No. 118. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang, 1891k WOENSDAG 4 OCTOBER. Buitenland. UklIUIISdJI COI IIAXT. Deze Courant wordt illnsda g-, Douderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen naar aanleiding van het bepaalde bij art. 54 al. 2 der Gemeentewet, ter openbare kennis, dat de Bur gemeester, de heer G. RIPPING is opgetreden als voor zitter der commissie van bijstand voor de gemeentelijke gasfabriek. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 Oct. 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer3. BNÏtJEIiANfll. Eenige bladen blijven volhouden dat de oorlog nog afgewend kan worden zoo meldt de »Guardian", dat de Regeering te Londen aan Hof- meyr heeft opgedragen een regeling voor te bereiden waarbij het kiesrecht na vijf jaren, zonder restricties, wordt ingevoerden waarbij bepaald zal wordendat alle andere quaesties op vredelievende wjjze of door onderlinge bespreking zullen worden uitgemaakt. Ook de Westm. Gaz." geeft nog niet alle hoop op doch ziet nog een straal van licht in het feitdat de Engelsche ministers langzaam aan voortwerken en zich niet overhaastenen dat de vrienden van Transvaal in Engeland besloten hebben het uiterste te doen om den vrede te bewaren. »llet Kabinet zal nogmaals bijeenkomen en tot zoolang blijven de poorten van den vredestempel nog open voor de Boeren I" Wia zou het niet vurig wenschen, dat deze optimisten gelijk bleken te hebben Maar de berichten uit Zuid- Afrika worden steeds dreigenderen Engeland concen treert van alle zijden troepen. Zelfs al zou de Regeering den oorlog willen voorkomen dan zoude het zeer de vraag zijn of zij daartoe nog bij machte was. Van beide zijden staan op de Natalsche grens een steeds aangroeiend troepenaantal tegenover elkaar. Dat een dergelijke toestand niet lang kan duren en als 't ware van zelf op vijandelijkheden moet uitloopen is helaas reeds vaak genoeg gebleken. Uit Pietermaritsburg wordt aan de »Daily Mail" ge meld, dat in de militaire kringen het vertrouwen heerscht de Boeren te kuunen ophouden, totdat versterkingen zijn aangekomen. Uit Newcastle in Natal wordt aan de Standard geseind dat er aan de grens zonder twijfel ten minste 20,000 gewapende Boeren zijn opgesteld, goed voorzien van paarden en over verschillende punten aan de grenzen van Transvaal verspreid meest allen echter in de richting van Natal. Zij maken volstrekt geen geheim van hun plannen integendeel geven zij hoog op van hun voornemen binnenkort Natal binnen te rukken en de geheele Engelsche strijdmacht voor zich uit te jagen naar de zee. Het heeft er allen schijn van dat een groote macht een inval zal doen in Natal. Aan de Londensche Algemeene Omnibus-Maatschappij is kennis gegeven dat zij duizend paarden zal hebben te leveren voor de troepen aan de Kaap. L)e »Oorinthia" van de Cunard-Line is gehuurd voor het transport van 1000 muildierenin den loop der maand October van Nieuw Orleans naar de Kaap te vervoeren. Dit is reeds het derde transportschip dat onderweg gaat. Generaal sir Redvers Buller heeft der Regeering medegedeeld dat hij op het oogenblik slechts over 15,000 manschappen te beschikken heeft; half October zou de Engelsche strijdmacht in Transvaal tot 25,000 zijn gestegen doch de generaal wil 75,000 man onder zjjn bevelen hebben ten einde allen tegenstand onmo gelijk te maken hij rekent op slechts 45,000 strijdbare tegenstanders. ÏjANJBHet beschot van het wintergraan in het zuiden en noordwesten van Rusland is onbevredigend, deels tengevolge van de regens in het voorjaar. In Oren- burg is de opbrengst