Nederland. »Ik vergat", zeide de Keizer, »dat gij geen Dnitsch spreekt, de 4 K's zijn »Kinder, Kliche, Kirche en Klei- der. (Kinderen, keuken, kerk en kleederen.) De Amerikanen trokken afovertuigd dat verdere op merkingen overbodig waren. Cycloon op St. Martin. Den 13 is bij de Regeering het volgende telegram ontvangen, gedagteekend Curacao 12 Sept. «Acht dezer cycloon St. Martin. Velen dakloos. Hulp gezonden." Flctsbclasting. De rijwielbelasting van 10 frs. heeft in Frankrijk het vorig jaar 4.858.650 frs. opgebracht. Zij werd voor 483.414 rijwielen betaald, 74,545 meer dan in 1897. Thans is de belasting tot 6 francs verminderd, waarbij echter dit bedrag zoovele malen moet worden gestort als het getal personen bedraagt, voor welke het wiel bestemd is. De Fransche minister van koophandel, onder wien de posterijen behooren, heeft aan al de telegrafisten die zoolang te Hennes verzwaarden dienst hebben gehad 12 uur daags in plaats van de gewone 7 eenige dagen verlof gegeven. Aan het telegraafkantoor te Rennes hebben de ont vangsten gedurende het proces de som van 450.000 frs. bedragenhet aantal overgeseinde woorden bedraagt 9 millioen. De »Figaro" heeft hiervan 1,250,000 woor den voor haar rekening. Verleden Zaterdag alleen wer den 3000 telegrammen afgegeven. Benjamin Reynier, een wegens een gruwelijker) moord gedeporteerde, wiens onschuld na achttien jaar aan hot licht kwam, is dezer dagen te Marseille aangekomen. Onder het gejuich der menigte vertrok hij met zijne ouders, broeders, zijne steeds trouw gebleven verloofde en twee Kamerleden van zijn departement naar Saint-Cyr in Provence, waar het grootsto deel der bevolking hem met uitgelaten vreugdebetoon verwelkomde. Hij was zeer aangedaan en zijn eerste daad was, een telegram van dank aan President Lonbet voor de hem in afwach ting van zijn eerherstel verleende gratie. Hij hoopt spoedig te trouwen en door ijverigon arbeid zijne niet rijke familie de voor hem gemaakte onkosten te vergoeden. Reynier is nu 48 jaar en zijn haar begint te grijzen. (Haarl. Ct.) Tot dusver werden runderen, enz., die in Engeland aan miltvuur stierven, afgemaakt en in ongebluschte kalk begraven. Maar de kiemen der ziekte schijnen daar door niet gedood te worden, want de ondervinding leert, dat de ziekte blijft voorkomen op land, w^gr een besmet rund werd begraven. Daarom wordt thans een andere weg gevolgd. Een gat wordt gegraven, waarin allerlei brandbaar materiaal gelegd wordt. Het doode dier, rustende op een ijzeren rooster en bedekt met petroleum, wordt daarboven gelegd en met steenkolen en hout omringd. Onlangs was in het Graafschap Northampton een os aan miltvuur gestorven. Men liet bet lichaam, na drie uren aan het vuur te zijn blootgesteld, in den put neder en vulde dezen daarop aan met hout en steenkolen, terwijl het vuur nog twaalf uren gaande werd gehouden. Daarna werd het gat weder gevuld. Op deze wijze hoopt men de kiemen der ziekte geheel verdelgd te hebben. (N. v. d. D.) Hostlmre tabakspijpen. De Schah van Perziii rookt uit de kostbaarste ta bakspijp ter wereld. De Kallian of Staatspijp, die hjj bezit, en waaruit hij bij plechtige gelegenheden rookt, wordt op 80,000 (960,000 gld.) geschat, en is bezet met diamanten, robijnen en smaragden van de kostbaarste soort. Niet alleen zijn bet mondstuk en het boven- en ondereinde van de slangvormige buis van zuiver goud, geëmailleerd en met prachtige