Telegrafische lierichton. 361e Staatsloterij. Stadsberichten. Veiling van vaste goederen, In ons nummer van zondag 1.1. namen wij een iut- treksel op nit het verslag van bovengenoemd fonds, over het boekjaar 1898/99. Daarin wordt gesproken van »premiën" tot een bedrag van f 30.732.34, die in de afdeeling de Rjjp, en van f 34.405.19, die in de afdeeling Amsterdam werden uitbetaald. Men gelieve voor hot woord «premiën" te lezen uitkeeringen. E. Nb. 13546, 13698, 14725 en 17538 f 1000; ns. 9484, 12416 14512, 17523 f 400; ns. 1837, 4364, 9845 en 11056 f 200; ns. 745, 1707, 4913, 5559, 6541, 6823, 9004, 14763, 19482, 20379 en 20539 flOO. Nrs. 946, 1995, 11227, 15662 en 18793 f 1000; nrs. 3947, 5206, 6759, 14084 en 17818 f 400; nrs. 5563 en 11669 f 20 ns. 5174, 5412, 11890, 13649, 13787, 15699, 16053, 18946 en 19755 f 100. BURGERLIJKESTAND. Groot Woordhollandscli Begrafenisfonds. Vee-uitvoer. Langs het Belgische grensstation Esschen werden van 1 tot en met 16 September nit Nederland ingevoerd 685 stuks slachtvee en 125 stuks melkvee, voor eene aangegeven waarde van f 116,000. In de quarantaine-stallen werden van 1 tot 15 Sept. 21 koeien wegens tuberculose afgekeurd en naar Neder land teruggezonden. Benoeming. Tot dijkgraaf van den polder »ilet Woud is be noemd de heer H. Reyne Hzn., te Krommeniedijk. Zware locomotieven. Bij de Staatsspoorwegen zijn voor den dienst van Amsterdam naar Vlistingeu aangekocht twee machines, elk wegende 72 ton. Door de grootte van de ketel wordt de reis volbracht zonder onderweg water in te nemen. Er zijn echter nog 5 locomotieven in aanmaak, welke elk een gewicht zullen hebben van 120 ton. De wielen zullen 60 cM. hooger zijn dan de tegenwoordige, terwijl de rookpjjp slechts een lengte van 30 cM. kan bereiken wegens de hoogte der ketels. Om zonder gevaar voor verzakking der wegen te knnnen rijden, is men bezig elk stel rails in plaats van op 8 op 12 dwarsliggers te bevestigen. Kunsteleren. Eierenverzamelaars worden gemakkelijk de dnpe van «de kunst", die onuitputtelijk is, om de natuur te vervalschen. Zoo worden musschen-eitjes, na een chemi- scho bewerking, toegeschreven aan een zeer zeldzaam vogeltje en duur betaald eendeneieren worden met een groenachtige zilvertint vervalscht tot valkeneieren, die in den handel 20, 30 gulden per stuk opbrengen duiven eieren worden eveneens tot zeldzame exemplaren gemaait Reusachtige eieren, van een struisvogel of een albatros b.v. maakt men eenvoudig van gips en zoo natuurge trouw, dat men ze te broeden zou kunnen geven, als men maar niet op het uitkomen wacht. Vliegenplaag. De raad der gemeente Heteren, die dezer dagen vergaderde, moest zich daartoe beholpen met de secretarie, daar de raadzaal was ingenomen door de vliegen. Toen deze zich tegen schemerdonker ter ruste begaven, voor het meerendeel tegen 't plafond, waren de lijst, de kroonlijst, het middenstuk enz. niet berand met vliegen, maar bedekt met lagen, op vele plaatsen centimeters dik, zoodat de ondergrond niet moer te zien was. De burgemeester zal, ingevolge 's raads besluit, over leg plegen met een beroeps-vliegendooder. Een gevnarlijk pakje. Den 19 ongeveer vier uur, kwam aan het Centraal station alhier een telegraphisch bericht, dat te Gorinchem in een derde klasse wagen was achtergelaten een pakje met ontplofbare stoffen, dat men verzocht werd, bij het vinden, dadelijk in het water te werpen. Dat boricht, van militaire zijde afkomstig, werd ontvangen, toen werkelijk reeds uren te voren in den aangeduiden trein een pakje, dat men echter voor iets van onschuldigen aard gehouden had, gevonden en op de gowone wijze opgeborgen was. Toen men echter omtrent den inhoud was ingelicht, achtte de stations-directie 't zaak, zoo spoedig mogelijk van het gevaarlijke voorwerp ontslagen te worden. De politie werd met de vondst in kennis gesteld, en onder haar toezicht is het pakje, welks omhulsel een gewoon grauw papier was, dat er vettig uitzag, naar het militaire pyrotechuisch laboratorium aan de Hembrug gebracht, in een extra-trein, welke de station-directie daarvoor ver schafte. Men