Buitenland. Neder land. werd gesticht in 1345 ter eere van, en tot aandenken aan het Mirakel van het H. Sacrament en droeg daarom van oudsher den naam van de Heilige stede. Na de Hervorming werd zij met nog vier andere kerken door do stad genaast, die deze gebouwen, op één na, in bruik leen afstond aan de Ned. Hervormde gemeente. Deze heeft dan ook in de N. Z. Kapel eenwen lang hare gods dienstoefeningen gehouden en het reeht daartoe is haar nooit betwist. De kapel heeft echter aan den tand des tijds geen weerstand kannen bieden en verkeert thans in een toestand dat slooping noodig werd geoordeeld. Nu wete men daarbij, dat de Katholieken altijd bijzon dere devotie hebben gehad voor den gewijden grond der Heilige Stede en 't zou hun zeker groote opofferingen waard zijn, indien zij dezen in hun bezit konden krijgen. Zoolang de Hervormde predikanten daar het Evangelie woord verkondigden begrepen zij, dat er geen aankomen aan was, maar thans staat het geval anders. Het schijnt namelijk, dat do Hervormden niet meer hebben dan het bezit recht op de Kapel en geenszins het eigendom s- rrcht, dat aan de stad is gebleven. Bij de Staatsregeling van 1801 werd gedecreteerd, dat ieder kerkgenootschap onherroepelijk in het bezit bleef »van hetgeen met den aanvang dezer eeuw door hetzelve wierd bezeten" en reeds in die dagen werd er door de R. K. Amsterdam- sche Commissie op gewezen, dat een groot onderscheid bestaat tnsschen bezit d.i. het recht om iets eeuwig durend te gebruiken en eigendom, waarbij men met niemand anders te maken heeft. In het eerste geval zou, zoodra een kerkgebouw ongeschikt wordt voor gebruik, de stad weer treden in haar rechten op gebouw en grond en zou de hervormde gemeente met haar sloopingsplan- nen buiten haar boekje zijn gegaan. Om dat vuurtje nu weer aan te wakkeren zouden de Katholieken ondershands te kennen hebben gegeven, dat zij gaarne de Kapel van de gemeente zouden willen koopen, mits deze hare eigen domsbewijzen voldoende kon vaststellen. B. en W. hebben daarvan goede nota genomen en aan mr. Kappeijne van de Coppello, stadsadvocaat opgedragen hierover rapport uit te lerengen. Deze, die niet over het ijs van één nacht gaat, heeft thans als zijne meening te kennen gegeven, dat de Ned. Hervormde gemeente de kapel niet in eigen dom bezit en 't gewenscht is om dit door een proces te doen uitmaken. Te meer is dat plicht voor de gemeente, omdat de stadsgrond, waarover het hier gaat, een waarde heaft van 18 tonnen gouds. Aan den anderen kant zou een dergelijk proces echter ook schatten verslinden en daarom is door het stedelijk bestuur ook het advies ingewonnen van den securen mr. Pijnappeldieals goed jurist, een meening is toegedaan, tegenovergesteld aan die van zijn confrater. De Raad zal nu de knoop moeten doorhakken, een weinig benijdenswaardige taak, wantkomt 't tot een proces, dan worden er dadelijk een massa booze menschen gemaakt en wordt de gemeente in het ongelijk gesteld, dan heeft dat natuurlijk zoowat iedereen zien aankomen. Nu is er sprake van om aan de Ned.-Herv. gemeente in ruil voor de Kapel een stuk gemeentegrond aan te bieden voor den bouw eener nieuwe kerk en een som gelds, waarvan de rente zou besteed worden ter bestrijding van het verliesdat de Kerk zou lijden door derving van de huur der zoogenaamde »kastjes" in de Kalver- straat, maar wijl het geval thans quaestieus is geworden, zal 't moeilijk zijn daarvoor een meerderheid in den Raad te vinden. Dan zon de Hervormde Gemeente nog beter doen door de kerk voor een flinke som te ver- koopen aan de Katholieken, waardoor zij elders in de stad gelegenheid had een kolossaal gebouw te doen ver rijzen haar eigendomsrecht op de kerk zou dan zijn erkend, een gewichtig precedent voor de Oude en Nieuwe Kerk, de St.