Nederland. KRAA'KKIJk. Eenige ofiScieren hebben weder gemeend op zonderlinge wijze de eer van het Fransche leger te moeten hooghouden. Na een feestmaal, aan den nationalistischen afgevaar digde Daulan te Montélimar aangeboden, zijn zeer er gerlijke manifestaties op tonw gezet tegen president Lonbet door de officieren van het 22ste linieregiment. De mi nister van oorlog heeft een streng onderzoek gelast. Het lid der Fransche Kamer, de heer Codet, die terstond na de uitspraak van den krijgsraad te Rennes, de on middellijke bijeenroeping der Vertegenwoordiging had gevraagd om een amnestie-wet voor te stellen, heeft ver klaard van zijn voornemen tot indiening van znlk een ontwerp niet te hebben afgezien. Als de Regeering het niet doet, zal hij trachten te voorkomen dat de Dreylus- zaak opnieuw de hartstochten gaande maakt door de her haalde vervolging van Zola en door het aanhangig voorstel om generaal Mercier in staat van beschuldiging te stellen. Hp wil een algemeene amnestie, zoowel wat Dreyfus aangaat, als wat Mercier, Zola, Picquart en alle andere personen uit beide kampen in de Dreyfuszaak betreft, tegen wie vervolgingen aanhangig zijn of veroordeelingen zijn uitgesproken. Hij meent, dat 's lands belang zulk een maatregel eischt, waarin hjj niet de »staatkunde van de spons" ziet, maar een wijze daad van vergeten en vergeven, waarmede velen zullen instemmen. Volgens een bericht uit Caïro zou Alfred Dreyfus eerstdaags met vrouw en kinderen naar Egypte gaan, om daar den winter door te brengen tot volkomen herstel van gezondheid. VKRHKN1BBK STATKW. Admiraal Dewey heeft, in zijn onderhoud met president Mc Kinley, doen uitkomen, dat de onderwerping van de Philippjjnen niet zoo ge makkelijk is als men zich dit in Washington schijnt voor te stellen. Versterking van de troepenmacht en van het eskader werd dringend vereischt, en vermoedelijk zal de Regeering wel ingaan op deze plannen. ZUIB-AFRIKA. De toebereidselen tot den oorlog worden krachtig voortgezet. Volgens de laatste berichten zijn te Zandspruit 13000 Boeren bijeen. Uit Kaapstad wordt gemeld Naar schatting hebben 45,000 vluchtelingen den RaDd verlaten sinds het uit breken van de crisis. Zaterdag en Zondag alleen kwamen hier 1800 aan. De plaatseljjke ondersteunings-commissies werken dag en nacht. Er is besloten in het geheole rijk een oproeping om hulp te verspreiden. Het Johannes- bnrgsche ondersteuningscomité heeft bijna 20,000 uit gegeven in de laatste maanden is aan 3000 personen geldelijke steun verleend. Een telegram uit Pretoria aan de »South African News" n.eldt, dat generaal Joubert bevel heeft gezonden aan de verschillende laagers der Boeren om zich gereed te houden, ten einde onmiddellijk te kunoen oprukken. Kruger's verjaardag. In verschillende plaatsen van ons land, vooral te Amsterdam en te Apeldoorn is ter eere van den ver jaardag van president Kruger (10 October) druk gevlagd. Ken gezondhcldskorps voor Transvaal. Op aansporing van verscheidene vrienden van Trans vaal's zaak uit België, Nederland en Duitschland, is te Antwerpen een voorloopig bnlp-comité voor Transvaal gesticht, dat zich voorgesteld heeft de geldmiddelen noo- dig voor de uitrusting van een gezondheidskorps ten be hoeve der Boeren bij elkaar te brengen. In Belgie heeft men zich aan 'i werk gezet om de vorming van een meer omvattend comité waarbij vertegenwoordigers van alle politieke kleuren zich zouden aansluiten, te bevorderen. Het algemeen Nederlandsch Verbond heeft zich belast met de werking, gemeene zaak met Duitschland makend; talrijke