beneden het gemiddeldeoverigens bevredigend. Met het zomergraan is het eveneens, alleen in het cen trum gaat het de middelmaat niet te boven de qualiteit is Deter. ZUID Af BlHA. De geestdrift ia Transvaal is zoo groot, dat jongens van vijftien jaar, goed gewapend, als vrijwilligers dienst nemen. Generaal Joubart heeft de burgers aan het station te Pretoria toegesproken en werd luid toegejuicht. Het Hollandsche korps heeft parade gehouden op het plein voor de Presidentswoning. In militaire kringen wordt krachtig gewerkt voor het overbrengen van burgers en artillerie naar Volksrust (aan de Natalsche grens). Reeds zijn zes en twintig treinen naar Volksrust vertrokken. De Volksraad besloot aan de Uitlanders, die de Boeren zullen helpen, na den oorlog het kiesrecht toe te kennen. liet Duitsche Uitlanderkorps driehonderd man sterk, is naar Volksrust vertrokken, het Hollandsche korps zal volgen. Verschillende departementen van bestuur zijn gesloteD, evenals het Hoog Gerechtehof. De krijgswet is onmiddellijk afgekondigd. Een telegram van 1 Oct. uit Kaapstad meldt Er zijn 4000 Boeren te Volksrust. Karabiniers wor den te Newcastle verwacht om de stad te beschermen. Er heerscht groote opgewondenheid. ^f0n.. verz0kert dat de boeren te Volksrust zich waar schijnlijk strikt tot een defensieve houding zullen bepalen. Er zijn vele teekenen van militaire bedrijvigheid onder de rijstaters. Te Vrede is mee druk bezig zich te con cent ree ren. Een telegram, alhier uit het kamp bij Glencoe ontvan gen, meldt dat de Natalsche vrij willigers Ladysmith heb ben bereikt en een deel hunner naar Helpmekaar is ge trokken om de grens te verdedigen. Het gerncht houdt aan, dat een belangrijke voorwaart- sche beweging van troepen van hieruit zal plaats hebben. Te Harlebeke bjj Kortrijk (Belgie) is zekere Vinde- vagel, die een rijtuig met hollende paarden tegenhield en zoo het leven eener vronw redde, zelf een eind weegs medegesleurd, gevallen en onder hot rijtuig geraakt zoodat hem t hoofd verpletterd werd. De ongelukkige laat eene weduwe met acht kinderen achter. Ontsporing. Te Maisons Lafitte, in Parijs, is een goederen trein,>waarmee renpaarden van Cbartilly vervoerd werden ontspoord. Er werden 4 menschen gedood en 7 gewond. Van de paarden werden slechts 4 dood gevonden in den voorsten »stal-waggon''. Dezer dagen zjjn bij het instorten van een in aan bouw zijnd huis te Keulen, 12 menschen omgekomen. an deze waren er 6 uit de nabij Sittard gelegen ge meenten Born en Limbrichl, die als stukadoors bij den bouw werkzaam waien. Bias, als materiaal van bestrating. Sedert korten tijd zijn met een nieuw materiaal proeven genomen voor bestrating. Als grondstof voor de steenen worden gebruikt de weinig waarde hebbende glasscherven. Het glas wordt in den smeltoven zoover verhit, dat het week wordt en dus als plastisch materiaal kan worden behandeld. Met behulp van hydraulische persen worden van de weeke glasma sa straatsteenen gemaakt, waarbij het weer standsvermogen tegen stooten vem gruoter worde. Tot nu toe kwam deze wijze van bereiding alleen in toepassing voor het maken van geornamenteerde dakpannen. In Zwit serland en Frankrijk heeft de fabricatie van glassteenen reeds in 't groot plaats en Genève is de eerste stad, die eenige met glassteenen bekleede straten heeft. Ook in Nizza worden binnenkort eenige straten op dezelfde wijze aangelegd. De straatwegen zien er als mat geslepen glas uit en paarden hebben er een zekeren gang op. Een standbeeld voor Franklin. Te Philadelphia is een standbeeld onthuld voor FraDkrin. Bij die