-Olofs-kapel en de O. Z. Kapel. De Katho lieken zouden haar vermoedelijk ook die voldoening wel willen schenken, want, zooals gezegd, aan het bezit der Heilige Stede is hun zeer veel gelegen. In allen gevalle zal men moeten toestemmen, dat deze zaak van ingrijpend belang is en wij geen ongelijk hadden, toen wij haar de vorige week een question bruiante noemden. Na de kerk de wereldsche genoegens. In den zomer is de hoofdstad daarvan vrijwel verstoken, maar nau welijks is de r In de maand, of van alle kanten komen de amusementen lokken. Vrijdagavond heeft de Ne- haar tot kalmte te brengen o, zij was zoo opgewonden. »Hebt u al van die vreeselijke geheimzinnige gebeur tenis gehoord mijnheer Bell vroeg mevrouw Bain- bridge mij, toen wij ons naar de eetkamer begaven. •Ja," antwoordde ik. »Uw echtgenoot is zoo goed geweest mij eenige bijzonderheden mede te deelen." »En is u werkelijk gekomen om ons te helpen?" »Ik hoop het geheim te kunnen oplossen.' »Het schijnt in elk geval iets buitengewoons," ver volgde mevrouw -Bainbridge. »Ge kunt niet begrijpen, lieve," met deze woorden wendde zij zich tot haar echtgenoot »in welk een toestand wij ons bevonden, toen wij van het tweede ongeluk hoorden. »Ik voor mij geloof,"zei Ella Bainbridge, »dat de tun nel behekst is. De bewoners van het dorp hebben dit reeds lang beweerd en dit tweede geval schijnt die bewe ring te staven. Is het niet zoo Die laatste vraag was tot mij gericht. »Ik kan daar nog geen oordeel over vellen," ant woordde ik, »voor ik alles nauwkeurig heb onderzocht." »Kom, Ella, val mijnheer Bell niet lastig,' viel haar vader in »als hij even hongerig is als ik verlangt hij te eten." Wij gingen aan tafel. Bainbridge, ofschoon hij voor wendde honger te hebben, was zoo zenuwachtig dat hij bijna niet kon eten. Onmiddellijk na den maaltijd liet hij mij over aan de zorg van zijn gezin en begaf zich naar het dorp. »Dat is juist iets voor hem," zei mevrouw Bainbridge. •Hij trekt zich die zaken altijd te sterk aan. Hij maakt zich vreeselijk ongerust over Lucy Bay en ook over dien armea Wynne. Het is in elk geval een treurige geschiedenis, van 't begin tot 't einde." „In elk geval schijnt dit tweede ongeval Wynne eenigs- zins te ontlasten," merkt ik op. •Dat hoop ik. Ik zie dat n klaar is, mijnheer Bell gaat n mee naar den salon Ik volgde haar naar een gezellig vertrek, vanwaar wij een ruim uitzicht hadden op het dal der Lytton. Na eenigen tijd keerde Bainbridge terugen kort derlandsche Opera het seizoen geopend met »De Ko ningin van Saba." De instelling staat er nu heelwat beter voor dan het vorige jaar, minder vanwege de Com missie van Bijstand dan welomdat zij nu aan geen concurrentie van de Italianen het hoofd zal hebben te bieden. Envoorzooverre uit de openingsvoorstelling valt op te maken, heeft de heer Van der Lindeu niets onbeproefd gelaten om het gemis der vreemdelingen zoo min mogelijk te doen gevoelen. Over de artistieke leiding van den nieuwen kapelmeester, den heer Peter Raabe, was Vrijdagavond maar één roepde solisten gaven blijk, dat zij onder krachten van den eersten rang mogen gerekend worden en zelfs het koor, dat meestal het zwakke punt is, was meer dan voldoende. Daarbij nog gevoegd, dat de monteering schitterend was en ook het corps de ballet uitmuntend voldeed, en men zal inzien, waarom maar heel weinigen onvoldaan den stampvollen Stadsschouwburg hebben verlaten. Aan hartelijkheid liet de