vereenigingen uit dit land bobben zich aangeslo ten. De voorzichtige terughoudendheid der officieele Dnitsche klingen heeft er van doen afzien een zelfstan dig Duitsch comité te vormen hetgeen niet wegneemt dat de sympathie van alle lagen der bevolking op de zijde der Boeren is. Het gezondheidskorps in quaestie zou saamgesteld worden uit twee of drie artsen, vijftig zie kenverplegers en dertig verpleegsters. Aan artsen is in Transvaal geen gebrek, wel aan bekwame verzorgers en helpstersook is een grootere voorraad van artsenijen, instrumenten en verbandlinnen er hoogst wenschelijk. Dadelijk na zijne definitieve samenstelling zal het Bel gische comité dan ook een oproeping in dien vorm doen. (Handelsblad.) meer hoorde, ging ik naar bed. Tegen één uur van nacht werd ik plotseling wakker; ik meende te hooren roepen: »Slnis oho o o maar heel uit de verte. Kom, dacht ikdat zijn eenige grappenmakersdaar ga ik niet voor opstaan. Want de sluis was vol, Ik wachtte een oogenblik, in de veronderstelling, dat ik hen weldra zou hooren schreeuwen en vloeken, zooals die laatkomers in den regel doen. Daar hoorde ik het echter weer. Dat was geen gewone roep, maar een langgerekte kreet, als van iemand die op het punt staat te verdrinken. Sluis oho o 1" Toen stond ik op en begaf mij naar buiten. De maan was opgetrokken ik ging naar de brug en zag de rivier op. Ik stond op dezelfde plek waar wij nu staan. Ik zag recht op de bocht aan, maar er viel geen boot te bespeu ren. Ik spande mijn oogen in en daar hoorde ik eens klaps weer dat geroepnu geen vijftig meter van mij verwijderd. Ik begreep er niets van en daarom riep ik zoo hard ik kon: »Wie zijt gij? Wat is er?" Ik kreeg echter geen antwoord. Maar toen hoorde ik, vlak beneden mij, in de sluis, een schelle stem roepen »Doe de sluis open Gauw GauwDe sluis open Ik geef u de verzekering, mijnheer, dat mijn hart stil stond en dat ik bijna van de brug was gevallen. Ik keek nog eens goed rond, maar er was in de sluis niets te bespeuren dat zweer ik u want ik kon alles over zien en niets kon mij onopgemerkt voorbij gaan. Zonder eigenlijk te weten wat ik deed, holde ik naar de andere sluisdeuren daar bleef ik staan wachten, maar er kwam niets. Toen de sluis leeg was, keek ik naar beneden er was echter niets te zien. Daarnu deed ik de deuren weer dicht, iiet ik het luik open en de sluis werd weer gevuld. Ik bleef op mijn post, durfde mij bijna niet bewegen en om half vijf hoorde ik, goddank, een sleepboot fluiten en toen die voorbij was, begon het licht te worden. Wordt vervolgd. Be Koninginnen te Potsdam. Koningin Wilhelmina heeft gedurende haar verblijf te Potsdam den staats-secretaris van buitenlandsche zaken von Btilow een langdurig verhoor verleend. Later werd graaf von Bfilow ook door de Koningin-Moeder Emma ontvangen. Den 11 verlieten de Koninginnen Potsdam. De Duitsche Keizer en de Vorstelijke familie van Wied wareD aan het station, waar ook vele leden aanwezig waren van de Nederlandsche Vereeniging, die HH. MM. bloemen aan boden en het Nederlandsche Volkslied zongen bij het vertrek van den trein. Een prachtige bloemenmand was namens de Vereeniging in den salouwagen der Koningin nen geplaatst. Een ongeval, dat de Koninginnen Maandagavond op den terugweg van het »Nene Palais" overkomen is, wordt door de Duitsche bladen erg overdreven voorgesteldhet is van geen beteekenis geweest. Het rijtuig der Vorstin nen raakte van den weg en in een moerassig gedeelte, waar het moeiljjk uitkon om geen tijd te verliezen werd toen het lijtuig van een voorbijrijdend