Stadsberichten. geloopen polder, opnieuw onderzocht is en het bleek dat ook die dijk toezicht blijft eischen. Zooals reeds is medegedeeld waB de ramp eensdeels een gevolg van het niet op de voorgeschreven hoogte houden van den djjk om »de Bljjkmeer'1, anderdeels is zij ontstaan door den hoogen stand van het boezemwater in het Hoogheemraadschap «Waterland." Door het gemis aan de werking van het krachtigste stoomgemaal aan de Poelkolk, nabij Zuiderwoude, is het boezemwater zeer gerezen. In 1898 waren de ketels door den ingenieur van het Btoomwezen slechts voorwaardelijk voor een jaar goedgekeurd en was dus afkeuring in 1899 te voorzien. Daarom stelde toen de dijkgraaf, de heer J. Prins Jr., voorterstond nieuwe ketels te maken, waartoe de gelden van het z g. ketelfonds toereikende waren. Dit voorstel werd verworpen de ingelanden van den Blijkmeerpolder zijn nu daarvan de eerste slachtoffers. Ulkels. Het «Landbouw Weekblad" vestigt in het volgende de aandacht op het nnt van eikels als voedsel voor varkens. «Wordt er over 't algemeen over schaarschte van boom vruchten geklaagd opmerkelijk is het hoeveel eikels er dezen herf't zijn. Eikels worden nu wel niet tot het gewone ooft gerekend maar zijn toch even goed de vruchten van boomen evenals appels en peren. Overal, aldus meldt men uit Beilen aan de »A. Ct.", waar men eikenboomen zietligt de grond als bezaaid met deze vruchten, die door kinderen hier en daar worden opge lezen om er een dubbeltje voor den spaarpot uit te halen. Als veevoeder hebben eikels reeds ptn oudsher eenige waarde voor varkens en aan geiten worden ze wel toe gediend. Ofschoon ons de analyse van eikenmeel niet bekend is gelooven wij toch, dat het in de varkens- mesterij een uitmuntende zaak is om aan deze dieren eikels mede te voederen. Wij denken hierbij aan de Westphaalsche hammen, in welke landstreek de varkens, die gemest wordeD, dikwijls los in de bosschen loopen en zich gedeeltelijk voeden met eikelsbeuken, enz. De kwaliteit van deze hammen heeft een bijzonder goeden naam. En als men nu weet, dat voor eikels slechts betaald wordt 3 a 5 cent per 5 liter, dan zal toch niemand dit voeder duur kunnen noemen. Het ware zeker wel wen- schelijk om eens proeven met dit voeder te nemen en den uitslag daarvan bekend te maken. De gevolgen daarvan konden er wel eens toe leiden, dat er meer moeite voor gedaan werd om de eikels, de vrucht van de beste onzer houtgewassen te vergaren en nuttiger te besteden, dan thans veel geschiedt, door ze aan den weg te laten liggen. Herfstdraden, Langzamerhand nadert het najaar, en vertoont zich een verschijnsel, dat niemand, zelfs den minst ontwik kelden mensch, ontgaat, en tevens den natuuronderzoekers genoegzame stof geeft tot nadenken. In de maand Sep tember en een gedeelte van October zijn struiken en heggen, ja schier alle gewassen, met een groot aantal draden bedekt. Men noemt ze najaars- of herfstdraden. Velen meenen, dat die draden door den wind van de planten losgerukt en door de lucht gedreven worden, om zich elders weder vast te zetten.. Deze voorstelling is echter onjuist. De toedracht der zaak is deze. In het najaar bij goed weder zijn sommige soorten van spinnen in grooten getale ijverig bezig spinrag te produ- ceeren en wel op de volgende wijze. Eerst zoeken zij de boogste plaats van de voorwerpen (meest planten) waarop zij zich bevindeD, te bereiken Is haar dit gelukt, dan verheffen zij zich zoo hoog mogelijk op hare acht pooten, met den kop in den wind, strekken het achterlij! schuins opwaarts en werpen