De waclit bi] de Deur. No. 103. Honderd en eerste jaargang, 1899. WOENSDAG 30 AUGUSTUS Beksndmaking. 17" eemarkten. Feuilleton. Aiusterdainsche Brieven. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.öO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier No. 2 der Be drijfsbelastingdienstjaar 1899/1900, op 26 Augustus 1899 door den Directeur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 28 Augustus 1899. C. W. BRUINVIS. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR, herinnert, ter waarschuwing, aan artikel 208 der Alge- meene Politie-Verordening dezer gemeente, luidende «Het is verboden, in voor het publiek toegankelijke «localiteiten te werpen met confetti, serpentines of «dergelijke licht brandbare voorwerpen. „Het is verboden op den openbaren weg, of in «voor het publiek toegankelijke lokaliteiten, iemand «met pauweveeren, pluimen of dergelijke voor- werpen aan te raken, of die voorwerpen te ver- «koopen, te koop aan te bieden of in voorraad te «hebben in lokalen, waar gelagen gezet of vertoo- «ningen gegeven worden. «Overtreding van dit artikel wordt gestraft met «eene geldboete van ten hoogste vijf gulden. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 26 Aug. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat met het oog op de te houden paardenmarkt (uitdraven in de Paardensteeg) op Maandag, 4 September a.s., de toegangen tot de gewone wekelijksche veemarkt op dien dag alle open gesteld zullen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS, Voorzitter. 28 Aug. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. O I> U ft E P 1 X u. Aan het Bureau van Politie alhier zijn gedeponeerd drie doode eenden heden nacht op den openbaren weg gevonden en vermoedeljjk van diefstal afkomstig. Zij die omtrent de herkomst dezer vogels inlichtingen knnnen verstrekken worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 29 Aug. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. DOOR L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. 4) »Als dat waar is," vervolgde ik, »zou de geest dus de deur niet sluiten als wij de kist wegnamen als de kist de deur doet dichtgaan, dan is het duidelijk, dat wij hier met het een of ander geheim mechaniek te doen hebben. Kom, Clinton, help mij de kist eens naar buiten brengen." »Ik durf niet, Bell," fluisterde hij heesch. »Ik ga niet naar binnen." .Onzin man, zei ikwant ik begon nu zelf een beetje belang te stellen in de zaak. »Hier, houd de lantaarn omhoog en houd de deur tegen." Ik stapte naar binnen greep de kist aan het ach tereind, spande al mijn krachten in en trok haar in den corridor. .Zie, zoo riep ik uit, »ik zet vijftig pond tegen vijf, dat de deur zich nu niet weer zal sluiten." Ik schoof de kist een eindje van de deur af en ver zocht hem toen de deur los te laten. Nauweljjks had Clinton dat gedaan of hij deed een pas achteruit en greep mijn arm. Kijk,fluisterde hij »ziet gij dat zij nu niet dicht gaat Mijn vader houdt de wacht bij de kist, om haar terug te brengen op haar plaats. Dat is om gek te worden van angst." Waarachtig het was waar tot mijn groote ontstel tenis. De deur bleef open en stil staaD. Ik deed een sprong voorwaarts, greep haar vast en trachtte haar te slniten. Het was of er nu iemand was, die haar met geweld open hielder was werkelyk inspanning voor XXXVI. Twee dagen heeft de Jaarvergadering van „Patri monium" geduurd en nog is een groot deel der agenda onafgedaan gebleven. De fout was, dat men te veel hooi op zijn vork had genomen door de inleiding van allerlei vraagstukken op sociaal-economisch gebied, die in den laatsten tijd aan de orde zijn, kwam men feitelijk tijd te kort voor de onderwerpen van meer huisboudeljjken en practischen aard. De conclusies, die aangenomen zijn, hebben betrekking 1°. op het wetsontwerp tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en 2° op het wetsontwerp tot regeling der arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen, op wier arbeid de Arbeidswet niet van toepassing is, terwijl wegens gebrek aan tijd de behandeling der con clusies over pensioneering van werklieden tot het volgend jaar werd uitgesteld. Wat nu te zeggen van de beraad slagingen, die hierover gevoerd werden Bij het luisteren daarnaar moest men wel getroffen worden door het groote verschil tusschen .Patrimonium" en andere werk lieden-organisaties. Bij de laatsten is men er langzamer hand aan gewoon geworden, dat »de heeren" zich niet op den voorgrond meer