Buitenland. Nederland. EflfQEEAWB. Nog steeds blijft de vraag: »oorlog of vrede" onbeantwoord. De Times (en met haar de jingo-bladen) dringen aan op snel en krachtig handelen. »Alles wat het Rjjk en het volk vragen van de Rc- geering, is, zoo zegt het blad, dat er geen aarzeling en geen angstig omzien zal plaats hebben. De Regeering heeft haar handen aan den ploeg geslagen en zij is ver plicht hem recht vooruit te sturen. En als zij haar voorstellen doet, dan moeten die zoodanig zijn opgesteld, dat zij inderdaad leiden tot een „finale" oplossing. »Met niets minder kunnen Engeland of de kolonies tevreden zijn''. De Westm. Gazette ziet geen enkele reden, waarom Chamberlain de gemengde commissiedie hij in het begin van Augustus als uitersten eisch stelde, thans niet meer voldoende vindt. Het is mogelijk, dat uit het onder zoek dier commissie blijkt, dat het aantal stemgerechtigde Uitlanders, bij toekenning van het kiesrecht na zeven jaren, te klein is, om hem een «afdoende en onmiddellijke ver tegenwoordiging te verzekeren.'' Welnu, dan is het nog tijd genoeg om aan te dringen op wijziging van dien termijn en het kiesrecht reeds na vijf jaar toe te staan. Ook de Manch. Guardian en de Daily Chronicle manen tot geduld. De meerderheid der pers is echter vóór den oorlog en het Berl. Tageblatt ontvangt uit Londen het bericht, dat in Engelsche Regeeringskringen tot den oor log besloten is. De Regeering zal echter de onderhande lingen nog veertien dagen rekken, om voldoende troepen in Zuid-Afrika bijeen te krijgen. Chamberlain is volgens de berichten in drukke corres pondentie met cir Alfred Milner, die belangrijke vragen heeft gericht aan den President van den Oranje-Vrijstaat. De minister van Oorlog te Melbourne, heeft last gege ven, dat een lijst geopend worde voor de inschrijving van vrijwilligers voor Zuid-Afrika. Sterke troepenzendingen worden voorbereid uit Cal cutta, Brisbane en Honkong zijn afdeelingen op weg. FBAU'HBI JK. Nadat de Ministerraad den 19 in beginsel besloten had Dreyfus gratie te verkenen (het verkenen van gratie is een prerogatief van den President, die echter bij gewichtige gelegenheden den Ministerraad daarover raadpleegt) is de ongelukkige den 20 in vrijheid gesteld en heeft bij onmiddellijk Rennes verlaten. Zijn vertrek was even geheimzinnig als zijn aankomst aldaar en is absoluut onopgemerkt gebleven. Hoogst vermoedelijk zal hij naar Folkestone, op de zuidkust van Engeland, vertrokken zijn het klimaat aldaar moet voor den zeer verzwakten kapitein zeer heilzaam geacht worden. Dreylns, de gratie aannemendeheeft afstand moeten doen van zijn voorziening in cassatie bij het militaire hof van revisie. De strijd tusschen recht en onrecht is daardoor echter nog niet ten voordeele van het laatste beslist. Dreyfus, hoezeer van bet ondergaan der straf vrijgesteld, blijft niettemin veroordeeld en van dat veroordeelend vonnis is beroep op het Hof van Cassatie niet uitge sloten door het feit, dat hij de gratie heeft aangenomen. In den loop van den nacht van 19 op 20 werden groote militaire maatregelen genomen met het oog op de insluiting van «Fort Chabrol", doch zij bleken onnoodig te zijn. Jules Guérin heeft zich in den morgen van den 20 om 4 uur overgegeven, zonder dat er bloed vergoten was. Gnériu is in hechtenis genomen zijn metgezellen zijn in vrijheid gesteld. In den ministerraad van den 19 heeft de minister van koloniën Decrais mededeeling gedaan van het rapport, dat luitenant Corn heeft opgemaakt, nadat hij in Soedan enkele overlevenden van de expeditie Klobb ontmoet had en nu onlangs naar Frankrijk had gezonden. Daaruit zou blijken dat het alleen kapitein Voulet is geweest die het bevel heeft gegeven op luitenant-kolonel Klobb en de zijnen te schieten. Een uitvoerig schrijven van Voulet in het rapport opgenomen doet vermoeden dat de vrees dat iemand de eer zou wegdragen van zijn optreden uem tot zijn wandaad bewogen heeft. «Wat is er gebeurd liep zij. De oude man stormde op haar toe, en sloot haar in zijn armen. «Niets! Ik weet het niet; ik kan het je niet zeggen!' klonk het jubelend als het ware. «Ik ben een dwaas ge weest en nog erger ik was een gek maar nu is alles weer in orde. Mijnheer Bell," zei hij, zich tot mij wendende, «ik kan niet zeggen hoeveel