Buitenla 11 d. Nederland. Stadsbericliten. afstappen zonder melding te hebben gemaakt van het sympathieke telegram dat is gezonden aan President Kruger, eerelid van het Verbond. Aan Oom Paul wordt daarin wijsheid en kracht van Boven toegebeden om allen aanslagen van list en geweld te ontkomen, waar mede Jingoïsme en Mammonnisme de door jaren lange bloedige worsteling verkregen volksvrijheden dreigen te vertrappen een terminologie, zoo geheel in overeen stemming met de daarginds geliefde, 't Kan niet anders, of te Pretoria moet 't een goeden indrnk maken, dat hier te lande de moeilijke dagen, die de Republiek heeft te doorstaan, worden meegeleefd. Verscheidene telegram men hebben daarvan in de laatste weken getuigenis afgelegd en wanneer men er zich over verwonderd mocht hebben dat wel moed-insprekende moties werden over geseind nit. Rotterdam Dordrecht en enkele andere plaatsen maar niet nit Amsterdam, dan zal na de Trans vaal-meeting van Vrijdagavond in het Paleis voor Volksvljjt de houding der Hollandscbe hoofdstad worden verklaard als een »recnler pour mienx sauter". Wordt vervolgd. DUlTICMliADlD. Nog steeds geen oplossing van de Pruisische crisis Do »Köln Ztg.'', die gewoonlijk goed is ingelicht, meent te weten, dat in den kroonraad het besluit genomen is, niet tot ontbinding van het Huis van Afgevaardigden over te gaan. Evenmin zoo beweert het blad, zal er wijziging ge bracht worden in het ministerie. Minister Miquel zou aanblijven, en door allerlei concessies trachten de oppo sitie tegen de kanalen niet te versnipperen en gedeelte lijk te winnen. Dat het voor den koizer, die zjjn wil, wet en zijn woord, bevel acht, een bittere pil zonde zijn zich deze nederlaag te getroosten zonder onverwijld tot strenge maatregelen zijn toevlucht te nemen behoeft geen betoog lil.A XI). Chamberlain geeft geen kamp Bij gelegenheid van een receptie hield hij den 26 een redewaarin hij betreurdedat de crisis nog niet is geëindigd. Kruger doet aanbiedingen, waarvan hij weet, dat ze onaannemelijk zjjn. De Briische regeering toont een geduld zonder wedergade in de betrekkingen tus schen een suzereiuo mogendheid en een vazalstaat. De door Engeland gevraagde hervormingen zijn door de geheele wereld aanvaard als billijk en rechtvaardig, en het is onmogelijk met minder genoegen te nemen. Aan Kruger is het om te beslissen tusschen oorlog en vrede. Mocht hij nog willen besluiten de gematigde hervormin gen die gevraagd worden aan te nemendan zou de moeilijkheid verdwijnen en de onafhankelijkheid van Transvaal zou verzeaerd zijn. De toestand is te dreigend en van te gespannen aard om nog langer te kannen durenen al bij nog langer duurt, zal de Engelsche regeering zich niet tevreden stellen met de reeds aange boden voorwaarden, doch maatregelen nemen, die definitief Engeland's oppermacht in Zuid-Afrika zouden vestigen. Indien de breuk, die wij met alle middelen hebben ge tracht te vermijden, zon ontstaan, zijn «ij er zeker van, dat wij den steun hebben van geheel het rijk." Heel anders oordeelt de »Westminster Gazette". »De Transvalerszoo zegt dit blad,» willen iqeer geven dan sir Alfred gevraagd heeft, kiesrecht na 5 jaar en 8 leden in den Volksraad voor een gezamenljjk onderzoek is dus geen reden meer. Op dit punt krijgt Chamberlain dus niet zijn zin, maar het onderzoek zou toch slechts gediend hebben om te onderzoeken of de in Juli aangenomen kieswet ver genoeg ging naar de mee ning der Engelsche regeering dat behoeft van de nieuwste concessies