Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. m BURGERLIJKESTAND. 70 j-I Amsterdam. Don 13, des middags, zyn alhier twee woonhuizen ingestort. Om het vergrooten van een wiDkel waren de huizen tijdelijk gestut en toen nu de steunende balken werden weggenomen, stortten de twee huizen in. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, maar de bewoners der beide huizen en nog andere ge zinnen (een 11-tal n 't geheel) moesten een goed heen komen zoeken. Kennisgeving aan onderofficieren. Het hoofdbestuur der Vereeniging »Ons Belang heeft een kennisgeving gezonden aan de onderoificieren en militaire geëmployeerden in den graad van onderoffi cier, van het Nederlandsche leger waarbij het mededeelt, dat bij kon. besluit van den 15 Augustus 1899, no. 40, de statuten goedgekeurd zijn dat in verband hiermede aan de onderofficieren van alle korpsen in alle garnizoe nen, per post een circulaire is verzonden, waarin doel en streven wordt kenbaar gemaakt, nader omschreven in een daarbij verzonden reglementdat aan den M. v O. zoo mede aan alle Reg.-Bat. Afd. en Korps Comm., de statuten zijn verzonden met begeleidend aanbevelend schrijvendat nu nogmaals alle onderofficieren en de daarmede gelijkgestelden worden aangespoord, eendrach telijk me0 saftm te werken, opdat het beoogde doel moge worden bereikt. Het adres van den lsten secretaris, den heer E. M. Buter, is Polderweg 18, Helder. Hoogkarspel. De Yereeniging tot veredeling van Rundveezal 2 October, alhier een keuring houden van goedgekeurde stierkalveren met de moeder- dieren kuikalven met de moederdieren, opgenomen in het register der Vereeniginghokkolingen afkomstig van ingeschreven koeien vaarzen en twinters, opgenomen in het register; oudere, kalfdragende melkkoeien, even eens ingeschreven Rundvee van eiken leeftijd, niet in geschreven in het register der Vereeniging. In verband met het heerschen van mond- en klauwzeer onder het hoornvee en de schapen in Oost- Friesland en Westfalen, heeft de Dnitsche regeering ver boden in de besmette streken honden los te laten loopen. Niet alleen voor de Dnitsche jagers aan de grens, ook voor de Nederlandsche in Oostelijk Groningen, die her haaldelijk aan de overzijde van de limiet jagen, is dit een ernstige belemmering. IJlt Holland's Noorderkwartier. Het volgende adres zal worden gezonden aan Gede puteerde Staten van Noordholland Geven te kennen de ondergeteekenden, allen eigenaars of gebruikers van land, gelegen in een of meer der am bachten en polders, of streken in West-Eriesland. Dat het algemeen reglement van bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland den bestuurders van Ambachten en Polders geene openbaarheid voorschrijft dan alleen in enkele opzichten kennisgeving van de ter inzage ligging van reeds vastgestelde stukken en veelal de gelegenheid ontbreekt om bij UEd. G.A. bezwaren in te dienen. Dat dit ten zeerste afwijkt bij de openbaarheid, die den gemeentebesturen is voorgeschreven en die door hen veelal breeder wordt opgevat en nageleefd dan de letter der gemeentewet voorschrijft. Dat sinds de invoering van de bestuursreglementen voor de waterschappen de toestanden en niet het minst in West-Friesland veel zijn veranderd en, bij de toenemende ontwikkeling, in verband met de veran derde toestanden, tevens de inzichten en eischen. Dat door gemis van openbaarheid aangaande de beslui ten van de waterschapsbesturen, de daarbij mede belang hebbenden er ten eenenmale onkundig van blijven, iets wat de ondergeteekenden achten niet in overeenstemming te zijn met de eischen van onzen tijd en voor hen de gelegenheid wordt afgesneden om er zich over uit te spreken en zulks noodig achtende UEd. A. met hu i oor deel bekend te maken. Dat door het een en ander den waterschapsbesturen als het ware de gelegenheid wordt aangeboden om een absoluut stelsel van regeeren te volgen. Dat weliswaar de hoofdingelanden