Engeland tegen Transvaal. Honderd en eerste jaargang, 1891). ZONDAG 27 AUGUSTUS Buitenland. Nederland. Stadsberichten. NO. 102. Eerste blad. A L k M A A It S C III: CO U R A I. Deze Courant wordt Mlnsdag-, Bonder cl a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8Ö franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.Ofl. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen s Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. Pijnlijk doet het aan en bitterheid welt op in 't ge moed, als wij Engeland zien voortgaan de Zuid-Afrikaan - schu Republiek te belagen zich stap voor stap ..ien indringen in haar binnenlandsche aangelegenheden en haar in de engte zien drijven door op elke inwilliging van hare zijde weer een nieuwen eisch van oogenscbijn- lijk geen groote beteekenis te doen volgen. Juist in dat voetje vóór voetje voortgaan zien wij het grootste gevaar. Hoe meer de Republiek toegeeft, hoe minder reden zij zal hebben om eindelijk stellig te weigeren, en zoo kan zy ten slotte allengs zelfs den steun der openbare mee ning verliezen. Als er reeds zooveel is toegegeven, zal men meenen dat er altijd nog wel iets bij kan, en niet begrijpen waarom Transvaal zoo halsstarrig is zich aan het gevaar van een oorlog met Engeland bloot te stellen, liever dan nog één schrede verder te gaan. Wat men op vredesconferentiëu ook moge verkondigen, hoe algemeen men moge verzekeren, dat het recht en niet de macht moot beslissen, en dat er dus geen ver schil moet gemaakt worden tusschen groote en kleine, machtige en zwakke staten, in de werkelijkheid gaat het anders. De zwakste partij moet toegeven, moet .inschik kelijk" zijn. Waar meerderman komt, moet minderman wijkenis een oud Hollandsch spreekwoorddat niet alleen geldt in de verhoudingen tnsschen volken. Natuur lijk moest het zoo niet wezen, maar ongelukkig i s het nu eenmaal zoo. En het is nu wel duidelijk, dat Transvaal niet op den steun van eenige groote mogend heid heeft te rekenen. Nu Engeland daar zeker van is, gaat het zich door niets meer weerhouden. Men mag althans veilig aannemen, dat Portugal, dat den verderen aanvoer van norlogshehoefteu over zijn groudgebied in Oost-Afrika naar Transvaal verbiedt, tot die wederrech telijke daad niet zon zijn overgegaan zonder vriend schappelgken, maar toch zeer ernstigen aandrang van Engeland. Bij verdrag is uitdrukkelijk door Portugal de in- en doorvoer van wapenen en oorlogsammunitie uit de Delagoa-baai over zijn grondgebied ten behoeve van do regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek verzekerd. Toch wordt een lading van 2400 kisten, door Duitsche schepen aangevoerd, door de Portugeesche ambtenaren aangehouden. Nu er ook Duitsche belangen bij de zaak zijn betrokken, vraagt men zich af, of Duitschland zich deze zaak niet zal aantrekken, en of ook hier Transvaal weer alleen zal staan tegenover Engeland. Is dit zoo, dan valt er ondanks alle vertoogen over internationaal recht in de werkelijkheid van dat .recht" nog weinig te bespeuren. Bij voorbaat belet een onzijdige, een .be vriende" staat, voordat er nog een oorlog is uitgebroken de Republiek alvast zich zooveel mogelijk in staat van tegenweer te stellen, terwijl Engeland zich bejjvert troe pen, paarden en allerlei oorlogstuig naar Zuid-Afrika te zenden. Het zwaake Portugal met zijn berooide financiën ziet nu eenmaal het machtige en rijke Engeland naar de oogen, en in Engeland zit nu eenmaal geen Gladstone aan het roer, die gevoel heeft voor recht en billijkheid en voor een geest van vrijheid ook bij anderen en niet uitsluitend in Engelands belang, en ter wille daarvan volksvooroordeel en nationale ijdelheid durft trotseeren In vergaderingen en adressen geeft het Nederlandsche volk blijk van zijne wrevel tegen de Engelsche Regeering en van zijn erkenning van het recht van het Transvaal sche volk om zijn eigen huis in te richten naar eigen inzicht, ook al is bet in zgn werkelijk niet alledaag schen toestand niet aanstonds bereid daarbij te handelen overeenkomstig de denkbeelden die in Engeland en hier te lande in den loop dezer eenw allengs burger reent hebben verkregenen al geeft het tegenover de vreemdelingen van Engelschon bloede blijk van een niet onverklaarbaar wantrouwen. Het adres van de Zuid Afrikaansche vereenigiDg heeft intusschen al heel wat scherpe bestrijding uitgelokt. Miskenning van het doel voorbijzien van de hoofdzaak door kritiek op onderdeelen en vorm speelden daarbij, als zoo dikwijls, een belang rijke rol. Het is een adres aan het Engelsche volk en meu sprak en schreef er over, alsof het een adres was aan de "Engelsche regeering