niet onderzocht te worden. Dan blijft dus alleen over de vraag of de arbitrage-quaestie waarover, Chamberlain wel wil discussieeren, zal behandeld te gelijk met of na de kierechtrogeling. Chamberlain en zijn partij willen echter het onderste uit de kan hebben, en in een dergelijke geval, baten ook de meest bezadigde en logische redeneeringen al zeer weinig FKAKRR1JK. Een zeer belangrijke dag in de Dreyfus-procedure was de 26 waarin generaal Mereier geconfronteerd werd met kapitein Freystaetterlid van den krijgsraad van 1894. In de eerste plaats toch is uitgemaakt, want tegen gesproken is het niet zooals de verdediging dan ook constateerde, dat er aan den krijgsraad van 1894 in Raadkamer geheime stukken zijn vertoond. Kapitein Freystaetter heeft die stukken met name genoemd en daaronder was ook het beruchte telegram van I'anizzardi in de valsche vertaling. Nog maar eenige dagen geleden had generaal Mereier onder eede verklaard dat hij last had gegevendit telegram niet te gebruiken en verze kerde hij dat dit bevel was uitgevoerd. Wat is zulks anders dan het afleggen van een valsch getuigenis Kolonel Maurel, de voorzitter van den krijgsraad van 1894, trachtte de juistheid van zijn verklaring van eenige dagen vroeger staande te houden doch vieleveneens met Freystaetter geconfronteerd, door de mand. Dat Mereier en Maurel zich te verantwoorden zullen hebben wegens meineedige verklaringenis meer dan waarschijnlijk, al zal de aanklacht deswege wellicht uit gesteld worden tot na den afloop van het proces te Rennesom den schijn te vermijdenals wilde men pressie uitoefenen op het door den krijgsraad te wijzen vonnis. Freystaettermet 37 veldtochten en rnim 100 ge- it -mriiin—mrm-Mnifll-- ut dat tot een uitweg leidde en wij hadden niets, waar mede wij de deur van binnen konden openen. Ik deed een pas achterwaarts en wierp mij toen met alle kracht tegen de zware afsluiting. De deur ging geen duimbreed uit den weg. Het zweet druppelde mij langs het gan- sche lichaam ik ging op de kist zitten om mijn ge dachten te verzamelen. Clinton hield zich stilhij scheen geheel verdoofd. Met een wezenloozen blik staarde bij naar de deur. De tijd sleepte langzaam voorbijer bleef ons niets anders over dan te wachten op een verschrikkelijken hongerdood. Er bestond alle kans dat Clinton gek zou wordenzijn zenuwen waren reeds aan de uiterste span ning onderworpen. Ik zelf had mij nog nooit in zulk een benauwde positie bevonden. Wordt vervolgd. vechten achter den rugofficier van het Legioen, van Eer is een man wiens getuigenis gewicht in de schaal legtop de leden van den krijgsraad maakte zij zicht baar grooten indruk. In de den 25 gehouden zitting van den ministerraad, onder leiding van den minister-president Waldeck-Rous9eau is officieel bevestigd dat de luitenant-kolonel Klobb en een hem vergezellend officier door de troepen van kapi tein Voulet vermoord zijn. De officieren tot de troepen van kapitein Voulet behoorende, zijn in hun rang geschorst en znllen terecht staan voor den krijgsraad in Soedan. Aan de verschillende residenten in Soedan is tele grafisch kennis gegeven, dat de expeditie Voulet-Cbanoine moet beschouwd woröen alB in staat van rebellie. In den avond van den 25 is uit het fort Chabrol met steenen op de politie gegooid zoodat Guérin later ook wegens poging tot moord zal terecht staan. Men zon oogenschijnlijk zeggen dat de gevangenen zich in wan- hopigen toestand bevinden en Guérin de politie tot een geweldadigen maatregel wil uitlokken, om