36ïe Staatsloterij. Stadsbericiitenr- Nr. 9345 f 25000nr. 3155 f 1000ns. 6003 6757 en 19143 f 400 ns. 1685, 2348, 4127, 9246 en 12477 f 200; ns. 1777, 3360, 4987, 10276. 13153, 13543, 13913, 15853, 16475, 17063 en 17139 f 100. Nr. 18969 f 1500; nrs. 6752, 15625 en 18505 f 1000; nrs. 806 en 5715 f 400; nrs. 1865 en 15825 f 200; nrs. 1948, 3845, 6484, 12190, 14543, 16848, 17534, 18244 en 19956 f 100. Li U il U i!i K L IJ li Ui 6 1' A iN 1). Bij het rondbrengen, rondventen of uitstallen in het openbaar van boter en margarine wordt al de gedragen, vervoerde of bij die uitstalling aanwezige boter en marga rine geacht te worden rondgebracht, rondgevent of uit gestald. Voor het publiek moet bij eene uitstalling op eene markt of dergeljjke openbare verkoopplaats door den handelaar een bord worden geplaatst, waarop aan weers zijden het woord «margarine" duidelijk zichtbaar is. Het gelijktijdig rondventen van boter en margarine door denzelfden persoon of dezelfde personen is verboden. Bij het woord »margarine" is op de waar en de ver pakking geen andere toevoeging geoorloofd dan de naam of de initialen van den bereider, van den verkooper en van de plaats van herkomst, en dan de in den handel algemeen gebruikelijke aanduidingen van de qualiteit der waar. Indien bij het plegen van eene overtreding, van een of meer der voorschriften hiervoren genoemd, nog geen twee jaren verloopen zijn sedert een veroordeeling van den schuldige, wegens vroegere overtreding van een of meer der genoemde voorschriften onherroepelijk is geworden, is het dien persoon verboden om, nadat eene veroordee ling wegens die latere overtreding onherroepelijk is ge worden zonder uitdrukkelijke machtiging van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken boter en margarine gelijktijdig in een zelfden winkel of ander openbaar ver kooplokaal of aan eene zelfde markt- of eene dergelijke openbare uitstalling voorhanden te hebben. De overige bepalingen ondergingen weinig of geen verandering. Provinciale Staten. Amsterdam. Den 18 werden als candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Noord- Holland (vacature mr. P. S. van Nierop in district III) opgegevende heerenprof. dr. H. W. Bakhuis Rooze- boom (anti-rev.), J. H. A. A. Knlff (lib.), H. P. C. W. H. J. B. van Son (christ. hist.), P. L. Tak (soc.-dem.) en J, H. W. Terwindt (kath.) AKTIÜ. Gedurende de maand Augustus werden de verza melingen van het Koninklijk Zoloögisch Genootschap «Na- tura Artis Magistra' met de volgende geschenken ver rijkt. Voor de Diergaarde: een koekoek (Cucnlus canorus) van den heer J. W. Lintvelt alhiertwee Rosse Grutto's (Limosa lapponica) van den heer J. B. van Houten te Vianen een Grieksche Schildpad (Tes- tudo graeca) van den heer J. Zielschat, alhiereen Grasslang (Tropidonotus natrix) van den heer F. N. Goossens, alhier een Kleine Vleermuis (Vespertilio mys- tacinus) van den heer W. P. Bijvoet Jr., alhier; zes Zandbagedissen (Lacerta agilis) van den jongenh. E. Rubens, alhierdertien dito van den jongenh. G. Rnth te Overveen twee dito van den heer L. W. Hötte, al hiereen Ransuil (Otus vulgaris) van den heer P. E. Everwijn Lange, te Haarlem; een Egel (Erinacens euro- paenB) van mr. I. W. Stophanik, alhier een dito met drie jongen van den heer W. Voorn, te Kwakeleen Waterhoentje (Gallinulachloropus) van den heer L. G.I C. A. Dilman, alhiereen dito van den heer D. Muller, te IJmuideneen Zwarte Lijster (Tardus merula) van den heer A. Teijkman, alhiereen Buizerd (Buteovul garis) van den heer A. Dernisou te Hillegom een Gladde Slang (Coronella austriaca) van dr. J. 0. 