verplichtingen ik jegens u heb. Maar zoudt u nog iets voor mij willen doen «En dat is «Sla, voor gij heengaat, eerst dien Siva kapot. Hoe kon Ik zoo onnoozel zijn te gelooven in dat wezenloos stuk hout Sla het stuk, mijnheer, neem het mee, laat het mij nooit weer onder de oogen komen Toon ik den volgenden morgen vroeg heenging, ont moette ik Bagwell die op mij scheen gewacht te hebben, en mij eensklaps in den weg trad. «Ik ben n nog een opheldering schuldig," zei hij. »U hebt het gewonnen, mijnheer Bell, ik ben verloren. Ik heb gewaagd spel gespeeld. Ik achtte het niet mogelijk, dat ooit iemand er achter zou komen, hoe Siva sprak. Ik ga nu Engeland voor altijd verlaten, maar vóór ik dat doe, stelt gij er misschien belang in te weten, dat de verleiding groot voor mij was. Ik was nog geen uur op de Hynde geweest als het mij te binnen schoot, dat ik in dit huis eenige dagen had doorgebrachttoen ik nog een knaap was. Ik herkende dat ovale vertrek, waarvan de eigenaardige acoustieke eigenschappen mij indertijd waren uiteengezet door een wiskundige, die hier eenigen tijd had door gebracht. De wensch, niet om Hélène voor mij te winnen, maar om het groote vermogen van mijn oom in handen te krijgen, was te sterk voor iemand, die geen penny zjjn eigen kan noemen. Het was mijn doel om Thesiger, wiens hersens toch al niet al te sterk waren, baug te makenhem gek te laten verklaren en dan Hélène te trouwen. Hoe ik aanvankelijk slaagde, maar ten slotte toch nog faalde, is u bekend." Scheurer-Kestner is den 19 op 66-jarigen leeftyd overleden. Vermogend geacht en populair offerde hij zjjn rustzijn hooge positie (hij was vice-president van den Senaatdoch werd na zijn optreden in de Dreyfus- zaak, niet herkozen) op voor de heilige zaak der recht vaardigheid. Onder <ie weinige manneü van karakter en hoogen moreelen moed, die Frankrijk in dit afschuwelpk drama kan aanwijzen neemt hij een eerste plaats in. Dat het Fransche volk hem door het slijk sleurdein kruipend eerbetoon voor meineedige ministers en generaals en hun onderdanige krijgsradenzal zijn naam doen voortleven in de eerbiedige herinnering van ieder die karakterhoogheid weet te waardeeren en de rechtvaar digheid lief heeft Z1J1B-AFRIKA. Aanhoudende geruchten zijn te Kaapstad in omloop, meldende dat de Transvaalsche re geering den 18 aan den Engelschen agent te Pretoria een tweede telegram overhandigde van meer verzoenen den aard. Het is tot nog toe onmogelijk de bevestiging van dit bericht te erlangen. In sommige kringen echter wordt gezegd dat de hou ding van de Transvaalsche regeering bewijzen van zwak heid verraadt, waarschijnlijk onder den invloed van den Oranje-Vrijstaat. De Transvaalsche staatsartillerie is met veertien kanonnen te Volksrust aangekomen, dus aan de Trans vaalsche zijde van den spoorweg, om den bergpas bij Lang's Nek te bezetten. In de nabijheid van den westgrens, waar Engelsche afdeelingen bij Mafeking zijn samengetrokken, worden eveneens troepjes Boeren waargenomen, bij Zeerust en Lichtenburg, terwijl een afdeeling artillerie Ventersdorp bezet heeft. Verschillende troepencommandanten uit den Oranje- Vrijstaat zijn te Pretoria aangekomen en hadden een onderhoud met den legercommandant, generaal Joubert. Andrée's Aoordpoolrela. Volgens een telegram te Stockholm ontvangen van Lurs Ask, kapitein van den Noordschen kotter Martha, is op de Noordkust van Koning Karelseiland een anker- boei gevonden met het merk van Andrée's Poolexpeditie. A T J B H. Bljjkens van den Gouverneur van Atjeh ontvangen telegraphische berichten zijn sedert de jongste mede deeling dienaangaande in de „St.-Ct." van 19 Juli 1899 bij de krijgsverrichtingen aldaar gesneuveld, sergeant M. AussenNo. 33975, en fuselier G. Stevens, No. 34623 levensgevaarlijk gewond sergeant J. C. J Bode- meijer No. 38754, en licht gewond, de lste luitenant J. Ch. A. Fischer en de 2de-luitenant H. P. de Brnyn beiden van het wapen der infanterie. (St.