had de vootzorg genomen om het pakje in een mand met stroo te plaatsen. Het zal nu daar onder zocht worden. Zeker zal ook onderzocht worden wie de onverant woordelijke lichtzinnigheid gehad heeft, tegen alle voor' schriften op het vervoer van ontplofbare stoffen in een pakje als het bedoelde in een personenwagen met zich mede te nemen, dat, gelijk men weet, streng verboden is. Als men bedenkt, dat het pakket van Gorinchem af onbeheerd in den trein gelegen heeft en dat 't door een der reizigers, wegens de vettigheid wel eens van de bank had kunnen geschopt worden, dan begrijpt ieder welke hoogst ernstige gevolgen dit militaire verzuim had kun nen na zich sleepen. (N. v. d. D.) Sileuwe Aledorp. Bij de meeste landbouwers is thans het mosterd dorschen afgeloopen. Begunstigd door bijna aanhoudend schoon en droog weder heeft dit jaar deze werkzaamheid een alleszins voordeelig verloop gehad. Ofschoon het zich voor en na den bloeitijd van dit gewas deed aanzien dat deze oogst zeer zou meevallen thans moeten de uitkomsten hieromtrent geheel anders worden meêgedeeld. Door de langdurige droogte is het zaad te fijn gebleven waarvan dus het gevolg wasdat de quantiteit bij velen zeer uit de hand viel. De prijs van dit zaad was de laatste weken ook niet zeer hoog, doch gelukkig schijnt er op het oogenblik iets meer graagte in te komenin de vorige week werd t 16 a 16,50 per mud of 70 K.G. besteed. Vele landbouwers hebben inde laatste dagen een begin gemaakt met het plukken der boonen. Deze oogst schijnthoewel de boonen over algeme n klein van stuk zijn, toch niet tegen te vallen voor bruiue boonen werd in de vorige week f 10.50 f 11,50 per mud betaald. Door het hoofdbestuur van de groentenvereemging „De Niedorper Kogge" is in de vorige week het besluit genomen vanwege de geringe aanvoer van groenten en aardappelen, geene veilingen meer op het tramemplacement alhier te doen plaats hebben In de vorige week zijn aan de markt bij 't station Noord-Scharwoude bijna geene muizen aardappelen aan gevoerd. De prijs der blauwe was f 0,60 f 0,80 per 35 K.G. Voor bloemkool besteedde men f 6, voor roode kool f 2 a f 3,75 en voor geele kool f 5 a f 6.25 per 100 stuks. Peren werden van de hand gedaan voor f 2,50 A f 2,60 en appelen voor f 1,50 a f 1,80 per zak. Overreden. Den 21 is weder een ongeluk op de Gooische Btoom eervol ontslag verleend van Kunstnijverheid te noemd de heer E. A. ingang van 1 November tram voorgevallen. Een visscher uit Huizen is n.l. bij Diemen overreden en was onmiddellijk dood. De tram reed niet te hard en de machinist heeft door aanhoudend bellen gewaarschuwd zoodat het ongeluk vermoedelijk geheel te wijten is aan onoplettendheid van den overledene. Uitgeest. Als hoofdingeland van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, voor het 3de district, werd den 21 herkozen de heer P. Groen, alhier. Museum van Munstnijverheid. In de jongste ledenvergadering van directeuren der Nederlandscho Maatschappij ter bevordering van nijver heid werd de heer F. W. van Eeden op zijn verzoek als directeur van bet Museum Haarlem en in zijne plaats be- vou Sahereen en ander met e.k. Den heer van Eeden werd de persoonlijke titel van eere-directeur van het Museum toegekend. Vruchtontentoonstelllng. Door de Nederlandsche Pomologischo Vereoniging wordt op Zaterdag 23, Zondag 24 en Maandag 25 Sep tember, in de Koningszaal van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap »Natura Artis Magistra" te Amsterdam, eene tentoonstelling gehouden van vruchten in Nederland gekweekt. De beste in Nederland gekweekte vruchten worden verzonden naar de groote vruchtententoonstelling, die in October te Petersburg zal plaats hebben. Zaterdag, 23 Septemberdes namiddags te twee uurwordt de tentoonstelling in de Koningszaal geopend. Srhermerliorn. Onder een der hevige buien van den 18 geraakte de heer D. B., alhier die een schuitje dat weggedreven wasmet een ander rank bootje zou ophalen, door het omslaan van het bootje in het water. Zijn tegenwoordigheid van geest behoudende wist hij op beide vaartuigjes steunende na herhaalde