Nederland. VosMaar nog meer kolen vnnrs werden op haar hoofd gestapeld, want het restant van hetgeen er te weerleggen viel nam mevrouw Stoelenga van de directie voor haar rekening. Nn bleek, dat het gewraakte ontslag alleen het gevolg was geweest van mindere bekwaamheid en van ietwat eigenzinnigheid, die in de Bondstaal karakter heet en als zoodanig met zorg wordt aangekweekt. Dat is nu eenmaal niet anders zelfs bij een zoo mooie uit vinding als het co-partner-ship moet orde heerschen en worden kundigheden vereiscbt. Arme Roos 1 En om de maat vol te meten kwam iemand van de autoriteit van mevrouw Drucker constateeren. dat het zoo onvoorzichtig was om een vergadering te beleggen tegen een vennoot schap, wanneer men niet met steekhoudende grieven kon komeD. Die reprimande kon het strijdlustige naaistertje in haar zak steken en wij hopen voor haar, dat zij er haar voordeel mee zal doen. In een vroegeren brief hebben wij met alle waardeering er over gesproken, dat zjj toestanden in het naaistersvak in het licht der pu blieke beoordeeling heeft getrokken, die daar anders als een kanker zouden zijn blijven voortwoekeren en deze verdienste kan haar niemand ontzeggen. Maar zij moet de goede zaak niet gaan bederven door maar altijd met de strijdbijl te zwaaien en die, zonder ernstig onderzoek, te laten neerkomen op plaatsen, waar niets valt uit te roeien, zoodat verbrijzeld wordt wat nog veel nut had kunnen afwerpen. Als Mr. Aletrino van dit geval hoort zal hii mis schien beweren, dat er factoren zijn om op Mej Vos het stelsel der ontoerekenbaarheid toe te passen. Over dit onderwerp heeft hij een voordracht gehouden bij de aan vaarding van zijn ambt als privaat-docent in de Crimi- neele Anthropologic aan onze Universiteit. Hij heeft daarin dingen verkondigd, waarover menigeen het hoofd zal schudden. Op historische gronden, kwam hij tot de slotsom, dat geen misdadiger toerekenbaar is, maar zijn daad niets anders is dan het product van zijn ouders en voorouders en van de omstandigheden, die op zijne vorming hebben ingewerkt. Evenmin als de zieke toere kenbaar is voor zijne ziekelijke uitingen, evenmin is altijd volgens Dr. Aletrino de goede toerekenbaar voor zijn goede en de slechte voor zijn slechte uitingen. Alzoo een algeheele ontkenning van den vrijen wil, het maken van den mensch tot een simpel automaat. Dat noemt de nieuwe privaat-docent het standpunt van be schaving, humaniteit en ontwikkeling En op zulk een standpunt meende hij, dat 't indruischt tegen ons men- schelijk gevoel en ons rechtvaardigheids-besef om nog langer den misdadiger te straffen niettegenstaande het bewezen is, dat hij zijn daad gepleegd heeft, niet wijl hij willekeurig verkoos het slechte pad te bewandelen, maar onder drang van zijn abnormalen aanleg. De mis dadiger behoorde beschouwd te wörden als een mensch, met wien mon medelijden moet hebben en dien men, na hem onschadelijk gemaakt te hebben, moet opheffen en verbeteren. Daarvoor deugde ons tegenwoordig strafstelsel niet en dit was niets anders dan een overblijfsel der oude leer van vergelding en weerwraak. Niet langer be hoorde het kwaad mot kwaad te worden vergolden in de wijze, waarop de maatschappij tegen de daden van het misdadig individu reageert, behoorde een algeheele ommekeer te komen. De spreker, die zjjne rede goed voordroeg, werd na tuurlijk toogejuicht, o. a. ook door den hoofdcommissaris van politie Franken, wiens aanwezigheid waarschijnlijk te danken was aan bet feit, dat de heer Aletrino poli- tie-dokter is. Hoeveel van de mannen, die nu in hun handen klapten, zullen echter in do praktijk bereid be vonden worden om de consequentien van het systeem te aanvaarden Veehandel ln Vriesland. In melke- en kalvekoeien is de handel stiller, voor een groot deel hot gevolg van de minder gunstige weers gesteldheid, dio aan den staltijd herinnert. In do lage landen is het hier en daar al drassig en vermindert het