-Ct.) Een geschenk van de Koningin-Hoeder. Het «Bat. Nbl.". meldt: De Koningin-Moeder heeft een som van f loO.OOO geschonken aan de vereenigingen tot ziekenverpleging in Ned. Indië, waarvan f65.000 bestemd voor het huldeblijk in de kolonie bijeengebracht. IJlt de circus-wereld. Te Berlijn wordt weer een bezoek verwacht van het circus Brrnum en Baily. Naar aanleiding daarvan heett het «Berliner Tageblatt" een bloemlezing gemaakt van verschillende advertenties die te vinden waren in hetzelfde «artistenblaadje" waarin de aankondiging van Barnum voorkwam. Daar vindt men b.v.De kleinste athlete en kauonuenkoningin ter wereld, een bliksem- travestitooueelspaler, een hand- en hoofd-op-hoofd-equili- brist en contorsionist, een slangenimitator met phenome- nalo lawinenvallen, de directeur der colibri-officieren, de satans-tandathleten, de grootste luchtslang, de kikker- mensch, de blijmoedige schoonmoeder enz. enz. Daar is ook een ur komische jongleur die aanbiedt dat zijn contract terstond zal kunnen worden verbroken wanneer hij geen groot lachsucces heeft. Voorts vindt men onder elkaar de volgende advertenties die veel te fantaseeren kunnen geven «Handacrobaat, die ook aan Romeinsche ringen werkt, zoekt aansluiting aan een troep van 2 a 3 personen." «Stevige jongen, 8 jaar oud, wordt grati- aangeboden ter opleiding voor artist. «Acht katten te koop, prachtig gedresseerd." Sommigen van deze «artisten" worden zeer hoog gesala rieerd. Zoo zijn te Berlijn twee komieken, wier contract nog tot 1901 liep, reeds weer voor de volgende vijf jaren geëngageerd tegen de ronde som van 120.000 mark, dat is das 2000 mark per maand. Eindelijk zij nog uit hetzelfde blaadje het volgende be richt aangestipt «De groote olifant Benno uit de menagerie van Berg te Kronach heeft eerf emmer vol olieverf opgedronken en is dientengevolge overleden." (Handelsblad.) Be drijvende reuzenkraan te Kiel. Te Kiel doet in de haven een drijvende kraan dienst, die de grootste van dergelijke inrichtingen in Duitschland is. Zij bestaat uit een groot platdekvaartuig, waarop een driebeenige ijzeren pyramide zich verheft, bestaande uit doorzichtige zuilen. Het vaartuig is 47 M. langen 17 M. breedde grootste hoogte der zuilen bedraagt 44 M., de hef kracht 125,000 KG. In het ruim van het schip zijn twee stoommachines opgesteld voor de beweging van de beide achter aan het vaartuig bevestigde vierbladige schroeven. Op het dek bevinden zich een groot aantal walsen of trommels, waarvan de grootste dient voor het ophalen en neerlaten der kettingen voor het heffen van de lasten. De hoofdbestemming van deze kraan, die zich door haar inrichting overal heen kan bewegen, bestaat in het in- en uitladen van allerlei soort zware machinedeelen, masten, kanonnen, enz. Opening der Staten-Oeneraal. 19 Sept. 1899. De Koningin opende de gewone zitting met de vol gende troonrede. Mijne heer en «Het is mij aangenaam U bijeen te zien tot horvatting uwer werkzaamheden. Moge de algemeene toestand van ons Vaderland en zijne overzeesche gewesten mime stof geven tot dankbaarheid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wetgevende maatregelen. Ik reken tot voorziening daarin, op den ijver en de toewijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Op de Vredesconferentie, te dezer stede ingevolge nitnoodiging van Zijne Majes teit den Keizer van Rusland door Mij bijeengeroepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking tot stand gekomen, tot welke mijne regeering is toege treden. Ik heb grond te hopen, dat eerlang-alle mogend heden, die aan de conferentie hebben deelgenomen, die verdragen zullen onderteekenen. De gunstige verwachtingen met betrekking tot den toestand in Atjeh, ten vorigen jare door Mij uitgespro ken, zijn verwezenlijkt. In Groot-Atjeh is de rust bijna ongestoord gebleven en in de kustlanden breidt onze invloed zich voortdurend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen nog met de wapens moest doen gelden, konden de aanwezige troepen tot de vorige sterkte wor den teruggebracht. Voor de jongste krijgsverrichtingen breng Ik warme hulde aan het Nederlandsch-Indische leger, alsook aan de vloot en hare landingsdivisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen U in den loop van di zittingjaar worden aangeboden. Voordrachten tot regeling van de samenstelling der landmacht en tot nadere wjjziging en aanvulling der militiewet zullen U eerlang bereiken. Ook zal U een ver beterde regeling van de bevordering, het ontslag en de pensioneering van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voor de zee- als voor de