inte n 1 a n d. Telegrafische Berichten. Nederland. zijn gehuldigd als thans. Natuurljjk is die toestand niet van blij ven den aard en herneemt de attractie van alles wat komt nit »la ville lnmière'' eerlang haar rechten als 't dan hier maar niet zoo gaat als in Portugalwaar men een paar jaar geleden Engeland wilde boycotten terwijl aan die mogendheid aan de Delagoa-baai jammer lijk serviele diensten worden bewezen. Kijkgraag Amsterdam had in de afgeloopen week een buitenkansje door het Instorten der hulzen op den hoek van de Dapperstraat en Pleter Kleun land- straat. Dat gevalletje is weer een mooie illustratie van hetgeen men hier voor een hecht en weldoortimmerd huis durft uit te geven immerser is in Amsterdam een «deugdelijk" bouwtoezicht en wanneer de ambtenaren daarvan geen aanmerkingen maken bij het optrekken van een gebouw, kan men daarnit een bewijs putten, hoezeer dan ook negatief, dat aan de eischen van soliditeit is voldaan. Grenzenlooze lichtzinnigheid heerscht op dit gebied »'t zal wel hoüen" wordt maar altijd gedacht en dan knoeit en scharrelt 't maar voort. De eigenaar van de perceelen wist toch ook heel goed dat de qua- liteit der balken niet van dien aard was dat aan het perceel veel stennsel kon worden ontnomen. Bij het verbouwen had men een ijzeren dwarsbalk aangebracht waarop de bovenverdiepingen rustten en deze was be hoorlijk door stevige balken geschoord die maatregelen warrn volkomen in orde. Zoo bleef men weken voort- werken totdat beneden de winkel zoo goed als klaar was. Bij het inzetten der spiegelruiten stonden natuurlijk de schoorbalken in den weg en hoe 't nu mogelijk is bij denkende menschen is een raadselmaar een feit is 't dat zij werden weggenomeD, zoodat de bovenhuizen, die allen waren bewoondfeiteljjk in de lucht zweelden. De eeuigo steun waren nog de dunne vloerleggers aan het eene eind bevestigd en de licht-en-dichte tusschen- muren van meer zand dan steendie waren niet op zoo'n vracht berekend en eerst met zacht gekraak dat den bewoners gelegenheid gaf om zich uit de voeten te maken, en daarna met donderend geweld kwam de boel naar beneden. Gelukkig zijn er geen meuschenlevens te betreuren zoodat over het algemeen het geval 't meest van zijn humoristischen kant is bekeken wij hebben dan ook meer menschen gesproken, die er over schertsten dan wel verontwaardigd waren. Zoo gemakkelijk zal de bouw-politie er echter niet afkomen, went in de eerst volgende Raadsvergadering zal een interpellatie gehouden worden en dan zal de burgemeester een zware toer hebben om haar beelemaal zonder kleerscheuren uit den strijd vandaan te halen. Wordt vervolgd. IIELUIEl. Te Antwerpen is den 17, onder voorzit ting van den heer Hector Lebon, eene groote bijeen komst gehouden om te protesteeren tegen Engelands hande lingen waarbij de heer Lebon een krachtige rede hield ten gunste van de onafhankelijkheid der Boeren. Ook de Transvaalsche consul, de dichter Pol de Mont e. a. voerden het woord. Een heftig adres aan de Britsche Regeering werd bij acclamatie goedgekeurd en verzonden en eene motie van sympathie met de Transvaal aangenomen. E TV 613 Ij AND. Zaterdagmorgen is het antwoord der Transvaalsche Regeering te Londen ontvangen. De Re geering betreurt bet, dat Engeland met geheel nieuwe voorstellen voor den dag is gekomen. Zij beweert, dat de voorstellen van Transvaal, die nu vervallen zijn, het resul taat waren van voorslagen door den Britschen agent gedaanwaarop de Transvaalsche Regeering te goeder trouw was ingegaan. De Transvaalsche Regeering zag de moeilijkheid in die voorstellen aangenomen te krijgen door net volk en den Volksraad, maar zij waagde die voorstellen te doen wegens haar oprechten wensch naar vrede, en omdat zij van den heer Chamberlain de ver zekering had, dat zulke voorstellen niet zouden geacht worden een weigering van zijn eigen voorstellen te zijn, doch zouden behandeld worden zooals zij verdienen. door de vingers geloof mij, hij is niet werkelijk krank zinnig. Ga heen, als ge bang voor hem zijtik ben het niet. Waarom laat ge ons niet met rust »Ik durf niet," antwoordde hij. »Ik bemin je en heb besloten je te trouwen. Wordt mijn vrouw en ik zal in elk geval gedurende de eerste maand niets tegen oom Edward's vrijheid ondernemen." Ik worstelde tegen dezen verschrikkelijken wensch van mijn neefmaar