generaal gebruikt, om de Koninginnen naar Haar paleis te brengen. Antwoord van kapitein Dreyfus. Als antwoord op de sympathie-betuiging, van uit Friesland gezonden aan mevrouw en kapitein Dreyfus, is bij de afzendster mej. G. H. Matthijssen de volgende uiting van dank ingekomen »De heer en mevrouw Alfred Dreyfus hebben het prachtige album ontvangen, dat hun op zoo graciense wijze door de inwoners van de provincie Friesland is aangeboden »Zij zijn bijzonder getroffen door deze betuiging van achting en sympathie en brengen hun zeer hartelijken dank aan de onderteekenaars van dit protest ten gunste van het recht en de waarheid." Postzegels. Hoeveel soorten van postzegels er wel zijn P Vol gons een Engelsch blad niet minder dan 13,811. Daar onder zijn er 131 van Engeland en 3843 van Britsche koloniën en landen onder Groot-Brittannie's bescherming. De stad Shanghai hoeft 214 soorten van postzegels. Vuurland heeft er maar één. Andrée. De bekende NoordpoolreizigerNansen, op hetGeogra- phisch Congres, dat dezer dagen te Berlijn wordt ge houden, naar zijne meening gevraagd zijnde omtrent het lot van Andrée en zjjn medereiziger, heeft verklaard, dat hij geloofde, dat de luchtreizigers de boei, die onlangs gevonden is, hadden uitgeworpen om hooger te kunnen stijgen. Zij hadden daartoe de keus tnsschen levensmid delen en de boei en kozen de laatste. Nansen had geen hoop, dat Andrée en zijn tochtgenoot nog konden worden gered hij gelooft, dat zij dood zijn. mechanisch reinigen van waterleidingen. In het tijdschrift »Gesundheits-Ingenieur" komt over het reinigen van waterleidingbuizen langs mecha- nischeu weg eene verhandeling voor, waaraan het vol gende ontleend is. Onlangs heeft men aan de waterleiding te Plymouth een gedeelte van het buizennet ter lengte van 2 K.M. en van 610 mM. doorsnede, dat zeer sterk was aangezet met roest en andere stoffen, mechanisch door middel van krabborstels, gedreven door waterdruk, gereinigd. De van de buizen afkomendo aanslag bedroeg een gewicht van 25 ton. De bewerking kostte 5610 mark. De doorvoer- capaciteit der leiding moet door deze zuivering van 7570 tot 11,355 kub. meter per dag vermeerderd zyn, terwij] het leggen van een nieuwe leiding 142,400 mark zou hebben gekost. Ook de waterleiding te St. John werd op deze wijze behandeld, waarvoor in de leiding 13 ijzeren reservoirs met deksels werden bevestigd, waarvan 9 in een buis van 600 mM. wijdte, en 4 in een van 300 mM. door snede. Elk dezer reservoirs of kasten woog 1500 K.G. Het resultaat der reiniging, ook door middel van in de reservoirs aangebrachte krabborstels was, dat de druk der waterleiding van 24.5 M. tot 43 M. boven hoogwater in de haven steeg. De totale lengte der schoongemaakte leiding bedroeg 7 K.M., terwijl door de borstels in het geheel voor de reiniging een weg is afgelegd van 150 K.M. De kosten bedroegen 160 mark per K.M. of on geveer 10 cent per M. (Handelsblad). Ken brief van Hencraal Joubert. De heer D. H. Sehmüll, consul-generaal van Hawaii te Amsterdam, heeft van den opperbevelhebber der troepen in de Zuidafrikaansche Republiek het volgend schrijven ontvangen Pretoria, 11 Sept. 1898. Waarde Heer en Vriend. Do uwe van den 18den Augustus j.l. is mij ter hand en ik wil u in de eerste plaats mjjn hartelijken dank daarvoor betuigen en ook het gansche Hollandsche volk voor de goede gevoelens, sympathie, enz. Volgens berichten alhier in omloop, zou ik ook moeten denken, dat, vóór deze brief u ter hand komt, wij reeds in licht en laaie oorlogsvlam met de groote macht van Chamberlain