juweelen bezet, maar ook de waterflesch en de tabakspijp zelf zjjn even prachtig en rijk bewerkt met edelgesteenten. Een andere kostbare pijp was die, waaruit in 1862, bij gelegenheid van een bezoek aan den Sultan van -TT]-^-?riwriirMcriTwnwnBriiHM n iihin omdat bij in werkelijkheid een Brahmaan is als u een verklaring onderteekentwaarbij u hem voor krankzin nig verklaartzult u eene vreeselijke vergissing begaan." Haar lippen beefden de tranen sprongen haar in de oogen. >Ik gevoel mij werkelijk ongelukkig over deze geschie denis, vervolgde zij. Ik zag haar even onderzoekend aantoen sprak ik zacht »Vergeef mij, wanneer ik even openhartig tot u spreek, als u tot my gedaan hebt. Het verwondert miju zoo over den heer Bagwell te hooren spreken. U is toch met hem verloofd Zij rilde. «Dat is zoo antwoordde zij langzaam en toen ver volgde zij eenig8zins heftig: »ik trouw mjjn neef alleen, omdat dit de eenige kans is, om oom Edward te redden." «Wat meent u vroeg ik in de grootste verbazing. »Ik wilde dat ik het u kon zeggen, maar ik durf niet, Ik ben een diep ongelukkig meisjeEr wordt hier een boos plan beraamd daar ben ik van overtuigd. Oge loof mij toch wilt u mij niet gelooven Ik gaf een eenigszins dubbelzinnig antwoord op deze vraag en kort daarna verliet ze mij en wandelde zij aan de zijde van haar oom. Dien avond laat was ik met den patiënt alleen en toen vertrouwde hij mij veel toe, wat hij des namiddags voor mij verborgen had gehouden. Hij sprak over de jaren die hij in Indië had doorgebracht, en vooral over den godsdienst der Brahmanen. Hij vertelde mij ook dat hij het afgodsbeeld Siva in zijn bezit had en het had ge plaatst in een marmeren galerij waar hij zijn spiritis tische séances kon houden. Ondor het spreken boog bij zich naar mij toe zag mij strak aan met zijn intelligenten blik en verklaarde plech tig, en met een uitdrukking van volkomen waarheid op het gelaat dat hij bij zekere gevallen het beeld in het Hindostansch kon laten spreken. Hij zei verder, dat hij door het beeld geheel beheerscht werd en aan al zijn Turkye, de Prins van Wales rookte. Deze pijp was ook met diamanten ingelegd welker waarde op 3000 (36000 gld.) wordt geschat, en werd den Prins ten ge schenke gegeven als een herinnering aan zijn bezoek. Vorst Ferdinand van Bulgarije eindelijk bezit een pijp, die geheel van meerschuim en barnsteen is gemaakt en 600 gekost heeft. Vlierbessen. In sommige streken van het platteland ziet men bij de meeste of zeer vele huizen een vlierboom. Echter wordt lang niet altjjd van bloesems of bessen een nuttig gebruik gemaakt. Veel kostelijke bloesems laat men ver loren gaan en om van de bessen te profiteeren, daaraan denkt bijna niemand. En toch heeft men daarin een zoo uitstekend en tevens welsmakend voedsel als men maar wenschen kan. Plukte ik vroeger geregeld de vlierbloesem af, thans wend ik me daarvoor, zoo noodig, tot den apo theker, en laat mijn eigen bloesems zich zetten tot vruchten welke in het najaar door mijn vrouw tot sap worden geperst, dat door haar wordt gekookt en in flesschen ingemaakt. Met water en suiker gebruikt, is het, inzon derheid voor kinderen, in het voorjaar een heerlijk maag- en bloedzuiverend middel, geen vliersmaak kan men proeven, 't Is wat donkerder van kleur dan gewoon bessensap, doch overigens kan men het als zoodanig aan menigeen gerust voorzetten. In de plaats daarvan is het bij