Nederland. He* beleg van liet „fort Chabrol". Het beleg van het buis waar .Tules Guérin zich met zijn vrienden had verschanst in zijn verzet tegen de politie tot hij zich den 19 overgai heeftnaar men berekent ongeveer 373,000 francs gekost. Ongeveer 600 mannen van politie, leger en burger wacht namen er aan deel, en van dezen moest aan infan terie en burgerwacht 6400 fr. en aan de politie 3100 fr. per dag worden betaald. Een vreeselijk ongeluk heeft den 21-jarigen erfprins van Reuss-Greiz getroffen. Hij heeft reeds geruimen tijd geleden een oogoperatie ondergaan, welke het ongelukkig gevolg had dat hij doof werd. Thans melden de Duitsche bladen dat de ongelukkige prins ook de spraak heeft verloren. Hij is de eenige zoon van den regeerenden vorst Hendrik XXII, die uit zijn huwelijk met de in 1891 overledene prinses Ida van Loppe nog vijf doch ters heeft. On weder. Te Hoogwoud zijn de telefoon en de bliksemaf leider op den toren der katholieke kerk door den bliksem getroffen. ftehennerhorn. By den landman P. Meijer, alhier, werd den 20 een hokkeling door den bliksem in de weide gedood. Hensbrock. Den 20 's middags isdoor het onweer dat in de nabijheid van dit dorp woeddeeene koe door den bliksem doodgeslagen in de weide van den landman G. Koeman. Barslngerhorn. Den 20 werd het bouwen eener kosterswoning bij de Ned. herv. kerk te Kol horn bij openbare aanbesteding aangenomen voor f 753 door den heer P. Rempt te Winkel. Den 20 werd het stoomgemaal te Kol horn tuit watering Schager Kogge) door den bliksem getroffen. De gemetselde schoorsteenpijp werd tot aan den grond toe gebarsten en aan de bovenzijde is een gat ingeslagen zoodat hij geheel zal moeten worden vernieuwd. Na de nieuwste postregeling (dienst Westir. stoom tram) zijn eenige huizen aan den Oostdijk, grens Wie- ringerwaard en polder Waard, feitelijk zonder postbe stelling. Aan geen der boden uit beide plaatsen schijnt de bestelling aan deze huizen te zijn opgedragen. De bewoners hebben hiervan veel ongerief. Stranding. In den morgen van den 21 strandde in de Noor- derhaaks-gronden de Engelsche vischkotter Elisabeth". Dank zij de hulp van eenige Heldersche vletterlieden werden de opvarenden gered en behouden aan wal gebracht. Het gestrande vaartuig is lek en zit vol waterhet zal vermoedelijk verloren zijn. De namen der voerlieden, zonder wiens flink en moedig optreden deze stranding zeker met het verlies van men- schenlevens zou zijn gepaard gegaan, zijn J. Runnenburg, D. Been, M. van 't Hert, Jb. Been Jr., K. Blokker, P. Rensmaag, A. van den Broek en W. Dekker. Ren laaghartige daad. Op de harddraverij in 't Friesche dorp Aruin is een laaghartig en wreed feit gepleegd. Terwijl een der beste dravers, een paard van M. B de Yries te Beneden- knjjpe (Fr.) op stal stond, heelt men het dier in den mond gesneden, zoodat het arme dier den toom niet kon vordragen en de eigenaar dus van de mededinging moest afzien. maatschappij van Weldadigheid. Het jaarverslag is verschenen van de Maatschappij van Weldadigheid over het jaar 1899. Daaruit blijkt, dat deze nuttige instelling ook op het punt van opvoe ding en onderwijs weder op loonende resultaten bogen kan. Zal de Maatschappij echter kunnen bljjven beantwoorden aan hare schoone roeping, dau is vermeerdering van het aantal leden dringend noodig. De contributie bedraagt f 2.60 per jaar. De heer mr. A. P. H. de Lange is de secretaris der afd. Alkuiaar. ten en ofschoon hij een mooie kerel was, zooals ik er maar zelden een had gezien, kon ik toch de veronder stelling niet van mij afzetten, dat hij noch geestelijk noch lichamelijk bijzonder sterk was. Hjj zag er echter goed uit en had in zijn voorkomen beslist iets van iemand van oude familie. Ik stond er een weinig verbaasd over, hoe hij geld had kunnen maken. Wat hij mij vertelde om trent de oude Hall wekte bovendien mijn belangstelling op en onder het gesprek had ik gelegenheid hem te zeg gen. hoeveel belang ik in zulke oude legenden stelde. Hoe korter de