Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 10 SEPTEMBER Vaste Raadscommissiën. Gevonden Voorwerpen. Buitenland. Nederland. NO. 108. Eerste blad. ALKMAARSCHE COCRAYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,I5. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Gelet op art. 54 al. 3 der Gemeentewet Maken bekend, dat voor het loopende jaar zijn benoemd, tengevolge van periodieke aftreding als leden van den Raad a. tot lid der commissie voor het ontwerpen, van veror deningen tegen welker overtreding straf is bedreigd den heer H. J. Vonk b. tot leden der commissie voor de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financiëelen aardde heeren J. de Wit Dz., J. de Lange C.Jz. en G. T. M. van den Bosch, en tot voorzitter dier commissie den heer J. de Lange C.Jz.; c. tot lid der commissie van bijstand voor de publieke werken, den heer W. F. Stoelen tot voorzitter dezer commissie den heer J. M. de Sonnaville d. tot lid der commissie van bijstand voor de gemeentelijke gasfabriek, den heer J. de Lange C.Jz., en e. tot voorzitter der commissie voor de plantsoenen, den heer A. Goede Dz. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. M. DE SONNAVILLE, Voorzitter. 8 Sept. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. De waarnemend BURGEMEESTER der gemeente Alk- -maar brengt ter algemeene kennisdat hij voor de ingezetenen lederen werkdag, van 's morgens ÏO tot 13 uur, te zijnen huize zal zijn te spreken. Alkmaar, De wd. Burgemeester voornoemd, 8 September 1899. J. M. DE SONNAVILLE. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een knipmesjeeen huissleuteleen gutta percha damesmancheteen gouden broche met zwart steentje een doublé gouden brocheeen papieren zakje met 4 centen een brnin lederen portemonnaie een jjzeren hoepeleen ceintuur met gespeen zwarte ceintuur een medaljon met damesportret een haarspeldeen prentenboekje; een zilveren broche. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 8 Sept. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. BEUtilE. De debatten over de kieswet schijnen eerstdaags in de Kamer een aanvang te zullen nemen. De socialisten zullen geen middel onbeproefd laten de besprekingen op de lange baan te schuiven. Of het der radicale partij gelukken zal, een beweging in den lande op touw te zetten tegen de kieswet is nog onzeker. ■UITSCHUAAD. De Keizerfeesten te Straatsburg zijn afgeloopen. Keizer »Wilhelm" heeft een manifest uitgevaardigd, waarbij hij den burgers dezer stad harte lijk dank zegt voor hun hartelijke ontvangst en is naar Stuttgart vertrokken, waar het volk hem met warme ovaties begroette. De «Posener Zeitung" zegt met zekerheid te kun nen meedeelen, dat de Regeering van plan is om in een breed opgezetten veldtocht tegen den AgrariBchen Bond te velde te trekken. De eerste sporen daarvan hebben zich in Posen, volgens het blad, reeds voorgedaan. Ondubbelzinnige aanschrijvingen verbieden den ambte naren om het streven van den Bond te ondersteunen en de plaatselijke bladen bevatten hieruit voortspruitende instructies. Verdere maatregelen, zegt de »Poser Zeit.'', zullen volgen. ENOEUAAD. De ministerraad heeft den 7 verga derd, en reikhalzend ziet een ieder uit, naar de besluiten daar genomen ten opzichte der Transvaalsche crisis. Terwijl in Engeland zelfs meer en meer stemmen opgaan om van den oorlog terug te houden, wordt de toestand in Zuid-Afrika hoe langer hoe onheilspellender. Mobili satie der Eugelsche troepen, mobilisatie der Boeren, uit- deeling van ammunitie, dat alles wijst er op dat men den oorlog zoo niet onvermijdelijk, dan toch hoogstwaar schijnlijk acht en hoe