Hoe Siva sprak. No. 110. Honderd en eerste jaargang, 1899. V RIJ D A G 15 SEPTEMBER. Nationale Militie. Buitenland. Feuilleton. L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. ALRMAARSCHE CO l RAAT. Deze Courant wordt UInsda g-, Donderd a g- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.Ofi, Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Pri|s'der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat bet register der in 1899 voor de lichting der Nationale Militie van 1900 ingeschrevenen en de alphabetische naamlijst, ter gemeente secretarie ter inzage zullen liggen van 13 tot 23 Sept. e. k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, binnen welken tijd daartegen bezwaren kunnen ingediend worden bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in tegen bewjjs van ontvang bij den Burge meester zijner woonplaats, die het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. M. DE SONNAVILLE, Voorzitter. 12 Sept. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BUI. Ol ID. De minister van Binnenlandsche Zaken de Trooz heeft het kiesontwerp bij de Kamer ingeleid, in een openingsrede, waarin hij in bijzonderheden het aangeboden stelsel toelichtte, niet zonder herhaaldelijk door den conservatieven oud-minister Woeste en ver scheidene socialistische leden in de rede gevallen te worden. Daarop werd het ontwerp bestreden door den clericalen Afgevaardigde De Broqueville, die het beginsel der even redige vertegenwoordiging afkourde op grond van dit andere beginsel, dat de dwaling op vertegenwoordiging geen recht had. Voor do algemeene beraadslagingen zijn reeds 37 rede naars ingeschreven, zoodat die wel niet voor November zullen afloopen, tenzij de Regeering vroeger de sluiting er van voorstelt. En dan komt de strijd over de amen dementen EBTOIDI.AWII. Wist men reeds, dat in de laatste Ministerraad besloten was kras op te treden in de Transvaalsche quaestie de absurd hooge onmogelijk in te willigen eischen die Chamberlain in zijn laatste telegram aan Kruger steltwaren zeer zeker niet te voorzien. Die eischen zijn de volgende le. kiesrecht na vijf jaar, 2e. een vertegenwoordiging voor de goudvelden van een vierde van het aanthl Volks raadsleden, 3e. gelijkheid in den Volksraad van de Hol- landsche en de Engelsche talen 4e. gelijkheid van de oude en de nieuwe burgers. Wanneer deze voorwaarden worden aangenomen, dan zal een conferentie tusschen de twee regeeringen volgen, ten einde de noodige maatregelen van uitvoering te treffen. Een definitieve aanvaarding van deze voorwaarden wordt zonder verwijl gevraagd anders zal de Britsche regeering onmiddellijk den ganschen toestand aan een nieuwe beschouwing onderwerpen en een regeling tot stand brengen. Aan de juistheid dezer mededeeling kan men nauwelijks twijfelennu zij van verschillende zjjden bevestigd is. DOOR 1) De ongelukkige man knielt des nachts voor het altaar, dat staat tegenover het afgodsbeeld, hetwelk hem allerlei bevelen geeft. Het gevolg is, dat hij de meest dwaze dingen doet en zijn groot vermogen verspilt in het ver sieren van dit afschuwelijk monster. Hij koopt er paarlen, robijnen en zelfs diamanten voor, want hij wordt, zegt hij, en dat gelooft hij ook, omtrent de beschikking van zijn eigendommen door dat beeld voorgelicht. Er woont een jonge nicht bij hem, aan wie hij altijd zeer gehecht geweest is maar in den laatsten tijd is hij buitengewoon ruw tegen haar geweesthij heeft haar uit zijn bijzijn verbannen, geeft haar geen enkel bewijs van belangstelling meer, ja, gaat zelfs zoover, dat hij haar dreigt te ver moorden, omdat Siva hem nacht op nacht heett verzekerd, dat zij hem bedriegt. Nu is toevallig die neet met dat nichtje verloofd, en natuurlijk erg bezorgd over haar; maar hij mag zeggen wat hij wil, er is niets in staat om haar tegen haar oom te doen opstaan, aan wien zij met groote innigheid gehecht is. Zij ontkent, dat hij haar met den dood bedreigtofschoon de neef verklaart dat hij zulks toch in zijn aanwezigheid gedaan heeft. Onder znlke omstandigheden zijn haar vrienden natuurlijk zeer bezorgd over haar, en zjj achten het zich een plicht om geneeskundigen raad in te winnen. Ik zal er morgen heengaan en dan een consult hebben met zijn gewonen docter." »En dan natuurlijk verklaren dat hij krankzinnig is .Ongetwijfelddat wil zeggen wanneer wij tot de overtuiging komen dat de man werkelijk in zijn geest vermogens is gekrenkt." Een oorlog schijnt thans niet slechts onvermijdelijk maar als 't ware van nur tot uur te wachten. FRANKRIJK. Volgens