GfM van gemeanteooflH in den Hom Be wacht bij de deer. No. 102. Tweede blad- Honderd en eerste jaargang, 1899 ZONDAG 27 AUGUSTUS. Bekendmaking. CJ-evonden !7"oorwerpen. Nederland. Feuilleton. Deze Courant wordt H 1 n s d a g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR, herinnert, ter waarschuwing, aan artikel 208 der Alge- meene Politie-Verordening dezer gemeente, luidende „Het is verboden, in voor het publiek toegankelijke „loealiteiten te werpen met confetti, serpentines of „dergelijke licht brandbare voorwerpen. „Het is verboden op den openbaren weg, of in „voor het publiek toegankelijke lokaliteiten, iemand „met pauweveeren, pluimen of dergelijke voor- „werpen aan te raken, of die voorwerpen te ver- „koopen, te koop aan te bieden of in voorraad te „hebben in lokalen, waar gelagen gezet of vertoo- „ningen gegeven worden. „Overtreding van dit artikel wordt gestraft met „eene geldboete van ten hoogste vijf gulden. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 26 Aug. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een wit boezelaareen serveteen parapluieeen gouden zijnaaldeen kinderkouseen witte hondeen huissleuteleen retourkaartje H. IJ. Sp.een bus van een rijtuig een portemonaie met geld een knipmesje een band van een sportkareen rozenkranseen blauw armbandje met gouden slotje een hondenhalsband met penning. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 26 Aug. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter openbare kennis, dat zij, die bij gelegen heid der op 31 Augustus a.s. te houden hard draverij plaatsen wenschen In te nemen met tenten, kramen of wagens, zich daartoe hebben te wenden tot den heer Commissaris van Politie, op werk dagen des namiddags tusschen 1 en 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS, Voorzitter. 25 Aug. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Voor onderstaande circulaire wordt ons een plaatsje in ons blad verzocht, waartoe wij gaarne bereid zijn. De heeren Richard C. van Haagen, te Arnhem en W. P. Koopman, te Amersfoort overtuigd, dat een „Alge. mecne Mederlandsche Coöperatieve Hond van Pluimveehouders", die allen omvat, welken van de pluimveehouderij hun hoofd of bijverdienste of liefhebberij maken, een eerste vereischte is om aan de pluimveehou- DOOR L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. 3) Rondom mij heorschte een doodsche stilte. Ik begaf mij door het schip naav den Noordelijken vleugel de gestalte bleef vóór mij loopenzij ging de groote bank binnenwelke behekst heet te zijn. Zij liep regelrecht toe op het borstbeeld van den ouden abt, die den vloek had uitgesproken. Dit beeld staat zooals gij weet, in den tegenovergestelden muur, de gestalte boog zich naar voren, drukte in een der oogen van den ouden monnik en onmiddellijk schoof een steen van zijn plaats en werd een trap zichtbaar. Ik wilde mij naar die trap begeven, doch moet zeker tegen iets gestooten hebben. Ik kreeg een gevoel van pijn en ontwaakte plotseling. Hoe groot was mijn onstelienis toen ik ontwaarde dat ik in mijn droom werkelijk over het plein was gegaan en mij nu in de kapel bevond; ik stond zelfs in de onde bank. Er was evenwel van een vreemde gestalte geen spoor meer te bespeuren; het maanlicht wierp een gonden glans over de plaats. Ik was ten hoogste ver baasd, zelfs verslagen doch juist stond ik op het punt om naar het huis terug te keeren geheel en al ver wondering over het zonderlinge visioen dat ik gezien hadtoen ik, mijn oogen opslaande, tot de ontdekking kwam, dat in elk geval een deel van dat visioen bewaar heid werd. De oude monnik scheen mij van uit zijn marmeren beeld aan te grijnzen en naast hem ontwaarde ik een open ruimte. Ik snelde wederom naar die plek en zag een nauwe trap. Ik kan niet zeggen, wat ik op dat oogenblik gevoeldealleen weet ik dat ik werd aange grepen door een onweerstaanbare doch noodlottige derij in ons land een groote vlucht te verzekeren en tal van nieuwe industrieën te scheppen, roepen bij deze de boerenbonden en vereenigingen en particulieren, die in hunne woonplaats het initiatief willen nemen voor het beleggen van vergaderingen beleefd op om met den heer Richard C. van Haagen over het beleggen van dio ver gaderingen in correspondie te willen treden ten einde een bond als de bovenbedoelde op te richten. De heer W. P. Koopman is bereid het onderwerp hoenderhonderij en Coöperatie in te leiden met vrij debat en verder alle inlichtingen te verschaffen. Zij vermeenen, dat de op te richten bond onderstaand programma zonde moeten ver wezenlijken. 