gras hard. Ook in vette koeien is de handel trager, doch van invloed op de prijzen is dit tot nog toe niet. In vette kalveren blijft de handel opgewekt, ofschoon de Engelsche markt in de laatste dagen niet willig is en er soms heel wat onverkocht bleef. HiijMH»ihibmwiii nul im.niit in.w. Ik wil gaarne de eerste zijn, die zich aan dit onderzoek onderwerpt." De politie ging aan den arbeid, doch vond natuurljjk van de diamanten geen spoor. Wij gingen ontbijten, maar ik geloof nietdat oen onzer groote eetlust had. Lady Ridsdale had roode oogen van het huilenhet verlies had haar zenuwen erg aangegrepen. Het was voor mij eene verlichting toen de post kwam. Onder de brieven bevond zich ook een telegram voor mij. Ik wist wat het behelsdevóór ik het nog geopend had. Het was van iemand uit een ver verwijderd gedeelte des lands dien ik beloofd had in een gewichtigo zaak te zullen helpen. Ik moest onverwijld naar de stad terugkeeren en hoe zeer het mij ook speet mijn gastheer en gastvrouw in deze moeielijke omstandigheden te verlaten er bleef mij echter niets anders over en kort na het ontbijt nam ik af cheid. Ridsdale beloofde mij te zullen schrijven zoo dra hjj iets omtrent de diamanten vernam en spoedig geraakte de historie in mijn hoofd eenigszins op den achtergronddaar ik mij te veel moest bezighouden met de andere zaak. Mijn werk in het Noorden was afge- loopen, en ik was juist in de stad teruggekeerdtoen ik een schiijven van Ridsdale ontving. »Wij zjjn wanhopig,"' schreef hij mij, »wjj hebben twee detectives aan boord gehad en de politie heeft hemel en aarde bewogen om den armband te ontdekken maar te vergeefsniet het minste spoor. Niemand heeft harder gewerkt dan Vyner. Hij heeft een eind ver der de rivier op een buitentje en komt ons bjjna dage lijks bezoeken. Allerlei vermoedens werpt hij op en on derzoekt hij maar tot nog toe zjjn wij geen stap verder gekomen. ïn 't kortBellwij hebben onze gansche hoop gevestigd op uw komst. Gij zjjt gewend aan zulke moeie- lijkheden. Wilt gij eens bij ons komen en ons met uwen raad behulpzaam zijn Als iemand het geheim kan op lossen dan zijt gij het? Wordt vervolgd. Stieren zijn trager. De aanvoer van dit vee blijft voort durend groot, en deze aanvoer zal zeker voortduren tot den staltijd. De boeren zettten zoo hard mogelijk af, wijl stieren lastige dieren op stal zijn. De prijs van het vee is, ondanks den trageren handelnog hoogde beste exemplaren brengen per pond evenveel op als tweede soort vette koeien. In vette schapen heerscht opgewekte handel. Aan de Londensche markt was Hollandsch schaaps- vleesch goed gevraagd terwijl in andere soorten de han del zeer stil was. Melkschapen blijven behoorlijk gevraagd de prijs is vast. Vette varkens met vluggen handel iets hooger in prijs ook vette biggen worden een weinig betor betaald. Magere varkens ook vlugger en duurder, evenals jonge biggen. De aanvoer was 140 stieren, 100 ossen, 90 vette koeien, 1400 melke- en kalvekoeien, 100 pinken, 600 vette kal veren, 1200 graskalveren, 200 vette schapen, 1600 lamme ren, 80 vette varkens 600 vette biggen, 400 magere varkens en 500 kleine biggen. De prijzen zijnvette koeien le kwaliteit: 2427 ct., 2e kwaliteit 2124 ct., stieren 22-25 ct., vette kalveren 30—36 a 37 ct., vette schapen en lammeren 22 —26) ct., vette varkens 16)-18) ct. en Londensche biggen 15)16) ct. Ossen f' 150—180, melke- en kalve koeien f 95— f 185, pinken f 40f 70, graskalveren f 25—f 60, melk schapen f 12f 18, lammeren f 10f18.magere var kens f 25 f 50 en jonge biggen f 1.fl.10 per week. (N. v. d. D.) Daar de gemeente Anna l'aulowna met 1 Jan. a.s. meer dan 3000 inwoners zal tellen moet het aan tal raadsleden van 7 op 11 worden gebracht. Arnhem. Den 6, 's avonds, ontstond in den win kel van den kruidenier Haffmans, alhier, eeu begin van brand, waarschijnlijk ten gevolge van het vlam vatten van petroleum. De hitte was dadelijk zóó groot, dat het moeilijk