No. 117. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. ZONDAG 1 OCTOBER. Receptie Burgemeester. Buitenlan d. Nederland. UJvMAABSCHE CU! BAAT. Deze Courant wordt lllnsda g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advcrtentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter openbare kennis dat hij op Woensdag 4 ©etober 18©©, van des namiddags 3 tot 4'/j uur, ten Haadhulze aan de ingezetenen de gelegen heid wenscht te geven persoonlijk met hem kennis te maken. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. EAGEEAtVB. De Vredespartij hoopt nog steeds den oorlog te kunnen afwenden en den vrede te bewaren, maar de regeering blijft volhouden, dat de lankmoedig heid door haar aan de Transvaal betoond hare grenzen heeft, en dat de maat van 't geduld is volgemeten. In een toespraak te Dundee gehouden, verklaarde de minister Baliour, dat de Engelsche regeering langen tijd met kracht heeft getracht een vreedzame en eervolle oplossing te verkrijgen voor de Zuidafrikaansche moeilijk heden. Indien echter deze eervolle oplossing niet vreed zaam is, zal de schuld daarvoor niet rusten op de Engel sche regeering, doch op anderen. »Wij zijn thans aangekomen, zegt bij, op een punt, waar zij, die verantwoordelijk zijn voor de staatkunde door Transvaal gevolgd, weigeren toe te geven, en waar van wij zei ven niet kunnen afgaan. Want de belangen van Zuid-Afrika, van de beschaving en van de nationale eer maken ons dat onmogelijk." olgens den heer Ritchie die eene redevoering hield aan het Sheriffs banket te Londen bestaan er in het kabinet geen twee partijen een oorlogspartij en oen vredespartij. De welvaart, van Zuid-Afrika hangt ervan af, of alle blanken gelijke rechten genieten in Transvaal. De Engelsche regeering heeft niet gewensebt tusschen beiden te treden in de binnenlandsche onafhankelijkheid van Transvaal. Doch als een vreedzame oplossing niet verkregen wordtrust. de verantwoordelijkheid voor een oorlog geheel op president Kruger. Ten slotte doen de berichten uit Zaid-Afrika zelf het ergste vreezen. De .Daily Telegraph" ontving uit Kaapstad het bericht, dat het aantal bewijzen toeneemt voor het bestaan van een groote Hollandsche samenzwering tegen de Engelsche suprematie in Znid-Afr.kawaarin naar men meent ook de Oranje-Vrijstaat betrokken is. Aan de .Times" wordt uit Pretoria gemeld dat de jongste telegrammen van de Engelsche regeering nog steeds in overweging zijn. Er is een krachtige partij, die er op aandringt dat de regeering zonder uitstel tot krachtige maatregelen zal overgaan. FRANRRUK, Overste Picquart had den minister van oorlog verzocht een onderzoek te doen instellen naar beweringen van de generaals Roget en Zurlinden volgens welke hjj wel 100.000 fres. uit de fondsen zijner afdeeling aan t departement van oorlog had verkwist en zoek gemaakt aan 't koopen van stukken en het in t oog houden van een ten onrechte verdaent persoon zonder van die gelden behoorlijk rekenschap te kunnen geven. Een en ander werd door generaal Zurlinden verleden jaar in een brief aan den minister van justitie en door generaal Roget voor den krijgsraad te Rennes te kennen gegeven. 