Nederland. ook eene conferentie heeft gehad met den directeur der lessen en dit was vóór het onderhoud dat hij had met den Arr. Schoolopziener. De heer Kraakman gelooftdat het beter zal zijn voortaan zulke onderhandsche besprekingen achterwege te laten. De Voorzitter is het daarmede geheel eens. Dat zal de vergaderingen slechts kunnen bekorten. De algemeene beraadslaging wordt gesloten waarna wordt overgegaan tot de artikelsgowijze behandeling. In sommige artikelen worden kleine veranderingen aange brachtenkele malen van taalkundigen aard, wat den Voorzitter eenmaal aanleiding geeft tot de opmerking, dat hij niet weet in hoeverre B. en W. van hun voor stel eene taalstudie hebben gemaakt. De wijzigingen zijn van te onbeduidenden aard, om ze hier te vermelden. Alleen de derde alinea van art. 1 van het eerste ont werp luidende »de voor het onderwijs benoodigde instru menten enz. worden verstrekt door de gemeente, welke eveneens de kosten van drukwerken en advertentiën draagt" en de 2e alinea van art. 7, bepalendedat den directeur viermalen 's jaars een aanvraag aan B. en W. moet zenden ter bekoming der benoodigde leermiddelen enz., lokten meer belangrijke discnssiën uit, evenals de 2e alinea van art. 1 van het tweede ontwerp, bepalende, dat de opbrengst der schoolgelden in de gemeentekas wordt gestort. De heer Blum zou terug willen gaan tot de vroegere verordening en aan de leeraren de vrije beschikking wil len laten over de vroeger genoten bijdrage van i 200. Het zal in het belang zijn voor den aankoop van instru menten leermiddelen enz., vooral van reeds gebruikte. De Voorzitter zegt of de gemeente dan eene bjjdrage moet verleenen aan eene gemeentelijke inrichting. De heer Boelmans ter Spill ziet daarin geen bezwaar. Do leeraren kunnen dan zelf de leermiddelen aankoopen. De Voorzitter meent toch te moeten vragen of het wel in het belang der gemeente kan worden geacht, dat de leeraren de vrije beschikking verkrijgen. Zal or dan niet getracht worden, zooveel mogelijk daarvan over te houden De heer Blum is van oordeeldat die zekerheid nu ook niet bestaat. Bovendien geeft de gemeente niet meer dan f 200, een luttel bedrag. De Voorzittter wil niets afdingen op de waar digheid der onderwijzers, maar men is dikwijls zoo licht geneigd het eigenbelang op den voorgrond te stellen. Oude leermiddelen zullen er evengoed aangekochtjknnnen worden. De heer B 1 n m meent, dat art. 7 al. 2 dit belet. De Voorzitter meent van nietmaar bovendien belet niets om daarin overeenstemming te brengen. Men zal toch nooit alles zoo kunnen regelen als later wel zal blijken noodig te zijn geweost. De heer Blum zegtdat de bijdrage van f 200 al zoo gering isdat het overschot voor de onderwijzers wel niet noemenswaard zal zijn. De heer Kraakman wil de f 200 stellen ter be schikking zan B. en W. en niet van de leeraren. Werd dit laatste gedaan dan zou spr. van dat bedrag rekening en verantwoording verlangen. B. en W. begrijpen nu volkomen 's raads bedoeling en zullen als zij de beschik king verkrijgen in dien geest handelen. De heer Blum kan hierin niet medegaan. Hij zou de beschikking zonder rekenplichtigheid aan de leeraren wil len laten zooals tot nu toe. Het voorstel-Kraakman wordt echter na nog eenige discussie aangenomen tengevolge waarvan de 2e al. van art. 7 als vervallen werd beschouwd evenals do door B. en W. voorgestelde waarborg ten aanzien van den leeraar Bgleveld. Wat het schoolgeld betreftook daarover wil de heer Blum aan de leeraren de beschikking laten. De gemeente sobsidiëert de inrichting voor hooger onderwijs en laat aan den leeraar ook de beschikking over de schoolgelden. De heer Kraakman vindt dit tevens billijk. De Voorzitter vraagtwaarop do heer Kraakman die billijkheid baseertwaarop deze antwoordtdat de leeraren ze tot nu toe ook genoten hebben. De heer Blum voegt er aan toedat de leeraren de moeite doen, zoodat deze ook de schoolgelden behooren te genieten. De Voorzitter meent, dat men nu geheel weg cijfert dat de gemeente steun verleent. De schoolgelden zijn eene belasting ten bate der gemeente. Wil men nu de toelage verhoogen dan zou het wellicht beter zijn de leeraren te bezoldigen. De heer Boelmans ter Spill gelooftdat er in den vorm