langer een dergelijke gespannen toestand duurt, hoe grooter de kans wordt, dat eenige uiting van prikkelbaarheid van een der beide partijen den krijg doet ontbranden. Twee Engelsche regimenten, het eerste Hooglanders lichte infanterie regiment en het lste Koninklijke Welsh fuseliers, hebben bevel gekregen zich gereed te houden voor inscheping. Dat een deel der reserve zou zijn opge roepen, wordt echter tegengesproken. Gebeurde dit, dan zou het toch nog minstens vier weken duren eer zij dienst zou kunnen doen. De reserve, waartoe de soldaat, die voor 12 jaar dienst neemt, de laatste vijf jaar van zijn dienstijd behoortwas op 1 Januari van dit jaar 78,839 man sterk. IKW'Ulil.lli. De Regeeringscommissaris Carr èie heeft zijn requisitoir uitgesproken en opnieuw veroor deeling (verbanning buiten het Rijk in Europa) geëischt. De totale terzijdestelling van het arrest van hot Hof van Cassatie en de overgroots vrijheid, die de president Jou- aust den getuigen a charge in hunne verklaringen ge laten heeft, hebben, althans op Carrière, haar invloed gehad. Deze toch, blijkbaar in den waan dat de verde diging Dreyfus' onschuld, in plaats dat hij zelf de s c h u 1 d moet bewijzen heeft alle oude verhaaltjes en vermoedens opgedischt, en uit overweging, dat Dreyfus de, in het borderel genoemde stukken, heeft kunnen kennen en leveren, bij »zjjn ziel eu geweten" het schuldig uitgesproken. Daarop kwam Demange aan 't woord. In een heldere, kalme en waardige rede, die zich door zeer veel gema tigdheid kenmerkt, gaat hij alle getuigenverklaringen a charge stuk voor stuk na en doet de absolute holheid en onwaarschijnlijkheid der vermoedens'' nog eens in't oog springen. Zal het der verdediging gelukken, den rechters, die zich blind gestaard hebben op de fraaie uniformen hunner chets, het oog te doen vestigen op de heilige rechtvaar digheid, die waardiger, zij 't dan ook minder blinkende voorstanders in het krijt heeft gebracht Moge de uitspraak, die op Maandag of Dinsdag ver wacht wordt, het bewijzen en aan het lijden van den heldbaftigen martelaar een einde maken Ook »voor de eer van Frankrijk," schrijft een der Drey- fusards, die »eer" is niet meer te redden; het handjevol karaktervolle mannen, die, alles op 't spel zettend, den ongelijken strijd durfden aanbinden, kunnen de groote massa, die deed wat misdadig of verzuimde wat plicht is, niet rehabiliteeren TRA AS VA AU. In de »Morning Post" komt een telegram van 7 dezer voor uit Pieter Maritzburg. Daarin staat, dat aldaar een bericht is ontvangen uit Kaapstad, uit een bron die als gezaghebbend geldt, volgens hetwelk morgen een ultimatum zal worden gezonden naar Pretoria. De »N.-Y. World" publiceert een telegram van de Transvaalsche regeering in antwoord op een verzoek om het standpunt der Boeren uiteen te zetten. In dit telegram wordt* gezegd dat do agitatie tegen de Republiek voor een deel wordt gevoerd door een aantal Britsche inwoners wien het bestaan van de Republiek, die de meest bloeiende streken van Zuid-Afrika omvat, een doorn in het oog is. Voor een ander deel wordt ze gevoerd door mijukapitaliston lio, niet tevreden met de beste mijnwetten ter wereld de onbeperkte contröle over de wetgeving en het bestuur wenschen te bezitten. Het doel der agitatie is ten duidelijkste de ondergang van de Republiek Het telegram eindigt aldusWij zijn vast besloten onze vrijheid en ons zelfbestuur tot het uiterste te ver dedigen. Ons volk heeft voor beide zaken zijn bloed ver goten en wij hebben een sterk vertrouwen in de zaak der vrijheid." fjuchtscheep vaart. Voorval met een ballon. Verleden week raakte een ballon captif van den