reis nog zou duren, hoe inniger onze kennismaking werd, ja, zelfs veranderde zij ineen warme vriendschap. Cressley vertelde mij veel omtrent zijn ver leden en vertrouwde mij eindelijk ook een der ware redenen van zijn terugkeer naar Londen toe. By het projecteeren van verschillende streken had hij eenige rijke goudaders ontdekt en nu was het zijn doei een groot syndicaat te vormen om die stre ken in handen te krijgen welke, volgens zijn schat ting minstens een tnillioen waard waren. Hij sprak zeer vertrouwelijk over zijn groot planmaar altijd keerde de verzekering terug dat het geld hetwelk hij uit deze zaak hoopte te makenvoor hem alleen in zooverre van belang was als het zou moeten dienen tot de restauratie van Cressley. Wanneer wjj samen spraken had ik een paar malen opgemerktdat er een man in onze nabijheid stond die zeer veel belang scheen te stellen in ons onder houd. Het was een vrjj gezette gestaltemet een blozende kleur en een breedDuitsch gezicht. Hij was een onvermoeid rooker en als hij naast ons stond met zijn pijp in den mond was hij als geheel in een wolk gehuld; maar toch trof ik, wanneer ik hem nauwkeurig begluurde, in zijn oogen iets aan, wat de geslepen man van zaken verried en waarom wist ik nietmaar ik gev elde mij in zijn nabrheid in het geheel niet op mijn gemak. Deze man Wickham genaamd had toevallig kennis gemaakt met Cressley en spoedig brachten zij een groot deel van den dag samen door. Als zij zoo naast elkaar op het dek liepen of 's avonds een spel letje kaartten vormden die beide mannen een groot Uit Den Haas meldt men In het paleis der Koningin werden twee kristallen flacons met gouden doppen, zonder voetstukken, een gou den spelden- en bijouteriebakje op gouden voet en een borstelbak van kristal met k jour bewerkt gouden deksel vermist. Verdacht wordt de eerste zilverbewaarder ten Paleize, J. C. Leblancdie den 15en September met een pakje het Paleis heeft verlaten en sedert niets meer van zich deed hooren. De ontvreemde voorwerpen zijn van groote waarde behoorende tot de dagelijksche toiletartikelen der Koningin waaraan zij zeer gehecht is. Het ontvreemde is bij een goudsmid in beslag genomen, met een groot aantal andere gouden en zilveren voor werpen van groote waardeevenzeer uit, de zilverkamer van het paleis ontvreemd. Vermoedelijk zijn nog een aan tal voorwerpen van waarde verkocht in omloop. Texel. Den 20, des voormiddags om 3 uur, brandde door het inslaan van den bliksem de groote en schoone nabij De Cocksdorp gelegen boerenhoistede »Dorpzicht", bewoond door den heer J. Reuvers, eigenaar de heer van den Berg, totaal af. Het vee en de huismeubelen werden gered, terwijl het grootste deel van het hooi en het pas geoogste graan een prooi der vlammen werden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Tengevolge van het ruwe weder en de holle zee is de noordkust van Texel opnieuw sterk afgenomen; sommigen, zelfs ervaren lieden, zijn van meening, dat de kuststrook langzaam daalt. In weerwil hiervan zal men van rijks wege met het aanleggen van de noodige verdedigings werken wachten totsde buitenste duinenrij verdwenen is, zoodat men, blijkens de geplaatste strandpalen, meer en meer terrein op de zee verliest. Hagel. Te Tiel en omstreken heeft een geweldige hagelbui gewoed, welke ongeveer vijf minuten aanhield en verge zeld ging van een hevigen slagregen, waardoor de straten in een oogwenk onder water stonden. De hagelkorrels hadden de grootte van knikkersop sommige plaatsen als kleine duiveneierenzoodat de menschen die op straat waren, naar binnen moesten vluchten. Een aantal glazen dakpannen en ruiten werden stuk geslagen. Aan de te veld staande gewassen is groote schade toegebracht. De »Haarl. Ct." meldt Naar wij vernemen zal de plaats aan de provinciale griffie van Noordholland opengevallen door de benoeming van den heer mr. C. G. von Reeken tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Haarlem, niet worden aan gevuld doch wordt in de ontstane vacature