361e Staatsloterij. Telegrafische Berichten. Stadsbericliten. Nr. 12057 f 5000; Nr. 5417 f 2000; Ns. 7158 en 14641 f 1000; Ns. 1321 en 17995 f 400; Nr. 11426 f 200; Ns. 595, 1051, 1158, 2355, 6879, 8368, 10400 en 14667 f 100. 3e kl., 4e 1., 24 Aug., no. 15061 f 1000 20346 f 100 tendeels kostbare lading in het. wrak. Eenige schijven tonw werden bereids geborgen en bleken nog zeer gaaf te zijn. Men hoopt op gunstig weer en heeft dan groote kans nog veel te bergen. Pensioenfonds voor spoor- en trampersoneel. De Vereeniging voor locaalspoor- en tramwegen in Nederland heeft besloten de oprichting van een collectief pensioenfonds voor beambten aan alle locaalspoor- en tramwegen voor te bereiden. Daartoe werd een com missie samengesteld, bestaande nit de heeren Ilora Siccema, te Rijsenbnrg, Kocb, te Nijmegen, en Nijsinck te Amsterdam. Tot voorzitter van de vereeniging werd gekozen de heer Hoefft te Doetichem. De afgetreden president, de heer Schadd, is tot eerelid benoemd. IJlt de polders. Voor de graanpolders in het Noorderkwartier weert het tegenwoordig uitstekend de grasboeren verlangen erg naar een buitje, maar de graanboeren knnnen het water nog best een paar dagen missen. Onder de gunstigste omstandigheden is het graan gegroeid, onder niet minder gunstige wordt het nu binnengehaald. De oogst is bijna geheel binnen, nog enkele dagen droogte en wat den graanboer betreft kan het regenen voor den grasboer wat het wil. De Kinderoperette »de Woudkoningin van den in Mei overleden componist Mart. Schuil, verschijnt eerstdaags in druk. In Qctober zal bij de firma C. F. W. Siegel te Leipzig eene duitsche uitgave van dit werk, dat op vele plaatsen van ons land met zooveel succes werd uitgevoerd, verschijnen. De piano partituur bevat de Hollardsche- en Duitsche tekst der koor- en solo nummers onder el kander gedrukt. De vertaling van Hugo von der Amstel is, ook wat de verzen aangaat, bizonder mooi. Tevens knnnen wij nog mededeelen, dat het nagelaten manus cript van denzelfden componist, getiteld Malle Geert", waarvan de tekst geheel en de muziek gedeeltelijk af was, dezer dagen wat het muzikale gedeelte aangaat, voltooid is door den heer Richard Hol. De heer Hol, die onlangs onder bet opschrift «Martinus Schuil als dichter en componist" in het maandschrift »het Orgel' een zeer waardeerend artikel schreel, noemde Malle Geert'' het fraaiste der door den heer Schuil geschreven werken. Vechtpartijen. In den nacht van 20 en ook in die van 21 hadden te Rotterdam op het terrein waar de kermis wordt gehouden verschillende vechtpartijen plaatswaarbij een aantal personen met messen werden gestoken. Ook werden hier en daar in bierhuizen de ruiten ingeslagen. Een 18-jarig jongmensch dat niet vlug genoeg be taalde, werd door het personeel uit het in beweging zijnde stoomcaroussel van Tewe gegooid. Bewusteloos werd hij opgenomen. Eenige vrienden brachten hem bij. Op ver schillende plaatseD gekneusd werd hij huiswaarts ge bracht. Ongeregeldheden te Hilversum. Het afschaffen der kermis en verscherping van het toezicht op den huizenbouw (tot nog toe werd de rooi lijn aan het initiatief der bouwers overgelaten) heeft onder de bevolking van Hilversum een ernstige geest van verzet tegen bet gemeentebestuur doen ontstaan. Toen nn Zondag Domela