gelegenheid is het plan gevormd, om als tegengeschenk voor het Beeld der Vrijheid door Frankrijk aan Amerika geschonken, ook een standbeeld van Franklin aan Frankrijk aan te bieden, dat geplaatst zou worden te Passy (thans Parijs geworden), waar Ben jamin Franklin geboren is. Paniek ln een beestenspel. Te Sion, in Zwitserland, stond op het marktplein een tent van den dierentemner Lewy Salvartor. Bij eene avondvoorstellingop 't oogenblik dat bet electrische licht werd uitgedoofd, naderde een bediende te dicht bij de kooi, waarin een leeuwin was opgesloten. De leeuwin stak haar klauwen door de tralies en greep den man bij het hoofd, die begon te huilen van pijn. Wegens de heerschende duisternis meende het publiek dat de leeuwin uit hare kooi ontsnapt was, andere meen den dat de dierentemster verscheurd werd. Hierdoor ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Allen vluchtten onder het slaken van angstkreten. Men ver scheurde de linnen wanden om buiten te geraken, in één woord een wilde angst had zich van de toeschouwers meester gemaakt en zij die vielen, werden onder de voeten vertrapt. Zoo groot was de vrees dat, buiten gekomen, velen snel in de boomen klauterden hopende aldus aan de klauwen der leeuwen te ontkomen. In de verwarring werd bovendien een petroleumlamp omver geworpen, die nabij den ingang op een tafel stond, zoodat er nog een begin van brand ontstond wat den schrik nog deed toenemen. Intusschen hadden twee witte beren, die zich in een kooi naast die der leeuwin bevonden, op hunne beurt den bediende vastgegrepen en begonnen nem te verscheuren. Men kan zich het gehuil van den ongelukkige voorstellen. Gendarmen en agenten kwamen eindelijk toegeloopeu, het licht werd weer aangestoken, de bediende bevrijd om in elleudigen toestand naar het gasthuis gebracht te worden. (Handelsblad). Bcrghckli mining. Een jong bergbeklimmer, Charles Gallay, vergezeld van den gids Legond, heeft de nooit bestegen piek van Parra-Rossa bjj Grand Bornand, Opper-Savoye, den 25 dezer beklommen. Gezegde piek is 2599 meters hoog. Een der grootste moeilijkheden leverde een strook glib berige rots op, ter lengte van 500 meters en ter breedte van 25 centimeters. Dreyfus, Kort nadat het vonnis van den krjjgsraad te Rennes was bekend geworden, nog vóórd it te Rotterdam een alge meene adresbeweging was op touw gezet, ontstond bij eenige noogleeraren der Groningsche universiteit het denk beeld om aan den veroordeelden kapitein en mevrouw Dreyfus een adres, of een sympathiebetuiging, te zenden, uitgaande van de Nederlandsche universiteiten, en dat den vorm zou hebben van een op perkament geschreven oorkonde, bestemd om in de familie Dreyfus te worden bewaard. Hoogleeraren van andere universiteiten betuig den hun instemming met het plan, dat thans uitvoering heeft gekregen. Het stuk is door den heer J. W. Muller in gothisch schrift zeer fraai op perkament overgebracht. De inhoud van het stuk luidt, in de Nederlandsche taal overgezet, als volgt Ondergeteekenden, gewone en buitengewone boogleeraren, lectoren en privaat-docenten der Nederlandsche universi teiten, zich bewust van den plicht, die hun wordt opgelegd door den dienst der wetenschap, welke bestaat in het zoeken door alle middelen, van de waarheid, en door den dienst der gerechtigheid, die de triomf is der waarheid in het maatschappelijk leven, gevoelend, dat diezelfde plicht hun verbiedt, onver schillig getuige te zijn van den strijd voor waarheid en recht in andere landen, bovenal in het schoone Frankrijk, welks geschiedenis en welks taal zij kennen, welks