door eene veranderde indeeliDg der werkzaamheden over de ver schillende afdeelingen voorzien. Te Bergen op Zoom is bij het graven voor een huis een bom gevonden van 89 pond zwaartevermoe delijk afkomstig uit het beleg van 1747. Onderwijs ln lioterbereidlng. De Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt zal in de atdeeling Walcheren, bij eenige deel neming, eene gelegenheid openen voor vrouwen en doch ters van landbouwersom zich te bekwamen in boter- bereiding. De lessen zullen eenmaal per week kosteloos worden gegeven door den onlangs aangestelden zuivelconsulent. Veehandel ln Friesland. De handel in melke- en kalvekoeien is geanimeerd. Zoowel door Hollandsche als Belgische veekooplieden werden inkoopen gedaan, terwijl ook de Friesche boeren zelf nog aankoopen, nu er weer meer gras is. Het getal dezer laatsten is echter niet grootwant de staltijd nadert, en de meesten hunner hebben hun beslag zoo groot, dat alle stallen bezet zullen worden. In vette koeien is de handel minder vlug, doch zonder veel invloed op de prijzeu. Door grooten aanvoer van stieren voor dn slachtbank is de handel in dit vee sta- diger, doch die koopen moest, ondervond ook hierbij, dat de prijs niet veel lager was, al was de omzet minder. Vette kalveren met ruimen aanvoer blijven heel goed gevraagd, zoodat daariu vlugge handel heerscht. De En- contrast; de Engelschman was slank, bijna zwak ge bouwd de Duitscher had iets van een bulldogmet een korte aanmatigende manier van optredeD. Ik kon Wickbam niet uitstaan en verbaasde mij er over, wat Cressley toch in hem zag. »Wie is die man vroeg ik eensmijn hand door Cressley's arm stekende en hem ter zijde trekkende. »Bedoelt gij Wickham antwoordde hij. »Dat zou ik u om de waarheid te zeggen niet kunnen vertellen. Vóór deze reis heb ik hom nooit ontmoet. Hij kwam te King George's Sound, waar ik ook scheeps ging, aan boord maar voor wij in de Middellandsche Zee waren hadden wij nog geen woord met elkaar gesproken. En bovendien Bell bevalt hij mij wel. Hij is oprecht en eerlijk. Hjj weet ook heel veel van het mijnwezen daar hjj daar eenige jaren in gewerkt heeft." »En hij doet n natuurlijk van zijn ondervindingen profiteeren vroeg ik. »Ik geloof nietdat hij meer ondervinding heeft dan ik en ik geloof evenmin dat hij znlk een harden tijd heeft doorgebracht." »Dus hoort hij u uit?" »Wat bedoelt gij De jonge man zag mij aan met die lichtgrijze, heldere oogen welke een zijner aantrekkelijkheden vormden. »Niets", antwoordde ik, »niets; alleen dit: als gij den raad wilt volgen van een man die bijna tweemaal zoo oud is als u vertel hem dan zoo wemig mogelijk. Is het u wel eens opgevallen dat hij altijd in onze nabijheid is wanneer wij een ernstig gesprek voeren »Neeu dat niet.'' »Houd uw oogen dan eens goed open en gij zult zien wat ik bedoel. Wees zoo vriendelijk tegen hem als gij wilt, maar schenk hem niet uw vertrouwen, dat is alles.' »Gij komt wel walaat met uw raadgevingen", merkte Cressley met een zenuwachtig lachje op. >Wick- ham is reeds lang met alle bijzonderheden van den ouden Hall bekend." »En ook met uw bjjgeioovige vrees voor de torenkamer »Ik heb er tegenover hem op gezinspeeld. Dat mag gelsche markt toonde zich in de laatste dagen voor dit vleesch vrij vast. Daar de markt te Londen voor schaapsvleesch beter was, ging de prps der vette schapen en lammeren in de laatste dagen iets omhoog en waren daardoor handel en omzet in dit vee beter. Melkschapen in één doen, d. w. z.behoorlyke handel met constante prijzen. Lammeren, met. grooter aanvoer dan in de laatste weken, zijn behoorlijk gevraagd, doch de prijs blijft vrij gelijk. In vette varkens fleurige handel met beter prijzen, evenals in vette biggen. Ook magere varkenB goed gevraagd, kleine biggen zeer gewild. De aanvoer was 180 stieren, ossen, 100 vette koeien, 1200 melke- en kalvekoeien, 130 pinken, 450 vette kal veren, 1000 graskalveren, nuchtere kalveren, 400 vette schapen en lammeren, 500 melkschapen 1000 lammeren, 80 vette varkens, 300 vette biggen, 400 magere varkens en 700 kleine biggen. De pry zen zijn: vette koeien le kwaliteit: 2427 ct., 2e kwaliteit 2223 ct., vette kalveren 29—35 ctstieren 19-24 ct., vette schapen 22-26 ct., vette varkens 16-17J ct., Londensche biggen 1415è ct. per '/2 kilo. Melke- en kalve koeien f 100f 205, pinken t 45 f 75, graskalveren f 25f 60, nucht. kalveren f 0f melkschapen f 12f 21, lammeren f 10f 17.50, magere varkens tot f 32 en jonge biggen gemiddeld f 1.per week. Oudkarspel. Getrouwd. 