sla, rijst, puddings enz. ook zeer goed te gebruiken. Wie een proef neemt, zal zeker in 't vervolg geen besje meer laten verloren gaan. (Enkh. Ct.) Oude Almanak. In een oude almanak staat de volgende Winter- dienstregeling op de lijn Amsterdam's-Gravenhage in 1844. Die zag er anders uit als than». Te 7.30, 1.4.30 en 7.uur vertrok oen trein van Amsterdam die er ruim 2 uur over reed. Ook het tarief was toen anders geregeldde vrachtprijzen voor personen van Amsterdam naar 's-GravenhageDili gence f 3.10, Charabanc f 2.45, Wagen f 1.50, tusschen- plaatsen naar evenredigheid. Thans loopen er van Amsterdam via Haarlem naar Rotterdam dagelijks 21 treinen waarbij er zijn die het traject in 1 uur en 15 min. afleggen. Laatste H e r i c h t e n. PRETORIA, 13 Sept. Van hei Britsche gouvernement is een verdere mededeeling ontvangen, waarin verklaard wordt, dat, ofschoon Hr. Ms. regeering verlangend uitziet naar een spoedig antwoord zij niettemin met het oog op den ernstigen aard van de quaestie, de Transvaalsche regeering niet wil binden aan een termijn van 48 uur. LONDEN, 13 Sept. De Pall Mall Gazette" verneemt uit KaapstadDe leiders van den Afrikaander Bond hadden een bijeenkomst om den toestand te bespreken. Na afloop werd een telegram aan Kruger gezonden waarin hem wordt aangeraden toe te geven aan de eischen vervat in de laatste Britsche dépêche. KAAPSTAD, 13 Sept. In Afrikaander-kringen wordt verzekerd dat Transvaal de voorwaarden, vervat in de laatste Britsche dépêchezal aannemen en de suzereini- teitsquaestie laten op den grondslag der conventie van 1884. Hocgras. Door den heer G. Mojjs te Schagen is alhier bij den heer P. R. schurft geconstateerd onder een koppel schapen van 142 stuks. Den 13 zijn 25 der aange taste dieren in beslag genomen en onteigend. Bij 15 schapen- houders in den omtrek zal van regeeringswege een onder zoek bij de schapen worden ingesteld. (jirootscliermer. De leerlingen van de openbare lagere school alhier hadden den 7 een genotvollen dag. Op dien dag werd met hen een rijtoer gemaakt naar het schoone Bergen met zijn groen en zijn duinen en verder naar Egmond aan Zeë. Hier aan het strand hebben zij zich kost.elyk vermaakt. Spoedig werden de schoenen en kousen uitgetrokken en werd er geplast in het zeewater. Op de terugreis werd nog eenigen tijd vertoefd te Alk maar en gewandeld in den Hout. Ruim 7 uur 's avonds was men weer te Grootschermer. bevelen moest gehoorzamen. Bij de laatste woorden werd zijn gezicht doodsbleek. »Siva is vreeselijk buitensporig in haar eischen zei hij langzaam buitensporig en soms verschrikkelijk. Maar kom mee naar de galerij en gjj zult het beeld zelf zien." Ik ging met genoegen mee. Wij kwamen eerst in een grooto ruimte, die in verbindiug stond met de eetzaal daarna in een ovaalvormige kamer. Thesiger bracht mij onmiddellijk naar zijn afgodsbeeld. Het stond op een piëde stal. Het was een afschuwelijk monster met vijf hoofden een drietand in de hand. Ik kon een glimlach bijna niet onderdrukken, toen ik het ding zag. Het was haast niet te gelooven dat een man gek of nietaan de macht van zulk een monsterachtig ding waaide kon hechten. Het was echter mijn voornemen om den man aan het praten te bren gen en daarom vroeg ik hem, of hij in mijn bijzijn het beeld niet kon laten sproken. Hij voldeed bereidwillig aan mijn verlangen en voerde toen met groote plechtigheid allerlei vreemde bewegingen