een eind aan het beleg te maken. Het gerucht gingdat een der partijgangers gestorven wasmen meende dit te moeten opmaken uit het hijschen der zwarte vlag. Men is echter te weten gekomendat de jonge man niet gestorven is doch ernstig ziek is. TKAASVAAR. Generaal Joubert richtte den 26 het woord tot een vergadering van burgers te Johan nesburg en zeide, dat bij nimmer zou ophouden te strij den voor den vrede, doch als Transvaal wordt gedwongen, zal het strijden tot den dood voor zijn onaf hankeljjkbeid. Laatste Berichten. Het proces-Urcyf'us. PARIJS28 Aug. De »Temps" bevat heden een verklaring van den correspondent van Hongaarsche bla den, waarin gezegd wordtDe brief van kolonel Schneider werd geschreven zonder dagteekening noch onderteekening, als klad, veertien dagen voor de enquête, die leidde tot het proc.es tegen Esterhazy. Doch de meening van Schneider wijzigde zich en hij maakte van dat klad geen gebruik. Dientengevolge is de tekst van den brief authentiek doch het stuk door Mereier voorgelezen is valsch wat de dagteekening en de onderteekening aangaat. RENNES28 Aug. De oud-minister de Freycinet is hier aangekomen. Hij werd aan het perron ontvangen door generaal Lucas, commandant van het 10e legerkorps. Engeland cn de 3B.-A. Republiek. KAAPSTAD, 28 Aug. In antwoord op Chamberlains laatste telegram heeft de regeering van de Z.-A. Repu bliek aan den Britschen agent medegedeeld, dat de re geering bij haar jongste aanbod blijft en geen verdere concessies kan doen. Oudkarspcl. De heer H. J. Minderhoud, onder wijzer alhier, heeft den 26 examen afgelegd voor de akte fransche taal 1. o. Schagcn. De Harmoniekapel heeft besloten deel te nemen aan het den 17 September te Hoorn te honden festival. Den 27 gaf de genoemde kapel eeD volksconcert in den tuin van dec heer Broersma. Zij speelde zeer populaire stukkeu op verdienstelijke wijze, de tuin was fraai met lampions versierdhet publiek in groot aantal aan wezig en luisterde aandachtig. Haringhulzen. Den 27 werd alhier op plechtige wijze het orgel in de hervormde kerk ingewijd. Ds. van Meurs hield voor de volle kerk eene toespraak over gods dienst en muziek, terwijl het zangkoor onder leiding van den heer de Boer een drietal nummers op verdienstelijke wijze ten gehoore brachtZegekoor uit het oratorium Josua van Handel, 1 en 4 koor van psalm 42 van Men delssohn en Hymne van Frans Chieltjes. De heer Spaans, van Barsingerhorn, bespeelde het orgel en zal dit in het ver volg steeds welwillend doen. Purmerend. Aan do alhier gehouden internatio naleharddraverij door paarden, aangespannen voor sulkey's, namen 10 paarden deel. De prijzen werden gewonnen als volgt: f 200 door »Huntress" van J. de Mol,'s Iiage; f 100 door Moquette" van Ch. Oppelaar, Koudekerk f 60 door »Robert See Steele" van J. de Mol, 's Hage en f 40 door »Wilhelm III" van J. P. Mooijman, Stompwijk. In de den 26 des avonds gehouden raadsvergadering besloot de gemeenteraad aan de regeering een adres te richten waarin de wensch wordt uitgesproken dat de gemeentewet in dien zin wordt gewijzigd, dat gelegenheid open blijft voor eene progressieve heffing van plaatselijke directe belasting. De gemeente-rekening over 1898 werd voorloopig vastgesteld met een saldo van f 8736.99 (ontvang f 123632.825, uitgaaf 114895.835). Brand. Den 27 brak te Oud-Charloisgom. Rotterdam een felle brand nit, in de landbouwerswoningen van KI. Groenendijk en Jan Kranenburg. De brand, in een der schuren ontstaan breidde zich weldra over het ge heele