niets geen bezwaar behoeft te bestaan. De gemeente int de gelden en keert ze daarna weder uit. Ze komen dus toch in de gemeentekas. Op voorstel van den heer Kraakman wordt daarna besloten ook de schoolgelden ter beschikking te stellen van de leeraren, om door hen in evenredigheid tot het getal lesuren te worden verdeeld. Met het oog op de omstandigheid, dat vele heeren meenen dat de behandeling van dit onderwerp al veel te lang geduurd heeft, stelt de heer Blum voor, al de verordeningen thans in overeenstemming met de geno men besluiten, en bloc vast testellen. De Voorzitter is het geheel eens, dat er reeds te veel gediscussieerd is. De verordeningen worden alsnu zonder stemming vast gesteld. Aanvraag nni pensioen. 3. Maria Poverwed. van H. P. Hamer, heeft ver zocht haar in het genot te stellen van het pensioen door wijlen haar man genoten. B. en W. adviseeren op dat verzoek, dat aan H. P. Hamer als eervol ontslagen nachtwacht een pensioen was toegekend van f58 's-jaars, ingaande den lsten Januari 1898. Den 24sten December d. a. v. kwam hij te overlijden. Aangezien in deze gemeente geen pensioen-regeling bestaat voor ambtenaren en beambten en veel minder voor de weduwen en weezen dier ambtenaren en beamb ten zoo meenen B. en W. dat in het verzoek niet kan worden getreden en stellen zy voor aan de adressante te berichten, dat, zonder onbilljjk te zijn tegenover de weduwen van andere overleden ambte naren en beambten, haar verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Aldus wordt besloten. Het heliardcn van Snaarmanslaan. 4. Tengevolge van de in dit jaar uitgevoerde aan zienlijke straatvernieuwingen, zijn eon groot aantal oude straatklinkers (plm. 70000 stuks) vrij gekomen, waaraan eene bestemming kan worden gegeven. Voor het beharden van de buurt Vogelenzang zullen plm. 35000 steenen noodig zijn. Er blijft dus nog een zelfde getal overdat naar de meening van B. en W. nuttig kan worden besteed in Snaarmanslaan. Deze laan is reeds over plm. 25 M. lengte van straatweg voorzien. Met de 35000 beschikbare klinkers zal nog ongeveer 100 M. lengte bestraat kunnen worden. B. en W. stellen voor te besluiten hen te machtigen verder te gaan met het doen beharden van Snaarmanslaan met aanwezig oud materieel en die laan van lieverlede geheel te beharden naar gelang er oud materiaal beschikbaar komt. De gevraagde machtiging wordt zonder hoofdelyke stemming verleend. Benoemingen. De Baad benoemt 5. Tot onderwjjzer aan de openbare burgerschool, ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan den heer J. Drijver als zoodanig verleende eervol ontslagmet algemeene stemmen den heer A. H. van Vreeningen, on derwjjzer te Heerhugowaard. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren R. Peters, tydelijk onderwij zer te Krommenie en J.Raven, onderwijzer te Hensbroek 6. a. Bij acclamatie tot ambtenaar van den Bur gerlijken Standdoor vermeerdering van het aantal ambtenaren thans vier bedragende, met één, den heer G. Ripping, burgemeester dezer gemeente. b. Tot lid der commissie van bijstand voor de plantsoenen, in de plaats van den wethouder, den heer A. Goede Dz., die als voorzitter dezer commissie zal optreden, bij derde stemming den heer G. T. M. van den Bosch met 9 stemmen. Op den heer 0. Bosman waren 6 stemmen uitgebracht. 7. Tot lid der gezondheidscommissie tot ulto. Decern ber 1899in de vacature ontstaan door het wegens vertrek aan Mr. P. Buijs verleend eervol ontslag, den heer Mr. A. van der Eist met 13 stemmen. Op den heer Mr. H. J. H. Modderman, die door de commissie met den benoemde was aanbevolen werd 1 stem uitgebracht, terwijl 1 blanco biljet was ingeleverd. Leges ter Secretarie. 