was er zeer veel bezienswaardigs. Ter opluistering was nog ingezonden eene korf met bijen, waarin glazen, zoodat men bet leven der plus minus 30000 bewoners kon gadeslaan. Afzonderlijk in kartonnen doos met glas opgepriktkoninginnen, werk bijen en hommels, gevulde en ongevulde honigraten alsook onbereide en bereide was. Een en ander was in gezonden door den heer Cs. Koojj, te Kolhorn, en trok zeer aller aandacht. H u n s t. Het Amsterdamsch A Cappella-Koor is thans aldus samengesteldDirecteurJoh. Messchaert. Me dewerkende zangeressen en zangers Sopranen Anna Kappel, Anna Tjjssen-Bremerkamp, Sophie Kroes-Spoor, Lucie Coenen en Olga Isaac. Alten: Cato Ribbe, Zijntje BakkerJeanne Blijeuburg en Harry van der Harst. Tenoren: Joh. J. Rogmans, Jos. Tjjssen Jr., Frans Phlippeau en Jan Dijker. Bassen Gerard Zalsman, Johan SontendijkOtto W. de Nobel, Johan Broek en Jan Sol. Administratie: »De Nieuwe Muziekhandel". De repetitiën zijn reeds in vollen gang. Het plan bestaat te Amsterdam de eerste uitvoering te geven op Zondag 17 September a.s., in de Lutersche Nieuwe Kerk. (Koepelkerk, Singel.) Transvaal. In zake de crisis in Transvaal zond de Nederl. Vrouwenbond1°. Een missive aan President Krnger, van sympathie in de moeielijke omstandighedenvan verontwaardiging over de rechtsverkrachting; van droef heid over het dreigend gevaar. 2°. Een adres aan de Koningin van Engeland. 3°. Een motie aan het Engel- sche volk. Veeziekte. Oude Nledorp. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee breidt zich hier steeds meer en meer uit. Bjj enkelen is deze gevreesde ziekte tot zulk een hoogen graad geklommen dat de melk dier koeien voor geen doel kan worden gebezigd. Verdronken. Te Zuldseliarwoude is het zoontje van den heer R. te water geraakt en daaruit levenloos opgehaald. Hoord te Berlicum. Den 20 des morgenswerd onder de gemeente Berlicum het lijk van een man gevonden badende in zijn bloed. Het was Frans v. d. Boom, stroodekker van beroep, een buitengewoon zachtaardig en oppassend man. Eerst dacht men, dat bjj den avond te voren, van zjjn werk komendedoor een vreeseljjke bloodspuwing over vallen was. Maar toen het ljjk naar zjjne woning te Heeswjjk was vervoerd en men het daar ontkleedde kwam men tot de ontdekking van eene diepe wonde in de linkerborst. De dokter constateerde nu dat hij was doodgestoken en de politie werd daarmee in kennis ge steld. De verslagene laat een vrouw met vier kinderen acuter. Valsclie bankbiljetten. Belgische bladen waarschuwen tegen valsche Ne- derlandsche bankbiljetten van J 25, welke sinds het begin der Van Dyck-feesten worden uitgegeven in de voor naamste Belgische steden. Het papier dier valsche bankbiljetten is dikker en de tint donkerder dan die van de echte. Ook staan het cjjfer 25 en de naam Nederlandsche Bank er niet als watermerk op. Men kent het signalement van een der uitgevers. Het is een blond man van 28 a 30 jaren, groot, slapk, met een lang gezichtingevallen wangen roode koonen grooten neus en schralen knevel. Hij is net gekleed met een donkerbruin pak gele schoenen staanden boord en slappen vilten hoed. Drie tanden van de onderkaak zjjn ingedrukt en zwart. Berging. Op de wrakken van het stoomschip »Iceland", welke reeds 23 jaren onder het zand van de Eierlandsche gronden bedolven lagen, doch nu zijn vrijgestroomd en gedeelteljjk van zand ontbloot, is men in de vorige week begonnen te duiken. Er is nog zeer veel van de groo-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2