erf uit en vernielde den geheelen opstal (behalve de beide woonhuizen), twee paarden, 30 kippen, bonevens een groote hoeveelheid hooi en graan werden door het vuur vernield. De inboedels en woonhuizen waren ver zekerd, doch de voorraad graan en hooi en het vee niet. Door de politie te Eist is een sneeuwwitte raaf geschoten. Den 27 was het 100 jaar geleden dat de inval van de Russen in Noordholland plaats bad. Eer lang kan men een nieuwe studie over dezen veldtocht verwachten van den majoor van den generalen staf Koolemans Beynen. Vee-uitvoer. Met ingang van 1 September zal het donanenkantoor te Santvliet voor den invoer van Nederlandsch melkvee gesloten en het donanenkantoor te Esschen (station en dorp) heropend worden. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer te Kleef en in de onmiddellijke nabijheid dier stad is het houden van rundvee- en varkensmarkten aldaar tot nadere aankondiging verboden. Op de Rijks-proefvelden in Vriesland zullen in het dienstjaar 1899190J, onder leiding van den Rijks- landbouwleeraar C. R. Brinkman, proeven worden genomen met verschillende soorten van kunstmeststoffen op bouw land grasland suikerbieten enz., alsmede proeven ter heide-ontginning met verbouw van serradella in rogge en variëteitsproeven met aardappelenvoederbieten rogge en tarwe. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer bij het rundvee is uit gebroken te Alkmaar Barsingerhorn Bloemendaal Heer-Hugowaard en Uitgeest. llecrliuKownard. Op zondag, den 27, maakten de ieden met haren directeur van de zangvereeniging Oranje" een pleizierreisje naar Haarlem en Zandvoort. Op de wandeling van Zandpoort over Overveen naar Haarlem en het verblijf aan strand en dninen te Zandvoort is volop genoten. De lange dag is zeer tot genoegen van allen doorgebracht en zal nog lang in het geheugen worden gehouden. Schagcn. Den 28 vergaderde in het Noordh. Koffiehuis de afdeeling der H. M. v. landbouw. Na voor lezing en goedkeuring der notulen en mededeeling van het verslag der algemeene vergadering en van de ontvangst van f 25 subsidie van het hoofdbestuur voor de rammen- keuring der afdeeling werd besloten de wolvee-keuring te houden op 30 September a.s. 's morgens 9 ure en de volgende prijzen nit te loven voor halfjarige rammen 2 prijzen een van f 10 en een premie van f 5voor l'/2 jarige rammen 2 prijzen idem; voor minstens 4 ooilammeren 2 prijzen, een van f 5 en eene premie van f 2,50 en voor minstens 4 ooien idem. Het voorstel van den heer De Veer om ook prijzen voor geïmporteerde rammen beschikbaar te stellen werd verworpen. Tot juryleden werden benoemd de heeren C. v. d. Horst P. Timmerman en P. Huibers, tot hunne plaatsvervangers de heeren C. Asjes, J. Buis en S. Grootes. Tot leden der regelingscommissie werden benoemd de heeren G. Muijs, C. Zijdewind en O. Bijpost. In de plaats van de aftredende, niet herkiesbare be stuursleden, de heeren K. Blauboer en L. Jonker, werden voorts tot bestuursleden gekozen de heeren C. Koojj en J. Govers. Aan de gemeepte zal eene subsidie voor de afdeeling worden gevraagd van f 50. De heer mr. Pb. de Kan ter, directeur van de Brand verzekering-Maatschappij, zal in deze afdeeling eene lezing over deze instelling komen houden. Bergen. Aan de op den 23 gehouden internatioale harddraverij namen 10 paarden deel. Den len prijs behaalde •Fanny," eig. A. de Goede, Purmer, berijder C. Bier den '2en videaal," eig. en berijder S. Snoeck, Bergen en den 3en »mr. Auguste," eig. en berijder dezelfde. Ken nieuwe