Een Alibi. No. 115. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 27 SEPTEMBER Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. L. T. MEADE en ROBERT EUSTACHE. umh titscur courant. Deze Courant wordt Ulnsdag-, Vonderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het rijk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertcntlcn Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. XL. Van de arbeidersklasse zijn in Amsterdam weinig ver tegenwoordigers zoo populair als de condncteurs en koetsiers der tram. Dat is een complimentje voor de directie der A. O. Jü., die altijd de kunst heeft verstaan om bij de kenze van haar personeel de beste elementen uit het groote aantal liefhebbers in dienst te nemen. Gegronde klachten over het optreden van de mannen der tram-wagens zijn dan ook zeer zeldennatuurlijk is de conducteur veel vriendelijker tegenover iemand, van wien hij bij het teruggeven van geld een gebaar in de richting van het 2'/j centstuk verwacht dan tegenover een passa gier, die vindt dat het trammen ook zonder fooien al genoeg oploopt, maar hij toont zjjn misnoegen daarover alleen door den behoudsman geen deelgenoot te maken van hetgeen in zijn binnenste leeft, terwijl de royale wordt ingewijd in des conducteurs emoties. Aangezien nn het spreken niet in den prijs van een pasje is inbe grepen kan van het zwijgen geen verwijt worden gemaakt en bovendien zijn stille manifestaties meestal veel hinder lijker voor hem, die ze bedrijft dan voor de passagiers, die er het voorwerp van zijn. Voor de heeren van de pers hebben de bedienaars van de tram over het algemeen groote veneratie. Daar snijdt trouwens het mes dubbel, 't Gebeurt toch niet zelden, dat wanneer eerst gebleken is, dat door de fooi uit den rondrjjdenden functionaris geen kopy van eenig belang is te kloppen, de dienaar van c'e .Koningin der Aarde" wat loslaat uit den vuurhaard van nieuws, waaruit hij gekomen is, en dat is voor den conducteur kostbaar be drijfskapitaal, waarmee hij op de ritten van het eerst volgend uur enorme woekerwinsten behaalt. Wat zou er bovendien van de vakvereeniging Ons Belang" geworden zijn, wanneer de reporters daarvan niet zooveel nota hadden genomen Als zij haar jaar-vergadering houdt is 't naar men ons wel eens verzekerd heeft op de redactie-bureaux altijd een groote strijdvraag, of daarvan al dan niet nota zal worden genomen. Men houde hierbij wèl in 't oog, dat zulk een bijeenkomst begint na afloop van den dienst, d.i. omstreeks één uur 's nachts, en hoezeer een jjverig verslaggever gaarne eens een enkele maal zijn nachtrust wil opofferen als nij daarvoor nieuws kan machtig wor den, dat de lezers zullen verslinden, een jaarvergadering van het tram-personeel is niet zoo'n welterobernde gebeur tenis om daar met opgewektheid te .verslaan", terwijl zoo ongeveer ieder ander in zijn bed ligt te bekomen van de vermoeienissen des daags. Maar dan wordt daartegen weer ingebracht, dat de menechen, die veel trammen, graag wat lezen over hetgeen wat voorvalt in de ver eeniging der beambten, omdat op het balcon van den wagen daarover telkens wat in hun oor is gefluisterd en het eindresultaat is, dat als de trams 's nachts naar 2) »Dht. kan ik u niet zeggen hij schijnt er erg genoeg aan toe te zijn. Ik ben vanmorgen aan zijn huis geweest en heb zijn vrouw gesproken. Hij schijnt plotseling een aanval van asthma gekregen te hebbenwaaraan hij ljjdende is. Terwijl ik met mevrouw Murdock sprak, kwam men mij waarschuwen, dat hij mij wenschte te spreken wij begaven ons daarom naar zijn kamer, maar hij was ingesluimerd in een onrustigen slaap. Zijn vrouw zei, dat hij volstrekt niet gewekt mocht worden, maar ik had toch gelegenheid om te zien hoe slecht, hjj