artis tiek en letterkundig genie zjj bewonderen, welks edele opwellingen zij hoog waardeeren, dat zij altijd groot zouden wenschen, waardig zijn schitterend verleden en zijn schoone missie in de wereld kunnen niet ualaten, uitdrukking te geven aan het ge voel van pijnljjke verbazing en diepe smart, waarmee het vonnis van den krijgsraad van Rennes hen vervuld heeft; aan hun hoogachting en hun eerbiedige sympathie voor de geestkracht van don onschuldigen martelaar, die door dat vonnis is veroordeeld, en voor den moed zijner wakkere vronw wenschen vurig, dat de zaak dier edele slachtoffers, welke tevens de zaak is der menschheid, die reeds ten' halve gewonnen mag heeten, die ondersteund wordt door de blijken van het Fransche volk en omhelsd door de ganseha beschaafde wtrj.u, spoedig Vulkomen zegoviere en dat, na zooveel vernederingen en on verdiénd dijden, de eer eu zoo dit, helaasnog mogelijk is het geluk weldra worden teruggeven aan een zoo zwaar be proefd gezin verlangen, dat deze uitdrukking van hun gevoelens ter kennis worde gebracht van den kapitein Alfred Drey fus en van mevrouw Lucie Dreyfus, om later door hen te worden overgedragen aan hun kinderen, als een her innering aan de deelneming in den boezem der Neder landsche universiteiten gewekt door den langen strijd dien zij hebben moeten strijden voor de eer°van hun naam en voor de eer van Frankrijk. haatste Berichten. LONDEN, 2 Oct. De ^Standard and Diggers* News" heeft het volgende telegram uit Johannesburg De mobilisatie der Boeren ging snel in zijn werk omvangrjjke bewegingen naar de grens werden in enkele uren uitgevoerd. Mannen van 16 tot 60 jaar trekken ten strijdetot de commando's behooren leden van den Uitvoerenden Raad, hun zoons, de zoons van den staats secretaris, ve'e familieleden van president Kruger, ledqp van den Volksraad, rechters, Hollanders, advocaten en andere mannen van de praktijk. Het Duitsche korps vormt een geduchte strijdmacht, het Fransche korps telt 150 man. Bjj het vertrek der commando's heerschte buitengewone geestdrift. KAABSTAD, 2 Oct. Naar aanleiding van het gerucht dat de Boeren dreigden Britsch gebied in beslag te nemen,' zegt de »South African News'' uit goede bron te weten^ dat zij niets van dien aard zullen doen. De godsdien stige gevoelens der Boerenleiders verhinderen hen, wille keurig over te gaan tot oorlog, zoolang hun nog eenige andere weg openstaat. Hetzelfde blad meldt, dat Hofmeyr zich ter beschik king van de Britsche regeering heeft gesteld om zjjn medewerking te verleenen tot eenig redelijk voorstel, dat tot een fieale regeling zou kunnen leiden. LONDEN 2 Oct. De bladen melden, dat de Koningin u.s. Zaterdag een vergadering van den Privy Council te Osborne zal bijwonen waarschjjnlijk zal dan de datum voor de bijeenroeping van het Parlement vastgesteld worden op 17 October. A 3' .1 E H. Ujambl. Het »Alg. Hbl." ontving het volgende telegram: »Er loopen geruchten dat Djambi bedreigd wordt, door houderden gewapeude inboorlingen. In den laatsten tjjd is veel zout naar dit lano gezonden." Herstemming Provinciale Staten. De uitslag der den 2 gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten in district III is als^volgt Uitgebracht 1368 geldige stemmen. J. H. A. A. Kalft (lib.) 762 stemmenP. L. TaK (soc.-dem.) 606 stemmenzoodat is gekozen de heer J. H. A. A. Kalff. Bij de stemming op 25 Sept. verkregen de heeren Kalff (lib.) 609, Tak (soc.-dem.) 424, Terwindt fkalh.) 317, Bakhuis Roozeboom (antirev.) 244, Van Son (christ.- hist.) 123 stemmen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1