zaak. In perceel no. 4, aan de Huigbrouwcrstceg, (en niet aan de Oudegracht, zooals abusievelijk in eene advertentie in ons vorig nummer werd vermeld) opent op vrijdag, 1 September, een filiaal van don China-Thee- handel te Rotterdam. Herijk. Met 31 Augustus eindigt de loopende termijn van den herijk der maten en gewichten. Naar aanleiding daarvan worden de belanghebbenden onder onze lezers herinnerd, toe te zien dat elk dier voorwerpen van het vereischte goedkeuringswerk (N) zij voorzien, opdat zij niet door verzuim in ongelegenheid komen. Het ijkkan- toor zal voorloopig geopend zijn eiken maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag, van 9 tot 1 uur. De leerling der H. B. S. A. Mooij dit jaar voor het eind-examen dier inrichting geslaagd behoort tot de toegelatenen als cadet bij het wapen der artillerie aan de Kon. Militaire Academie te Breda. kBRHIg. In een flinke, ruime tent op het plein naast de Groote Kerk geeft de Aederiamlsche Tooneelver- eenlging gedurende de kermis eene reeks van voor stellingen die zondagavond begon met»de Tooneel- speler des Keizers", in dit tooneelspol in 4 bedrijven van Karl Wartendurg was zeker dadelijk gelegenheid te toonen, welke goede krachten aan dit gezelschap zijn verbonden. De rol van Gaspard Didier, regisseur aan het Théatre francais, werd uitstekend weergegeven door den heer M. J. Ternooy Apèl, maar het zal hem zeker aan genaam zijn, door bekwame artisten als Manon Vallier (mevr. W. Schwab), Urbain Sansnom (de heer H. Schwab,) Marice Barnard (de heer A. Faassen) e. a. te worden bijgestaan. Zoovee! is zeker, dat het geheele stuk met de grootste aandacht werd gevolgd en na elk bedrijf van de zijde der toeschouwers blijken van tevredenheid werden gegeven, door luide toejuiching. De inhoud mag, als niet onbekend, zeker onvermeld blijven en dat het mstukje »Een glas water" in den smaak viel bij de bezoekers, kon men besluiten, niet alleen uit den luiden bijval in de tent, maar ook daaruit, dat men enkele uitdrukkingen later op de kermis nog hoorde, van personen, die zich natuurlijk uitstekend hadden geamuseerd. Een klein maar goed orkest dient mede om een bezoek aan deze gelegen heid tot uitspanning bij de kermisvierenden aan te bevelen. Maandagavond brachten wij een bezoek aan het Cagliostro - Theater Alher n la Haseh op de Paardenmarkt en mag de tent reeds van buiten fraai genoemd worden ook van binnen is alles ruim en frisch en het afwisselend program geeft voor alle bezoekers veel schoons en kunstigs te genieten. Het eerst trad op de Japanees mr. Torikita met zijne bewonderenswaardige goocheltoeren daarna mile Walenda die stoutmoedige evoluties verrichtte op de losse trapeze en zich langs eene horizontale ladder aan het plafond van de eene naar de andere bewoog. Koddig waren de beide mnzikale clowns, die nog aardiger waren als de „Trio Gombertwaarin de beide heeren de zangeres begeleidden. Allerliefst vonden allen de gedresseerde honden van mile. Wallenda, vooral den does, die steeds op do voorpooten liep, en den kleinen clown, die alles niet schoen te kunnen meemaken. Vooral bewonderde men den kleinen Flock, die getallen kon raden en aanwijzen. De amerikaansche biograaf was oen nieuw, zeer gewaar deerd nummer in dit theater en bekende gezichten o.a. die van den intocht van H. M. te Amsterdam en andere werden zeer toegejuicht. De beide gymnasten, die op drie en later op twee ver van elkander staande vaste trapezen

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2