stellen en moestal zelfs ontbreken bij .Patrimonium" is dat nog geheel anders. De arbei ders lieten zich ook zoo nu en dan wel hooren en met zekere welwillendheid werd van huune opmerkingen nota genomen, maar de vergadering werd beheerscht door in anderen kring geplaatste personen wier voogdijschap over de werklieden wel uit edele bedoelingen voortspruit, maar toch niet meer geheel van onzen tijd is. Ons duDkt, dat 't beter zou gezien geweest zijn van ds. Talma en zijne vrienden, wanneer zy hunne voor lichting, waarvoor de leden van .Patrimonium" erken telijk behooren te zijnhadden gegeven, hetzij schriftelijk in het orgaan, dat nu maar al te vaak van pakkende lectuur is verstoken, hetzij mondeling in een voorberei dende bijeenkomst. En wanneer zij al tegenwoordig wil den zijn bij de jaarvergadering, dar hadden zij zich daar moeten bepalen tot een leiding der gedachtenwisseling in plaats van te stuwen in de door hen gewenschte richting. EeD werkman durft veel beter met zijn dikwijls kerngezond oordeel voor den dag te komen als hij onder zijnsgelijken is en het scherpt zijn verstand, wanneer hij onbelemmerd zijn gevoelen kan uiten over de vraag stukken van den dag, gevormd en gewijzigd naar het geen hij daarover gelezen heeft. Waar het kiesrecht nu ook lagen der maatschappij bereikt, die daarvan vroeger verstoken waren, moet ook aan de onmondigheid der derde klasse een einde komen. Uit dit oogpunt is 't wel jammer, dat het Verbonds- bestuur niet langer broeder Kater bij machte oordeelde om voor het Verbond en blad te zijn, wat beide in hun voorzitter en redacteur hebben moeten. Of juister nog, 't is te betreuren, dat aan Kater de energie ontbreekt om voor Patrimonium dezelfde diensten ais bij de op richting te bewijzen. Hij toch was van- origine werkman noodig om haar in beweging te brengen. Eindelijk slaagde ik er in haar te sluiten, doch zoodra ik haar losliet, sloeg zij uit eigen beweging weer open, tegen den muur, waar zij rustig bleef staan. In de doodsche stiltewelke nu volgdekon ik duidelijk de snelle ademhaling van Clinton achter mij hooren ik wist dat hij zijn best deed om zich goed te houden. Op dat oogenblik overviel mij plotseling weer een gevoel, dat ik reeds eenmaal ondervonden had en dat ik later nog tweemaal zou ondervinden. Het is niet mogelijk daarvan een beschrijving te geven het greep mij zoo sterk aan, dat mijn hersens versuften en ik mij gevoelde als een kind. Het was alsof ik langzaam wegzonk in den Oceaan van stilte, welke mij omgaf. Tijd scheen geen beteekenis meer te hebben. Aan mijn voeten stond dat misvormde ding en de lantaarndie daar achter geplaatst was, wiep een fantastische schaduw van haar verwrongen vormen op den muur van de cel tegenover mij. .Spreek Zeg toch iets schreeuwde ik Clinton toe. De scherpe klank van mijn stem verbrak do betoove- ring. Ik voelde mij weer mjj zeil, en glimlachte over de parten welke mij door mijne zenuwen waren gespeeld. Ik boog mij nog eens voorover en legde de hand op de kist, maar voor ik tijd had om haar weer op haar plaats terug te schuiven was Clinton weggehold als iemand, die aan een werpspies tracht te ontkomen. Ik spande al mijne krachten in om te beletten, dat de deur weer dicht sloeg, daarom zette ik mijn rug er tegen. Juist had ik de kist naar binnen gesleept, toen ik een luiden gil hoorde 6n ik Clinton weer zag terug hollen. »Ik kan er niet uit I De steen is op zijn plaats terug gekeerd Wij zijn opgesloten schreeuwde hjj en gek van angst kwam hij hals over kop de cel binnen stor men, mij in zijn vaart onderst boven loopende voor ik hem had kunnen tegenhouden. Ik sprong op en vloog naar de deur voordat deze zich zou kunnen sluiten. Ik was te laat. Vo rdat ik de deur bereikt had, sloeg zij met een harden slag dicht, gehoorzamende aan een onverbiddelijke tooverkracht. en uit hetgeen hij dezer dagen in zijn blad schreef over het bouwtoezicht te Amsterdam is gebleken, dat hij voor de nooden zijner voormalige vakgenooten nog altijd veel is blijven voelen. Kater is vele jaren de trdil d'union geweest tusschen de aanzienlijken in de anti-revolutio naire partij en de geloovige kleine luyden en als zoo danig is er een tijd geweest, waarin hij werkelijk in vloed heeft gehad. Als hij daaraan terug denkt moet 't hem wel zwaar zijn gevallen, toen t hem in den mond werd gegeven om nu terng te treden. Intusschen moet wor den erkend, dat alles is gedaan om zijn leed zooveel mogelijk te verzachten. Als blijk van holde