8. Burg. en Weth. bieden ter vaststelling aan ont werpverordeningen tot heffing en invordering van rechten onder den naam van leges. Deze verordeningen zijn opge maakt omdat de bestaande met ingang van 1 Januari a. s. van rechtswege vervallen. Met behoud zooveel moge lijk van het bostaandeis rekening gehouden met de leemten welke bij de toepassing der bestaande heffing zijn gebleken. De gedrukte stukken zijn vollediger omschreven terwijl het daarvoor verschuldigde recht is bepaald in verband met hetgeen de ervaring heeft geleerd. Daarin is thans ook opgenomen het bedrag voor het abonnement op de handelingen van den Raad. Zoo zullen nu ook leges verschuldigd zijn voor akten van wachtgeld, pensioen, van binnenlandsche paspoorten en van certificaten van oorsprong. Van de voorziening in de leemten zal wellicht eene geringe verhooging van de opbrengst het gevolg zijn. De aangeboden verordeningen worden zonder beraad slaging vastgesteld. Het dempen van een «loot. 9. De heer Jan Asjes Ez., heeft verzocht hem ver gunning to willen verleenen om de sloot langs zijn perceel en den Schermerweg te mogen dempen en rioleeren met 20 duims dubbel verglaasde Engelsche aarden buizen. Ingevolge raadsbesluit van 21 December 1898 heeft met den adressant eene ruiling van grond.in de nabijheid van het Schermerhek plaats gehad, waarbij aan hem o. a. deze voorwaarde is opgelegd »de sloot langs den Schermerweg moet, zoover de »nieuw te maken weg dit noodzakelijk maakt, worden »gedempt. In het gedempte gedeelte moet op de door burgemeester en wethouders te bepalen hoogte een dui- »ker worden gelegd van eivormige cementbuizen wijd >40 X 60 c.M." De sloot welke de adressant thans vraagt te mogen dempen is dezelfde, welke in de aangehaalde voorwaarde is bedoeld. Het verzoek komt dus neer op de vraag om den reeds gelegden duiker in verband met het verder dempen van de slootaan weerskanten te mogen ver lengen. Het komt B. en W. voordat er geene bezwaren be staan tegen de inwilliging van het verzoek weshalve zij voorstellen te besluiten aan den heer J. Asjes Ez., behoudens de rechten van derden vergunning te verleenen tot het verder dempen van de sloot langs zijn perceel en den Schermerweg, o. m. onder deze voorwaarde In de te dempen sloot moet een duiker worden gelegd van eivormige cementbuizen wijd 40 X 60 c.M. Deze buizen moeten worden aangesloten aan den duiker welke ter plaatse onder de trambaan ligt zoodat de nog open sloot langs de zuidzijde van den Schermerweg steeds in verbinding blijft met het buitenwater. Bij de uitmonding aan de oostzijde moet een schoeiïng worden gemaakt. De heer Asjes moetnadat de sloot gedempt zal zijn, zijn eigendom van den openbaren weg afscheiden door middel van ijzeren hekjes. B. en W. kunnen vergunning verleenen tot tijdelijke afscheiding op andere wijze. Langs de noordzijde van deze afscheidingdus op gemeentegrond moet een voetpad met goot, ter breedte van 1.25 M. worden gemaakt. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Begrootingen van administration. 10. De Raad stelt zonder hoofdelijke stemming vast a. de begrooting voor 1900 van de stadsapotheek in ontvang en uitgaaf op f 5246,70s met toekenning eener toelage uit de gemeentekas van f 4127 b. idem van het St. Elisabeths Mannen- en Vrouwen gasthuis in ontvang en uitgaaf op f 10404, met toeken ning van een subsidie uit de gemeentekas van f 5850. 11. Idem der gemeente-gasfabriek in ontvang en uit gaaf op f 103860,met eene uitkeering aan de gemeente van f 12499..88 wegens aflossing van schuld en betaling van rente van resteerende schuld en van f 12442,50 wegens recognitie voor do buizenleiding zijnde f 0,50 per strekkendo meter. De heer Vonk constateert, dat hij met genoegen heeft gezien dat bewaarheid is, wat sommige raadsleden zich gedacht hadden, n.l. dat door verlaging van den gas- prijs bet debiet is vermeerderd. Dit kan voor het vervolg een wenk zijn. Hij zou echter gaarne worden ingelicht, of een getal van 50 muntmeters voldoende is, om aan de aanvragen daarvoor te voldoen. De Voorzitter zegt, dat thans nog muntmeters disponibel zijn, welke mededeeling vorigen spr. aanleiding geeft tot de verklaring, dat hij dan geen bezwaar heeft. De heer de Lange zegt, dat thans nog 20 munt meters voorhanden zjjn en dat de grootste aanvrage voorbij is. 12. Idem van het burgerweeshuis in ontvang en uit gaaf op f 10937,57smet bepaling van het bedrag der schadeloosstelling voor verpleging van niet tot het huis behoorende weezen voor het jaar 1900 op f 142 per wees en van dat der verhaalbare verplegingskosten over het jaar 1898 op f 114,99 per wees. De heer Boelmans ter Spill vestigt nog met een enkel woord de aandacht op den toestand van den Koningsweg bij den regen van den laatsten tijd vooral wat betreft het gedeelte