Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 17 SEPTEMBER Gevonden Voorwerpen. Buitenland. Nederland. ^0. 111. Merste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Ulnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer i 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier No. 15 der Be drijfsbelasting, dienstjaar 1898/9, en Nos. 6 en 7, dienst jaar 1899/1900 op 13 en 14 September 1899 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd den 15 September 1899. J. M. DE SONNAVILLE. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een kippenkorfeen r. c. kerkboekje een dameshoed met zwart lint, een r. c. gebedenboekje een slinger van een klok een huissleutel vier overhemden en een paar manchetten een pakje corsetbaleinen een horlogeket tinkje een zwart boezelaar, een muilkorf, een portemon- naie, inh f 0,12V2, een haarspeld, een hondenhalsband met penning no. 276, een huissleutel (in de Bergerduinen), een duimstok een adresboek, een veulen. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 15 Sept. 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. BELOIE. Den 14 heeft de afgevaardigde Rosseeuw een door hem voorgestaan stelsel van tweevoudige kies districten aangeprezen en de heer Helleputte betoogd, dat de voorgestelde evenredige vertegenwoordiging strij dig is met de Constitutie. Op een verzoek van negentien leden om de behande ling van het voorstel tot invoering van evenredige ver tegenwoordiging uit te stellen, heeft de minister-president De Smet de Naeyer in een openbaar gemaakten brief met eene weigering geantwoord. »Na hetgeen er twee maanden geleden is voorgevallen," schrijft de minister, »zou eene vrijwillige verdaging in de oogen des lands een bewijs van onvermogen zijn. De rechterzijde heeft het meeste belang er bij, dat het gezag en prestige der Kamers in geen enkel opzicht wor den verzwakt. »Wjj meenen, dat aan een bjjzonder hachelijken toe stand een buitengewone toewijding moet beantwoorden, waarvoor het land ons erkentelijk zal zijn.'' ENOELAAD. In een latere depêche dan die in ons vorig nummer vermeld, doet Chamberlain uitkomen, dat het niet zijn bedoeling geweest is, een ultimatum te stellen, waarop binnen 48 uur een toestemmend antwoord moest worden gegeven, doch dat hij slechts op bekwa men spoed heeft willen aandringen, om aan den zorg- wekkenden en gespannen toestand een einde te maken. Zal Transvaal toegeven Verscheidene Engelsche bladen betwijfelen het ten sterkste en zijn, met de meeste bui- tenlaudsc'ne bladen, van meening, dal de eisch omtrent de gelijkstelling der talen en de suzereiniteit onoverko melijke hinderpalen voor de aanneming zijn. De .Daily Chronicle" bijv. verneemt, dat de Boeren zich liever dood zullen vechten, dan den Engelschen het recht toestaan, zich te bemoeien met de binuenlandsche aangelegenheden van de Republiek. De .Central News" daarentegen beweert, en berich ten nit Zuid-Afrika doen vermoeden, dat dit beweren gegrond is, dat president Kruger bereid is de Engel sche eischen aan te nemen, en een conferentie te Kaap stad bij te wonen, indien hij verzekering krijgen kan dat de eischen door Chamberlain thans gesteld, alles is, wat van de Regeering te Pretoria wordt gevorderd. De oor respondent van .Central News" zegt verder: dat de Volksraad onder den invloed van den president niet zal blijken een ernstig struikelblok te zijn voor de invoering van deze hervormingen. FRAAHHEJH. Professor Andrade van de hooge- school te Montpullier heeft aan minister De Gallifïet een brief gezonden met een afschrift van een schijjven van Schwarzkoppen van 1896, waaruit de onschuld van Dreyfus onbetwistbaar blijkt. De hoogleeraar vertelt in zijn schrijven dat hij het bestaan van dien brief ter kennis van kolonel Jouaust heeft gebracht met het aan bod om hem over te leggen, maar de voorzitter van den krijgsraad stelde meer vertrouwen in den halfgekken Cernusky, dan in de aanwijzingen van een geacht Fransch geleerdeomdat deze een bewijs van de onschuld kon leveren. De hoogleeraar wenscht de openbaarmaking van den brief van Schwarzkoppen als een nieuw feitdat de revisie noodzakelijk zou maken en verklaart zich bereid de echtheid van den brief voor een gerechtshof te bewijzen. Niet minder merkwaardig is een schrijven van de Reinach aan den oud-minister van oorlog de Freycinet, waarin de schrijver mededeelt, dat de Italiaansche gezant graaf Tornielli hem indertijd het navolgende verhaal deed: .Toen Esterhazy zijn dienst aanbood aan Schwarzkoppen, den militairen attachë van Duitschland, kwam bij dezen twijfel opof die persoon wel officier was van het Fransche leger, gelijk hij zeide. Men vindt den weer klank hiervan in de bekende depêche.Doutes-preuves" Schwarzkoppen verklaarde daarom dat hij