Nieuwanhuis en van Emmenes een socialistische meeting in de gemeente hadden gehouden, waarin de bekende opruiende taal natuurlijk niet gespaard werd, sprong de bevolking uit den band. Ruiten werden ingeworpen, huizen en tuinen zwaar beschadigd en ten slotte maakte men 't zoo bont, dat de hulp der militaire macht werd ingeroepen en de staat van beleg afgekondigd. Dinsdag was het op sommige punten dezer gemeente zeer rumoerig. Herhaaldelijk hadden schermutselingen plaats, waarbij eenige arrestatiëa geschiedden en een agent van politio met een flesch een zware verwonding in het gelaat ontving. Tegen den avond werden de zware ijzeren bedekkingen over de goten, welke op de Groest dwars voor de Leeuwen en Spoorstraat liggen, opgenomen en de daarbij staande groote lantaarn uitgedraaidtengevolge waarvan een huzaar viel en het paard op den loop ging. Toen het geheel donker was, werd 't een algemeen gevecht, waarbij door het volk naar de militairen met steenen geworpen en ook op hen geschoten werd. Dit gat aanleiding tot krachtdadig optreden. Vele charges werden gemaakt, en door de infanterie werd op de groepen, die hier en daar post hadden gevat, gevuurd. Er vielen een doode, een jonge smidsknecht, en vijf gewonden, waaronder, een paar ernstig. Men vermoedt, dat. nog meer zijn verwond. De huzaren veegden, vooral in het dorp, de st;aten schoon een ieder moest in huis, zoodat de winkels te 9 uur reeds gesloten waren. De herbergen, café's en kroegen waren reeds op hooger bevel te 6 uur gesloten. Te 11 uur zag men bijna nie mand meer op de straat en scheen alles rustig te zijn tenminste is de nacht kalm voorbijgegaan. Brand te Oosterbeek. Men schrijft uit Oosterbeek, dd. 21 Aug., aan het »Handelsblad" De ongekende langdurige droogte is waarschijnlijk de oorzaak van een bevigen brand die hier hedenmiddag van twaalf tot. vier uur woedde. De boerderij van den heer Geerling, brandde totaal uit. Van huis, stal, hooi berg en schuur zijn slechts enkele brokstukken muur en pninhoopen overgebleven. Het huis werd bewoond door twee gezinnen met kin deren. Niemand kreeg letsel doch twee varkens verbrand den en aan de moestuin der buren werd veel schade berokkend. Naar men vertelde, waren beide gezinnen tegen brand schade verzekerd. Deze brand is weder een pleidooi voor een waterleiding en tevens geschikt om de over hun hooge belastingen klagende zomer gasten uit de stad eens te doen zien, dat. men in die dorpen »waar men zoo heerlijk weinig belasting betaalt.," zooals het heet, ook de lusten van een goed georganiseerd gemeen schapsleven missen moet. Zijpe. Den 23 brandde, tengevolge van hooibroei, de boerenplaats van den heer A. Kruier te ZLjperslnis, geheel af. Sedert verleden Vrijdag was men begonnen met het broeiende hooi uit de bergplaats te brengen doch het nog overgeblevene vatte in den morgen van den 23 vlam met bovengenoemd gevolg. Het aantal plaatsen, dit jaar tengevolge van hooibroei verbrand, is in Noord holland zeker zeer groot Spanbroek. Als eene bijzonderheid mag gemeld worden, dat bjj den heer A. Groot alhier, een appelboom weder begint te bloeien, terwijl de rijpe vruchten er nog aanhangen. Inbraak. Jn den nacht van den 22 op den 23 is een brntale inbraak gepleegd in perceel 321 aan de I leerengracht, te Amsterdam.' waar