er uitzag en hoe hjj steunde, alsof hij erge pijn leed. Zij gat mij de sleutels van een bureau in zijn kamer waar ik eenige stukken uit nam, en ik liet een briefje achter', met het verzoek om mij te komen opzoeken, zoodra hij zich daartoe in staat gevoelde." »En uw aanwezigheid in de kamer heeft hem in het geheel niet gewekt vroeg ik. .Neen, ofschoon mevrouw Murdock en ik nog al vrij wat leven maakten met het open en dicht schuiven der laden. Zijn gesteun was akelig om aan te hooren hij had zeker erge pijn ik wa3 blij dat ik weg was, want zulke dingen grijpen mjj altijd aan." .Wie is die Murdock?" vroeg ik. .0, de man heeft al jaren het opzicht over het goed gehad. Hij is mij door mijn zaakwaarnemer aanbevolen. Hij schijnt een zeer bekwaam man te zijn en ik zou daarom niet graag willen dat hij lang ziek bleef, want dan zou ik mij in groote moeilijkheid bevinden." Hierop antwoordde ik niet en kort daarop namen Cressley en ik met een handdruk afscheid. Ik begaf mij naar mijn kamer, pakte mijn bagage in en vertrok met den eersten trein naar Londen. De zaken, welke ik daar had, hielden mij den ganschen avond bezig en ook nog eenige uren van den volgenden dag. Daardoor de remises worden gereden een vrij groot aantal verslag gevers zich opmaakt naar .d'Geelvinck", het vergader lokaal. Dat heeft men in de afgeloopen week opnieuw kunnen zien, toen .Ons Belang" w«der ter jaarvergadering sa menkwam. Er waren ook vrijwat leden opgekomen, ver klaarbaar vanwege het belang der agenda. In vroegere dagen was de vrijwel algemeene opinie van het personeel, dat naasting der tram door de stad verbetering in hunne positie zou brengen, maar nu 't zoo ver is gekomen, zijn de oogen opengegaan voor 'de voordeelen van het in dienst staan eener particuliere onderneming. Zou de stad ook de emolumenten voor haar rekening nemen op de zelfde manier als de A. O. M. 't Meest voor de hand zou 't zeker gelegen hebben om daarover eens den wet houder voor de Gemeente bedrijven te polsen, desnoods als hij eens 's avonds uit zijn sociëteit komende net nog den laatsten tram wist te pakkeu. .Ons Belang" oordeelde daarover anders de beambten hebben wel geleerd tegen den heer Schadd, den directeur der A. O. M., als een heel hooge autoriteit op te kijken en bij het scheiden van de markt is men daardoor zóó geimpressioneerd, dat men hem de eigenschap toeschrijft te weten, wat zijn opvolger zal doen. De heer Schadd was voor dit blijk van vertrouwen zeer gevoelig geweest en aan de com missie, die zich tot hem had gewond, had hij zelfs ver klaard, dat als de overgang van het personeel niet ge schiedde zooals hij wenschte, hij niet tevreden zou zijn. Wat wilde men nog meer nu behoeft niemand eenigszins bezorgd te zjjn voor de toekomst. Een tweede punt der agenda bewees, dat de voorzitter, de heer Peetoom, zich goed op de hoogte had gesteld van hetgeen de advocaten doen in een vergadering eener financieele onderneming, waar oppositie is te wachten. De zaak was deze. Het vorige jaar had de oud-voorzitter Potgieter den dienst der A. O. M. wegens ziekte moeten verlaten en was hem door de Maatschappij pensioen toe gekend. Hij stond dus buiten de onderneming en derhalve ook buiten de vereeniging, waarvan alleen het personeel der A. O. M. lid mag zijn. Niettemin had 't Bestuur hem sinds den 18en December van het vorige jaar t 8. per week ziekengeld uit de kas toegekend, wat natuurlijk niet in den haak was. Toen eenmaal deze zaak ter tafel was kwam er een uitstorting van alwat daarover ge sproken was door conducteurs en koetsiers in de vele minuten aan de eindpunten, waar zij moeten wachten totdat het schelletje den een naar voren en den ander naar achteren drijft, 't Was zoo nu-en-dau een