ontvangst niets te wenschen overkortom onder de gunstigste auspiciën is het nieuwe seizoen ingetreden. Na de ondervindingen der laatste jaren is 't haast al te mooi om zich een campagne van de Nederlandsche opera zonder misères te denken, maar een feit is 't, dat de kansen op het wegblijven daarvan in geen jaren zoo gunstig zijn geweest. De eerste September-week is ook voor het circus Carré en de Arena aanleiding geweest om hare deuren te ontsluiten. Zonder specialiteiten-gezelschappen, waar men met dames kan komen, kan Amsterdam nu eenmaal niet, doch er moet al heelwat bjjzonders te zien zijn om de twee gebouwen te vallen. Het programma van de openings-voorstelling gaf in beide circussen veel genot en verschillende nummers komen daarop voor, die bij het uitgaande September-publiek de schim der kermis waart in deze maand nog weer rond in de stad veel succes zullen hebben. Ook in het Paleis valt voor deze menschen veel te genieten, ja, eigenlijk zijn de verma kelijkheden daar met een fatsoens-vernisje overtrokken kermis-genoegens nog 't meest voor de groote massa aantrekkelijk. Verder is »Artis" weer toegankelijk voor het gebruikelijke September-kwartje, is ook het Panop ticum weer in volle fleur en zijn de vertooningen van de September-stukken in de schouwburgen aanstaande, 't Is gedaan met de zomerrust in de stad alwat de kunst dient is gemobiliseerd en nu is Amsterdam weer eenig in ons land. De bordjes van »niet thuis" ver dwijnen eiken dag van de huizen der gegoeden 's zomers benijden de Amsterdammers de buitenmenschen, maar nu zijn ineens de rollen omgekeerd. BUITSCHIjAAB. De Pruisische Regeering heeft het in zake de kanaalwet niet bij een vermaning aan de regeeringspiesidenten en landraden gelatenmaar de ambtenaren die »tegen" stemden met ontslag of wacht geld gestraft. Welke blinde gehoorzaamheid de Regeering van hare ambtenaren eiseht, moge de volgende zinsnede uit bedoelde, door prins Hohenlohe geteekende vermaning bewijzen Niet alleen de hoogere politieke beambten, maar ook de Koninkljjke landraden mogen zich in hun ambtelijk optreden niet van de wijs laten brengen door de stemmingen van hun districten en de meeningen van de bovolking over de maatregelen van Zijner Majesteits regeering. Zij zijn geroepen en verplicht om de hun bekende meeningen van de regeeringspolitiek, vooral in gewichtige vragen te vergemakkelijken en het rechte begrip van die politiek bij de bevolking op te wekken en te verzorgen." BKGEljiABID. Plotseling komen er uit Zuid-Alrika zeer ernstige berichten, die, zijn zij juist, den oorlog als onvermijdelijk moeten doen beschouwen. Wat tot deze reactie geleid heeft, is nog onbekend, men weet nog niet anders, dan dat »de Standard'' uit Pretoria een telegram heeft ontvangen, volgens hetwelk de Transvaalsche regee ring besloten heeft om het aanbod van kiesrecht na vijf jaren in te trekken en aan de Engelsche autoriteiten mede te deelen, dat haar aDtwoord op Chamberlains laatste telegram dien dag (het bericht uit Johannesburg is geda teerd 3 Sept.) aan Conyngham Greene zal worden over handigd. De oorlog wordt nu onvermijdelijk geacht. De »Time8" ontvangt, onder dagteekening van 3 Sept., het bericht uit Newcastle (Natal) dat de Transvaalsche regeering besloten heeft om het aanbod van kiesrecht na vijf jaren in te trekken. Dit wordt beschouwd als een duidelijke aanwjjzing van een op handen zijnden oorlog en de afkondiging van den staat van oorlog en beleg. FRAAIItKlJIt. Alweer een nieuw geheim dossier 1 In den loop van de zitting, van den 4, bleek, naar aan leiding van een vraag van de zijde der