1°. Alle voortbrengselen der pluimveehou derij onder volkomen garantie van den bond zonder tusschenkomst van derden voor het publiek verkrijgbaar te stellen tegen billijken prijs en gereede betaling 2°. de pluim veehouderij te bevorderen doora. het oprichten van bibliotheken op de pluimveehouderij be trekking hebbende b. het oprichten van model pluim- veefokkeryen met daaraan verbonden proefparken en bureaux van adviesc. voor do leden tegen ten hoogste de kostende prijs verkrijgbaar stellen van goede exemplaren uit de model pluimveefokkerijen van den bondd. het houden van lezingen ten einde meerdere kennis van pluim vee te verspreiden e. het oprichten van een vakschool J. onderlinge verzekering tegen de schade bij ziekte en dood van het pluimveeg. het verkrijgen van wetten op besmettelijke.ziekten bij het pluimvee; h. het verkrijgen van wettelijke bepalingen op den verkoop van eieren en i. het fabriceeren van alles waartoe het plnivee geheel of gedeeltelijk de grondstoffen levert. De boud zou moeten worden verdeeld in provinciale bonden, provinciale bonden in districten en districten weder in afdeelingen en correspondentschappen. Texel. In de den 24 gehouden vergadering van de afdeeling »Texel" der Holl. Maatsch. van landbouw werd het van den minister ontvangen antwoord op het adres der afdeeling betreffende mildere bepalingen omtrent het rotkrenpel ter tafel gebracht. Dit antwoord verwees in hoofdzaak naar de desbetreffende wet en werd voor kennisgeving aangenomen. Van de provinciale commiss'ie voor de stierenkearing was bericht ontvangeninhoudende het verzoek aan de afdeeling om de voor Texel uitgetrokken provinciale sub sidie van f175 onder de verschillende stierenhonders van het eiland die daarvoor in aanmerking kwamen te willen verdeelen 't geen nog niet was geschied dewi l de afdeeling bezwaar maakte, vermits zij zelve een stier bezatmen zal echter later op de zaak terugkomen. Daarna werd verslag uitgebracht over den winter-land- bonwenrsns. Hieruit bleefc dat het oorspronkelijk getal van 33 leerlingen spoedig daalde tot 22, die echter trouw de 43 gegeven lessen volgden. De rekening betreffende dien cursus beliep f 281,025waarvan f 200 subsidie door het rijk werd bijgedragen. Besloten werd aan het rijk voor het volgende jaar eene toelage van f 224 te vragen voor den te houden cursus. De rammenkeuringwaarbij als keurmeesters gekozen werden de heeren H. W. Keesom P. Koning nieuwsgierigheid. Den kandelaar ver voor mij uithou dende, ging ik de trap af. Deze eindigde aan het begin van eene lange gang, die ik haastig doorging en eindelijk bevond ik mij voor de bewuste ijzeren deur. Zij was niet op slotdoch slechts dicht gegrendeld en zeer moeilijk te openen; ik had er werkelijk al mijn kracht voor noo- digeindelijk trok ik de denr naar mij toe en daar lag in een smalle cel de kist, juist zooals in den vloek be weerd weid. Met ontzetting zag ik haar aan. Ik durlde niet naar binnen te gaan. Het is een breede kist, die met dikke spijkers is dicht geslagen en terwijl ik naar die kist stond te kyken, begon het bloed mij in mijn lichaam te stollenwant langzaam, heel langzaam, als door een onzichtbare hand gedreven, begon de deur zich te sluiten. Al sneller en sneller sloot zij zich, tot zij eindelijk met een slagdie herhaalde malen door de gang weer klonk, dicht sloeg. Bijna dood van angst, holde ik weg en bereikte ein delijk mijn kamer. Nn weet ik dat die vloek waar is; dat de geest van mijn vader de deur bewaakt en haar sluitwant ik heb het met eigen oogen gezien, en als gij dit leqst, weet gij, dat ik daar ook ben. Daarom beveel ik n, niet te trou wen schenk geen kind het leven, om daardoor dien vreeselijken vloek nog langer te doen voortbestaan. Laat het geslacht uitsterven, als gij den moed daartoe hebt. Ik vraag veel, dat weet ik maar of gij het doet of niet, kom daar tot mij en wanneer ik mij door teeken of woord met a in verbinding kan stellen, zal ik zulks doenmaar houdt het geheim voor u zelf. Kom mij daar opzoeken, nog voor mijn lichaam ter ruste is gelegd, en wanneer lichaam en ziel nog niet ver van elkaar zijn. Vaarwel. Uw liefhebbende vader Henry Clinton." Ik las dezen briel aandachtig tweemaal over; toen jegde ik hem neer. Een oogenblik wistik nagenoeg niet en Ang. Keijser, werd vastgesteld op den 18 September e. k. Omtrent de assurantie der Maatschappij van landbonw werd medegedeeld dat thans reeds voor f 50.000 ver zekerd was tegen