0. Lomau al hier een Vos (Cams valpes) van den heer F. Dagevos te Utrechteen Marmotje (Cavia poreellus) van den heer A. J. J. Andnessen, alhiereen Goudplevier (Cha- radrins apricarius) van den heer P. G. Duker, te Zuid scharwoudeeen Groene Zeeschildpad (Chelone viridis) van den heer H. Sluiter, alhier, en een Witte Muis (Mus Musenlus, varalba) van den heer W. Wijs, alhier. Voor het Aquarium: een Zilver baars (Oentrarchus hexacauthns) van den heer A. J. Buis, te Rotterdam. Aan het Insectarium werden van verschillende zijden vele bijdragen toegezonden. Voor het Zoölogisch Museum: een huidje van Pitta megarbyncha, van den heer J. J. Pel, te Pangkalan Brandan (Laugkat) O. kmt v. Sumatraeonige Slangen en Insecten op liquor uit O.-Indie, van den heer J. C. Kromwyk Jr., alhier, en eenige dito uit Suriname, van den heer E. H. Wissmann, alhier. Voor het Ethnographisch Museum: twee gouden Oorbellen en een model van een prauw, aikomstig van Borneo, van den heer W. van Laar, alhier. Van den heer J. C. Kromwyk, alhier, een model vaneen vaartuig, als Kottor getnigd. Een lage daa«l. Voor een paar nachten moeten te Zuidwolde paarden en daarna (volgens gedane aangifte bij de politie) 9 paarden de staarten tot aan het leven toe zijn afgesneden Het hospltaalkerkschlp „Be Hoop." Van het hoapitaalkerkschip »De Hoop" zijn goede berichten ontvangen. Voor alles blijkt daaruit, dat het schip uitstekende diensten bewijst. »De Hoop" is nu te Leith binnengevallen. Alles is wel aan boord. De visschersvloot ligt nog altijd zeer verspreid, daar de vangst slecht blijft. Het hospitaalschip was steeds gevuld, maar de zieken waren over het al gemeen niet van ernstigen aard, zoodat zij geregeld door anderen konden worden vervangen. Het schip vertrekt spoedig weder uit Leith, gaat dan opnieuw de visschersvloot opzoeken ter hoogte van Dog- gersbank en wordt tegen half Octobor te Amsterdam terug verwacht. Men meldt uit Schiedam aan de »N. R. Ct dat Zaterdagavond na afloop van het vuurwerk een begin van brand is ontstaan in het tentoonstellingsgebouw. Om middellijk nadat het brandsignaal geluid was, stonden 4 stevige waterstralen op het hoofdgebouw gericht, en was het vuur spoedig gebluscht. Ken verrassing. In den Sleeuuijkschen polder had dezer dagen iemand 25 fuiken te water gesteld, hopende daarin een flinke hoeveelheid paling te vangen. In plaats daarvan bestond zijne vangst uit86 waterratten. Te Rlienen is de tramweg, door hevige stortbuien bij de spoorbaan over een lengte van bijna 10 M. geheel verwoest, de rails zweefden boven een diepte van 5 6 M. Ook aan de andere zijde der stad was een groot gat in den straatweg geslagen, waardoor ook hier de tram niet kon rijden. De moestuinen langs den weg zijn geheel bedorven door zand en steenvn. Schoorl. Tot hulppostbode alhier is benoemd de heer J. Stennenberg, ter vervanging van [den heer S. Zwagerman, die als postbode geplaatst is te Oude Niedorp. Men schrjjft uit Heerhugowaard r Door het krachtig optreden van den heer F. van der Goes, stationschef te Noordscharwoude, in «De Streek", zijn hier de beide laatste jaren verschillende landbouw- vereenigingeu opgericht, en werden veilingen in 't leven geroepen waarop de landbouwproducten zouden worden afgeslagen. De hoofdmarkt in den omtrek is ongetwijfeld Broek." Ten bewijze diene, dat de vorige week daar werden geveild. 