Nederland. Stadsberichten. Vergiftige Amerikaanselie vruchten In hllk. In het Maandblad tegen de Vervalschingen' vestigen de hh. dr. van Hamel Roos en Harmens de aandacht op eene mededeeling, welke zij ontvingen van een Engel- schen correspondent. In een hötel te Londen zoo luidt het nuttigden verschillende reizigers in blik geconserveerde Amerikaan- sche vruchten, met het noodlottig gevolg, dat allen ern stig ongesteld werden, terwijl een hunner, de heer F. W. Bartlett, uit Philadelphia, spoedig overleed. De lijkschou wing bracht metaalvergiftiging met hevige ingewands ontsteking aan het licht. Het behoeft geen betoog zeggen de heeren van Hamel Roos en Harmens dat een dergelijk bericht, waarbij het geen onbepaalde vermoedens of ongenoemde personen geldt, doch zeer positief geconstateerde feiten, een hoogst leerzame waarschuwing bevat. Immers nog steeds wordt op de meest zorgelooze wijze voortgegaan met den verkoop van buitenlandsche vruch ten en groenten in o n vernist blik en een zoo hoogst ernstig geval met doodelijken afloop, als het hierboven aangehaalde, schijnt noodig te zijn om de autoriteiten tot waakzaamheid aan te sporen. Sedert jaren hebben wij herhaaldelijk gewezen op het gevaar van slepende vergiftiging, waaraan men zich bloot stelt door zure vruchten en groenten, die daarvoor in aanmerking komen, in onvernist blik te gebruiken. Als gevolg dezer mededeelingen hebben zeer vele fabrikanten (waarom niet alle zich van het verniste blik voorzien en zoodoende metaalvergiftigingen buitengesloten. Nu het gevaar van elders dreigt en bnitenlandsche schndeljjke waren bij ons ongehinderd ingevoerd kunnen worden, waarschuwen wij nadrukkelijk hiertegen en maken onze autoriteiten opmerkzaam op de in Londen officieel ge constateerde feiten. Wie buitenlandsche vruchten en groen ten in onvernist blik kooptmet voorbijgaan van onze eigen voortreffelijke en onschadelijke productenmoge bedenken dat ernstige ziekte en erger hem bedreigt en dat een sleepende metaalvergiftiging dikwijls eerst dan zich duidelijk openbaartals het voor een radicale genezing te laat is. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer in Sluis en omstreken i9 op zoovele hofsteden uitgebroken dat er sprake geweest is, de Sluische Roomboterfabriek voor eenigen tijd te sluiten. Vee-lnvocr op Cuba. Blijkens een in de »St.-Ct. No. 206 opgenomen be richt van het Nederlandsche gezantschap te Washington, is door het Departement van Oorlog in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika den 12 Juli een circulaire uitgevaardigd betreffende den invoer van vee op Cuba. Daarin wordt de gouverneur-generaal van Cuba gemach tigd om van tijd tot tijd maar niet later dan 1 Juli 1900 vrij van invoerrechten toe te laten stieren of koeien voor de veefokkerij, overeenkomstig de te maken voorschriften vanwege het Departement van Landbouw, tot een gezamenlijk getal vau vijftigduizend. Het tarief van invoerrechten op Cuba wordt daartoe tijdelijk, voor zooveel noodig, gewijzigd. Het hierbedoelde vee moet bewezen worden gezond te zijn en vrij van de gevolgen eener voorafgegane ziekte Burgemeesters en secretarissen in Koord Holland. In de den 4, onder leiding van den heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden burgemeester van Haarlem te Amsterdam gehouden vergadering van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord-Hollandwerd het verslag van den penningmeester goedgekeurd en het batig