verdediging, dat er nog een partij bescheiden is, die niet bij het, thans overgelegde geheime dossier gevoegd werden maar waaruit men toch de schuld van Dreyfus meent te kannen bewijzen. Kapitein Cuignet en Generaal Chamoin deelden dit uiterst verrassende bericht mede en laatstgenoemde verklaarde zich bereid dit dossier in een geheime zitting daarna reed ook de dogcart voor. Mijn gastheer en ik stegen in, Bainbridge nam de teugels en in snellen draf gingen wij heen. Het wordt hoe langer hoe erger," begon hij toen wij alleen waren. »Als u vannacht het geheim niet ophel dert mijnheer Bell, dan weet ik niet wat er gebeuren moet." Wij reden het dorp binnen en terwijl wij over het hobbelige plaveisel rammelden, word, ik met nieuwsgierige blikken aangekeken. Het volk stond in groepjes bijeen, waarschijnlijk over niets anders sprekende dan over het groote geheim. Plotseling kwam, terwijl ons rijtuig met veel gedruisch over de straatsteenen ratelde, uit een der huizen een meisje te voorschijndat met opgewonden gebaren Bainbridge verzochthet rijtuig stil te doen houden. Hjj hield het paard bijna vlak voor haar voeten staandehet meisje begaf zich naar de eene zijde van den dogcart. »Hebt u het gehoord sprak ze hijgend. Door den dood die van morgen heeft plaats gehad, zal toch wel blijken, dat Stephan Wynne onschuldig is zou het niet, mijnheer Bainbridge?" Wordt vervolgd. aan, den Krijgsraad over te leggen .'jfeeo wonder, dat Labori er met kraeht op aandrong nu toch eindelijk alles te geven, wat men beweert te bezitten Veel opzien baarde in dezelfde zitting het verhoor van een getuige door den president;- krachtens zijn be voegdheid toegelaten. Deze getuige Czernuschi, een po litiek vluchteling uit Servië, zich afstammeling noemende van Servische prinsen, zeide dat hij* in Augustus 1894 heeft vernomen, dat Dreyfus een der voornaamste be richtgevers was van vreemde mogendheden. Hij beweert vele bewijzen te hebben, maar weigert er uitlegging van te geven en in openbare zitting namen te noemen. Carr.ère verklaarde dat hij geen onderzoek heeft gedaan naar dezen getuige en vroeg een geheime zitting. Labori zeide, dat de getuige dan den eed. kan afleggen, opdat hij zoo noodig zal kunnen vallen onder de strafbepalingen op meineed. 3eer bewogen zeide Labori daarna, dat hij, nu de beschuldigers vreemdelingen als getuigen oproepen, conclusies zal nemen om langs diplomatieken weg mede- deeling te vragen van de nota's in het borderel genoemd. In fort Ohabrol blijft de toestand zoowat hetzelfde. De verslaggevers der l'arijsche pers die steeds in af wachting van een brjzonderen maatregel voor het huis op- en nederloopen, laten aan hun phantasie den vrijen teugel en zenden de meest dwaze berichten de wereld in. Zoo wist de »Matin" zelfs te vertellen dat de Re geering had besloten water in bet huis te laten om zoo doende de belegerden naar het dak te drijven, waar zjj door brandweerlui natgespoten zouden worden, totdat de politie allen zou hebben gegrepen. Een andere »goed ingelichte" persman ging nog verder en kondigde aan, dat de Regeering de belegerden zou doen stikken door het inlaten van koolzuurgas TH AAS A AA Ij. üit Newcastle in Natal, werd den 2 gemeld, dat de commandanten en veldcornetten in Transvaal order hadden gekregen zichzelf en de manschap pen onder hun bevel gereed te houden voor vijandelijkheden. Generaal Joubert heeft de vorige week opnieuw^ een rede gehouden, ditmaal te Boksburg, waarin hjj zeide er aan te twijfelen of men Engeland zou kunnen tevreden stellen, dat geheel onder den invloed was van geweten- looze intriganten. Transvaal