ging de slang van den brandwagen aan de dichtbij gelegen kraan van de waterleiding te bevestigen. Een rijdende artillerist moest zjjn mantel om het hoofd slaan, ten einde beveiligd te zijn voor de schroeiende hitte terwijl hij de kraan aanschroefde. Met levensgevaar wer den de vrouw, pas zwaar ziek geweest, en vier kinderen gered. Helaas is een knecht, afkomstig uit Kampen, die nog naar boven liep, terwijl alles reeds zwaar vol rook hing, vermoedelijk om nog iets van zjjn goed te redden, het slachtoffer van die daad geworden. Omstreeks tien uur werd zjjn Ijjk gevonden hjj was gestikt. Leger «les Hells. Naar »de Oorlogskreet" meldt, heeft generaal Booth zjjn bezoek aan Nederland moeten uitstellen. Volgens opgaaf van 't Bureau Veritas zjjn in de maand Augustus vergaan 72 zeilschepen, omtrent 8 van welke zulks bij ontstentenis van alle tijding on dersteld wordt te weten 18 Amerikaansche 16 Engel sche, 10 Noorsche 9 Fransche, 5 Zweedsche4 Itali- aansche 3 Deensche 2 Duitsche, 2 Oostenrjjksche 1 Spaansch 1 IVederlandsch, 1 Russisch. Voorts 22 sto omschepen, nameljjk 13 Engelsche, 4 Fransche, 1 Amerikaansoh, 1 Braziliaansch, 1 Japansch, 1 Noorsch, 1 Zweedsch. Vlscliteelt. Dezer dagen zjjn de vijvers van de Heide-Maat- scbappjj te Ernst bjj Apeldoorn waar karpers geteeld worden voor de eerste maal afgevischtin tegenwoor digheid van eene commissie uit de Vereeniging ter be vordering der Nederlandsche Visscherjj. Over do resultaten moet men tevreden zjjn. De gevischte jonge karpers wo gen gemiddeld 100 gram per stuk, dat is eens zooveel als het gewicht dat in Duitschland verkregen wordt, en zagen er kosteljjk uit. West graft (l(Jk. Voor de vacante betrekking van onderwjjzeres aan de openbare lagere school alhier heb ben zich 19 sollicitanten aangemeld. Uit de Betuwe schrijft men aan het N. v. d. D.: Door het aanhoudende natte weder begint het gras, zoowel in hoeveelheid als in hoedanigheid, zeer af te nemen, zoodat de koeien veel minder melk geven dan anders in dezen tijd. De opbrengst der aardappelen mag meer dan bevredi gend genoemd wordenofschoon de lage prjjzen den pachters tot nog toe niet veel winst schonken. In appelen gaat ook nog niet veel om. De pachters hebben hooge prjjzen moeten besteden en kunnen nog geen beboorljjke winst maken. Wanneer dit niet veran dert is het zelfs te vreozen dat velen van hen aanmerke- ljjke schade zullen ljjden. Veeziekte. Onder schapen van iemand uit Anna Paulowna is de vorige week »schnrft" geconstateerd. Na een onderzoek door den districtveearts is gebleken, dat deze dieren afkomstig zjjn uit de gemeente Koegras en wel uit een kudde vau pl. m. 130 stuks, waarvan vele aan genoemde ziekte ljjden. Thans is reeds bjj oen 13-tal boeren de be smetting verklaard, zij hebben van Regeeringswege aan- schrjjving gekregen, waarbij het hun verboden werd, schapen te verkoopen, Een nauwkeurig onderzoek der Regeering is aanhangig. Hxport-slachterij Te Zevenaar zijn dezer dagen de exportslagerjjen wederom in werking gesteld. Van nu af tot in Maart worden wekelijks van 1500 tot 2000 varkens geslacht en van daar naar Engelsche markten verzouden. Te Nieuwerkerk a. d. IJsel zjjn in de exportslach- terjj der firma T. de Vos en Zonen gedurende de maand September 9383 varkens geslacht en van daar naar Engeland verzonden. De najnarsmarkt zal te Beemster gehouden worden op Maandag 30 October a. s. De gebroeders Van der Klooster, te Burghsluis, Schouwen, hebben dit jaar 118 zeehonden gevangen. Cordang. Volgens de »De Telegraaf' heeft de wielrenner Matthiou Oordang zich uit de rensport teruggetrokken en is hjj naar Parjjs vertrokken waar hjj een zaak in automobielen zal openen. Schagcn. Met ingang van den 9 is tot nacht wacht-politieagent benoemd do heer D. Kooger, gepensio neerd officiers-kok thans te H e i 1 o o. Het nieuwe altaar van carrarisch marmerin 1901 in de r. k. kork alhier te plaatsen is geen geschenk ter eere van het