saldo vastge steld op f 229.55. De statuten-wijziging in verband met de verlenging der rechtspersoonlijkheid werd eveneens goedgekeurd. Voorts werd behandeld het rapport door de commissie in zake het pensioenfonds voor gemeentelijke politie ambtenaren. De commissie, bestaande uit de heeren H. J. Calkoen te Edam, C. W. A. M. Groskamp te Sloter- dijk en mr. C. M. Rasch te Haarlem, meent aan het slot van haar rapport dat het beoogde doel te verwezenlijken is door het in het leven roepen eener vaste commissie van drie of meer leden welke zoo niet allen, dan toch voor een deel leden der vereeniging moeten zijn. Haar taak zal zijn om met de verschillende gemeentebesturen in de provincie bedoeld werkzaam te zijn iD zake de ver zekering harer politiebeambtenzoodanig, dat door hen op een bepaalden leeftijd een vaste pensioensuitkeering van f 250 'sjaars wordt verkregen. Daartoe wordt door de gemeentebesturen aan de commissie jaarlijks betaald een vaste contributie of premie, waarvan het bedrag voor eiken beambte zich regelt naar den leeftijd op het oogen- blik van toetreding. Elke gemeente wordt geheel vrij gelaten om al dan niet en tot welk bedrag en naar welken maatstaf haar personeel uit eigen inkomsten of salaris in die premie te doen bijdragen. Het rapport der commissie werd bij acclamatie goed gekeurd en de commissie opgedragen de gemeentebesturen te vragen haar voorstel te steunen, terwijl de leden der commissie tevens een particuliere audiëntie zullen aan vragen bij den commissaris der Koningin, ten einde hem te verzoeken den gemeente-besturen te vragen de zaak te steunen. (Handelsblad.) Kolven. De groote jaarlijksche kolfwedstrijd van de ver eeniging Vriendschap'' zal dit jaar gehouden worden te Binnenwijzend, op 20 en 21 Sept. e.k. Aan prijzen wordt een som van 120 gulden uitgeloofd. Te Beemster zijn den 2 drie schapen en eene koe door den bliksem gedood. Scliagcn. Den 5 vergaderde de raad dezer gemeente. Na installatie der herbenoemde raadsleden de heeren Asjes, Hoogschagen Vlaming en Roggeveen, werd de heer P. Buis herkozen als wethouder, de heer C. A. Hoogschagen als ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Asjes als lid van de commissie voor het riet bosch. Tot onderwijzer met acte Fransch werd benoemd de heer C. Ennes te Noordwijk. Alsnu werd ter sprake gebracht het rapport in zake subsidie kanaal Stolpen— behagen Kolhorn. De commissie stelde voor eene subsidie te verleenen van f 60.000. Na eenige besprekingen werd dit voorstel met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Bijpost, Asjes, Smit en Hoogschagen. Niets meer voor de openbare zitting aan de orde zjjnde ging de raad over in eene geheime zitting. Op het erf van het nieuwe huis van den burgemeester werd den 6 een looden munt gevonden met het rand schrift boven het wapen der stad Hoorn: Hoorn1615. Het schrift aan de keerzijde is onleesbaar. De munt een zeer groot exemplaar zal naar het West-Friesch museum te Hoorn worden opgezonden. Deze vondst is zeker de vierde in de laatste 5 jaren; de oudste munten, die hier in den grond werden gevondendagteekenen uit den Romeinschen tijd. Deze zijn indertijd naar Leiden opgezonden. Koedjjk. De heeren IJ. Brnijn en P. Geus Cz. zijn als wethouders dezer gemeente herbenoemd. Regeerlngoontrdle op kunstboter en natuurboter. De heer M. Bokma de Boer, privaat zuivel-con- sulent te Groningen, zou het zeer betreuren, indien het nieuwe ontwerp-Boterwet zonder