pogingen zich zoodanig op te heffen dat hij weder in het bootje terecht kwam. Hij kwam gelukkig met den schrik vrij. Stompetorcn. Don 20 werd alhier de telefoon geleiding der Noordhollandscbe Tramwegmaatschappij door den bliksem getroffen. Een zevental palen werd ge- broken en versplinterd en de telefonische gemeenschap tusschen de stations is gestoord. De directie is bezig de geleidiDg te laten herstellen. Tegelijkertijd werd een koe van den heer C. Bakker en een schaap van den heer M. Groot in de weide door den bliksem gedood. Bennlngbroek. Den 20 werd eene keuring gehouden van veulensafstammende van den hengst "lïaiduk", eigendom der Hengstenvereeniging «Hollands Noorderkwartier." Den len prijs, f 15, verkreeg een bruin hengstveulen van Jr. Smit, te Spanbroek den 2en prijs, 10de bruine hengst van Chr. Oortman Gerlings te Hoorn; den 3eu prijs, i 5, de bruine merrie van J. Bree- baart Kz. te Winkelterwijl de zwarte merrie van Nobel een bestuursprijs verkreeg. Oterleek. De Nutsvereeniging «Oefening kweekt kennis", hield den 19 hare eerste vergadering en her dacht tevens haar 12'/j jirig bestaan. Steeds worden de vergaderingen trouw bezocht eu door hare gezelligheid en eenvoud, gepaard aan afwisseling van gezang en voor drachten blijft de belangstelling onder de dorpsbewoners levendig zoodat met recht mag worden verwachtdat haar zilveren feest eens zal mogen vieren. Oost woud. Een jonge ooievaar, door de ouden uit het nest gestooten, vond eene welwillende opname in eene boerenwoning alhier. Hij werd daar liefderijk ver pleegd en geraakte zoodoende spoedig aan zijne weldoeners gehecht. De kinderen vermaakten zich tusschenbeide kostelijk met dien nieuwen inwoner en de hooiers namen hem af en toe mede naar 't land, alwaar hij zich dan blijkbaar tegoed deed aan de kikvorschen, die in een bus voor hem waren meegenomen. De andere ooievaars, nit het nest vanwaar hij afkomstig was, wilden intusschen niets van hem weten, zoodat hij bij hun vertrek na tuurlijk achterbleef. Hij was dus wel genoodzaakt zijn afgezonderd leven voort te zetten. Dit ging dan ook heel goed, totde kermis kwam. Toen werd het hem zeker wel wat te druk hij deed tenminste eens een uitstapje naar het naburige Hauwert. Daar ging het hem niet te bestzijne verzorging liet niets te wen schen over, maar hij werd ziek. Op een goeden morgen, was hij evenwel weer ver dwenen en weer naar zijn oude woouplaats vertrokken Na eene afwezigheid van 14 dagen stond hij 's morgens weer frisch en gezond voor de hem zoo goed bekende achterdeur. Alsnu werd besloten hem aan Artis teu ge schenke aan te bieden, ook met het oog op den winter, als een minder geschikte tijd voor verpleging en daar dit aanbod met welwillendheid werd aanvaard, is hij nu naar Amsterdam opgezonden. Zijpc. Den 21 verbrandde de boerenplaats «Anna Hoeve", bewoond door A. Brak Jz. en eigendom van graaf Bentinck. De bewoner, was met een lampje naar den zolder gegaan en had het ongeluk op een minder sterke plaats door den vloer te zakken en te vallen waardoor de lamp brak en de petroleum zich verspreidde en in een oogwenk alles in lichtelaaie stond. an den inboedel is niet veel gered kunnen worden. Alles was verzekerd. Tegen aleoliol. In de R.-Kath. bijzondere scholen in 't bisdom Haarlem zullen in het vervolg uitsluitend schrijfboeken gebruikt worden, waarvan de omslagen vau «atbeeldingen" en «opschriften" voorzien zijn, betrekking hebbende op het onmatig gebruik van alcoholische dranken. Ursem. Den 15 's namiddags geraakte, men zegt door onvoorzichtigheid van kinderen de hooiklamp van den bakker V. te Noorddijk in brand en hoewel men meende, spoedig er een eind aan te kunnen maken, was men genoodzaakt de brandweer op te roepen. Deze was verplicht den gebeeleu nacht de wacht te houden het hooi, 2 koeien, zijn echter verbrand eu het huis is be schadigd. Alles is door verzekering gedekt. Zijpe. In den avond van den 20 woedde er een hevig ouweder boven onze en omliggende gemeenten. Op verschillende plaatsen, zegt men, werden afleiders ge raakt. De plaats van den heer Zeeman aan den