door belanghebben den worden gekozenmaar dat die belanghebbenden onkundig blijven van do wijze, waarop do gekozenen hun lastbestaande in de behartiging van de belangen der ingelanden, in algemeenen zin, opvatten en uitvoeren. Dat de ondergeteekenden gaarne erkennen dat de wijde omvang der ambachten der meeste polders het moeilijk doet zijn om de vergaderingen van hun bestuur voor belanghebbenden toegankelijk te stellen en dit daar door dan ook zelden doel zou treffen, maar dat zij achten, dat aan dit bezwaar zou kunnen worden voldaan, indien hun de plicht werd opgelegd1°. om minstens een week vooraf den dag en het uur voor een te houden vergade ring in een vrij algemeen gelezen dagblad en in een locaal blad bekend te maken en 2°. om een of meer nieuwsbladreporters in de vergaderzaal toe te laten. Het beleefden drang verzoeken de ondergeteekenden UEd. G.A. het daarheen te willen leiden dat het alge meen reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland en indien noodig ook de Ambachts- en Polderreglementen in den geest van het bovenstaande worden aangevuld. Kolven. De nationale wedstrijd van den Nederlandschen Kolfbond, gehouden te Goes bij gelegenheid van de alge meens vergadering, werd den 12 voortgezet. De uit slag was Korpwodstrijd I. Zaanstreek, van Koog a/d Zaan, met 354 2. De Prins van Oranje, te Goes, met 287 punten Personeels wedstrjjd. I. H. Bliek te Goes, 133 p. 2 N. van Calcar te Koog a/d Zaan, 125; Joh. Molhoek te Goes, 123 0. Kassen te Koog a/d Zaan, 122; en Bijpost te Nieuwe Niedorp, 119 punten. Hoogste getal punten met den sajetten bal, H. Bliek te Goes. Na den wedstrijd deden de kolvers een rijtoer door de omstreken van Goes. De wedstrijd, die nu atgeloopen is, heeft bewezen, dat er in ons land nog volhardende beoefenaars van het kolven zijn. Opmerkelijk dat er onder hen weinig of geen jongelui zijn. Ons lijkt dit spel voor geposeerde lui ook veel bete dan het voetbalspel der jongelieden. Het kolven is het spel bij uitnemendheid voor het platteland, waarbij het kaart spelen in een herberg vol tabaksrook het ver moet afleggen Als de Nederlaudsche Kolfbond met alle krachten het kolfspel bevordert, doet hij een hoogst nuttig werk omdat het kolven oog en hand oefent, de spieren staalt een kalm temperament en een onschuldigen gezelligen omgang bevordert. »N. R. Ct." llaringcarspcl. Den 12 's morgens, werd de brandweer te Dirkshorn gealarmeerd voor het dem pen van brand in de hooiklamp van Slotemaker, in den polder Schagerwaard, alwaar tijdeus hel booispitten vuur word ontdekt. De pogingen werden met den gewenschten uitslag bekroond. Dit is de derde maaldat in een maand tnds de brandwoer te Dirkshorn uitrukt en brand weet te voorkomen. Stompe!oren. Den 13 werd alhier vanwege de Hengstenvereeniging »Hollands Noorderkwartier'' eene keuring gehouden van veulens welke allen den hengst Adalbert" tot vader hadden. Er waren 15 dieren inge zonden en de le, 2e en 3e prijzen werden achtereenvol gens toegekend aan J. Koster, te MarkenbinnenW. Visser, te Oterleek en P. Barendrecht, te Beverwijk. Het maandblad tegen de vervalschingen n°. 2, met een bijblad gewijd aau hygiëne en industrie, onder redactie van dr. van Hamel Roos en Harmens Keizersgracht 291, Amsterdam, bevat: vergiftige ame- rikaansche vruchten in bli-<onderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen, gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam directeuren dr. van Hamel Roos en Har mens controle-onderzoekingen (azijn, bier, boter, cacao, geëmailleerde pannen jenever banketbakkersartikelen (grondstoffen)elixer likeuren (alcoholvrije draDken) meel, havermeel, kindermeelmelk, rijst, wijn, zeep) vervalsching van verfwarenParijsche vervalschingen uittreksel uit het verslag der gezondheidscommissie van Maastricht over 1898 gemengde berichtenhygiène ën industrie: de invloed van het stadsleven op de ge zondheid nieuw porceleineen nieuw gebruik van papier wetenschappelijke berichten de samenstelling onzer boteraanwending van afgeroomde melk melk gesteriliseerd volgens het procédé Kuhn feuilleton .