Esterhazy alleen dan in dienst zou nemen als deze bewees werkelijk Fransch officier te zijn en niet een gelukzoeker. En Esterhazy. zeer gesteld op het baantje, werd niet nijdig, maar gaf Schwarzkoppen gelegenheid hem in majoors uniform met het Legioen van Eer op de borst te zien rijden naast een generaal die eveneens -in uniform was en zich met hem heel vriendschappelijk onderhield." De rechter van instructie Fabre zal spoedig gereed zijn met het ordenen en schikken der stukken van het royalistisch complotwaarop beslag is gelegd te Parijs en in verschillende departementen. Ongeveer 60 per sonen zullen terecht staan. De politie heeft bij de laatste huiszoekingen de hand gelegd op zeer belangrijke docu menten, waaruit onder m«er zou blijken, dat de Fransche geestelijkheid tegen 's Pausen uitdrukkeljjk bevelde royalistische samenzwering zou hebben gesteund. De toestand van senator Scheurer-Kestner is iu de laatste dagen zeer verergerd. Er heeft zich een inge wandsontsteking bij den lijder geopenbaard die zeer voor zijn leven doet vreezen. De familie vau den lijder is aan het ziekbed ontboden. TH AAS VA. Ali. De berichten van den 15 zijn weder van meer ongunstigen aard, wat betreft de verwach tingen op het behoud van den vrede. Toch wordt geloofd, dat de krijgstoerustingen van Transvaal en van de Engel sche regeering niet noodzakelijk het gevolg zjjn van de overtuiging, dat de oorlog onvermijdelijk is. Men acht het waarschijnlijk, dat op Milner's eischen, zoo zij gesteund worden door de aanwezigheid van een krachtige militaire macht, een gunstiger antwoord vol gen zal. De .Daily News ontvangt uit Kaapstad het bericht, dat duizend man zijn aangekomen om de verdedigings werken van Pretoria te versterkener worden loop graven aangelegd en aarden werken opgeworpen. Uit Parijs wordt aan de .Times" gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, aan den Frauschen consul-generaal in Transvaal last gaf, al zijn invloed aan te wenden ten gunste van de aanneming der Engelsche voorstellen door president Kruger. Uit Kaapstad ontvangt de .Times" het bericht, dat de minister-president Schreiner den 14 in de vergade ring van het Huis van Afgevaardigden mededeelde, dat er 42 gevallen van pest waren voorgekomen te Magnde, aan de kust in de nabijheid van Delagoa-baai, alle met doodelijken afloop. Het vonnis gemotiveerd. De .Siècle", een der krachtigste verdedigers van het recht in de Dreyfuszaak geeft het vonnis van den krijgsraad van Rennes, zooals het had behooren te luiden, als de vijt ledendie de meerderheid vormden naar waarheid hun oordeel hadden willen motiveeren. De ver taling der beweegredenen is aldus .Overwegende dat aangezien Esterhazy de schrijver is van üet borderel, Dreytus de nota's en bescheiden, daarin vermeld heeft uitgeleverd .dat aaugezien Esterhazy, volgens zijn eigen bekentenis, van 1894 tot 1895 in betrekking heelt gestaan tot Schwarz koppen, Dreyfus de genoemde stukken heeft geleverd .dat aangezien er geen enkel bewjjs bestaat voor dat feit en integendeel vele feiten, die het tegendeel bewijzen, het noodzakelijk is voor de eer van het leger, tegen alle waarschijnlijkheid in, aan de regeeringen van Duitsch land en Italië die weten waaraan zich te houden te doen verstaan, dat de verrader onschuldig en de onschuldige ue verrader is .dat deze verklaring ontegenzeglijk het zedelijk en verstandelijk peil der Fransche officierenin de oogen van het buitenland zal verhoogen .dat een militaire rechtbank den goeden naam van Frankrijk niet beter kan bevestigen dan door in haar vonnis de waarheid in het aangezicht te slaan .Overwegende dat het is bewezen dat de krijgsraad van 1894 onwettig en onrechtvaardig Dreylus heeft veroordeeld op geheime stukken die of valsch waren of niet op Dreyfus sloegen »dat de krijgsraad van 1898 Esterhazy heelt vrij gesproken zonder reden .overwegende, dat de krijgsraad van Rennes zich één behoort te verklaren met de beide vorige krijgsraden om een iegenlijk te toonen dat men by een militaire rechtbank niet nuar rode of geweten moet vragen »dat de eer van het leger eischt, dat de krijgsraad zich tegen den onschuldig aangeklaagde aansluit bij generaal Alercier en de andere generaals en officiereudie door middel van valtchheden en meineed hem hebben doen veroordeelen of getracht hebben de herziening van zyn proces te beletten .Overwegende dat Dreyfus een Jood is en dat pater DulacDrumontJudet en Rochefortwien generaal De Boisdelire door majoor Pauffin de Morel het vaandel van het leger heelt toevertrouwd zijn veroordeeling eischen .dat het van belang is die verooordeeling te hand haven om de Joden nit het leger te houden .Overwegende evenwel dat, om geen algemeen gevoel van afgrijzen te verwekken het raadzaam is hem