de .Figaro'' is Dreyfus .ten doode getroffen." Hij is van het Duivelseiland zeer ziek teruggekomen, verklaart het blad en men kan wel begrijpen, dat de aandoeningen van het proces tot zijn herstel niet hebben medegewerkt. De geneesheeren, met name dr. Pozzi, hebben zich uitdrukkelijk dienaangaande verklaard. Zijne familie zelve vleit zich niet. Hij voedt zich slechts met melk en gedurende het geheele proces is hij tot na de zitting nuchter gebleven, zich als kunst matig ophoudende met opwekkende en prikkelende middelen. (Volgens de Débats worden de berichten omtrent Dreyfus' slechte gezondheid verspreid om de publieke opinie op de gratie voor te bereiden.) In de .Aurore" schrijft Zola o.a .Vóór mijn proces wist ik zeker, dat Esterhazy de verrader was, die aan Schwarzkoppen een aantal docu menten had geleverd ik beken, dat die inlichtingen mij hevig ontroerden. Sedert is de angst, dien ik als goed Franschman voelde, niet verminderd. Ik heb geleefd in de vrees, dat Duitschland ons een klap in het gezicht zou geven met de bewijzen, die het in zijn bezit, heeft. Maar de regeering moet thans beletten, dat de stukken uit het buitenland niet komen zij kan zich die docu menten verschaffen. De diplomatie heeft veel grooter moeilijkheden opgelost. Wanneer de regeering de stukken van het borderel zal durven vragen, zal men ze haar geven. Dit zal een nieuw feit zijn, dat een tweede revisie noodzakelijk zal maken door het Hof van Cassatie, dat het vonnis van den krijgsraad zal vernietigen, maar dit maal zonder verwijzing." Men heeft ontdekt, dat de bezetting van het .fort Chabrol" des nachts levensmiddelen ontving uit een huis aan de overzijde der straat, waaruit met een katapult een dunne lijn werd overgeschoten. Daaraan werd een dikkere overgehaald en daarlangs werden pakjes mot brooii, haring enz. naar binnen getrokken. De politie deed een inval in het huis en nam er na een verwoed gevecht, waarbjj drie agenten werden gewond, drie jonge mannen gevangen in een kamer, waar ongeveer 200 K.Gr. levensmiddelen werden gevonden. TRANSVAAIj. Chamberlain's laatste telegram is den 13 in den Volksraad voorgelezen in tegenwoordigheid van president Kruger en de leden van den Uitvoerenden Raad. In het telegram wordt binnen 48 uren antwoord ge vraagd. De Uitvoerende Raad is voortdurend in tele- graphisch gesprek geweest met de regeering van den Vrijstaat. Er wordt beweerd dat het antwoord den 14 zal worden opgemaakt en dan aan den Volksraad zal worden voorgelegd. Algemeen wordt de toestand als ernstig beschouwd. Staatssecretaris Reitz verklaarde in een interview dat hij den toestand geheel en al hopeloos achtte. De stoomboot .Greek" heeft te Lorenzo-Marques .Wat rust er op u, doctoren, toch een verschrikkelijke verantwoordelijkheid!" zei ik. .Denk eens aan wat het zeggen wil iemand in een krankzinnigengesticht te stop pen. In de handen van iemand die niet zeer nauwgezet van geweten is, is zulk een macht toch verschrikkelijk." Dr. Laurier fronsde de wenkbrauwen en zag mij eenigszins zonderling aan. .Wat bedoelt n vroeg hij nieuwsgierig. »Er worden natuurlijk nu en dan vergissingen begaan maar niet dikwijls geloof ik. De wet eischt dat de dokter ter goeder trouw handelt en de noodige zorg aan den cliënt besteedt." .Natuurlijk was mijn antwoord »ik erkeD dat er in dit onderhavige geval groerte moeielijkheden bestaan. Maar ik geef u de verzekering dat ik wanneer ik tot uw beroep behoorde, nog wel eens een oogenblik zou aar zelen om een verklaring af te geven dat de man krank zinnig was." Eenige oogenblikken later stonden wij allen op en begaven ons naar buiten. Toen wij aan de poort afscheid van elkaar namen riep ik dr. Laurier ter zijde. .Het oplossen van het geheimzinnige trekt mij altijd aan zei ik. .Zou het een groote onbescheidenheid van mij zijn, wanneer ik u vroegmij morgen den uitslag van uw bezoek mede te deelen Ik stel oneindig veel belang in uw spiritistischen patiënt." Onder het spreken krabbelde ik mijn adres op een kaartje en overhandigde het hem half overtuigd dat hij mijn verzoek zon weigeren. Er vloog een glimlach over zijn intelligent gelaateen oogenblik bleef hij mij in het licht der booglampen aanstaren. .Als u in deze zaak zooveel belang stelt, zal ik u morgen den uitslag mededeelen antwoordde hij. .Goe den avond." Wij bestegen onze rijtuigen en reden in verschillende richting weg. Ik had het druk en vergat dr. Laurier en zijn patiënt geheel en al. Toen hij daarom den volgenden dag eens klaps op mijn kamer verscheen keek ik eenigszins