gevestigd zijn de magazijnenen het kantoor van de firma F. G. Geerling. Nadat de inbrekers door de voordeur, nogal solide gesloten, zich toegang hadden verschaft, hebben zij blijkbaar een bezoek gebracht op 't kantoorwaar ze zich met geweld ook toegang verschaften en alles dooreen wierpen. De brandkast werd geforceerd, rozetten die de sluiting bedekten verbrijzeld, maar ze werd niet geopend. Slechts eenige kleinigheden worden vermist; een fiets die op^de stoep werd gevonden, konden de dieven blijkbaar niet medonemen. Oudorp. De gemeenteraad besloot den 22 aan de naamlooze Vennootschap 1 ramweg Alkmaar Langedijk vergunning te verleenen tot het daarstellen van rails op en "aan de onder die gemeente gelegen wegen tot bet exploiteeren van een electrische tram van Alkmaar naar Oudkarspel en terug en tevens tot het maken van elec trische geleidingen voor verlichting in de gemeente en benoemde tot onderwijzer aan de openbare lagere school, den heer K. Hart, te Alkmaar. Schcrmcnliorn. Beroepen naar de ned. herv. gem. alhier de heer Boerendonck, candidaat tot den H. D. Haringbuizen. Deu 27 zal alhier het nieuwe orgel in de hervormde kerk plechtig worden ingewijd met do uitvoering van een paar schoone koornummerswelke gezongen zullen worden door eenige dames en heeren die voor dit doel welwillend een zangkoortje hadden samen gesteld. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. Ninns Cherry Blossom Fanny Fun Richard Lady B ex. Lady B Octavia ex Ada Cesar Sigfrida 1. Nntina Eig. 2. Eddellah 3. May Rysdyk 4. Shadeland Nntj' ean 5. Linsca II 6. Chilo 7. Newbold 8. Bellwood 9. Jersey 10. Sira 11. Led a 12. Sersant 13. Hirye 14. Nelly II Laatste Berichten. Kn geland en de Ï.-A. Republiek. PRETORIA, 23 Aug. Men ziet den toestand op het oogenblik een weinig beter in. De Volksraad zet de be spreking der dynamietquaestie voort. Men meent, dat de Volksraad de conclusies zal aannemen van de speciale commissie, die belast was met het onderzoek der quaestie. LONDEN, 23 Aug. Wij vernemen dat de volledige tekst, van het antwoord der Transvaalsche regeering op het telegram van Chamberlain gisteren te Londen ont vangen is. Strikte geheimhouding wordt met betrekking tot den inhoud in acht genomen, doch men bericht, dat het antwoord op het oogenblik een punt van beraad slaging bij de regoering uitmaakt. LORENZO MARQUEZ, 23 Aug. Do ammunitie voor Transvaal werd na gelost te zijn overgebracht naar het Portngeesche troepenschip «India". Een aantal agenten van de Transvaalsche geheime politie honden hier verb)ijf. Het gerucht gaat, dat de Boeren er over denken een commando vrijwilligers te zenden om de ammunitie al te halen. 3e klasse. 3e lijst. 23 Aug. 's -Gravenhage, 24 Augustus 1899. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroe pen tegen Woensdag, 6 September a.s. 