Militairen Luchtvaartdienst te Rome van zijn boeien los, werd door den wind meegevoerd en kwam in de bergen bij het dorpje Palombaro terecht, waar de bewoners bijzonder geloovig ea eenvoudig zijn. De dorpelingen bewonderden hun plotseling verschenen gast, die in de avondschemering in zilveren glans schit terde eu hielden hem zorgvuldig gevangen. De vrouwen bemerkten al spoedig dat hij van zijde was en wilden er de schaar in zetten om er zich een japonnetje uit te nijden, maar zulks ging niet, aange zien de ballon, door den wind heen en weer bewogen, telkens aan de schaar ontsnapte. Daarop kwam men op de gedachte dat misschien wel de duivel in het luchtschip huisde en wilde men het in de kerk brengen, maar o, geheimzinnig wonder het wilde niet door de enge deur. Enkelen meenden dat zulks kwam omdat de ballon te groot was, maar het meerendeel was van oordeel dat de duivel beangst was het kerkgebouw binnen te gaan. Eindelijk na veel moeite slaagde men er in den ballon naar binnen te werken en daar het donker was, stak een der aanwezigen een waskaars aan, waarmede hij waar schijnlijk te dicht bij de opening van den ballon kwam, want in een oogwenk was deze geheel omringd door vlammen en deze vlammen waren blauwachtig evenals die der hel. Natuurlijk vloden alle omstanders door dit teeken ver schrikt de kerk uit en waagden eindelijk twee derstout- moedigsten, toen het vuur gedoofd was, weder de kerk binnen te trekken. Van den ballon was tot hun verwon dering geen spoor meer te vinden. Enkel op den grond een weinig asch hetgeen natuurlijk de inwoners in hun overtuiging sterkte en zij vroegen zich af, wat wel het lot der jonge meisjes van Palombaro zou geworden zijn als zij zich japonnetjes van die verschrikkelijke zijde gemaakt haddon. (Handelsblad.) Onwcder te Parijs. Na een smoorheeten dag heeft in den avond van den 6 te Parijs een schrikkelijk onweder gewoed, waar door veel schade is aangericht. Kelders en onderhuizen liepen onder, op verschillende plaatsen veroorzaakte de inslaande bliksem een begin van brand, de electritche verlichting werd uitgedoofd, het verkeer op de ceintuur baan gestremd, enz. Op Montmartre viel een geweldige hagelslag. Ook de wordende tentoonstellingsgebouwen hebben geleden. In verschillende schouwburgen ontstond paniek. In de groote opera werd de voorstelling door de duisternis gestoord; met waslucifers hielp men het publiek i e trappen afgaan. Te Roubaix en omstreken heeft het denzelfden avond ook zwaar geonweerd. De bliksem veroorzaakte er branden, waardoor voor 820.000 fros. schade is veroorzaakt. Ij a a t s t e Kerlchien. De Dreyfus-zaak. RENNES, 8 Sept. Na de officieele mededeeling, dat de uitspraak van het vonnis morgen zal plaats hebben, zijn de gemoederen beangst en buitengewoon opgewonden De meest zonderlinge geruchten worden verspreid en vinden een onverdiend geloof. De agitatie is echter alleen het gevolg van ang3t voor den uitslag. In beide kampen is men pessimistisch gezind, nu de beslissing aanstaande is. De stad Rennes is kalm. Het garnizoen is versterkt en buitengewone maatrogelen van orde zijn door »Havas" voor m irgen aangekondigd. BERLIJN, 8 Sept. De Duitsche Reichsanzeiger bevat in het officieele gedeelte de volgende mededeeling Wij zjjn gemachtigd de volgende verklaringen te herhalen, die met betrekking tot den Franschen kapitein Dreyfus door de Regeering met loyale waarneming van de terug houdendheid door de binnenlandsche en buitenlandsche betrekkingen geboden tot handhaving van haar eigen waardigheid en tot vervulling van een plicht der men- scheljjkheid werden afgegeven. De Duitsche gezantprins Munster, gaf, op