- ijzerhoudende eieren in den zomer bevroren tegen de muggen en muskieten origineele vervalsching corres pondentie onsmakelijke kwasthonig. De heer v. Maarlevcld, 3de stuurman bij de Kon. Ned. Marine, heeft mot gunstig gevolg het examen voor 2den stuurman afgelegd. Amsterdamsch a cappella-koor. Wij hebbon dit koor nu ook op een ander gebied kunnen bewonderendoordat men op het programma voor het concert, den 13 hier in de »Harm onie" ge geven, eenige wereldsche nummers had geplaatst. Hoe groot ook het verschil tusschen deze en de gewijde zangen, de uitvoering er van stond op een even hoog standpunt. Uiterst geestig en fijn werden dio stukken voorgedragen. Het scheen wel of het somtijds geen zingen meer washet geleek één groot instrument waarvan de leider verkrijgen kan wat hij wenscht. Deze stukken waren: »Amor im Nachen." van Gastoldi, dat gebisseerd werd, en waaraan men bereidwillig voldeed, en »Viianellu alia Napolitana" van Baldasere Donati. Zeer voldeden ook de lieve koortjes van Carl Löwe. Maar alles op te noemen wat aanleiding gaf afzonderlijk vermeld te worden is niet mogeljjk. Het koor ontwikkelt somtijds een kracht waarvan men, hot kleine getal zangeressen en zangers in 't oog houdend verbaasd staat, en op een ander oogenblik flaistert het het schoonste pianissimo. En niet eenige maten, rraar een geheel couplet, zooals de herhaling van »in der Marien Kirche" van Löwe, en het laatste vers van Prfltorins' Weihnachtsgesang.'' Zóó toegerust, en onder leiding van een man, die als een groot kunstenaar bekend staat kan het koor met vrijmoedigheid de voorgenomen kunstreis, ook over de grenzen aanvaarden. Dat men in het buiteuland groote verwachtingen heeft kon men eenige dagen geleden in het Nieuws van den Dag lezen, waarin vermeld werd dat het koor nu reeds voor eene uitvoering in het »Ge- wandhaus" te Leipzig was aangezocht. Schietwedstrijd. Den 13 had, onder begunstiging van fraai weder, de jaarlijksche schietwedstrijd plaats van het kader der d.d. schutterij alhier, op do baan te Bergen. De uitslag was als volgt: afstand 150 moter, eerste prijs, adj. onderof. tit. Oostenveldtweede prijs, sergt.-maj. Essen; derde prijs, serg.-maj. Koeman afstand 100 meter eerste prijs, korporaal Kouijnenburgh tweede prijs sergt. Kuiperderde prijs sergt. Eelting, terwijl een prijs voor het hoogst aantal rozen ten deel viel aan sergt.-maj. Essen. Na afloop wenschte de commandant,- kapt. H. J. Vonk den winners geluk en spoorde ook de uiet-winnenden tot oefening aan, opdat ook zij de resul taten van hun werken eenmaal mochten erlangen. Al de officieren der d.d. schutterij woonden dezen wedstrijd bij GETROUWD. 14 Sept. Hendrik Doggonaar en Cnristina Johanna Vergaaij G LBOREN. 12 Sept. Willem Joseph, z. van Johannes Leonard Klugt en Mina de Wit. Grietje, d. van Johannes Anthonins Lonrentius Wehnes en Hendrika Sophia Janse. Kgmondblnncn. Geboren. 28 Aug. Maartje, d. van Cornelia Swaan en Neeltje Koel. 29 Cornelis, z. van Cornelis Bruin en Neeltje Dekker. Jacoba d. van Klaas Kuiper en Petronella Henneman. Overleden. 24 Aug. Pieter Liefting, echtgen. van Wilhelmina Bussing, Kgmond aan Zee. Geboren. 4 Aug. Jansje, d. van Jacob Glas en Jansje Vis. 18 Engelina en Neeltje ds. van IJsbrand Conijn en Trijntje Dekker. 19 Duifje, d. van Cornelis Bakkum en Aagje Lief ting. Engel, z. van Pieter Dekker on Elisa beth Visser. 22 Wilhelmina, d. van Maarten Groen en Wilhelmina Stoker. 24 Jan, z. van Engel de Groot en Dirkje Buis. 25 Engel, z. van Klaas Wijker en Jansje Prins. 27 Jobje, d. van Kos Zwart en Pietertje Glas. 29 Cornelis, z. van Joost Groen en Jansje Prins. 30 Klazina, d. van Andries Stam en Elisabeth Schol. 31 Cornelis, z. van Maarten Kok en Aaltje de Groot. Overleden. 