58750 bos wortelen, 300000 bloemkolen, 125000 roode, 20000 gele, 18500 witte kolen. Door den handel werden van de stations Heerhugowaard en Noordscharwoude niet minder dan 219 waggons groente 't buitenland gezonden. De koolveiling aan het station Noordscharwoude heeft gebrek aan handelaars en daardoor tevens gebrek aan aanvoer. Toch werden den 14 ruim 8000 stuks geveild. - Men spant zich op Texel terdege in om een even tueels strengen winter met succes 't hoofd te kunnen bieden. Er worden althans enorme hoeveelheden maïs, lijnkoeken en ander veevoeder aangevoerd. Sinds de jongste milde regens, bevatten de weilanden, voor het schaapvee althans, weer gras in overvloed. Het goede weer der laatste dagen is ook zeer uuttig voor den aardappeloogst. De winter-aardappelen in de polders zijn klein van stuk, doch schjjnen goed van kwa liteit te zijn. Op Vlielaiul komt veel voor de plant (C&kile maritima Scop), die door het rundvee met graagte ge geten wordt, doch die aan de melk een bittere smaak geeft. Aangezien op dit eiland slechts weinig weide land gevonden wordt is men er thans zeer op bedacht deze plant, meestal Zeeraket genaamd, te verwijderen. De burgemeester der gemeente heeft daartoe de medewerking van den Waterstaat ingeroepen. (Landb. Weekbl.) Zeeuwsche aardappelen. De Zeeuwsche aardappelen zullen vermoedelijk dit jaar niet duur zijn. Van de Zeeuwsche blauwe werden reeds eenige partijtjes voor f 1.50 per H.L. verkocht. Over het algemeen worden nog lagere prijzen verwacht, wijl het te voorzion is, dat de oogst zeer overvloedig zal zijn. De hoedanigheid laat tot nu toe niets te wen- schen over. VolendamHwadijk. - Naar wij vernemen, is het zeker dat door de re geering aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij con cessie wordt verleend voor den aanleg van een stoom tramweg van Volendam, via Edam, naar Kwadijk. (»N. R. Rt.") Op den Dam te Amsterdam is het uitgaan van de Beurs door een kinematograaf gephotografeerd. Het toestel stond in een verhuiswagen, waarvan het paard was afgespannen. Te Zaandam hebben Burg. en Weth. aan den Gemeenteraad een zeer uitvoerig rapport ingediend aan gaande de wenschelijkheid eener Gemeentelijke Onderlinge Brandverzekering. B. en W. meenen de invoering beslist te moeten ontraden. Te Sloten (Fr.) is, door middel van den kerkeraad, een bedrag van f 400 aandeelsgewijze bijeengebracht voor het maken van een grooten regenbak, welke ten minste 16,000 liter water kan bevatten. Het doel is in tijden van droogte hieruit tegen geringen prijs water te ver- koopen welk plan algemeen met instemming wordt begroet. Ook te Jonre zal binnenkort een regenbak met eenzelfde doel gemaakt worden. Barsingerhorn. In de polders Waard en Groet ontwikkelen zich de suikerbieten, na de gevallen regens, verbazend. Deze maand zoo voortgaande, zal de opbrengst niet minder zijn dan anders, hoezeer dit gewas zich nog enkele weken geleden zeer slecht liet aanzien De aardappeloogst is dit jaar in genoemde polders beter dan anders. Laat de kwaliteit hier gewoonlijk te wen- schen over, dit jaar is die uitstokend en doen zij in niets, voor die, uit het binnenland ondervan ziekte geen spoor. Nu de grond zoo nat. is geworden, haast ieder zich om de aardappelen er uit te krijgen, het gevaar voor ziekte acht men dan geweken. Benoeming. Te Enkhnizen is tot Gemeente-ontvanger benoemd de heer J. W. Lakeman, aldaar. Het Landbouwweekblad meldt Er schijnt eenige grond te zijn voor het gerucht dat do Vereenigde Staten enkele van hun fokdieren opruimen om den uitvoer op