verzet van de zijde van deskundigen tot wet wierd verheven. Het geldt hier toch een tamelijk sterk ingrijpend sociaal be lang. De bestaande wet en de voorgestelde wijziging beide zijn feitelijk niots anders dan tameljjk sterk uit gedrukte pogingen om de eene industrie boven de andere te bevoordeelen, of liever te beschermen. De Regeering moet zich daarvan op zichzelf reeds ont houden, maar dient er ook wel degelijk mee te rekenen, dat hier sprake is van twee ieder voor zich hoogst be langrijke industrieën, die als zoodanig feitelijk niets met elkander gemeen hebben, en dus ook ieder afzonderlijk, indien zulks nuttig en noodig is, bij de wet moeten geregeld worden. Wel vallen èn natuurboter èn kunstboter zooals de wet van 23 Juni 1899 »St.bl." No. 82 in den aanhef van art. 1 zegt onder devetartikelen, maar in den grond der zaak leveren zij een groot verschil op. Natuurboter is dat product, dat reeds sedert eeuwen uit de grondstof »melk" bereid werd, terwijl de kunst boter een scheikundig product is van den nieuwen tijd, dat, als mengsel van verschillende vetsoorten, hoogstens als plaatsbekleedend middel voor die natuurboter, dus als vsurrogaat", dienst kan doen, maar dat geenszins op éene lijn mag gesteld worden met het natuurproduct. In het belang van onze zuivelindustrie en boterbe- reiding, of zooals het wetsontwerp luidt van den boterhandelzou intrekking (of verwerping) van het wetsontwerp en ook van de bestaande wet zeer gewenscht zijn. Inmiddels dient men zich bezig te houden met het ontwerpen van twee wetten: eene ten behoeve der zuivelbereiding en eene ten behoeve der kunstboter- industrie. Altijd indien zulks nuttig en noodig geoor deeld wordt; indien de Reg. eene degelijke en afdoende contróle wil ontwikkelen op de bereiding van zuivelpro ducten en kunstboter iets, waarop de schrjjver met een volmondig neen! antwoordt. De schr. acht eene bespreking van het onderwerp door deskundige voor- en tegenstanders van het wetsontwerp zeer gewenscht. Akersloot. Herkozen als wethouders de heeren J. Meijne en W. Schermerhorn. Harlngearspel. In de raadsvergadering van den 5 werden de herkozen raadsleden de heer J. Swan C. Groot en J. Schoorl, na beëediging, geïnstalleerd. Tot wethouders werden herkozen de heeren W. Govers en J. Schoorl en tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren J. Swan en J. Schoorl. Vastgesteld werden verordeningen op de heffing van begrafenisrechten, school gelden en leges, benevens verordeningen op de invor dering dier belastingen. Heerhugowaard. Gedurende de maand Augustus is onder de bijna 3000 inwoners geen sterfgeval voor gekomen. De gemeenteraad heeft den 5 als wethouder herkozen den heer J. Swaag en in de plaats van den heer J. Winkel, gekozen den heer D. Appel. Oude Kledorp. In de den 5 gehouden verga dering van den gemeenteraad zijn tot wethouders be noemd de heeren A. Strijbis Az. en C. Hille; tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer H. Kriller. Rotterdam. De hoofdconducteur der H. IJ. S. M. P. Munter, die bij het spoorwegongeluk alhier, naar men meende, zonder letsel te voorschijn kwam, is nader ge bleken zoo gekneusd te zijndat hij voor den dienst afgekeurd zal moeten worden. Bij het binnenkomen aan den Hoek van Hol land van deu laatsten trein ging de kelnerin van den spijswagenniettegenstaande zij gewaarschuwd was uit den trein. Zij werd door eene rangeermachine gegrepen en was terstond dood. Te Haarlemmermeer is