Belk- merweg brandde tot den grond af. De p.aats I estoud uit twee huizen en een schuur op één erfalles werd in de asch gelegd. Laatste Berichten. Uit Zuld-Afrlka. PRETORIA, 20Sept. De Volksstem meldt, dat 4 officieren, de kapiteins graaf Zeppelin WeissVon Albedyll en luitenaut Badike beëedigd zijn en geplaatst bij den staf van kolonel Schiel. NEWCASTLE (Natal), 20 Sept. Een groot aantal Boeren met tenten is den 19 te Volksrust aangekomen en heeft stelling genomen op een heuvel acht mijlen ten noorden van Zandspruit. JOHANNESBURG, 20 Sept. De uittocht op groote schaal duurt voort. Den 19 vertrokken bijna duizend personen. KAAPSTAD, 20 Sept. Een telegram uit Bloemfontein aan de Cape Argus meldtdat vele leden van den Volks raad daar reeds aangekomen zijn voor de komende zit ting. Het resultaat der zitting wordt beschouwd als van te voren reeds vaststaande, daar men zoo goed als zeker acht, dat de Vrijstaat gemeene zaak zal maken met Transvaal. Alle burgers zijn tot de tanden gewapend en gereed om op het eerste sein op te rukken. Op het kantje af. De vorst en vorstin Hohenlohe—Langenbnrg zijn op reis van Londen naar Balmoral aan een ernstig ge vaar ontsnapt. Te Perth werd de trein waarin zij zaten, achtergeloopen door een anderen trein zoodat een groot aantal wagens werden ingedrukt. De salonwagen, waarin het vorstelijk paar had plasts genomen, werd half vermor zeld, doch wonder boven wonder bleven beiden ongedeerd. 's -Gravenhage, 21 September 1899. Staatsbcgrootlng. De minister van financiën heeft de Staatsbegrooting voor 1900 aangebodensluitende met een tekort van 6'/2 millioen waarvan 3tl1 voor spoorwegen en verbe tering van den Maasmond zoodat het overschietend tekort door besparingen zal worden opgewogen. Hoogere uitgaven zijn uitgetrokken voor de volkstellingvoor onderwijssubsidiënvoor subsidiën ten behoeve van de huishouding der gemeenten voor vestingen voor mili taire tractementen en voor pensioenen bij de posterijen. De middelen worden 4 millioen hooger geraamd; de op brengst der bedrijfsbelasting neemt sterk toe. Er bestaat geen behoefte tot een onverwijlde versterking der middelen. De hoogere invoerrechten kunnen bestemd worden voor de uitvoering der nieuwe wetten. Het eindtekort op vorige diensten wordt gereduceerd tot 15'/2 millioen. 5e klasse. 3e lijst. 20 Sept. 5e klasse. 4e lijst. 21 Sept. Talma. Wij herinneren belangstellenden nog eens aan de feestuitvoè.-ing van de Tooueelvereeniging «Talma" ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. Zij zal n.l. op zondag, 24 September, ter herdenking van dat feest, in het lokaal Diligent ia opvoeren het blijspel «Prima Donna," van August Hendrikx. 20 Sept. Door den Notaris B. VAN DER VEEN, Schoorldam. Alkmaar. 1. Huis en erf, Blauwe Hek, B 2978. Str. A. Halff f 450,— 2. idem idem, aldaar, B 2979. Str. A. HalfF 410,— 1 en 2 verhoogd door R.W. Zaadnoordijk met 25,- 3. idem idem, Bloemstraa', B 849. Str. A. Halff 400,— 4. idem idem, LandstraatF 1201. Str. A. Halff 1340,— 5. idem idem, aldaar, F 1202. Str. P. Messelaar 1340,— 6. idem idem, aldaar, F 1203. Str. P. v. d. Meer 1340,— 7. idem idem, aldaar, F 1247. Str. P. v. d. Meer T> 1340,— 8. idem idem, aldaar, F 1248. Str. P. Messelaar 1345, 9. idem idem, Poppelmanslaao, F 1105. Str. A. Halff 1035, 10. idem idem, aldaar, F 1106. Str. J. Daalder 1035, 11. idem idem, aldaar, F 1107. Str. P. Messelaar 1055,— 3 tot en met 11 niet verhoogd. GETROUWD. 21 Sept. Abel Jan Smith en Geertruida Groot. .Klaas Butter en Geertruida Wilbelmina Habedanck. GEBOREN. 19 Sept. Hendrik, z. van Hendrik Weeteling en Cornelia Schotvanger. 20 Marie Eleonore, d. van Jean Pierre Querelle Cornelia de Vries. 21 Bernardus Nicolaas Mariaz. van Egbertus Hermanns Petrus Broers en Elisabeth Carolina Maria Brinkman. OVERLEDEN. 5 Sept. Maria Bijleveld, wede. van Maarten Volder, 77 j. 19 21 Andries Levert en Hermann Hein- Cornelia, d. van Willem Maartje Schuurman, 5 m. rich Völker, 53 j. en 11 m. Johanna Albada Jelgersma, wed. van Johannes Albertus van den Bosch, 81 j. en 5 m.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3