uitdaarna draaide hij de lamp laag, knielde neer voor het altaar, dat voor het beeld stond en begon het beeld toe te spreken. Hij wachtte tot hij antwoord kreeg, voor mij natuurlijk onhoorbaar, en begon dan weer te spreken. Nadat hij aldus eenigen tijd had doorgebracht, verzekerde hij mij plechtig, dat hij wel degelijk antwoord had gekregen en dat ik een leugenaar werd genoemd, als ik beweerde, niets gehoord te hebben. Tóen hij de lamp na afloop van dit tooneel weer op draaide, zag ik voor het eerst, dat het beeld met allerlei kostbaarheden was behangen. Om zulke schatten hier achter te laten, in een ruimte die nooit gesloten werd, was op zichzelf reeds een bewijs van krankzinnigheid en toen ik des avonds afscheid uam van Thesiger twijfelde ik geen oogenblik meer, of miju arme gastheer was in zijn geestvermogens gekrenkt. Maar niettemin gevoelde ik een onbeschrijfelijken tegenzinom een certificaat, waarin zulks geconstateerd werd, te onaerteekenen. Bag well vroeg mjj mot zekeren aandrang, of ik van plan was in het geheel niet te teekenen. En tot zjjn verba- Sfederland en Transvaal. Volgens een paar Engelsche bladen o. a. het week blad South-Africa zou onze Koningin aan Koningin Victoria een schrijven hebben gerichtwaarin op H. M. een beroep gedaan wordt om tnsschen beide te komen in het belang van den vrede. (N. R. Ct.) IVederland en Dreyfus. De heer Jacob Reepmaker te Rotterdam doet in de »N. R. Ct." een voorstel, dat wel bijval zal vinden n.l. overal in den lande een adres ter teekening te leggen, waarin de onderteekenaars meedeelen het proces gevolgd te hebben en hunne hoogachting te kennen geven aan den martelaar, en dat bij hen geen twijfel bestaat aan de onschuld van Dreyfus. Uit Den Haag wordt gemeld dat aldaar onder scheidene leden der Alliance Frangaise in de laatste dagen hun lidmaatschap hebben opgezegd. Men meldt uit Rotte*alle: Ds. S. C. Kijlstra en eenige geestverwanten zullen zich begin October vestigen op 20 II.A. grond bij Laren. Zij zullen de vegetarische leefwijze volgen hun leven naar het voorbeeld van Jezus inrichten en door werken in hoofdzaak tuinbouw in hun onderhoud voorzien. Dysenterie. Men meldt uit Goedereede aan het Handelsblad" Heerschte reeds sedert eenigen tijd in de nabijgelegen buurtschap den Ouden Oostdijk, gemeente Ouddorp, in hevige mate dysenterie thans is ook in deze gemeente die ziekte officieel geconstateerd geworden. Sedert menschengeheugeois is in deze streek die soort van ziekte onbekend geweest. In korten tijd is in de buurtschap Ouden Oostdijk na genoeg 30 °/0 van de bevolking door die ziekte aangetast en van die aangetasten zijn ruim 15 overleden. Te Zaandam kreeg den 11 een der werklieden van de firma Wilson te 's Gravenhage bij het leggen van een zinker voor de waterleiding in de Mallegatsluis, een takel op het hoofd. Zwaar verwond werd hijna voorloopig te zijn verbonden per brancard naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Haarlem. In het atelier voor confectie van den heer Victor van Vriesland alhier waren twee der meisjes die er werken, aan 't stoeien. Eén harer, een zestienjarige, kroop onder de tafel en werd daar door een draaiende as, waarmede al de naaimachines in beweging worden gebracht bij de haren gegrepen en letterlijk gescalpeerd. Onmiddellijk werd het arme kind naar het St. Elisabeths- Gasthuis vervoerd. B o t s 1 n g. Op het terrein bij de Delftsche