bij het passeeren van een automobiel het paard van den landbouwer Kramer op hol geslagenhet rijtuig viel omde bestuurder A. Kooiman bezeerde zich ernstig ook het paard werd verminkt en wagen en tuig geheel vernield. De chef-veldwachter Verplanke te Sloten wist den antomobielrijder den heer Kuhleng van Brusselaan te honden en maakte proces-verbaal tegen hem opte meer wijl Kooiman nadrukkelijk gewenkt en geroepen had te stoppen. Kolven. Uitslag van den nationalen kolfwedstrjjd, gebonden bij den heer A. Kistte Xuldseharwoude le prijs N. van Calcar, Koog a/d Zaan, met 450 punten; 2e pr. P. KraakmanZaidscbarwoudemet 429 p.; 3e pr. S. Evers, Oudkarspel, met 420 p.; 4e pr. W. Kraakman, Zuidscharwoude, met 417 p.; 5e pr. Verkroost, Oud- karspel met 408 p. Serieprijs C. Zomer Znidsohar- woude, met 54 p. keuring van zaaigranen. Vanwege de Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal eene keuring van zaaigranen worden gehónden te Amsterdam, op Maandag 11 Sept. in het hotel »Krasnapolsky" en te Rotterdam, op Maandag 18 Sept. in het Poolsche Koffiehuis. Voor iedere keuring .worden 15 prijzen ieder ad f 5 ter beschikking ^au de commissie van beoordeeling gesteld. Gevraagd wordenverschillende soorten wintertarwe, wintergerst en winterrogge. De ontvangsten der Koordliollandselie Tram wegmaatschappij in de maand Augustus j.l. hebben bedragen f 23.035.90, en sedert 1 Januari f 146,874,34j, tegenover f 147,223,90 in hetzelfde tijdperk van 1898. Weegloonen te Haarlem. Burg. en Weth. van Haarlom hebban een nieuwe ver ordening gemaakt op het weegloon aan de Stadswaag, waaruit blijkt, dat zij het weegloon wenschen te stellen voor alle dieren per stuk op f0.30, voor kaas per 100 K. G. op f 0.35, voor elke 20 K. G. daarboven op f 0.07, en voor alle andere goederen per 100 K.G. op f 0.20. Uit Heerhugowaard schryft men aan het N. v. d. D. »De koolveilingen, door de landbouwvereeniging 'Nieuw Leven'' gehouden, schjjnen in een werkelijke behoefte te voorzien. De landbouwers blijken er zeer mede ingeno men te zjjn, en men verwacht een flinken aanvoer. Op verzoek van de handelaars zullen deze veilingen voortaan gehouden worden des voormiddags om half twaalf. Wanneer men bedenkt, dat vele landbouwers nog niet kunnen snijden, anderen de kool reeds »per snees" (1.42 H. A.) hebben verkocht en sommigen met eene kleine hoeveelheid ter markt komen als proef, dan mag men over een aanvoer van 18.000 stuks op de eerste vier veilingen tevreden zijn. Naar wij vernemen zijn ook landbouwers uit Anna- Paulowna en Bobeldijk voornemens hunne kool op deze veilingen aan te bieden. Dat enkele handelaars met de koolveilingen aanvanke lijk niet ingenomen waren, kan ook aangemerkt worden als een bewijs, dat die veilingen in 't belang der land bouwers zijn." 81. Tanhras. In de raadsvergadering, op den 5 alhier gehouden is tot wethouder herbenoemd de heer S. Duif Vasont plotting. Den 5 omstreeks 101/2 uur heeft in een riool te Leeuwarden een hevige gasontploffing plaats gehad, door dien de bewoner van een huis, waaronder het riool loopt, een nog brandenden lucifer op den rioolrooster had geworpen. Door den geweldigen knal werden de bewoners, ook van de overliggende woningen niet weinig verschrikt. Bij het opbreken der straat bleek, dat de gasbuis, die reeds jaren lang daar ligt, een groot gat vertoonde, waar door de gasontvluchting verklaarbaar werd. De bewoners hadden reeds lang over gaslncht geklaagd. Kxamcn voor (lc praktijk. De najaars-examens van het boekhouden, de han delscorrespondentie in de moderne talen en de stenografie van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbe dienden in Nederland zullen, bij voldoende deelneming gehouden worden op 18 en 19 October a.s. Aangifte kan geschieden tot uiterlijk 7 October a.s. bij den heer W. C. de Graaff, 2e Jan Steenstraat 107 te Amsterdam, bij wien prospectussen en aanvraagbiljetten gratis te bekomen zijn. Spanbroek. Herbenoemd tot wethouder de heer P. de Groot en tot ambtenaar van den burgelijken stand de heer A. Peereboom. (jlraf't. Tot wethouder dezer gemeente is benoemd de heer R. Smit. Westgraftdijk. Tot predikant by de Ned. herv. gemeente van Oost- en Westgraftdijk is boroepeu de heer D. Meerburg, predikant te Vreeswijk (Utrecht.) Oudcsluls. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is benoemd mej. A. E. Oudt, onder wijzeres te Westgraftdijk. Otcrleek. Herkozen tot wethouders: de heeren S. Brak en J. Glynis Pz. ilijks Hoogere Burgerschool. De uitslag van de 2e toelatings- en her examens voor de Rijks H. B. S. is geweest, dat toegelaten zjjn tot de eerste klasse A. Feisser, Schagen, J. G. de Graaff, Edam, D. Haan, Beemster, C. de Groot, Purmorend, J. Timmerman, St. Pancras, Hermina Liekeles Oebles, A. M. Middelhof, T. M. Vonk, A. Haringhuizer., N. Niedorp, H. H. W. Schra- meier Verbrugge, Rotterdam tot de 2e klasse: L. M. de Fouw tot de 3e k 1 a s s e J. Bossert, T. H. R. Delachaux (gedeeltelijk), Aafje de Groot, P. Zijp, Schagerbrug tot de 4e klasse: W. KrooDenburg, St. Pancras, R. K. W. Maschmeijer, Bergen. (Reeds in een deel van de oplaag van ons vorig nummer vermeld.) Amsterdaniseli A Cappella-koor. De eerste uitvoering van »Het Amsterdamsch A Cappella-koor'', onder directie van den heer Joh Mes- schaertzal plaats hebben te Hoorn, in de Groote Kerk aldaar op Zondag den 10des namiddags te 2'/j uur. De uitvoering te Alkmaar is bepaald op Woensdag, den 13, in het locaal 'Harmonie." Naar men ons mededeeltzullen de te Alkmaar en Hoorn nittevoeren programma's geheel verschillen. Hen Koompont-veer. Op den zesden September heeft op de reede van Texel plaats gehad de officieele proeftocht met het S.S. 'Stavoren", een vaartuig dat zal moeten dienen om goederenwagens over te voeren in den dienst tusschen Enkhnizen en Stavoren. Het schip werd gebouwd voor rekening van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij door de heeren Rijkee Co., scheepsbouwmees ters, te Rotterdam de stoommachines en de stoomketels door de heeren Löhnis Co., te Rotterdam, een en ander naar het ontwerp van den heer G. J. Basman, ingenieur, te Alkmaar. Op den proeftocht is geblekendat het vaartuig aan alle gestelde eischen ruim voldoeteene gemiddelde snelheid van 9.87 knoopen per uur werd bereikt. Het schip is lang 66 meters; breed 11.50 m. en heeft twee stoomketels en twee stoommachines, die een gezamenlijk vermogen ontwikkelen van circa 700 I. P. K. Het draagt op bet dek twee sporen. Ulelstal. Den 5 is door den agent van politie le klasse J. K. P. Kraan alhier aangehouden de 30-jarige kermis reiziger N. G. S., wonende te Haarlem, die, hoewel hij voldoende geld in zijn bezit had, in eene tapperij alhier een gouden sluiting van een streng koralen had wegge nomen. Na opgemaakt proces-verbaal is hij, ter be schikking van den heer officier van justitie, naar het huis van bewaring overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3