1 hans maken de bladen een brief openbaar van den minister van oorlog, generaal De Gallifet, aan den heer Picquartvan 20 dezer gedagteekend en waarin men het volgende leest .De commissie welke ik ter voldoening aan uw ver zoek heb doen bijeenkomen en voor welke gij geroepen zyt om alle noodige inlichtingen te verstrekken heeft mij haar verslag doen geworden. Ik heb de eer u mede te deelen dat uit de inzage van dit stnk blijktdat niets vergunt de geringste ver denking te werpen op de eerlijkheid van 't beheer van den inlichtingsdienst ten tijde dat gij het bestuur hadt over de afdeeling Statistiek." Door het comité van redactie der .Annates des sciences politiques is André Lebon, beter bekend onder den naam van .de beul van Dreyfus", uitgestooten nadat hij reeds van de lijst der professoren en van het comité van de school voor politieke wetenschappen ge schrapt was. Lie Senaatscommissiedie het dossier van het royalistisch complot onderzocht heeft, heeft den 27 den verdedigers der beklaagden inzage der akten gegeven. Het verhoor der gevangenen wordt tegen Maandag verwacht. lAXBRRliUU. De gezondheidstoestand van den groothertog Adolf van Luxemburg boezemt ernstige onge rustheid in, hij is door een zware bronchitis aangegrepen, welke, met het oog op zijn hoogen leeftijd, op het ergste voorbereid moet doen zijn. P«HTUttAX. De laatste dagen is de pest te Uporto met grooter hevigheid voorgekomen. Op 23 Sep tember werden drie gevallen van pestziekte gemeld, en twee sterfgevallen den 24eo September werden vier per sonen ziek en stierven er tweeden 25en September werd weder een ziektegeval gemeld, en den 26en vier. Bovendien zijn 10 gevallen van pestziekte en vijf sterf gevallen voorgekomen buiten het militaire cordon in Vendanova. Dientengevolge is tot uitbreiding van het cordon besloten. XI'IU-AFRIKA. De Volksraad van den Oranje- V rijstaat besloot met algemeene stemmen, aan de Regee ring op te dragen, alle middelen in het werk te stellen om den vrede te verzekeren zonder dat aan de eer en de onafhankelijkheid van den Vrijstaat en Transvaal wordt te kort gedaan, De Volksraad wenscht levens als zijn meening nit te spreken, dat een oorlog misdadig zou zijn. Er moge van komen wat wil, de Vrijstuat zal getrouw zijn verplich tingen tegenover Transvaal vervullen, die voortspruiten uit het tusscheu beide landen bestaande politiek verbon d Ambulance-artikelen voor Transvaal. Het Nederlandsche .Roode Krnis" is druk b»zig de zuster veroenigingen in Zuid-Afrika van het noodige te Voorzien. Reeds werd verleden jaar een collectie ambu lance-artikelen naar Zuid-Afrika gezonden voor de daar op te richten vereeniging, die thans helaas reeds veel kans heeft haar werk te moeten beginnen. Ter comple teering van hetgeen mon heelt, gaat dezer dagen weder een groote collectie naai Iransvaal voor de vereenigingen aldaar. (Handelsblad.) Bultschers In de Transvaal. De officier, die er in geslaagd is een corps van 4000 Duitschers in iransvaal bijeen te brengen, is do Duitseher Adolf Scbiel, vroeger in zijn vaderland luitenant bij de huzaren, doch sedert geruimeu tijd reeus in Zuid-Afrika woonachtig. Hij bewees der Z.-A.-R. reeds verschillende diensten, was o a. adjudant van generaal Piet Joubert en chef van de gevangenissen in Transvaal. Als kapitein der artillerie werd hij naar Duitschland gezonden, om zich te Berlijn in zijn nieuwe vak te be kwamen. Teruggekomen, ontwierp hij de plannen voor de forten om Johannesburg. Tot den aanvang vau dit jaar was hij ook commandant der forten, doch werd opgevolgd door president Krnger's schoonzoon, luitenant Eloff. li a a t s t e Berichten. Men verneemt dat bet eerste contingent van de man schappen uit Pretoria den 30 naar de oostgrens vertrekt de officieren en het Duitsche korps vertrekken heden naar het front. Engeland en Transvaal. KAAPSTAD, 29 Sept. Volgens een telegram uit Pretoria hebben de twee Transvaalsche