en om zijn naam ook ver der aan het Verbond te binden is hij benoemd tot eere-voor- zitter en ook zijn maleriüele belangen zijn niet verwaar loosd, want hem is een lijfrente van f 800 aangeboden, waaronder de Bondskas niet zal hebben te lijden, want in de vergadering werd door een der leden reeds een belang rijk deel van het hiervoor benoodigde kapitaal en zijne medewerking voor het verkrjjgen van het overige deel toegezegd. In de wijze, waarop Kater dit alles aanvaardde, liet hij met gepaste fierheid uitkomen, dat hij de gelde lijke tegemoetkoming niet beschouwde als een toegewor pen geschenk of als een muilband om hem verder het zwijgen op te leggen, maar als een vergoeding, waarop hij eenig recht hadomdat hg eenmaal ter wille van „Patrimonium" zijn vak had laten varen en nu niet meer de bedrevenheid had om dit uit te oefenen. Dat was nog weer eens het woord van den kloeken zichzelf bewusten, maar zich niet overschatteuden werkman Wat nu met Kater gebeurd is, belooft mettertijd een factor te worden, waarmee in de arbeidersbeweging reke ning zal moeten worden gehouden. Welke zijn namelijk de vooruitzichten voor de werklieden, die door hunne capaciteiten en het vertrouwen hunner mede-arbeiders aan het hoofd eener organisatie worden gesteld en met de werkzaamheden daarvoor 't zoo druk hebben, dat er geen tijd meer overblijft om zich aan hun handwerk te wijden De vakbeweging is betrekkelijk nog maar van jongen datum maar hoe ouder zij wordt, des te meer zal dit vraagstuk naar voren treden. Waar de aange slotenen het recht hebben aan het hoofd hunner veree- nigwg andere mannen te plaatsen dan die hun jaren dienden, moeten deze leiders voor financieelen ondergang door pensioen gewaarborgd worden. Is dat niet het geval, dan zullen na verloop van tijd de werklieden, die boven hunne makkers uitsteken en dus de bekwaamheden bezitten om een vakvereeniging tot bloei te brengen, ervoor bedanken de kans te loopen, dat zij de dupe worden van het beschikbaar stellen hunner talenten voor de orgenisatie, waarmee gepaard gaat een verminde ring van eigen bedrevenheid in het vak. Op de jaarver gadering van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond is die quaestie ook ter sprake gekomen voor bestuurderen ligt er iets inhaligs in, wanneer zij deze aangelegenheid zelf ter tafel moeten brengen, maar zij hebben niette min volkomen gelijk en als wy 25 jaar verder zijn, zul len zeker in de statuten van alle werkliedenbonden daar omtrent bepalingen zijn opgenomen. Van Patrimonium's jaarvergadering mogen wij niet .Dat is nu uw schuld 1' schreeuwde ik hem woedend toe .Ziet ge nu wat gij gedaan hebt? Wij zijn levend begraven in dit spookhok." Ik had gelukkig de lantaarn in de cel geplaatst in haar flauw licht kon ik hem juist zien. Er glansde een krankzinnige angst in zijn oogen. .Levend begraven 1" kreet hij, half en half met een hysterischen lach. .Ja, en dat is jouw werk, Bell. Je bent een duivel in menschengedaante En in een vlaag van woede wierp hij zich op mij. Er zat op dat oogenblik iets van een wild beest in hem. Hy sloeg de lantaarn om, zoodat wij ons nu geheel in het donker bevonden. De worsteling was van korten duur. Wij mochten levend begraven wordengoed maar ik wilde niet onder zijn handen sterven ik greep hem bij de keel en drukte hem tegen den muur. .Houd je kalm schreeuwde ik. .Aan jou verdoemde stommiteit hebben wij dit alles te danken. Blijf daar staan tot ik een lucifer heb aangestoken." Ik had gelukkig nog een paar waslucifers in het zil veren doosje, dat ik altijd aan mijn horlogeketting heb hangen ik streek er een aan om de lantaarn weer aan te steken. Clinton's aanval was overhuiverende en krimpende lag hij nu op den vloer. Plotseling schoot mij een denkbeeld te binnen. .Hebt gij >'en brief van je vader riep ik hem toe. »Ja," antwoordde hij; »hy zit in miju zak." Daarmede verdween mijn laatste hoop. Als hy den brief in huis had achtergelaten, zou misschien iemand hem hebben gevonden en dan was men waarschijnlijk naar ons gaan zoeken. Dat was een zwakke hoop doch die nu verdween, bijna even plotseling als zij gekomen was. Zonder dien brief zou immers niemand de cel ontdekken welke zooveel eeuwen reeds een geheim was gebleven. Ik was echter vast besloten om niet te sterven voor ik een poging tot redding gedaan had. Ik nam de lantaarn en onderzocht elk hoekje van de cel. Vruchteloos. Ik kon geen enkel teeken vinden,

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1