9 Aug. Klaas, z. van Jacob Stam en Harijtje Stam, 8 m. llarslngerhorn. 131 Aug. Ondertrouwd en getrouwd. Klaas Burger en Maria Otsen. Ondertrouwd. Pieter Eecen en Trijntje Slotemaker. Geboren. Dirk, z. van Jan Slikker en Pietertje Keuris. Pieter, z. van Simon Wardenaar en Hendrika Kaashoek. Maria, d. van Gerrit Schouten en Antje Neefkes. Dirk, z. van Klaas Breebaart en Dieuwertje Stins. Ariaantje, d. van Maarten Kooij en Antje Groenewoud. Overleden. Klaas Groenveld, echtgen. van Grietje Keesman, 45 j. Antje Bakker 62 j., (ongeh.) Jan Wardenaar, echtgen. van Geertje Bakker, 33 j. Aaltje Koomen, echtgen. van Pieter Ploeger, 41 j. Oterleek. Geboren. 27 Aug. Pietertjed. van Jan de Beurs en Pietertje Krap. 28 Jacob, z. van Cornelis Edel en Jaapje van 't Hof. Overleden. 6 Aug. Jacob Oderkerk, wednr. van Trijntje Hoogendyk, 77 jaar. 21 Jacob Schuurman, wednr. van Maartje Breed, 79 j. en 10 m. Winkel. Geboren. 2 Aug, Klasina Maria, d. van H. Waiboer on N. Breebaart. 11 Jansje, d. van J. Legen en A. de Graaf. 28 Marten Jacob, z. van J. Porto en M. Slooves. Overleden. 14 Aug. Jansje Maria, d. van P. Jes en T. Kuiper, 1 j. en 2 m. Oude Niedorp. Geboren. 6 Aug. Margaretha, d. van Cornelis Jong en Maria Stam. 28 Petronella, d. van Jan Spaans en Geertje Pels. AMSTERDAM. 13 Sept. 14 Sept. pCt. Cert. Nederland, N. W. Schuld2* ditodito3 dito, Oblig3 Italië, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 ditodito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli.. 5 ditodito April-Oct.5 Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... 3 dito, 1888/89, h frs. 500 met id4* Rusland, Binnenlandscbe 18944 dito, 1880 gecons. Z. R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 le 2e ser. 1 Jan. 1 Apr. 1Juli lOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito, in goud, 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. leening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Serie D Egypte Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig..5 dito, Buit. Geconv. 18906 Venezuela Obligatiën 18814 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.. 3* N. W. Pac. Hvp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. dito, Aand. Ned. Ind.Expl.Mij dito, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, dito, gestemp. Obligatiën f 250... dito, Ned.-Zuid-Afr 13894 dito, N -Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. (talie, Spoorwcgleening 1887/893 dito, Zuid-ltal. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Oblig4 dito, id. a R 1253 dito, Iwang. Dombr. Oblig4* dito, Transcaus. Spoorweg-Oblig3 dito, Wladik. a Z. R. 625 Oblig4 dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 6254 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 dito, Central Pacific Aand dito, Denv. Rio Grande dito dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A.... dito, Illinois Cert. v. Aand dito, LouisV. en Nashv. Cert. v. Aand... dito St. Louis San Francisco gew. A.. dito, Miss. Kans Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hyp4 dito, Oregon Calif, goud le hyp dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. dito, Western N. Y. Pens. C. v. gew. A Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18605 dito, dito 1864- Rusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening 81A 93* 87f 83 83A 83A 82* 23* 33 63| 96§ 964$ 93 100| 78 J 101* 57 9241 94 221 104* 39 101 30 A 9S| 97| 59 47 81* 180 S9g 125 109* 37* 90 94* 93 54$ 574 814$ 93* 93| 82* 834 S3 82* 33* 68# 954$ 96* 100$ 22 39$ 100 30* 97* 184 92* 109* 90 57* 97 82* 97 A 83$ 96$ 96A 21A 99* 57* 22* 154$ 115* SI 12 A 134$ 92$ 99$ 22* 13* 110* 117A 115 165 186 161* I 29a! 96* 96* 21$ 99* 58* 22$ 15* 81* 12A 13* 99* 23$ 13$ 117* Per Telegraaf. Hoorn, 14 Sept. Kleine kaas f 29,commissie f 27, Middelbare f 23,50. Aangevoerd 295 stapels, wegende 86575 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3