niet nogmaals te veroordeelen tot de gruwelijke straf, die hij al heeft ondergaan »Om al die redenen veroordeelt de krijgsraad, met 5 tegen 2 stemmen Dreyfus wegens een misdaad, die hij onmogelijk kan hebben begaan onder aanneming van verzachtende omstandigheden, welke de krijgsraad tevens inroept voor de misdaad welke hij als rechter zelf begaat". (Handelsblad.) Laatste Berichten. PRETORIA, 15 Sept. De beide Volksraden waren hedenmiddag in geheime zitting byeen, om den tekst van het antwoord aan de Britsche Regeering vast te stellen. Het antwoord zal morgenochtend aan den Britschen agent, den heer Conyngham Greene, ter hand worden gesteld. Men verneemt, dat het antwoord in hoffelijke termen is gesteld het zou de aanneming van de voorgestelde ge mengde commissie bevatten en de conventie van 1884 handhaven. JOHANNESBURG, 15 Sept. De .Star" weet tevertellen, dat de proclamatie tot afkondiging van den staat van beleg te Pretoria wordt gedrukt en dat de zitting van den Volksraad zal worden verdaagd tot aan het eind van deze week Dit bericht heet te komen uit particuliere bron. KAAPSTAD, 15 Sept. Men beweert, dat de Regeering der Zuidafrikaaoscbe Republiek in antwoord op Cham berlain's telegram voorstelt den Uitlanders na een zeven jarig verblijf het kiesrecht te verleenen. Hen nieuwe spoorlijn. Van zeer betrouwbare zijde verneemt men, dat eerst daags zal worden aangevangen met het uitbakenen en het doen van opmetingen voor den spoorweg Rotterdam Den Haag en Scheveningen langs Hillegersberg en Pijn- acker. De concessie voor deze nieuwe lijn is verleend en door de aanvragers, de heeren Beversen en Van Heurn, ingenieurs te 's-Gravenhage, aanvaard. (Handelsbl.) Barsingerhorn. Den 13 werd te Kolhorn een kolf- en biljartwedstrijd gehoaden. Met kolven werd de prijs behaald door C. Kaper, de le premie door K. Breebaart, de 2e premie door A. Schenk en de serieprijs door J. Jonkte Winkel. Met biljarten verkreeg A. Schenk den prijs, H. Moerboek de le premie en K. Bree baart de 2e premie. De tooneelvoorsteiling op den 11 door het gezelschap .Stoei en Spree" werd door een talrijk publiek met belangstelling gadegeslagen. Aan den zoogenaamden katknuppelwedstrijd, 's middags van den- zellden dag, werd door 37 personen deelgenomende hoofdprijs werd behaald door Cs. Bakker. Voor het af werpen van hoepels werden premiën toegekend, welke door verschillende personen werden behaald. In de Friesche gemeente Tietjerksteradeel zette de arbeider D. Postma dezen zomer drie zijner kippen te broeden. Onder elke kip werden 16 eieren gelegd, waar uit 40 hennen en 8 hanen geboren werden welke nog allen gezond zijn. Van ziekte onder de kippen van D. P. is nooit geen sprakehetgeen bij toeschrjjft aan zyn buitengewone zorg voor zuiver driukwater. Te Lekkerland verkocht onlangs een landbouwer een eend aan een poelier op de markt te Rotterdam. Dezer dagen vier weken later was het dier weer in het hok zijner vroegere makkers teruggekeerd. In tegenstelling met de bekende spreekwijze was deze eend toch zoo dom niet Aan den heer P. Schellinger is door den gemeente raad van üdain eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente. Hen Haag. Alhier is onverwachts overleden de hoogleeraar dr. W. B. J. van Eijk, inspecteur van het middelbaar onderwijs voor de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg, welke gewichtige betrekking hij sodert 3 Augustus 1886 met groote onderscheiding bekleedde. Na vroeger te Deventer predikant en ook hoogleeraar aan het Athenaeum geweest te zyn, vervulde dr. van Eijk gedurende vele jaren bet ambt van districts-schoolopziener te Haarlem, uit welke betrekking hij tot Inspecteur werd benoemd. Te Rotterdam is aan boord van de Baltimore- boot .Tobasco," een vechtpartij ontstaan tusschen zeelieden van verschillende nationaliteit, waarbij de messen getrokken werden en een waar bloedbad werd aangericht. Twee Hollandscbe zeelieden kregen daarbij verschillende ver wondingen. Een Engelsch matroos, die als geheel-onthouder bekend stond kreeg een diepe messnede dwars over het aangezicht en den linkerslaap, welke hem deed ineenzinken. Een Duit6che zeeman werd nu met een staal ijzer tegen het dek geslagen en buiten gevecht gesteld, door verwon dingen aan het hoofd en do polsen. Spoedig was hij echter weer overeind en nam de vlucht. Door een inspecteur van politie werd hij later in den nacht gegrepen en naar het bureau overgebracht. Dr. Post verleende de eerste hulp, waarop de Engelsche matroos per brancard naar het ziekenhuis werd gebracht. De Hollandsche matrozen konden aan boord verpleegd worden, waar de politie de orde hersteld had. De hoofd dader J. L. is in arrest geblevenhet stoomschip is vertroaken.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1