10 Aug. Jacob Jan Sturm en Grietje Borst. Cornelis Butter en Dieuwertje Eecen. 11 P. Groot en Wilhelmina Lucia Vis. Geboren. 9 Aug. Maartje, d. van Jan Wijn en Johanna de Waal. 18 Petrus Nicolaas, z. van Simon Bakker en Antje Rolie. 28 Jacob, z. van D. Berkhout en Hillegonda de Waal. Overleden. 11 Aug. Maartje, d. van Jan Wijn en Johanna de Waal, 2 d. Trijntje van Vrede, 29 j. 29 Trijntje Kroon, 19 j. Haringkarspel. Geboren. 1 Aug. Johannes, z. van Pieter Smit en Agatha Mans handen. Catharina, d. van Dirk van Lejjen en Vrouwtje Waterdrinker. Catharina, d. van Cornelis Kramer en Neeltje Bleeker. Aafje, d. van Jan Veldboer en Immetje Raadgers. Pieter, z. van Hendrik Spaansen en Barbara Glas. Adrinnus, z. van Martinus de Pee en Klaasje Raap. Maartje, d. van Klaas van der Gragt en Aaltje Balsema. Simon, z. van Simon Kruijer en Maartje Rit. Tjése Leo z. van Jasper Steegstra en Fetje Postma. Maria, d. van Nicolaas Boon en Trijntje Vel- 8erboer. Pieter, z. vau Pieter Kossen en Antje Schouten. Nicolaas, z. van Klaas Haringhuizen en Maartje Nap. Overleden. 7 Aug. Cornelis Renooij, 5 m. Klaas van Leijeu, 36 j., (ongeh.;, overl. te Bloemendaal. 15 Geertruida Tak, 15 j. Aaltje Veld^> er, 9 j. Zuid- en Noordschernier. Geboren. 19 Aug. Klaasz. van Jan van der Sluis en Grietje Snyder. 23 Alidad. van Dirk de Geus en Petronella Thomseu. 26 Jan, z. lan Klaas Slooten en Guurtje Betlem. 27 Jan z. van Simon Jongei t en Ariaantje Leeg water. 3 4 7 8 11 14 21 23 25 26 u verbazen, maar ik vind hem werkelijk een sympathiek persooD." Vertel hem niets meer Cressley beloofde mij dit half en half, maar zag er toch uit, alsof hy mijn tusscbenkomst niet erg aangenaam vond. Een paar dagen later bereikten wij Liverpool. Ik ging bij eenige vrienden in de buitenwijken mijn intrek nemen Cressley ging logeeren in het Prince's Hotel. Zijn goed lag ongeveer zestig mijlen verder en bij het afscheid nemen stond hij er opdat ik hem zoodra hij de zaken eenigszins op gang had gebracht een bezoek zou brengen. Ik beloofde dit onder voorwaardedat zulks zou kunnen geschieden vóór mijn terugkeer naar Londen. Een week ging voorbij en ik zag niets van Cressley; op zekeren morgeu kwam hij echter bij mij oploopen. »Hoo maakt ge het vroeg ik. Kapitaal! Ik ben verscheiden keeren met mijn op zichter Murdock naar den Hall geweest, maar hoewel daar de grootste wanorde heerscht, zal ik toch spoedig orde op de zaken gestold hebben. Wat ik u echter wilde vragen is ditof gij er vandaag niet kunt uit breken, om een paar nachten op den Hall bij mij te blijven. Ik was voornemens om er vandaag weer met myn opzichter heen te gaan. maar die is plotseling ziek geworden zeer ziek geloof ik, en kan mij dus onmo gelijk vergezellen. Hij heeft aan den hui'bewaarder bevel gegeven om een paar kamers in orde te brengen en hoewel ik vrees dat alles niet zal zijn zooals gij het wenscht, zal ik toch blij zijn als ge meegaat Ik had met iemand uit Londen afgesproken, dat ik hem d enzelfden avond nog zou ontmoeten, vo r eeu bijzondore aangelegenheid, en kon dezen dus nu niet meer afschrijven. Daar ik ev. nwel een onweerstaaubaren lust gevoelde om het oude goed van Cressley te zien, de^d ik eeu ander voorstel. »Ik zou vandaag graag met u meegaan, maar dat kan nu eenmaal niet. Ik moet voor dringende zakeu naar Londen maar als gij het goed vindt kan ik morgen bij u komen. Kunt gij uw bezoek niet tot morgeu uit stellen

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6