daaruit een draad, die in den wind fladderende, steeds in lengte toeneemt. Heeft de draad een zekere lengte verkregen, dan laten zij zich los van het voorwerp, hechten zich aan den draad vast en worden zoo door den wind voortgedreven, Dit alles geschiedt in weinige seconden en met een verbazend aantal dier insecten tegelijk, zoodat in betrekkelijk korten tijd niet alleen de lucht, maar ook plant en struik met een aantal dier draden is voorzien. Bij het in de lucht zweven, vereenigen zich die draden en, zijn zij vastgehecht aan planten, dan verlaten de spinnen haar weefsel, trachten opnieuw de hoogste plaats te bereiken, om van daar hetzelfde werk te beginnen. Op deze wijze doen zij soms verre tochten. Volgens de berichten der zeevaarders toch gebeurt het, dat spinnen zich op die wijze aan mast en touwwerk vastzetten op een afstand van 10 mijlen van de kust. Waarom zij nu echter in den herfst deze draden vormen is niet bekend. Volgens sommigen zonden zij een reisje van vermaak doen, omdat zij in dien tijd door overvloed van voedsel weinig te doen hebben en die gunstige ge legenheid aangrijpen, om een gedeelte van het jaar in het voorrecht der vliegende insecten te deelen. Deze ver klaring ochter is, wat ons geenszins verwondert, voor velen niet bevredigend, waarom anderen liever het verge leken zien bij het zwermen der bijen of het wegtrekken der vogels, daar de spinnen, in het najaar in onbegrijpelijk groot aantal voorkomende, andere plaatsen trachten te bereiken, waar zij door het groot aantal harer soortge- nooten niet gehinderd worden. (Veldpost) 't Zand. Den 9 werd alhier, bij gelegenheid der kermis, eene harddraverij gehouden, waaraan door 10 paarden werd deelgenomen. De prijs werd gewonnen door den heer J. de Wit Cz. te Zijpe, de le premie door denzelfde, de 2e premie door den heer J. Zander te Koegras. Kermis en harddraverij werden druk bezocht. Stonipetorcn. Men heeft ons verzocht mede te deelen dat op Zondag, den 15, op het gewone uur, 'b mor gens, alhier de godsdienstoefening zal worden gehouden onder leiding van een onzer vroegere predikanten, don heer C. de Hol. Hoogwoud. De landbouw-wintercursus van de afdeeling Opmeer der Holl. Mij. van landbouw, die te Hoogwoud gehouden wordt, eindigde in April van dit jaar met 19 leerlingen. Den 7 ving men het tweede halfjaar weder aan en bleek dat er van de 19 nog 16 waren overgebleven, die lust en tijd hadden het laatste gedeelte mede te maken. Harlngcarspel. In de raadsvergadering van den 9die door ongesteldheid van den burgemeester geleid werd door den heer W. Govers, werd besloten, wederom te beginnen met de uitbetaling van premiSn voor het dooden van ratten. De pensionneering van den gemeente veldwachter op 65-jarigen leeftijd, behandeld naar aanlei ding eener ingekomen circulaire en eene daartoe benoemde commissie, werd tot nader onderzoek aangehouden. De begrooting werd definitief vastgesteld in ontvangsten uitgaaf op f 17,147,38s, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 716,385. Laatste Berichten. Kngeland en Transvaal. LONDEN, 9 Oct. In eeD redevoering te Sheffield zeide de lord president van den Privy Council, de hertog van Devonshire te vreezen, dat het eenige hoopvolle teeken was dat de Boeren niet tot den aanval overgingen, geljjk de toebereidselen deden vermoeden. Hoewel de Britsche Regeering het niet geschikt acht haar krijgstoerustingen te staken is tot dusver nog geen onherstelbare stap gedaan en Transvaal heeft nog ruimschoots gelegenheid Enge- land's eischen te overwegen. De