's nam half twee uur. Wedrennen te Bergen. Aan de harddraverijen ter gelegenheid van de Berger meeting op Zondag 3 September wordt door niet minder dan 53 paarden deelgenomen. De opgave volgt hieronder. Wat de aangifte voor het rennen betreft, deze kunnen errst aan 't einde dezer week worden gepnbliceerd. Kennemorprjjs. Handicap. Minimum afstand 2000 M. 1. Ninns Eig. 2. Lali Brien 3. Amber II 4. Johanna III 5. Black Boy 6. Louise 7. Pullaway III 8. Tarter II 9. Cherry Blossom 10. Mr. Angnste 11. Batir 12. Herman 13. de Dame 14. Cesar 15. Attila 16. Octavia ex Ada 17. Lady BII ex Lady B 18. Electricity 19. Valerie (ex. Mie II) 20. Richard Jac. Roodenbnrg, IJpolder. Stal »Aventi", 's Bosch. A. A. v. d. Berg, Haarlem. Joh. de Mol, 's-Gravenhage. H. v. Wickevoort Crom- melin, Heemstede. Joh. de Mol, 's-Gravenhage. S. Snoeck, Bergen. A. C. v. d. Akker, Hazets- woude. D. VermaatRotterdam. S. Suoeck, Bergen. J. W. Schnijl, Rotterdam. W. H. J. Brom, Utrecht. K. v. d. Halst, Amsterdam. H. K. Glas, Loppersnm, W. A. Ockhorst, Rotterd, T. Velstra Leeuwarden. A. A. v. d. Berg, Haarlem S. Witteveen, Harendermolen. D. A. van Stralen, Haarlem dezelfde. Prijs van Maasdam. Record-Harddraverjj. Minimam afstand 2400 M. i. Jouge Krylaty Eig. 2. Mr. Auguste 3. Johanna III 4. Amber II 5. Batir 6. Ceres 7. Geert Cremer 8. Herman 9. de Dame 10. Isabelle 11. Princess Airlie A. C. C. v. d. Akker, Hazerswonde. S. Snoeck, Bergen. Joh. de Mol, 's Gravenhage. A. A. v. d. Berg Haarlem. J. W. Sehujjl, Rotterdam. J. A. de Lijster, Pernis. S. Witteveen, Harendermolen. H. J. Brom, Utrecht, v. d. Hulst, Amsterd. A. v. d Berg, Haarlem, v. Wickevoort Crom- melin, Heemstede. W. K. A. H. Eig. Jac. Roodenbnrg, IJpolder. D. Vermaat, Rotterdam. J. de Mol, den Haag. D. A. van Stralen, Haarlem. A. A. v. d. Berg, Haarlem. T. Velstra, Leeuwarden. H. K. Glas Jr., Loppersnm. dezelfde. Bergerhofprijs. Handicap. Minimum afstand 4000 meter. B. H. v. Munster, Groning. Stal Trio, Soest. A. v. d. Mnnt, Aschgat. W. H. J. Brom Utrecht. C. Sonins, Groningen. Reilingh en Leopold, Groningen. J. W. SchnijlRotterdam, W. A. Ockhorst, Rotterd. A. A. v. d. Borg, Haarlem. Stal »Aventi", 's Bosch. A. Catz, Groningen. J. Koster, Heemstede. A. Stork D. A.van Stralen, Haarlem. Desertie. Den 22 hebben zich twee mariniers, die zich zonder verlof nit hun garnizoen, den Helder, verwijderd hadden, vrijwillig aan de Cadettenschool aangemeld zij zijn dien zelfden dag op transport gesteld. Men verzoekt ons mede te deelen dat op zondag, deu 27, de dienst in de kerk der evang. lulh. ge meente zal worden vervuld door den heer W. J. Mans- sen, van Zaandam. He wordlngs-gesehiedenls ran de Zout ziederij „de Kendraehl". Den 18 April 1779 zijn Jan Bronsman en Henrico van Sanen ieder voor één vierdeHendrik Huberts Willem de Vlieger zoo voor zich zeiven als voor zijne huisvrouw Judith van Loon en Pieter de Boer ieder voor één achtstebij contract overeengokomen tot het stichten en uit den grond opbouwen van een nienwe zoutkeet aan de zuidzijde van de Schnlphoek, tot naam zullende voeren d'Eendragt. Dit contract bepaalt tevens, dat mot het begin van 1781 of zooveel eerder als d' Eendragt in gereedheid zondo zijn, om met al drie pannen te keeten, de negotie wegens 't raffineeren van zont in de thans met 1 Jannarij 1779 nog voor tien jaren in hnnr bezeten zoutkeeten 't wapen van Alkmaar en d Oranjeboom welke zoo lang znllen aangehouden worden als men bij meerderheid van stemmen zal goed vinden, voor gezament- lijke rekening zonde gaan. De Dagnaten. De Rnmeensche Magnaten-kapel gaf den 22 in den Stadshont het reeds vroeger aangekondigde coucort, echter niet op den vastgestoldon tijd; in plaats van 7, was het bijna 8 nnr toen men begon. De kapel bestaat nit 10 