landmacht worden aangeboden. Van de verder in te dienen ontwerpen vermeld ik die betreffende het Arbeidscontract, de Drankwet, de Armen wet, het Tarief van Invoerrechten en de Comptabiliteit. Wat de Oostindische koloniën betref', zal Uwe mede werking worden gevraagd ten behoeve der verkeersmid delen in Atjeh en der bevloeiingswerken op het eiland Java. Ik vertrouw dat do arbei,d dien gij verrichten zult. onder Gods zegen dienstbaar zal zijn aan de belangen van het Koninkrijk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." Na het vertrek der Koningin, die door Hare Moeder vergezeld werd, sloot de Voorzitter de vereenigde ver gadering. Het bestuur der Toynbee-vereeniging te West- Tcrsclielling beeft van den heer Janssen, te Amsterdam, toezegging van f 3000 gekregen, als bijdrage voor den aanbouw van een gebouw voor genoemde Vereeniging. Door een onbekende gever is aan den burgemeester van Boetinclicm een wagon gruis geschonken, om die gedurende den a.s. winter onder de behoeftigen uit te laten deelen. Overbrugging van den Rijn. Te Arnhem is eene Maatschappij «Rijnoevers" op gericht, die zich blijkens hare statuten mede het ver binden van de beide oevers van de rivier den Rijn bij Arnhem door eene overbrugging ten doel stelt. Het ka pitaal is bepaald op f 1.000.000, verdeeld in tien series, ieder van f 100.000, waarvan aanvankelijk zes seriën worden uitgegeven. Een meisje vermist. Elisabeth Cornelia Pisuisse, oud 12 jaar, wonende Gerard-Donstraat no. 9 te Amsterdam, heeft den 18en Sep tember te halftwaalf de school verlaten en zich niet naar huis begeven tegen een vriendinnetje zeide zij een bood schap voor haren vader te moeten doen, hetgeen niet waar was. Zij wordt sedert dien tijd vermist. Omlerdijk. In de zaak van de Tienden, die in hooger beroep hangende is voor het Gerechtshof te Am sterdam, komt nog maar steeds geen voortgang. Mr. Mouthaan, advocaat der stad Medemblik, die den 7den September zijn schriftelijke memorie zou indienen, heeft wederom vier weken uitstel gevraagd en verkregen. Op die manier kan er nog geruimen tijd mee heengaan, vóór de zaak aan een eind is. Rotterdam. De zaad- en graanhandelaar Julius Heinen alhier heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt ruim f 600.000, terwijl bet actief wordt geschat op f 40.000. Het tekort spruit voort uit verschillen, als gevolg van contramine in lijnzaad en in gerst. De betrokkenen zijn voornamelijk oliefabrikanten uit de Zaanstreek die op levering lijnzaad hadden gekocht. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer bij rundvee is uitgebroken in de volgende gemeenten, gelegen in de provincie Noord- Holland Buiksloot Graft, Hoogwoud, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Nieuwendam, Schagen Scbermerhorn Uitgeest en Wijk en Zee en Duin. Vlschafslag. Naar men aan het Handelsblad mededeelt is te IJmuiden eene vennootschap opgericht, ten doel hebbende het houden van publieke verkooping bij afslag van visch, zoowel te IJmuiden als te Amsterdam, het waarnemen van belangen van visscberij-reeders en visschers-vaartui- gen, in den uitgebreidsten zin alsmede het bouwen van afslaglokalen waarvoor reeds gronden in bruikleen zijn afgestaan en te IJmuiden gekocht. Het kapitaal is gesteld op f 500.000, waarvan f 200.000 is geplaatst. De ven nootschap is aangegaan voor den tijd van vijf jaren. De koninklijke goedkeuring der statuten zal worden aange vraagd. Met onderling goedvinden zullen de zaken reeds den 1° October a.s. aanvangen. In de gemeente Sloten zijn (wee slangen ge vangen waarvan de grootste ruim I M. lang was men begrijpt niet hoe ze daar gekomen zijn; ze zijn aan Artis verkocht. Schagen. Ondanks het minder gunstige weer,, waren velen van buiten gekomen om don 19 de hard draverij te zien. Na een interessanten strijd verwierf «Egbertin" den len prijs, «Huntress" den 2en en «Robert see Steel" de inleggelden. Het vnurwerk zette zich 's avonds in met een dikdrnppelig buitje, doch alles liep nog goed af. Als gewoonlijk had de Harmoniekapel des daags het feest opgeluisterd. Tot laat in den nacht werd er verder gedanst. De heer Th. B. Roep alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als klerk bij de H. S. M., 1ste gedeelte.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2