f 40.000 in het vorige jaar. De heer do Kanter, directeur der assurantie-maatschappij, zal worden nitgenoodigd tot het houden eener lezing over verzekering'' in September e. k. Veehandel ln Friesland. Vette koeien met niet grooten aanvoer zijn goed gevraagd, met voor de eerste soort geen vaste prijzen. Stieren met zeer grooten aanvoer niet gewild de prijs daalde echter niet in verhouding tot den slechten handel. Vette kalveren behoorlijk gevraagd; de lagere tempe ratuur doet hierop haren invloed gelden. Vette varkens vluggere handel met een weinig hoogere prijzen vette biggen evenzoo. Ook magere varkens beter gevraagd. In joDge biggen flinke handel. Vette schapen en lammeren stadig door de mindere markt in Engeland waar vooral de tweede soort ge voelig daalde. Over het geheel is de Londensche markt voor levend vee beter gestemd dan voor vleesch. Jonge lammeren en weidlammeren behoorlijk gevraagd, melkschapen stadig. De aanvoer was 240 stieren, ossen, 80 vette koeien, 500 melke- en kalvekoeien, 60 pinken, 400 vette kal veren, 350 graskalvoren, 300 vette schapen en lammeren, 400 melkschapen, 400 lammeren, 90 vette varkens, 450 vette biggen, 300 magere varkens en 900 kleine biggen. De prijzen zijn vette koeien le kwaliteit: 25—27 ct., 2e kwaliteit 2224 ct., stieren voor de slachtbank 18 24 ct., vette kalveren 26—33 ct., vette schapen 2224 ct., vette varkens 1617'^ ct., Londensche biggen 15 16 ct. per l/j kilo. Melke- en kalve koeien f 100f 200, pinken 1 40 f 60, graskalveren f 17—f 42, melkschapen f 10—f 18, lammeren f 10f 13, magere varkens f 22f 28 en jonge biggen gemiddeld f 0.90—f 1.per week. (N. v. d. D.) He onderwijzers en Transvaal. In de dezer dagen gehouden hoofdbestuursverga dering van den Nod. Bond van Onderwijzers werd aan genomen een voorstel, om een brief te schrijven aan alle onderwijzers-vereenigingen in EngelandSchotland en Ierland, met het verzoek, protest aan te teekenen tegen de houding dier Britsche mannen van gezag, die de vrij heid en het goede recht van zelfbestuur der Transvaalsche Republiek bedreigen. (Handelsblad). Helft. Wederom door eigen onvoorzichtigheid een ongeluk met de stoomtram. De 70-jarige wed. S. willende afstappen deed dit terwijl de tram nog in beweging was viel en geraakte onder den tram waardoor haar beide beenen werden afgereden. Een half uur daarna was de ongelukkige overleden. Holle koelen. Dat het zeer gevaarlijk is met een hond te gaan in een land waarin koeien loopen ondervond de dienst meid van den veehouder R. in de Friesche gemeente Tietjerksteradeel. Ze ging naar de woide om de koeien te melken in gezelschap van een hondje, dat op gepasten wat ik zou zeggen. Het was in elk geval zeker, dat ik nog nooit zoo iets vreemds had gehoord. »Wat denkt gij daarvan vroeg Allen eindelijk. »Er zijn natuurljjk maar twee oplossingen mogelijk," antwoordde ik. »De eene is dezedat uw vader niet alleen het begin dezer historie heeft gedroomd ver geet niet, dat hij dit zelf ook gedacht heeft maar de gansche historie." »En de andere vroeg Allen toen hij bemerkte, dat ik zweeg. »De andere vervolgde ik »dat weet ik zelf niet te zeggen. Wij zullen natuurljjk de gansche geschiedenis gaan onderzoeken dat is het eenige middel om achter de waarheid te komen. Het zou immers al te dwaas zijn om de zaken op zijn beloop te laten. Van avond nog moeten wij aan het werk." Clinton scheen daar weinig lust in te gevoelen. »Er moet natuurlijk iets gedaan worden," antwoordde hij. »Maar het ergste is dat Phyllis en haar moeder morgenochtend hier komen om de begrafenis bij te wonen eD ik dnrf haar niet in de oogen te zien neen ik durf niet arm kind!" »Wij gaan van avond nog naar die cel," zei ik. Clinton stond van zijn stool op en zag mij aan. »Die geheele geschiedenis bevalt mij niet bijzonder Bell vervolgde hij. »Ik ben niet wat men gewoon is, te noemen een bjgeloovig mensch, maar ik geef u de verzekering, dat geen macht ter wereld er mij toe zou kunnen dwingen, om van avond alleen naar de kapel te gaanals gij mee gaat, wordt het natuurlijk een ander geval. Ik ken de bank, waarover mijn vader spreekt, heel goed zij staat onder het venster van St. Sebastiaan". Na het diner begaven wij ons naar het rooksalon en om elf uur stelde ik voor, onzen onderzoekingstocht te beginnen. »Dit is de bewuste bank," ffuisterde hij. »Zij wordt altijd de betooverde bank van sir Hugh Clinton genoemd." Ik nam de lantaarn van hem over en wij traden de bank in.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5