door el kander schreeuwen als op een Poolschen Landdag. Peetoom verloor echter daarbij het hoofd niet en voor den on be vooroordeelden toeschouwer was 't vermakelijk, hoe hij bij verrassing al die verontwaardiging wist te kortwieken. Een motie werd door hem voorgesteld om de vergadering haar vertrouwen in het bestuur te doen uitspreken, als hebbende te goeder trouw gehandeld. Bij de vraag, of kon ik niet eerder naar Liverpool vertrekken dan met den trein van 12.10ik zou daar dan om even voor vijf uur aankomen, te Iaat om aan het Centraal-station den trein te kunnen krijgen naar Brent het station dat het dichtst bij Cressley's landgoed lag. Er vertrok evenwel nog van het Centraal-station om 7 uur een trein naar Brent, eu ik besloot Cressley te telegrafeeren, dat hij mij met dezen trein moest verwachten. Ik kwam op de minuut af in het Lime-station aan, en reed regel recht naar het Prince's Hotel, waar ik den vorigen dag mijn valies had laten staan. Hier wachtte een telegram op mij het was van Cressley en luidde aldus .Hoop dat dit u nog bijtijds zal bereiken; ga in dat geval even aan bij Murdock, 12, Melville Gar dens. Tracht hem te spreken te krijgen en vraag hem de stukken van lijst A; hjj zal wel weten wat ik bedoel. Hoogst belangrijk. Cressley Ik keek op de klok in de vestibulehet was kwart over vijf de treindien ik hebben moest, vertrok eerst om zeven uur. Ik had dus tijd genoeg om iets te eten en dan naar Murdock te gaan. Nadat ik Cressley getelegrafeerd had, dat hij mij moest opwachten aan den trein, die om negen uur te Brent aankomt, bestelde ik mijn diner, at, liet een rij tuig komen en gaf den koetsier het nummer van Mur- dock's huis op. Melville Gardens lag vrijwel in een buitenwjjk twintig minuten rijdens van mijn hotel. Toen wij voor de deur stilhielden, gaf ik den koetsier bevel te blijven wachten en schelde aan. De meid aan wie ik mijn verlangen te kennen gaf om den heer Murdock te spreken, antwoordde mij, dat mijnheer nog zeer ziek was en niemand kon ontvangen. Ik vroeg toen zijn vrouw te spreken. Die was uit, doch zou spoedig terugkomen. Ik zag op mijn horloge het was zes uur. Ik besloot te wachten, om zoo moge lijk mevrouw Murdock te spreken. Ik zond daarom mijn rijtuig terug en men wees mjj den weg naar een klein niet zeer zindelijk spreek kamertje. Het was warm de kamerdeur was gesloten. Ik liep rusteloos heen en wegr. De minuten vlogen om en nog altijd verscheen er geen mevrouw Murdock. Ik zag men daarvóór wa9, klonken bevestigende en ontkennende antwoorden verward dooreen. Dan maar stemmen bij zitten en opstaan Grappig was 't de menschen, die zooeven nog .neen" hadden geschreeuwd het voorbeeld van een buurman, die zich van zijn zetel had verheven, te zien volgen, blijkbaar onbewust van de beteekenis daarvan. Maar nog komischer was 't, hoe Peetoom van deze situatie gebruik maakte voor een coup d' étatallen opgestaan, dus was de motie aangenomen. Dat deed ons denken aan een vergadering in .Eensgezindheid", waar heen iemand vau de Priesche klei een expresse reis had gemaakt om gebruik te maken van zijn stemrecht, dat hem een paar petroleum-aandeelen hadden verschaft die brave vriend kwam aan het perstafeltje informeeren, op welke manier hij nu moest laten bljjken, dat hjj tegen het bestnurs-voorstel was en daar kreeg hij de mede- deeling, dat het voorstel al met een verpletterende meer derheid was aangenomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dat geval toentertijd 't is al lang geleden van mond tot mond zijn gegaan op de trambalcons en niet 't minst hartelijk zullen de condncteurs erom gelachen hebben; nu kunnen zij iets gevoelen van de gewaarwor dingen, waarmoe dat boertje naar moeder de vrouw op de klei