Volksraden gisteren een geheime zitting gehouden die door president Kruger en de leden der regeering werd bijgewoond. Er werd beraadslaagd over het antwoord vau Trans vaal op de laatste depêche van Chamberlain. Het ant woord, dat in oen zeer beslisten toon is gesteld, zal heden aan den Britschen agent worden overhandigd. De toestand wordt te Pretoria als zeer gespannnen beschouwd. LONDEN, 29 Sept. De regeering heeft nog geen antwoord op hare laatste depêche ontvangen. In af wachting daarvan zijn de ministers het eens geworden over het ontwerp van een nota, waarin baar eigen voor stellen voor een regeling worden geformuleerd, en welke waarschijnlijk binnen een paar dagen aan de Transvaal 8che regeeriDg zal worden gezonden. Het parlement zal binnenkort worden bijeengeroepen om over den toestand te beraadslagen. Uit Transvaalsche bron alhier wordt gemeld, dat door Chamberlain in den heden gehouden kabinetsraad de volgende voorwaarden zijn voorgesteld lo. Transvaal betaalt een schadeloosstelling voor de kosten van het uitzenden van Britsche troepen 2o. ontmanteling der forten 3o. opheffing van het gezantschap van dr. Layds 4o. onafhankelijkheid der rechters in Transvaal; 5o. gelijkstelling van beide talenHollandsch en Engelsch 6o. erkenning van de suprematie der Britsche belangen in gebeel Zuid-Afrika. LONDEN, 29 Sept. De »Times" heeft iu haar mid dageditie een telegram van heden uit Pretoria, behelzende het verslag van een onderhoud, dat haar correspondent gehad beeft met Kruger. De Staatpresident verklaarde, dat hij al het mogelijke had gedaan tot behoud van den vrede. Hij bad Cham berlain s eigen aanbod tot het instellen van een gemeen schappelijk onderzoek aangenomen, maar Chamberlain had opzettelijk den draad der onderhandelingen afgebroken. Aan allo zijden werden troepen opgehoopt en men dwong hem tot den oorlog. Het was onmogelijk aan de Brit sche nota van 12 September toe te geven, want dat zou er mee gelijk staan, laud en volk in handen van vreem delingen over te leveren. De correspondent vroeg of er nog mogelijkheid was op behoud van den vrede, waarop Kruger antwoordde »Neeu, tenzjj Engeland iets doet om de vrede mogelijk te maken." De correspondent voegt er bij: Men verwacht te Pre toria algemeen, dat de staat van oorlog elk oogenblik zal worden afgekondigd. KAAPSTAD, 29 Sept Een afdeeling burgers zijn den 28 naar de Natalsche grens gegaan, een andere afdeeling naar Middelburg. Detachementen wielrijders zijn bij de verschillende commando's ingedeeld. Ednm. Den 28 werd eene buitengewone raadsver gadering gehouden. Aan de orde was eene aanvrage van het comité ter verkrijging van een spoorweg «Kwadjjk, via Edamnaar Volendam.' In het adres werd er op aangedrongen dat de gemeente zich zoude verplichten de door haar gedurende 20 jaren toegezegde jaarlijksche subsidie van t 1000 5 jaar langer uit te keeren. De door het waterschap »De Purmer" geëischte uit- keering ad f 5000 (voor het leggen van rails over een gedeelte weg) zal n.l. de »Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij voor hare rekening nemen indien de ge meente 25 jaar de subsidie verleentin plaats van 20. Met II tegen 2 stemmen is eene gunstige beschikking genomen op het adres. De totstandkoming der lijn mag nu vrijwel verzekerd geacht worden. ®ergen. In den nacht van don 27 heeft een wind hoos boven deze gemeente gewoed, die nog al schade beeft veroorzaakt. Een boom werd met de wortels geheel uit den grond gerukt. Zware takken van boomen werden afgerukt. Bij den veldwachter werden