Regeering acht het noo- dig de bescherming van de burgers en de Britsche be langen in Afrika te verzekeren, maar de zaken hebben geen ernstiger aanzien gekregen. Spr. hoopte, dat de bedenktijd zal leiden tot een vredelievende oplossing. He Koninginnen te Postdam. De correspondent van bet Handelsblad seint Bij het concert in het «Neue Palais" waren ongeveer 300 personen aanwezig. Door het Domkoor en de Konink lijke kapel werd een tamelijk omvangrijk programma uitgevoerd. Tot besluit werden oud-Nederlandsche liederen op prachtvolle wijze weergegeven. Na afloop van het conoert was in de Schelpenzaal voor de vorstelijke personages aan twaalf tafeltjes gedekt. Bjj dit souper was ook graaf von Milnster aanwezig. Gedurende de pauze werden vele personen aan de Koninginnen voorgesteld. Het feest was tegen 12 uur afgeloopen. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 1 tot den 7 Oct. zijn in het bad huis van het »W itte Kruis" genomen 34 kuipbaden, 54 regenbaden le klas en 78 regonbaden 2e klas, totaal 166 baden. Aanbesteding lijnkoeken. De vereeniging tot onderlingen aankoop van lijn zaadkoeken alhier, heeft de levering voor dit seizoen op gedragen aan de Emmericher Dampffabrik te Deventer tegen f 10.45 per 104 stuks. Aan gehalte werden gewaar borgd 33 pet. eiwit en 11 pet. vet. Afwisselende waarde van vast goed. Tot het aanzienlijk perceel op den hoek van de Doelenstraat en de Nieuweslootwaarvan de openbare verkoop is aangekondigdbehoorde 100 jaren geleden ook eene stalling en nog een huis, het Nagtglas geheeten naar den stichterden kapitein Evert Nagtglasmet e«ne brug daarvoor over de grachtbenevens een groot ledig erf, uitgang hebbende in de Lombardsteeg alzoo het geheele terrein waarop later de Harmonie, het post- en hypothekenkantoor en eenige huizen gebouwd zijn. Vele lezers zullen zich de stalling en het Nagtglas nog als «de boerderij van v. d. Meer" herinneren. Toen Wigtbold Adriaan, graaf van Nassau, heer van Woudenberg, rentmeester van het domein alhier als zoodanig wegens een groot tekort in zijne kas in gijzeling en op zijn ver zoek onder curateele gesteld wasverkochten zijne cura toren al het bovengenoemde den 26 September 1789 voor f 7150 aan mr. Johannes Wilhelmus van Hanswijk, een der in het vorige jaar door den Stadhouder in de vroed schap gebrachte vreemdelingen. In 1800 te 's Hertogen boech wonende, verkocht deze alles den 21 September voor f 4250 aan Hermanns Buurman alhier, namens wien 2 procureurs, als zijne procuratiehouders, het den 11 Juni 1805 voor f 775 overdroegen aan Jan Janse. Sedert zijn verschillende deelen van het geheel uit de hand verkocht, maar is het heerenhuis met een groot deel van den tuin aan de dochter van den beer Janse gebleven. De medegedeelde koopprijzen geven een denkbeeld van de afneming der welvaart ten gevolge der omwenteling van 1795 en der daaruit voortgevloeide verliezen. Scheepsmeter. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor scheeps meter (zeeschepen) is geslaagd de heer I>. Visser, alhier. Volksbond. Den 16 en 17 October, de dagen der loting in deze gemeente, zullen de lotellngen door de afdeeling in het lokaal Harmonie aangenaam bezig worden gehouden en zal hun brood, koffie en sigaren worden aangeboden. Drie jaren geleden kwamen ook te dezer plaatse ge> durende de lotingsdagen stuitende tooneelen van dronken schap en wanorde voor. De Volksbond is van meening, dat met deze verderfelijke volksgewoonte moet worden gebroken, ter wille van de jongelieden zeiven, als voor de rust in deze gemeente. Deze