eindelijk gaf ik toe. Ik verloofde mij in het geheim met hem want hij wilde niet dat oom Edward het vernam. Ik begreep natuurlijk zeer goedwaarom hij mij wenschte te trouwenhij had geboord dat ik op zekeren dag eigenares zou zijn van alles wal oom bezat. Jasper zelf is arm. En nu weet u allesmijnheer Bell. Het wordt hoe langer hoe er ger en soms geloof ikdut mijn leven inderdaad in gevaar verkeert. Een helsch wezen heeft zich meester gemaakt van mijn oom wiens hart altijd zoo goed is geweest. Jasper heeft mjj gisterenavond voor de keuze geplaatstöf ik moet binnen een week met hem ge trouwd zijn öf ik moet mijn invloed gebruiken om dr. Laurier te bewegen tot teekening van het certifi caat. Als ik dat voorstel niet aanneem, zal hij in Londen andere doctoren zien te krijgen.'' »Wat is u voornemens te doen," vroeg ik. »Ik zal Jasper trouwen ja binnen een week zal ik zijn vrouw zijntenzij er iets gebeurtwaardoor het mysterie wordt opgelostwant ik kan niet neen nooitnooit kan ik dulden dat oom van zijn vrijheid wordt beroofd." „Het doet mij genoegen dat u vertrouwen in mjj hebt gesteld zei ik na een pauze »ik zal mijn best voor n doen. Wanneer hebt u voor het eerst van hom gehooid, dat het afgodsbeeld 9prak?" »Twee of drie maanden geledenkort na Jasper's komst. Zou er kans bestaan mijnheer Belldat n mjj uw hulp verleende «Ik beloof n, dat ik mijn uiterste best zal doen doch zou het niet goed voor u zjjn, de Hynde voor een korten tijd te verlaten »Neeu ik ben in het geheel niet bang ik kan wel op mij zelf passen. Ik ben niet in het minst bang voor mijn oom maar des te meer voor Jasper." Wordt vervolgd. De Regeering houdt zich aan de aanvaarding van de voorgestelde gemengde commissie, maar zij kan niet inzien, waarom nu de Britsche Regeering kiesrecht na zeven jarig verblijf onvoldoende zou achten zonder zulk een onderzoek. De nota zegt verder dat het een misverstand moet zijn als Engeland meendedat Transvaal bereid was den Volksraad oen voorstel van kiesrecht na vijf jaar en een vierde der vertegenwoordiging voor de Uitlanders voor te leggen om dat onvoorwaardelijk aan te nemen. De Transvaalsche Regeering deed geen voorstel tot het ge bruiken van beide talen in den Volksraad, omdat zij zulk een maatregel onnoodig en oDgewenecht achtte. Transvaal is niet ongeneigd !e treden in de voorge stelde Conferentie, maar hier doet zich een moeilijkheid voor omdat de aanneming af hankelijk gemaakt wordt van het aannemen door Transvaal van de voorafgaande voorwaarden die de Regeering niet aan den Volksraad kan voorleggen. Wat de arbitrage betreft, de Regeering wenscht die vurig en aanvaardt die volgaarne, daar zij vast besloten is zich te houden aan de bepalingen der Conventie van 1884. Dit weigerend antwoord doet het ergste vreezen, en de toon der jingo-pers is, gelijk van zelf spreekt, zeer dreigend en oorlogzuchtig. De »Times" zegt, dat alles wat land en volk thans van de Regeerders vragen is, niet te aarzelen noch terug te treden. De Regeering heeft de hand aan den ploeg geslagen en moet nu vooruit gaan. De »St. James' Gazette" schrijft dat langer geduld oefenen eenvoudig belachelijk zou zijn en het blad ver neemt, dat de Engelsche regeeriDg de bestaande conven ties als opgeheven zal verklaren. De «Standard" laaf zich uit Pretoria seinen, dat de toestand steeds verergert en dat door de Boeren maatregelen voor een krachtigen tegenstand worden genomen. Het blad weet te veitellen, dat zeven zoons en 50 kleinzonen van Kruger, waar- ouder leden van de Volksraden, mee ten strijde treakon Doch ook de bladen, die steeds het goede recht van Transvaal verdedigden, zien de toekomst duister in, en vreezen, dat deze weigering, hoe goed gemotiveerd ook, het weüer aanknoopen van onderhandelingen onmogelijk maakt. Chamberlain is te ver gegaan, om nog terug te kunnen treden, het is dus slechts de vraag of de Regee ring hem zal volgen, of gehoor gevende aan den luid uitgesproken wensch van oen groot deel der bevolking, paal en perk zal stellen aan Chamberlains roofzuchtige politiek. Het stoomschip »Ganl" vertrok den 16 uit South ampton met ongeveer duizend man en officieren naar Zuid-Afrika. VHAlt'HilIJH. Volgens de «Temps" is het eind van het beleg van het »fort Chabrol'' aanstaande. De 8taatsprocureur Bernard, die, nu de rechter van instructie Fabre zijn onderzoek