een groot aantal pannen van het huis geslingerd. Een paar hooimijten hebben 't geducht moeten ontgelden. Bjj een arbeider werd een bonten gebouwtje uit den grond gelicht en een eind vorder op den grond gezet. Een hoop erwten- stroo is spoorloos verdwenen. In den nacht van den 28 werd een groote hooimijt van den heer C. Akkerman door den bliksem getroffen en brandde geheel af. Het hooi was niet verzekerd. ITrsem. Den 29 's morgens was een 7-jarig knaapje zoo onvoorzichtig, achter bij een rijtuig, dat voorbij reed, op te klimmen en op een der voeren te gaan zitten, met het gevolgdat hij onder het wiel geraakte en een been brak. Anna-Paulowna. Tijdens een der hevige onweders van de vorige week geraakte door den schrik een kar met een ket bespannen in het Oude Veer alhier. De bestuurder van het voertuig sprong in het water en hield zich aan de stokken van de kar vast, die al zwemmende door den ket naar den overkant werd getrokken. Daar de ket op die plaats niet uit het water kon komen zwom hij weer terug den man medenemende, die luide om hulp schreeuwde. Eerst toen de ket nogmaals over en weer terug gezwommen was kon de man door den heel A. W. nit zijn benarden toestand gered worden. De ket zwom toen nog tweemaal over het Onde Veer eer ook hij door vereenigde krachten op den vasten wal kon worden gebracht. Kijks-Iiand huuwwintcrscliool. 8i*5iagen. Den 29 had het toelatings-examen voor bovengenoemde school plaats. Toegelaten werden P. Besse, West Graftdijk G. Bruin St. Maarten G. W de Boer, Valkoog; Jb. Clay, Haarlemmermeer; i Briks, BurgerbrugC. den Hartigh, Heerhugowaard W. S. Keyser, De Waal (Texel); P. Knin Dirkshom T. IJffSchagen C. Zeilemaker, HouwsrtA. J. Zijp, Wierin ger waard G. Maters, Koegras. De 2e klasse telt 5 leerlingen. Sclicigen. v anwege de afd. Schagen en omstr. der Holl. Mij. v. Landbouw werd den 30 eene keuring van wolvee gehouden. De nitslag dier keuring was als volgtRamlam meren, le prijs f 10, J. de Veer Schagen 2e pr. f 5, Henneman Schagen 3e pr. J. de Veer Schagen. 11/2 jarige rammen, le pr, f10 J. L. T. Groueman, Wieringerwaard 2e pr. f5, J. de' Veer Schagen; 3e pr. W. Keetman, W.nkel. Ooilam meren, le pr. f5, J. de Veer, Schagen 2e pr. f2,50, O. Koop, Harencarspel 3a pr. K. v. d. Oord, Barsinger- horn. Ooisehapeo van eiken leeftijd, le pr. f5 J de Veer Schagen 2e pr. f2,50 D. Kooij Schagen;' 3e pr. K. Borst Schagen. Ter opluistering waren eenige fraaie dieren, zoowel rammen als schapen ingezonden.," l'oorl. Den 27 had hier een droevig ongeval plaats het driejarig dochtertje van den arbeider C. K. geraakte in een onbewaakt oogenblik in een beek en werd daaruit levenloos opgehaald. Barsingerhorn. In de polders Waarden Groet is men thans met het delven van snikerbioten begonnen. Behalve de voerbieten (veevoeder door boeren zelf verbruikt wordende) wordt bier slechts voor twee suikerfabrieken verbouwd, en wel die te Halfweg en te Utrecht. Paardenkeurlogcn. Texel. Vau wege het bestuur van de afdeeling «Noord-Holland der Vereeniging «Het Nederlandsch Paardenstamboek" zal den 2 October e.k. te Den Burg eene keuring van merriën gebonden worden. Aanprijzen is beschikbaar ge teld een bedrag aan f 100 voor mer riën van 3 tot 6 jaar, benevens twee premiën elk van 1 2j voor tweejarige merriën. Deze gelden zullen echter niet uitbetaald worden voor en aleer bewijzen zijn inge komen dat genoemde merriën in het voorjaar van 1900 gedekt zijn door hengsten die een premie waardig go- keurd worden.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1