afdeeling doet nogmaals een beleefd en dringend beroep op den steun van allen, die deze werkzaamheid op prijs stellen. De uitgaven zijn vrij belangrijk, terwijl ditmaal, in tegenstelling van de twee vorige jaren, slechts een klein bedrag op de circuleerende lijsten is ontvangen Mogen alsnog velen zich opgewekt gevoelen, dit schoone streven te ondersteunen, daar de afdeeling zeer ongaarne hare taak zou moeten nederleggen, waardoor de wanorde en de dronkenschap van woleer terugkeeren. Elk der bestuursleden is gaarne bereid giften voor dit doel in ontvangst te nemen. Hot zijn de hoeren H. Coopmans, voorzitter; mr. A. M. de Lange, vice-voorzitter V. S Ohmstede, penningmeesterR. J. de Ruiter, secretaris en Th. J. Meeues. Orgelconcert. Tot do feestelijkheden ter viering van Alkmaar's Ontzet op 8 October j.l. behoorde dit jaar cok een orgel concert in de Groote Kerk. De heer Otto had een pro gramma samengesteld uit werken van bekende meesters op orgelgebied Volckmar, Lefebnre-Welz Rinck van 't Kruijs enz. en eenige andere stukken «Largo" van HtLndel en fantaisie op oud-hollandsche volksliederen van Valerius. Ter afwisseling werden twee solo's voor violoncel ge speeld «Adagio", van Bargiel en «Elegio", van Sobra- vezande, die, dunkt ons, wei in den smaak van het pu bliek vielen, voornamelijk laatstgenoemd nummer. Zeer veel publiek woonde dit concert bij. Politie. De politie-agent Se kl. J. Leguit heeft eervol ont slag uit zijne betrekking gevraagd met ingang van 14 Oc tober a.s. De burgemeester gaf hem het eervol ontslag, doch met ingang van heden (10 October.) Nut van 't Algemeen. Jaarverslag van het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over het jaar 1898-1899. Het aantal leden bedroee 1893/94 2 eereledeu, 64 leden, 8 damesleden. 1894/95 2 62 7 1895/96 2 59 8 1896/97 2 59 7 1897/98 2 63 7 1898/99 2 109 10 Wegens vertrek naar elders hebben bedankt de heeren C. J. Canters en E. van Driesten. Eveneens bedankten de heeren dr. M. N. J. Moltzer en mr. W. F. A. Verhoef!. Door den dood ontvielen de leden de heeren A. Ma- claine Pont, K. Berkhout en W. van Haaften. De verwachting, in het voorgaande verslag uitgespro ken dat velen zich bij het departement zouden aansluiten na de verlaging der contributie heeft zich verwezenlijkt. Het bestuur constateert met genoegen dat het depar tement in kracht toeneemt door de uitbreiding van het ledental. Ook de vergaderingen werden beter bezocht en er valt meer belangstelling in de zaken van het depar tement waar te nemen. Het bestuur is samengesteld uit de heeren; C. van Buijsen, voorzitter; mr. A. P. H. de Lange, secretaris A. Siebert Coster, penningmeester; J. de Wit Dz., A. H. Teljer, J. de Lange Corn.John.Zn. en W. H. Moll. In het afgeloopen dienstjaar werd door het bestuur een nieuw reglement voorgesteld, hetwelk 19 April 1899 door de leden en 12 Mei daaraanvolgende door het hoofd bestuur werd bekrachtigd. De aanleiding tot de samenstelling van het nieuwe reglement, lag in de wijzigingen die het vroegere regle ment met den loop der jaren had ondergaan deze ge deeltelijke wijzigingen maakten de toepassing van het reglement moeielijk. Tevens werden eenige nieuwe bepalingen ingevoerd, waardoor de instellingen zelfstandiger kunnen werken, terwijl zij wat hun financieel beheer betreft aan de contröle van hel departementale bestuur onderworpen blijven en alle inlichtingen moeten geven. Door het bestuur werden de volgende sprekers uitge- noodigd Den 28 October 1898 de algemeene secretaris, de heer J. Bruinwold Riedel, die, in een zeer boeiende voordracht, den werkkring der Maatschappij uiteenzette. Voor deze bijeenkomst werden kosteloos tal van invi tatie-kaarten verstrekt. Het bestuur is erkentelijk voor de voortreffelijke wijze, waarop de heer Bruinwold Riedel zijn taak vervulde. 