vreemd op. 539 kisten ammunitie de stoomboot Dunolly Castle" acht kisten ammunitie en vijf kisten geweren ontscheept In-, uit-en doorvoer. De uitkomsten der statistiek van den in- uit- en doorvoer over 1898 ten opzichte van de handelsbeweging in het algemeen zijn de volgende Algemeene invoer 1898 24,073,970,760 K.G.invoer tot verbruik 1,795,746,417 guldens algemeene uitvoer 15,612,455,471 K.G.uitvoer uit het vrije verkeer 1,515,851,092 guldensdoorvoer met overlading 956,556,995 K. G. Doorvoer zonder overlading 4,357,749,858 K.G. Uit de cijfers over 1898 vergeleken met die over 1897 blijkt dat de algemeene invoer is vermeerderd met ruim 7.35 pCt.de invoer tot verbruik met ruim 5,25 pCt.de algemeene uitvoer met ruim 10.92 pCt.de uitvoer uit het vrije verkeer met ruim 2,48 pCt.de doorvoer met overlading met bijna 10,25 pCt. en de doorvoer zonder overlading met bijna 14,11 pCt. Ontploffing aan hoonl. Dinsdagochtend heeft een hevige ontploffing plaats gehad aan boord van de .Wacht", een Duitschen kruiser, die voor Kiel lag. Er zijn 4 dooden en 4 gewonden. Itosclihraml l>ij Marseille. In de buurt van Marseille woedt een hevige bosch- brand, die aangeblazen door den mistral, zeer gevaarlijke afmetingen heeft aangenomen en reeds het dorp Simione door een vlammengordijn heeft omgeven en de kasteelen van de hoeren Lagorio en Martel in de asch heeft gelegd en vijftien buitenhuizen en boerderijen vernield. Men schatdat het vuur over een oppervlakte van 2500 hectaren woedt. De schade is reusachtig. Door de Franscbe leger-manoeuvres zijn er slechts weinig troepen te Marseilie in garnizoen, zoodat de hulp gebrekkig is. Naar het zuiden heeft men den voortgaug der vlammen beteugeld doch naar het noorden is de toestand zeer ernstig en het gevaar dringend. Andere boschbranden worden te gelijkertijd gemeld in de bosschen die om Toulon liggen en die met veel moeite bedwongen zijn. Dicht bij Cannes, in de bosschen van Maures, is eveneens brand uitgebroken. (Handelsblad.) Keizer Wilhelm en de vrouwenbeweging. De .Christian World" verhaalt de volgende ge beurtenis Twee onverschrokken Amerikaansche feministen brach ten te Kiel aan keizer Wilhelm aan boord van zijn jacht onlangs een bezoek. Een der dames nam het woord en legde den Keizer den vernederenden toestand bloot waarin de vrouwen in Duitschland zich bevinden. De Keizer luisterde geduldig, en toen zij geëindigd had, zei Z. M. met een zucht van verlichting .Welnu over die quaestie ben ik het eens met mijn vrouw. Weet gij wat zij zegt Dat de vrouwen zich slechts met de 4 K's moeten bezighouden." »De 4 K's?!" riepen beide Amerikaansche dames uit. »Ik kom voldoen aan mijn belofte," zei hij. »En niet alleen zal ik uw nieuwsgierigheid bevredigen, maar ik kom tevens uw raad inwinnen. Want ik geloof werke lijk dat de zaak nu meer op uw terrein ligt dan op het mijne." .Wat is er dan gebeurd vroeg ik. .Dat is het juist wat ik niet weetmaar eerst moet u mij beloven alles strikt geheim te houden en dit gesprek als uiterst vertrouwelijk te beschouwen, want mijn naam als dogter zou er onder kunnen lijden, wan neer men hoorde, dat ik u raadpleegde." Ik gaf hem mijn woord en hij vervolgde »De naam van mijn patiënt is Eduard Thesiger hij woont op een buiten, genaamd de Hynde, in Sommer- setshire. Ik ben er heengegaan zooals ik beloofd had en werd aan het station opgewacht door zijn neef Jasper Bagwell. Bagwell is een schraal, zenuwachtig man, van ongeveer vijf en dertig jaar. Hij reed met mij naar de Hynde, waar ik den huisdokter van Thesiger, dr. Dalton, ontmoette. Dalton en ik stelden afzonderlijk een on derzoek in en kwamen beiden tot de overtuiging, dat het niet richtig met hem was. In den loop van den namiddag wandelden wij op het buiten heen en weer, toen het jonge meisje, waar mede Bagwell verloofd is zich bij ons voegde. Zij gaf mij een geheimen wenk en spoedig stond ik aan haar zijde. .Ik zon u gaarne even willen spreken, dokter," sprak zij zacht. Ik had weldra gelegenheid om het gezelschap te verlaten. »Ik weet waarvoor u hier gekomen is," zei ze; »wat denkt n van dit geval Ik durf op dit oogenblik nog geen beslist oordeel uit spreken." .Wees dan zoo goed een oogenblik te luisteren naar hetgeen ik u te zeggen heb. Jasper Bagwell heeft zijn eigen redenen voor hetgeen hij u vertelt. U hebt zeer verkeerd gedaan door naar hem te luisteren. Met oom Edward is het niet goed richtigdat geef ik toe voor zoover het dat afgodsbeeld Siva betreft maar dat komt

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1