of aan .do toonge vende Engelsche wereld." Dat was wel de hoofdfout, die de beoordeeling in verkeerde richting bracht. Maar behalve de regeering en de tegenwoordige toongevende partij in Engeland is er ook nog een deel van het volk, zijn er ook nog Engelsche bladen vertegenwoordigers der openbare meening, al zij het ook die eener minderheid, eener naar wij vreezen slinkende minderheid, die een andere stem laat hooren dan Chamberlain en zgn ver wanten in volgelingen een ander geluid dan de groote trom en de krijgstrompet. Dat deel van het Engelsche volk stond blijkbaar den ontwerpers van het adres voor oogen en het is volstrekt niet iets ongewoons, zich richtende tot een geheel volk, tot een menigte of een vergadering, te spreken in een toon waarvoor voorloopig slechts een minderheid een open oor heeft, in de hoop dat allengs die minderheid tot meerderheid zal wassen. Men spreekt aldus tot het geweten van een volk, zooals men spreekt tot het geweten, tot het .beter ik" van een persoon ook van hem die blind schjjnt voor recht en billijkheid. En in het Engelsche volk schuilt dat betere element. Dat getuigt de geschiedenis, ook van Transvaal, toen Gladstone den toon aangaf. Toen deed Engeland, wat voor een machtigen staat schier geldt als een onmo gelijkheid het sloot vrede na een nederlaag en op voor den tegenstander gunstige voorwaarden. Of van zulk een adres eenig gunstig gevolg te wach ten is, blijft altijd de vraagmaar het kan althans een goeden invloed hebben. Wat daarentegen al bijzonder weinig hoop kan geven op eenig gevolg, tenzij dan in de niet gewenschte richting, is een uiting van veront waardiging, waarbij men, zooals het heet, de tegenpartij eens goed de waarheid zegt. Daaraan kan men behoefte gevoelen tot ontlasting van eigen gemoed, maar de tegen partij wordt er alleen nog meer door geprikkeld. Die nog wil trachten een botsing te voorkomen, zal er zich van onthouden. De ontwerpers van het adres althans konden tot bereiking van hun doel onmogelijk een krach tig. een klinkend protest gebruiken en men handelt onbillijk aan het adres .aan het Volk van Groot-Brit- tannië" eischen te stellen die van pas zijn voor oen .verontwaardigings-meeting." BELOIE. De generale raad der socialistische partij heeft besloten aanstaanden Maandag een buitengewonen partijdag uit te schrijven. In deze bijeenkomst zal de vraag aan de orde worden gesteld welke middelen kun nen worden te baat genomen om de aanneming vau het kieswetontwerp te verhinderen zonder voorafgaande Kamer ontbinding en zonder gelijktijdige invoering van het algemeen eenstemmige kiesrecht? Men verwacht scherpe besprekingen tnsschen de revo lutionaire groepen en de parlementaire leiders der partij. Uit Brussel wordt gemeld, dat Max Régis, de ge wezen antisemietische burgemeester van Algiers, naar Nederland is vertrokken. De Belgische bladen geven hem den raad zich maar niet meer in Brussel te vertoonen, want men is daar op zgn denkbeelden volstrekt niet gesteld. Régis heeft nog kans gezien een antisemietisch clubje te Brussel te stichten, »La Solidarité" geheel. D(J1T§CHLA.IVD. Het geheele Pruisische Ministerie is naar Potsdam vertrekken, om in kroonraad met den Keizer te beraadslagen, wat te doen, na de verwerping der kanaal wetten door de conservatieven. Wat er in de plaats'gehal hebbende zitting besloten is, is nog niet bekend. Vrij algemeen verwachten de groote bladen ont binding van het Huis van Alge vaardigden. UAiliiGLAAU. Het lang verwachte autwoord van Kruger is eindelijk in Engeland aangekomen er is nog niet bekend, hoe 't luidt. Het schijnt echter vrij zeker te zijn, dat de voorstellen, door de Regeering der Republiek gedaan, in hoofdzaak overeenstemmen met de wenschen door Sir Alfred Milner by de conferentie te Bloemfontein te kennen gegeven. Er is dus voor Chamberlain geen aanleiding meer, om op de benoeming van een gemengde commissie aan te dringen. En de geheele reden voor de thans schijnbaar zeer gespannen verhouding vervalt daardoor. Laatste Berichten. Een nieuw blauwboek. LONDEN, 25 Aug. In een nieuw blauwboek over de Transvaalsche aangelegenheid is opgenomen een missive van sir Alfred Milner, gedagteekend 14 Juni, waarin het Transvaalsche arbitragevoorstel aan de Britsche re geering wordt overgebracht. Milner stelt voor het voor stel onmiddellijk te verwerpen, daar het meer qnaesties zou doen rjjzen dan het oplosteaangezien het geen vreemde tusschenkomst uitsloot, welke Engeland nimmer kan toelaten. Dit was door Milner herhaaldelijk te Bloemfontein te kennen gegeven. Hij voegt er aan toe, dat aan het hoofd van het programma herstel der Uit- ander-grieven staaten niets anders kan worden in overweging genomen alvorens deze aangelegenheid is geregeld. Het antwoord van Chamberlain van 27 Juli deelt de meening van sir Alfred Milner geeft een overzicht van den toestand, in het. leven geroepen door de behandeling der Uitlanders en betreurt het mislukken van de con ferentie. De minister verheugde zich er overdat de kie8rechtvoorstellen tegemoetkoming toonden doch er bleven nog punten van groot belang ongeregeld. Verder worden voorstellen gedaan tot het instellen van een gemengde commissie van onderzoek. 