zullen staan, want alle bidden daartegen schijnt zonder de minste effect en het begin kunnen wij allen raden en zien, maar het einde weet onze God in den hemel alleen. Een wettige oorzaak voor een zoo bloedigen oorlog ligt mijns inziens voor Engeland niet. Ik wil niet zeggen dat er bg ons, in land of wetten, geene fouten zjjn, maar of onze wetten en fouten met Engelsche wapenen moeten en zullen verbeterd worden, dat is ook een vraag en een zaak dat nog bezien moet worden. Wp zullen nu maar moeten tevreden zgn wat de tgd ons brengt en wat onze groote en goede God over ons beschikt. Met de beste wenscben ook van rngn vrouw aan n en mevrouw Schmiill. Uw oprechte vriend en dw. dienaar, (was get.) P. J. Joubert. A i< u u c Niedorp. Tengevolge der langdurige droogte, waardoor de zomer van het jaar 1899 zich by zonder kenmerkte, hadden verscheidene boeren in deze gemeente het noodzakelgk geoordeeld om hunnen mest, niet dan na een genoegzame hoeveelheid water te hebben gehad, aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. Naar veler oordeel is het strooien van mest ever het land met een droog getgde nu wel niet naieelig te noemen, doch veel voordeel wordt er ook niet mede behaald. Daarom ziet men nu er veelvuldig regen is gevallen dagelijks de meeste veehouders met deze werkzaamheid druk bezig. Naar men uit goede bron meedeelthebben hier enkele dagen geleden een tweetal personen het plan gevormd om voor eigen rekening hunne kool naar Duitschland te verzenden. Ofschoon terstond reeds aan dit plan gevolg is gegeven is echter omtrent den uitslag van deze eerste proef nog niets met volkomen zekerheid bekend. De prgs der gele kool was in de laatste dagen op da markt by het station Noord-Scharwoude ongeveer f 1.80 f 4—, die der roode kool f 1,f &75, terwijl voor witte kool f 2.25 5,per 100 stuks werd betaald. Voor blauwe aardappelen besteedde men in de vorige week f 0,60 a f 0.75 per 35 K. G. Appelen werden van de hand gedaan voor f 1.40 a f 1.60 en peren voor f 1.25 a f 4,per mand. Ken staatspensioen voor allen, Men meldt de verschoning van een vliegend blaadje »De Nederlandsche Pencioenparty". (Een sneeuw bal voor ouden van dagen), waarvan bet bureau geves tigd is bg den heer E. Hesselink- te Groningen. Dit vlie gend blaadje beoogt het tot stand komen eener wet, waarbg aan iederen Nederlander van 60-jarigen leeftijd het recht wordt gegeven op een Staats-pensioeu van 11 per dag, zonder voorafgaande premiebetaling. Wie met dit denkbeeld meegaat, wordt verzocht naam, enz. op te geven aan bovenstaand adres. Eene bgdrage in geld tot dekking der onkosten tot een maximum van 5 centswordt voor ééns verzocht. Alle bgdragen worden in het blad verantwoord. Het doel is om door geheel Nederland de voorstanders van een Staatspensioen voor allen te vereenigen zonder omslachtige en dure organisatie en in 1901 onder die leuze hunnen invloed te concentreerenopdat, zoo mo- gelgk, wij de 20e eeuw beginnen met eene ernstige poging tot wegneming van het beschamende feit, dat ouden van dagen moeten eten het brood der liefdadigheid. Ben Helder. De najaars-koemarkt alhier sal op Woensdag 25 dezer plaats hebben. Op denzelfden dag zal vanwege de plaatselgke Landbouw-afdeeling eene stiorenkenring worden gehouden waarvoor door haar 2. prgzen van f 10 en 2 van f 5 worden uitgeloofd. Kraft. De heer S. Appelsedert verscheidene jaren burgemeester der gemeenten Graft en Rijp heeft wegens hoogen leeftgd, tegen 1 Nov. e. k. eervol ontslag uit deze betrekkingen gevraagd. Behagen. Den 10 vergaderde alhier de raad