de gewone verbazend groote schaal in stand te houden. Het aantal levende have op plaatsen in de Vereenigde Staten op I Januari 1899 bewijst dat er eene vermindering heeft plaats gehad in iedere klasse behalve schapen en melkkoeien, welke laatste geklassi- ficeerd zijn afgescheiden van andere beesten. Het totaal aantal paarden was 13,665,307, zijnde 295,604 minder dan in 1898; muilezels 2,134,213, of 56,069 minder; melkkoeien 15.990,115, zijnde 149,229 meer; ossen en andere beesten 27,994,225, of 1,269,972 minder schapen 39,114,453, zijnde 1,457,493 meer; varkens 3,865,631, of eene vermindering van 1,108,362 stuks. Hofberichten. H.H. M.M. zijn den 18 van het Loo naar 's-Gra- venhage vertrokken. Zoowel bij 't vertrek als bij de aankomst werden de koninginnen door de menigte met gejuich begroet. Hcliermcrhorn. Door don hevigen winddie gisteren de buien vergezelde, werden twee wagens met stroo beladen van den heer W. G., uit de Schermer op den ringdijk van dien polder, omver geworpen. Schagen. De fraai vernikkelde cornet a piston aangeboden door den heer Hampe van Amsterdam bij gelegenheid van het festival, den 17 te Hoorn gehouden, werd bij loting gewonnen door de Harmoniekapel, alhier. Aan de harddraverij, den 19 alhier gehouden, werd door de volgende paarden deelgenomen: «Moquettevan C. M. Oppelaar «Prinses Olga", van E. B. Bindervoet, «Egbertin" van A. v. d. Akker -t «Sador" van Stal Trio «Rejected" van idem «Huntress" van Joh. de Mol«Robert See S'eel" van idem. De uitslag was bij het afdrukken nog niet ontvangen. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer heeft zich thans vertoond bij het vee van verschillende landbouwers in de gemeenten Andijk Diemtn Edam Heer-Hugowaard, Niewendam, OosthniZen Ouder-AmstelRansdorp, Schagen en Zijpe. Onder en bij Holyaloot heerscht in hevige mate miltvuur pl. m. 20 runderen zijn bezweken. De schade is voor den kleinen landbouwerontzettend groot. Hederlandsch vee naar de Parijsche tentoonstelling. Eene commissie is ter plaatse gevormd, die trachton zal de noodige gelden bijeen te brengen om de schade te vergoeden, zooveel dit mogelijk is. In de burgerlijke gemeente Ransdorp waartoe Holysloot behoort is reeds f 400 bijeengebracht. Het Haagsche «Dagblad" verneemt, dat bij de centrale commissie voor de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 niets bekend is van het intrekken der door een bolangstellend landgenoot toegezegde bydrage van f 10.000 (niet f 25.000)ten doel hebbende oen keur van Nederlandsch vee naar de Parijsche tentoon stelling te zenden, zooals het »N. v. N." heeft vermeld. Verder wordt medegedeeld dat de deelneming aan de inzending van vee ter Parijsche tentoonstelling verzekerd is en er gelegenheid zal zijn een uitgezochte collectie daarheen te zenden. Ook de tentoonstelling van paar den is zoo goed als verzekerd. Proefvelden. Behoudens Ministerieele goedkeuringzullen in Friesland do volgende tuinbouw-proefvelden aangelegd worden 1. Bemestingproef met besseboomen2. idem met besseboomen en vruchtboomon3. idem met aard beien 4. idem met kleine vruchtboomen in de kweekerij 5. idem met heesters6. idem om te trachten het vlek kerig worden van appels en peren te voorkomen. Ken reuzen-aardappel. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat door den heer Jb. Bos Wz. te Oudesluls een aardappel is gerooid het kolossale gewicht hebbende van een kilo. 5o klasse. le lijst. 18 Sept. 5e klasse. 2e lijst. 