naar de schuldigen aan het hoog- verraadcomplot geëindigd heeftde verdere zaken ter hand heeft genomen zal waarschijnlijk krachtiger po gingen doen om Guérin en de zijnen in handen te krijgen. Guérin is van alle beschuldigden het zwaarst belast. Hij heeft het huis in de rue de Chabrol gehuurd met geld van den hertog van Orleans. Het zou den hertog als toevlucht dienen, zoodra zijn komst te Parijs noodig zon worden geacht en het was met dat doel voorzien van wapenen en tot verdediging ingericht. Van de pvrsonen die gearresteerd zijn onder verdenking deel uit te maken van het complot zijn er 45 van rechtsvervolging ont slagen er blijven 22 beschuldigden over. De Parijsche correspondent van de «Times" seint aan zijn blad dat Dreyfus op het punt zou staan zijn verzoek om revisie van zijn vonnis weer in te trekken. Eenige radicale afgevaardigden hebben een onderhond gehad met den minister-president Waldeck-Rousseau en den indruk gekregen, dat de gratie van Dreyfns spoedig volgen zal. De »Aurore" heeft een reuzenpetitie op touw gezet voor de bevrijding van Dreyfus. Zij bevat slechts dezen zin «Wij eischen gerechtigheid voor Dreyfus". Kolonel Schneider isnaar uit Weenen gemeld wordtonthoven van den post van militair attaché bij de Oostenrijksch-Hongaarsche legaties te Parijs en Brussel. FORTUdAL. De Fransche geueesheeren zullen nog een week te Oporto blijven en voortgaan proeven te nemen met het Pasteur-serum. Er is ook een missie geneesheeren uit Noorwegen gekomen, die een studie ter plaatse maakt van de pest. In de laatste veertien dagen zijn in de stad 19 minder algemeens sterfgevallen voor gekomen dan in de eerste veertien dagen van Sep tember 1898. AT J K M. Aan de »N. R. Ct." werd den 16 geseind: »De troepenmachtdie naar het Noord-Oosten van Atjeh is geweestis te Kota Radja teruggekeerd. Het 12de bataljon blijft Djamboe Ajer bezet houden tot het traceeren van wegen en tot het in kaart brengen en afpatrouilleeren van Gedong en Paznngan." »Dit telegram kwam zeer verminkt over, zegt het blad. Wij meenen het aldus te moeten vertalen en er uit te mogen afleiden dat de laatste groote en belang rijke expeditie van generaal Van Heutsz geëindigd is. Over het geheels kustgebied van Atjeb is dus nu onze macht gevestigd en in hoofdzaak de rust hersteld. De overal aangelegde wegen moeten 't onzen patrouilles nu mogelijk maken, baar te blijven handhaven." De sterkte der Atjoh-ümpen bedroeg op 1 Julijl. 206 officieren 2272 Europeanen 4251 niet-Europeanen en 2374 dwangarbeiders. Laatste Berichten. De zitting van het Hooggerechtshof. PARIJS, 18 Sept. De procureur-generaal Bernard leest net requisitoir voorwaarin genoemd worden de misdaden van een complot en een aanslag om den regeeringsvorm te wijzigen. Het requisitoir spreekt van de revolutionaire handelingen van verschillende vereeni- gingen van Déronlède en Habertdie bun plan ten uitvoer wilden brengen door een straatverbond van oproer en leger, en spreekt dan van de anti-semiotische Liga door Guérin geleid. PARIJS 18 Sept. De algemeene indruk is dat het requisitoir van den procureur-generaal voor het Hoog gerechtshof goed onderlegd was en meer bewijzen en vooral meer vaste bewijzen gaf dan verwacht werd. Het requisitoir stond verre boven dat, waarop generaal Boulanger werd veroordeeld. De band tusschen de verschillende pogingen om een complot tot stand te brengen en de verstandhouding tusschen de nationalistische anti-semietische en royalis tische groepen treedt duidelijk te voorschijn. De groepen steunden niet slechts elke poging die de parlementaire republiek omver kon werpen, doch hielden elkaar weder- keerig op de hoogte van elke beraamde poging. De Senaat, met de verpletterende meerderheid van 202 stemmen besluitende tot verwijzing der zaak naar de commissie van instructie, toont onomwonden deze mee ning te deelen. De Senaat wacht met de beslissing der vraag of er van een eenvoudig complot of van een aan slag sprake is tot na de instructie. De belangrijke quaestie der bevoegdheid van het Hoog gerechtshof kan niet geheel worden opgehelderd in het inleidend requisitoir. Men merkt zeer op de verklaring in het requisitoir, dat de verkrijging der medewerking van het leger niet aan de rustverstoorders gelukte, niettegenstaande hnn pogingen en omkooperijen. Dc Zuld-Afrlkaansche qnaestle. PRETORIA, 