van de tusschenschool af tot de Doelenstraatdat geheel blank stond. De Voorzitter vindt hierin aanleiding om aan de leden te verzoeken dergelijke opmerkingen voortaan niet meer in den Raad te brengen maar die mede te deelen aan burg. en weth. De vergaderingen van den Raad worden dikwijls maar eens in de maand gehouden, waar van het gevolg kan zijn dat sommige toestanden als waarop de heer Boelmans ter Spill b.v. nu de aandacht vestigt, dikwijls onnoodig blijven voortduren. Hij ver trouwt, dat de vergadering zijn gevoelen deelt en vraagt voor zijn verzoek hare medewerking. De heer Boelmanster Spill maakt de opmer king dat als alles voortaan zoo spoedig in zijn werk gaatals de Voorzitter zich denkthij zeker zal zijn voldaan. Nadat de Voorzitter nog antwoordt, dat het veelal kleinigheden zijn wordt de vergadering gesloten. Uitvoer van vee. Hoewel de Duitsche grenzen nog steeds onverbid delijk voor den invoer van vee uit Nederland gesloten blijven en de contröle daarop uiterst streng is hebben toch'de veehandelaars Schaap en Blauw, te Roor- dahuizen (Fr.), voor eenige dagen, met toestemming van de Duitsche autoriteiten, 102 Friesche kalverkoeien met een extra trein rechtstreeks door Duitsohland naar Zwit serland en vervolgens naar Milaan vervoerd. Het vee werd door Duitsche veeartsen op de grenzen gekeurd. Op daarvoor aangewezen stations in Duitsch- land mochten deze koeien gevoederd en gedrenkt worden. Zij waren een puikje van den Frieschen veestapel. Langs alle vaarwaters der Zuiderzee worden thans weer de winterbakens aangebracht en de zomer- betonning opgenomen. Hierdoor wordt by ysgang veel verlies voor den Staat voorkomen. Indien echter de winter weer even ijsvrij mocht voorbijgaan als de beide laatste winters, dan heeft er in het geheel geen vernieling onder de betonning plaats. Gewoonlijk richt het ijs aan tonnen en bakens jaarlijks voor duizenden guldens verlies en schade aan. Brand. Te Nederhorst heeft een felle brand gewoed bij den koffiehuishonder Boekhorst en den landbouwer Ver- heyden. De geheele oogst, een 3000 schoven graan en 8000 K.G. 'hooi, ging met de huizen in de vlammen op. Siuldsbond. Den 8 is te Schagen eene Vereeniging van smeden opgericht, die zich ten doel stelt de belangen van smids bazen en knechten te bevorderenruim 20 personen waren ter vergadering aanwezig. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de heerenRoggeveen, Bakker en Tates van Schagen, Wiskerke van Kolhorn en Vanre van St.-Maarten. Men hoopt binnen eenigen tijd de Vereeni- ging te vervangen door een bond in Holl. Noorderkwartier. Te Heerhugowaard is de vorige week een proeftocht gedaan met eene motorschuit, welke door de firma Deutsch Symensbergen, te Zaandam, aan een der handelaars op de markt van >Nienw leven," den heer O. Trompetter, is geleverd. Deze schuit is door genoem den handelaar aangekocht met het oog op den koolhandel met Engeland. Geregeld zal de schuit twee of drie maal per week naar Amsterdam varen, ten einde de zooge naamde >zakkenkool" (d. i. 3e en 4e soort) naar de Londensche booten te vervoeren. Het laden van deze schuit zal geschieden aan den ringdijk van de Heerhugowaard en wel aan het Oude Niedorper Verlaat, althans voorloopig en vervolgens aan de onlangs gelegde Waarlandsbrug. Na de aankomst van den proeftocht is het vaartuig terstond geladen en reeds in den nacht van 6 op 7 dezer werd de eerste reis naar Amsterdam ondernomen, be proeftocht heeft uitstekend voldaan. Heerhugowaard. Ondertrouwd 1 en getrouwd 17 Sept.: Abram Bart en Beatrix Stam. Ondertrouwd. 15 Sept. Arie Smit, wednr. van Neeltje Hopman, en Antje Koppes, wed. van Willem Huiberts. Geboren. 7 Sept. Trijntje, d. van Jacob Zijp en Maartje Groot. 25 Gijsbert, z. van Oornelis de Boer en Geertje Purmer. 27 Maria Martha, d. van Nicolaas Baltus en Maria Molenaar. Overleden. 2 Sept. Jan, z. van Jan Pancras en Gerritje Bleeker, 3 j. 14 Aagje Dekker, echtgen. van Simon Beemster, eer der wed. van Jacob van Baar, 31 j. 28 Gerrit, z. van Jacob Smit en Maartje Groot, 7 w. 29 Gijsbert, z. van Oornelis de Boer en Geertje Purmer, 4 d. 30 Aaltje Dekker, echtgen. van Arie Mul, eerder wed. van Jan Jongkind, 57 j.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6