uitdruk kelijk bevel van den keizer in December 1894 en Januari 1895 aan den minister van buitenlandsche zaken Hanotanx, aan den minister-president Dupuy en aan den president der Republiek Gasimir Perier herhaaldelijk de verzekering, dat het Duitsche gezantschap in Frankrijk, noch direct, noch indirect eenige betrekking met kapitein Dreyfus had gehad. De minister van buitenlandsche zaken, Von Bulow, legde op 24 Januari 1898 in de begrootingscommissie van den Rijksdag de volgende verklaring afIk verklaar op de meest besliste wijze, dat tusschen den thans zich op het Duivelseiland bevindenden ex-kapitein Dreyfus en geen der Duitsche organen welke ook eenige betrekking van welken aard ooit heeft bestaan." Engeland cn de X.-A. Republiek. LONDEN, 8 Sept. Reuter verneemt, dat als gevolg van den heden gehouden ministerraad een, in krachtige termen vervat telegram gezonden is aan de Regeering der Z.-A. Republiek, dat hier waarschijnlijk zal worden gepubliceerd, zoodra het te Pretoria ontvangen is. Uit andere bron wordt gemeld, dat het Parlement niet zal worden bijeengeroepen en dat de reserves niet onder de wapenen zullen worden geroepeu, doch dat tiendui zend man troepen naar Zuid-Afrika zullen worden ge zonden. Hofberichten. Op nitnoodiging van den Erfvorat en van de Erfvorstin Van Wied, zullen Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder in het begin van October te Postdam de doopplechtigheid bijwonen van den jeugdigen Prins. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zullen zich den I8den September a. s. van Het Loo naar de residentie begeven. Den Haag. Een goudsmid alhier is het slacht offer geworden van een bedrog, gepleegd op eene wijze waarop nog menig ander winkelier er kan inloopen. Er trad een vreemdeling binnen, waarschijnlijk een Amerikaan, die een voorwerp kocht en iu betaling gaf een bankbiljet van 5 dollars. Toen de winkelier het gewisseld had en den kooper geld had teruggegeven, na aftrek van de waarde van het gekochte, viel het oog van den vreem deling op een ander sieraad, van een geringe waarde, dat hij eveneens kocht. Met een air van >grand seig neur" wierp hij ditmaal een bankbiljet van 50 dollars op de toonbank met verzoek ook dit te wisselen, daar hij behoefte had aan klein geld. Zonder erg voldeed de goudsmid aan dit verzoek en met een vriendelijk bedankje verliet de Amerikaan den winkel. Toen de wiuaelier eenigen tijd daarna het biljet bij eene bankiersfirma ter inwisseling aanbood, moe9t hij vernemen, dat dit soort van biljetten reeds sedert verscheidene jaren door de Amerikaansche Bank was ingetrokken en dus volkomen waardeloos was. Scliagcn. Den 10 zal de afd. Floraiia van het nutsdepartement in het Noordholl. Koffiehuis alhier eene tentoonstelling honden van de in dezen voorzomjr uit gereikte planten, een 50tal collecties elk van 6 planten en zal bij die gelegenheid de Harmoniekapel een goed verzorgd programma en gehoore brengen. Naar wij vernemen, beeft de heer Heyligors bet voor nemen, ontslag aan te vragen als directeur van het post kantoor alhier. De heer Heyligers heeft ongeveer 30 jaar aan het hoofd van dit kantoor gestaan. Schennerliorn. De heer Boerendonck heeft be dankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente alhier. HerkozeD tot wethouder in dez i gemeente de heer K. Oly Dz Oterleek. Gemeente- en armbestuur hebben be sloten het oude armenhuis door een nieuw te vervangen. Den 7 hebben de leeil ngen der openbare school on der begunstiging van prachtig weder, een zeer prettig feest gevierd, bestaande uit een ïijtoer van Bergen naar

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1