zilvereu jnbileum des dekens maar wordt aangeboden door een echtpaar alhier, dat in 1901 een huweljjfesjubileum hoopt te vieren. De teokening van het altaar was den 8 in de kerk ter bezichtiging gesteld. Den 10 werden door den raad de heeren J. Tjalkens en J. C. Visser benoemd tot onderwijzers aan de her halingsschool die in het begin dezer maand met een 13tal leerlingen is aangevangen. maandschrift „Europa". Het maanschrift Europa," sedert 1866 uitgegeven door de firma J. P. Revers te Dordrecht, gaat met ingang van 1900 over in handen der firma Blussé Comp. aldaar. Van het tijdschrift verschjjnt dan de 63ste jaargang. Hot maandblad tegen de vervalschlngen no. 3, bevat De vervalsching van linnen-, flanellen- en katoenweefselsonderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291,Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens)con trole-onderzoekingen azjjn, bakolie, cacao, email-voorwer pen, hoendervoer, levertraan, likeuren, servies voor koffie en thee van alboïd-metaal, stjjfsel, thee, vleesch-extract, wijnen, zeep, onzuivere grondstoffen vooremail-bereiding van kookpannen vergiftige vogels wjjnvervalschingen »en gros" vervalsching van koffie in Zuid-Afrikaeen nieuw vervalschingsmateriaalde vervalsching van levens middelen in Amerikawetenschappelijke berichten ziektekiemvrjj drinkwater door middel van ozon hygiëne ën industrieonderkleeding welke gevaar ople vert eigenaardige bieronderzoeking een wet ter bevor dering der volksgezondheid comprimeeren van meel gemengde berichtenfeuilleton.- Shakespeare's vader de eerste bieronderzoeker een gedrochten-fabriek" te Lon den gerookt konjjnenvleesch sprokkelingen op hygië nisch en maatschappelijk gebiedcorrespondentie. Oude Nledorp. Geboren: 18 Sept. Willem, z. van Jan Jong en Grietje Veldman. Overleden: 9 Sept. Catharina Johanna Wilhelmina d. van Reijer Schrieken en Elizabeth Dekker 2 jaar. Oudorp. Geboren: 7 Sept. Franciscusz. van Jacob Kunst en Bregittha Catharina Geertruida Kruijer. 18 Dieuwertjed. van Jan van Veen en Adriana Venneker. Overleden: 5 Sept. Cornelis, z. van Jan Majjer en Geertje Vader, 12 d. 13 Simon Brakenhoff, 63 j. 8t. Pancras. Ondertrouwd: 8 Sept. (te Koedjjk). Willem Blokker en Maartje de Jongbeiden te Koedijk, laatstgen. onl. alhier. Geboren: 4 Sept. Aagje, d. van Tennis Kloosterboer en Jannetje Groen. 8 Pieter, z. van Pieter Mooy en Helena Blom. 17 Brechtjed. van Simon Duif en Marjjtje Duif. Overleden: 21 Sept. Gerritje Bruin Gd., 5 j. Akersloot. Geboren: 4 Sept. Elisabeth, d, van Wm. Kwak en A. Plemp. Schoorl. Geboren: 2 Sept. Dirk, z. van D. Knijper en V. Blom. Overleden: 27 Sept. G. Knoef2 j. en 9 m. Hensbroek. Geboren: 4 Sept. Adriaantjed. van Jacob Wjjtman en Trijntje Bakker. 18 Klaasz. van Cornelis Brink en Jantje Vlaar. 30 Pieterz. van Jan Smits en Catharina Wever. Overleden: 3 Sept. Pieter Braakman Dz., 6 m. 7 Jan Brink Pz., 3 m. 8 Cornelia Kujjper Jd., 7 j. Koedijk. Ondertrouwd: 8 Sept. Willem Blokker en Maartje de Jong. 22 Klaas Dekker en Vrouwtje Blom. 29 Cornelis Bos en Johanna Helder. Getrouwd: 6 Sept. Pieter Wortel en Trjjntje Stam. 22 Willem Blokker en Maartje de Jong. Geboren: 7 Sept. Catharina Maria, d. van Pieter Jacob Stam en Neeltje Stam. Overleden: 26 Sept. Catharina Maria Stam19 d. Oterleek. Geboren. 9 Sept. Theodorusz. van F. de Waard en A. Zuur bier. 25 Petronnella, d. v. P.lBrujjns en Agatha Kaptein. Overleden. 19 Sept. Theodoras, z. van C. Tool en A. Zuurbier, 3 m. Winkel. Ondertrouwd en getrouwd: 1 en 15 Sept. M. Middelkoop en S. Bakker. 1 en 16 id. D. Fjjnheer en M. Kort, wed. A. Blaan- boer. Ondertrouwd: 29 Sept. K. Bakker en C. de Hoog. Geboren. 19 Sept. Pietje, d. v. A. Slijboom en Trjjntje de Leeuw. 25 Geert, z. van C. Beers en A. Wiers. Overleden. 1 Sept. Cornelis Koomen, wednr. van N. Gelder, 72 j. 4 Aagje, d. van Jb. Lindeboom en M. Bakker, 7 weken. Drukkerjj v. Herms. Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6