verlangde vrede tok eiken prijs, behalve de opoffering van zijn onafhankelijkheid. Gelijk de data uitwijzen zjjn deze berichten van vroeger dagteekening dan de ernstige telegrammen door de Londensohe bladen ontvangen en onder »Engeland" vermeld. A T J Ti II. Uit Batavia is den 4>aan de »N. Rott. Ct." geseind •De Gouverneur van Atjeh is met twee pelotons cavalerie van Djamboe-Ajer naar het op zes uagen af stand rijdens gelegen Parkalan Brandan gegaan om aldaar aanvragen tot mijnontginaing te behandelen. D^aOostkust is volkomen veilig." Laatste Berichten. Be fflreyfas-zaak. PARIJS 4 Sept. De »Figaro" deelt medo dat de minister van oorlog gekant is tegen elke diseussie en getuigen-verklaring in geheime zitting. Hij seinde heden morgen in dien geest aan den regeerings commissaris s majoor Carrière, zocdra hij vernam, dat men in geheime zitting de getnigenverklaring van Cernnschi wilde hooren. Geheel in overeenstemming met de gedragslijn aan genomen door de regeeriag, die verlangt dat de waarheid in het volle licht worde gesteld, staat generaal De Gallifet den krijgsraad slechts toe morgenochtend een geheime zitting te houden om kennis te nemen van den naam van den vreemden agentover wier. Cernuschi ge sproken heeft. LONDEN4 Sept. De heer Chamberlain is heden avond onverwacht te Londen teruggekeerd. A5cuwc ministers In Pruisen. ESSEN »/d. Ruhr, 4 Sept. De »Rheini8ch-WestfALische Zeitung" zegt, dat de minister Von der Recke door den legeeringspresident te DusseldorfFmherr on Rhein- haben, en de minister Von Bosse door den Oberprhsident van Westfalen Stndt, znllen worden vervangen. Haarlem. Alhier zijn twee families, van wie de eene te Amsterdam thuis behooit, ongesteld geworden na het eten van garnalen, welke de Amsterdamsche fa milie als eeue verrassing had meegebracht. Een der loden van het gezelschap, de heer V., te Haarlem, is Vrijdag gelijk tnans uit een geneeskundig onderzoek gebleken is aan de gevolgen daarvan overleden. De anderen bevinden zich tamelijk wel. Te Zuldscharwoiade doen zich, wellicht tenge volge van het gebruik van slecht drinkwater, verscheidene gevallen van typhus voor. Sclioorï. De feestelijkheden op SI Augustus alhier met subsidie uit de gemeentekas, gehouden, zijn goed van stapel geloopen. Jammer dat eene hevige regenbui het talrijk opgekomen publiek voor een deel naar huis deed trekken; toch leed de prettige feeststem ming bieronder nietmaar klonken de kroningsliederen nog geruimen tijd lustig en vroolijk aa afloop van 'Dat vuurwerk. Oudorp. Du heer H. Brnijn is den 5 tot wethou der dezer gemeente herbenoemd. Ten oosten van Wierlngen zag de Urker vis- scher G. Baarsen schipper op de U'. K. 21, den l, des morgens omstreeks 6 uren een vlet drijven waarin hjj, dichterbij gekomentwee personen bemerktedie zijn hulp inriepen. Het waren twee jonge officieren van het te Nieuwediep gestationeerde marineschip Het Loo die den 31, des middags, een zeiltochtje waren gaan doen en te vergeefs beproefd hadden naar hun schip terug te keeren. Den geheelen nacht hadden ze in onweder en stortregen gedreven de boot was vol water geraakt en reeds hadden ze de riemen aan elkaar gebonden om iets te hebben waarmee ze ingeval de vlet zonk, hoop ten te kunnen drijven. Verkleumd en hongerig werden ze door den Urker schipper en zijn knecht KI- de ries aan boord genomen, waar ze in een deken gewikkeld, bij een flink vuur en warme koffie spoedig op bun ver haal kwamen. In den polder Bnrghorn, in de gemeente Schagen, werd dezer dagen de bedrijfsboer S. Smit in deerniswek-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2