19 Sept. Voordracht. Op de alfabetische voordracht voor hoofd dor school te 't Zand komen naast de heeren K. BogstraKoog a. d. Zaan J. Katoen HelderS. Manrits Uithuizen en H. Rink, Utrecht voor, de onderwijzers hier ter stede, de heerenJ. J. T. liooy en li. W. Kussclier. He nieuwbenoemde burgemeester. De „Maassluische Courant" schrijft iu haar nummer van zaterdag, 16 September, naar aanleiding der benoe ming van den heer G. Ripping tot burgemeester dezer gemeente «Voorzeker was het oen verrassende tijding, die evenwel, zooals het soms meer met verrassingen gaatvoor een der partijen eene zeer onaangename zijde heeft. Waar wij er ons voor onzen Burgemeester in verheugen dat hij op zoo schitterende wjjze promotie maakt en de belangen van een der aanzienlijkste gemeenten van Noord-Holland aan zijne zorgen worden toevertrouwd, daar denkon wij toch ook dadelijk aan onze gemeente, die nu alweder een ander als Burgemeester zai moeten begroeten en daardoor noodwendig opnieuw een periode van stiL.tand op allerlei gebied te gemoet gaat. De voortduren ie wisselingen op den burgemeesters-zetel werken in hoogo mate nadeelig op den gang van velerlei zaken het hoofd eener gemeente toch dient eerst goed van alles op de hoogte te zjju voor van zijn werk veel verwacht mag worden en nu de heer Ripping door zijn verblijf van ruim 3j jaar in onze gemeente met zaken en toestanden goed bekend isnu wij hem om zijn rechtschapenheid, zijn helder inzicht en zijn werkkraent h ebben leoren hoogachten, nu weder zal een ander in zijne plaats treden. Ongetwijfeld, deze zeer eervolle benoeming is voor Maassluis een groot verlies immers juist nu mochten wij van den heer Rip, iug nog zoo veel verwachten. Intusschen het mag niet zoo zijn en waar wij ons in het onvermijdelijke moeten schikken, daar brengen wij een woord van hartelijken dank aan onzen vertrekkenden Burgervader voor den ijver waar mede hij onvermoeid werkzaam was om de belangen onzer gemeente bevorderlijk te zijn eu uiten wij gaarne onze beste wenschen voor zijn voorspoed zoowel in ambte- lijken als in familiekring." De heer Ripping heeft den 19 de voorgeschreven eeden als burgemeester dezer gemoente iu handen van den commissaris der Koningin afgelegd. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 1Ü tot den 16 zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen 43 kuipbaden, 61 regenbaden le klas en 163 regenbaden 2e klas, totaal 267 baden. Wlelerfeesten. Een talrijk publiek was zondag, den 17, in den Stadshout tegenwoordig, om getuige te zijn van den aangekondigden wieler-wedstrijd. Hoewel werd medege deeld dat deze wielerfeeston uitgingen van den A. N. W. B.is ons gebleken dat daarvan geen sprake is. Alleen werd, op verzoek van den te Schagen gevestigden bondsconsul voor dit doel uit de Bondskas eene Kleine subsidie verleend. De A. N. W. B. had dus, als zoodanig, met de feesten niets te maken. De wedstrijd liep over eene lengte van 500 meter en werd gewonnen door de heeren C. Beiseuhertz, Amster dam, le pr.; O. H. Tieman, idem, 2e pr.; G. Schiöder, idem, 3e pr. Er waren 10 deelnemers. Na afloop woonde men bet concert in den Hout bij terwijl men des avonds zich in het lokaal Harmonie vereenigde, waar de kunstrijder Heimei, onder algemeene bewondering, de fraaiste toeren uitvoerde. Een bal besloot den dag. OVERLEDEN. 16 Sept. Willem Hendrik Spierdijk, 54 j. 17 Stijutje Groot, wed. van Jacob Koster, 78 j. en 6 m. 18 Gerrit, z. van Joseph Bek en Neeltje de Moei, 2 j. en 8 m.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3