personen, hoofdzakelijk violisten, waaronder er zijn die zeer goed spelen, (de directeur o.a.) dan één bassist, één fluitist, één, die een soort cither bespeeld en een pianist. Van de verschillende nummers beviel ons het meest »Sirenenzanber", wals vanWaldtenfel, de ouverture «Dich ter nod Bauer" klonk zeer onduidelijk en verward, wat misschien wel aan de omgeving waarin bet concert plaats vond, te wijten is. Eene zaal is voor znlk een kleine corporatie en dusdanige bezetting de aangewezen plaats. Het publiek, of een zeer groot deel daarvan, scheen met de uitvoering tijzonder ingenomen, de bijval, na bijna elk nnmmer, was opvallend groot. HKRflll. De kermis met alle vermakelijkheden die zjj kan bieden, staat voor de deur. Met haar kan werkelijk iets fraaisiets bezienswaardigsmaar ook veel leelijks en afzichtelijks worden binnen gelaten. Het komt er voor een groot deel op aan door welke oogen men het ziet, en of men opgewektheid genoeg bezit om zells het minaer schoone zonder groote ontevredenheid voorbij te gaan, alsof het niet bestaat. Het schijnt wel of zelfs wij, flegmatieke Hollanders als we zijn, niet wel buiten ker mis kunnen scbaf haar af, en er treedt al zeer spoedig onder een anderen vorm, b.v. tentoonstellingen enz., een andere kermis in de plaats, die ook al vermakelijkheden aanbiedt, welke dikwijls niet van beter gehalte zijn, dan die ons nn worden voorgezet. Eu we zien hetkermis moet er zijn. Er zijn zooveel en velerlei belangen aan verbondener is zooveel op ingericht, dat afschaffing gevaar oplevert en evenals te Hilversum, huzaren, in fanterie en buitengewone macht van politie noodzakelijk maakt. Neen, dan is het nog maar beter met een goed voorziene beurs on een groote dosis opgewektht-id deel te nemen aan onze jaarlijks woderkeerende kermisvreugde en er vooral voor te zorgen dat als ze tot de geschiedenis be hoort, er geen berouw kan bestaan over wat we bebben gedaan en nagelaten. De aanstaande kermis zal naar we ons voorstellen, niet uitmunten boven- maar ook niet achterstaan bjj die van vorige jaren. Drie comedie's. Als men van het goede te véél kan genieten, dan zonde dit hier wel eens het geval knnnen zijn. Gebr. van Lier, treden met hnu tooDeelgezelschap op in de H a r m o n i e en znllen Zondagavond «een dolle boel", Maandagavond «Voerman Henschel" en Dinsdagavond «Marqaerite Gautior" ten tooneele brengen. Voor de overige avonden is het nog onbekend. Wanneer we weten dat deze stukken op andere plaatsen met veel succes werden vertoond, en we bedenken dat de hoofdrollen aan uitstekende krachten zijn toevertrouwd, dan kan men licht voorspellen dat de Harmonie telkens goed gevuld kan zijn. Op het plein achter de groote kerk zal vei rijzen de Schonwbnrgtent van de Slederl. Tooneelvereenlglng. Daarin znllen te beginnen op Zondagavond worden opge voerd de Tooneelspeler des Keizers, de Zonzij van t leven, Ghetto, Twee moeders, Klein Eyolf Narciss en Ijzervreter. Het succes dat de Tooneelvereeniging met de opvoering in andere plaatsen heeft gehad, waarborgt haar ook hier een groot aantal bezoekers. En op de Laat, zal de heer Wijlacker zijn tente op slaan. Wanneer de eerste voorstelling zal worden gegeven, en waarnit die zal bestaan, is ons onbekend gebleren.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3