18 Sept. Staatsecretaris Reitz verklaarde in een interview, dat de regeering, de Volksraad en het volk eendrachtig waren in de houding door de Transvaal ingenomen. Hij ontkende de berichten over verschillen in den boezem der regeering en voegde er bij, dat het besluit (het zenden der nota) genomen was in overleg met den Oranje-Vrijstaat. Een veteraan. De laatste der overgebleven Duitschers uit den bevrijdingsoorlog van het begin dezer eeuw, is deze week te Wolgast in Pommeren overleden. Hij heet August Schmidt en is 104 jaar oud geworden. In 1813 trad hij vrijwillig in diensten heeft o. a. de slagen bij Leipzig en bij Waterloo medegemaakt. Hij werd met. een hoogst loffelijk paspoort ontslagen en was tot het eind van zijn leven nog flink enkel wat doof en zwak van gezicht. 's -Gravenhage, 19 September 1899. Dpening Hamers. De opening der Kamers was zeer plechtig. De Ko ningin droeg een cröme satijnen kleed met zilveren loovers, de Koningin-Moeder een paarsch flnweelen kleed met kant. De Koninginnen werden zeer toegejuicht langs de straten en in de troonzaal, na de duidelijk uitgespro ken rede, begroet door een algemeen »Leve de Konin ginnen", nadat de voorzitter het voorbeeld had gegeven. Bij de terugkomst in het Paleis verscheen de Koningin voor het venster, vriendelijk de groote menigte groetend. Troonrede. De Troonrede begint met een beroep op den ijver en de toewijding der Staten-Generaal tot voorziening in de dringende behoefte aan krachtige wetgevende maatregelen, hoewel de algemeene toestand van vaderland en koloniën ruime stof geeft tot dankbaarheid. Na eene herinnering aan den vrieudschappelijken aard der buitenlandsche betrekkingen wordt omtrent de Vredesconferenrie de hoop uitgesproken dat eerlang alle mogendheden die deelgenomen hebben aan de Conferentie, verdragen zullen onderteekenen. De gunstige verwachtingen omtrent den toestand in Atjeh zijn verwezenlijkt. Naast bijna onge stoorde rust in Groot-Atjeh staat de voortdurende uit breiding van onzen invloed in do kustlanden. Ondanks het optreden voor ons gezag konden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte worden teruggebracht. Voor de jongste krijgsverrichtingen wordt warme hulde gebracht aan het inöisch leger, de vloot en hare landings-divisie. Als nieuwe wetsontwerpen worden aangekondigd leger- organisatie, wijziging der militiewet, verbeterde regeling der militaire pensioenen voor zee- en landmachtvoorts ontwerpen betreflende het arbeidscontract, de drankwet, armenwet, tarief invoerrechten en comptabiliteit en wat koloniën betreftwetsontwerpen ten behoeve van ver keersmiddelen op Atjeh en bevloeiingswerken op Java. Dreyfus-zaak. PARIJS. De Ministerraad beslootbinnen enkele dagen Dreyfus gratie te verleenen. Dreyfus heeft afge zien van hooger beroep. De senator Scheurer Kestner is overleden. Tweede kamer. Iloterwet. Door den Minister van Binnenlandschs Zaken is, naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen in de afdeelingen der Kamer, een gewijzigd ontwerp van wet ingediend betreffende de bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. De hoofdbepalingen in het gewijzigd ontwerp van wet zijn: In den zin van het thans aangeboden ontwerp is boter het vetartikel, waarin geen andere vetbestanddeelen voor komen, dan die van melk afkomstig zijn en is margarine de op boter gelijkende waar, welke dienen kan om baar te vervangen en welke bestanddeelen bevat, die niet van melk afkomstig zijn. Het is verboden margarine te leveren in een winkel of eenig ander openbaar verkooplokaal voorhanden te hebben, uit te stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te venten, te vervoeren of te doen vervoeren, nit te voeren of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebben, indien niet op de buitenste verpakking, of, is de waar onverpakt, op deze zelf het woord «Margarine voor komt in duidelijke letters van zoodanige afmeting en zoodanig aangebracht als door den Minister van Binnen- landsche Zaken zal worden bepaald en in de Nederland sche Staatscourant aangekondigd. Die aanduiding moet, indien de margarine in een winkel of eenig ander open baar verkooplokaal voorhanden is, of in het openbaar j wordt uitgestald, voor de bezoekers of voor het publiek i duidelijk zichtbaar zijn.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2