terugging. Deze week heeft ook de klezersvereeniglng „De tirondwet" zich verwaardigd te vergaderen in tegen woordigheid der pers. In aanmerking nemende, dat wij wel eens bij een heeten kiesstrijd in een bijeenkomst van dit college niet meer dan zeven neuzen vermochten te tellenwas deze vergadering zeer druk bezochtmet het bestuur mee waren er acht personen en die allen wartn eenstemmig over de wenscheljjkheid om de candi- datuur van den heer Kalff voor de Provinciale Staten te steunen. Als dit epistel verschijnt is de uitslag dezer verkiezing al bekend zoodat 't geen nut zou hebben ons aan voorspellingen omtrent den afloop te wagen. Van eenige toebereidselen voor den strijd is niets te bemerken geweestja, zoo weinig is van die verkiezing naar bui ten bekend geworden dat onder de bij den Burgemees ter opgegeven candidaten zich personen bevonden van wie men op het eerste gezicht niet wist, tot welke party zij behoorden. Of men de krachten wil sparen tot de verkiezing van een Raadslid voor den zetel die vacant is geworden door het overlijden van den heer Mjjnssen Waarschijn lijk zal er dan wel wat leven in de politieke brouwerij komen. De socialisten zijn namelijk van plan dan nog eens hun uiterste krachten in te spannen om den heer Henri Polak af te vaardigen en ditmaal schijnen al hunne fractiën daartoe mede te werken. Voor .Vooruitgang" is dat een mooie gelegenheid om goed te maken wat zjj bij de periodieke verkiezingen in liberaliteit is te kort geschoten. In een stad als Amsterdam mogen de werk lieden, die zich onder het roode vaandel scharen toch wel één vertegenwoordiger in de Raadszaal hebben weer op mijn horloge, het was twintig minuten over zes In een gewoon huurrijtuig zou ik twintig minnten noodig hebben om het station te bereiken ik had dus nog tien minuten den tjjd. Ik ging aan het venstor staan uitkijken naar me vrouw Murdock. Melville Gardens was een vrij een zame plek slechts weinig personen kwamen het oude, verwaarloosde huis voorbij, uat waarschijnlijk in geen jaren een verfkwast gezien had. Ik was juist van plan mij om te keeren en de meid te schellen om deze mijn boodschap achter te latentoen de deur werd geopend en tot mijn verbazing Wickham binnen trad, den man, dien ik het laatst had gezien aan boord van de Euphrates. Hij kwam op mij toe en reikte mij de hand. .Het verbaast u zeker mij hier te zien I" riep hjj nit. .Dat ben ik een oogenblik geweest, dat erken ik," antwoordde ik.maar de wereld is een klein plekje, men raakt er aan gewend om kennissen te zien op duiken uit alle onmogelijke hoeken." .Waarom onmogelijk?" vroeg Wickham. .Waarom zou ik Murdock niet kennen, die toevallig een zeer speciaal eu oud vriend van mij is. Ik mag wel vragen wat u met hem uit te staan hebt." »Ik ben de vriend van Arthur Cressley," antwoord de ik, .en kom voor zaken." »En ik ben ook een vriend van Cressley. Hij heeft mij gevraagd hem eens te komen opzoeken op Cressley Hall en ik hoop aan zijn uitnoodiging te kunnen vol doen. De meid zei mij dat u wacht op mevrouw Murdock Kan ik haar uw boodschap niet overorengen »Ik wensch Murdock zelf te spreken," zei ik na een pauze, .zou daartoe geen mogelijkheid bestaan, al was het maar voor eenige oogenblikken »Ik heb hem zoo pas verlaten; hij sliep," sprak Wickham. .Hjj is nog zeer ziek en ik geloof dat de dokter zich zeer ongerust over hem maakt. Hjj mag in geen geval gestoord worden. Natuurlijk, als hij wakker wordt zal hjj misschien in staat zijn aan uw verzoek te voldoen. Heeft het iets te maken met Cressley Hall Ja. Ik heb juist een telegram van Cressley ont vangen, en wat deze van mij vraagt is nogal van ge wicht. Is u zeker, dat Murdock slaapt

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1