4» roei. Op 31 dezer, des avonds, zullen alhier eenige feestelijkheden plaats hebben, bestaande in vuur werk en muziekuitvoering, waarvoor het fanfarekorps zijn welwillende medewerking heeft toegezegd. Egmond aan Zee. Den 25, des ochtend half 6, waren twee jongens Antoon Gul en Arie Zwart, 10 en 11 jaar oud, in een lekke roeiboot aan het spelen; de boot sloeg los enj zij dreven in zee, tot de 2e mijlpaal naar het Noorden. Hulp door zwemmen was onmogeljjk. Te half acht stak de reddingsboot in zee die het geluk bad ze aan den wal te brengen de jongens zaten met de boenen in het water en wilden de boot zoo sturen, maar dit gelukte hun niet, met de pet schepten zij het water uit. Te Hilversum is 't nu weer rustig. De patrouil les zijn voorloopig gestaakt. De gearresteerde personen zijn uit hunne hechtenis ontslagen. Zij werden nu achtereenvolgens door den commissaris van politie in verhoor genomen. In het algemeen moet gebleken zijn dat misbruik van sterken drank in de voorgevallen ongeregeldheden eene hoofdrol gespeeld heeft. De meesten der belhamels zijn in nuchtereu toestand tamelijk handelbaar. De Minister van Oorlog, geueraal Eland, vertoefde den 25 te Hilversum. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. H. M. de Koningin zal bij haar bezoek aan Rot terdam op 25 September te ongeveer 1 uur in den na middag aankomen. Er zal een lijtoer gemaakt worden door Cbarlois, Katendrecht en Feyenoord. Aan boord van een stoombootje zullen verschillende havens aan den Linker Maasoever worden bezocht. Voorts zullen bezoeken gebracht worden aan de ter reinen van de Maatschappij voor scheeps- en werktuig bouw Feyenoord, aan de fabrieken van Van den Bergh's Limited en aan een der stoomschepen van de Holland- Amerika-Liju, liggende aan de Wilhelminakade. De minister van Justitie heeft, evenals in de laatste jaren, aan de college's van regenten der verschillende Rijksopvoedingsgestichten een crediet verleend om op den Koninginne-dag de verpleegdeu te onthalen. Behagen. Den 24 legde de heer K. Zeeman, onderwijzer alhier, te Utrecht met gunstig gevolg examen af als onderwijzer in de gymnastiek (lagere acte). Spanbroek. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer Veldman, te Uden. Barsingerliorn. Te K o 1 h o r n komt groot gebrek aan drinkwater. De kerkebak is ledig en de bak van 't Witte Kruis zoover ledig, dat het restant moet bewaard blijven, voor eventueel watergebrek hebbende zieken. Men verzoekt ons mede te deelen dat op zondag den 27, de dienst in de kerk der doopsgezinde gemeente zal worden vervuld door den heer ds. van der Wissel, van Drachten. Volksbond. In de dezer dagen gehouden vergadering der afdeeling Alkmaar van den Volksbondvereeniging" tegen drank misbruik, zijn benoemd tot afgevaardigden naar de 26ste algomeene vergadering van oen Volksbond alhier op Woensdag 30 Aug., in de buitensocieteit te honden de heeren H. Coopmans, mr. A. M. de Lange en Th. Meeues. Tot hunno plaatsvervangers de heeren :V. S. Ohmstede J.Cz., M. Uitenbosch eu A. Visscher. Deze algemeene vergadering is ook voor de leden toe gankelijk. In de veranda der buitensocieteit zal dien dag worden tentoongesteld eene interessante verzameling boeken tijdschriften platen en photografiën die een aanschou welijk beeld geven van de werking van den »Volksbond." Deze collectie is het laatst geétaleerd op de geneeskundige tentoonstelling in Juni en Juli te Arnhem gehouden. Kermis. Het gezelschap van den heer B. de Vrooiuen van Amsterdam zal gedurende de kermis vier voor stellingen geven bij den heer Peperkamp, en wel van Dinsdag tot eu met Vrijdag, des avonds 8 uur, de vol gende dagen zal er gelegenheid tot dansen bestaan in de bovenzaal. Wafelen. De van ouds gevestigde ververschingssalon van J. F. Wagcndrevcr zal dit jaar niet op de oude plaats op de Nieuwesloot staan, maar is gevestigd in het pakhuis naast den heer Kuhl, aan het Hofwelk gebouw door den ondernemer keurig netjes is ingericht tot het ontvangen van gezelschappen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1