poort, te Rotter dam, zijn den 12 twee locomotieven van den Hollandschen spoorweg met elkaar in botsing gekomen. Van de eene locomotief werden de beide buffers en de stootbalk afge slagen zoodat deze buiten dienst moest gesteld worden de andere kwam er goed af. Er werd gelukkig niemand gekwetst. Dierenmishandeling. Voor eene export-slagerij te H e n g e 1 o'o (O.) wer den dezer dagen uit Leeuwarden 21 jarige en 2 oude stieren verzonden. De stieren waren zoodanig op elkander gedrongen dat bij hunne aankomst te Hengeloo een der jonge stieren dood en een andere bjjna dood was. Het acht-jarig kind, dat Zaterdag te Santpoort onder de stoomtram geraakte en daarbij de beide beenen verloor, is in het Maria-gesticht te Haarlem overleden. Den Haag.Den 12 is uit 't kanaal alhier op gehaald het lijk van een net gekleed meisje, een jeugdige naaister, die sedert enkele dagen werd vermist. Men vond bij het lijk een briefje, waarin de ongelukkige verklaardedat zij door den omgang met een slecht mensch een einde aan haar jeugdig leven maakte. zing antwoordde ik, dat ik het niet zou doen. Ik zei hem, dat wij hier met een zeer eigenaardig geval te doen hadden en dat ik eerst den zieke een tweede maal moest hebben bezocht, voor ik tot zulk een uitersten stap kon overgaan. Ik kon zien, dat hij daarover zeer ontevreden was, maar ik bleef op mijn standpunt staan." Hier zweeg Laurierhjj zag mij open in het gelaat. «En nu?" vroeg ik. »En nu ben ik bij u gekomen om uw oordeel eens te hooren. U weet nog wat u gezegd hebt omtrent de ver antwoordelijkheid, welke door het teekenen van zulke verklaringen ontstaat. Juist, omdat u mij daarop opmerk zaam hebt gemaakt, kom ik bij u." »Het zal mij natuurlijk aangenaam zijn, dr. Laurier," aldus antwoordde ik, «wanneer ik u in deze aangelegen heid van dienst kan zijn, maar ik moet u eerlijk bekeuuen, dat ik niet begrjjp hoe dat mogelijk kan wezen. Ik weet omtrent ziekten uiterst weinig en van krankzinnigheid in het bijzonder heelemaal niets. Mejuffrouw Thesiger is van meeniug, dat er een schelmenstreek achter schuilt, doch hebt u zelf daaromtrent eenig vermoeden «Bewijzen heb ik niet, maar toch vermoed ook ik een schelmenstreek, ofschoon ik misschien niet het recht heb zoo iets te zeggen." «Wat verlangt u dan eigenlijk van mij vroeg ik. «Dit," zoo antwoordde hij. «Wilt u met mij meegaan naar Sommersetshire, als mijn vriend en in de rol van een groot spiritist? Thesiger zal het natuurlijk buiten gewoon aangenaam vinden, wanneer hij iemand ontmoet, die denkt zooals hij. Wilt u meegaan?" Ik dacht een oogenblik na ik hield er niet van om een rol te spelen maar de zaak zelf trok mij aan, en misschien viel er wel iets van te maken. Daarom stemde ik er in toe, om met Laurier naar Sommer setshire te gaan en wij gingen dan ook reeds deu vol genden dag. Hij had per telegraaf kennis gegeven van onze komst en een hartelijke ontvangst viel mij ten deel. Terwijl wjj des namiddags door de omgeving reden, kwam ons een slank gebouwd meisje tegen, vergezeld van twee volbloed jachthonden. «Dat is miss Thesiger," zei Laurier. Hij riep den koetsier toe stil te houden en uit het rijtuig springende, stond hij onmiddelijk naast haar. «Mag ik de eer hebben, mejuffrouw," sprak bij, op mij wijzende want ik had intusschen ook het rijtuig verlaten, »u mijn vriend John Bell voor te stellen?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2