30 November 1898 vervulde de heer W. C. Goteling Vinnis eeD spreekbeurt. Het onderwerp Cyrano de Ber gerac werd door hem op zoo voortreffelijke en boeiende wijze besproken, dat deze voordracht bij alle aanwezigen een blij venden indruk teweegbracht. 23 December 1898 sprak mejuffrouw M. Meiboom over de vrouwebeweging in Nederland. 25 Januari 1899 trad de heer W. F. P. Enklaar op met een beschrijving van de werken en het leven van Allard Pierson. Aan den heer J. T. J. Nieuwenhuijsen rrikte de voor zitter in de fabriek van de heeren J. J. de Lange Zn. een zilveren medalje uit wegens 40-jarigen trouwen dienst bij die firma, terwijl in de bijeenkomst der volks voordrachten 15 Maart 1899, gelijke medalje door den voorzitter werd ter hand gesteld aan den heer A. J. van den Berg wegens 55-jarigen trouwen dienst bij mevr. de weduwe T. H. de Lange-Schiere. Wat betreft de instellingen van het Departement wordt het volgende bericht A. Spaarbank. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Rentmeester voorzitter; A. Siebert Coster, penningmeester; P. Kool, secretaris E. M. van SoestA. H. TeljerJ. van der Veen en R. J. de Ruiter. De heer Teljer werd herkozen in de vergadering van 29 September 1899. De spaarbank houdt zitting iederen Zondagmiddag, van 12 '/a tot 1uur en Donderdagavondvan 6 tot 7 uur. De rekening werd nagezien en goedgekeurd op advies van de heeren J. W. Keiser mr. H. Boelmans ter Spill en J. de Wit Dz. Het gezamenlijk bedrag der inlagen was over 1897 J 77040.74'/, over 1898 J 67967,dat der terugbe talingen over 1897 f 75933.41'',, over 1898y 68834, Het kapitaal verschuldigd aan de inleggers bedroeg op 31 December 1897 f 293460.74'/, op 31 December 1898 f 300878.43'/, zoodat het reservefonds beloopt in 1897 57522.27'/, in 1898 J 62569,—. B. Hulpbank. Het bestuur bestaat uit de heerenP. Kool, voorzitter; J. W. Keiser, secretaris; mr. A. Prins, penningmeester; A. H. Teljer W. H. Moll, A. Goede Dz. en J. C. Ohm stede. In de plaats van den heer Teljerdie niet herkiesbaar was werd gekozen de heer P. J. C. van Toornen burg. Het kapitaal bedroeg op 1 April 1896 f 6275,71 op 1 April 1897 6013,07 op 1 April 1898 j 5991 12 en op 1 April 1899 f 5961,73'/,. Aan verschillende personen werd uitgeleend in het dienstjaar 1897/98 8260, in 98/99 8715. Op advies van den heer J. de Lange C.Jz., door het bestuur aangewezen om de rekening der Hulpbank na te zien, werd deze door de vergadering goedgekeurd. C. Volksbibliotheek. Het bestuur bestaat uit de heeren H. Siebert Coster, voorzitter; G. C. Weisenboru, secretaris; mr. A. Prins, penningmeester C. van Bujjsen, bibliothecaris mr. K. A Cohen Stuart, H. Coopmans, H. W. Holsmuller, en dr. D. M. Kooij. De commissie voor de Volksbibliotheek kan op het afgeloopen dienstjaar met voldoening terugzien dank zij de commissie met diens ijverigen secretaris. In 1897/98 werden atgegeven 222 leeskaarteu 3360 boekdeelen en in 1898/99 op 235 3928 boekdoelen. De bibliotheek bestaat thans uit een boekerij van 732 verschillende titels en bevat 1400 boekdeelen. Door het hoofdbestuur werd een subsidie van f 75 verleend. Het departement verstrekte f 155. In de plaats van den heer J. A. v. d. Feen werd ge kozen de heer dr. D. M. Kooij.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2