dat gemeente. Na opening der vergadering, lezing en goedr- keuring der notulen en kennisgeving dor ingekomen stukkeu werd de gemeente-begrooting aangeboden, slui tende in ontvangst en uitgaaf op f 29919,75. Dq heeren Meurs Roggeveen en Hoogsehagen werden benoemd tot leden der commissie van onderzoek dier begrooting. Nu. volgde eene langdurige bespreking over de verplaatsing der marktstalletjes daarmee eindigendedat het voor stel van b. en w. om deze op het Oude Kerkhof ie plaatsen verworpen werden het voorstel des heeren Vlaming om ze op ééne lange rg van de varkensmarkt af tot het perceel Boege op de Lage Zg der Gedempts. Gracht te plaatsen werd aangenomen. De verordening op het heffen van markt-, waag- en staangelden werd op enkele punten gewgzigd. Van bolar zal geheven worden1/at cent p«r 1/2 K. G.van kaas '/j cent tot 2'K. G.1 cent tot 4 K.G. l'/i cent voor meer dan 4 K. G., van eieren 1 cent van elke 25 of minder. Het staangeld der stalletjes werd voor 2M2 verhoogd met 10 ets.', voor allien M1 meer met 5 ets. Voor varkens zal een weegloon van 20 ets. moeten worden betaald. Nadat nog de heeren Tjalkens en Visser tot onderwgzers aan de herhalingsschool waren benoemd en enkele vragen waren beantwoord werd de vergadering gesloten. Lrsem. Den 10 hield de heer P. (Stapel, van Broek in Waterland ton hnize van den heer K. Waaleene lezing over de Port Arthur Land-Company en de kolonie Nederland in Z. O. Texas. Achtereenvolgens behandelde spreker de reisgelegenheid den bodem het klimaat, de voortbrengselen, de bewoners en hun lavenswgze en besloot met een opwekkend woord, vooral gericht tot de jongeren van zgn gehoorom bg emigratie bg voorkenr hnnne schreden naar genoemde streken te richten. Dezelfde heer zal ook lezingen houden te St. Pan era s op den 16 en te C a s t r i c u m op den 17. Veeiiekte, In de gemeenten Anna Paulowna, Beemster, Tsxel en Warder zgn opnieuw gevallen van mond- en klauw zeer voorgekomen. Die ziekte is gewekeu van het vee toebehorende aan den landman J. Driessen te Kortenhof. Het vermiste kind. In de duinen nabg den Watertoren te Bchevenfn- gen is door een kongnendelver een lijkje van een zeven jarig kind opgegraven. Het is ter schouwing naar het politieposthuis nabg het Kurhaus gebracht. Daar er vermoeden bestond dat dit ljjkje zon zgn van het sedert maanden vermiste knaapje Yan Weezei werden de ouders ter herkenning opgeroepen. Het lyk is inderdaad door de ouders herkendin tegenwoordigheid van den gemeente-geneesheer, dr. de Niet. Het verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding. Aan de kleéren en de schoenen is het kind zoowel door den vader als door de moeder herkend. Het onderzoek wordt echter nog voortgezet. Haarl. Ct.") Brand. Te Amsterdam heeft den 10 een hevige brand gewoed in een pakhuis aan de Plantage Mnidergracht. De brand woedde op de derde verdiepingeen zolder met gonjezakken van den heer Bonist. Er waren daar ruim 60,000 zakken opgeborgen. Een tweetal werklieden waren met een brandende kaars op den zolder aan het werk en vermoedelgk is dit de oorzaak van den brand geweesthoewel de mannen zelf daaromtrent geen ver klaring kunnen geven. Door de brandoare stof was de brand dadelgk zeer ernstigen pas Da een nnr van krachtig spuiten was het vuur in zooverre bedwongen dat eenige brandweermannen op den zolder konden komen en de smeulende zakken naar omlaag werpen. Alle op de zoldering geborgen goederen waren tegen brandschade verzekerd evenals die in de aangrenzend® pakhuizen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2